De Timman-koorts stijgt ZATERDAG 25 JANUARI 1986 PAGINA 23 Een paar in het verleden gebruikte slogans komen ter tafel: 'Sauna, een warme opfrisser' en 'Sauna, een avondje uit'. J.A.M. Plessen, secre taris van de Nederlandse Saunaver eniging wil er maar mee zeggen: "De sauna heeft in Nederland altijd een recreatieve functie gehad". Een te beperkte kijk op de sauna, zegt hij er direct bij. Er zit ook een medische kant aan het wisselbad, zoals hij de Fin se traditie in één woord typeert. Plessen wijst daarbij met de vinger naar het oos ten. Met name in de Oostbloklanden zit de sauna puur in de gezondheidssfeer. Een internationaal congres dat van 4 tot en met 6 februari in de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehouden, moet de sau na in breder perspectief plaatsen. Een onderzoek van de Nederlandse medicus Cox is volgens hem een belangrijke steen die daartoe kan bijdragen. Daaruit blijkt dat de sauna voor astma-patiënten soelaas biedt. "Heel leuk dat we hiermee kunnen aankomen. Een bewijs dat Ne derland in de saunawereld een steeds belangrijkere rol speelt", zegt Zwolle naar Plessen. Drempelvrees Waarmee overigens niet gezegd is dat Nederlanders ook drukke bezoekers zijn van een sauna. "Er bestaat een grote drempelvrees, nog altijd. Slechts 0,8 pro cent van de bevolking is weieens in een sauna geweest", zegt Plessen. Dat heeft volgens hem twee oorzaken: de angst om zich bloot te geven en het verkeerde daglicht waarin sauna's geplaatst wor den. Over dat eerste: "Het is functioneel bloot. Het gaat immers om het transpire ren, zeg maar gerust het uitzweten. Elk kledingstuk, zelfs een badpak, is daarbij teveel. Je gaat het proces op die afgedek te plekken juist tegen". Over het tweede: "Nog steeds bestaat er bij veel mensen een fout beeld van een sauna. Komt om dat er nog steeds bordelen zijn die onder de noemer van sauna werken". Een strikte betekenis van dat woord is dan ook één van de doelen die de Neder landse Saunavereniging nastreeft. Eerst iets over die betekenis. De sauna biedt een natuurlijke reiniging van de huid, zo moeten we begrijpen. "In tegenstelling tot bijvoorbeeld douchen. Je voelt je na het douchen wel lekker fris en je ruikt ook lekker. Maar door het gebruik van zeep gaan de poriën dicht". Dat is by een sauna juist andersom: "De poriën wor den opengezet en je zweet de afvalstof fen uit". Dat gebeurt bij een temperatuur van tachtig tot honderd graden. "Veel men sen denken nog steeds dat dat heel ge vaarlijk is. Dat je daardoor verbrandt. Maar omdat het zo'n droge lucht is, ge beurt dat juist niet". Na warrit volgt koud. "Dat kan een heel spectaculair ge zicht zyn. Als iemand de vrieslucht in stapt, dan zie je hem haast niet meer door alle rook". Door de snelle en grote wisseling van temperatuur sluiten de vaten in de huid zich weer abrupt. Riskeert de saunabe zoeker daarmee geen acute verkoud In Oost-Europa is de sauna min of meer een medische aangelegenheid. In Finland een eerste levensbehoefte. En bij ons vooral recreatie. Daar is niets op tegen, aldus secretaris Plessen van de Nederlandse Saunavereniging, maar een stukje gezondheid is mooi meegenomen. Volgende week biedt ons land onderdak aan een internationaal saunacongres. Ook daar staat het thema centraal: heid? Nee, verzekert Plessen. Integen deel zelfs. "Wie regelmatig naar de sauna gaat, wordt minder gevoelig voor de ver schillen tussen warm en koud". Groen schild De Nederlandse Saunavereniging werd ruim vijftien jaar geleden als een vakvereniging opgericht. Lidmaatschap is mogelijk als aan drie voorwaarden is voldaan. Zo geeft de vereniging cursus sen die de geïnteresseerde saunabezitter kan afsluiten met een diploma. Plessen: "Verder moet de sauna aan een aantal technische criteria voldoen". Inspec teurs controleren ten slotte of de klanten wel goed begeleid worden en of aan alle normen van hygiëne is voldaan. Is dat allemaal in orde, dan gaat het licht letterlijk op groen en wordt een driehoekig schild in die kleur overhan digd. "Daarin staat de naam van de eige naar gebakken. Vroeger gebeurde dat niet. Toen werden de schilden van de ge vels gestolen en dan kwam je ze opeens bij andere sauna's tegen". Vandaar dat het nu op naam is. "Want zo'n schild is heilig voor ons", zegt Ples sen. De consument kan daarmee erken de sauna's van andere sauna's onder scheiden. Op tweehonderd Nederlandse sauna gevels kan de groene driehoek worden aangetroffen. Plessen schat dat zo'n 125 sauna's het zonder doen. Zyn dat alle maal relaxclubs of aanverwante gele genheden Nee, zegt Plessen. "Dat kun nen ook heel behoorlijke sauna's zijn". Plessen: "Neem nu zwembaden. Die worden steeds slechter bezocht en ze verzinnen van alles om het aantal bezoe kers op te krikken. Dus komt er een zon nebank bij, een bubbelbad en vaak ook een sauna. Maar deskundige begelei ding, die zo hard nodig is, ontbreekt dan nogal eens". Die vermenging van functies heeft het leven van de sauna-eigenaar er niet een voudiger op gemaakt. "Ook die moét met allemaal toeters en bellen gaan werken. Er worden allemaal dure inves teringen gedaan en de exploitant is een echte ondernemer geworden". Therapie Waarmee Plessens uitgangspunt nog maals ter sprake komt: de sauna heeft in Nederland een recreatieve functie. Voor het aanstaande congres heeft hy als or ganisator een inventarisatie gemaakt en kwam tot drie categorieën. Allereerst Finland. "De bakermat van de sauna", aldus Plessen. Het idee van de openbare sauna is daar volstrekt vreemd, het is er haast een eerste levens behoefte. "In een flat vind je op acht wo ningen één sauna. Het gebruik wordt dan onderling geregeld". "In Oost-Europa zit het echt puur in de medische hoek", heeft Plessen ge merkt. Saunabezoek gaat via de arts, ge beurt in kuuroorden en maakt dan veel al deel uit van een therapie. "Weten schappelijke studies over het gebruik van de sauna komen daarom ook vooral uit Finland en de Oosteuropese landen", zegt Plessen. Omdat het vierjaarlijkse saunacongres nu in Utrecht onderdak krijgt, kan Ne derland zijn meer vrijblijvende sauna imago enigszins van zich afschudden. "Niet dat daar veel op tegen is, maar se cundair een stuk gezondheid, dat pik je toch mooi mee". Het eerder genoemde onderzoek van Cox is daarbij het paradepaardje. Plessen legt het in het kort uit: "Astma- lijders mijden in dè regel sterke tempe ratuurwisselingen omdat ze die vaak la ter moeten bekopen. Maar wat is nu in het Longcentrum in Groesbeek geble ken? Dat ze van een sauna vreselijk op kikkerden. Inderdaad, in strijd met alle logica". "Die persoonlijke ervaringen zeggen natuurlijk wetenschappelijk niet zoveel. Maar Cox hèeft dat met meters onder zocht en vastgesteld dat de longfunctie van astmapatiënten op de dag van de sauna en de dag erna sterk verbeterde. Het zakt daarna wel weer terug, hoor. Het is dus geen therapie. Maar voor de één tot twee miljoen astmapatiënten in Nederland geeft het toch een tijdelijke verlichting". Hartpatiënten Plessen wil in dit verband nóg een mo gelijk misverstand uit de weg ruimen. Ook hartpatiënten kunnen met een ge rust hart gebruik maken van de sauna. Alleen met het afkoelen moeten ze enige voorzichtigheid in acht nemen, zoals wellicht ook op het congres ter sprake zal komen. Bij aangepast gebruik zullen ze echter alleen maar plezier hebben van de sauna. De secretaris van dc Nederlandse Sau navereniging hoopt dat vooral artsen door het aanstaande congres oog krijgen voor de medische mogelijkheden van de sauna. "Je kunt het vergelijken met fy siotherapie, dat is ook een lange weg ge weest. Over fysiotherapie waren artsen eerst ook niet zo enthousiast. Nu wordt iemand met rugklachten vaak direct doorgestuurd. Je hebt best kans dat het met de sauna net zo gaat. Eerlyk gezegd: ik denk het wel". Zijn ogen staan net zo waterig als het zonnetje dat met enige moeite de grauwe lucht boven het landelijke Oisterwijk weet open te breken. Koffietijd in het plaatselijke hotel Bosrand, waar precies de serene rust heerst die Jan Timman dezer dagen belieft, 's Lands beste schaker is ongetwijfeld pas kort op en blikt derhalve nog net iets dromeriger de wereld in dan anders. Het is woensdag en over drie uur wacht de vierde partij in de tweekamp tegen Arthur Joesoepov. door Bert-Jan van Oei In die tussenliggende tijd bereiden de ze twee topspelers zich niet meer in schaaktechnisch opzicht voor. Het zijn geen scholieren die op het laatste mo ment hun huiswerk nog even maken. Zowel Timman als Joesoepov gebruikt de loze ochtenduurtjes om in balans te raken. Zich psychisch op te laden voor opnieuw vijf uur nadenken, rekenen en concentreren. De omgeving van het ho tel leent zich daarvopr uitstekend. Uitge strekte weilanden, omzoomd door bos sen met modderige vennen, ademen een diepe rust uit. Acht kilometer verder raast het verkeer; op weg van Den Bosch naar Tilburg en vice versa. Trimmen Jan Timman pleegt dan te wandelen naar de nabijgelegen dorpskom om er wat kranten te kopen. Even later terug gekomen laat hij de flipperkast in het hotel rammelen. Hij mompelt een vage groet en verdwijnt om zyn taxi te bestel len. Een rit van een dik kwartier en de speelzaal is bereikt. Ondertussen is zijn tegenstander in geen velden of wegen te bekennen. „Joesoepov wandelt vaak in het bos", laat assistent-arbiter Geurt Gijssen weten. „En zyn secondant Dol- matov wil nog wel eens een rondje trim men". Echter niet deze woensdag. Sa men met trainer Mark Dvoretski pro beert Dolmatov een computerspelletje. Uiteraard met de ingetogenheid die je van een schaker mag verwachten. „Ja", gaat Geurt Gijssen desgevraagd nog even verder, „het zijn allemaal rusti ge types. Ik verwacht de komende da gen geen moeUijkheden. Timman is so wieso niet lastig, Joesoepov is ook geen probleemmaker. Ze logeren in hetzelfde hotel. Ja zelfs op dezelfde verdieping. En ze kunnen goed met elkaar opschie ten. Er staan grote belangen op het spel. Maar deze twee spelers zullen niet snel de realiteit uit het oog verliezen en raar gaan doen". Kuren als in andere beroemde en be ruchte tweekampen zoals Karpov- Kortsjnoi en Fischer-Spasski, waarbij er elke dag wel iets aan de hand was, zullen waarschijnlijk achterwege blijven. Geen zonnebrillen dus met spiegelende glazen of hinderlijke bekertjes yoghurt met alle geslurp vandien. De twee opponenten in Tilburg zullen niet met dezelfde taxi rei zen. Tenslotte zit je dan toch een kwar Timman (links) en Joesoepov arriveren aan ta<fel voor een nieuwe partij: Nationalistische gevoelens en aanverwant melodramatisch gedrag zijn mij vreemd". <rotoANp> tier naar elkaar te koekeloeren en of dat nu zo bevorderlijk is voor de concentra tie.... Het enige dat tot dusverre opviel is dat Joesoepov sinds enkele dagen steevast een eigen thermosfles meeneemt. Naar verluidt zit er speciale Russische thee in. Timman moet zich behelpen met dood gewone Pickwick, maar dat zijn slechts kleinigheden die straks absoluut niet doorslaggevend zullen zijn voor de eind uitslag. Het zyn simpelweg gewoonten die maken dat de spelers zich op hun ge mak voelen. Optimaal Sponsor Interpolis heeft er werkelijk alles aan gedaan om te zorgen dat de tweekamp onder de beste omstandighe den kan verlopen. Beide spelers hebben in de nabijheid van het podium waarop zij hun partijen afwerken een eigen „rest-room" en kunnen kiezen uit een keur van broodjes en drankjes. In het zaaltje dat slechts een beperkte toe schouwerscapaciteit heeft, dient absolu te stilte te heersen en mag niet worden gerookt. Fotografen kunnen alleen tus sen 14.00 en 14.05 uur hun kiekjes ma ken. Aan het plafond hangt een camera die de beelden opneemt voor het interne televisiecircuit, zodat overal in het ge bouw het publiek op monitoren kan zien of Timman zit dan wel staat, een zet doet of een handeling van Joesoepov af- De^MOS is al vanaf het begin van de tweekamp ter plekke. En dat is uniek, want Studio Sport heeft al in geen jaren meer iets aan schaken gedaan. Tot erger nis van het schakersvolkje dat worste laars, voetballers en veldrijders voorge schoteld kreeg. Als ze al keken, deze kieskeurigen, die zich meer kunnen ver heugen in een verrassende zet als Tel dan in een schijnbeweging van Vanen burg of een sliding van Wijnstekers. Zegt Joop Vernooy, redacteur van het sportprogramma en in die hoedanigheid vrijwel dagelijks aanwezig in Tilburg om de vaste schaakuitzending ter plekke te redigeren: „Het is niet echt een novum, maar ik moet eerlyk toegeven: we heb ben te lang niets aan schaken gedaan. De laatste keer was geloof ik toen Kar- pov en Kortsjnoi tegen elkaar speelden om de wereldtitel. Destijds hadden we Donner in de studio, met zo'n magne tisch bord waar elke keer de stukken van af donderden. Met de intrede van het computerbord zijn de mogelijkhe den om schaken op de tv te brengen ver groot. En deze tweekamp was natuurlijk een uitgelezen gelegenheid. Dat konden we niet laten lopen. Binnen de redactie en ook bij de programmaleiding was ie dereen erg enthousiast. Dat laatste is niet onbelangrijk, want de programma leiding heeft haar fiat moeten geven. Het gaat namelijk om een aantal extra uit zendingen buiten de vaste Studio Sport programma's om en dat kost nogal wat geld". Complimenten Inmiddels hebben de eerste reacties geleerd dat de uitzendingen behoorlijk worden gewaardeerd. Vernooy weet dat er elke dag enkele tientallen complimen teuze telefoontjes in Hilversum binnen komen. „De mensen vinden het leuk, hetgeen volgens mij ook te maken heeft met de formule waarvoor we hebben ge kozen. We geven bewust niet alleen ana lyses maar ook wat sfeerbeelden, zodat het voor de niet-kenners ook interessant kan zijn. De enige klachten die we krij gen hebben betrekking op het gebrek aan informatie over het tydstip van de uitzendingen. Toen we besloten de twee kamp te coveren waren de omroepbla den al gedrukt en ook in de kranten staat niet hoe laat we beginnen. We doen daar om ons best om in de journaals het pu bliek op de uitzendingen te attenderen". Op het moment dat Vernooy zijn ver haaltje afdraait is het vierde duel tussen Timman en Joesoepov al een eind gevor derd. Timman heeft hoogrode konen en Joesoepov heeft zijn colbert maar uitge daan. Het zijn de enige verschillen met enkele uren geleden toen de party be gon. De stelling op het bord daargelaten natuurlijk. En die heeft in de perskamer de volledige aandacht van beider secon danten. Voor de Rus piekeren Dolmatov en Dvoretski zich suf. Zelfs delegatielei der Bejlin bemoeit zich ermee. Deze ou de man is absoluut de kwaadste niet. Hij schuift rustig aan bij Timmans assisten ten: de bovenal aardige Zweed Anders- son en de jeugdige, wat arrogante West duitser Lobron. Ze komen er niet echt uit met z'n allen. „Perhaps white is okay", taxeert Andersson. „Perhaps not", doet Lobron lollig, en met enkele forse armbewegingen geeft hij de stel ling een totaal andere aanblik. „What do you think of these moves", vraagt hy vervolgens om daarna zelf het antwoord te geven: „This is no good for white". Benauwd Het gebouw van de sponsorende ver zekeringsmaatschappij dat hier en daar in de steigers staat vanwege betonrot of een aanverwante onvolkomenheid, puilt ondertussen uit. Peter Scheerën, inter nationaal meester, vindt in de demon stratiezaal veel gehoor. Af en toe pau zeert Scheeren en in de perskamer wist hy zich het zweet van het voorhoofd. Het is benauwd in de grote publiekszaal, die is gevuld met ruim 1500 mensen. Een zaal die normaliter dienst doet als be drijfskantine. Er hangt een blauwe siga- rettenwalm en de tafels zijn bezaaid met lege suikerzakjes, glazen verschaald bier, overvolle asbakken en servetjes met kroketkruimels. Zo rond half zes ontstaat het kritieke stadium waarin de partij al dan niet een winnaar zal krijgen. De grote afruil heeft plaatsgevonden en de secondanten aan schouwen het resterende materiaal. Snel gaat de Timman-clan de mogelijkheden na. Lobron is er het eerst uit. „Remise", concludeert hij, om te vervolgen met: „Nu rest ons nog één vraag: waar gaan we vanavond eten? Toch niet weer bij de Chinees hoop ik". Niet lang daarna besluiten Timman en Joesoepov dat Lobrons voorspelling de juiste is: het derde gelijkspel wordt inge vuld op de scoretabel. Het publiek reist huiswaarts. Tevreden, want Timman staat nog steeds een punt voor. Ze verla ten gesticulerend het gebouw. De regen en de felle wind in. Timman-koorts in Nederland? Het lijkt er op dat een nieuwe nationale held kan worden begroet. Mede dank zij de televisie. Het massamedium dat het volk beïnvloedt „Goede zaak voor de schaak sport", meent bondsvoorzitter Henk Wille. Vreemd Jan Timman zelf zal het een worst zijn. „Ik ben vlak voor de tweekamp voor en kele televisieshows gevraagd. Maar dat hoeft voor my allemaal niet. Het neemt wat vreemde vormen aan, die belang stelling. Ik voel er weinig voor om een idool te zijn. Ik begrijp het ook niet zo goed, want nationalistische gevoelens en aanverwant melodramatisch gedrag zijn mij vreemd".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 23