Renovatie complex Mostert vertraagd D66: geen uitspraken vóór verkiezingen Extra lessen in Nederlands voor buitenlandse Idnderen Omroep Rijnland wil meer leden werven Drukkerij t n bedrijfsverzamelgebouw VRIJDAG 24 JANUARI 1986 LEIPEN LEIDEN - D66 wil voor de verkie zingen geen samenwerking aan gaan met een andere Leidse partij, noch een uitspraak doen over de vraag met welke partijen en onder welke voorwaarden de partij in het college van burgemeester en wet houders zou willen deelnemen. Dit in tegenstelling tot de verkiezingen van onder meer 1982. Het bestuur van D66 stelt de le den van de Leidse afdeling een re solutie met deze strekking voor. "De tijd lijkt voorbij dat iedere par tij voor de verkiezingen reeds naar samenwerking met andere partijen zoekt. Deze onderhandelingen vooraf, waarin iedere partij haar ei- Over samenwerking met andere partijen en coüegevortning gen positie reeds had bepaald, heeft niet geleid tot meer duidelijk heid", aldus het bestuur in een toe lichting op de resolutie. De algemene ledenvergadering van D66 zal zich dinsdag 28 januari over de resolutie utispreken. De le den wordt tevens gevraagd uit te spreken het verkiezingsprogram ma en het fractiebeleid tot inzet te maken van de raadsverkiezingen. Stabiel Deelname aan een college van B en W moet worden gekoppeld aan de voorwaarde dat 'dit college be rust op een stabiele en werkbare meederheid in de raad en op een homogeen en werkbaar program ma'. Voor D66 tot het college toe treedt moeten de leden dit goed keuren. Van de nu bijna afgelopen raad speriode vindt het D66-bestuur dat de fractie vanuit de oppositie het college op constructieve wijze heeft benaderd. "D66 kwam ook met eigen voorstellen of er werd samenwerking gezocht met andere oppositiepartijen. Door een nogal starre houding van de collegepar tijen werd echter niet altijd het ge wenste resultaat behaald". Over Links Leiden (PSP/PPR/ CPN) meldt het bestuur dat 'deze vaak kwamen met voorstellen die onze steun verdienden'. "Ze heb ben de afgelopen periode bewezen wel degelijk te beschikken over de wil de stad te besturen en boven dien daarvoor ook ideeën te heb ben". CDA Dit mag een opmerkelijk ver schil worden genoemd met de pe riode 1978-1982, toen door veel mensen - met name uit de PvdA en D66-kringen - werd getwijfeld aan de bestuurlijke stabiliteit van deze partijen". Over het CDA merkt het D66-bestuur tot slot op dat 'deze partij de laatste jaren wat minder krampachtig oppositie is gaan voe ren, maar dat deze nog steeds wei nig krachtig is'. LEIDEN - Het Mostertcomplex, waarin onder meer een bedrijfsverzamelgebouw wordt ondergebracht, is waarschijnlijk pas tegen 1 oktober gereed. Bovendien wordt de verbou wing duurder, zo verwacht H.J. Deurhof, hoofd van de directie gebouwen van de ge meente. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat het Mostertcomplex aan de Driessenstraat en Uiterste- De gemeenteambtenaar verbaast zich er enigszins over dat de stich ting werkgelegenheid, die het be- gracht tegen het einde van dit drijfsverzamelgebouw gaat behe- vooijaar gereed zou zijn. De bouw begon echter later dan doordat gemeente nog steeds op rekende dat iplex tegen het einde van het voorjaar zou worden opgele- mer het lange tijd niet eens konden verd. "Volgens mij moeten ze heb- worden over de bouwprijs. Die on- ben geweten dat het later zou wor- derhandelingen zijn pas vorig jaar den. Bovendien, er kan pas een da- november afgerond, vele maanden later dan de bedoeling was. De aanneemsom voor het totale complex, waarin het merendeel overigens is bestemd voor ver plaatste bedrijven en een buurt huis, is uiteindelijk toch hoger uil- tum van oplevering worden ge noemd als er een overeenkomst is gesloten met de aannemer. En dat is, zoals gezegd, pas in november gebeurd". H. Amptmeijer, secreta ris van de stichting werkgelegen heid, houdt echter vol dat de stich- gevallen dan de twee miljoen die ting tot dusver niet bekend was dat 'Mostert' pas in oktober klaar is. Tijdens sloopwerkzaamheden in aanvullend krediet moeten worden het complex is gebleken dat de gevraagd. Deurhof wil nog niet staat waarin het gebouw verkeert. zeggen hoe groot het tekort is. Vol gens hem gaat het echter niet om een 'schokkend bedrag'. School toont 'gezond gedrag71 LEIDEN - De katholieke basis school Sint Jozef houdt woensdag op dit moment de een open dag waarop tevens de tentoonstelling 'Gezond gedrag' is te zien. De tentoonstelling is het re sultaat van de twee weken dat het wordt thema 'gezond gedrag' in alle klas sen aan de orde is geweest. Gespro- toe te ken is er onder meer over de tand- waar ii arts, gezond en ziek zijn, versla ving, omgaan met elkaar en voe ding, waarna de klassen gezamen- plaats kunnen bieden lijk een expositie hebben inge richt. Sint Jozef is gevestigd aan de hier Oppenheimerstraat 8 en opent woensdag de deuren van negen tot ker. Voordeel twaalf handtastelijk werd verkrachten. De zich dusdanig dat de ongeveer twintigjarige sloeg. slechter is dan eerder werd aange nomen. Onder meer is geconsta teerd dat een aantal draagbalken is aangetast door zwam en hout worm. Of dit nog extra kosten met zich meebrengt voor de gemeente, kan Deurhof nu nog niet zeggen. Hij verwacht niet dat het de ver bouwing zal vetragen. PTT-gebouw De gemeente Leiden onderzoekt ogelijkheden het Olga- en Mostertcom plex, een derde bedrijfsverzamel gebouw te beginnen. Gedacht lige PTT-ge bouw aan de Middelstegracht hier- /erbouwen. Dit gebouw, het verleden onder meer een sorteercentrum van de poste rijen was ondergebracht. onge veer tien ondernemers. Of het ook inderdaad haalbaar is bedrijfsverzamelgebouw onder te brengen is nog niet ze- wel dat het voor malige PTT-pand in de buurt staat van het Mostertcomplex. Het kan daardoor gezamenlijk worden be heerd. Overigens is de eerste ruimte in het Mostert-complex al verhuurd aan een beginnend bedrijf. Die on derneming - de drukkerij 'Mostert' - draait inmiddels volop. Uiteraard het Mostert-complex. maar het andere bedrijfsverzamelge- de stichting werkgele genheid: het Olga-complex in de Waard. Wethouder Fase haar wilde het officiële startsein voor de druk- verzette kerij. mgeveer 'Mostert' is een initiatief van vier op de vlucht Leidenaren: Frank Borger. Hans Schwencke, Hans Dessens en Ge- Poging tot verkrachting LEIDEN - Een 30-jarige vro heeft bij de politie aangifte gedaan niet van een poging tot verkrachting, in h Woensdagavond zat zij in haar auto bouw op het parkeerterrein van het Dia conessenhuis toen plotsklaps eer haar auto kwam zitten die mische zaken gaf gisteren alvast LEIDEN - De Vereniging Omroep Rijnland gaat binnenkort een le denwerfactie houden in afwach ting van een meer 'structurele fi nanciële regeling'. Dit zei voorzit ter Joop Walenkamp gisteravond tijdens de voorvertoning van het televisieprogramma, dat morgen avond zal worden uitgezonden. "Het moet mogelijk zijn vijftien procent van onze luisteraars en kij kers warm te krijgen om lid van onze vereniging te worden. We denken aan tien- a vijftienduizend nieuwe leden Hoe de actie zal worden gehouden wist Walen kamp nog niet te zeggen. "Binnen een maand worden de trouwe le den van de vereniging, 700 in getal, benaderd om opnieuw een tientje voor een jaar te storten. Daarna gaan we ons met de nieuwe actie bezig houden". Walenkamp ziet deze actie als een 'tussenstap', omdat hij hoopt op een landelijke regeling. Die zou er binnen een jaar moeten komen. Ook is Omroep Rijnland benaderd door "een grote piraat, nee ik noem nog geen naam", die met de om roep zou willen samenwerken om uit de illegaliteit te komen. "We zullen moeten bekijken hoe dat zou kunnen worden georganiseerd zonder de identiteit van Omroep Rijnland èn die van de piraat ge weld aan te doen". De Vereniging Omroep Rijnland, nu nog ondergebracht bij de Stich ting Welzijn, is naarstig op zoek naar een eigen onderkomen "om rard de Bruin. Hun bedrijfje begon vorig jaar als huisdrukkerij van de Leidse Studentenbond (LSB). Het werd toen ondergebracht in een gedeelte van de voorraadschuur van de Mensa aan de Kaiserstraat. Die ruimte daar - ongeveer vijf tien vierkante meter - was veel te krap. vooral ook omdat de huis drukkerij meer en meer uitgroeide tot een zelfstandige drukkerij. De vier drukkers heten daarom hun oog vallen op het Mostert-com plex. Omdat de verbouwing van dit bedrijfsverzamelgebouw langer duurde dan ze verwachtten, zoch ten ze naar een tijdelijke oplossing en namen ze op 1 januari van dit jaar hun intrek in het Olga-com plex. "We moeten daardoor wel wat meer geld uitgeven, maar we kunnen nu voorlopig weer voor uit". zegt Frank Borger. Echt gelukkig met hun ruimte in het Olga-complex. zijn ze niet. "Mostert ligt vlak bij de binnen stad, een gebied waar wij toch onze - toekomstige - klanten hebben zitten. 'Olga' ligt daar aanzienlijk verder vandaan. Bovendien is het ontzettend moeilijk te vinden. Ga maar eens aan iemand uitleggen hoe je in de Evertsenstraat moet komen. Dat lukt bijna niet", aldus Gerard de Bruin. Sieraden via tv-programma opgespoord LEIDEN - Bij de Leidse politie heeft zich een Leidse vrouw ge meld naar aanleiding van het tele visieprogramma 'Opsporing ver zocht' van gisteravond, waarin een aantal sieraden werden getoond. Volgens de vrouw betrof het haar sieraden die waren gestolen in ok tober '83. i Frank Borger (vlnr) in hun drukkerij: "Olga is moeilijk te (foto Holvast) LEIDEN - Voor buitenlandse leer lingen in het voortgezet onderwijs die met taalproblemen kampen, willen B en W een experiment in extra Nederlandse taaloefening op zetten, vergelijkbaar met de spoed cursussen Nederlands die al voor volwassen buitenlanders worden gegeven. Het experiment zou in sa menwerking met bestaande op vangmogelijkheden als de huis werkklas moeten worden gehou den. Het experiment is het beste dingsdoel dat het college heeft aan gedragen voor de ongeveer 45.000 gulden die in 1985 zijn bespaard op de kosten van het vervoer van her en der in Leiden verspreid wonen de buitenlandse leerlingen naar de twee opvangklassen van de Tel- ders- en de Lorentzschool. Die klassen zijn bedoeld voor kinderen die nog maar net in Nederland wo nen en die er in eigen en de Neder landse taal worden onderwezen. Omdat het aantal buitenlandse kinderen dat zich in ons land en ook Leiden vestigt, gestaag af neemt, is vorig jaar besloten nog maar één opvangklas in stand te houden. Waarmee tevens de ver voerskosten met ongeveer de hel 11 zijn teruggelopen. B en W achten het experiment van groot belang daar is gebleken dat nogal wat buitenlandse leerlin gen een te geringe kennis van de Nederlandse taal bezitten om vol doende vorderingen te boeken in de diverse vakken. Dat buitenland se leerlingen vaak niet mee kun nen komen ligt volgens hoofd van de directie onderwijs P. Peters dus niet zozeer aan eeri gebrek aan in telligentie of leervermogen. "Pro bleem is de taalvaardigheid. Wij hebben nogal taalgericht onder-, wijs. dat naarmate de leerlingen in hogere klassen komen, steeds ab stractere vormen aanneemt. Denk maar aan wiskunde en biologie". Het streven van rijk en gemeente is erop gericht om door middel van het zogenaamde onderwijsvoor rangsbeleid zo vroeg mogelijk (al tijdens de kleuterleeftijd) extra aandacht besteden aan de taalvaar digheid van buitenlandse kinde ren. Dat beleid kan. zo stelt de di rectie onderwijs, echter pas op lan ge termijn effect hebben en biedt dus geen soelaas voor de leerlingen in het voortgezet onderwijs die op dit moment met taalproblemen hebben te kampen. Vorennoemd experiment moet voor hen uit komst bieden. Hoe het project er precies komt uit te zien. is nog niet duidelijk. Evenmin als hoeveel leerlingen er voor in aanmerking komen, voor hoeveel van hen er plaats is en of de lessen buiten of binnen het be staande schoolrooster en op welke school worden gegeven. Dat alles wordt bekeken als de gemeente raad zich achter dit voorstel schaart. Expositie over verkiezingen voor migranten LEIDEN - Vanaf 28 januari is in de hal van het stadhuis de tentoon stelling 'Samen wonen, samen stemmen' te zien. Deze tentoon stelling is bedoeld om niet-Neder landers die voor het eerst aan de gemeenteraadsverkiezingen op 19 maart kunnen deelnemen, voor te lichten over de gang van zalen. Met de tentoonstelling wordt zo realistisch mogelijk een stemlo kaal uitgebeeld met stemhokjes, een nagebootst stembureau en al lerlei steminstructiemateriaal. Om alle taalgroepen zo goed mogelijk te bereiken is de tentoonstelling voornamelijk visueel opezet. Er zijn weinig begeleidende teksten. De expositie is trouwens ook heel instructief voor (nieuwe) Neder landse kiezers of andere belang stellenden, scholen bijvoorbeeld. In de periode van 29 januari tot en met 14 maart is de tentoonstelling op werkdagen van negen tot vier uur te bezichtigen. Keytown Stars LEIDEN - De majorettenvereni- ging Keytown Stars heeft een schenking van 3400"^ulden gekre gen van het Anjerfonds. Het geld is bestemd voor de aanschaf van kleding in de Leidse kleu- rood en wit. Woning als verkooppunt voor drugs LEIDEN - De politie heeft gisteren twee Leidenaars - 23 en 27 jaar oud - aangehouden omdat zij een drie tal mensen gelegenheid hadden ge boden om hun woning te gebrui ken als verkooppunt van cocaine en heroïne. Dat drietal - twee Rot terdammers en een man uit Capel- le aan den IJssel - werd eerder deze week aangehouden. De twee Lei denaars konden worden aangehou den omdat nog niet zo lang geleden de opiumwet veranderde, aldus de politie: gelegenheid bieden tot ver koop van drugs is strafbaar. Parkeergarage voor bezoekers schouwburg open LEIDEN - Bezoekers van de Leid se Schouwburg kunnen binnen kort hun auto stallen in de parkeer garage van de Digros aan de Lan- gegracht. Dat gaat hen voor een he le avond een bedrag van twee gul den kosten. De gemeente betaalt de Digros daar nog eens twee gul den per auto bij. De garage is 's avonds open van half zeven tot half een. De eerste twee uur parkeert men gratis. In de garage is plaats voor bijna vierhonderd auto's. Zaterdag tv-uitzending over Leiden op eigen benen te kunnen staan Verder hoopt voorzitter Joop Wa lenkamp dat èr ook voor de kleine lokale omroep binnenkort goede luistermogelijkheden komen door middel van het etherexperiment. De Omroepraad heeft hierover een advies bij het ministerie van wvc ingediend, maar hoe dat advies luidt wordt pas maandag bekend. Walenkamp: "Ik denk dat het posi tief zal zijn. Het ligt juridisch wat moeilijk, maar ik denk dat ook de lokale omroep aan het experiment mag deelnemen". Verder hoopt Omroep Rijnland binnenkort een vaste plaats op de kabel te kunnen krijgen, waardoor kijkers en luiste raars gemakkelijker op de lokale omroep kunnen afstemmen. Verkiezingen De televisie-uitzending van mor gen wordt uitgezonden op BRT 2 van 18.30 tot 19.30 uur. Het bevat uitsluitend Leidse onderwerpen: opnamen van de natuur-histori- sche presentatie in het Pesthuis, archeologische opgravingen in Ma- redorp, de restauratie van de Mor- spoortbrug, een impressie van de Leidse jazz-kroegentocht en een informatief programma voor niet- Nederlanders in het kader van de komende gemeenteraadsverkie zingen. Omroep Rijnland hoopt binnen kort over die verkiezingen een spe ciale uitzending te kunnen maken. Veertien gemeenten in de regio zijn daarvoor benaderd. Festival (1) Je kunt van de leden van studen tenvereniging SSR zeggen watje wilt, maar niet dat het een onbe schaafd publiek is. Geen overto- gen woord kwam er over hun lip pen tijdens het Leids Proza- en Poëziefestival dat werd gister avond gehouden in hun 'club huis' aan de Hogewoerd. Zelfs de jongeman die quasi- diepzinnige gedichten voor droeg, zichzelf begeleidend op een mondharmonica waarop hij speelde op een manier die je tij dens een muziekles op een draai om de oren komt te staan, kreeg na afloop van zijn optreden een applaus. Maarten Baanders mocht gis teravond om acht uur beginnen. Zijn verhaal ging over een stam. Een kind van deze stam moest, zo vertelde Baanders, al op jonge leeftijd een ritueel ondergaan: één van zijn/haar benen werd na melijk afgebonden. De spieren die als kabels om zijn linkerbeen lagen - waarschijnlijk is het werk van Karl May Baanders niet vreemd. En toen kwam Tederick. Here mijntijd! Ook al een leesbril no dig! Nee. daar stond werkelijk Tederick. Dat zal toch geen pseu doniem zijn? Teder - Tederick? Ongetwijfeld een 'nom de plu me', op een wel zeer onbewaakt moment gekozen. Mocht het trouwens wel zijn echte naam zijn, dan moet hij als de bliksem een pseudoniem kiezen. IJdel de illusie, was één van zijn dichtregels. Ja jongen, er is wel meer ijdel te noemen. Bij voorbeeld: op een podium gaan zitten en je minder dan middel matige gedichten op zo n manier voordragen dat het wel lijkt alsof je wilt zeggen: Ik ben Tederick. de grote minnezanger van stad en land. Teder als een veder. "Wat schrijf je?", vroeg onze buurman. O nee. leg nou maar eens uit dat je niet bezig bent met het schrijven van een ge dicht. "Is het een gedicht?" Daar had je de ellende al. "Mag ik je pen en een stukje papier", vroeg hij daarna. En ja hoor, hij zat even later een ge dicht te schrijven. Vlak voor de pauze, waarin tel kens een muzikaal intermezzo plaatsvond, roemde een artiest Tederick. Zoals die van zijn bier dronk tijdens zijn optreden - hij zou het ook willen kunnen. Tede rick reageerde niet. Tederick was op het ritme van de vééérzen in slaap gedommeld, zo leek het wel. Zijn hoofd lag in elk geval op zijn schouder. Festival (2) Maar waar. o waar, bleef de ware dichter, of in elk geval: hij of zij die ooit op een blauwe maandag even bij de muze op schoot heeft mogen zitten, heel eventjes Herman Stevens was het niet. De toon waarop hij zijn middel matige gedichten voordroeg, en de stem waarmee hij zijn verzen van cdmmentaar voorzag, alsof ze nu reeds klassiek waren - zoóó ver-moei-end. Afscheid van de poëzie, was de titel van het laat ste gedicht dat hij las. Houden zo Herman. Ja. en toen kwam er dan toch nog iemand waarvan je kon zeg gen: die heeft iets oorspronke lijks gemaakt. Mare Scheepma ker heette hij. Stotterend droegt hij zijn 'light verse' voor. Deed ik het door m'n neus, ik zou ook nog snotteren, ironiseerde hij zijn eigen handicap. Hij leed niet aan misplaatste zwaarwichtigheid, zoals bijvoor beeld die mevrouw die aan het einde van haar optreden aforis men begon voor te lezen in de trant van: poëzie is een gevecht met woorden. (Op dat soort mo menten beginnen wij altijd oude carnavalshits te zingen. Ditmaal: Een der deelnemers c netjes. i het proza- en poëziefestival draagt voor; het publiek in het SSR-gebouw luistert bleek dat we al die i ten onrechte in de w; geleefd dat er i worden gekozen. Fout, er werd helemaal geen winnaar bekend gemaakt; hel was gewoon een voorleesavond geweest. Jam mer. jammer voor die Mare Scheepmaker, want we mogen toch niet aannemen dat Tederick een krans op zijn hoofd had ge kregen. Winkelwagens Een winkelwagentje dat half in het water ligt, biedt een trooste loze aanblik. En het komt niet zelden voor dat de winkelende medemens na gedane zaken 'zijn' karretje doopt. Om nog maar te zwijgen over het aantal wagentjes dat op straat blijft staan. Om een einde te maken aan de ze overlast dienden de raadsle den Van der Ham en Hoekema (D66) bij de behandeling van de begroting voor het jaar 1985 een motie in: het gemeentebestuur werd verzocht een voorstel uit te brengen met betrekking tot sta tiegeld op winkelkarren. De mo tie werd door het gemeentebe stuur overgenomen en door de raad aanvaard Inmiddels heeft er een onder zoekje plaatsgevonden. Geble ken is dat zich in feite alleen m en om het winkelcentrum De Kopermolen in de Meren wijk en bij de Aldi-vestiging aan de Lan- gegracht problemen voordoen "In dit licht bezien achten wij een algemene verplichting voor winkeliers om een 'guldenslot op de winkelwagens aan te bren gen te verstrekkend". Schrijft het gemeentebestuur. Wel wil het gemeentebestuur die bevoegdheid hebben, zodat kan worden opgetreden als het moet. En gezien de huidige situa tie is men dan ook van plan om van die bevoegdheid gebruik te maken ten aanzien van het win kelcentrum De Kopermolen en de voornoemde Aldi-vcstiging. Verder wordt gesteld dat de ei genaar verplicht is de door het publiek op de weg achtergelaten winkelwagentjes onmiddellijk weg te halen na een waarschu wing van de politie, "doch in elk geval binnen een uur na winkel sluiting". Het klinkt ons allemaal wat vreemd in de oren. Wat was er tot nu toe eigenlijk geregeld met be trekking tot winkelwagentjes9 Anders gezegd zijn de winke liers ook nu al niet verplicht om cje karretjes zo snel mogelijk van de weg te halen9 Mevrouw Van Dijk. werkzaam op de afdeling bestuurlijke en ju ridische aangelegenheden van de gemeente Leiden, zegt dat het toch iets anders zit. "Feitelijk is er wat betreft de winkelwagen tjes niets geregeld in de APV (Al gemeen Plaatselijke Verarde nmg). Vandaar dit voorstel" Ja. in die APV staat wel iets over het op de weg laten staan van verschillende voorwerpen, maar zover ik weet is het moei lijk om de karretjes daaronder te laten vallen" Binnenkort zal de gemeente raad zich uitlaten over dit voor stel van het gemeentebestuur, besluit de ambtenaar "Maar eerst wachten we nog even op de reactie van de Kamer van Koop handel. Zij hebben tot 1 februari de tijd om te reageren. Nee. we hebben nog niets van ze ge hoord".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3