actief in vriie tijd Armenzorg, met de meeste aandacht voor de schenker Bewoners blijven bij protest tegen uitbreiding sauna Marokkaanse krant houdt pleidooi voor voortbestaan Cafés puilen uit bij jazz-kroegentocht PAGINA 4 leiden DONDERDAG 16 JANUARI 1986 Postzegels I.V. Philatelica houdt van avond de maandelijkse ruil- avond voor postzegelliefhebbers in de kantine van de Visser 't Hooft scholengemeenschap aan de Antonie Duycklaan 1. Aan vang acht uur, zaal open om half acht. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag de tweewekelijkse ruil- avond voor verzamelaars van postzegels, munten, prentbrief kaarten, lucifermerken, enz. Dat gebeurt in de aula van de Dr. van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat 104, van zeven tot tien uur. Voor meer inlich tingen: tel. 312513 of 211150 in Leiden. Swingen/hardrock In het LVC, Breestraat 66, wordt vrijdag weer een swing avond gehouden. De zaal gaat om negen uur open. Op zolder treedt om elf uur de Bleiswijkse hardrockgroep Anguish op. Cursussen Het LVC organiseert zater dag een informatiemiddag waarop docenten aanwezig zullen zijn om informatie te ge ven over de cursussen die er binnenkort beginnen en waar voor de inschrijving is geopend. Op het programma staan gi taar, acrobatie, tekenen!schil deren, straattheater en de workshop geïmproviseerde mu ziek. De informatiemiddag duurt van één tot half vijf. Folk Folkclub Horus organiseert vrijdagavond in Le Bambou, Herenstraat 1, een optreden van de groep 'Windkracht acht'. Deze groep brengt zee- mansmuziek en sterke verha len. De formatie bestaat uit Bert Aalbers (concertina, ac cordeon, gitaar en zang), Peer van den Burgh (accordeon, gi taar, viool, lepels en zang) en Jos Koning (viool, kasco, tinw- histle en zang). Aanvang negen hand uit over de zee en de Here deed de zee den gehelen nacht door een sterken oostenwind weg vloeien, maakte haar droog, en de wateren werden gespleten". RUITEN VERNIELD - Op diverse plaatsen in de stad zijn afgelopen nacht ruiten vernield. Ruiten sneu velden van woningen aan de Pie- terskerkkoorsteeg, de Diefsteeg en de Nieuwe Rijn en van twee win kels aan de Haarlemmerstraat en één aan de Breestraat. De dader van de vernieling in de Breestraat, een 18-jarige Alphenaar, werd in de Korevaarstraat aangehouden. DEN HAAG/LEIDEN - Aantasting van hun privacy, geluids- en par keeroverlast en waardedaling van en schade aan hun huizen vrezen- omwonenden te zullen ondervin den van de verbouwing en uitbrei ding van de sauna op de hoek van de Boshuizerlaan/Telderskade. Omwonende R. Oost heeft mede namens drie anderen daarom bij de provincie bezwaar aangetekend tegen de verleende toestemming voor de afgifte van een bouwver gunning voor de uitbreiding door de gemeente. Gisteren vroeg hij bij de behandeling van zijn bezwaar schrift waarom een uitbreiding toch nodig is voor een sauna die zichzelfi afficheert als de modern ste en meest luxe die er bestaat. „En is een dakterras waarop wel zo'n 40 personen kunnen geen aan tasting van de privacy?". Oost stel de daarom voor de sauna aan de achterzijde van het gebouw te la ten uitbreiden. Hij zei bovendien bevreesd te zijn dat het heiwerk schade aan de huizen in de omge ving zal veroorzaken en de voorge nomen bronbemaling voor het bouwen van een 2,5 meter diepe put de fundering zal aantasten. Dit zou volgens hem ook allemaal kun nen worden voorkomen als de sau na aan de achterzijde uitbreidt. Een gemeentelijk woordvoerder deelde mee niet in te zien hoe het bouwplan de privacy van de huidi ge bewoners aantast. Volgens hem kan men over en weer niet bij el kaar naar binnen kijken. De buurt noemde hij daarbij verkeersluw dus voor verkeersoverlast behoef de evenmin te worden gevreesd. De verantwoordelijkheid voor schade door heiwerk of bronbema ling ligt bij de aannemer, maar de gemeentelijk woordvoerder zegde toe hierover aan Oost een folder te zullen zenden. De vraag of er vol doende parkeergelegenheid in de buurt is, was volgens hem uitge breid aan de orde geweest in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening die de kwestie had opge lost door het parkeren op de Bos- huizerlaan voor saunabezoekers onaantrekkelijk te maken. Daarbij is de gemeente ervan uitgegaan dat er in de buurt een parkeerterrein ligt voor 150 auto's. De indeling van de sauna maakt uitbreiding aan de achterzijde van het gebouw onmogelijk. Aantasting van priva cy door het aan te leggen dakterras wordt voorts voorkomen door de plaatsing van een 2,40 meter hoog scherm. De eigenaar van de sauna deelde mee dat het weliswaar de meest lu xe en modernste sauna is geweest, maar dat andere deze positie in middels hebben overgenomen. Daarom de verbouwing en uitbrei ding. Zijn bedrijf mist in het bij zonder de mogelijkheid dat bezoe kers tijdens de saunagang even naar buiten kunnen. Verder weet hij dat een zonneterras bijzonder op prijs zal worden gesteld. Omwonende J. Charite wees er op dat er in dit gebied niet alleen een sauna is, maar dat ook het zwembad en de bowling veel au toverkeer aantrekken. Hij betwij felde voorts of de gemeente de aan gekondigde verkeersmaatregelen ook daadwerkelijk zal realiseren (foto Holvast) Borrelbussen reden er gisteravond weer gratis langs de ca. vijftig deelnemende etablissementen. Ze zaten vaak propvol. Passagiers en chauffeur met hoed) bleven er vrolijk onder. (foto Holvast) Beroep op minister in open brief LEIDEN - De medewerkers van de Marokkaans-Nederlandse krant Al Mizan hebben in een open brief een dringend beroep gedaan op minister Brinkman om de subsi die, die per 1 januari is ingetrok ken, alsnog uit te betalen. Al Mizan voelt er niets voor het slachtoffer te worden van een meningsverschil tussen twee ministeries, over de vraag wie werkgelegenheidspro jecten voor kansarme, werkloze jongeren moet betalen. Juist nu de gemeente Leiden en het arbeids bureau alle medewerking verle- In deze brief bestrijdt Al Mizan dat het uitblijven van succes van deze krant een reden kan zijn ge weest voor het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) om de subsidie in te trekken. "Integendeel, het gaat uitstekend. De werkelijke reden is dat u en uw collega van sociale zaken een trek- partij zijn begonnen over de vraag wie de werkgelegenheidsprojecten voor kansarme, werkloze jongeren moet financieren", schrijft Al Mi zan aan minister Brinkman. "Daarbij heeft u Al Mizan alvast maar op de vuilnishoop gegooid. Dit ondanks uw schriftelijke toe zegging dat u Al Mizan twee jaar zou ondersteunen. Wij zijn nu tien maanden aan de gang". De mede werkers wijzen erop dat de tweeta lige krant haar bestaansrecht in middels ten volle heeft bewezen. Voorts is van verschillende kanten vernomen dat het hoog tijd wordt, dat er meer Turkse, Marokkaanse en Surinaamse verslaggevers ko- Garantie Volgens Al Mizan vormt de me dewerking die zij van andere in stanties krijgt, een reden te meer voor wvc om de stopzetting van de subsidie terug te draaien. De ge meente Leiden heeft een subsidie van 28.000 gulden gedurende min stens twee en waarschijnlijk vier jaar gegarandeerd. Verder is de Utrechtse school voor journalis tiek bereid om de medewerkers van Al Mizan extra scholing te ge ven. Bovendien heeft het Geweste lijk Arbeidsbureau bij het ministe rie van sociale zaken drie gesubsi dieerde arbeidsplaatsen voor drie jaar voor Al Mizan aangevraagd. "Minister Brinkman, wilt er verantwoordelijk voor zijn dat al dit werk met één ondoordachte pennestreek in elkaar stort? Als u dan maar goed beseft dat u niet al leen een aardig krantje en een leu ke scholing in de grond boort. U ontneemt 'kansarme' Marokkaan se jongeren ook een krant die kan uitgroeien tot een soor platform, waar ze uit heel Nederland hun verhalen, ervaringen en emoties kwijt kunnen", schrijft Al Mizan. Spoelbakken "Nu hebt u ons met de rug tegen de muur gezet. En al u 'nee' blijft zeggen zakt al ons werk in elkaar en is Al Mizan verdwenen. Als schrale troost weten we dan wel weer onze plaats: achter de spoel bakken van een of ander schoon maakbedrijf, zoals onze vaders dat tientallen jaren hebben gedaan. De mooie emancipatie- en integratie nota's kunnen we dan weer op on ze eigen manier beoordelen, met een treurig voorbeeld bij de hand". AUTO TE WATER - Een 32-jarige Leidse is gistermiddag met haar auto in de Doelengracht beland. Zij bleef ongedeerd, de auto liep lichte schade op. De vrouw wilde vanaf de Rembrandtstraat het kruispunt Sebastiaan Doelen straat/Arsenaalstraat oprijden maar nam de bocht te ruim. Armbakkerif aan Oude Rijn heeft opnieuw sociale functie LEIDEN - Huiszittenhuis. Wie kan zich bij dat woord wat voorstellen? Bij het woord armbakkerij gaat er ongetwijfeld een licht branden, al is dit instituut ver dwenen. Gebleven en zelfs gerestau reerd is het gebouw Oude Rijn 44c. Was daar vroeger de armbakkerij gevestigd; nu zijn er de Stichting Vluchtelingen werk Leiden/Oegstgeest, de Leidse Vrij- willigerscentrale en het secretariaat van de Hervormde Diaconie, alsmede de dia- konaal predikant gehuisvest. Een huiszittenhuis dus. Wat dit voor een soort huis is, kan J.C.B. Hüner ons het beste uitleggen. In zijn in 1930 verschenen boekje over het huiszittenhuis - geschre ven in opdracht van de Hervormde Diaconie - schrijft hij: "Onder Huiszitten of liever onder de Huis zittende armen verstond en verstaat men diegenen, die in stil te, zonder te bedelen armoede lij den". door Wim Brands En dan vervolgt hij, zich een man van zijn tijd tonend: "Voor hen heeft men, en terecht, ook in de middeleeuwen vaak meer sympa thie gevoeld, dan voor de brutale bedelaars". Hieruit valt in elk geval af te lei den wat een huiszittenhuis was: een gebouw waar de uitdelingen van brood en turf voor de huisar- men plaatsvonden, zoals de Van Dale het zo treffend stelt. Drie van dit soort huizen moeten er in Leiden zijn geweest, aldus Hüner. "Eén van 'St. Pieter', een van 'Onze Vrouwen' en het ons be kende op het Hoogeland van 'St Barbara". Bij de laatste hoorde de armbakkerij, maar alvorens uit te weiden over deze bakkerij eerst iets in zijn algemeenheid over de armenzorg in het verleden. Dat veel mensen armoe leden mag bekend zijn. Hüner verstrekt, zich baserend op Blok, een paar ge gevens die veelzeggend zijn: in de periode 1438-1439 heersten hon gersnood en pest en in de periodes 1481-1482 en 1489-1492 was er ook sprake van hongersnoden. Er bra ken toen ook opstanden uit. In 1490 werden 10.000 Leidenaars be deeld. Schenker Bedeeld... maar door wie? "Om streeks het midden van de veer tiende eeuw moeten er te Leiden al menschen geweest zijn, die bij tes tament aan de geestelijkheid van hun kerk, geld of landerijen ver maakten, om de renten hiervan jaarlijks uitsluitend onder huiszit tende armen te verdelen. Zoo ver maakte in 1367 Heer Willem Nan- nensz., kanunnik van de St. Pan- craskerk aan den deken en pastoor van die kerk, zonder gevaar te loo- pen, van misverstaan te worden, een jaarlijksche rente van 10 schil ling en 3 penningen voor de huis- zitten, welke hij zeer juist aanduid de als de hoogst behoeftigen, die niet openlijk bedelen". Toch mooi van zo'n man, denk je. Maar aan zijn gift zit waarschijn lijk een luchtje. Hüner vertelt na melijk dat in de tijd van Heer Wil lem Nannensz. "de meeste aan dacht werd geschonken aan schen ker en schenking, terwijl in het vol gende tijdperk veel meer aandacht viel op het verdeelen der gaven, dus aan de bedeelden". Een zin om een tijdje bij stil te staan: de meeste aandacht voor de schenker... kwam het geld wel bij de armen terecht? De schenker zal het een zorg zijn geweest, want waarom schonk hij? "De hoofd- Marathon in Waag 'gouden greep' De diaconie opent de 'Armbakkerij' morgen officieel. Prof. dr. B. Goud zwaard, hoogleraar economie aan de Vrije Universiteit, zal er het woord voe ren. In een gebouw dat dus nog altijd dient als centrum van hulpverlening aan diegenen die het om uiteenlopende re den niet gemakkelijk hebben in de maat schappij. Hoe ging dat vroeger? De ge schiedenis van de armenzorg en de rol van de armbakkerij nader belicht. zaak was toen, dat door schenkin gen aan kerk en klooster het aantal goede werken vermeerderde en de absolutie vergrootte". "Bovendien is van groote schen kingen zelfs bekend, dat de schen ker (soms een moordenaar) door zijn goede daad zielsrust zocht. Op het andere deel, namelijk het be steden der aalmoezen, viel hoege naamd geen aandacht, daar ging het niet om, als er maar aalmoezen werden gegeven". Pas na de Reformatie onstonden er andere inzichten, aldus Hüner. Pas toen was er enigszins sprake van verdeling. "Men ging begrij- pen, dat er een andere armoede was, dan die van de bedelaars en landloopers en dat men een groot maatschappelijk kwaad stichtte, door velen te verleiden tot het vak van landloper of bedelaar. Die vrees was waarlijk niet ongegrond, omdat dit 'gespuis', zooals het in mijn bronnen meerdere malen ge noemd wordt, soms rijke kloosters aanviel en trachtte te beroven". En gelijk hadden ze. Graanmagazijn Het verdelen van goederen aan de armen was een taak van de huis- zittenmeesteren. Hun taak was niet gering, schrijft J.P. Zwanenburg in een artikel dat werd gepubliceerd op de pagina Dia van Hervormd Leiden. "Met Kerstmis 1568 werd er bijvoorbeeld een os geslacht, verdeeld in 100 stukken en aan de 100 armste gezinnen uitgereikt". In het al eerder genoemde Sint Barbara Gasthuis - tussen Haar lemmerstraat en Oude Rijn gele- "Uniek was die bakkerij niet", vertelt Zwanenburg. "Ook elders in het land heb je van dit soort in stellingen gehad". Zo bezocht hij ooit 'De Pot' in Amersfoort. "De ar men kregen aldaar hun voedsel in een pot van aardewerk, vandaar die naam. Ook in Amersfoort was een bakkerij en mij is verteld dat het tot in de vijftiger jaren van deze eeuw gewoonte was om de armen met Kerstmis een krentebrood te geven". Over het Sint Barbara Gasthuis ontstond in de vorige eeuw ruzie gen - werd op zondag voor de ar men gekookt; in de volksmond heette het Gasthuis om die reden dan ook 'Minnepot'. Zwanenburg meldt over het Gasthuis dat het niet bestemd was voor het verzorgen van zieken of het verlenen van onderdak aan ar me inwoners, wat in de andere Gasthuizen wel gebeurde. Nee, het was een bewaarplaats voor wol, la kens, vachten, turf, koren, vlees en bier. In de zeventiende eeuw, niet voor iedereen een Gouden Eeuw, werd besloten om een bakkerij te bouwen. De voorraad meel werd aanvankelijk opgeslagen op de bo ven de bakkerij gelegen zolders, maar de omzet was zo groot dat in 1754 werd besloten om tegenover de bakkerij éen graanmagazijn te bouwen, het zogenaamde Graan magazijn voor den Armen. tussen de gemeente en de Her vormde Diaconie. Waarover die ru zie precies ging - wie het boekje van Hüner leest krijgt alras de in- Het vroegere huiszittenhuis aan de Oude Rijn, van waaruit de goederen onder de armen werden verdeeld. De nu gerestaureerde armbakkerij was ermee verbonden. (foto Wim Dijkman) druk dat het een stammenoorlog tussen schimmen betrof. Erg dui delijk wordt het allemaal niet. Zwanenburg vertelt dat hij ook nooit het fijne van die ruzie te we ten is gekomen. "Maar volgens mij werd er ruzie gemaakt over de vraag van wie het Gasthuis nu pre cies was. De gemeente stelde: het complex is van ons. En de Diaco nie zei natuurlijk precies hetzelf de". "De gemeente wilde in elk geval een vergoeding hebben. De op brengst van de bakkerij bijvoor beeld. Ik heb dat altijd merkwaar dig gevonden, want die opbrengst kan nooit groot geweest zijn". "Ga maar na: het geld werd voor al gebruikt om nieuwe hoeveelhe den graan aan te kopen, dus er kan nooit veel geld zijn overgebleven. Ja, het is waar dat men ook bakte voor andere instellingen - weeshui zen, bejaardentehuizen - maar Koek Na de Eerste Wereldoorlog werd er steeds minder brood gebakken aan de Oude Rijn. Zo leverde men in 1922 alleen nog maar brood aan het Kinderhuis Voordorp te Lei derdorp en het Gereformeerd Minnehuis aan de Kaarsenmaker straat, maar ook hieraan kwam in de jaren dertig een einde. Na de Tweede Wereldoorlog was het afgelopen met de armbakkerij: de bakkerij werd verhuurd aan een particulier die er hoofdzakelijk koek en banket bakte. Tegenwoor dig herinnert alleen een oven nog aan het verleden. Maar het is waar schijnlijk niet de oorspronkelijke oven, merkt Zwanenburg terecht op in zijn verhaal, want de bakkerij werd in dè loop der eeuwen ver scheidene malen verbouwd. LEIDEN - De jazzmarathon is een gouden greep gebleken: aan het begin van de kroegentocht werd al duidelijk dat er dit jaar meer cafés bezocht gingen worden dan in voorgaande jaren. Zo omstreeks kwart voor negen was het al bomvol in de Waag, al waar het Leids Studenten Jazz Ge zelschap nog steeds speelde (al sinds zondagavond). De helft van de marathon zat er inmiddels op. Kees Broekhof, de man achter dit spektakel, vertelde dat er nog nie mand geveld door vermoeidheid was afgevoerd. "Het gaat uitstekend tot nu toe. En iedereen speelt ook zonder pro blemen vijftien uur achter elkaar". Vijftien uur! De sessies duurden toch telkens vijf uur spelen? "Jaze ker, maar de afspraak is dat alle le den van het gezelschap ook één keer vijftien uur continu spelen en dat gaat tot nu toe uitstekend". Later op de avond zei een deelne mer aan de kroegentocht dat steeds meer mensen overdag even tjes naar de spelers in de Waag gaan kijken, "'s Morgens bijvoor beeld. Ik heb mensen gezien die in alle vroegte naar de Waag waren gegaan om daar te ontbijten, al luisterend naar de jazzmuziek. Zoiets is toch leuk". Zo rond negen uur - de Waag puilde nu echt uit - beklom wet houder Kuijers het spreekgestoel te. Ja, hoe voelde hij zich... als ie mand die een bejaardentehuis mag openen terwijl dat tehuis al min stens een jaarlang functioneert. Aardig bedacht, maar wat is de re- latie tussen de jazzweek en dat be jaardentehuis? Even later begon de wethouder bierpullen uit te reiken aan men sen die op de één of andere manier iets hebben betekend voor het Key Town-festival. De gelukkigen: Wit- teveld (jazzfan), Jochemus (mana ger Pieterskerk), Broekhof (jazz marathon), Testa (directeur NZH), Rijntjes (horeca-exploitant Stads gehoorzaal), Buijteweg (Leidse Courant), Paauw (Leidsch Dag blad), Bus (Leiden Leeft), Boelen (Stadsschouwburg), Erdbrink (jazzfan). En nu was het tijd geworden om in de bus van café naar café te rij den. Maar hoe kwam je die Waag uit? En overal was het hetzelfde liedje: eigenlijk te druk. Je moest over bijzondere gaven beschikken wilde je een etablissement binnen komen. Was je een tijdje binnen - weer één blauwe teen erbij - dan begon de ellende opnieuw: hoe kwam je op straat? Die ene jongeman had het nog niet zo gek bekeken. Toen hij aan het begin van de avond niet snel genoeg bij de deur kon komen naar zijn zin begon hij, koffertje vooruit, te roepen: "Kokend heet...pas d'r op....kokend heet". De massa week. "Toen strekte Mozes zijn Jazzmuziek in café L'Esperance aan de Kaiserstraat. Het publiek luisterde en dronk.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4