LEIDSCH DAGBLAD Examens worden ort Karwei was toch nog betrekkelijk simpel Brand in hotel: zeker 34 doden Ruim 100.000 gezinnen even zonder water Extreem rechts mag aan verkiezingen deelnemen Minder herkansingen Bastiaans hervat op 1 februari zijn werk DONDERDAG 23 JANUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37916 Opnieuw minder doden in verkeer NUNSPEET - Het aantal ver- keersdoden is in 1985 opnieuw gedaald. Er vielen vorig jaar 1450 doden, dat is 10 procent minder dan in 184. Staatssecre taris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) toonde zich gis teren in Nunspeet verheugd over de verdere daling. Hij introduceerde daar het Viditel-beeldscherm, dat in een aantal wegrestaurants wordt geplaatst. Het scherm geeft ac tuele verkeersinformatie. LDM overstelpt met telefoontjes Kapot getrokken leiding niet gemeld (van een onzer verslaggevers) LEIDEN/STREEK - Meer dan 100.000 gezinnen in de Leidse re gio, een groot deel van de bollen streek, de Rijnstreek en Katwijk hebben vanochtend een kwartier tot twintig minuten zonder water gezeten. Oorzaak was een gat in de hoofdwaterleiding langs de Ples- manlaan in Leiden, vermoedelijk veroorzaakt door graafwerkzaam heden voor de aanleg van de Leid se stadsverwarming. Volgens H. Dreef, hoofd admini stratie van de Leidsche Duinwater maatschappij (LDM), is het gat bij zonder snel gevonden, omdat eerst is gezocht op plaatsen waar graaf werkzaamheden worden verricht. "Voor hetzelfde geld hadden we het lek vanmiddag pas kunnen lo kaliseren". De kapotte leiding is af gesloten en de toevoer omgeleid. Dreef: "Als de veroorzaker van het lek het onmiddellijk had ge meld, had de streek helemaal niet De vlot getrokken Rio Grande werd vanochtend afgemeerd bij de reparatiewerf van Verolme in Botlek. (foto AN Sassenheimse bergingsinspecteur Walenkamp: (Van onze verslaggevers) WASSENAAR/ROTTERDAM - Drie sleepboten van Smit Tak zijn er de afgelopen nacht in geslaagd de Griekse bulkcarrier Rio Grande van het strand van Wassenaar te trekken. Om twaalf minuten over half twee gleed de bulkcarrier over de derde en laatste zandbank en kon het schip naar open water wor den gesleept. In de loop van de ochtend is de sleep in Rotterdam aangekomen. De bulkcarrier werd afgemeerd bij de reparatiewerf van Verolme. De Rio Grande blijft onder beheer van Rijkswaterstaat, dat het schip vori ge week onder de Wrakkenwet plaatste. 'Het was toch nog een betrekke lijk eenvoudig karwei', vertelde vanochtend het hoofd van de ber gingsinspectie Hans Walenkamp (48) uit Sassenheim vanaf de Rio Grande. 'Het weer heeft de laatste dagen alleen een beetje tegengeze ten'. Volgens de Sassenheimer was het een klus zoals het Rotterdamse zeeslepersbedrijf die wel vaker klaart. 'In een droogdok zal nu worden onderzocht of het schip schade heeft opgelopen. Zo op het uiter lijk af is dat niet te zien', aldus de bergingsinspecteur. Dat het schip vannacht vlot zou komen werd ei genlijk niet verwacht. 'Het was Winterse buien Wisselend bewolkt en buien, in de loop van de dag ook met hagel of sneeuw. Temperaturen zowel in de nacht als overdag rond 4 graden. Wind draaiend naar noordwest, vrij krachtig, aan zee echter hard of stormachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: eerst winterse buien. Op zondag en maandag droog. Daarna op nieuw wisselvallig. Middagtempera- tuur rond 5 graden. Tijdens het week einde lichte vorst in de nacht. vooral aan de iets hogere water stand te danken dat het schip los kwam. Die paar centimeter meer water heeft bewerkstelligd dat de Rio Grande los kwam van de zand bank. Bij het lostrekken is ook gebruik gemaakt van de zogenaamde bal- lasttanks op het schip. Door om beurten de tanks voor en achter vol te pompen met water kon het vaartuig over de tweede zandbank worden gewipt'. De derde zand bank leverde volgens Walenkamp in het geheel geen problemen op. 'Daar gleed het schip gemakkelijk overheen'. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Raad van State vindt dat rechts-ex- tremistische groeperingen als Cen trumpartij, Centrum-Democraten en Burgerbelang Nederland, mo gen deelnemen aan de komende gemeenteraadsverkiezingen. De Raad vernietigde vanochtend ver der de beslissingen van de stembu reaus van Arnhem en Den Haag om de groeperingen Neerlands Herstel en de Nederlandse Volksu nie niet te registreren. De stembureaus werd opgedra gen nieuwe besluiten te nemen over de registratie. Dat wil echter niet zeggen, dat zij nu automatisch mogen deelnemen aan de verkie zingen. Tegen de registratie van Cen trumpartij, Centrum-Democraten en Burgerbelang Nederland was protest aangetekend door anti-fas cistische en anti-racistische groe peringen in Delft, Eindhoven, Kerkrade, Utrecht en Den Haag. De Raad die er dinsdagmiddag een lange zitting aan wijdde, noemde een deel van deze bezwaarschrif ten niet ontvankelijk en verwierp de overige. De Raad van State verwierp ook de bezwaren van het CDA tegen zonder water hoeven zitten. "Dat is laakbaar". De schade, naar schat ting 50 tot 60.000 gulden, zal op de 'dader' worden verhaald. Het LDM-kantoor werd vanoch tend platgebeld door droogstaande afnemers. Tevens meldde zich een opmerkelijk aantal wanbetalers, dat hun rekening kwam voldoen, in de veronderstelling dat ze waren afgesloten. Voor de LDM betekent een dergelijke storing in de water leiding voorts dat direct ziekenhui zen en andere grote afnemers (Hei- neken) moeten worden ingeseind, hoewel deze veelal over een eigen noodreservoir beschikken. Dreef verwacht dat de werk zaamheden aan de kapotte leiding vanavond zijn voltooid. De laatste grote waterstoring in Leiden en omstreken deed zich, volgens Dreef, voor op 1 september 1976, bij graafwerkzaamheden voor gas buizen op de vliegbasis Valken burg. EDE (GPD) - De herkansingsmogelijkheden bij eindexa mens zullen worden beperkt. Daardoor kan de examen periode worden ingekort en blijft er in het laatste leer jaar van het middelbaar onderwijs meer tijd over voor het lesgeven. Dat heeft staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) gisteren aangekondigd na afloop van een tweedaagse examenconferentie met vertegenwoordigers uit het onderwijs. Bovendien zullen de regelingen zei dat deze veranderingen niet voor eindexamens voorlopig niet vóór 1987 zullen worden doorge- meer veranderen. Er is de afgelo- voerd. pen jaren zóveel gewijzigd dat ve len het spoor bijster zijn. De plan nen om het schoolonderzoek en centraal schriftelijk van elkaar los te koppelen, zijn op de lange baan geschoven. Volgens Ginjaar-Maas is haar de partement de laatste jaren te veel bezig geweest met het „steeds mooier maken van de eindexa mens" door het bedenken van nieuwe mogelijkheden voor keuze pakketten en herkansingen. Dat is nu afgelopen. Het eindcijfer van het examen wordt bepaald door het gemiddelde van de schoolon derzoeken en het centraal schrifte lijk. Daardoor houdt het schoolon derzoek zijn waarde. Wel zal de controle op het niveau van het on derzoek worden verscherpt. Verder zullen in de toekomst aanpassingen in de examenrege ling als één pakket worden gepre senteerd en niet meer als losse maatregelen. De staatssecretaris (foto ANP) Minister Winsemius wil autogebruik ontmoedigen door onder meer hogere accijns. PAGINA 5 Zeven doden in Zuid-Afri- ka na moord op twee poli tiemannen. PAGINA 7 Na het succes van vorig jaar wordt het treinkaar tje opnieuw niet duurder. PAGINA 9 Johan Cruijff mag zonder trainersdiploma zijn werk als technisch directeur bij Ajax voortzetten. PAGINA 11 Erasmusprijs toegekend aan de Tsjechische schrij ver Vaclav Havel. PAGINA 19 Centrum '45 vormt nieuw behandelteam (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/OEGSTGEEST - Centrum'45 in Oegstgeest, dat hulp biedt aan oorlogsslachtoffers, be noemt deze week tien mensen die samen het nieuwe behandelteam rondom prof. Bastiaans zullen gaan vormen. Bastiaans kan hier door van 1 februari af weer patiën ten ambulant gaan behandelen en opnemen. Dat heeft directeur J. Peters van Centrum'45 vanoch tend meegedeeld. De aanstelling van het nieuwe behandelteam was vertraagd door dat de hoofdinspecteur van de geestelijke volksgezondheid nade re eisen had gesteld aan de behan delmethoden van Bastiaans. Deze eisen kwamen erop neer dat Bas tiaans bij de behandeling van pa tiënten met geestverruimende middelen de beschikking moest hebben over een anesthesist en een reanimatie-arts. Het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft nu voor dat doel specialisten op afroep be schikbaar gesteld. Bastiaans zal zijn patiënten met oorlogstrauma's voorlopig blijven behandelen in de villa op het ter rein van psychiatrische kliniek En degeest in Oegstgeest tot de uit breiding en nieuwbouw voor Cen trum'45 zijn voltooid. Bastiaans blijft tot 1 januari 1987 bij Centru m'45 in dienst; daarna zal een van de twee nieuw aangetrokken psy chiaters zijn werk Prof. Bastiaans kwam op 1 juni vorig jaar bij zijn pensionering zon der behandelteam te zitten. Cen trum'45 heeft toen toegezegd zijn behandelmethode te zullen over nemen, hem in staat te stellen zijn werk voort te zetten en een opvol ger in te werken. Dit gebeurde on der druk van de Tweede Kamer en na bemiddeling door staatssecreta ris Van der Reijden (volksgezond heid). Gisteren had Bastiaans een vertrouwelijk gesprek met de vaste Tweede-Kamercommissie voor volksgezondheid over de voortzet ting van zijn werk. Aanvankelijk wilde Smit-Tak het schip te lijf gaan met vijf sle pers. Maar dat bleek niet mogelijk. Het manoeuvreren van zoveel sle pers dreigde problemen op te leve ren en ook konden niet zoveel schepen tegelijk vastmaken. Zes eerdere pogingen om het 178 meter lange en 15.000 ton metende vrachtschip te bergen, mislukten door het slechte weer en te lage wa terstand. Het bergingscontract dat met Smit Tak was afgesloten, be droeg 800.000 gulden. „Veel verdie nen we er niet aan, het zal erom hangen", aldus een woordvoerder van Smit Tak vanmorgen. het onder de naam 'Anti Revolutio- nairen'85' deelnemen aan de ver kiezingen door het ex-RPF-kamer- lid A. Wagenaar. Verder verwierp de Raad het beroep dat diverse CPN-afdelingen hadden ingesteld tegen het registreren van het con currerende Verbond van Commu nisten in Nederland onder de naam 'Partij van Communisten in Neder land'. Ten slotte vond de Raad van Sta te dat het centraal stembureau in Hillegom moet uitspreken welke van de twee'partijen, die zich Be- volkingsbelangen Hillegom willen noemen, het meeste recht heeft op die naam. Protest tegen massamoord kangi ;oeroes SYDNEY (AP) - De Australi sche regering heeft gisteren be paald dat dit jaar meer dan twee miljoen kangoeroes mo gen worden afgeschoten. Mi lieugroepen hebben daarop protestbijeenkomsten aange kondigd om een van de groot ste en meest omstreden wild- jachten ter wereld aan de kaak te stellen. Minister Barry Cohen (mi lieu) gaf toestemming om in vier van de vijf Australische provincies 1,3 miljoen kangoe roes te doden. Met het nog vast te stellen aantal voor Queens land zou het totaal volgens prof. Derrick Ovington van de Australische dienst voor wild en natuurparken op 2,7 miljoen kunnen komen. Het totale aantal ligt volgens Ovington 700.000 stuks hoger dan dat van vorig jaar. Hij schatte de totale kangoeroe-be volking in Australië op 16 mil joen. Volgens zijn dienst heb ben de kangoeroes zich her steld van de droogte van 1982 en dienen de beesten te worden afgeschoten omdat ze schade veroorzaken aan gewassen en kostbare omheiningen rond landbouwgebieden nodig ma ken. VLASVELD BV LEIDEN BETER AF BIJ TOYOTASPECIALIST MET 14 JAAR DEALERERVARING OOK VOOR BETERE OCCASIONS NAAST GROENOORDHALLEN 071-134689 NEW DELHI (AP/AFP) - Bij eei hotelbrand in de Indiase hoofdstad New Delhi zijn vannacht zeker 34 mensen omgekomen en tientallen gewond geraakt. Het vuur brak uit in de banketzaal van het tien ver diepingen tellende vijfsterren-ho- tel Siddhart Intercontinental. De brand brak om kwart voor twee 's nachts uit, toen de meeste van de ongeveer 180 hotelgasten la gen te slapen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De rook verspreidde zich door het hele ge bouw. De meeste slachtoffers kwa- het hotel en de brandweer slecht waren uitgerust voor een evacua tie. Een zakenman uit het Belgi sche Luik zei: 'Niemand zei iets te gen ons. Ik keek uit mijn raam en zag de vlammen. Ik opende de deur en de gang was gevuld met rook. Ik zag hoe mensen om hulp schreeuwden. Het was niet echt doelmatig hoe men de mensen te hulp schoot'. De architect van het 137 kamers tellende hotel zei dat elektriciteit de ontdekking van de brand door rookvergiftiging of met opzet werd uitgeschakeld. Eén van de gewonde gasten wordt door redders het hotel uitge dragen. (foto AP) Bod op Lotus van General Motors LONDEN/FRANKFORT (UP1/ Rtr) - Het Amerikaanse concern General Motors, de grootste auto mobielfabrikant ter wereld, heeft een bod van 90 miljoen gulden ge daan op de Britse racewagenfa briek Lotus. GM had gisteren al 58 procent van de aandelen in han den. Het Japanse Toyota-concern heeft nog een belang van 21,5 pro cent in Lotus. Vandaag werd ook een reorganisa tie van de Europese activiteiten be kend gemaakt. De Amerikaanse gi gant, met dochterbedrijven als Opel (West-Duitsland) en Vauxhall (Engeland), wil ook Landrover- Leyland, de vrachtwagendivisie van British Leyland overnemen. Volgende maand wordt in Zürich een overkoepelende organisatie voor Europa gevestigd vanwege het toenemende belang van de Eu ropese markt en de verscherpte concurrentie. Beslissingen over ontwerpen, produktie en onder zoeken worden daar centraal geno- verstikking. Een politieagent liet weten dat slachtoffers op alle verdiepingen werden gevonden. Acht uur nadat het vuur losbrandde droegen red dingswerkers nog steeds lichamen naar buiten. Bij de slachtoffers wa ren volgens de politie negen bui tenlanders met verschillende na tionaliteiten. Overlevenden klaagden dat zij niet gewaarschuwd werden en dat dat daardoor tevens de tele fooncentrale van het hotel buiten werking werd gesteld. Een Britse ingenieur verklaarde dat sommige hotelgasten trachtten te ontkomen door lakens aan el kaar te knopen en zich uit de ra men te laten zakken. Sommige la kens raakten echter in brand, zei hij. 'De brandweer kwam, maar er zat geen water in de tanks. Het duurde 20 minuten voor ze iets be gonnen te doen'. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' rn per maand 22.70 q per half |aar 134.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) r-j per jaar 256.90 per kwartaal 67 45 - uw voorkeur De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Straat: Postcode/Plaats Teleloon it deze bon opsturen n controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1