PORT 'Ik moest me nu bewijzen' Andrea Ehrig voltooit trilogie Basketbalsters BVO krijgen punten cadeau □InlSiëlgi Van Gennip blij met schaatszilver Slechts 20.000 agenten voor WK in Mexico Kloosterboer boos op verslaggever MAANDAG 13 JANUARI 1986 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense basketbalvereniging BVO wordt al sinds veertien jaar gesponsord door de plaatselijke kledingzaak Odijk. Onder de naam BV Odijk staan de teams van die club dan ook aangeduid in het competitieprogramma van het rayon West. Zaterdagmiddag bleek dat de oorzaak van het niet doorgaan van het vrouwenduel tussen BVO en Juventus in de tweede klasse. De Schiedamse tegenstander reisde namelijk niet naar Alphen aan den Rijn, zoals ook in het competitie programma staat aangegeven, maar naar de in de provincie Utrecht gelegen plaats Odijk. Daar aangekomen bemerkte Ju ventus, sinds jaar en dag trouwens tegenstander van BVO, de 'vergis sing'. Toen was het al te laat om nog op tijd in Alphen te komen. BVO won reglementair met 2-0, terwijl het onoplettende Juventus een fikse boete van het rayonbe- stuur tegemoet kan zien. Vriesekoop stuit weer op Chinese muur PARIJS - Bettine Vriesekoop heeft de tafeltennisstrijd Europa- Azië zaterdag in stijl afgesloten. In die dit jaar voor het eerst gehouden confrontatie tussen de continenten moest de 24-jarige Hazerswoudse, evenals in de afgelopen dagen, haar meerdere erkennen in de Chi- BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD ZEG MAAR TEGEN 'N^ KAMSTEEG OCCASION .KIES O^^O^ KAMST^ ZE^RHEID' In de halve finale van het indivi duele toernooi, dat vrijdag en za terdag in Parijs werd afgewerk, stuitte Vriesekoop in de halve fina le op Dai Lili. Geen moment kwam de speelster van Avanti in de wed strijd. Met 21-14 en 21-11 werd haar de toegang tot dè eindstrijd ont zegd. Alleen op de eerste dag van het landentoernooi heeft Vriesekoop haar Chinese opponentes tegen stand van formaat kunnen bieden. De winst was in de partij tegen Geng Li Juan nabij, maar door een gebrek aan geluk moest zij de par tij gewonnen geven. In de overige confrontaties kon Vriesekoop geen moment imponeren. De strijd bij de vrouwen werd uiteindelijk ge wonnen door de Chinese kampioe ne Jiao Zhimin, die haar landgeno te Dai Lili versloeg. Bij de mannen kwamen de Chi nezen er vreemd genoeg in de eind strijd niet aan te pas. De finale werd uitgevochten tussen de Pool Grubba en de Tsjech Pansky. Grubba, dubbelspelpartner van Vriesekoop, was veruit de sterkste: 21-13,21-14. GEITHUS (GPD) - Voor Yvonne van Gennip is het te hopen, dat Andrea Ehrig haar plan, om na dit seizoen te stoppen met de wedstrijdsport, ten uitvoer brengt. Zo niet, dan zal Van Gennip zich moeten troosten met de gedachte, dat er voor haar in de nabije toekomst niet meer inzit dan de tweede plaats, waar ze sinds het Europees kampioenschap van vorig jaar in Groningen een abonnement op heeft genomen. De Haarlemse reed het afgelopen weekeinde een prima toernooi, hetgeen resulteerde in een nieuw Nederlands puntenrecord op de grote vierkamp, maar tegen Ehrig was opnieuw geen kruit gewassen. Yvonne van Gennip: "Ik ben met deze zilveren plak blijer dan met die van vorig jaar". Yvonne van Gennip had er on danks haar 'Zoetemelk-rol' vrede mee, dat ze voor de tweede achter eenvolgende maal tot kampioene van de verliezers werd gekroond. Sterker, zij noemde de tweedaagse in Geithus, waar de temperaturen tussen de 8 en 12 graden onder nul schommelden, meer dan geslaagd. „Ik ben met deze zilveren plak blij er dan met die van Groningen. Toen was het een gelukstreffer dat ik zo hoog eindigde. Ik moest me nu bewijzen, waardoor ik onder veel grotere druk stond. Ik bevond me in een moeilijker uitgangsposi tie dan vorig jaar, waardoor ik mentaal het een en ander heb moe ten incasseren. Dat is me goed af gegaan". Opvallend was, dat Van Gennip juist op haar veel gekritiseerde sprint aardig in de buurt van Ehrig wist te blijven, terwijl ze op haar favoriete 3 en 5 km ruim werd ver slagen door de Oostduitse. Op die afstanden, waarop ze nu beide ke ren tweede werd, zegevierde ze in Groningen. „Op het Nederlands kampioenschap sprint ging een aantal technische dingen de mist in. Ik ging bijvoorbeeld staan in de bochten. Kloosterboer en ik heb ben die fouten er voor Geithus nog uit gehaald. Mijn slechte sprint in Utrecht was ook gedeeltelijk het gevolg van een mankement aan het draagvlak van een van mijn schaat sen. Dat hoort bol te zijn, maar dat was bij mij niet het geval. Ik be grijp niet hoe zoiets heeft kunnen gebeuren. Vorige week heb ik mijn schaats laten slijpen. De man, die dat deed, snapte niet, dat ik met die kapotte schaats nog door een bocht kon komen", aldus Van Gen- nip, die op de 500 meter naar een vijfde plaats reikte, ruim een se conde achter winnares Hoeiseth en zeventiende tel achter Ehrig. Op de 3 km had de Haarlemse rijdster het nadeel voor Ehrig te moeten starten. Van Gennip ver trok snel, waardoor ze zelfs in de beginfase onder het schema van het Nederlands record reed, maar ze kon in de slotronden het hoge tempo niet volhouden. „Ik kreeg op het laatst erg veel last van de kou. Mijn benen waren helemaal verstijfd. Ik had nagelaten om zeemleren lappen in mijn schaats pak aan te brengen. Dat had ik be ter wel kunnen doen, want dan was Dio Deegenaars evenaart record DEN HAAG - Dio Deegenaars heeft bij de strijd om de Apollon Cup in Den Haag het Nederlands record powerliften geëvenaard. De Leidenaar kwam tot een totaal van 300 kilo, met 170 kilo voor het sto ten en 130 voor het trekken. Deege naars, die met nog drie man van De Spartaan deelnam, legde met deze prestatie beslag op de wisselbeker. GEITHUS (GPD) Andrea Ehrig heeft in het Noorse dorpje Geithus onomwonden aangetoond, dat zij nog immer alleenheerseres is in het schaatsrijk. De Oostduitse winterkoningin duldde net als vorig jaar geen enkele tegenspraak en zette de oppositie (Van Gennip) met groots machts vertoon buitenspel. Ehrig voltooide het afgelopen weekeinde haar trilogie, waardoor ze wat het aantal Europese titels betreft op gelijke hoogte is gekomen met de vroegere schaatsvorstin, Atje Keulen-Deelstra. Indrukwekkend was vooral de ma nier waarop Andrea Ehrig de num mer twee, Yvonne van Gennip, op de vijf kilometer terugwees. De 25 jarige Oostberlijnse reed, gadege slagen door 600 Noorse schaats- fans en één Nederlandse supporter duel met Van Gennip. Maar toen ik haar tweede vijf kilometerrit dit seizoen geweest. beslissing afhangen van de manier waarop de wereldkampioenschap- een wereldrecord op de lang ste afstand bij de dames: 7.31,45. Eenzelfde huzarenstukje haalde ze vorig jaar in Ser^jewo uit, toen ze haar tweede wereldtitel extra glans gaf met een record. Net als in de Joegoslavische olympische stad was dat niet het uitgangspunt van „Het is een kwestie van geluk ge- pen all-round en sprint, als ik 3B weest dat ik een wereldrecord heb voor dat laatste toernooi tenminste gereden. Het was echt niet ge- kwalificeer, voor mij verlopen. Het ingesteld op een duurt nog een hele tijd voordat de Olympische Spelen in Calgary er zijn". Andrea Ehrig staat al tien jaar aan de top. In 1976 werd ze tweede op de olympische 3000 meter in Innsbruck toen ze als 15-jarige on der haar meisjesnaam Mischerlich i twee ronden merkte dat het ge makkelijk ging, ben ik vol door ge reden". "Sneller" MEXICO STAD (GPD) - Slechts 20.000 agenten zullen de veilig heid moeten garanderen bij de wereldkampioenschappen voet bal die gedurende de maand juni in Mexico worden gehouden. Bij de WK van vier jaar geleden in Spanje waren 30.000 veilig heidsagenten betrokken. Het aantal van 20.000 werd dit Weekeinde bekend gemaakt door Jorge Carrillo Olea, staatssecretaris van het Mexicaanse ministerie van binnenlandse zaken. Het gaat voornamelijk om politieagenten die met het oog op de WK sinds eind december een speciale opleiding volgen. De Mexicaanse autoriteiten zeggen rekening te houden met de mogelijkheid dat „de georganiseerde internationale misdaad zal handelen, de lokale criminaliteit een hoogtepunt bereikt of politiek-sociale groepen van het gebeuren willen proviteren om wanorde te crecren". Het bewaken van de orde zou volgens hen echter eerder een „kwalitatieve" dan een „kwantitatieve" aan gelegenheid zijn. Toch lijkt het aantal van 20.000 agenten wel erg gereduceerd, te meer daar er in Mexico voor de tweede achtereenvolgende keer 24 nationale elftallen deelnemen in plaats van de gebruike lijke 16. Jorge Carrillo Olea, de Mexicaanse staatssecretaris, hield echter vol dat er in Mexico niet meer mensen nodig zijn. Hij stelde dat het Mexicaanse volk gewend is aan het ontvangen van toeristen en de gewoonte heeft zich gastvrij te gedragen gedurende sportieve activiteiten. Als voorbeeld noemde Carril lo Olea de Olympische Spelen van 1968 en de WK-voetbal van 1970. Wat de Mexicaanse autoriteiten blijkbaar proberen te negeren is het feit dat de criminaliteit in Mexico als gevolg van de gigan tische sociaal-economische problemen de afgelopen jaren in een sneltreinvaart is gestegen. Zo blijkt uit officiële cijfers dat in Mexico-Stad de misdaad bijna elke dag minstens drie keer zo veel doden opeist als het verkeer. De vraag is, wat Ehrig dan pres- - teert als ze in topvorm verkeert, die do,or het leven ging. Daar volgde ze in Geithus naar eigen zeggen achtjaar later in Sergjewo een gou- niet had, en wel met de opzet start den medaille op, eveneens op de om een wereldrecord te rijden. d"e kilometer. „Het moet nog veel sneller kun nen. Ik denk dan aan een tijd tus sen de 7.20 en 7.25". Als Ehrig dat daadwerkelijk weet te halen, zit ze in de buurt van het herenwereldre cord uit de eindjaren '60, toen Fred Anton Maier nog met succes rond- stayerde. De Oostduitse perfectioniste kende een slechte voorbereiding op dit EK. Rond de Kerst kreeg ze last van darmstoornissen, waar door ze vier kilo aan gewicht ver loor. „Ik heb daarna erg veel gege ten, maar ik zit nog steeds twee ki lo onder mijn gewicht". Het verklaart gedeeltelijk haar relatief zwakkere prestaties op de 500 echt goed getraind op de sprint Ehrig verwacht over vier weken tijdens het WK in Den Haag dat ze het moeilijker zal krijgen dan het afgelopen weekeinde. „Vermoede lijk komen Karin Kania-Enke en Sabine Brehm daar ook en Van Gennip kan weer hoog eindigen. Zij heeft me hier vooral verrast met haar kortere afstanden". Subtop Het succes van Ehrig drukte het feit, dat de Oostduitse ploeg niet de suprematie van de vorige seizoe nen uitstraalde, wat naar de achter grond. Schönbrunn handhaafde iwa.^c.c up uu S1Ch de. Subt,°P d?nkZ'J een 8°e- 1500 meter Ik heb noe niet de kilometer. Maar de young- eoed getraind op de sprilu! ff? furger en Schal.mg (12e en Dat komt de komende weken pas 13e) stelden teleur. Hun plaatsen in Davos. Maar mijn ziekte heeft worden in Den Haag echter zeer ook een rol gespeeld. Gewichtsver- de sprint r de langere af- vermoedelijk ingenomen door Ka- i-Enke en Brehm waardoor er grote kans bestaat, dat het po- standen! Óp de 1500 meter verloor dium b" het wereldtiteltoernooi ik tijd, doordat ik in de laatste ron de in slaap viel. Ik was er met mijn gedachten niet bij", aldus de Ber- lijnse, die in het dagelijks leven le rares op een opleiding voor ver pleegsters is. Andrea Ehrig, de onbetwiste win terkoningin, wordt geflankeerd door Yvonne van Gennip (l) en de Russin Artamonova. (foto epa). wel weer een normale (Oostduitse) aanblik vertoont. Opvallend was, dat de Russische ploeg na het mislukte seizoen '84- '85 weer van zich deed spreken. Al le vier de rijdsters eindigden afge lopen weekeinde bij de laatste 16. Natalia Artamanova-Koerova is met succes omgeturnd van sprint ster tot all-roundster. De Sowjet- kampioene van dit jaar legde be slag op het brons achter Ehrig en Van Gennip. Oud-gediende Erwi- na Rys (Polen), die vorig jaar derde werd bij de wereldkampioen schappen sprint in Heerenveen, reed eveneens een verdienstelijk toernooi (zesde). Veertig goals in korfbalduel TOP-Albatros SASSENHEIM - Met veertig goals evenaarden de korfbal lers van TOP en Albatros zater dag het record, dat al sinds de zeventiger jaren op naam staat van het roemruchte Ons Eiber nest. De Eibers wonnen des tijds met 23-17 van DKOD, de ploeg van bondscoach Ben Crum. TOP klopte Albatros met 25-15, ofwel een gemiddel de van één goal per anderhalve speelminuut. Stoppen Wellicht gaat zij meer tijd voor haar privé-leven vrijmaken. De schaatster, vorig jaar na haar mislukte eerste huwe lijk met de heer Schone getrouwd met ex-schaatser Andreas Ehrig - denkt er hard over om er na dit sei zoen mee te stoppen. „Ik laat mijn GEITHUS (ANP) - Bondscoach gens op gebaseerd. Dat zeg ik hem Tjaart Kloosterboer kreeg gisteren dan wel even", aldus de Friese na afloop van de Europese schaats- ClOS-leraar, die de verslaggever de toekomst kampioenschappen titelstrijd in even bij de jas pakte. Geithus onenigheid met radio-ver- slaggever Henny Rückert. Kloos- Rückert had in zijn uitzendingen terboer betichtte Rückert van de Nederlandse begeleider van de stemmingmakerij. „Hij zet vraagte- Poolse ploeg, Jan de Zeeuw, de kens bij mijn relatie met Ria Vis- ruimte gegeven voor enkele kriti- ser. Die zou niet goed zijn. Abso- sche opmerkingen. „Wat weet zo'n luut uit de lucht gegrepen. Ner- conservenfabrikant nou van schaatsen af', was het venijnige commentaar van Kloosterboer over De Zeeuw, die zich met spon soring door een Nederlandse con- servenfabriek van Poolse schaat sers bezighoudt. Ook Ria Visser verwonderde zich over de com mentaren op de radio. „Mijn ou ders belden me op en vroegen of ik problemen had met Kloosterboer. Daar wist ik niets van". het misschien in de paar laatste ronden nog wat harder gegaan. Ik was nu helemaal aan het einde van mijn latyn". Kansloos Hoewel ze in een fraai opge bouwde rit de overwinning op de 1500 meter inpikte, wist Van Gen- nip zich al bij voorbaat op de 5 km, waarop ze 12 seconden op Ehrig moest goed maken om haar te ver dringen van de eerste plaats in het klassement, kansloos. Van Gen- nip: „Ik heb geen moment ook maar het idee gehad, dat ik haar op 12 seconden zou kunnen rijden. Vorig jaar reed ze in Ser^jewo met twee vingers in haar neus naar een wereldrecord. Ze ging toen alleen hard om haar landgenote Schön brunn naar een goede tijd te trek ken. Ik heb Ehrig nu bewust laten gaan en heb defensief gereden om mijn tweede posities vast te hou den. Stel, ik was Ehrig (die in de rechtstreekse confrontatie naar een wereldrecord knalde, red.) ach terna gegaan, dan was ik misschien in elkaar geklapt, met alle gevol gen van dien voor mijn tweede plaats". Van Gennip werd op 100 meter gereden door Ehrig, maar haar 7.42.82 was ruim voldoende om haar zilveren plak veilig te stel len. In tegenstelling tot de DDR-rijd- sters, bij wie die EK middenin de opbouw naar de wereldkampioen schappen allround (Den Haag) en sprint viel, was de training van Yvonne van Gennip wel afgestemd op het toernooi in Geithus. „Ik wil de hier pakken, wat ik pakken kon. Als ik in Den Haag slecht presteer, kan ik nog altijd terugvallen op de ze medaille. Bij het WK krijg ik naast de Oostduitse schaatsters ook nog te maken met Hashimoto en Blair". Opgelucht Met Van Gennip reageerde ook coach Tjaart Kloosterboer opge lucht na het toernooi in Noorwe gen. De wantrouwige Fries weet, dat hij met de tweede plaats van Van Gennip op zak voorlopig kre diet behoudt ten aanzien van zyn aanpak. „Van Gennip heeft een perfect toernooi gereden. In Gro ningen werd ons het succes heel plotseling aangereikt. We moesten ons nu maar bewijzen. Dat is met deze reguliere tweede plaats ge lukt. Yvonne heeft verloren van een groot kampioene. Dat is geen schande. Het is niet leuk om te ver liezen, maar ik heb ?r vrede mee om door Ehrig geklopt te worden. Van Gennip was hier in vorm. Om in Den Haag opnieuw in de top van het klassement te eindigen zal ze in supervorm moeten steken. Daar gaan we de komende weken in Da- vos aan werken". Kloosterboer zag al zijn doelstel lingen (vier dames bij de beste twaalf en drie afstandsmedailles) verwezenlijkt. Over Marieke Stam, die op dit EK debuteerde met een zevende plaats, en Thea Limbach, die aan de verwachtingen voldeed met haar elfde positie, was Kloos terboer te spreken. Ria Visser was er evenwel verantwoordelijk voor, dat het resultaat van de ploeg in zijn totaliteit slechter uitviel dan vorig jaar. Visser moest nu haar vierde plaats van Groningen, waar ze de 1500 meter voor zich opeiste, inleveren vooreen tiende positie in Geithus. Visser reed als enige een ronduit teleurstellend EK. Zoals verwacht kon ze al niet meekomen op de 500 meter, maar dat daarna ook haar langere afstanden niet uit de verf kwamen had Kloosterboer niet in gecalculeerd. Hij kon evenmin als de meest ervaren Nederlandse schaatster geen verklaring geven voor het slecht presteren van Vis ser. Het afgelopen weekeinde werd duidelijk, dat haar enkeloperatie in de afgelopen zomer en de trai ningsachterstand, die zij vervol gens opliep, hun tol hebben geeist. Daarnaast laat ook momenteel de techniek van Visser te wensen over. „Ik kon in de eerste helft van het seizoen niet voluit trainen en in de tweede helft ben ik alleen maar be zig geweest om de schade in te ha len. Desondanks ging ik ervan uit, dat ik weer rond de vijfde plaats zou eindigen. Ik had absoluut met verwacht dat het zo slecht zou gaan met me. Maar een verklaring daar voor heb ik niet", aldus Ria Visser.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9