'Libië schiet F-18 VS neer' De terreur van Westduitse skinheads |rf Heseltme zet campagne voort Geweld bij aankomst Crocker in Z.-Afrika Weinberger ontkent geruchten Thatcher jr. raakt weer in opspraak Ruimteveer gelanceerd Grootscheepse actie leger El Salvador Advocaten in Athene aan 't werk MAANDAG 13 JANUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON/ROME (GPD/UPI/AP) - De Amerikaanse minister Weinberger (defen sie) heeft ontkend dat een Amerikaans F-18 gevechtsvliegtuig door Libië is neergescho ten. Volgens Weinberger wordt wel een vliegtuig vermist dat aan routineoefeningen in het Middellandse Zee-gebied heeft deelgenomen, maar niet in de nabijheid van Libië en ook niet als gevolg van vijandelijke actie. LONDEN - Mark Thatcher, de zoon van de Britse premier, is op nieuw in opspraak gekomen. Een Egyptische zakenman zou van zijn invloed gebruik hebben gemaakt om van de Britse regering toestem ming te krijgen voor de overname van het befaamde Londense wa renhuis Harrods. door Henk Dam De onthulling over Mark That cher's mogelijke betrokkenheid bij deze overname staat in het zondag blad The Observer. Dezelfde krant onthulde twee jaar geleden ook de bedenkelijke manier waarop me vrouw Thatcher's zoon betrokken was bij een bouwopdracht in Om- Mark Thatcher was toen com mercieel adviseur van een Britse bouwfirma. Het was deze firma die het contract voor de bouw van een universiteit in Oman, een opdracht waarmee f 2,5 miljard gemoeid was, ook kreeg, mede nadat me vrouw Thatcher zelf tijdens een staatsbezoek hierop had aange drongen. Het is nooit helemaal duidelijk geworden, of en hoe mevrouw Thatcher haar zoon bevoordeeld heeft. Maar Mark Thatcher achtte het wel raadzaam om direct na het schandaal het land te verlaten, en een werkkring in de VS te zoeken. The Observer van gisteren wijst op een merkwaardige samenloop van omstandigheden waarbij op nieuw Mark Thatcher betrokken is. Vast staat, dat de jonge That cher in oktober 1984. in het gezel schap van de Egyptische zaken man Mohammed Fayed, een be zoek bracht aan de rijkste man ter wereld, de sultan van Brunei. Een week later deed Fayed, van wie door gezaghebbende Britse fi nanciële kringen wordt aangeno men dat hij opereert met geld van de sultan van Brunei een bod van f 2.4 miljard op het warenhuis Har rods. Anderhalve week later gaf de Britse regering toestemming voor die overname. Dat is hierom zo vreemd, omdat een Britse firma die al maanden lang pogingen had gedaan Harrods in zijn bezit te krijgen, de handels firma Lonrho, dat nooit had gemo gen. Enkele dagen na het bezoek van Mark Thatcher en enkele da gen voor het overnamebod van Fayed, had het Britse ministerie van handel en industrie nog ge zegd tijd nodig te hebben om Lonr- ho's bod te onderzoeken. CAPE CANAVERAL (AP/AFP) - Het Amerikaanse ruimteveer Co lumbia is gisteren met zeven be manningsleden gelanceerd van de basis Cape Canaveral. De lancering was sinds 18 december al zeven keer uitgesteld wegens technische mankementen en slechte weers omstandigheden. Tijdens de vijf dagen durende vlucht zal een communicatiesatel liet in de ruimte worden gebracht en een tiental experimenten wor den uitgevoerd. Ook zullen voor het eerst uitgebreide waarnemin gen worden gedaan van de komeet van Halley. Hierna zullen nog twee andere ruimteveren onderzoek doen naar de komeet. Het ruimteveer heeft gister avond met succes een communica tiesatelliet gelanceerd. In een televisieinterview zei Wein berger gistermorgen dat het Ame rikaanse vliegtuig in de buurt van de Franse kust in een storm ver zeild is geraakt. Over het lot van het vliegtuig en bemanning is ver der niets bekend gemaakt en het wordt door het Pentagon dan als 'vermist' beschouwd. Uit Koeweit was eerder bericht dat het bewuste vliegtuig woens dag door Libisch luchtafweerge schut was neergeschoten bij een patrouillevlucht in de buurt van Libië. Het bericht werd aanvanke lijk niet in Washington tegenge sproken. De Amerikaanse pers be gon vervolgens te speculeren dat zowel Libië als de VS het 'neer schieten' van het vliegtuig opzette lijk geheim hadden gehouden om een militaire escalatie te voorko men. Italiaanse kranten meldden gis teren dat twee Russische verken ningsvliegtuigen vorige week het Italiaanse luchtruim hebben ge schonden, boven de Siciliaanse NAVO-basis Sigonella. Het bericht werd officieel niet bevestigd. Volgens de Italiaanse regering hadden de terroristen die de aan slagen uitvoerden op de luchtha vens van Wenen en Rome nog een derde aanslag op het oog op een ander vliegveld in een EG-land. Minister Scalfaro (binnenlandse zaken) wilde niet zeggen om welk vliegveld het daarbij ging. Dit weekeinde circuleerden ook berichten dat de terroristen die op 27 december in Wenen en Rome toesloegen mogelijk via Syrië en niet via Libië naar de plaats van be stemming zijn gegaan. Minister van buitenlandse zaken Shultz zei daarop in een televisieinterview dat de terroristen over Tunesische paspoorten beschikten die de Libi sche autoriteiten eerder bij Tunesi sche onderdanen in beslag hadden genomen en dat er geen twijfel be staat aan de betrokkenheid van Li bië bij de terreurdaden in Rome en Wenen. Shultz sloot echter de mogelijk heid niet uit dat ook andere landen bij de organisatie betrokken zijn, al was hij heel voorzichtig met de suggestie dat er mogelijk sprake was van een Syrische hand in de terreur, en dat de Abu Nidal-terro- risten afkomstig waren van bases in de Bekaa-vallei in Libanon, een gebied dat onder Syrische controle staat. Syrië staat in Washington op de lijst van landen die terreur steu nen, maar Shultz legde de nadruk op de samenwerking tussen de VS en Syrië, en het verschil in opstel ling tussen Libië en Syrië in het openbaar, zonder dat Shultz op de vraag inging of Amerika over aan wijzingen beschikt dat Syrië bij de terreur betrokken was. Gaddafi De Libische leider Gaddafi heeft de Amerikaanse president Reagan zaterdag uitgenodigd voor een be zoek aan zijn hoofdkwartier. "Waarom niet", zei Gaddafi tegen zes vrouwelijke journalisten tij dens een twee uur durend inter view in zijn tent in zijn zwaar be waakte hoofdkwartier, waar hij fa milieleden en leiders van andere landen ontvangt. "Als Reagan hier komt, verandert hij misschien van gedachten. Hij kan dan zien dat ik niet in een loopgraaf woon met handgranaten in mijn riem - dat het niet zo is dat ik niet lach of glimlach of familie heb en dat ik haat. Hjj zou veranderen, dat weet ik zeker. Ik nodig hem via u uit". Gaddafi maakte zijn opmerkin gen tijdens een informele bijeen komst op zaterdagavond in zijn tent van rode, groene en gele stof, in aanwezigheid van zijn 32-jarige vrouw Sophia en vier van zijn acht kinderen. Affaire Westland naar ontknoping MEXICO STAD - Het Salvado raanse leger is met zo'n 5000 man schappen een grootscheeps offen sief begonnen tegen de guerrilla posities op de Guazapa-vulkaan, een imposante berg op maar amper 24 kilometer afstand van de hoofd stad San Salvador. Sinds vrijdag kan het ontploffen van de bommen tot in de hoofdstad worden ge hoord. door Rob Sprenkels Gehuld in gevechts-uniform ver telde generaal Adolfo Blandon, de stafchef van het Salvadoraanse le ger, aan journalisten ter plekke dat het offensief, de operatie „Fenix", zal duren „totdat alle terroristen Buitenland kort zijn verdwenen". Blandon legde uit dat de troepen de berg „centi meter per centimeter" zullen uit pluizen. Het gaat om de grootste operatie die het Salvadoraanse leger ooit op de Guazapa-vulkaan heeft uitge voerd. Sinds 1980 is de Guazapa een bolwerk van de linkse revolu tionairen. Op het ogenblik verzor gen de twee illegale radiozenders, Venceremos en Farabundo Marti, vanaf de beboste berghellingen zelfs FM-uitzendingen die kristal helder zijn te ontvangen in de Sal vadoraanse hoofdstad. Jaar in jaar uit heeft het Salvado raanse leger tevergeefs geprobeerd om de guerrilleros van de Guazapa te verjagen. Generaal Blandon toonde zich desalniettemin opti mistisch over de kansen op succes omdat er volgens hem nieuwe tak- tieken worden gebruikt. Het is ech ter niet de eerste keer dat een „schoonmaak-operatie" van het le ger op de Guazapa wordt ingeluid met hevige luchtbombardemen- JOHANNESBURG - De Ameri kaanse staatsseccretaris voor Afri kaanse zaken, Chester Crocker, is gisteren in Zuid-Afrika gearri veerd. Hij komt met de regering- Botha praten over de problemen in zuidelijk Afrika en met name over een regeling van de kwestie-Nam- bie. Direct bij aankomst echter werd Crocker geconfronteerd met een van de geweldaspecten van Zuid- Afrika, want enige uren voordat hij een ontmoeting zou hebben met een prominente zwarte gemeen schapsleider, Ampie Mayisa, werd deze door onbekende zwarten doodgestoken en verbrand. door Ruud de Wit Volgens de Amerikaanse consul- generaal in Johannesburg, Ken Brown, was er een ontmoeting ge regeld tussen Crocker en andere Amerikaanse regeringsambtena ren en vertegenwoordigers van de zwarte oppositie tegen het apart heidsbewind. Deze ontmoeting zou plaats hebben in de wijk Du- duza, 50 kilometer van Johannes burg en was geregeld door de Ang licaanse hulpbisschop Simeon Nkoane. Volgens de Zuidafrikaanse poli tie was het huis van Ampie Mayisa enige uren voor de ontmoeting door onbekenden met een benzine bom bekogeld, maar later werd be vestigd, dat het lichaam van de zwarte gemeenschapsleider van de woonwijk Leandra doodgestoken was en daarna gedeeltelijk ver brand. Buurtbewoners van Mayisa zei den dat de 58-jarige Mayisa in zijn huis was aangevallen door gemas kerde zwarte mannen, waarschijn lijk door aanhangers van de zwarte burgemeester van de wijk, die sa menwerkt met de blanke minder heidsregering. Andere bronnen spreken over een moordaanslag, uitgevoerd door aanhangers van de Zulu-leider Gatsha Buthelezi, de president van de Zulu-Inkatha-be weging, die eveneens met Botha samenwerkt. Mayisa was behalve een plaatselijk oppositieleider ook een vooraanstaand lid van het Ver enigd Democratisch Front (UDF). Crocker verbleef eerder vorige week in de Angolese hoofdstad Luanda, waar hij gesprekken voer de met president Dos Santos over het door Amerika en Zuid-Afrika geëiste vertrek van de circa 30.000 Cubaanse steuntroepen. Zowel Reagan als Botha hebben steeds gezegd, dat Namibië niet onafhan kelijk kan worden, zolang de Cuba nen niet uit Angola zijn vetrokken. Schulden De Zwitserse bankier Fritz Leut wiler is optimistisch over een rege ling tussen de internationale schuldeisers en de Zuidafrikaanse regering. Dit bleek na afloop van een tweedaags bezoek, dat Leutwi- ler aan Zuid-Afrika bracht om na mens de internationale financiële wereld over de Zuidafrikaanse schuldenlast te spreken, die bijna 24 miljard dollar zou bedragen. Op een persconferemtie te Jo hannesburg, vlak voor zijn vertrek, zei de Zwitser te hopen dat de pro blemen rond de Zuidafrikaanse schuldenlast volgende maand kun nen worden opgelost. Dan zullen in Londen besprekingen worden gevoerd tussen vertegenwoordi gers van de regering-Botha en en 29 Amerikaanse en Europese ban ken. Leutwiler zei bij zijn vertrek zon dag ervan overtuigd te zijn dat de regering-Botha zal doorgaan met haar hervormingspolitiek die een einde moet maken aan de apart heid. In tegenstelling tot Leutwiler liet William Gray, de leider van een Amerikaanse Congres-delegatie, die vrijdag naar huis terugkeerde na een bezoek van vijf dagen aan Zuid-Afrika zich in het geheel niet positief uit over de nabije toe komst. Ook de Amerikaanse Con gresleden hadden gesproken met Botha, maar ze noemden de door Botha aangekondigde hervor- slechts mini- LONDEN - Michael Heseltme, de Britse minister van defensie die donderdag ontslag nam vanwege de Westland-affaire, heeft het afge lopen weekeinde in een reeks ra dio- en tv-interviews zijn tegen me vrouw Thatcher gerichte campag ne met kracht voortgezet. De ex-minister beschuldigde de premier onder meer ervan, een 'fluistercampagne' tegen hem be gonnen te zijn. Hij daagde haar uit, in het openbaar haar lezing van de gebeurtenissen die leidden tot het ontslag van Heseltine, te komen geven. door Henk Dam Mevrouw Thatcher zei vrijdag te gen een groep Amerikaanse jour nalisten niets meer over het ont slag van Heseltine te willen zeg gen. Maar haar woordvoerders, de bekende 'welingelichte kringen', hebben de afgelopen dagen geen gelegenheid onbenut gelaten om Heseltine van verdraaiing van de feiten te beschuldigen. Vandaag vergadert het Lager huis weer voor de eerste keer sinds het kerstreces. En het staat wel vast dat de oppositie van het dage lijkse vragenuurtje gebruik zal ma ken om de premier over de West land-affaire en het ontslag van He seltine aan de tand te voelen. Maar alle uitspraken van me vrouw Thatcher tot dusver wijzen er op, dat de premier daarop niet zal willen ingaan. Dan is er voor de oppositiepartijen nog één weg open. Juist a.s. woensdag is het een van de schaarse dagen, waarop zij mogen bepalen waarover in het La gerhuis gedebatteerd gaat worden Heseltine heeft laten doorsche meren, van die mogelijkheid ge bruik te zullen maken om met nog meer onthullingen over mevrouw Thatcher's autocratische stijl van regeren te komen mocht de fluis tercampagne tegen hem dan nog niet zijn beëindigd. Het debat van woensdag is één dag na de cruciale vergadering waarop aandeelhouders van West- land mogen bepalen of deze heli- kopterfabriek gedeeltelijk zal wor den overgenomen door het Ameri kaanse bedrijf Sikorsky dan wel een groep Brits-Europese onderne mingen. Alles wijst er op, dat de voorstan ders van het Amerikaanse bod, de directie van Westland voorop, on voldoende stemmen zullen weten te behalen. Het is mogelijk dat de directie gaat besluiten de stem ming uit te stellen om Sikorsky in de gelegenheid te stellen met een beter bod te komen. Iran houdt VS- vrachtschip aan WASHINGTON (Rtr./AFP) - De Iraanse marine heeft gisteren een Amerikaans koopvaardijschip doorzocht op oorlogsmaterieel. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken meege deeld. Het schip werd aangehouden in internationale wateren, net buiten de Perzische Golf, aldus het minis terie. Iraanse marinefunctionaris sen gingen aan boord om te kijken of er militair materieel aan boord waren bestemd voor Irak. Na twee uur mocht het schip, dat onderweg was naar de Verenigde Arabische Emiraten, doorvaren. Het is de eer ste maal dat de Iraanse marine een Amerikaans schip heeft aangehou den. ATHENE - De Atheense advoca ten gaan vandaag weer aan het werk na een staking van bijna vier maanden, die een enorme stagna tie heeft veroorzaakt in de Griekse rechtspleging. Sommige zaken zijn al tot 1987 uitgesteld, misdadigers moesten worden vrijgelaten omdat hun maximum voorarrest van 18 maanden was verstreken en ande ren, verdacht van lichte vergrijpen, hebben juist onevenredig lang vastgezeten omdat ze hun recht zaak niet aandurfden zonder ver dediger. door Frans van Hasselt De Atheense staking was uniek roor Europa - alleen in Frankrijk zijn de advocaten, wegens bepaal de grieven, eens een dag van hun werk weggebleven. De advocatuur geldt in andere landen als een vrij beroep, maar in Griekenland zijn de advocaten georganiseerd in een vakbeweging. Het zijn er ook wel erg veel - al leen in de hoofdstad al 12.000, die bij hun protestvergaderingen een overdekt stadion vullen en, als ze naar het parlement opmarcheren, het verkeer totaal ontregelen. Op elke 350 Atheners is er nu een ad vocaat - in andere hoofdsteden is dat een op de 5000 of meer. En elk jaar komen er hier in Griekenland 1300 bij en gaan er slechts 300 af. Typerend was ook de aanleiding voor deze staking. Men protesteer de tegen een wet op het verzeke ringswezen, die o.a. voorzag in een door technici uit te voeren experti se van schade door verkeersonge lukken. Tot nu toe was deze exper tise, ook als het slechts blikschade betrof, door juristen verricht en de ze zagen zich, nadat ook de echt scheidingsprocedure al was ver eenvoudigd, nu nog een belangrijk deel van hun arbeidsterrein ontval len. Geleidelijk aan verzandde de sta king en deze is nu opgeschort tot het voorjaar. Gevangenisopstand Bij een gevangenisopstand in een strafinrichting in de staat Indiana is zaterdag een gevangene om het leven gekomen en zijn 18 mensen, vier bewakers en 14 ge vangenen, gewond geraakt. Instorting Vier huizen in een drukke straat in het centrum van Cairo zijn giste ren ingestort, waardoor zo'n tien mensen om het leven zijn geko men. Een onbekend aantal overle venden ligt nog bedolven onder het piiin. Solidariteit De Poolse autoriteiten hebben zaterdag in Gdansk Bogdan Boru- sewicz gearresteerd. Borusewicz vervult als leider van de voorlopige coördinatiecommissie een belang rijke functie in het verboden vak verbond Solidariteit. Kraft De wereldberoemde Amerikaan se journalist en columnist Joseph Kraft is vrijdag op 61-jarige leeftijd overleden aan een hartaanval. Zijn artikelen verschenen in meer dan 200 kranten in de Verenigde Staten en daarbuiten. Stukken van zijn hand waren geregeld te lezen in de International Herald Tribune, een Europees-Amerikaanse krant. Kraft schreef onder meer rede voeringen voor John Kennedy tij dens diens presidentscampagne in 1960. BONN - Ruim tienduizend men sen, voor het grootste deel Turken, hebben dit weekeinde in de West duitse stad Hamburg gedemon streerd tegen de dood van Rama- zan Avci. Hij werd op kerstavond vermoord door een groep skin heads. Avci werd opgewacht bij een bushalte. De skinheads sloegen hem in elkaar met kettingen, stok ken en knuppels en reden met hun auto over hem heen. Uiteindelijk stierf hij in het ziekenhuis waar was vastgesteld dat zijn schedel was ingeslagen, zijn benen, ribben en bekken waren gebroken. door Hans Hoogendijk Nu bijna drie weken later sluiten de autoriteiten niet meer uit dat de skinheads die dit op hun geweten hebben relaties onderhouden met de neo-nazistische beweging. Drie van de vier moordenaars horen tot de groep Bergedorfer Skinheads, een door jonge nazi's aangevoerde bende die jacht maakt op buiten landers. Bergedorf is een voorstad van Hamburg. Drie weken voor de moord op de jonge Turk braken leden van deze groep de handen van Avcis vriend en onlangs werd op bijna dezelfde plek een kleurling afgetuigd. 'Jij zult doden', 'Wees altijd goed be wapend', zijn twee van de skin heads-kreten. In het begin onderscheidde de groep zich hooguit door een kale schedel van 'punks', 'teddies' en 'bombern'. In het hele land zijn er ongeveer 2000. Hamburg met 150 en München met 200 skinheads zijn de centra. De skinheads doken eind jaren 60 voor het eerst op in Engelse verpauperde binnenste den, waar ze rellen schopten. Sinds een jaar of vijf kent ook Duitsland ze. Over hun motivatie zijn politie, politici en justitie het nog niet eens. In ieder geval is uit hun eigen verhalen wel op te maken dat het 'skinhead-zijn' een soort levensvi sie is. Skins houden van orde en netheid, vandaar ook dat ze regel matig met de in hun ogen asociale punkers in de slag gaan. Erfgoed Verder zingen ze bij voetbal- en ijshockeywedstrijden het eerste -verboden- couplet van het Duitse volkslied, brullen Sieg Heil, Duits land voor de Duitsers en alle Tur ken dood. In blaadjes dragen ze hun mening uit: 'Waarom mag ik niet trots zijn het erfgoed van een groot volk te dragen'. Blaadjes vol Duits nationale parolen. Agitatie tegen de 'luizen in de pels van de sociaal-staat'. En commando's: 'Houd je haar kort, poets je laar zen'. Tijdens de demonstratie zaterdag in Hamburg werd de broer van vermoorde Turk op handen meegedragen. ifoto i skinhead. Provoceren, vreemdelin genhaat, een uitzichtloze toe komst; alles bijeen een ideale voe- Klingsbasis voor het neo-nazisme. De neonazis pakten het slim aan. Zij maakten voor hun contacten met de skinheads gebruik van een falende sociale zorg. Welke sociaal werker gaat graag om met lieden die hem met 'Sieg Heil' begroeten? De skinheads werden dan ook uit steeds meer sociale opvanghuizen verdreven. De neonazis stonden klaar. Uit nodigingen voor schietoefeningen, tochten door de bossen met gratis bier. De skinheads kwamen. De banden tussen de kale vechtersba zen en bijvoorbeeld het nazistische Actiefront Nationalistische Acti visten werden steeds hechter en de skinheads fungeerden als een soort ordegroep toen de neo-nazis de monstreerden voor de vrijlating van de oorlogsmisdadiger Ru dolph Hess. Ontspoord Politie en politici weigerden ech ter politieke motieven te zien in het optreden van de skinheads. Ont spoorde relschoppers, werden ze genoemd. De skinheads terrori seerden gewoon door. Het motto 'Sla een Turk tot hij terugslaat en doe dan aangifte. Je weet zeker dat hij dan op den duur wordt uitgewe zen'. werd bijna dagelijks in prak tijk gebracht. Het werkte. Na klop partijen konden de Duitsers met hun hele korte haar. of kale sche del en hun voorkeur de knokpartij via de wet te regelen, op heel wat meer sympathie van de zyde van de politie rekenen dan de jonge Turken. Wilden de skinheads in het begin de buitenlanders alleen maar schrik aanjagen en vernederen, nu wordt doodslag geaccepteerd. Voor de politie en de politiek blij ven de skinheads echter geen poli tiek gemotiveerde vechtersbazen. De Hamburgse CDU-fractieleider na de moord op Avci: 'Normale jeugdbende-criminaliteit'. De poli tie: 'Een uitzonderingsgeval. We konden de daders zo oppakken, we kenden ze'. Justitie: 'We moeten deze groep niet als politieke groepering met politieke doeleinden registreren'. De Turkse consul-generaal in Hamburg: 'Mijn landgenoten voe len zich onzeker. Elke dag in bus, metro, tram of op straat denken ze dat hen wat gebeuren kan. Alleen durven ze niet meer uit huis'. De jonge Turken organiseren zich. De meeste groepen zijn nu ook uitgerust met messen en knup pels. Zaterdag trokken duizenden Turken door de straten van Ham burg om te bewijzen dat ze het recht desnoods in eigen hand ne men. Er was geen skinhead te zien. Nog is het niet zo ver als in een aan tal Britse steden waar rassenonlus- ten vele mensenlevens hebben geëist, maar de spanning in de Vrije en Hanzestad Hamburg stijgt. 'Als de politie niets doet. hel pen wij ons zelf wel', zeggen de jonge Turken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7