Groningse rechter weg uit protest Meer begrip voor euthanasie Van der Spek (PSP) blijft gewoon zitten Industriebond: 38 uur bij DSM in '87 Inkomens in landbouw dalen met vijf procent Hagelstrop van de eeuw Kok: Den Uyl is enige kandidaat lijsttrekkerschap Ploeg dreigt vissers met harde maatregelen Gladheid eist zeven doden in weekeinde Zwaarwegendprotest MAANDAG 13 JANUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Woede over schorsing medewerker GRONINGEN (ANP) - President Overdiep van de Gro nings rechtbank legt met ingang van 1 april zijn functie neer als protest tegen de schorsing van het hoofd van de interne dienst bij de rechtbank. Overdiep heeft tevergeefs bij het ministerie van justitie geprobeerd de schorsing te gen te houden. De ontslag-aanvrage heeft zowel de recht- HERWIJNEN - Hoewel zelfs die ene zwaluw die nog geen lente maakt nog in geen velden afwegen is te bekennen. bank als het Openbaar Ministerie in Groningen totaal ver- heeft dit ooievaarskoppel in Herwijnen het voorjaar al in het hoofd. In het besneeuwde nest in Herwijnen gooien rast Het ministerie van justitie wil geen commentaar ge- het mannetje en het vrouwtje steeds met klepperende snavel de kop in de nek: de aanzet tot het baltsritueel, dat ven op het ontslag van de rechtbank-president. normaa'9esprote"pas in de lcnte "laatsvind'- Het justitiële apparaat in Gronin gen is in opspraak gekomen door een reeks incidenten die de afgelo pen weken bekend zijn geworden. Op 19 december werd het 54-jarige hoofd van de stadsgriffie ge schorst. De man heeft bekend een bedrag van enkele duizenden gul dens te hebben weggenomen uit de kluis waar in beslag genomen Rechter Overdiep: verrassende Stap (foto ANP) geld wordt bewaard. De diefstal kwam aan het licht nadat in de kluis een in beslag genomen wa pen werd vermist. De diefstal van dat wapen is nog niet opgelost. De schorsing waar Overdiep zich tegen heeft verzet betreft die van het hoofd van de interne dienst. De betrokken functionaris werkte tot 1 november, toen hij werd be noemd tot hoofd van de interne dienst, op de boekhouding. In 1984 ontdekte de accountantsdienst van het ministerie een onregelmatig heid in de boekhouding. Op last van de hoofdofficier van justitie is begin januari een vooronderzoek tegen de voormalige boekhouder begonnen. Voor het ministerie van justitie vormde dat aanleiding de man te schorsen. Volgens Over diep betreft het een oude kwestie waarbij de schuld van het de be trokken man niet is bewezen. Woordvoerdster Faber van Justi tie zegt in een reactie desgevraagd dat de schorsing een logische con sequentie is van de beslissing om een gerechtelijk vooronderzoek te starten. De voormalige boekhou der heeft al aangekondigd zijn schorsing bij de ambtenaren-rech ter aan te zullen vechten. Meer dan helft Nederlanders voorstander DEN HAAG (GPD/ANP) - Het aantal voorstanders van euthanasie is de laatste tien jaar toegenomen. Zestig procent van de Nederlandse bevolking is van mening dat mensen die zich door ziekte of een verkeersongeval in een uitzichtloze situatie bevin den, niet zo lang mogelijk in leven gehouden moe ten worden. In 1976 bedroeg dat percentage nog 49. Drieënveertig procent vindt dat er in zo'n situatie zelfs ingegrepen moet worden om aan het lijden een einde te maken (zogeheten actieve euthanasie) tegen 34 procent in 1976. Dat blijkt uit een onderzoek, dat door AVRO en Nipo werd gehouden onder 801 personen. Het aan tal Nederlanders dat veel begrip toont voor actieve euthanasie is volgens de enquête de afgelopen tien jaar iets toegenomen: van 28 procent in 1976 tot 33 procent vorig jaar. Het aantal dat er helemaal geen begrip voor toonde, daalde van 25 naar 20 procent. Een meerderheid van de ondervraagden (53 pro cent) vindt dat ongeneeslijk zieken die veel pijn lijden, niet zo lang mogelijk in leven moeten wor den gehouden, 38 procent wil dan dat er wordt in gegrepen. Een opvallend resultaat is dat 27 procent van de ondervraagden zegt dat men 'zeker' of 'waarschijn lijk wel' (28 procent) om euthanasie zal vragen voor een familielid dat buiten bewustzijn is en vrijwel zeker niet meer tot bewustzijn zal komen (tien jaar geleden bedroegen deze cijfers resp. 15 en 21 pet). Van de ondervraagden acht 10 procent het 'zeker wel' euthanasie te zullen vragen voor een familielid dat dement is, 17 procent zegt dat waarschijnlijk te zullen doen (in deze cijfers zit weinig verschil met tien jaar geleden). Het bestuur van de Alzheimer- stichting (de ziekte van Alzheimer is een vorm van dementie) reageerde verontrust op deze cijfers. "Euthanasie is een slechte weg. Onderzoek naar oorzaken, behandeling en preventie moet de hoog ste prioriteit hebben", aldus een woordvoerder. Tweederde van de ondervraagden zou in geval zij zelf ongeneeslijk ziek werden, om euthanasie vra gen, terwijl dat percentage in 1976 nog 44 bedroeg. De aanhangers van het CDA denken sterk ver deeld over euthanasie: 47 procent is voorstander, terwijl 46 procent zich uitspreekt tegen euthanasie. Bij de WD zijn de cijfers 69 procent voor en 28 procent tegen. De PvdA-kiezers verschillen op dit punt weinig van de liberalen: 61 procent is voor en 37 procent tegen euthanasie. DEN HAAG (ANP) - De gemiddel de inkomens in de land- en tuin bouw zullen rond de vijf procent dalen. Het Landbouw-Economisch Instituut (LEI) concludeert dat uit een gemiddelde daling van de op- brengstprijzen met twee tot drie procent en een stijging van de tota le produktie met anderhalf pro cent. Daarmee zal de produktie- waarde van de agrarische sector voor het eerst in tien jaar een da ling te zien geven. Het LEI merkt op dat achter de ze cijfers belangrijke verschillen schuil gaan. Zo valt er voor de ak kerbouw een flinke daling van de inkomens te voorzien en voor de glastuinbouw een beperkte achter uitgang. Voor de veehouderijen wordt een verbetering van rentabi liteit en inkomen verwacht, aldus het LEI. De agrarische sector als geheel produceerde het afgelopen jaar naar schatting 1,5 procent meer dan in 1984. De produktie in de akkerbouw en de dierlijke sec tor bleef over de gehele linie onge veer gelijk. De opbrengstprijzen kwamen vooral in de akkerbouw flink lager uit. Bij de tuinbouwpro- dukten bleven ze ongeveer gelijk, terwijl in de gemiddelde prijs voor dierlijke produkten nauwelijks vooruitgang was te bespeuren. Het LEI verwacht dat de melk- produktie per koe nog verder om hoog zal gaan dit jaar. De door de EG voorgeschreven inkrimping van de melkproduktie met één pro cent in 1985/86 zal daardoor niet worden bereikt. In de melkveehou derij zal het gemiddelde onderne mersinkomen bij de grotere bedrij ven naar verwachting met rond een kwart stijgen tot circa 53.000 gulden en op de kleinere bedrijven van 14.000 naar 20.000 gulden. De opgaande lijn die zich sinds 1982 in de bedrijfsresultaten van de glastuinbouw aftekende, zal dit jaar door een beperkte daling wor den onderbroken. Het LEI rekent door een stijging van kosten op een daling van het ondernemersinko men met bijna 5.000 gulden tot cir ca 48.000 gulden. Rectificatie 'dekbed' Het bericht over een 'wandelend' dekbed in Winterswijk dat vorige week in onze krant stond, blijkt niet waar te zijn. Het bericht was gebaseerd op een een al lang lo pend gerucht in de gemeente, dat uiteindelijk een eigen leven is gaan leiden. De redacteur die het be richt maakte, deed dat zonder te DEN HAAG (GPDrP,e- Oud- fractiegenote Van Es had gekozen van de PSP*blijft aan als onafhan kelijk kamerlid. Hij zal op persoon lijke titel tot en met de kamerver kiezingen in mei zijn kamerzetel tot lijsttrekker in plaats van hem zelf. Het besluit van Van der Spek om op persoonlijke titel verder te gaan, is mede ingegeven door de op handen zijnde oprichting handhaven. "Ik ben destijds door de Partij voor Socialisme en Ont- een overgrote meerderheid op het wapening (PSO), een nieuwe partij PSP-congres als lijstaanvoerder van geestverwanten uit de PSP. gekozen, inclusief mijn strategi- Van der Spek zei gisteravond het sche opvattingen. Die wil ik voort- niet zo elegant te vinden aan te blij- zetten tot het einde van de termijn. Daar komt bij dat ik een lawine van reacties heb gehad van men sen uit het hele land, die mij vroe gen te blyven, omdat ik hun stand punt vertegenwoordig", zo lichtte Van der Spek gisteravond zijn be sluit toe. Van der Spek liet vorig jaar de cember weten zijn activiteiten bin nen de PSP te staken en zijn party- het PSP-congres zyn toenmalige TEXEL (ANP) - De coaster Compus 1 is gistermorgen bij Den Hoorn op het strand van Texel gelopen. Het schip kreeg motorstoring omdat er water in de machinekamer kwam. De vijf bemanningsleden, twee Duitsers, twee Ghanezen en een Birmees, konden van boord ge haald worden door de reddingsbri gade. Voor de stranding liep het schip midscheeps een scheur op aan stuurboordzijde onder de water lijn, maakte water en dreigde te breken. Het schip kwam uit Enge land waar het in Londen dieselolie had geladen. Verder was het schip geladen met sojabonen, (foto anp> DEN HAAG (ANP) - De agrarische verzekeringsmaatschappij Ha- gelunie in Den Haag heeft in 1985 een meer dan een eeuw oud 'diepterecord' gebroken. Vorig jaar klopten ruim 6.000 van de 15.300 agrariërs bij de Hagelunie voor in totaal 19 miljoen gulden schade. Daarmee was het uitgekeerde bedrag 225 procent van de betaalde premies en overtrof het record uit 1894. De Hagelunie spreekt dan ook van een rampjaar. Maar al met al is de Hagelunie niet ontevreden over de gang van zaken, want dankzij de gunstige schade/premieverhouding in de glastuinbouwbranches en de opbrengst van de belegde middelen is de bruto-winst over 1985 toch nog rond de 14,5 miljoen gulden. De verzekerden in de glastuinbouwbranche krijgen volgens een van de coöperatieve stelregels van de Hagelunie een deel van de betaal de premie terug. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - Wim Kok voelt er niets voor om lijsttrekker te worden van de PvdA. "Acties om mij alsnog zover te krijgen, gaan langs de werkelijkheid heen. Ik laat me niet verleiden tot wat voor acties rond mijn persoon dan ook". In advertenties in een aantal lan delijke dagbladen heeft de Amster damse jurist Boerwinkel, zaterdag de kiezers opgeroepen een voor keurstem uit te brengen op Wim Kok. 'Wim Kok minister-presi dent', stond als kop boven de ad vertenties. "Het wordt hoog tyd voor een andere regering. Wij wil len een dynamisch vechter, maar bovenal een integere minister-pre sident". Kok hecht niet zoveel belang aan deze advertentiecampagne. "Par tijleden weten heel goed dat er maar een kandidaat is voor het lijsttrekkerschap, en dat is Joop. Er is geen keuze. Ik zal Den Uyl van harte steunen tijdens deze campagne. Hij is onze eerste man. We moeten geen tijd verknoeien met het eindeloos blijven praten over de mensen aan de top". Tijdens een regionale bijeen komst van de PvdA gisteren in Den Haag hield Wim Kok zijn eer ste grote verkiezingstoespraak. Voor een overvolle zaal (ongeveer 1500 mensen) werd hij aangekon digd als de 'lijstduwer' van de PvdA. Hij verweet het kabinet te weinig te doen aan de bestrijding van de werkloosheid. "Het kabinet zegt wel dat de werkloosheid het afgelopen jaar met zestigduizend mensen is gedaald, maar voor een deel wordt dat veroorzaakt door mensen boven de 57,5 jaar niet meer mee te tellen. De daling van de werkloosheid zou veel sneller moeten gaan". Kok vindt dat arbeid goedkoper moet worden, om zo meer mensen aan het werk te kunnen helpen. "Niet door aan de inkomens te ko- Kok: lijstduwer men, maar door de sociale premies te verlagen. Dat kan worden be taald door afschaffing van de in vesteringspremies. Ook machines moeten worden belast, want die maken veel arbeid overbodig", al dus Kok. Hij vroeg zich af of het streven naar een zo hoog mogelijke econo mische groei wel zo goed is. "Waar mee wordt die economische groei betaald? Met de plaatsing van kerncentrales? Met technologische ontwikkeling ten koste van alles? Met nieuwe gifbelten? Economi sche groei moet kwalitatief verant woord zyn. We hebben een over heid nodig die in plaats van betut telend bezig te zijn, helpt een rechtvaardige samenleving op te bouwen". Over de kruisraketten zei Kok dat nog lang niet zeker is dat deze in ons land worden geplaatst. "Het kabinet probeert te voorkomen dat de kiezers nog invloed kunnen uit oefenen op deze beslissing. De kie zers zijn nog nooit geraadpleegd over dit onderwerp. Bij de laatste verkiezingen heeft het CDA niet duidelijk gemaakt, waar het stond in deze discussie". URK (GPD) - Staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) gaat dit jaar strenger optreden tegen vissers die meer vangen dan is toe gestaan. De controle wordt inten siever en er komt een strenger ver volgingsbeleid. Ploeg kondigde dit zaterdag aan in Urk, waar hij met enkele honderden vissers sprak over de problemen in de vissery. Ploeg zei er niet voor terug te deinzen om grote schepen aan de wal te houden, wanneer dit nodig schip van 4000 pk aan de wal te houden, dan vergist u zich deer lijk". De staatssecretaris heeft de vissersorganisaties twee weken uitstel verleend om met een vis- plan te komen, waarin staat aange geven hoe de vissers denken te voorkomen dat zij de door de Euro pese Gemeenschap toegestane vangsthoeveelheden overschrij den. Ploeg wil voor 1 februari zo'n plan op zijn bureau hebben. "Zo niet, dan ben ik genoodzaakt om zelf maatregelen te nemen", aldus de bewindsman. Deze week vindt over het visplan een gesprek plaats tussen de staatssecretaris en de organisaties. Zij denken onder meer aan het in stellen van groepsquoteringen, wat inhoudt dat vissers uit een regio onderling afspraken maken over de verdeling van de maximaal toe gestane hoeveelheid te vangen vis. De Urker visers hadden vorig jaar al zo'n regeling, maar met de uit voering ervan liep het uiteindelyk in het honderd. Ploeg had meer ideeën om te voorkomen dat net als afgelopen jaar de quota ver voor het einde van het jaar zijn volgevist. Hij denkt aan een maximaal toegesta ne lengte voor de boomkor (waar aan de visnetten vastzitten). Ook deed hij de vissers de suggestie om 's maandags later uit te varen en vrijdags eerder terug te komen en leek het hem nuttig dat de vissers het aantal weken dat zij niet uitva ren, uitbreiden van vier naar acht of negen. Hard De bewindsman zei te beseffen dat dergelijke maatregelen lang niet alle nroblemen oplossen. Er is sprake van een structurele overca paciteit van de Nederlandse vloot. Saneringsmaatregelen zijn hoe dan ook nodig, aldus Ploeg: "De tyd van pappen en nathouden is voor bij. De maatregelen zullen hard aankomen, maar zijn noodzake lijk". De staatssecretaris liet verder weten dat de saneringsregeling van de overheid verbeterd zal wor den. Groot probleem is dat tegenover de op handen zijnde sanering in '84 licenties zijn verstrekt zijn voor de bouw van meer, vooral grotere nieuwe schepen. De vissers zijn dan ook bang dat de sanerings maatregelen niets uithalen, en dat nog te bouwen grote schepen het quotum voor de kleintjes wegvis- sen. Ploeg zei dat hij juridisch niet de mogelijkheden bezit om vissers te verhinderen nieuwe schepen in de vaart te brengen. CDA-afdelingen wijzigen lijst DEN HAAG (ANP) - De gemeente- lijkse afdelingen van het CDA heb ben een groot aantal zittende ka merleden op een hogere plaats ge zet op de kandidatenlijst voor de kamer verkiezingen dan het ver sterkte partijbestuur in september vorig jaar deed. Met name staatsse cretaris Van Leijenhorst en de ka merleden Mateman en Gualthérie van Weezei werden hoger ge plaatst, zo maakte het CDA dit weekeinde bekend. De zes CDA-kamerleden die te gen het kruisrakettenbesluit stem den, zyn door de afdelingen nog eens extra afgestraft. Naast de ver kiesbare Kraayeveld (van 6 naar 9) krijgt vooral Beinema een klap te verduren: hij wordt van de 22ste naar de 26ste plaats verwezen. Atoompaficiste mevrouw Laning- Boersema zakt van 45 naar 47. De Kwaadsteniet zakt van 60 naar 61 terwijl de welhaast zeker onver kiesbare Couprie op 65 blijft staan. De ver in de achterhoede gedepo neerde Van der Toorn zakt zelfs nog een plaatsje en is op 75 terecht gekomen. ven als kamerlid 'maar in bijzonde re gevallen kun je daarvan afwij ken. Het appèl dat op mij is ge daan, was doorslaggevend'. Met zijn besluit aan te blijven, blokkeert Van der Spek de moge lijkheid voor de PSP een nieuw fractielid aan te stellen. "Maar dat is niet mijn primaire overweging geweest, zeker niet", zo reageerde Van der Spek. Hij kondigde aan dat hij lid zal worden van de Party r Soi HEERLEN (ANP) - De Industrie bond FNV heeft gisteren de voor stellen voor de komende cao-on derhandelingen bij DSM Limburg bekend gemaakt. Daarbij staan ar beidstijdverkorting en een redelij ke inkomensontwikkeling voorop. Het huidige systeem van arbeids tijdverkorting bij DSM loopt op 1 januari 1987 af. De industriebond wil vanaf die datum een werkweek van 38 uur ingevoerd zien door aan elke werknemer dertien rooster- vrije dagen toe te kennen. Door een gewijzigd systeem dat de koppeling aan het ziektever zuim losser maakt wil de bond ver der nog alle werknemers bij DSM Limburg in de gelegenheid stellen om veertien extra roostervrije da gen op te kunnen bouwen. Hier door kan ook de invoering van een vijf-ploegendienst weer ter sprake komen, aldus districtsbestuurder Winkel. Landelijk is in de chemi sche sector deze vijf-ploegendienst al gedeeltelijk gerealiseerd. Ook wil de bond dat alle met VUT gaande oud-mijnwerkers worden vervangen en dat de VUT- leeftijd algemeen naar 60 jaar gaat. De voorstellen gaan uit van het feit dat DSM Limburg in 1984 en verle den jaar een winst heeft gemaakt van telkens rond vierhonderd mil joen gulden en dat de vijfhonderd beloofde arbeidsplaatsen niet zyn gerealiseerd. Het personeelsbe stand, aldus Van Winkel, is immers niet uitgebreid, maar zelfs terugge lopen van 10.650 tot 10.617. mm - - voor So cialisme en Ontwapening, lidmaatschap op te zeggen, nadat die zaterdag wordt opgericht. De mogelijkheid bestaat dat hy by de komende kamerverkiezingen als lijsttrekker van de PSO zal optre den. "Maar ik ben er nog niet offi cieel voor benaderd". Het bestuur van de PSP betreurt het besluit Van der Spek en wyst erop dat het strijdig is met de op vattingen van de PSP dat kamerze tels eigenlijk by partijen horen en niet van individuen zijn. "De argu mentatie van Van der Spek wekt op zijn minst de schijn dat hij dat doet ten behoeve van een andere partij", aldus de fractievoorzitter Andrée van Es. DRIEBERGEN (ANP) - De plotse ling optredende gladheid heeft het afgelopen weekend tenminste ze ven doden en een groot aantal ge wonden geëeist. Ondanks de dooi werd het in heel Nederland glad door opvriezende natte weggedeel ten. Niet alleen het verkeer op de binnenwegen had er last van, ook het verkeer op de hoofdwegen. Zondag had het verkeer op de gro te wegen nergens last van en waren er alleen rond Den Bosch wat aan rijdingen. Hierbij viel een dode in Nistelrode, verder was er alleen blikschade. Vrijdagnacht verdronken twee inwoners van Almere toen hun au to na een slip in een sloot terecht kwam. In alle andere gevallen kwa men de auto's na de slip tegen een boom tot stilstand. Een man uit Wijchen raakte zwaar gewond toen hij een aantal bij een slippartij be trokken automobilisten wilde hel pen. MAASTRICHT (ANP) Inwoners van het Limburgs dorpje Swalmen heb ben zaterdag voor het provinciehuis in Maastricht betoogd tegen de voor genomen gemeentelijke herindeling van Midden- en Noord-Limburg. Als zwaarwegend argument in hun strijd voor zelfstandigheid boden de in woners Gedeputeerde Staten een 7500 kilo wegende petitie aan: 6000 ste nen vloertegels vol handtekeningen. Vloertegels zijn een bekend Swalmens produkt. De gemeenteraad van Swalmen moet zich op 16 januari uitspreken over de door het provinciebestuur ontworpen herindelingsplannen, maar vol gens de actievoerders staat nu al vast dat de indeling van Swalmen bij Roermond unaniem afgewezen zal worden. Gedeputeerde Riem zei dat Swalmen duidelijk bewezen heeft een hechte gemeenschap te zijn en dat het aangedragen protest in steen voor GS alle aanleiding zullen vormen om over de gemeentelijke herindelingsplannen nog eens terdege na te denken. De betogers namen de tegels na afloop overigens weer mee naar huis. ifotoANPi

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5