'Hoe erger het nieuws, hoe mooier ze het vinden Jeugdjournaal viert eerste jubileum Joop Visser doet verleden niet vergeten Vera Beths in perfecte balans Publiek vindt stuk Fassbinder anti-semitisch Weer veel reacties op 'Shoah' Sopraan Wiens verovert publiek Ongewone combinatie MAANDAG 13 JANUARI 1986 KUNST PAGINA 19 Bovendien komen de presentator/ presentatrice en mensen van de vormgeving pas om vier uur, die moeten dan op de hoogte worden gebracht van het werk dat de ver slaggevers en de bureauredacteu ren die dag verricht hebben. Vanwege het vijfjarig bestaan is verslaggeefster Marga van Praag door Sonja Barend uitgenodigd om 's avonds in haar show te ko men. Ze vertelt daar hoe politici vaak moeite hebben hun taalge bruik aan te passen. Ze moeten in het Jeugdjournaal makkelijk en duidelijk kunnen praten, wat ze nogal eens onzeker maakt. Marga „Ze moeten hun moeilijke taalge bruik laten vallen, waardoor ze zich soms geen houding weten te geven. Dat kan tot grappige dingen leiden, ze vertellen soms meer dan ze eigenlijk los willen laten". Soms wordt het Jeugdjournaal zelfs ge bruikt om politici ook wat makke lijker te laten praten in het gewone journaal. Dan worden expres eerst de opnamen voor het kinder- nieuws gemaakt en daarna die voor het acht uur journaal. Naast politici wordt van veel an dere bronnen gebruik gemaakt die elke dag het nieuws leveren: kran ten, radio, andere televisiepro gramma's en veel tijdschriften die vooral op kinderen en jongeren ge richt zijn. Wat betreft nieuws uit de kinderwereld krijgen ze veel ideeen uit brieven die de kijkertjes schrijven. Als al het nieuws verzameld, ge selecteerd en verwerkt is, de beel den opgenomen en gemonteerd zijn, wordt om kwart over zes gere peteerd in de studio. Er kunnen dan eventueel nog kleine dingetjes veranderd worden, waarna het journaal wordt opgenomen. En zo kan het jeugdnieuws om kwart voor zeven de lucht in. Het Jeugdjournaal bestaat deze maand vijf jaar. Op 5 januari 1981 werd het voor het eerst uitgezonden. Vanaf 1973 was al een onderzoek bezig naar de mogelijkheden voor een dergelijke rubriek. Na een proeftijd van drieëneenhalf jaar werd op 8 juli 1984 besloten tot definitieve voortzetting van het pro gramma. Bovendien werd toen de zendtijd uitgebreid van 5 tot 6 dagen per week. De eerste presentatrice, Leontien Ceulemans werd in 1982 opgevolgd door Leoni Jansen, die nu samen met Robert ten Brink beurtelings het programma voor het rekening neemt. De doelgroep van het Jeugdjournaal bestaat uit kinde ren van 10 tot 12 jaar, dat komt neer op zo'n half miljoen kijkertjes. Daarnaast wordt het nieuws ook bekeken door een kwart miljoen uit een andere leeftijdsgroep. Verwacht wordt dat deze mensen het gewone journaal te moeilijk vinden. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de jeug drubriek, keken wij een dagje achter de schermen van het kindernieuws. HILVERSUM (GPD) - Op de vier- de verdieping van een van de vele gebouwen van het NOS-terrein is een zaal waar in een enigszins afge schermd gedeelte elke dag het NOS-Jeugdjournaal gemaakt wordt. Een ploeg van dertien men sen zorgt ervoor dat zes dagen per week om kwart voor zeven het kin dernieuws op het scherm ver schijnt. Wat betreft de samenstel ling van het nieuws heeft de redac tie twee richtlijnen: de ene helft is grote mensen nieuws vertaald voor kinderen en de andere helft bestaat uit nieuws uit de kinderwereld. Hiermee verschilt ons Jeugd journaal met dat van Engeland, het John Craven's News Round van de BBC, waar alleen kinderonderwer- pen gebracht worden. In Europa heeft naast Nederland en Engeland alleen Oostenrijk sinds een jaar een eigen jeugdjournaal. En daar we weer eens merken hoe kinde ren denken. Kijk, wij zitten aan de ze kant van het scherm en we ho ren anders helemaal niet hoe kin deren op ons programma reage- Vergaderen Een dagje Jeugdjournaal bestaat uit veel vergaderen. Om elf uur 's morgens begint de ochtendverga dering. Het programma van de vo rige dag wordt besproken en de on derwerpen van die dag min of meer definitief vastgesteld. Maar natuurlijk kan er wat dat betreft in de loop van de dag nog van alles veranderen als er belangrijk nieuws binnenkomt. Om half twee is er dan al weer een vergadering over de stand van zaken tot dan toe en over de volgorde van de uitzen ding. Om twee uur volgt dan de redactievergadering waar het ge wone journaal en het Jeugdjour naal elkaar ontmoeten en hun on derwerpen uitwisselen. Het is een feit dat het Jeugdjournaal niet zon der het gewone journaal zou kun nen bestaan. Daarvoor maken ze te veel gebruik van eikaars informa tie of gemaakte televisieopnamen. Dan volgt om drie uur nog een pro- duktievergadering over de onder werpen van de volgende dag en om vier uur een vergadering over het draaiboek van de uitzending van die avond. Al dat vergaderen is nodig om goed samen te kunnen werken en om op de hoogte te blijven van el- kaars bezigheden en vorderingen. door Heieen Ekker brengt men net als hier ook het echte nieuws. Wim Kuijk, eindre dacteur daarover: „Het blijkt dat kinderen het nieuws dat in het ge wone NOS-journaal verteld wordt, als echt nieuws beschouwen. Hoe erger het nieuws en de beelden daarbij zijn, hoe mooier ze het vin den. Natuurlijk brengen wij de on derwerpen wel anders dan in het gewone journaal. Vandaag zie je daar een mooi voorbeeld van: het honderdduizendste gezin uit Viet nam wordt herenigd. Naast beel den van die hereniging op Schip hol, gaan we naar een willekeurig ander Vietnamees gezin, waarvan we de kinderen interviewen. Er is dus sprake van een nieuwsfeit of een ontwikkeling en wij zoeken daar een concreet geval bij om het nieuws te verduidelijken". Het Jeugdjournaal wordt over het algemeen positief beoordeeld: gemiddeld een zeven. Over het contact met kinderen vertelt Rob Maas, een van de medewerkers: „We hebben eens in de week een gesprek met een school. De kinde ren hebben dan de hele week het Jeugdjournaal bekeken en ze ver tellen ons wat ze er van vonden. We proberen dit geografisch en sociaal gespreid te doen, dat wil zeggen in het hele land zowel in steden als in dorpen. Het is niet wetenschappe lijk, maar het zorgt er wel voor dat Joop Visser: Repertoire Anno Nu. Gezien op 11 januari in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Het is toch even ben nen voor het ruimschoots opge komen publiek in de Leidse Schouwburg: Jaap Fischer is dood; leve Joop Visser. Joop Vis ser heeft radicaal gebroken met zijn verleden (de zestiger jaren, dus) van zwartgallige, bijtende en sarcastische liedjes en brengt een geheel nieuw repertoire. Toch geloof ik dat een groot deel van zijn huidige publiek (veel dertigers en veertigers) af komt op de legende Fischer; nieuwsgierig, natuurlijk, maar ook stiekem hopend een glimp, van hun oude idool op te vangen. Dat blijkt als Visser aankondigt dat men in de pauze verzoek nummers mag indienen: onge veer de helft daarvan is uit zijn 'oude' periode. Visser lijkt eraan gewend, want zonder een spoor van emotie zegt hij dat hij 'dat gedoe over de dood enzo' niet meer doet. Wat doet Visser dan wel? Hij zit in een paar spots op het to neel, speelt gitaar en zingt. Van zijn presentatie wil hij het daar bij niet hebben: geen mooi kos tuum; geen decor en geen effec ten. Alleen een tafeltje met daar op een wekker, want hij wil in zijn enthousiasme de tijd nog wel eens vergeten. Van dat en thousiasme is in eerste instantie overigens weinig te merken. Bij zijn opkomst negeert hij het pu bliek, zegt dat het nog wel even kan duren, rommelt wat aan zijn gitaar en begint te zingen. Daar na mompelt hij wat over de twaalf liedjes voor en twaalf lied jes na de pauze waar het publiek recht op heeft (het worden er uit eindelijk veel meer, want hij wordt ook echt enthousiast) en zingt verder. 'De liedjes" - lijkt Visser te willen zeggen - 'daar gaat het om en verder niets'. Zijn repertoire anno nu is ech ter wat beperkt en kan niet voortdurend boeien; daar mist het de zonderlinge uniekheid van het oude repertoire voor Liefdesliedjes, liedjes over poli tiek en kerk (veelal aan elkaar ge koppeld) en wat losse eindjes be slaat het. Vooral de politieke liedjes vallen tegen en roepen as sociaties met Seth Gaaikema op: goedkope grapjes en van dik hout zaagt men planken. De mo raal: politici zijn zakkenvullers en spannen samen met het za kenleven (ook zakkenrollers) en de kerk (manipulatoren) tegen de domme massa. De humor en Vissers vrolijke uitstraling ma ken het draaglijk, maar je houdt je hart vast wat deze maatschap- AMSTERDAM (GPD) - Het applaus na het einde van de voordracht van veertien acteurs van Fassbinder's omstreden Der Müll. Die Stadt und Der Tod gistermiddag in De Balie in Amsterdam, was alleen voor de spelers zelf bedoeld en eventueel voor de goede vertaling van Gerrit Bunsink Tijdens de discussie die volgde, bleek dat het publiek weinig goeds over had voor de inhoud. Anti semitisch en niet geschikt voor opvoering waar dan ook en zeker niet in Duitsland. Zo luidde het algemene oordeel. Kanttekening daarbij was dat niemand aan Fassbinder's integere bedoe ling met het stuk twijfelt. Zoals feitelijk de hele discussie uit kanttekeningen bestond. Afgezien van de inleidingen door de panelleden Leo Jacobs van Stad Radio Am sterdam, het PvdA-Tweede-Kamerlid Nora Salomons, acteur Dick Schef- fer en Joke Kniesmeyer van de Anne Frank Stichting kwam men eigen lijk niet toe aan het thema van de bijeenkomst. En dat luidde: moeten anti-semitische uitlatingen (want die stonden er volgens de organisatie wel degelijk in het stuk) binnen het toneel anders beoordeeld worden dan bijvoorbeeld in de politiek. Dick Scheffer meende omwille van de solidariteit met de oorlogsslacht offers dat het stuk niet opgevoerd diende te worden. ..Fassbinder heeft het na-oorlogse Duitsland willen wakker schudden op zijn eigen provoce rende manier: door middel van een rel. Maar anti-semitisme is een pro- beem van de niet-joden. Als je dat gaat uitvechten over de ruggen van de slachtoffers, keert het zich gelijk tegen je. Dan maak je geen aanklacht maar een voedingsbodem". Joke Kniesmeyer zei dat de inhoud van het stuk al jaren te horen is in de Duitse kroegen. „Fassbinder heeft dezelfde stereotypen gebruikt en die horen niet op toneel. Elke poging tot opvoering wordt door jong intellectueel Duitsland gezien als bevrijding. Lukt het, dan mag men eindelijk de jood weer als schurk zien". In Fassbinder's stuk is het duidelijk dat het de joden zijn die de stad onleefbaar maken. Volgens Leo Jacobs gebruikte Fassbinder het wapen van de overdrijving. „Dat het stuk pijn doet kan niemand betwisten, maar of het daarom aanstootgevend is, blijft de vraag. Het is de waarheid en Fassbinder wist dat die gruwelijk is. Moet je daarvoor je ogen slui ten?" Indien een van zijn programmamakers het stuk had willen uitzen den, zou hij dat hebben toegelaten, zo zei Jacobs. Nora Salomons vroeg zich af of indien het stuk bedoeld was om wakker te schudden de doelgroep wel bereikt zou zijn. „Meestal preek je voor eigen parochie in zo'n geval. Als je dan weet dat je de mensen die je wel bereikt ermee kwetst, moetje het niet opvoeren. Ik zou er ernstige bezwa ren tegen hebben als dit via de radio bij mensen binnenkwam die er niet om gevraagd hebben". Salomons was overigens van mening dat de overheid op voorhand geen publicatieverbod moet opleggen. Dit in verband met de geplande boe kuitgave van het stuk. De daaropvolgende discussie ging in op allerlei details, waarbij de sterk vertegenwoordigde joodse lobby zich duidelijk tegen opvoering liet ho ren. De meest treffende opmerking kwam als interruptie van een man die zei dat als in een stuk joden beledigd worden iedereen zich als mens beledigd moet voelen. AMSTERDAM (ANP) - Op het tweede deel van de film Shoah die gister avond door de VPRO-televisie werd uitgezonden zijn 347 telefonische reacties binnengekomen bij de stichting Joods maatschappelijk werk. die voor opvang een speciaal telefoonnummer ter beschikking had ge steld. Dat heeft de stichting maandag meegedeeld. Naast adhesie, kritiek en scheldpartijen, zijn er ook vragen om hulp binnen gekomen. Definitieve conclusies zullen na de evaluatie kunnen worden getrokken. Twaalf maatschappelijk werkers dat aan de opvang deelnam was twaalf. De opvang vond plaats m samenwerking met de stichtingen Icodo en Korrelatie. Na d cuitzending van vorige week kwa men bij de hulpverleners ruim 200 reacties binnen. Soliste bij Residentie Orkest imponeert met Strauss Vera Beths viool en Stanley Hoog land piano met werken van Mozart Mendelssohn en Schubert. Gehoord in de foyer van de Stadsgehoorzaal op 12 januari. LEIDEN - Bij de orkestconcer ten in Leiden is Vera Beths een regelmatig terugkerende soliste, in een recital was zij hier nog weinig te horen. Er moesten dan ook stoelen bijgeplaatst worden in de foyer van de Stadsgehoor zaal voor haar optreden met Stanley Hoogland in het zondag se koffieconcert. Al bij het begin van Mozart's Sonate in F K.V. 376 toonde zij haar grote klasse; zij speelde met een eenvoud die slechts op basis van een perfecte balans tussen beheersing van het instrument en een diepgaand muzikaal inzicht en stijlgevoel tot stand kan komen. Dat ze al jarenlang een duo vormt met Stanley Hoogland werd en bleef hoorbaar in hun naadloos aan eensluitende samenspel. De Sonate in f kl.t. op.4 van Mendelssohn wordt zelden of nooit gespeeld, ten onrechte, want Mendelssohn die naast pia no ook viool speelde, toont in dit jeugdwerk zijn grote vroegrijpe talent. Van de eerste tot de laat ste noot liet Vera Beths haar Stradivarius zingen, in een ideale wisselwerking met haar uitste kende partner. Spanningsbogen werden getrokken, climaxen op gebouwd en tot oplossing ge bracht in één voortstuwende mu zikale stroom. Het Rondo in b op.70 van Schubert heeft voor deze compo nist ongewoon virtuoze elemen ten. Door de virtuositeit heen komt echter de melodische Schubert steeds om de hoek kij ken. Beide aspecten van dit werk werden door beide uitvoerders op volstrekt muzikaal-logische wijze tot één boeiend geheel ge smeed. Hoogtepunt werd de toe gift, een Scherzo van Brahms, waarin Vera Beths, losgespeeld en ontspannen, alles gaf wat zij aan veelkleurige expressiviteit in huis heeft. MIES ALBARDA Residentie Orkest o.l.v. Gyorgy Le- hel met werken van Brahms en Bar- tok. Soliste: Edith Wiens sopraan in Zes liederen van Strauss. Gehoord in de Stadsgehoorzaal op 11 januari. LEIDEN - Het Residentie Or kest heeft het nieuwe nieuwe jaar op gedenkwaardige wijze in geluid. Begon het concert wat bleekjes met een weinig overtui gende uitvoering van Brahms' Tragische Ouverture, een muzi kale belevenis werd het optreden van de sopraan Edith Wiens in de liederen van Strauss. Zij heeft het Leidse publiek stormenderhand veroverd. Strauss bewerkte de oorspron kelijk voor piano geschreven be geleiding zelf voor orkest. Zijn pijleraar zijn leerlingen allemaal voorzingt. Heel wat beter zijn de liefdes liedjes: wel wat veel en net als de politieke niet verspreid, maar in blokjes bij elkaar, maar alle ont roerend, teder, lekker en vooral vol melancholie. Veel smachten naar vrouwen die vertrokken zijn. Haast 'teruggetrokken', half mompelend en bros klinkt zijn stem dan, die in andere liedjes hard en schel kan zijn. Beeld na beeld, vrijwel alle origineel, komt tot leven en 'raakt'. Rest nog een aantal liedjes dat één gedachte bevat: Amsterdam mers voelen zich superieur, pro testeren doen mensen uit kudde gevoel, journalisten zijn honden, vrouwen hebben altijd wat (ging erin als koek). De liedjes boeien, zijn soms knap, soms pikant, al tijd aardig, maar het blijft toch - Vissers eigen woorden - 'be- fenomenale instrumentatie-tech niek zorgde er voor dat deze be geleidingen in de orkestversie een nog overheersender rol spe len dan zij als piano-begeleidin gen al deden. Hij hield niet veel rekening met de mogelijkheden en onmogelijkheden van de menselijke stem; de partituur van het behoorlijk uitgebreide orkest is b(j een aantal liederen zo geschreven dat van de zang een enorm volume gevraagd wordt wil die nog hoorbaar blij- Joop Visser toen hij nog Jaap Fisher heette. (archieffoto» schaafd amusement'. 'Ik doe mijn best' horen we hem een paar keer zeggen. Zeker. En het resultaat is mooi, maar niet ge noeg om de legende te doen ver geten. PAUL DEVILEE. ven. In het eerste lied 'Caecilie' vertaalt Strauss de hartstocht in een dramatische orkestpartij. Edith Wiens zag kans het or kest de baas te blijven met een indrukwekkend forte dat rond van klank en ongeforceerd bleef. De tegenstelling met het innig en doorleefd gezongen tweede lied 'Ruhe meine Seele' was zo ver rassend dat zij er de zaal een spontaan open doekje mee ont lokte. Haar volle en klankrijke. wat donker getinte stem be heerst het hele scala van uiterst zacht tot en met een indrukwek kend forte in het hele stembe- reik. De wijze waarop zij met de teksten omspringt duidt op be grip en diepgang; elk woord weet ze door wijze van uitspre ken en timbre van de stem een eigen kleur te geven. Terecht kreeg zij voor drie liederen een spontaan applaus tussendoor dat culmineerde in een langdurig slotapplaus waaraan ook het or kest, dat veel aan dit succes had bijgedragen, deelnam. Na deze sublieme vertolking kon alles eigenlijk alleen nog maar tegenvallen. Bartok's Con cert voor orkest behoort echter tot een zo volstrekt andere muzi kale wereld, dat deze keuze als sluitstuk na de pauze een heel verantwoorde was. In dit werk ontplooide Gyorgy Lehel zich meer en meer, en drukte een ei gen stempel op deze vertolking Door nevenstemmen naar voren te halen ontstond een ander beeld dan het gangbare, maar ging wel iets van de eenvoud ver loren. Het publiek reageerde zeer enthousiast op deze uitvoering die toch niet geheel van smetten vrij was. MIES ALBARDA Trio Gijs van Dijk bij Hot House Concert door het Gijs van Dijk trio met Arend Nijenhuis (piano) en Hans Hasebos (vibrafoon en drums) bij Hot House. Gehoord op zaterdag 11 januari in het LAK-restaurant. LEIDEN - Een ongewone com binatie, dat is het intensief musi cerende trio van basgitarist Gijs van Dijk, bij wie het leiderschap berust, maar de show wordt in feite gestolen door vibrafonist en slagwerker Hans Hasebos. Hij zet zich volledig in met de allure van een Han Bennink. Terwijl hij met vier stokken op een gedre ven en lichamelijke wijze alles uit zijn vibrafoon haalt, accen tueert hij dit met ritmisch voet- gestamp. Ook op het slagwerk gaat hij als een bezetene tekeer met felle harde klappen en in een hoog tempo. Hij lijkt op een jongleur, die probeert alle bord jes draaiende te houden. Voor heen speelde hij met het Prisma orkest van Ed de Vos en maakte hij muziek bij het kindertelevisie programma Rosco. Gijs van Dijk legt met zijn bas gitaar een ondergrond van noten in een meer dan gebruikelijke hoeveelheid in die delen waar de musici bezeten improviseren. Het geheel straalt vaak een ener gie uit, die mede door Hasebos het jazzmatig karakter behoudt. Dat wil zeggen swing, ritme en voeling met het publiek. Pianist Arend Nijenhuis is net zo oud als de beide andere musi ci samen en maakte zich het jazz- spelen eigen door zelfstudie. Hij speelt piano als een soort vibra foon door gebruik te maken van enkele vingers. Daarnaast be werkt hij met snelle bewegingen ritmisch het gehele toetsenbord. Hij is het sterkst betrokken bij het klinkende eindresultaat door plotseling op te houden en de overige musici op irritante wijze wat aanwijzingen te geven. De derde keer lukt het inderdaad een dood gelopen weg weer open te gooien. De verdichtingen die geken merkt worden door veel kracht en verdunningen die een subtiel slagwerkachtig groepsgeluid ge ven, bereiken een hoogtepunt in het deel voor de pauze en be werkstelligen een eenheid tus sen publiek en musici. Na de pauze wordt dit niet meer be reikt. Wat overblijft is de show van drummer Hasebos. Over het algemeen is de muziek sterk im pressionistisch van aard, maar geeft dan wel het beeld van een ruig rots-landschap. Positief valt te waarderen dat de muzikale opzet nogal uniek is. Er is geen tweede groep die hier op lijkt, al grijpt men deels terug op muziek van pianist Cecil lay- lor uit de jaren vijftig en de expe rimentele vibrafonisten uit het decennium daarna. Met dit wat inhoud betreft afwisselend con cert gaf Hot House een voor proefje op de Leidse jazzweek. WILLEM WINSEMIUS Vera Beths

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19