Toekomst rally onzeker McEnroe al uit Masterstoemooi Door dood organisator Thierry Sabine Pingpongers onderuit Ongelukkige loting vrouwen WK-handbal Conclusie: supporters scheiden. PAGINA 12 DONDERDAG 16 JANUARI 1986 I NEW YORK (AFP/Reuter) - De Californiër Brad Gilbert. 24. heeft voor enorme sensatie gezorgd door in de eerste ronde van het masters tennistoernooi de twee jaar oudere New Yorker John McEnroe uit te schakelen. Gilbert, debutant in het toernooi van de beste zestien spe lers van het afgelopen jaar en vijf tiende geplaatst, stapte na twee uur en achttien minuten als win naar van de baan in het 9788 toe schouwers gevulde Madison Squa re Garden. Met 5-7, 6-4 en 6-1 be haalde hij zijn eerste overwinning op McEnroe in acht duels. De eliminatie van McEnroe, win naar van de masters in 1979, '84 en '85. verdrong de overige uitslagen naar de achtergrond. De vliegende start van Ivan Lendl tegen zijn landgenoot Tomas Smid (6-0,6-1), de enigszins verrassende zege van Tim Mayolte op Yannick Noah (6- 4,6-4) en het grillige scoreverloop in het Zweedse onderonsje tussen Anders Jarryd en Joakim Nyström (0-6,6-1,6-4) vervaagden door de ne derlaag van de speler, die op Wim bledon na jaren van souverein lei derschap de eerste onheilspellende signalen gaf van een onvermoede. zware inzinking, die op Flushing Meadow in New York en Melbour ne immer voortduurde en in Madi son Square Garden een even hard nekkig vervolg beleefde. Gilbert, door zijn overwinningen in 1985 in de toernooien van Li vingstone, Cleveland en Tel Aviv doorgestoomd tot de Masters, speelde in de afsluitende partij op de tweede dag de partij van zijn le ven. McEnroe daarentegen had problemen met zijn eerste opslag, die zelden binnen de lijnen beland de en miste beweeglijkheid. Door dip combinatie van uitersten kon Gilbert, die in de voorgaande ze ven duels tegen McEnroe slechts één set wist te winnen, toeslaan. Al zag het daar in de eerste set nog niet naar uit. Door een doorbraak in de ultieme game van de eerste set legde McEnroe met 7-5 in 56 mi nuten een solide ogende basis voor zijn plaats bii de laatste acht. De uitslagen zijn: Jarryd (Zwe) - Nystrom (Zwe) 0- 6,6-1,6-4; Mayotte (Vst) - Noah (Fra) 6-4,6-4; McEnroe (Vst) - Gilbert (Vst) 7-5,4-6,1-6; Lendl (Tsj) - Smid (Tsj) 6-1,6-0. DEN HAAG - Zuiderkwartier bewees gisteravond met een 8- 11 overwinning op koploper Kwiek zichzelf, maar ook stad genoot De Danaïden een grote dienst. Door dit resultaat deelt dit drietal nu, althans in verlies- punten gemeten, de eerste plaats in de eerst klasse A van de zaalkorfbalcompetitie. "Het is in deze klasse of mee draaien in de top, of je belandt op een van de degradatieplaat sen", houdt ZKW-coach Wim Niesing vol, de stoelendans om de koppositie beschouwend. "We moeten nog maar afwach ten. Nog een wedstrijd of vier winnen en dan zijn we wel ze ker van onze plek. Dan pas wil ik misschien denken aan iets als een kampioenschap". De gang van zaken in het ZegeZKW gunstig voor De Danaïden duel ondersteunde zijn me ning. Het verschil tussen de ploegen bleek opnieuw klein, want even makkelijk als Zuiderkwartier een 0-3 voor sprong nam, ging deze na 1-4 weer verloren. Kort voor rust werd door goals van Erik van Lunteren, Carla Akse en de uit stekend spelende invalster Ine ke de Hertog opnieuw de lei ding (5-8) genomen en ditmaal bleef het verschil intact. In de tweede helft, waarin de ploegen elkaar beduidend min der kansen gaven, kwam Kwiek nog tot 7-8 terug. Erik van Lunteren, Ineke de Hertog en Dirk Jan de Kreek, met drie goals topscorer, beslisten daar na het duel in Leids voordeel: 8-11. Selectie De Leidse korfballers Erica de Rooy (Pernix) en Jan Willem Meijer (Fides Pacta) zijn door gedrongen tot de selectie van het Nederlands juniorenteam, dat in februari de traditionele zaalinterland speelt tegen Bel gië. Alfred Lambooy, die sa men met Jan Willem Meijer al eerder in het veldteam uit kwam, viel als enige Leidenaar in de laatste selectieronde bui ten de ploeg. BUITENLANDS VOETBAL De Wilde (Bel) 402: op twee ronden 6. Wiggins (Aus)/Doyle (GBr) 346; de overi ge koppels hadden een achterstand van acht of meer ronden. GRONINGEN (GPD/ANP) - Bondscoach Henk Gem- ser overweegt met zijn schaatsploeg Davos te verlaten en terug te keren naar Nederland. Het afgelopen weekeinde moest wegens hevige sneeuwval een selec tiewedstrijd worden geannuleerd en sindsdien zijn de weersomstandigheden niet verbeterd. De kans dat de voor zaterdag en zondag vastgestelde wedstrijden wel doorgang vinden is hierdoor erg klein geworden. De voltallige internationale top is in Davos aanwe zig, maar normaal trainen is onmogelijk door de voort durende sneeuwval. Voor het komende weekeinde staat onder meer een kleine vierkamp gepland. Robert Vunderink, Yep Kramer en Egbert Post zouden hierin onderling duelleren om twee EK-plaatsen. Emiel Hop man is wegens een aandoening aan de luchtwegen al afgevallen. Hopman beschouwt het schaatsseizoen nu als verloren. Het wereldrecord van Igor Sjelesovski op de 500, meter zal niet worden erkens. De Sowjet-rijder maak te op 21 december op de baan van Medeo een tijd van 36,49 seconden en bleef daarmee acht-honderdste van een seconde onder de toptijd, die Pavel Pagov op 26 maart 1983 op dezelfde baan had gereden. Beat Hasler, de secretaris van de internationale schaatsfederatie verklaarde woensdag in Davos dat het record van Sjesovski niet erkend zal kunnen wor den omdat de wedstrijd van december in Medeo, zoals vereist is voor recordverbeteringen, niet voorkwam op de officiële wedstrijdkalender van de ISU. De tijd van 1 minuut en 53 seconden, die Sjelesovski een week eerder reed op de 1500 meter zal wel bijge schreven worden in de recordboeken. Hij maakte die wereld-recordtijd namelijk tijdens de kampioen schappen van de Sowjet-Unie. LEIDEN - Het zaalvoetbalteam van Zwarte Wolf leed in voorjaars competitie voor de tweede keer een nederlaag. Het tweede vrou wenteam van McDonalds was daar verantwoordelijk voor. McDonalds 2 won met 4-1. De ploeg beheerste de wedstrijd van begin tot einde. De Leidse goals werden gescoord door Jolanda Spui, Jose van der Beek en Meg- chel van Es (penalty). Een eigen in zet van Zwarte Wolf bracht het to taal van McDonalds op vier. Even eens in de eerste klasse won Jipfs Tweesprong, de kampioen van de najaarscompetitie, met 3-4 van PARIJS (GPD) - De rally Paris-Dakar is een ernstige slag toegebracht door de dood van zijn organisator Thierry Sa bine, die dinsdagavond bij het neerstorten van zijn heli kopter het leven verloor. Met hem in de helikopter waren onder anderen de in Frankrijk populaire zanger Daniel Ba- lavoine en de jeugdige journaliste van een Frans zondags blad die met de piloot en de technicus eveneens op slag werden gedood. Bij het vallen van de nacht vloog de heli kopter van Thierry Sabine tegen een dertig meter hoog duin, terwijl het zicht door een zandstorm tot nul was gere duceerd. ue ramp met de neimopter geelt nieuwe argumenten aan al diege nen die de ontwikkeling van de ral ly Parijs-Dakar steeds kritischer hadden gevolgd. Sinds Sabine de monsterrace voor auto's, motor fietsen en vrachtwagens in 1979 voor het eerst had georganiseerd, vielen er ieder jaar op het 12.000 km lange traject doden en kwam maar een handjevol deelnemers ook werkelijk in Dakar aan. Met de plotselinge dood van ral ly-leider Sabine (36) doet zich de vraag voor of de monsterrit ook in de toekomst nog gereden zal wor den. Het succes van het onderne men hing ieder jaar weer geheel af van de persoonlijkheid van zijn lei der en het enthousiasme dat hij uit straalde. In ieder geval is besloten dat de rally van dit jaar tot en met Dakar zal worden voortgezet. Tot nu toe hadden zich al een aantal ernstige ongelukken voorgedaan. Een van de deelnemende motorrij ders, die met 150 km per uur in een gat terecht kwam, raakte in coma en wordt nu in een ziekenhuis in Parijs verpleegd. Nadat de eerste ritten in handen waren van een kleine groep en thousiastelingen die van hard rij den hielden en van avontuur, werd het ondernemen later zogoed als geheel overgenomen door de spon sors van wereldmerken, met name van sigaretten en alcohol. Indivi duele ondernemers probeerden er allereerst geldelijk gewin uit te slaan. Dat merkte onder anderen een groepje Italianen, dat grote in- schrijfsommen had gestort in han den van een landgenoot, die be loofd had de organiatie van de equipe verder te zullen bekostigen. Toen de deelnemers enige weken geleden in Parijs zich kort voor de start bij hun leidsman meldden, bleek hij er met het geld vandoor te zijn gegaan. De kwestie van de sigaretten- sponsors beleefde de afgelopen week een rechterlijke uitspraak, toen het tweede televisienet, dat de exclusiviteit bezit van de uitzen dingen over de rally, werd aange klaagd door de Franse 'Organisatie tegen het roken in het openbaar'. De organisatie eiste een stopzet ting van de uitzendingen over de rally, omdat de meeste deelnemers sigarettenmerken op hun vervoer middelen dan wel op hun kleding met zich meevoeren. De rechter besloot dat de nieuwsvoorziening via de televisie kon doorgaan als ie dere keer voor de uitzending werd gezegd - terwijl de tekst ook op het scherm diende te verschijnen - dat „de plicht tot informeren ons het recht geeft in strijd te handelen met de anti-tabakwet". Voor het eerst kwam er dit jaar ook kritiek van de kant van vrien den van Afrika, die vinden dat dit vertoon van geld en macht en la waai te midden van onderontwik kelde en vaak hongerende Afrika nen de westerse cultuur te schande maakt. Een van de woordvoerders van deze stroming is de bekende Franse filmacteur Philippe Noiret, die uitgerekend woensdagmorgen - toen het nieuws van de dood van Sabine nog niet tot Frankrijk was doorgedrongen - in een radio-in terview zijn hoon en zijn haat over de organiatie uitsprak. Hij maakte zich ook vrolijk over de persoon van Sabine, die zich tijdens de rally bij voorkeur in witte show-kos tuums stak en als een jonge god zich in en buiten zijn witte helikop ter manifesteerde. Noiret vond het weliswaar een prachtig schouw spel, maar herinnerde eraan dat het enige wat de rally de inboorlin gen nalaat de wrakken van de au to's en motoren zijn. „Dat is zo iets alsof ik de peuken van mijn dure Een foto van organisator tijdens de rally Parijs-Dakar. Op de achter grond de helikopter, waarmee de Fransman neerstortte. (foto api Sabine in de helikopter tegen een sigaren hier in Parijs aan de clo chards zou gaan lopen uitdelen", aldus Noiret. De tegenstanders van de rally wijzen erop dat er weinig sportieve idee meer was overgeble ven en dat de rit geheel in handen was gevallen van sport-exploitan- niet een zoontje van ten, geldmaniakken en publici- op komst teitsbureaus. Het is ook waanzin te zeggen dat je aan de rally meedoet omdat je van Afrika houdt, aldus deze groep tegenstanders, omdat je met de grote snelheid die je ont duin te pletter vloog. Balavoine stond als zanger in Frankrijk hoog ook om de onomwon- het den manier waarop hij zijn mening alle mogelijke zaken aan de bracht. Hij laat een vrouw na baby THB Girls. De doelpunten van de ploeg uit Roelofarendsveen wer den gescoord door Connie Beek huis, Ciska van Egmond en Stefa- nie Kalker (2). Anita de Bakker, Dorien van Nobelen en Jose Korte- kaas doelpuntten voor de equipe uit Lisse. De winnende goal van Ji- pi kwam pas in de slotseconden tot stand. SJZ klopte in de tweede klasse Transvaal Girls met 4-9. Voor Transvaal was Natasja Krups drie keer succevol. Aan Zoeterwoudse kant kwam Jolanda Overbeek tot drie treffers. Bettina de Boer en Jo ke Bosman vonden twee keer het net voor SJZ. Warmunda behaalde in de derde klasse een 2-3 zege op FC Lisse. Stompwijkse Girls ver sloeg in deze afdeling het tweede team van Foreholte met 1-7. Voor de Stompwijkse formatie scoorde Maijan van Rijn vier keer. De ove rige drie doelpunten kwamen op naam van Yvonne van den Bosch. De stand in de eerste klasse ziet er als volgt uit: McDonalds 2 2-4, Lugdunum 1-2, McDonalds 1-2, Jipfs Tweesprong 2-2, THB Girls 2-0, Zwarte Wolf 2-0. Goede start van Martinus AMSTELVEEN (ANP) - Marünus heeft gisteravond in Amstelveen de eerste wedstrijd tegen Stal Stocznia Szczecin (Pol) met 3-0 ge wonnen uit de tweede ronde van het toernooi om de Europese vol leybalbeker voor landskampioe nen. De setstanden waren 15-12, 15-8, 15-9, de tweede wedstrijd wordt volgende week in Polen ge speeld. De winnaar van de twee duels plaatst zich voor de eindron de van het toernooi van de lands kampioenen. Mugge blijft LEIDEN - Wim Mugge heeft zijn contract met VTL verlengd. De oe- fenmeester, afkomstig van Alkma- nia, tekende een contract dat hem voor nog een seizoen aan de Leidse vierdeklasser bindt. ronde i Club Brugge" FC Antwerp 3-0, Lierse SK -Waterschei 14, FC Seraing - Hasselt 0-0, Diest - Beerschot 0-1, SK Beveren - KV Me- chelen 1-1, Waregem - Standard Luik 3-2, Cerkel Brugge - AA Gent 0-0, St Truiden - Francsborains 1-0. den koersen, zijn: EERSTE KOERS, 2000 meter: 1. Aloutta Boszorg (W.A.J. Velis) 2.53.4 - 1.26.7; 2. Ar- £1 its f. 1,30, f. 1,30, f.1,30, koppel f. 7,90, k°PRDE KÓËRS, 2000 nieter: 1. Zimpuls (F.J. Wildhagen) 2.54,0 - 1.27.0; 2. Yon; 3. Zanny Oranje. Toto: winnend f. 6,80, plaats f. 1.90, f. 2.00. f. 1.60, koppel f. 29,10. trio f. 229.00. VIERDE KOERS, 2380 meter: 1. Yehudi (J.J. de Wit) 3.27,6 - 1.27,2; 2. Antje ter Lu- ne; 3. Zoon van Jensen. Niet gestart: Zer- matt Cede. Zetzlar Hazelaar. Toto: win nend f. 6,20, plaats f. 1,50. f. 1,20. koppel f. 5,70, trio f. 70,40. VIJFDE KOERS, 2000 meter: 1. Yvento (R. Eteje) 2.57,5 - 1.28,8; 2. Ymond R; 3. Ygor Westlandia. Toto: winnend f. 5,60, plaats f. 1,60 f. 1,90 f. 2,70, koppel f. 7,90, trio f. 93,00. ZESDE KOERS, 1660 meter: 1. Wilhelmien W (G.L.J. Kleyweg) 2.21,4 -1.25,2; 2. Ypeus; 3. Winerique. Niet gestart: Yorker W. Toto: winnend f. 11,90, plaats f. 4,40 f. 2,60 f. 4,90, koppel f. 61,80, trio f. 2.781,00. ZEVENDE KOERS, 2000 meter: 1. Wish Buitenzorg (R.J. van Stam) 2.52,1 -1.26,1; 2. Zilverstar G; 3. Ynette Baker. Toto: win nend f. 28,70, plaats f. 2,40 f. 1,30 f. 2,80, koppel f. 13,40, trio f. 190,60. ACHTSTE KOERS, 2000 meter: 1. Ulaine Sunshine (W.J.M. Paardekooper) 2.50,2 - 1.25,12. Valeri Borzov; 3. Victor van Zelda. Niet gestart: Udo Marcus. Toto: winnend f. 9,00. plaats f. 2,30 f. 1,60 f. 2.80, koppel f. 1 f. 20,70, trio f. 220,60. TIENDE KOERS, 2380 meter: 1. Veloce (H.W. Langeweg) 3.22,5 - 1.25,1; 2. Victrix R; 3. Vic Hanover. Niet gestart: Tim Ha nover. Toto: winnend f. 1,90, plaats f. 1,00 f. •io f. 75,60. l.VonnyAlbo 1.26,4; 2. Ulino 1. Thurau/Kristen (BRD) 727 punten: 2. Pij nen (Ned)/Frank (Den) 713; 3. Freuler (Zwi)/Romari Hermann (Lie) 680; op een ronde 4. Clark - (Aus)/Moser (Ita) 420: 5. Het de laatste dagen steeds ver der gestegen gevoel van onbeha gen over de botte moorddadigheid van de rally van dit jaar - Sabine maakte het parcours ieder jaar wikkelt om als eerste aan te ko- zwaarder - culmineert de pracht van de woestijn ramp met de helikopter en het do- i van de problemen van de bevol king niets meekrijgt. Organisator Sabine op zijn beurt deed pogingen deze kritiek tege moet te komen door tijdens de ral ly gelijktijdig acties te onderne men ten bate van de jpevolking. Het was met name de zanger Da- dental van vijf. De toekomst van deze enigszins uit de hand gelopen rally is daarmee op losse schroeven komen te staan. In de succesdagen schreef ook de beau monde op de rally in, zoals de prinsessen van Monaco en de bekende filmacteur Claude Brasseur, een deelnemer niel Balavoine die zich met deze van het eerste uur, die ook ditmaal taak bezighield toen hij samen met de partij OSTRAVA (CTK) - De Nederland se tafeltennisploeg heeft gister avond in Ostrava, in de strijd om het Europees kampioenschap, niet één game gehaald tegen Tsjecho- Slowakije. Jan Vlieg had met zijn B-formatie niets anders verwacht dan verlies, maar de cijfers waren wel erg hard ivoor Ron van Spanje, Frank Boute en Patricia de Groot. De coach vond dat jeugdspeler Boute, zestiende op de Europese juniorenlijst, aangetoond had dat ook in het zwaardere werk een plaats voor hem kan worden vrij gemaakt. Nationaal kampioen Ron van Spanje maakte in Ostrava zijn her- optreden, nadat hij min of meer verbannen was na de strijd om de wereldtitels in Zweden. Patricia de Grood stond voor de onmogelijke opgave Bettine Vriesekoop en Mir jam Kloppenburg te vervangen in de strijd tegen Renata Kasalova en Marie Hrachova. De gedetailleerde' uitslagen van de wed strijd Tsjecho-Slowakije-Nederland zijn: Jindrich Pansky - Frank Boute 21-18,21-17, Jiri Javurek - Ron van Spanje 21-18, 21-19, Pansky - Van Spanje 21-7, 21-16, Javurek - Boute 21-15,21-13, Renata Kasalova - Patri- a de Groot 21-17,21-15, Pansky/Javurek - AMSTERDAM (GPD) - Het WK- toernooi A-landen voor vrouwen dat het Nederlands Hc-ndbal Ver bond eind van dit jaar organiseert, staat bepaald niet ondereen geluk kig gesternte. Bondscoach Jan Kcckskemety hoorde gisteren, op de dag van de naar later bleek on gunstige loting, dat hij binnenkort voor een hartoperatie in Eindho ven opgenomen moet worden. Bo vendien moet Keckskemety's rechterhand, George van Noesel. in afwachting van een mogelijke rugoperatie een aantal weken in het gips. Beiden zijn voorlopig voor de training en begeleiding uitgescha keld. Omdat de herencoach Ton van Linder de handen vol heeft aan de in februari in Portugal te hou den C-WK is bondsbestuurder Jan Tuik. verantwoordelijk voor tech nische zaken, aangezocht om voor lopig in te springen. De Arnhem mer. die veel ervaring heeft als trai ner-coach zal de eerste centrale training leiden en vanaf 28 januari het Nederlands vrouwenteam in Tsjechoslowakije begeleiden. Daar speelt Oranje in Cheb een achtlan- dentoernooi. Zo gauw dat mogelijk is zal of George van Noesel of Kcckskemety Tuik weer aflossen. Kcckskemety verwacht in april weer actief te kunnen zijn. „In de cember kreeg ik tijdens het hardlo pen. dat ik enkele keren in de week doe. wat druk op de borst", aldus de Tsjech. De trainer was gisteren in Am sterdam. waar Bettine Vriesekoop de loting verrichte, niet bepaald gelukkig met de indeling op het door het handbalverbond op enke le tonnen begrote WK-toernooi. Oranje speelt in groep B tegen de DDR, Hongarije en de Amerikaan se kampioen. Het resultaat van de loting: groep A: Joegoslavië. Sowjct-Unic. Polen, de Afrikaanse kampioen, groep B DDR. Hongarije. Nederland, de Amerikaanse kampioen; groep C: China. Tyechoslowakijc. Noorwe gen. eerste representant van Azie; groep D: Zuid-Korea. West-Duitsland. Roe menie. tweede vertegenwoordiger van De 'Rio Grande' op hel slond uan Wassenaar. Daarboven een vliegtuig van de Marine Luchtvaart Dienst utf Valkenburg OSCR 15-9, Sperwers-De Bermen 9-8 Danaïden 7- 9 De Bermen Zuiderkw. 7- 9 OSCR Het Zuiden 7- 7 LONDEN (AP) - De ramp in het Brusselse Heizelstadion van vorig jaar heeft aangetoond dat suppor ters van verschillende clubs ge scheiden plaatsen moeten krijgen in een stadion, zodat zij elkaar niet kunnen lastigvallen. Dit is een van de conclusies van een donderdag gepubliceerd officieel rapport over het geweld van Britse voetbalsup porters en de veiligheid van sta dions. De samensteller van het rapport, de Britse rechter sir Oliver Popple- well, stelt dat er op 29 mei 1985 in het Brusselse Heizelstadion sprake is geweest van gebrekkige commu nicatie en instructie bij de Belgi sche politie. Voor de aanvang van de Europacup-wedstrijd tussen het Engelse Liverpool en de Italiaanse club Juventus bestormden Britse voetbalfans een naburig Italiaans supportersvak. In de paniek die dat teweeg bracht, kwamen 39 mensen om het leven, voor het me rendeel Italianen. De Britse regering gaf Popple- well opdracht tot het samenstellen van een rapport over de veiligheid in voetbalstadions naar aanleiding de brand in het voetbalstadion Bradford op 11 mei 1985. Daar bij kwamen 56 toeschouwers om het leven. Het onderzoek had ook betrek king op een supportersrel op die zelfde dag tijdens een wedstrijd tussen Birminghan en Leeds Uni ted. De ramp in het Heizelstadion werd in een later stadium in het on derzoek betrokken. Popplewell zegt in zijn rapport ten aanzien van de ramp in Brussel geen uitspraak te willen doen over de schuldvraag. Het officiële on derzoek daarnaar is een zaak van de Belgische autoriteiten, vindt hij Epileptici Epileptici en zij die met deze aan doening in hun naaste omgeving te maken hebben, moesten met ver bazing constateren dat op de jon gerenpagina in deze krant van 8 ja nuari de aftandse term 'vallende ziekte' gebezigd werd. En dat uit gerekend in het kader van een arti kel waarin de aandacht werd ge vestigd op voorlichtingsmateriaal omtrent deze aandoening. De noodzaak van dit voorlich tingsmateriaal werd daarmee on bewust onmiddellijk aangetoond, want het is zaak om deze mislei dende term nu eens definitief uit de wereld te helpen. Misleidend, omdat de beruchte toevallen slechts een van de vormen zijn waarin epilepsie zich kan openba ren. De term werkt daarom stigmati serend; bij veel mensen die van de ze aandoening last hebben, zijn de verschijnselen soms zelfs voor om standers nauwelijks waarneem baar. Bijvoorbeeld omdat slechts een bepaald lichaamsdeel gedu rende korte tijd trilt. Of, en dat is wat duidelijker, omdat de desbe treffende persoon gedurende korte tijd afwezig voor zich uit kijkt. Verder kunnen in veel gevallen de toevallen met huidige medicij nen volkomen, of nagenoeg volko men, onderdrukt worden. Meer dan 60 procent van de epileptici valt onder deze categorieën. De be naming 'vallende ziekte' hoort dan ook op de vuilnisbelt thuis en wordt gelukkig steeds minder ge hanteerd. Martin van Duyn Weegschaal 41 Katwijk Naschrift redactie: In de ons toegestuurde persbe richten door de Federatie voor Epi- lepsie-bestrijding werd de term 'vallende ziekte' gebruikt. Die term hebben we zonder schroom overge-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12