'Psychiatrie geeft geen echte steun' Boerenlobby blijft beleid EG bepalen Humanisten streven naar gelijkwaardigheid Reportage Verpleegkundige Cecile aan de Stegge doet boekje open Achtergrond 14 J AINU PAGINA 11 De zwakste plek in de psychiatri sche gezondheidszorg? Voor Ce cile aan de Stegge is dat niet zo moeilijk. "Dat is het onvermogen om een patiënt in de donkerste dagen van z'n leven werkelijke, humane, ondersteuning te ge ven. Burgers zouden eens achter de muren van een paviljoen moe ten kunnen kijken waar chroni sche patiënten worden ver pleegd. Het is verbijsterend hoe daar wordt geleefd. Het leven van die mensen is zinloos gewor den. Zij kunnen hun identiteit nog slechts ontlenen aan het pa tiënt zijn' Dr. Ad Kerkhof heeft met zijn proefschrift over het milie en vrienden wordt uitgebreid gepraat over het Cecile meent dat daaraan best reilen en zeilen van psychiatrische ziekenhuizen een waarom van hun daad. Met klem was er ook een ont- wat is te doen. Zoals? "Je kunt al gevoelige snaar geraakt. Kerkhof stelt daarin, dat kenning dat suïcidale-patiënten tegen hun wil toch beginnen door die mensen zelf patiënten die een of meer pogingen hebben gedaan worden opgesloten. Alleen als justitie daar om hun potje te laten koken. De be- om zichzelf te doden, niet de gelegenheid krijgen vraagt wordt daartoe overgegaan, handeling en de verzorging moet over hun problemen te praten. Ze worden slechts En die bewering schoot weer het verkeerde keel- je gescheiden houden. Behande- tegen zichzelf in bescherming genomen. Praten over gat in van Cecile aan de Stegge, een psychiatrisch ling is nodig, maar dat betekent wat eraan hun poging tot zelfmoord voorafging is er verpleegkundige die in inrichtingen in Leiden en niet dat zo'n patiënt als een licha- niet bij. Gevolg: in veel gevallen zullen deze patiën- Noordwijkerhout werkzaam was. Hier werd zij - on- melijk zieke moet worden be- ten opnieuw proberen zelfmoord te plegen. Daar der meer - geconfronteerd met een vrouw die ander- schouwd". waar zelfdoding moet worden voorkomen vliegt de half jaar in een isoleercel werd 'verpleegd'. De ver- suïcide de pan uit, is Kerkhofs conclusie. pleegkundige doet een boekje open hoe het Jnnr De psychiatrische ziekenhuizen ontkennen echter werkelijk in de psychiatrie toegaat en wat er, vol- VJUUI met klem, dat de patiënten aan hun lot worden over- gens haar, zou moeten gebeuren om daarin verbete- Jan Westerlaken gelaten. Zowel met de patiënt als met de naaste fa- ring aan te brengen. Cecile aan de Stegge wil zelfs nog wel een stapje verder gaan. Ze zegt: "Er moeten huizen bui ten het terrein van de inrichting komen waar deze chronische pa tiënten kunnen wonen. Wonin gen waarin ze ook mogen blijven zitten. Deze mensen zijn lang ge noeg in de psychiatrische molen geweest. Mijn ervaring is dat de meesten wel weten wanneer ze medicijnen nodig hebben. Toe zicht? Zeker wel. Sociaal-psy chiatrische verpleegkundigen kunnen deze mensen begeleiden en stimuleren om weer een maat schappelijke rol te spelen. Een psychiater kan worden geconsul teerd, maar hoeft niet aanwezig te zijn. In antwoord op een der gelijke ontwikkeling kunnen de inrichtingen inkrimpen". Ook Cecile begrijpt dat dit niet voor alle chronische patiënten op gaat. "Natuurlijk", geeft ze toe, "er zullen altijd mensen zijn die niet kunnen worden gehol pen. Maar voor behoorlijk wat van deze patiënten is er nog best iets van het leven te maken". Kleiner De grote psychiatrische zie kenhuizen moeten dus kleiner worden, zegt Cecile. Daarvoor in de plaats moeten er - verspreid door de Leidse regio - kleinere Opvangmogelijkheden komen die dag en nacht bereikbaar zijn. Zijn er moeilijkheden, dan moe ten de patiënten hier kunnen aankloppen. Zeg maar om 'uit te rusten'. Deze gedachte is niet van de Leidse verpleegkundige zelf. Amsterdam werkt - zij het op bescheiden schaal - al op deze manier. Om de kosten hoeft men het niet te laten, zegt ze. Die zul len niet hoger zijn, dan die van een inrichting. Cecile: "In Alphen zou iets op poten moeten worden gezet. Als experiment. Hier is niets. Een psychiatrische patiënt uit deze omgeving moet altijd naar Lei den of een andere plaats. Wan neer je voor een betere spreiding zorgt kunnen de grote instellin gen dus inkrimpen. De nadruk moet veel meer worden gelegd op een dagbehandeling. Geen ja renlange opname meer. Want dat leidt dikwijls tot het verloren gaan van contact tussen de pa tiënt, familie en vrienden. Zo raakt hij geïsoleerd. Zelfdoding is dan het uiterste antwoord op dat geïsoleerde en perspectieflo ze bestaan. Overigens gaan wij - de politieke groepering Links Leiden, het samenwerkingsver band van PSP, CPN en PPR - in februari met werkers uit de geestelijke gezondheidszorg ver deze problemen praten". Gesloten afdelingen, eenzame opsluiting. Cecile aan de Stegge heeft het er moeilijk mee. Alvo rens een suïcidale-patiënt in een isoleercel mag worden opgeslo ten, moet justitie erom vragen. Eerder mag het niet, zo zei de psychiater van Endegeest. Ge beurt dat ook? De Leidse psychiatrisch-ver- pleegkundige oordeelt hard: "Aperte nonsens en leugens. Pa tiënten die zichzelf willen doden en dat ook uiten, worden onmid dellijk naar de gesloten afdeling overgebracht. Niet een verpleeg kundige durft de aansprakelijk heid van de dood van een patiënt op zich te nemen. Iemand die dreigt met zeldmoord en zeker iemand die daartoe een poging heeft gedaan, gaat achter slot. Slechts onder begeleiding mag hij de afdeling verlaten. Soms vindt de patiënt het goed dat hij achter gesloten deuren komt. maar dikwijls niet. Dan moet er een zogenaamde 'inbewarings telling' worden aangevraagd. De inspectie van de geestelijke ge zondheidszorg heeft een contro lerende taak maar dat heeft of helemaal niet of pas achteraf plaats, omdat de inspectie over te weinig mankracht beschikt. Dat justitie een opsluiting zou aanvragen is een grove verteke ning van het beeld". Belangen Waarom de psychiatrie hier over liegt? Cecile: "Ik denk dat de psychiaters de belangen van hun instituten willen bescher men. Het onderzoek van Ad Kerkhof is heel nuttig. Ook al ontkennen de instellingen in alle toonaarden, hij heeft de zere plekken precies aangetoond. Plekken, waar nu maar eens echt over moet worden gepraat". De problematiek van de geslo ten afdelingen. Want juist daar komen de moeilijke gevallen. Ce cile aan de Stegge: "Er is te wei nig personeel op die afdelingen. Samen met een andere verpleeg kundige had ik in de Bavo de zorg over veertien patiënten. Een van hen was een vrouw die al an derhalf jaar in een isoleercel werd verpleegd, omdat ze zich zelf geweld wilde aandoen. Die vrouw kreeg uren aandacht, maar dat ging wel ten koste van de andere patiënten. Dat gaf nog al eens lelijke gezichten en sche ve ogen. De isoleercel afschaf fen? Je kunt wel zonder, maar dan zul je tevens af moeten van die grote inrichtingen". Cecile: "Aan de kwaliteit van de personeelsbezetting op deze afdelingen schort trouwens ook wel het een en ander. En dit komt weer door het klassekarak ter van de psychiatrie. Wat zie je op gesloten afdelingen? Je vindt er de minder begaafde patiënten, mensen met wie heel moeilijk diepgaande gesprekken te voe ren zijn. Personeel, dat werkelijk geïnteresseerd is in psychologie of praattherapieën, ziet graag re sultaat van zijn werk. Resultaat dat uiteindelijk moet uitmonden in een teruggaan naar de maat schappij. Het zal duidelijk zijn dat deze therapeuten liever niet op gesloten afdelingen werken". De vaste kern, zegt Cecile, zijn de verpleegkundigen. De psy choloog, arts, maatschappelijk werker en psychiater werken dikwijls maar een deel van de week op de gesloten afdeling. Conflicten De Leidse: "Het verpleegkun dig team heeft altijd conflicten. Logisch, want iedereen reageert nu eenmaal anders op spanning en agressie. Grofweg valt zo'n team in drie groepen uiteen: aan de ene kant.een groep die vast houdt aan de huisregels. Deze mensen proberen structuur te brengen in de chaos. Ze zijn niet bang voor ruzie met patiënten die tegen hun situatie proteste ren. Lijnrecht er tegenover staat een groep die zo individueel mo gelijk met iedere patiënt omgaat. Dit zijn de mensen die sympa thie de belangrijkste basis vin den om op te werken. Vaak ra ken zij gefrustreerd in hun idea lisme, omdat het personeelsge brek slopend is. Ze zijn het niet eens met de strenge huisregels en saboteren deze dan ook. Tus sen deze twee groepen is een middengroep: de verzoeners. Die groep is hard nodig om de zaak leefbaar te houden, maar je mag er geen wonderen van verwach ten. Het gebrek aan personeel en de conflicten leiden ertoe dat de gesloten afdeling altijd óf op weg is naar een crisisperiode óf er net weer bovenop is. Kortom, het zijn afdelingen met uitbarstin gen van geweld, met straffe sanc ties en een hoge basisspanning. Niet bepaald een opwekkend kli maat voor iemand met zelf moord-gedachten en zeker geen klimaat waar aandacht bestaat voor wanhoop". De hete hangijzers op een rij tje? De suïcidale mens, oordeelt Cecile, staat alleen en de geeste lijke gezondheidszorg met lege handen. "Waarom", vraagt ze zich af, "brengt de gezondheids zorg een scheiding aan tussen 'goede' en 'slechte' kanshebbers onder de patiënten? Wanneer er sprake is van een crisis moeten die mensen vlakbij huis om hulp kunnen aankloppen. Met die om geving zijn ze vertrouwd. De ver zorging en behandeling moeten worden gescheiden; de instellin gen moeten kleiner. De helft van de tijd van het personeel gaat op aan het in stand houden van zo'n organisatie. Er moet een krachtig protest komen tegen bezuinigin gen. Zij tasten de kwaliteit van de zorg te zeer aan. Dét is wat we nodig hebben. Bovendien een andere wet omtrent hulp bij zelf doding". Cecile aan de Stegge: Kerkhof heeft de zwakke plekken in de psychiatrie aangetoond en daar moet nu maar eens over worden gepraat (foto Wim Dijkman) BRUSSEL - De wijze waarop Eu ropees commissaris mr. Frans Andriessen de landbouwover schotten in de Europese Gemeen schap wil aanpakken, is tot misluk ken gedoemd. Van het vorig jaar met veel tamtam gepresenteerde 'Groenboek', is na een halfjaar 'in spraak' niet veel meer overgeble ven. Andriessen heeft te gemakke lijk het hoofd laten hangen naar de kritiek vanuit de landbouwwereld. door Hans de Bruijn Dat vindt de Nederlandse Euro parlementariër Eisso Woltjer (PvdA). De landbouwexpert van de socialistische fractie in het Eu ropees Parlement wijst met name op de aanpak van de graanover schotten, naast de melkplas en de te grote rundveestapels het zorgen kind van het Europese landbouw beleid. Deze week praat het Euro pees Parlement over het 'Groen boek'. Ook minister Braks, dit half jaar voorzitter van de landbouwmi- nisterraad, zal zich in Straatsburg laten horen. Gezien de geringe macht van het parlement, is de invloed van zo'n debat betrekkelijk. Maar zij wordt nog verminderd door het feit dat de Europarlementariërs over het landbouwbeleid zeer verdeeld zijn. en dat is symptomatisch voor het 'gemeenschappelijk' landbouwbe leid, waarin nationaal belang de boventoon voert. Landbouwlobby Andriessen zou een steuntje in de rug best kunnen gebruiken in zijn strijd met de Europese land bouwlobby, die in Brussel wèl gro te invloed heeft. Nu zal de commis saris zo goed als zeker zijn eigen plan moeten trekken. Waar dat op uitdraait zal voor het eerst te mer ken zijn wanneer de Europese Commissie, het dagelijks EG-be- stuur, over enkele weken de land bouwprijzen voor 1986/*87 vast stelt. De landbouworganisaties heb ben, bij monde van hun Europese koepel COPA, al gepleit voor ver hoging van de prijzen met 4.7 pro cent. In het afgelopen landbouw jaar werden de meeste prijzen be vroren en enkele (zoals graan) zelfs verlaagd. De kans dat de COPA zijn zin krijgt is klein, maar van een drastische verlaging zal ook niet veel terecht komen. Het zal wel weer zo'n 2 tot 3 procent erbij wor den. Kern van het Groenboek was het handhaven van een strak prijsbe leid, gekoppeld aan inkomens steun voor boeren die als gevolg daarvan in de problemen komen. Het oog was daarbij vooral gericht op de graanboeren. De graanover schotten zijn immers gigantisch. Vorig jaar bedroeg dat nog 5,98 miljoen ton, eind 1985 was dat al 16,85 miljoen ton geworden. Een enorme last, want alleen de opslag van dat graan kost de EG al 3,3 mil jard gulden per jaar. De waarde van die overschotten is 23 miljard gulden! De verwach tingen voor de toekomst zijn ui terst somber. Zonder drastische produktieverlaging zal bij het hui dige produktieniveau van 155 mil joen ton per jaar het overschot in 1991 ruim 80 miljoen ton groot zijn, bij 7,3 miljard gulden aan opslag kosten. Van de huidige EG-begro- ting van 84 miljard gulden gaat al 52 miljard gulden op aan het land bouwbeleid. Een groot deel daar van is uitsluitend bestemd om de teveel geproduceerde melk. graan en vlees op te kopen en op te slaan. De rundvleesoverschotten, een jaar geleden nog 503.000 ton. zijn inmiddels opgelopen tot 790.000 ton, bij 800 miljoen gulden aan op slagkosten. Dan is er nog een bo terberg van een miljoen ton en zit de EG met 500.000 ton melkpoe der. Dat de produktie omlaag moet wordt dan ook door niemand be streden. Maar over het hoe lopen de meningen sterk uiteen. Andriessens prijsbeleid-met-in- komenstoeslagen is de voorbije maanden door de landbouwwereld fel afgewezen. De boeren willen niet in de steun. In de graansector wil Andriessen nu naast het prijs beleid een systeem van 'medeve rantwoordelijkheid shet fingen' Dat zijn bijdragen die de boeren moeten betalen over hun produk tie en die worden gebruikt om de afzet te vergroten. Andriessen hoopt zo toch de pro duktie te kunnen remmen, maar Woltjer is daar allerminst van over tuigd. Hij vreest dat de 'MVH' de landbouwministers ertoe zal bren gen hogere prijzen te bedingen, om de inkomens van hun boeren op peil te houden. Daarmee onder graaft het systeem echter zichzelf. Hogere prijzen zijn immers geen stimulans voor terugdringing van de produktie. Het enige voordeel zit hem in de lagere kosten voor de EG. Woltjer pleit daarom voor drasti sche maatregelen. Forse prijsverla gingen voor graan, met inkomens steun voor de kleine boeren, ge koppeld aan het uit de produktie nemen van landbouwgrond. Als niet meer verbouwd kan worden, zal de produktie vanzelf dalen. „De huidige EG-prijzen liggen zo, dat de echte graanbedrijven in bijvoor beeld Frankrijk en Engeland best tegen een 10 procent lagere prijs zouden kunnen produceren". Woltjer vindt bovendien dat op vrij grote schaal landbouwgrond uit de produktie genomen zou moeten worden. Die grond zou dan bebost kunnen worden, wat in één klap Europa meer bos oplevert en tevens de landbouwproduktie ver mindert. Quota om de produktie te beperken wijzen de socialisten af. omdat die alleen maar tot een enor me bureaucratisering zullen lei den, zoals de melksector bewezen heeft. Zoals het er nu naar uit ziet is de Groninger Eisso Woltjer een roe pende in de Europese landbouw- woestijn. De ministers van land bouw vechten in de EG-raad alle maal voor de belangen van hun ei gen boeren. Het beste, of beter 'slechtste' voorbeeld daarvan was de Duitser Kiechle, die vorig jaar de onderhandelingen over de graanprijzen maandenlang blok keerde omdat de Duitse boeren de prijsverlagingen niet accepteer den. Heffing De Nederlandse Europarlemen tariër Teun Tolman (CDA) zei on langs al 'dat niet te gemakkelijk ge sproken moet worden over prijs verlagingen'. Tolman is voorzitter van de landbouwcommissie van het Europees Parlement, die zich in november met 18 tegen 16 stem men - verdeelder kon dus niet - uitsprak tegen drastische prijsver lagingen, en voor de medeverant woordelijkheidsheffing in de graansector, die in de melksector al bewezen heeft niet te functione- De meerderheid bepleit wel be perking van de opkoop van over schotten (de zg. 'interventie'), maar handhaaft in feite steun voor het beperkte prijsbeleid dat de laatste jaren al is gevoerd. Het Europees Parlement zal er dus ook deze week niet in slagen de Europese Commissie en landbouwminister Braks, die de uitgangspunten van het 'Groenboek' ten volle deelt, de steun in de rug te geven die zij in het ongetwijfeld moeizame overleg in de EG-ministerraad hard nodig zullen hebben. Op een bijeenkomst van de Friese humanisten in Leeuwar den deelde voorzitter Rol Tiel- man van het Humanistisch Ver bond mee, dat binnenkort de in stelling is te verwachten van een onafhankelijke commissie voor advies aan het kabinet over de toekomstige verhoudingen tus sen de kerken en levensbeschou welijke instellingen en de staat. Volgens Tielman zal een taak van deze commissie zijn, 'ver deelsleutels' te vinden voor sub sidiëring van bijvoorbeeld zend tijd en de geestelijke verzorging in leger, gevangenis, ziekenhuis en dergelijke. De leden van de commissie komen uit kringen van de kerken en het Humanis tisch Verbond zonder dat ze die als zodanig zullen vertegenwoor digen. Behalve het Humanistisch Verbond heeft ook het CIO (in terkerkelijk contact in over heidszaken), waarin vijftien christelijke en drie joodse kerk genootschappen deelnemen, om een dergelijke vraagd. Gaat het de humanisten vooral om gelijkberechtiging van alle levensbeschouwelijke stro mingen, het CIO wil van de over heid duidelijkheid over de uit gangspunten met betrekking tot het grondrecht van godsdienst en levensovertuiging. Met de staatssecretaris voor onderwijs, mevrouw N. Ginjaar- Maas, is overeenstemming be reikt over subsidie voor huma nistisch vormingsonderwijs op de middelbare school, zo was een volgende mededeling van Tiel man. Dit is weliswaar een experi ment, maar - zei Tielman - de winst is toch dat er voor het eerst een landelijke regeling is waarin humanistisch vormingsonder wijs en godsdienstonderwijs ge lijkwaardig worden behandeld. Het Humanistisch Opleidings instituut in Utrecht krijgt de uni versitaire status. De opleiding van geestelijke raadslieden en docenten vormingsonderwijs wordt daarmee naar het niveau getild van de opleiding voor pre dikanten en priesters. Het insti tuut zal worden gekoppeld aan de Utrechtse universiteit, maar blijft, net als de kerkelijke oplei dingen theologie, onafhankelijk. Vrees voor pausbezoek. In diase hindoes vrezen, dat het ko mende bezoek van de paus aan dit land meer Indiërs zal inspire ren tot overgang naar het chris tendom. Een conservatieve hin doe-organisatie heeft op haar vijftigste jaarvergadering, zon dag in New Delhi, de regering ge vraagd, godsdienstige overgan gen te verbieden. Ongeveer 83 procent van de 700 miljoen Indiërs is hindoe. Er zijn rond 20 miljoen christenen in het land, van wie de helft rooms-katholiek is. De paus begint zijn bezoek op 1 februari. Veertien steden staan op het programma, vooral in ge bieden waar veel rooms-katho- lieken wonen. Luidsprekers. Sinds zondag klinkt tweemaal per dag over de Engelse stad Birmingham de op roep van een islamitische voor ganger tot gebed. Het betreft hier een proef van een maand. Acht luidsprekers zenden vanuit de centrale moskee de oproep uit. Aan het eind van de proef zal worden beslist of de versterkte oproep definitief wordt, dan vijf keer per dag. De anglicaanse dominee John Hutt van de kerk van St. Albans erkent, dat het geluid niet harder is dan zijn eigen kerkklok, maar hij is wel bang dat het zal worden opgevoerd als eenmaal definitie ve toestemming is gegeven. "En geloof me", zei hij waarschu wend, "ik maak me niet druk om niets". Hij is soldaat in Jemen ge weest. "Ik heb het geluid daar gehoord". (In Birmingham - met 1 mil joen inwoners - wonen 80.000 immigranten. Een groot aantal is moslim). Wijn. De wijnkenners in Amerika moeten het voortaan doen zonder een gewaardeerde specialiteit. Na büna honderd jaar komt er geen 'jezuïetenwijn' meer uit Californië. De orde heeft haar bedrijf in Saragota verkocht. Twee slechte oogsten brachten de jezuïeten ertoe, hun landgoed, waar de ordeleden li chamelijke arbeid konden ver richten, van de hand te doen. De wijn was vooral bestemd voor kerkelijke doeleinden, maar had ook in de winkel een heel goede naam. Explosie. De Braziliaanse kardinaal Aloisio Lorscheider heeft in een interview met een krant regering en grootgrondbe zitters gewaarschuwd voor een 'sociale explosie' als niet snel een vérgaande agrarische hervor ming wordt uitgevoerd. Hij voor spelde, dat de hongerigen van het platteland en de krottenwij ken de levensmiddelenbedrijven en luxueuze residenties dan zul len binnendringen. "De kerk ziet dat niet graag, maar de groot grondbezitters lokken het wel uit met hun 'infantiel en weinig uit gewogen gedrag". "Agrarische hervorming'zei de kardinaal, "moet vreedzaam tot stand komen". Hij veroor deelde de grootgrondbezitters die zich hiertegen bewapenen. Beroep. Secretaris-generaal Beyers Naudé van de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken heeft een beroep gedaan op president Botha om het verbod op de be vrijdingsbeweging 'Afrikaans Nationaal Congres' op te heffen. Deze organisatie bestaat ruim ze ventig jaar en werd in 1960 bui ten de wet gesteld. "Het zou van politieke wijsheid getuigen, een open politieke strijd aan te gaan met deze beweging en haar ei- Hervormde Kerk: beroepen te Doetinchem M. G. Pettinga en mevrouw E. S. Pettinga-Burger Longerhou-Schettens-Schraard -Wons (Fr.), te 'sGrevelduin- Capelle G. S. A. de Knegt Hui zen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Breda G. J. van Pijke- ren Hilversum; aangenomen naar Buitenpost J. Mak Bun schoten-Spakenburg, naar Arles- heim (Zwitserland) H. J. Nie- meyer, predikant van de Neder landse Evangelische Vereniging in Zwitserland, verbonden aan de kerk van Apeldoorn, aangeno men de benoeming tot predikant van de Nederlandse Evangeli sche Vereniging in Zwitserland M. H. H. van Es, wetenschappe lijk medewerker aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, wo nende in Hoofddorp, naar Mole naarsgraaf-Brandwijk kandidaat L. van de Peppel Zeist. Gereformeerde Kerken Vrij- gemaakt: beroepen te Urk G. F. de Kimpe Gees (Dr.), te Zeist M. Nap Leusden. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Waarde (ZJ. Mijnders Veenendaal. voor Hoofddorp J W Verweu Ridder kerk

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11