Jamani verhoogt druk op Engeland 'Onbenullige Herb' verkoopt uitstekend Schippers vrezen strop 'Olieprijs op weg naar dieptepunt' Vakbonden willen meer loon bij de spoorwegen Effectenbeurs in herstel Reclamemakers maakten hamburger tot nieuws VRIJDAG 24 JANUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 WENEN (DPA/AFP/AP/Rtr) - De olieprijzen zullen verder dalen, mogelijk tot minder dan vijftien dollar per vat, als niet alle producenten samenwerken bij het in de hand houden van de produktie. Dit heeft de minister van olie van Saoedi-Arabië, Ahmed Zaki Jamani, gisteren verklaard tegenover Opecna, het persbureau van de OPEC. UTRECHT (ANP) - Nu het NS per- soneel sinds 1 januari 1986 geen trendvolger meer is, willen de vak bonden dat de NS-directie dit jaar met een loonsverhoging van circa drie procent over de brug komt. Gebeurt dat niet, dan worden ac ties bij de NS overwogen. Volgens de spoorwegvakbond FSV willen de NS die eisen tot nu toe niet inwilligen omdat ze bang- zijn dat minister Smit-Kroes (ver keer) dan zal ingrijpen. De minister kan dat omdat NS wat hun ar beidsvoorwaarden betreft gebon den zijn aan een budgetovereen komst met "Den Haag". Als dat budget wordt overschreden kan de minister NS terugfluiten, rede neert de directie volgens de bon den. Volgens voorzitter J. Kruse van de spoorwegvakbond FSV is die vrees voor ingrijpen nogal over trokken omdat de verlangens van de bonden naar zijn smaak vrij be scheiden zijn. De vakbonden wil len een deel terug van de koop krachtkorting van circa 4,5 procent die de NS'ers in '82 incasseerden. Die maatregel was bedoeld om de inkomens van ambtenaren en trendvolgers in de pas te houden met die van de werknemers in het particuliere bedrijfsleven die toen een forse stijging van de sociale premies op hun dak kregen. Nu de 27.000 NS'ers echter geen trendvolger meer zijn eisen de bon den een deel van die korting (1,5 procent) terug. Daarbovenop wil len ze nog eens een loonsverbete ring van circa één procent, een per centage waar de werknemers in het particuliere bedrijfsleven dit jaar minimaal op mogen rekenen. "De NS doen wel erg angstig". vindt Kruse. Hij meent dat NS een "daad moet stellen" gezien de goe de bedrijfsresultaten, de volgens de bonden chronische onderbezet ting bij het personeel en de forse loonachterstand die de NS'ers heb ben vergeleken met het particulie re bedrijfsleven. Volgens Kruse is NS inmiddels wel bereid om de korting op de vakantiebijslag van een half pro cent weer ongedaan te maken en weer acht procent uit te betalen. Eind volgende maand praten de betrokken bonden, de FSV, VHS (hoger personeel), en de Vervoers- bond CNV weer verder met NS. Kruse hoopt dat er dan alsnog wat uit de bus komt. "Er moet meer uitkomen en als dat niet lukt dan denken we aan acties", zegt Kruse. De uiterst nerveuze handel rea geerde onmiddellijk. Nadat de prij zen zich de laatste twee dagen le ken te stabiliseren op ongeveer 20 dollar per vat (159 liter), bracht Ja mani opnieuw een prijsdaling te weeg. Op de termijnmarkten in New York en Londen werd in fe-, bruari te leveren olie voor minder dan 18 dollaer verkocht. Ook het Britse pond sterling zakte verder - het koersverlies sinds het weekein de is nu opgelopen tot meer dan zestien cent. Volgens Jamani is het noodzake lijk dat „vooral ook Groot-Brittan- nië, dat zijn produktie voortdurend heeft vergroot" meedoet aan be heersing van de oliemarkt. Als er geen akkoord wordt bereikt zal er geen einde komen aan de neer waartse prijsspiraal, die zou kun nen leiden tot een prijs van minder dan vijftien dollar per vat. Dat zou nadelige en zelfs gevaarlijke gevol gen hebben voor de wereldecono mie, aldus Jamani. De regering-Thatcher blijft ech ter stoïcijns reageren. Anders dan Noorwegen is het land niet bereid tot produktie- en prijsafspraken te komen met de OPEC-landen. Het ministerie van financiën liet weten dat olie uit de Noordzee in de afge lopen jaren voor niet meer dan vijf of zes procent heeft bijdragen aan Optimisme bij Philips EINDHOVEN (VWD) - Philips ver wacht in dit jaar „aanzienlijk bete re" bedrijfsresultaten te boeken, nadat de winst over 1985 was te ruggevallen. Dit heeft de Tice-pre- sident van Philips, Van der Klugt. meegedeeld in een interview, aldus het Westduitse perbureau VWD. Philips maakte onlangs bekend, dat de omzet in 1985 was gestegen van f 54 miljard naar f 60 miljard, maar dat de winst over 1985 min der zou zijn dan over 1984, toen een nettowinst van f 1,1 miljard werd gemaakt. Dit was tegen de ver wachtingen. Van der Klugt voorspelde dat de consumentensector, waarop sinds 1983 verlies wordt gemaakt, bin nen 18 maanden opnieuw winstge vend zal zijn. Van der Klugt geeft nu nog leiding aan de consumen ten-sector, maar zal in april voorzit ter W. Dekker van de raad van be stuur opvolgen. Het tegenvallen van het resultaat over 1985 schreef Van der Klugt vooral toe aan verliezen bij de half geleider-dochteronderneming Sig- netics in de VS en bij North Ameri can Philips. Hij verwacht echter, dat het resultaat van Signatics dit jaar zal verbeteren. Dat zou, ge voegd bij de verbeterde consumen tensector, ertoe leiden dat het con cern over 1986 betere resultaten behaalt. Boekenprijs Een Europese regeling van de vaste boekenprijs is noodzakelijk. Dit heeft minister Brinkman (WVC) gezegd tijdens een onder houd met de Nederlandse uitge versbond (KNUB). De vaste boe kenprijs is vooral van belang voor kleinere taalgebieden met een gro te import van buitenlandse boe ken. Als voorzitter van de Raad van Cultuurministers in de EG ver- klaarde de bewindsman zich voor een Europese regeling te zullen in zetten omdat een aantal lidstaten daar nog steeds niet van overtuigd Kermis Kermissen hebben de afgelopen vijf jaar in Nederland drie mensen het leven gekost. Bovendien moes ten 900 mensen in ziekenhuizen worden behandeld aan verwondin gen die z(j op de kermis hadden op gelopen. Voor het overgrote deel waren de ongelukken toe te schrij ven aan een slecht ontwerp, slech te werking of slechte technische staat van de attracties. De drie do delijke ongelukken hadden kun nen worden voorkomen als de juis te maatregelen waren genomen, al- dusstaatssecretaris Van Zeil bij de opening van het congres dat de Vereniging Europeesche Kermis- bedrijfhouders in Amsterdam houdt. Actie Het actiecomité van FNV-leden in de controlesector in de Rotter damse haven heeft de werknemers in deze sector gisteravond opge roepen volgende week een stipt heidsactie te beginnen. Daarmee zal voor iedereen, inclusief de werkgevers, zichtbaar worden ge maakt dat er een personeelstekort is. Op zeer korte termijn zal blijken dat het werk in dit vitale onderdeel van de haven stagneert, aldus P. Rosenmüller van de Vervoersbond FNV. het Britse nationaal inkomen, voor acht procent aan de export en voor nog geen half procent aan de werk gelegenheid. Mexico Vast staat dat de oliewinning op zee verliesgevend wordt als de prij zen onder de 15 dollar per vat da len. De risico's voor Engeland zijn echter veel kleiner dan voor een schuldenland als Mexico. Met ie dere dollar die de olieprijs daalt, verminderen Mexico's vooruitzich ten op het afbetalen van zijn 97 mil jard dollar grote buitenlandse schuld. Het land is voor tweederde van zijn inkomsten uit de export afhankelijk is van de olieverkoop. De helft van de overheidsuitgaven wordt met de olie-opbrengsten be taald. Amerikaanse bankiers hebben dan ook al gewaarschuwd dat het land mogelijk binnenkort zal moe ten vragen om uitstel van aflos sing. Mexico moet dit jaar meer dan veertien miljard dollar aan ren te en aflossing op zijn buitenlandse schuld moeten betalen en staat nog op het punt om de banken voor 2,5 miljard dollar aan nieuwe leningen te vragen om 1986 te kunnen door komen. Dat bedrag lijkt nu al veel te wei nig. Als de contract-olieprijs (dus niet die op de vrije markt) tot 22 dollar per vat zou dalen zouden alle inkomsten uit de olieverkoop moe ten worden aangewend voor afbe taling van de schulden. Sinds 1980 is de Mexicaanse olieproduktie verminderd met 200.000 vaten tot 2,8 miljoen vaten per dag, omdat de inkomsten uit de olie-export steeds meer moeten worden ge bruikt voor het afbetalen van de buitenlandse schuld en niet den gebruikt voor het speuren olievoorraden. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse effectenbeurs was vanoch tend behoorlijk in herstel na de zeer scherpe koersval van gisteren. Dit was geheel in overeenstem ming met 'de gang van zaken in Wall Street, dat iets terugwon van de grote verliezen van de afgelopen week. Veel aandelenkoersen zijn op een dusdanig laag niveau geko men dat de kopers weer in de markt stappen. Gisteren raakte de effectenbeurs in een vrije val. De schade was zelfs groter dan twee weken gele den, toen de beurs kelderde nadat Wall Street de grootste daling van de index in de geschiedenis had vertoond. Toen zakte de algemene ANP/CBS-index in Amsterdam met 5,3 punt, ditmaal kwam de in dex 8,6 punt lager uit op 252,4. Niet alleen de scherpe daling van een groot aantal koersen, maar ook de omzet van 1,1 miljard gulden duidde op een zeer groot aanbod van stukken. De neiging van veel beleggers om eruit te stappen volg de op de slechte markt in Wall Street, die ruim 12 punten verloor op de berichten over de tegenval lende groeicijfers voor de Ameri kaanse economie. Bovendien bestond de vrees dat de sterk dalende olieprijzen tot problemen zullen leiden voor zo wel de oliemaatschappijen als de banken die leningen hebben ver strekt aan olie-exporterende lan den. AMSTERDAM - Taxi-chauffeurs hebben gisteravond het kantoor bezet van de Vervoersbond FNV in Amnster- dam. De chauffeurs protesteerden tegen de nieuwe roosterindeling. De FNV beloofde te bemiddelen in het conflict vande chauffeurs met de gemeente. (foto ANP) Nederland stelt voor tinhandel te hervatten DEN HAAG (GPD) - Nederland heeft bij de Wereld-Tinraad een voorstel ingediend om de handel in tin weer op gang te brengen. Het voorstel, dat door staatssecretaris Bolkestein (handel) is gedaan, zou land ongeveer tien miljoen gul den gaan kosten. Op de Londense metaalbeurs werd de handel in tin eind oktober van het vorig jaar stilgelegd. De tinmarkt stortte in elkaar doordat de prijs van het metaal in het verle den veel te hoog was. De Wereld- Tinraad had geen geld meer om, door aan- en verkoop van het me taal, die hoge prjjs vast te houden. Volgens staatssecretaris Bolke stein is het onvermijdelijk dat de prijs van tin omlaag moet en zich aanpast aan de vraag. Het aanbod neemt namelijk nog steeds toe. ter wijl de vraag juist afneemt. Tegen de huidige prijzen is tin niet te ver handelen. De bestaande tinvoor- raad zou volgens de bewindsman in enkele jaren moeten worden weggewerkt. Maatregelen die erop zijn gericht de handel te hervatten, zullen vergaande gevolgen hebben voor de werkgelegenheid van vele tinwinners in landen als Indonesië, Bolivia en Thailand. DEN HAAG - In deze flat, nabij het Schenkviaduct in Den Haag, krijgt topman ir. C. de Wit van de PTT een groot eigen directiekantoor. "Want als De Wit over is uit Groningen, kun je moeilijk iemand anders van zijn kamer verbannen", aldus een woordvoerder van de PTT. (foto gpdi Prijsje niet verplicht op bruidskleding en grafkisten DEN HAAG (ANP) - Bruidskle ding, grafkisten en -monumen ten en gehoorapparaten mogen wat de Sociaal-Economische Raad betreft worden vrijge steld van de verplichting de prijs ervan openlijk aan te dui den. De emotionele aspecten bij deze artikelen zijn te groot om die verplichting te laten be staan. Er zijn doorslaggevende argumenten om voor genees middelen de verplichting om de prijs aan te geven te laten vervallen, aldus de SER-com- missie voor Consumentenaan gelegenheden (CCA) in een ad vies aan staatssecretaris Van Zeil (economische zaken). Etalage De SER-commissie vindt dat de vrijstelling bij bruidskle ding alleen moet gelden voor zover die in de etalage te zien is. Bij gehoorapparaten is prijs vergelijking meestal weinig zinvol,1 omdat die apparaten veelal op voorschrift worden verstrekt die aangeeft wat het geschikste apparaat is. De vrij stelling bij grafkisten en -mo numenten moet volgens de SER-commissie worden ver leend op voorwaarde dat er wel een volledige prijslijst aanwe zig is. AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse Bankiersvereniging onder steunt in een verklaring het plan van de Amerikaanse minister Ba ker (financiën) om het internatio nale schuldenprobleem aan te pak ken, maar ze vindt tevens dat dan aan een aantal voorwaarden tege moet moet worden gekomen. De reactie van de Nederlandse banken komt na die van onder an dere West-Duitsland en lijkt daar van niet wezenlijk af te wijken. Ba ker ontwouwde in oktober tijdens de jaarvergaderingen van de We reldbank en het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) zijn plannen, die onder meer inhielden dat com merciële banken 20 miljard dollar zouden' lenen over de komende Steun van Nederlandse banken voor plan-Baker drie jaar aan de vijftien landen die het meest gebukt gaan onder de schuldenlast. De Nederlandse Bankiers vereni ging bevestigt in de verklaring aan Wereldbank en IMF haar bereid heid om een bijdrage te leveren aan het plan, waarbij van geval tot geval ("case-by-case basis") beslist wordt over de kredieten. In de visie van de Nederlandse banken moet dat gepaard gaan met maatregelen in de schuldenlanden als herstel van kredietwaardigheid, het voorkomen van kapitaalvlucht en het aanmoedigen van buiten landse investeringen. Er moet een blijvende betrokkenheid zijn van het IMF, en de internationale ont wikkelingsbanken moeten gelijk tijdig met de commerciële banken fondsen verstrekken. Ook moet een goed toezicht worden uitgeoe fend op de economische program ma's van de schuldenlanden en in het bijzonder op de besteding van de fondsen. Vraagtekens rond toekennen wir-premie ROTTERDAM (ANP) - Binnen vaartschippers die voor zeventig .procent of meer in opdracht van buitenlandse ondernemingen heb ben gevaren, lopen de kans dat zij ontvangen wir-premie moeten te rugbetalen. De Rotterdamse belas tingsinspectie behandelt op dit moment een paar van die gevallen. De ONS, de onafhankelijke schip- persvakbond, heeft de ministeries van Economische Zaken en Finan ciën om opheldering gevraagd. Volgens directeur W.P. Onderde- linden van de Stichting ABRI in Rotterdam, die de administratie verzorgt voor 310 binnenvaartbe- drijven, gaat het om de helft van alle ongeveer 6.000 schippers. Zij hebben vanaf de invoering van de Wet Investeringsrekening in 1978 miljoenen aan premie ontvangen. Onderdelinden sluit niet uit dat de kwestie zal leiden tot rechterlijke stappen. Hij meent dat hier sprake zou kunnen zijn van „onbehoorlijk bestuur". Volgens hem is er in het verleden nooit sprake geweest van een der gelijke intepretatie van de 70-pro- cents-regeling, zoals kennelijk nu het geval is. De regeling kan even tueel betrekking hebben op bin- nenvaartbedrijven die hun schip met bemanning volledig ter be schikking stellen aan een buiten landse onderneming, tegen een vaste prijs en voor een lange perio de. Maar niet voor schippers die voor een buitenlandse opdrachtge ver een vracht van A naar B ver voeren, meent hij. Volgens Financiën niet onge woon dat bij nacontrole vraagte kens plaats bij het toekennen van wir-premie. Het kan zijn dat na toe- WASHINGTON - Het Ameri kaanse volk heeft dan eindelijk Herb gezien. Sedert november werd voortdurend over hem ge sproken als het sublieme stuk onbenul dat niets moest hebben van een van Amerika's nationale gerechten, de hamburger, zoals die wordt vervaardigd in de 'fast food outlets' van de firma 'Bur ger King'. door Henk Kolb Herb is een uitvinding van re clamemakers, de zoveelste ge slaagde poging om een publici teitscampagne tot nieuws te ma ken en op die manier voor tien tallen miljoenen dollars aan gra tis reclame. Het hamburgeretend publiek kreeg belangrijke kor ting aangeboden wanneer het zijn bestelling gepaard liet gaan van de verzekering: „Ik ben Herb niet". Vervelend voor de ongelukkigen die toevallig wel Herb heten, maar ook zij moch- ten.goedkoop eten na de verkla ring „Ik ben niet de Herb die u zoekt'. En zodoende verscheen Herb op de televisie. In het belangrijk ste van de ochtendlijke en variashows, dat voor dertig seconden zendtijd 15.000 dollar rekent, kreeg hij vijf minuten ter waarde van 150.000 dollar. In middels waren over Herb al meer dan 500 kranteartikelen geschre ven. Dat alles heeft ruimschoots meer waarde dan de 40 miljoen dollar die de campagne van vier maanden mocht kosten. Burger King is op het idee ge bracht door een ander bedrijf dat doet in platgeslagen brokjes run dergehakt, Wendy's, dat in 1983 een zeer bejaard dametje met schrille stem liet roepen „Whe re's the beef' (waar is het vlees) bij het bijten in het produkt van een concurrent. Zelfs de latere presidentskandidaat Walter Mondale slaakte die kreet in de campagne om de democratische nominatie, om aan te geven wat er aan het program van zijn te genkandidaat Gerry Hart man keerde. Het vrouwije, dat tijdens tele visie-interviews hardhorend en niet zeer bij de tijd leek te zijn, inspireerde in negen maanden 30.000 nieuwsverhalen, tezamen 100 miljoen dollar aan gratis pu bliciteit, ruim tweemaal zoveel als de kosten van de campagne die de VS een nieuw gevleugeld woord zou opleveren. De verschijning van Herb heeft echter ook een minder vro lijke kant voor de revlamema- kers. De Farm Animal Reform Movement, die een beter bestaan wenst voor boerderij-dieren, en het Rainforest Action Network, dat zich bekommert om de be scherming van tropische regen wouden, stellen in paginagrote advertenties vast dat de echte Herb helemaal geen hamburgers eet. het Want: de toevoegsels voedsel van vee zijn een gevaar voor de consument van vlees; het eten van vette hamburgers is slecht voor hart en vaten; de helft van Amerika's landbouw grond produceert voor het te eten geven van vijf miljard stuks vee en pluimvee op boerderijen, die negentig procent van de graanoogst consumeren; terwille van weidegrond sneuvelt bos na bos - voor de verpakking van 8 miljard hamburgers moet 2300 vierkante kilometer bos worden omgehakt; per jaar worden 38 miljoen koeien en stieren tot hamburger vermalen na een le ven vol slechte ervaringen. En wat de regenwouden be treft. de hamburgerindustrie profiteert van goedkoop vlees. Goedkoop vlees komt van vee dat graast op goedkoop land. Zulke 'instant cow pastures' ont staan bij het omhakken van tro pische regenwouden, zoals die in Centraal-Amerika. Die praktijk heeft de vleesindustrie enorme winsten opgeleverd, zegt het Rain Forest Action Network. In de laatste kwart eeuw verdween bijna de helft van de regenwou den in Centraal-Amerika. In de komende veertien jaar kan de rest er aan gaan. Regenwouden In die regenwouden wonen mensen. Deze bossen herbergen de helft van de tien miljoen soor ten dieren en planten op aarde. Uit de planten worden medicij nen gewonnen, 's Winters wonen er de Noordamerikaanse zangvo gels, waarvan er steeds minder terugkomen. Zonder vogels vreest men ongeëvenaarde be volkingsexplosies onder oogst- vernietigende insecten. „Vernie tiging van de regenwouden kan de grootste natuurramp teweeg brengen sedert de massale uit roeiing van de laatste IJstijd". zegt de advertentie. Zodoende zit Amerika nu niet alleen opgescheept met de onbe nullige Herb (uit een stad met 45 inwoners in Wisconsin), maar ook met de milieubewuste, des kundige en gemotiveerd actieve anti-Herb. Deze laatste raadt krantelezers aan een coupon op te sturen met protest tegen het gebruik van Centraalamerikaans vee in hamburgers en van Bur ger King te eisen dat het bij draagt aan behoud van de regen wouden en een alternatieve vleesloze burger introduceert. Dat staat verre van de scherts die de advertentie-artiesten van Ma dison Avenue in New York op het oog hadden. kenning van de wir-premie, de si tuatie van de betrokken aanvrager verandert, maar dat deze vervol gens verzuimt dit bij zijn belastin gaangifte te melden. Anderzijds is het niet uitgesloten dat enkele ge vallen aanleiding voor de belas tinginspectie kunnen zijn om een uitgebreidere controle uit te voe ren. Er is echter geen sprake van een gerichte actie tegen schippers, al dus een woordvoerder van het mi nisterie. Er zijn evenmin vanuit Den Haag instructies naar de be lastinginspecteurs gegaan om in het kader van de wir in het alge meen extra controle uit te voeren. Het gaat hier om „eigen activitei ten" van de Rotterdamse belas tingsinspectie. OPHELDERING - Het PvdA-Ka- merlid Vos wil van minister Van Aardenne (economische zaken) op heldering hebben over een totale steun van zeven miijoen gulden die enige jaren geleden is gegeven aan de Bosschaart-groep in Baren- drecht zonder dat er duidelijkheid bestond over de bedrijfseconomi sche positie van het bedrijf. Vos wil onder andere weten op basis van welke informatie en met welke normen de steun aan het bedrijf is verstrekt. Kans op verlaging melkquota JOURE (GPD) - De boeren lopen het risico dat de melkquota de ko mende drie jaar met éen procent, per jaar verlaagd zullen worden. Dat houdt in dat de boeren nog minder zullen mogen melken dan nu al het geval is. De opkooprege ling die de overheid heeft inge steld, had er voor moeten zorgen dat er drie procent van de melk uit de markt zou worden genomen. Dat lijkt niet te lukken, vandaar dat Brussel nu met de gedachte speelt de quota verder te vermin deren. Dat zei drs. Rinse Zijlstra. voorzitter van de zuivelbond FNZ. op een vergadering van Friese standsorganisaties. Zijlstra voegde eraan toe dat naarmate meer quota in Nederland worden overschreden (en er dus superheffing moet worden b- taald). de positie van Nederland in Brussel zwakker wordt

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9