Timman langs de rand van afgrond 5^1 De beurt aan Van der Wiel Van der Duim zet record op scherp Valpartij van Vallet ZATERDAG 25 JANUARI 1986 SPORT PAGINA 13 Uit het oog Joop Zoetemelk is ooit bij Swift begonnen en dat willen ze bij de Leidse reif en toervereniging graag weten. Apetrots zijn ze op hun erelid, dat in 1985 in de herfst van zijn rijke carrière we reldkampioen werd. Naar aanlei ding daarvan leek het Swift een goed idee om Joop weer eens naar Leiden te halen. Redacteur Pieter Evelein in het clubblad Solo: "Joop Zoetemelk, het Franse Germeny l'Evèque maar geboren en getogen in Rijp- wetering, professional bij Kwan tum-hallen. maar beginneling bij Swift. Joop Zoetemelk, nog altijd lid van Swift. Hoeveel jaar gele den heeft hij zijn laatste club- koers gereden, afgezien van de nationale clubkampioenschap pen in Dronten? Lang. erg lang geleden. En daarom leek het het bestuur nu zo'n leuk idee om Zoe temelk uit te nodigen op de ren nersavond, om hem te huldigen voor zijn laatste grote overwin ning en ...om hem eens kennis te laten maken met het Swift van nu, dat, wat anderen daar over mogen spuien, het helemaal zo gek nog niet doet". De uitnodiging werd geaccep teerd door Zoetemelk. De wiel renner zegde toe naar Leiden te zullen komen. Wie er echter op de rennersavond verscheen, geen Joop Zoetemelk: Het heeft niet zo mogen zijn, al leek er aanvankelijk geen vuil tje aan de lucht. Zoetemelk was immers in Nederland voor de verkiezing sportman van hel jaar en had zich maanden gele den al bereid verklaard naar Swift te komen, als het maar éven kon. Nu kon het. maar gaf Joop alsnog forfait. Jazeker, hij had vanaf zijn eerste contact met het Swiftbestuur een slag om de arm gehouden! Zeker, een beroepsren ner fietst om den brode, maar moet je dan afzeggen om de rede nen die Zoetemelk aanvoerde "Dat hij de aftrap van een voetbalwedstrijd moest verrich ten en voor de televisie moest ver schijnen? O ja, natuurlijk kreeg hij daarvoor betaald, maar hoe veel verlies zou 'onze Joop' heb ben geleden, als hij 'zijn' club- misschien voor het laatst zou heb ben bezocht? Nee, het is triest. Verwachtingen wekken en je er op die manier vanaf maken, dat laat een vervelend gevoel achter. Die beroemde, maar volgens vele schuchtere jongen uit de pol der, die om begrijpelijke redenen gekozen is de sportman van het jaar en nóg altijd razend popu lair is bij het publiek". Kortom, teleurstelling over de handelwijze van de man, die ooit op handen werd gedragen. Zoe temelk heeft afgedaan voor Eve lein, hetgeen blijkt uit zijn laatste zinnetje: "Voor mij hoeft het niet meer". Wildgroei De voetbalrecessie lijkt voorbij te gaan aan de afdelingsclub Lei den. Terwijl de meeste penning meesters nauwelijks weten hoe ze de eindjes aan elkaar moeten knopen, lacht de schatkistbe waarder van de v.v. Leiden in zijn vuistje. In het Morskwartier schijnen de geldschieters in de rij te staan. Het Leiden-bestuur stelt in het clubblad Goal dan ook vol trots vast: "Het gaat goed met de sponso ring binnen onze vereniging. Di verse firma's zijn bereid om een elftal te sponsoren. Voor deze fir ma's is dit gunstig: immers de v.v. Leiden timmert behoorlijk aan de weg, dus naamsbekend heid is verzekerd". Keerzijde van de medaille is evenwel de dreigende wildgroei aan sponsors binnen de Mors- club. Het bestuur meent de leden dan ook te moeten afremmen in de sponsoijacht: "In hun ijver worden echter soms een aantal zaken over het hoofd gezien. Het is dan ook erg belangrijk om het volgende goed te onthouden: een sponsorover eenkomst kan alleen door het be stuur worden aangegaan. Om te leurstellingen over het wel of niet doorgaan van bepaalde afspra ken te voorkomen, kan daarom beter kontakt met het bestuur worden opgenomen voordat er afspraken worden gemaakt". Het is nogal wat. Maar een blik op de standenlijst verklaart de overmatige commerciële belang stelling voor de v.v. Leiden. Van de veertien seniorenelftallen staan er maar liefst drie boven aan: het negende, tiende en elf de. Rekenfoutje (2) De laatste ledenvergadering van de voetbalvereniging Valken '68 trok 25 belangstellenden. Vol gens het clubblad een half pro cent van het aantal leden. Een simpel rekensommetje leerde ons dat de ledenlijst van de Val- kenburgse zaterdagvierdeklas ser dan 5000 leden zou bevatten. Een rekenfoutje, zo meldden wij dus. Joop Zoetemelk liet Swift in de kou staan. (archieffoto ANP) Maar nee hoor, in het laatste Valken-clubblad staat een af treksommetje waaruit blijkt dat inderdaad maar een half procent van de leden op de bewuste ver gadering aanwezig was: "Kijk, als we geweten hadden dat deze informatie in de krant zou komen dan hadden we dit zo nooit opgeschreven natuurlijk. Maar een clubblad is nu eenmaal voor insiders. In de krant zouden we het artikel over de ledenver gadering als volgt beginnen: 'De 18e ledenvergadering van Val ken '68 is bezocht door zegge en schrijve een half procent van de leden. Naast de negen bestuursle den, drie personen van de con tactcommissie, de kascommissie (twee personen), twee personen van de onderhoudscommissie en een zeven man tellende delegatie van de jeugdcommissie waren twee leden aanwezig. Dit aantal van 25 is de laatste jaren de ge woonte...'. Valken '68 telt plusmi nus 380 leden". Dat verandert de zaak. Ehh, misschien dat één van de insi ders ons ook even kan uitleggen wat er met de volgende medede ling uit hetzelfde clubblad wordt bedoeld: "Daar waar het eerste ver schijnt zijn de velden bespeel baar. Kwam een ieder mondjes maat aan bod, Valken '68 1 speel de 7 wedstrijden en heeft er in middels 13 afgewerkt...". Waarvan er 18 werden gewon nen, terwijl 23 ontmoetingen ver loren gingen... misschien..? hakker met de KNVB heeft ge speeld, zou sectie bestuurslid Ton Harmsen de bondscoach het liefst de laan uitsturen. Maar Beenhakker wordt waarschijn lijk toch gehandhaafd. 'Bij ge brek aan een alternatiefzo stelt de Amsterdamse zakenman en voorzitter van Ajax in het week blad Vrij Nederland. Tegenover de 'onthullingssportjournalisten' Frits Barend en Henk van Dorp verklaart Harmsen dat wat hem betreft Dick Advocaat voortaan de coaching van het Nederlands elftal op zich neemt: "Dat is tenminste een ex-top- voetballer. Maar ja, die heeft geen diploma's. Nou zal me dat een zorg zijn, hoor. of iemand di ploma's heeft. Ideaal is Cruijff, maar dat sta ik nooit toe. Ik ben veel te blij dat we Johan bij Ajax hebben. En Johan samen met Mi- chels, dat werkt niet. Die samen werking heeft in wezen nooit ge werkt, ze gedoogden elkaar op basis van wederzijdse kwalitei ten. Het is toch achterlijk dat we in Nederland niet weten wie we bondscoach moeten maken. Dat is het resultaat van tien jaar wanbeleid". Dat Harmsen dus zelf mede heeft gevoerd. Borstvoeding Bij het doornemen van het week blad van de Leimuidense voet balvereniging Kickers '69 wer den we opgeschrikt door de vol gende oproep aan de spelers van het tweede elftal: "Aanstaande vrijdag 24 ja nuari worden de spelers van het 2e elftal met hun vrouwen uitge nodigd voor een 'poppeslok' ten huize van 'kanjer' naar aanlei ding van de geboorte van een dochter. Aangezien de familie niet in het bezit is van het vereis te aantal zitplaatsen worden de gene die niet op de vloer willen zitten verzocht hun eigen stoel mee te nemen. Een zonnestoel is niet nodig omdat het zonnetje al in huis is. Dus 2e elftalspelers, en bloc vrijdagavond naar de Den nenlaan op een redelijke tijd. Denk daarbij vooral aan moeder en dochter". Elf spelers, minstens één reser ve, plus hun vrouwen. Zou er nog een slokje voor die kleine overblijven...? Balhonger Wanbeleid Na het spelletje dat Leo Been Op zaterdag 14 december kon de voetbaljeugd, na een reeks afge lastingen, eindelijk weer eens de wei worden ingestuurd. De KNVB Afdeling Leiden had jeugdelftallen van Noordwijk en Roodenburg voor die dag aan el kaar gekoppeld. Er zou in de kustplaats worden gespeeld. Uit het clubblad van Noordwijk: "Na enige weken gedwongen rust kon er op zaterdag 14 decem ber gelukkig door de jeugd weer eens worden aangetreden. Be grijpelijkerwijs was er enige honger naar de bal. Een onzer jeugdteams zag popelend uit naar de wedstrijd tegen Rooden burg. Via de telefoon werd beves tigd dat er in Noordwijk ge speeld kon worden. Tot verbijste ring van alles en iedereen in het jeugdhonk kwam even later de laconieke mededeling uit het Leidse, dat de aldaar aanwezige jeugd er niet voor voelde om naar Noordwijk te komen. De Leidse jeugdleiding wist zelfs de smake loze suggestie nog op te brengen om de wedstrijd naar een andere datum te verschuiven. Schorsing en puntenaftrek lijkt mij meer op zijn plaats. 'Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst', heet het, maar wie zo'n jeugd heeft kan zich wel opzouten"... Bamihapgreep Joppie is tafeltennisser bij Do- cos. Hij heeft een vriendschappe lijke relatie met een werknemer van het restaurant Pearl Citv. Als geintje daagde hij zyn Aziatische maatje Shu Fat uit voor een par tijtje tafeltennis. Dat bekwam Joppie slecht. Uit het clubblad Looping Driver van Docos: "Wij komen nog wel eens bij de Chinees, een drankje en wat te eten, een loempia, bom bom bah of Chinese garnalen, heerlijk en het leukste is dat ze kennen je daar ook nog. Shu Fat noemt mi altijd Joppie. hoor je het al. Non. we hebben het wel eens over aller hande zaken, als eten. werk of sport en zo weet Shu Fat dat ik heb getafeltennist en zoals jullie allen weten, tafeltennissen alle Chinezen, tenminste toch zeker wel zo'n 80 procent. Ze spelen daar thuis, op school, op straat, eigenlijk overal". "Ik maakte wel eens een geintje en zei dan tegen Shu Fat dat ik hem met m'n linkerhand nog wel onder de 15 zou houden, dat hoopte ik tenminste, want ze spe len toch niet allemaal de sterren van de hemel. En zo waren we wederom bij Pearl City. Het was vlak voor de Kerst en we waren aan de late kant en zo zaten we ook als laatste te eten, de zaak was verder leeg". "Shu Fat deed de voordeur dicht en het voorste gedeelte van de zaak werd ontruimd, de tafel tjes voor 4 personen werden aan elkaar geschoven en er werd één grote tafel van gemaakt, een net erover en er werden twee batjes vanachter de bar gehaald. De kok kwam tevoorschijn. Wong (de kok dus) en Shu Fat speelden een partijtje tegen elkaar, beiden met de penhoudergreep ofwel de bamihapgreep" "Onnavolgbaar zoals ze beiden speelden, pure klasse, het was een lust voor het oog, zoiets had ik ju- ren niet gezien, maar het moest er toch van komen. Shu Fat wenkte mij en daagde mij uit een partij tje te spelen. Wat er daarna ge beurde laat ik even in het mid den, wel weet ik dat als ik ooit bij een Chinees naar binnen ga. nooit meer over tafeltennissen be gin, want volgens mij gaat dat bij elke Chinees zo. Je hoort vaak zeggen, dat boven een Chinees een gokhuis is gevestigd, maar volgens mij verandert ieder Chi nees restaurant na 22.00 uur in een tafeltenniscentrum". Misschien wat voor Docos, een paar van die Chinese koks? Met die jongens-met-bamihapgreep kan het verloren terrein wellicht worden herwonnen. TILBURG (ANP) - Na een halsbrekend avontuur heeft Jan Timman gisteren de eerste zitting van de vijfde partij van de tweekamp tegen Artur Joesoepov uit de halve finales van het kandidatentoernooi overleefd. De Amsterdammer balanceerde met zwart voort durend op de rand van de nederlaag. Door de vele complicaties verslond Joesoepov zeeën van tijd en raakte in hij tijdnood. In die fase miste de Rus de winnende voortzet ting, waarna Timman afwikkelde naar een toreneindspel, waarin hij met een pion minder alsnog voor remise zal moeten vechten. Beide grootmeesters leken in de vijfde partij een theoretische dis cussie aan te gaan. De Dame-indièr met Ben-oni achtige strukturen uit de derde ontmoeting werd tot de twaalfde zet keurig gevolgd. Op de twaalfde zet week Joesoepov af. In de derde speelde hij Lf4, waarop Timman met De7 repliceerde en sterk tegenspel ontwikkelde. Gis teren volgde de Tartaar de tekstzet h3, waarop Timman besloot via een omslachtige paardenruil tot vereenvoudiging van de stelling. Met verlies van tempo, dat wel, hetgeen hem in het verdere ver loop nog ernstig zou opbreken. De op de a-lijn geposteerde loper werd daardoor pas laat in de partij geac tiveerd. De jonge extroverte grootmees ter bleek een volleerde koffiedik kijker. De stelling was inmiddels zo gecompliceerd en explosief ge worden dat beide spelers zich geen adempauze konden veroorloven en constant de sterkste zet uit de ba- Op de achttiende zet offerde wit gage m0esten toveren om niet blij- Joesoepov dirigeerde zijn dame in gezwinde pas naar e7. Op dat veld moest het een handje helpen in de promotie van die pion op e6. In de beslissende fase ging de tijd een grote rol spelen. Joesoepov kon zich weinig permitteren. Had voor de laatste veertien zetten nog tien minuten, voor de laatste tien nog zes en haalde net voor het strij ken van de vlag de tijdcontrole. In die laatste minuten had Timman evenwel kans gezien af te wikkelen naar een toreneindspel, waarbij wit drie en zwart twee pionnen tot zijn beschikking had. Wit had de kans op de gelijkmaker over het hoofd gezien. HEERENVEEN (GPD) - Hilbert van der Duim zal op 12 of 13 fe bruari in Inzeil een aanval doen op het werelduurrecord, dat sinds 8 maart 1983 met een afstand van 38 kilometer en 558,45 meter in han den is van Jan Kooiman. De schaatser uit Ammerstol verrichtte zijn prestatie eveneens in Inzeil. Aanvankelijk lag het in de be doeling om de uurrace samen te la ten vallen met het wereldkam pioenschap, dat op 15 en 16 februa ri in de Zuidduitse wintersport plaats plaatsvindt. Dit stuitte ech ter op bezwaren van ijsbaan-direc teur Gert Zimmermann. Van der Duim zat als onderwijzer echter vast aan de krokusvakantie, waar door uiteindelijk na moeizame on derhandelingen 12 en 13 februari uit de bus rolden. Al heeft het werelduurrecord in ternationaal nog geen officiële sta tus, voor de recordpoging moet Van der Duim wel aan allerlei voorwaarden voldoen. Zo moet hij solorijden en net als bij normale wedstrijden wisselen van binnen en buitenbaan. De klus waarvoor de tweevoudig Europees- en we reldkampioen komt te staan liegt er overigens niet om. Van der ___j pion, die hem meer dan vol doende compensatie opleverde. De pionnenmacht op de koningsvleu gel werd in beweging gezet en Joe soepov verwierf op de negentiende zet een ijzersterke pion op d6. Een mammoet, die verlammend werkte op de zwarte defensie en alle bewe gingen van de zwarte stukken angesmeerd te krij- Onder die spanning leek Tim- ian een vergissing te begaan toen kte hij op de 22e zet een toren op de a-lijn opborg, terwijl Td5 een bruikbaar alternatief leek. Joesoe- Soteerde" Aanvankelijk zócht Tim- pov. die na 23 zetten al ruim twee zijn heil op de andere vleugel, maar allengs werd hij gedwongen rijn kans zich uiterst nauwkeurig te verdedi gen,wilde hij niet i voet gelopen worden De onduidelijke stand werd door de beide kampen verschillend ge taxeerd. Dolmatov, wereldkam pioen bij de junioren in 1978 en se condant van Joesoepov, oordeelde rond de twintigste zet, dat zijn baas "praktische winstkansen" bezat. Eric Lobron, de uit vrije wil tot de staf van Timman toegetreden Westduitser van Amerikaanse komaf, gaf de voorkeur aan de zwarte stelling. Hij had meer met het Ben-oni bijltje gehakt en de spaanders vielen altijd goed voor zwart. Lobron voegde er nog twee profetisch woorden aan toe: tijd en nuances. "Dé tijd zal een grote rol spelen en kleine nuances in de op stelling van de stukken zullen doorslaggevend zijn", orakelde hij. bedenktijd verbruikt had, rook ging op de f-lijn tot de aanval over. Andermaal sprong onder de Timman op het oog in de fout toen hij zijn toren van de e-lijn over plaatste naar de c-lijn. Het leek een dure vergissing te worden, want WIJK AAN ZEE (ANP) - Nigel Short heeft in het Hoogovenstoer- nooi de eerste aanval van een Ne derlandse achtervolger op zijn lei derspositie met succes afgeslagen. De 20-jarige Engelsman bracht gis teren in Wijk aan Zee in de zesde ronde met wit Paul van der Sterren diens eerste nederlaag toe. John van der Wiel mag nu vandaag pro beren Short op de knieën te krij gen. De Leidenaar kwam met rem is zal ongetwijfeld extra gemotiveerd zijn. Short versperde hem afgelo pen zomer in Biel immers de weg het kandidatentoernooi paard op f6. Toen Short vrij kort achter elkaar twee pionnen op de goed weg damevleugel bu'itmaakte was de si tegen Hodgson, tuatie uitzichtsloos geworden voor Van der Sterren. Ljubojevic had zich eerder in de Montpellier. Doordat de Joego- week zeer laatdunkend uitgelaten slaaf Ljubojevic tegen de deze keer geconcentreerd spelende Ree niet verder kwam dan ADVERTENTIE de schaakcapaciteiten Hans Hans Ree. Op zich niets bijzonders, want de hautaine Joegoslaaf is snel vergrootte Short zijn voorsprong geneigd het goede alleen bij zich- Sportcomplex "Kikkerpolder" r tot c vol punt. Zondag a s aanvang 14.00 uur COMPETITIEWEDSTRIJD EERSTE KLASSE U.V.S.—Sliedrecht Deze advertentie is aangeboden door: AUTOSCHADE SERVICE TON V.D. MEER voor het betere vakwerk Adm. Helfrichweg 3, Leiden, tel. 142519 Met zijn secondant Gert-Jan de Boer had Paul van der Sterren een Spaanse opening voorbereid, die commentator Leon Pliester de Lenzerheide-variant noemde. Do Joegoslaaf Kursgica had daar in het verleden furore mee gemaakt. Short bleek alles echter in een vroegere analyse met de Westduit- se grootmeester Lobron al eens op het bord gehad te hebben. De En gelsman kwam positioneel beter te zelf te zoeken. Ree verscheen niet temin extra geladen achter het bord en koos een Ben-Oni opzet, waarmee Van der Sterren in het re cente verleden succes boekte. Aan vankelijk speelde de weinig geïnte resseerde Ljubojevic maar wat los jes uit de pols tegen. Totdat hij in de gaten kreeg, dat die dekselse Ree stilaan een superieure stelling had opgebouwd. Met verdacht veel op aanval lijkende verdedigings- zetten (Le2 en Dd3) redde de Joe goslaaf zich toch nog, ook al omdat Ree in tijdnood was geraakt. „Tij- staan en bezorgde de nationale dens de partij had ik goede hoop kampioen een hinderlijk gepend op een overwinning", aldus Ree. „Maar ik kon de juiste weg uitein delijk toch niet vinden". Van der Wiel ontsnapte aan een nederlaag. Zoals gebruikelijk koos Hodgson voor een onorthodoxe opstelling met 1. e4. c5 2. f4, g6 en 3. d4, d5. Over deze door hem „Grand Prix-variant" gedoopte opening heeft de Engelsman zelfs een boek geschreven. In dat licht bezien was het geen wonder, dat hü de Nederlander geheel in de verdediging drukte Hodgson kreeg in ieder geval ruime com pensatie voor een geofferde pion. De branieachtige Engelsman spendeerde echter veel tijd in het zoeken naar doorzettende aanvals- wegen en raakte prompt het spoor bijster. Van der Wiel kon zijn stuk ken eindelijk uit de omknelling be vrijden en kwam een kwaliteit te gen een pion voor te staan. Met nog slechts een halve minuut voor acht zetten greep Hodgson vervolgens het genereus gebracht remisebod van Van der Wiel met beide han den aan. Duim zal e sen de 37 rijden. Om te kijken met welke intensi teit de winnaar van de marathon- zesdaagse kan rijden zonder net te verzuren, zullen de komende we ken onder leiding van dokter Lub- binge uit Hoogeveen enkele testen plaatsvinden. Van der Duim, die momenteel derde staat in het KNSB-marathoncupklassement en zeker nog niet kansloos is voor de eindzege, zal er overigens geen marathon voor opofferen. Hij ver trekt na de marathon van Heeren veen (8 februari) en zal op zaterdag 15 februari al weer aan de start staan in Utrecht ROTTERDAM (ANP) - Voor de Rotterdamse zesdaagse echt be gonnen is, heeft de eerste van de 24 professionals de baan in Ahoy' al moeten verlaten. In de „proloog", een koppelachtervolging over 3000 meter, kwam de Fransman Ber nard Vallet ten val in de eerste af lossing met zijn ploegmaat Gert Frank (Den). Vallet, die feitelijk Wedstrijdleider Peter Post nam onmiddellijk zijn maatregelen en met dispensatie van de KNWU was het mogelijk het deelnemersveld tenminste compleet te houden. Rik Moorman, met Ragnar Martens na tionaal kampioen koppelkoers, werd uit de zesdaagse voor ama teurs overgeheveld naar het grote veld. Hy zal rijden aan de zijde van Peter Pieters, die zijn echte maat, Ralf Elshof gekoppeld zag aan Gert Frank. Na de proloog werd het stand beeld voor wereldkampioen Joop Zoetemelk onthuld. Staatssecreta ris Joop van der Reijden zei dat een Nederlander heel wat moet be reiken om erkenning te vinden. „Zoetemelk is dat gelukt, al bij zijn leven een standbeeld." De wereld kampioen maakte in zijn nette pak een ererondje met de eerste replica van het beeld, dat een extra spotje kreeg in Ahoy'. Het is de bedoeling jaarlijks een klein afgietsel van het beeld uit te reiken aan de opmerke lijkste Nederlandse wielrenner

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13