Aquarius, een studiedorp aan de rivier k Evert Louwman: 'Alles draaide om de centen'. 2500 participanten moeten 50 miljoen op tafel brengen ZATERDAG 25 JANUARI 1986 EXTRA PAGINA 19 Een studiecentrum met alles erop en eraan a raison van 50 miljoen gulden, betaald door 2500 geïnteresseerden die in ruil daarvoor er 24 dagen per jaar gratis over mogen beschikken en die na twintig jaar ook nog hun geld terugkrijgen. Volgens bedrijfsadviseur Hendriks moet dat lukken. In bijgaand artikel zet hij zijn plannen uiteen. Schets van het toekomstige studiecentrum Aquarius aan de Nieuwe Merwede. Onder: de verspringende gevel zonder rechthoeken. <roto p« Als de plannen van de Haagse bedrijfsadviseur J.A.M. Hendriks doorgaan en in juli de eerste paal wordt geslagen, is Nederland medio 1988 een uniek studiecentrum rijker. Op een tien hectare groot terrein aan de Nieuwe Merwede in de gemeente Werkendam staan dan 375 appartementen met onder meer een congrescentrum, concertzaal, discussieruimten, meditatieruimte, binnen-en buitenzwembad, tennisbanen, een golfcourse, educatieve boerderij, een haute-cuisine restaurant én een natuurvoedingrestaurant. De naam: Aquarius - Waterman. De kosten: rond de 50 miljoen gulden. Maar dan moet Hendriks in de komende maanden wel 2500 belangstellenden vinden die bereid zijn om voor 20.000 gulden per persoon deel te nemen in de Coóoperatieve Vereniging Aquarius Participaties U.A. en zo de benodigde miljoenen bij elkaar brengen. In ruil voor dat geld krijgen de deelnemers - die Hendriks via een direct-mailing vooral heeft gezocht in kringen van medici, hoogleraren, managers en kunstenaars - het recht op jaarlijks 24 dagen gratis verblijf in het centrum gedurende twintig jaar. Na die twintig jaar krijgen de deelnemers hun geld weer terug. Zo'n 1100 belangstellenden hebben zich inmiddels al aangemeld en Hendriks vertrouwt er op de nog ontbrekende 1400 deelnemers de komende tijd te kunnen verwelkomen. Ook als het niet lukt om 2500 aspirant-deelnemers te strikken, gaat het project overigens door, zij het dat de opzet dan waarschijnlijk wat anders wordt. De werving is volgens Hendriks alleen bedoeld om de levensvatbaarheid van deze specifieke opzet aan te tonen. Op het eerste gezicht valt aan het studiecentrum vooral de ongewone architectuur op die je, geeft Hendriks toe, antroposofisch kunt noemen. Geen saaie recht-toe-recht-aan bouw, maar asymmetrische, verspringende gevels waarin de rechthoek verbannen lijkt. Het terrein wordt overal doorsneden door sloten en kanalen, daarmee de naam Waterman eer aandoend, en elk appartement ligt aan het water. Het cursusaanbod is gevarieerd en opgedeeld in vier sectoren: economie Initiatiefnemer Hendriks: klinkende namen gestrikt. (met onder meer management, rechten, informatica en bestuurskunde), geneeskunde (met onder meer integrale geneeskunde, natuurwetenschappen, ecologie en landbouw), menswetenschappen (onder meer psychologie, filosofie, vergelijkende cultuurbeschouwing en futurologie) en cultuur (onder meer literatuur, architectuur, muziek, theater en beeldende kunst). Ook buitenstaanders kunnen aan de cursussen deelnemen. Daar is zelfs uitdrukkelijk op gerekend, want de 2500 participanten leggen beslag op slechts de helft van de 'capaciteit' van de appartementen. Hendriks heeft kans gezien een aantal klinkende namen te strikken voor zijn plan. In het bestuur zitten onder meer de hoogleraren Van Mansvelt (landbouwhogeschool Wageningen) en Goudappel (TH Eindhoven). Het adviescollege telt mensen als oud-minister Witteveen, de professoren Slagter en Zwart (Erasmus universiteit) en professor Van Praag van de - in Nederland overigens niet officieel erkende - internationale universiteit van Lugano. Van Praag stelt ook een groot aantal gastdocenten beschikbaar. Belangstellenden kunnen meer informatie krijgen bij het secretariaat Aquarius, dr. Kuyperstraat 15,2514 BA Den Haag. 31 Al op de middelbare school kreeg de Haagse bedrijfsadviseur J.A.M. Hendriks altijd een ontevreden ge voel als de leerstof systematisch in holyes werd onderverdeeld. Als wel de verschillen tussen scheikunde, natuurkunde, biologie werden be nadrukt, maar een totaalbeeld van de wereld waarin we leven niet aan bod kwam. En nu, anno 1986, staat een 'jongens droom' op het punt werkelijkheid te worden in de vorm van het studiedagen- centrum Aquarius. Een project dat beoogt mensen de gelegenheid te geven een totaalvisie op de wereld te ontwik kelen, en dat een open oog heeft voor terreinen die de officiële wetenschap vaak links laat liggen, zoals de parapsy- cholgie. Hendriks: "Aquarius past ook in het idee van permanente educatie dat sterk in opkomst is. Educatie niet in de zin van het opdoen van nieuwe kennis, maar vooral in de zin van het uitwisselen van vragen, ervaringen en inzichten". De Hagenaar lijkt het gelijk aan zijn zijde te hebben, want tot nu toe hebben al een kleine elfhonderd mensen blijk van serieuze belangstelling voor het pro ject gegeven. Opmerkelijk is dat daarbij veel huisartsen zijn, maar Hendriks heeft daarvoor wel een verklaring: "Juist huisartsen krijgen in hun praktijk veel te maken met vragen van patiënten over alternatieve geneeswijzen, die van de mens als één geheel uitgaan, en ze krijgen dan vanzelf de behoefte hun kennis op die terreinen te verbreden. Het enige dat ik met dit initiatief doe is dat verlangen mobiliseren en er een structuur aan geven". Niet sektarisch Wie Hendriks hoort praten, denkt al snel met een antroposoof te maken te hebben, maar hij weigert pertinent zich dat etiket te laten opplakken. "Mijn filo sofie? Ik loop op zich wel warm voor ideeën die ik tegenkom in de antroposo fie en andere subculturen, maar ik krijg er een enorme weerstónd tegen als het sektarisch wordt. Je eigen gang gaan en de wereld verder links laten liggen is misschien wel leuk voor jezelf, maar je bereikt er verder niets mee. En ik vind dat je wel iets met die inzichten moet doen. Het centrum moet ook een duide lijk werking naar buiten hebben". De naam Aquarius (naar het sterre- beeld Waterman) doet nogal zweverig aan: wie denkt niet onmiddellijk aan de flower-power musical Hair ('The age of Aquarius')? Niks zweverig, vindt Hen driks. Met astrologie (sterrenwichelarij) heeft het centrum niets te maken; wel met astronomie (sterrenkunde): "Aqua rius staat in het teken van mens en toe komst en het is een astronomisch feit dat ons zonnestelsel op het punt staat om over te gaan van het sterrenbeeld Vissen naar dat van de Waterman". Hij vervolgt: "We staan nu aan het ein de van het tijdperk van de Vissen, waar in de mens in techniek en wetenschap pen tot de hoogste toppen komt. We ont futselen geheim na geheim aan het heel al, maar daarnaast is de invloed van het komende tijdperk al merkbaar, bijvoor beeld in de parapsychologie. In die nieu we tijd, die technologisch hoog ontwik keld is, is de mensheid een beetje uit de struggle-for-life economie en gaat meer nadenken over de morele en ethische consequenties van die verworven ken nis. Dat gaat gepaard met polarisatie, zo als je die nu ook ziet: felle discussies tus sen voor- en tegenstanders van kern energie, abortus, euthanasie, de hele bio technologie. In het Aquarius-tijdperk, waarin de harmonie hoogtij viert, kan langzaam een evenwicht komen". Is dat taal voor de moderne no-non- sense manager, die ook uitdrukkelijk tot de doelgroepen behoort? Jawel, vindt Hendriks, en wijst er op dat een aantal belangstellenden in het management zit. Bovendien: "Als je beleid moet maken, moet je toch weten hoe het jaar 2000 er uitziet. Voor hen is dat centrum is dus ook interessant". Botsen Maar de no-nonsense mentaliteit lijkt toch nauwelijks te passen in de filosofie van Aquarius? "Als je al zou kunnen zeggen dat iemand met een verkeerde mentaliteit onderneemt, dan nog kan door Sjaak Smakman het geen kwaad als je juist die r bij zo'n project kunt betrekken. Laat de meningen daar maar eens botsen. En denk eens na: ook een ondernemer gaat het op langere termijn alleen goed wan neer hij in zijn bedrijf ook de sociale èn ideële aspecten niet verwaarloost. Het idee dat dat gescheiden werelden zijn, daar moeten we van af zien te raken. Het is ook uit onderzoek gebleken dat een uitsluitend met winstoogmerk geleid be drijf als regel niet langer dan 25 jaar be staat. Bedrijven die ook aandacht aan sociale aspecten besteden, is een veel langer bestaan beschoren". "Een ondernemer heeft er toch alle be lang bij dat zijn werknemers 's morgens om zeven uur fluitend onder de douche springen, warm lopen voor de doelstel ling van het bedrijf en aankomen met het idee: vandaag gaan we weer wat doen waar we echt achter kunnen staan? Nu is het zo - als je dus alleen kijkt naar de exploitatieve kant van een bedrijf en voorbijgaat aan juist die aspecten - dat je mensen de wao in gaan, tenonder aan de stress en de midlife-crisis. Je kunt best én mensen exploiteren én ze het ge voel geven dat ze zich kunnen ontplooi en en ontwikkelen. Onze boodschap aan de managers is: wacht niet tot dit soort dingen als een boemerang op je af ko- Meditatie Dat neemt echter niet weg - geeft Hen driks ook grif toe - dat het centrum toch alleen aantrekkingskracht zal uitoefe nen op mensen 'die bereid zijn verder te kijken dan hun neus lang is'; "Op veel Griekse tempels vind je de spreuk: ken uzelve. Dat is denk ik heel belangrijk. Om jezelf te kennen moetje toch ook de wereld een beetje kennen. Mensen die Het bestuur van de Coöperatieve Vereniging Aquarius Participaties. Middenvoor: voorzitter Hendriks. (fotopr) nooit denken: nu wil ik wel eens weten hoe alles eigenlijk in elkaar zit, die zul len zich nooit tot Aquarius aangetrok ken voelen". Niet voor niets is in het centrum bij voorbeeld ook een meditatieruimte op genomen. Een ruimte waar je, aldus Hendriks, 'los van ruimte en tijd kunt komen tot het echt kennen van jezelf. "Als je de hele dag op een symposium of een cursus indrukken opdoet, kunnen die uiteindelijk alleen maar goed te rechtkomen wanneer je zelfkennis in ge lijke mate groeit. En dan bedoel ik niet voor een spiegel gaan staan en jezelf eens bekijken, maar mediteren en in ge sprek gaan met je diepste zelf'. Wie zich aanmeldt voor Aquarius wordt niet geacht passief toe te zien. Het actief meedoen vormt een van de centra le doelstellingen. De leden vormen sa men een coöperatieve vereniging en het is de ledenvergadering die het uiteinde lijke cursusprogramma vaststelt en be paalt wie daarvoor worden aangetrok ken. Veel belangstellenden - vooral hoogleraren, medici en managers - heb ben al aangeboden cursussen te verzor gen en Hendriks is daar bly mee, zegt hij. De beoogde 'werking naar buiten' blijkt uit de ruimte die is gereserveerd voor de 'buitenstaanders'. De deelne mers leggen beslag op ongeveer de helft van de capaciteit, de rest is gereserveerd voor buitenstaanders, mensen die een bepaalde cursus willen volgen. In princi pe is er geen verschil tussen beide groe pen. "Alleen: de ene groep heeft zijn fa ciliteiten al voor 20 jaar geregeld en met a kun je dus wat organiseren". Zacht Hendriks verwacht dan ook zeker winst te maken bij de exploitatie, en die wil hij voor de helft besteden aan een participatiemaatschappij, die de veel zeggende naam 'De Tempeliers' krijgt. Daarnaast denkt hy aan een beleggers sociëteit. Hendriks: "Je ziet veel mensen die aan het einde van hun leven toch een bepaald vermogen hebben opgebouwd. Een deel daarvan krijgt er geen kick van als ze er weer een nulletje bij hebben op hun bankrekening, maar die mensen vinden het leuk om wat met dat geld te doen op een andere manier". "Een voorbeeld? Stel: je wilt als boer eigenlijk wel naar een andere bedrijfs voering toe die niet zo is gericht op roof bouw op het milieu. Maar tegelijkertijd zit die boer vaak wel voor gigantische lasten zodat het financieel niet kan om anders te gaan produceren. Dan kun je daar in springen met geld van particulie ren die niet zoveel rente hoeven te heb ben en die de boer in de gelegenheid stellen zijn dure commerciële leningen om te zetten in leningen met zachtere voorwaarden. Anderzijds gaan nu ook heel veel creatieve plannen en ideëen verloren omdat ze door geldgebrek in een stadium blijven hangen waarin ze nog niet voldoende tastbaar zijn. Bij banken krijgen die mensen dan geen le ning, maar bij Aquarius kunnen ze dan in elk geval een willig oor vinden. Als je ervoor zorgt dat er een adres is waar de bereidheid tot luisteren bestaat, dan haal je volgens mij een enorme hoeveel heid nu verborgen creativiteit tevoor schijn". Dat lijkt wel wat op de (antroposfi- sche) Triodos-bank. Ten dele, vindt Hen driks: in zijn plan worden wel bepaalde criteria gehanteerd - waarvan 'maat schappij vernieuwend' er een is - maar ze zijn veel minder streng dan die welke de Triodos-bank hanteert. Het voor beeld van de boer: die hoeft niet biolo- gisch-dynamisch (de antroposofische landbouwmethode) te gaan werken, maar een geleidelijke overgang naar een milieuvriendelijke bedrijfsvoering zou bijvoorbeeld ook geflbeg kunnen zijn. Of de jarenlange voorbereidingen op planologisch en juridisch gebied niet te vergeefs zijn geweest, moet de komende maanden blijken. Hendriks heeft er ver trouwen in dat het lukt. "Ik heb vanaf het begin gedacht dat er voldoende men sen zitten te wachten op een concept als dit. Er spreekt hoop uit: we kunnen ook op een andere manier naar de toekomst kijken. Niet alleen economisch hoopvol, maar ook naar een toekomst met ruimte voor geestelijke en culturele waarden. Die worden nu toch vaak ondergewaar deerd". Vervolg van de vorige pagina. affaire. Het kwam weinig serieus op me 'Toen ik naar bedragen vroeg, zei men dat men 7 tot 8 miljoen gulden aan de horeca wilde uitgeven en twee miljoen aan de dieren. De provincie zei daarop: jullie wilden toch drie miljoen in de die ren stoppen? En nou ja, toen werd dat bedrag dus iets verhoogd. Maar ik kreeg er weinig vertrouwen in, ook ten aanzien van wat er zou gaan gebeuren met fra giele groepen zoals dwergchimpansees en gorilla's. Avifauna mag die dieren niet hebben omdat men geen lid is van de Nederlandse Vereniging van Dieren tuinen. En als er zo'n dure horeca-voor- ziening komt, kan iedereen op zijn klom pen aanvoelen dat er dieren moeten ver huizen". Geen standbeeld En vervolgens benadrukt hij dat die ren bij hem boven alles gaan, omdat ze zichzelf niet kunnen verdedigen. Door het terugkopen van de aandelen, eind november, redde hij niet alleen het park van een faillissement maar bleven ook de dieren uit handen van 'de eerste de beste handelaar'. Louwman: "Ik hoef daar geen dankjewel voor te hebben of een standbeeld, maar het was voor ons veel eenvoudiger geweest de zaak failliet te laten gaan. We hadden ook niet zoveel kosten voor voedsel, verwarming en per soneel hoeven te maken". Dat niet iedereen hem zag als de grote dierenvriend, bleek uit de soms felle, persoonlijke kritiek. Zo schilderde het dagblad Trouw hem af als een zakenman die in een manshoge bontjas het dieren park betrad. "Flauwekul", zegt Louw man. "Ik ga niet met een bontjas lopen, leren schoenen zijn tot daar aan toe. Maar geen bont. Dat kan ik niet. In het museum .hebben wij een bontjas han gen. die is van een koetsier, uit 1905. En die heb ik een keer om mijn schouders gehad. Dat klopt ja". "In datzelfde stuk wordt geschreven over de Cadillac van mijn vader, een ro se. Nou, mijn vader is importeur van Dodge geweest en heeft nog nooit in een Cadillac gezeten, want dat was zoiets als een katholiek die per ongeluk in tie pro testantse kerk opeens de dienst gaat doen. Dat klopt niet, dat kan niet. En hij heeft ook nooit een rose auto gehad. Schandalig. Ik heb een excuusbrief ge had, ook van de journalist. Het is het eni ge artikel waarover ik gebeld heb. Ik zei: dit pik ik niet. Dit is beledigend". Dat hij zichzelf in deze hoek heeft ge manoeuvreerd door in de moeilijke da gen van het dierenpark met een ballon de Atlantische Oceaan over te steken, ontkent hij. "Die ballontocht staat los van het dierenpark. En voor deze ballon vaart hebben wij een stichting opge richt. Wij hebben daar sponsors voor ge vonden. Het was een onderneming. Als iemand actief is, kan-ie dat ook doen. Ik gebruik elke minuut van mijn leven. Al leen als ik slaap werk ik niet. Maar voor de rest... elke minuut van de dag denk ik, wil ik iets creëren, iets doen. U ziet mij niet gauw zitten op een terrasje, ge nietend van een kopje koffie". Niet nagekomen En dan de suggestie dat hij flink wat heeft overgehouden aan de renovatie. "Mag ik heel even. Het seizoen 1982/1983 heb ik de tuin opengehouden voor de provincie. Voila. Kosten: zeg maar een miljoen. Toen hebben wij gezegd: een contract is oké, maar dan kunt u niet verlangen dat we er nog meer geld in stoppen. Nu moet het dan ook kloppen en die verantwoordelijkheid is de pro vincie aangegaan. En eigenlijk is ze die niet helemaal nagekomen. In het con tract stond dat zij het dierenpark zouden restaureren. Dat hebben ze niet gedaan. Het is niet gelukt". "En nu zitten wij met die spullen. Ho ge gaashekken. Wat moet ik ermee? Als ik het weghaal kost het me nog meer geld. En wat hebben we aan die verblij ven? Niets. Het entreegebouw? Wat moet ik met dat monster? Sommigen noemen het een paleis, maar het is een rommeltje. Als u .voor elkaar krijgt dat iemand dat voor mij weghaalt en het ou de kassaatje teruggeeft, zeg ik alsje blieft, want dat vond ik echt een leuk, charmant ding". Echt geen automuseum, bungalow park of bejaardenhuis? Louwman lacht. "Er werd zelfs gesuggereerd dat ik de import van Alfa Romeo zou doen. De concurrent in huis... Ook het automu seum komt niet naar Wassenaar. "Het staat er prachtig bij in Raamsdonksveer. En dat blijft daar. Nee echt, er komt he lemaal niets. Het moet een bestemming hebben met de natuur. We willen eerst de bomen behandelen en de waterhuis houding in orde maken. Zorgen dat het weer een mooitoos wordt. We hebben zo veel zorgen over dit geheel gehad dat we niet eens tijd hadden om te bekijken wat we nu gaan doen". De man die nooit huilend op tv is ge weest. zoals zijn schoonzus Hanneke, maar die "ook heel emotioneel kan zijn", hikt daar tegenaan. "Het is een spook- tuin, je ziet geen bezoekers. Het is triest, een puinhoop. En de Louisehal: hele maal leeggemaakt. Ik zie ons nog zo de potjes van de plantjes losmaken, in de jaren vijftig was dat. Een sprookje, met die rotspartijen". Evert Louwman: "Een dier was voor mij al gauw iets dat je goed groot moet brengen". uoto wim Dijkman*

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19