Furieuze start Leython Stamsnijder slaat Liboton aan haak Weer nederlaag voor zaalhockeyers LMHC Harrie Vriend stopt ermee Günthardt en Taroczy een ijzersterk tenniskoppel Dekker-tennis niet verder van deling Winst op ongeslagen koploper Succesvolle achtervolging Braun verbetert record 5 kilometer Opvallende prestaties zwemmers van Zijl/LGB MAANDAG 13 JANUARI 1986 DO/ST SPORT PAGINA 15 LEIDEN - De Kerststop in de vol leybalcompetitie deed sommige teams erg goed, anderen toonden duidelijk vormverlies. De mannen van Leython zorgden voor de grootste sensatie door de ongesla gen koploper US een 3-2 nederlaag te bezorgen na 2Vz uur volley bal- propaganda. Gemini deed zijn best, maar kwam tekort om Zeven huizen 2 echt in de problemen te brengen (3-1). NOVO kon in de topper tegen V. Santen om de eer ste plaats geen potten breken en verloor onverwacht met 1-3. Bij de vrouwen nam Gemini af stand van de degradatiezone door een ruime 3-0, op V. Santen/H 2; Leython bereikte de derde plaats door Boemerang met een 3-0 ne derlaag op te zadelen en NOVO kende een off-day bij Argus (3-0). Leython had in de eerste set moeite met het gesloten US-blok en verloor terecht met 8-15. Daar na ging het al beter, de ploeg nam zelfs een 14-11 voorsprong maar gaf ook die set toch nog weg door wat persoonlijke fouten (15-17) ver volgens leek het weer bergafwaarts te gaan want US bouwde snel een 1-5 op, maar o.a.v. John Groen zelf, die zeer sterk speelde en een aan vallend niet te stoppen Rob Mud- de, kwam Leython weer terug. In de zeer spannende eindfase kon Leython overeind blijven en de stand terugbrengen via 16-14 naar 1-2. Het herstel zette zich door; het blok sloot steeds beter en hiermee had Leython een goed antwoord op de Hoge US-aanvallen. Leython sloot af met 15-11: 2-2. De beslis sende vijfde set gaf aanvankelijk toch weer voordeel voor US te zien (4-8 en 9-11): wederom goed blok keren bracht Leython op 13-13 en 15-13 winst. Een zonder zelfvertrouwen spe lend NOVO heeft het V. Santen in het duel met als inzet de eerste plaats niet echt moeilijk kunnen maken. Een 11-9 voorsprong in de eerste set werd door onnauwkeu righeden simpel uit handen gege ven (11-15), waarna een debacle zich leek af te tekenen: 3-15. NO VO krabbelde nog wel terug door V. Santen de derde set te^ontfutse- len (13-15), nam zelfs even het ini tiatief over (5-0), maar verviel daar na weer in een foutenfestival, dat V. Santen prima afstrafte: 11-15. Gemini was zwaar gehandicapt door de enkelblessure vna Kees de Ridder deze week op de training en was daarom bij voorbaat kansloos tegen de uitstekende combinatie van oude routine (Peter Koole) en jeugd van Zevenhuizen 2. Gemini werd beslist niet overspeeld maar de kwaliteit van Zevenhuizen was gewoon doorslaggevend (15-7, 15- 10, 13-15, 15-10). In de promotieklas was een com pleet Donar te sterk voor het Delft- se Punch. Na een zeer gemakkelij ke eerste set (15-3), verslapte Do- nar iets, net voldoende om Punch de winst te bezorgen (12-15). In de derde periode herstelde Donar op het kantje met 16-14 na 12-14 ach terstand, waarmee het verzet van de Studenten definitief gebroken was (15-9 en 3-1). Door .tijdgebrek en een onver murwbare zaalbeheerder kon NO VO 2 de stunt tegen de nummer 2 ZOVOC niet volledig verzilveren en bleek nu op 2-2 steken. In eer ste instantie leek er na twee verlo ren sets (11-15,10-15) weinig meer voor NOVO 2 in te zitten, maar toen de ploeg de derde set via 15-6 winnend afsloot, kéerde het geloof in eigen kunnen terug. ZOVOC kon zelfs een 2-11 voorsprong in de vierde set niet vasthouden en verloor met 16-14. Daaruit bleek de enorme vechtlust van de thuis ploeg. De wedstrijd tussen Leython 2 en Gemini 2 verliep volgens ver wachting zeer eenzijdig. Alleen in de tweede set kon Gemini dank zij het rommelige spel van Leython nog tot 12-12 bijblijven, om vervol gens het hoofd voor de overmacht te moeten buigen. In de derde set maakte Dick Houthof zyn debuut en de combinaties tussen hem en Gijs Walraven liepen vaak bijzon der goed. Sander v.d. Berg uit het derde team bleek een nuttige ver vanger van Ruud Lutjenhuis (3-0; 15-8, 15-12, 15-5). Bij de vrouwen kwam Gemini deze week tweemaal in het veld. Eerst werd afgerekend met RIVA 2 (promotiekl.) voor de nationale be ker eerste ronde met 3-0 (15-1,15- 0 en 15—5), een strijd die binnen 35 min beslist was en niet meer dan een serveerduel was in de Rijswijk- se Marimbahal. Voor de competitie werd al even snel V. Santen 2 opge rold (3-0; 15-3,15-4 en 15-11). Een goede pass, uitstekende set-up en doeltreffende afronding waren te veel voor de tegenstander die wei nig voorstelde. Alleen in de derde set zakte de concentratie even weg zonder dat dit overigens gevolgen had. De laatste twee wedstrijden van Leython beloven weer veel goeds. De vrouwen moeten tegen de laag geplaatste teams van Boemerang en Krimpen, terwijl de concurren tie het nog tegen elkaar moet opne men. Vandaar dat er gerekend wordt op zes punten. Afgelopen za terdag tegen Boemerang was dat geen probleem. Dank zij heel sterk spelen van Christel Verwoert werd er een makkelijke 3-0 behaald. Toch kwam Leython er niet geheel zonder verlies af, want Gerdi Ver woert moest met een ernstige en kelblessure uitvallen en Marga Stokman raakte geblesseerd aan haar schouder (15-8, 16-14, 15-6). NOVO blijkt vooral in uitwedstj- den kwetsbaar te zijn. Tegen Argus in Zaandam ontbrak ook ditmaal de goede instelling er eens vrijuit tegenaan te gaan. Zowel een voor sprong in de eerste (0-5) als in de tweede (2-5), trokken NOVO niet over de streep. Op alle onderdelen faalde de ploeg dan ook volledig (15-8, 15-11, 15-6). In de promotieklas had de win terstop in de eerste set duidelijk zijn weerslag op de Leython 2 vrouwen, getuige de walk-over stand van 15-1 bij Gemini 2. De volgende sets (15-12 en 15-10) zou den de indruk kunnen wekken dat er sprake was van een aantrekkelij ke partij. Helaas was dit niet het geval. Kortom een strijd om snel te vergeten. WW kwam de eerste 2 sets best nog redelijk voor de dag tegen Ska- nia getuige de setstanden 15-9,15- 13, maar steeds weer alle rally's verliezen deden de fut verliezen bij de Wassenaarders. Skania kende in de derde set dan ook geen tegen stand van betekenis meer (15-4) en ging vlot op de 3-0 zege af. GER RENES LEIDEN - LMHC is ook uit zijn tweede zaalhockeyduel tegen HIC als verliezer (9-6) tevoorschijn ge komen in de Escapadehal. Het ini tiatief lag gistermiddag volledig bij de Oegstgeester ploeg en had daar aanvankelijk succes mee. Na een kwartier had LMHC door schutter Wouter Eikenhout de 1-2 voor sprong. Vlak voor de doelwisseling strafte de thuisploeg slordigheden af en kwam op 4-2 in de gelijkop- gaande overgangsklassewedstrijd. Evert Vixseboxse en Dirk Drij ver hielden door hun treffers de wedstrijd geheel open met 4-4. Een Amstelveense goal werd door de uitstekend spelende Vixsebox se beantwoord met 5-5, waarna LMHC onder zware strafcorner- druk kwam te staan. Patrick Ci troen en Maurits Eikenhout red den veel op de doellijn, maar kon- Adri Hartveld AlPhEN AAN DEN RIJN - Adri Hartveld heeft zich gisteren, tij dens de halve marathon van Eg- mond aan Zee, duidelijk gemani festeerd. De in Engeland woonach tige AAV-atleet liep tot aan zes ki lometer brutaal aan kop van het enorne deelnemersveld. Een inzin king deed Hartveld vervolgens be landen temidden van de tweede groep met o.a. Marti ten Kate. Op het strand eisten Hartveld's in- sp'anningen, in het begin van de strijd, haar tol. Uiteindelijk finish te Hartveld in 1.10.04 min. op een wat tegenvallende dertiende plaats. den HIC toch niet van 6-5 houden. Met nog zeven minuten te spelen scoorde Wouter Eikenhout 6-6. In de eindfase echter trok HIC aan het langste eind door een strafcor- ner en een omstreden strafbal na een handstop van Citroen (6-6). De alles of niets poging van coach Baarschers (veldspeler voor kee per) leidde tot 9-6. Tweede klasse A Roomburg en Forescate zijn ook na zaterdagavond de belangrijkste kandidaten voor het kampioen schap in de tweede klasse A geble ven. In de Rijswijkse Marimbahal won Roomburg eerst met 4-8 van Cartouche en speelde later 4-4 te gen Evergreen. Cees Wendt pushte de Leidse ploeg op 0-2 die tevens ruststand werd. Cartouche kwam langszij: 2-2, maar Johan Biekart, Juijen van Aken en Lucas van Schaik zorgden uit de zeer vele Leidse kansen voor 2-5. De twee tegentreffers verontrustten het sterkere Roomburg niet dat door Oscar Snijder (2) en Wendt nog uit liep naar de uiteindelijke 4-8. Ook in het duel tegen Evergreen benutte Roomburg geen enkele strafcorner en deed onvoldoende met het overwicht dat het verwierf. Evergreen werkte de Leidse voor sprong, door Van Schaik, Snijders en Wendt (2), telkens weg naar de uiteindelijke 4-4. Forescate boekte twee zeges en volgt Roomburg op twee punten afstand. Noordwijk, dat kampte met een geblesseerd geraakte kee per Jan-Frank Rubingh, werd door Forescate met 10-1 verslagen. Pe ter-Jan Rubingh redde de Noord- wijkse eer. Rijswijk werd door de Voorschotenaren met 5-9 versla gen. De tweede wedstrijd speelde Noordwijk 6-6 tegen Cartouche. Fred Beuk, Peter-Jan Rubingh (2 corners), Bing Voorham (2) en Ralph Wisbrun verzorgden de pro- duktie voor de kustbewoners. Oranje te laat, duels afgelast DEN HAAG (ANP) - Het zaalhoc- keyprogramma voor de heren in de hoofdklasse A en B is zondag niet doorgegaan. De bond besloot hier toe, omdat het Nederlands team niet tijdig op Schiphol kon arrive ren. Het vliegtuig, dat Oranje uit Koeweit terugbracht, ondervond een vertraging van zesendertig uur. Nederland werd in het inter nationale toernooi van Koeweit overigens derde en voorlaatste. Opmerkelijke prestatie met HZC in Amsterdam Nico Landeweerd passt de bal naar een medespeler. De Westduitser Kofacz verdedigt AMSTERDAM (ANP) - Harry Vriend, een markante figuur in de nationale en internationale waterpolowe- reld, stopt als coach. De 47-jarige Amsterdammer neemt aan het eind van het waterpoloseizoen afscheid van HZC/De Robben en het waterpolo. Vriend, die 17 jaar actief was Het IJ, de vereniging waarvan hij ook nog eens vijf jaar voorzitter is ge weest, behaalde in zijn carrière ruim tachtig caps. Hij maakte drie maal de Olympische Spelen mee, twee maal als speler (in 1960 Rome, in 1964 Tokio) en een maal als coach van Oranje (1972 in München). Na To kio stopte hij als international en werd een jaar later benoemd tot coach van het Nederlands jeugdzevental. Enkele jaren later volgde zijn aanstelling als coach van de hoofdmacht van de KNZB. Nationaal coachte hij onder andere Sleutelstad, De Zijl/LGB, DZV en HZC/De Robben; de club waarmee hij enkele malen kampioen van Nederland werd. Met HZC/De Robben eiste in het afgelopen week einde verrassend de eerste prijs in de strijd om de Hoofdstadbeker. De Hilversummers wonnen na een goed gespeelde wedstrijd met 13-8 van het Westduitse Dusseldorf. Dat beide zeventallen in de eindstrijd kwamen was een verrassing, de organisatie had ver wacht dat de gerenommeerde teams als Yug Dubrov- nik en Vasas Boedapest de dinale zouden halen. Die teams speelden in de strijd om de 3e en 4e plaats. De Joegoslaven wonnen met 14-11. Het Alphense AZC eindigde op een teleurstellende 5e plaats na een 9-6 overwinning op het organiserende Het IJ. LONDEN (AFP) - In het enkelspel kunnen de tennissers Heinz Gün- thardt en Balasz Taroczy al enige jaren geen potten meer breken. Maar als de Zwitser en de Hongaar bij elkaar worden gezet, kunnen zij bergen verzetten. Gisteren bewe zen zij dat in Londen andermaal door voor de derde keer in vijfjaar de wereldtitel in het dubbelspel op te eisen. In de eindstrijd versloeg het tweetal de Amerikaans/Zuid- afrikaanse combinatie Paul Anna- cone en Christo van Rensburg in vijf sets: 6-4, 1-6, 7-6 (7-2), 6-7 (6-8), 6-4. Al in de tie-break van de vierde set hadden de Europeanen een wedstrijdpunt dat echter door An- téniet werd gedaan. De tweede mogelijkheid de wedstrijd in hun voordeel te beslissen, gre pen Günthardt en Taroczy wel. In de halve finales schakelden Günthardt en Taroczy de titelver dedigers Ken Flach en Robert Se- guso uit. De Amerikanen gingen in vier sets ten onder. Annacone, ko mende week ook actief tijdens het Masterstoernooi in New York, en Van Rensburg hadden in hun hal ve eindstrijd zeer weinig moeite met het gelegenheidskoppel John Lloyd/Peter Fleming. De Britse echtgenoot van Chris Evert en de vroegere partner van John McEn roe, slaagden er slechts in vijf ga mes op hun naam te schrijven. Ivan Lendl heeft zaterdag weer 150.000 dollar op zijn rekening la ten bijschrijven. De Tsjechoslo- waakse nummer één van de we reldranglijst bleef ongeslagen in het demonstratietoemooi van At lanta. Nadat hij vrijdagavond laat John McEnroe met 7-6(7-4) en 6-3 mad uitgeschakeld, zegevierde hij zaterdag met 6-2,6-3 over Jimmy Connors. Hij sloeg daarbij elf aces, waarvan negen in de eerste set. Connors, die in de groepswedstrij den ook al van Lendl had verloren, kreeg 100.000 dollar voor de moei te. Mark Woodforde verraste giste ren in de finale van het Grand Prix tennistoernooi van Auckland de fa voriet Bud Schultz verrast. In de Nieuwzeelandse Stad versloeg de 20-jarige Australiër, niet tot de ge plaatsten behorend, de Amerikaan in vier sets: 6-4, 6-4, 3-6, 6-4. Vooral in de eerste twee sets toonde Woodforde zyn kracht. Hij brak beide keren de eerste Schultz. ASPER (ANP) - Hennie Stamsnijder heeft gistermiddag in het Belgische Asper de reeks van zeven veldritten om de Super Prestige-trofee besloten met een overwinning. De Nederlandse kampioen was tien seconden sneller dan de Belg Roland Liboton, die voor de tweede achtereenvolgende keer winnaar van de Super Prestige-trofee werd Zaterdag won de Belg Messelis de veldrit in het Belgische Zillebeek, een wedstrijd die eveneens telde voor het klassement. Stamsnijder en Liboton kwamen gisteren in Asper samen ten val. Li boton stond direct overeind en kon zonder noemenswaardig tijdver lies zijn wèg vervolgen. Stamsnij der liep aanzienlijke vertraging op. Hij zette echter een indrukwek kende achtervolging in, kwam te rug in de kopgroep en won zowaar nog voor de Belg. Liboton verklaarde uitsluitend op het binnenhalen van de Super Prestige-trofee te hebben gereden. „Ik ben pas een griepaanval te bo ven en wilde me niet forceren". Voor Stamsnijder was de tweede overwinning in de serie een opste ker voor het wereldkampioen schap, dat op 26 januari in het Bel gische Lembeek wordt gehouden. Reinier Groenendaal was in As per, zoals eigenlijk het gehele sei- LA PAZ (SID) - De Westduitse wielrenner Gregor Braun heeft zondag op de 3417 meter hoog gelegen wielerbaan van La Paz het wereldrecord op de vijf kilometer verbeterd. Hij legde de afstand af in 5 minuten en 44,700 seconden. Daarmee was hij bijna een seconde sneller dan de Italiaan Francesco Moser, die twee jaar geleden in Mexico tot een tijd van 5.47,163 kwam. Het wereldrecord op de vijf kilometer is het eerste succes voor Braun. In Mexico Stad trof hij in december ongunstige weersom standigheden. In het Boliviaanse La Paz moest hij eerst een griep zoen al, bijzonder ongelukkig. Ook de Brabander kwam ten val. Hij werd gedwongen te stoppen, om dat de veter Van een van zijn schoe nen gebroken was. Op een zwaar en modderig par koers won de Belg Yvan Messelis zaterdag de zesde en voorlaatste rit van de super prestige veldrijden in het Belgische Zillebeek. In de wed strijd over één uur en 1 ronde had hij aan de finish een voorsprong van tien seconden op zijn landge noot en tevens leider in de tussen stand Roland Liboton. Liboton versloeg Stamsnijder in de laatste meters. Reinier Groenendaal, die in het begin van de koers ten val kwam, werd achtste, vlak voor Henk Baars en Huub Kools. Frank van Bakel stak evenmin in grote vorm. Hij werd dertiende op zon drie minuten var De uitslag van zaterdag: 1. Yvan Messelis (Bel). 2. Roland Liboton (Bel) op 10 sec. 3 Hennie Stamsnijder (Ned) z.t., 4. Ludo de Rey (Bel) op 20 sec, 5. Johan Ghvllcberts (Bel), 6. Klaus Peter Thaler (Brd). 7. Pol de Brauwcr (Bel) 8. Reinier Groenendaal (Ned), 9. Henk Baars (Ned), 10. Huub Kools (Ned), 13. Frank van Bakel (Ncd). De uitslag van de Super Prcstigc-veldnt van gisteren is: 1. Hennie Sta (Ned) 2. Roland Liboton (Bel) op Hennie Stamsnijder verbeten i werd de veldrijder derde, gistere i Zillebeek. Zaterdag LEIDEN - De tennisploeg van Dekker heeft in het afgelopen weekeinde een 6-6 gelijkspel be- ZEIST - Erica de Rooy (Pernix) en Jan Willem Meijer (Fides Pacta) zijn doorgedrongen tot de de se lectie van het Nederlands junio renteam, dat in februari de inter land tegen België speelt. De derde Leidenaar Alfred Lambooy (De Algemene), evenals Meijer dit sei zoen al gekozen in het veldteam, kwam niet door de laatste selec tieronde. haald in de strijd om het HCC-cir- cuit. De Warmonders bereikten dat resultaat tegen het Amsterdamse Houweling. In de competitie tus sen de tennisscholen bezet Dekker nu de derde plaats. Aan de leiding staat het team van Marian Laud in (dat NCR met 12-0 versloeg), ge volgd door Houweling. NCR is hekkesluiter van de poule. Heieen van der Berg, Cees Heemskerk, Renee van der Wilk en Erik Snel lenberg zorgden bij de enkelspelen voor de Warmondse puntep. De resultaten: Brigitte van der Marel-Annemarie Radstake 5-6, 2- 6, Heieen van der Berg-Sasja Schulz 4-6, 6-4, 7-6. Marijke Ouds hoorn-Madeion Damen 3-6, 0-6, Evelien Krul-Yvette Flu 1-6, 3-6, Cees Heemskerk- De Boer 6-1, 6-5, Freek Tanis-Mens 3-6, 5-6, Rene van der Wilk-Broekkamp 6-2, 6-5, Erik Snellenberg-Markovich 6-2,4- 6, 6-5. Dubbelspelen: Van der Marei/ Van der Berg-Radstake/Schulz 4-6, 4-6, Kruk/Oudshoorn-Flu/Damen 1-6, 2-6, Heemskerk/Van der Wilk- De Boer/Broekkamp 6-3. 6-2, Snel lenberg/Tanis-Mens Merkovich 6- 2, 6-5. Yvan Messelis (Bel) 4. Paul de Brouwer 4. Groenendaal 65. 5. Messelis 60. Vun (Bel) 5. Huub Kools (Ncd) 6. Ludo de Rey Bakel (Ncd) 59, 7. Baars (Ned) 58. Tussen Stamsnijder (Bel). Eindstand Super Prestige: 1. Liboton stand Super Prestige: 1. Liboton 84. 2 ten 2. Stamsnijder 89,3. De Brouwer Stamsnijder 74, 3. Groenendaal 65. LEIDEN - In tegenstelling tot de ploeg van LZ'86 leverden de zwemmers van De Zijl/LGB in de derde ronde van de jeugdzwemcompetitie (natio nale divisie) goede prestaties. LZ moest in totaal veertig seconden toege ven op De Zijl en kan hierdoor nauwelijks meer aan degradatie ontsnap pen. De Zijl handhaafde zich door dit resultaat in de hoogste klasse. De Zijl had in de persoon van Ingrid van Veen een belangrijke troef in hun den. Zowel op de 400 meter wisselslag (5.33.1als op de 200 meter vlinder slag (2.40.4) behaalde zij een eerste plaats. Met deze tijden haalde zij te vens limieten voor de Nederlandse kampioenschappen. Dat deed ook Marco Blokpoel. die de 200 meter vlinderslag won in 2.28.6. Hij werd gevolgd door Niels Ouwerkerk (2.29 1). Blokpoel haalde ook de limiet op de 400.meter wisselslag (5.16.3). Winny van Deelen sleep te voor LZ een limiet in de wacht. In een tijd van 2.35.5 werd zij eerste op de 200 meter rugslag. Paulien Stastra haalde met haar tijd van 2.38.3 eveneens een ticket voor de NK binnen. Mireille Correljé nam plaats op de hoogste trede van het ereschavot door de 400 meter wisselslag in 5.32.8 op haar naam te schrijven. Op du- afstand werd Yvonne de Kier tweede in een tijd van 5.35.0. Elise Krijnen zorgde voor een succes voor De Zijl door de 200 meter rugslag winnend al te sluiten (in 2.42.9). Later behaalde zij nog een tweede plaats op de 200 meter vlinderslag in 3.03.8. De 100 meter vlinderslag werd gewonnen door Maaike Parrel in 1.17.0, terwijl Nancy Kijk in de Vegte in haar wed strijd tweede werd in een tijd van 1.14.1. Laurens van Kampen boekte een overwinning op de 200 meter wissel slag (2.42.5). Hij werd gevolgd door clubgenoot Niels Joor in 2.44.4. Parrel won later ook nog de 100 meter vrij in 1.06.3. De Zijl boekte een totaalsco re van 49.00.3. LZ'86 kwam uit op 4948 7. (Voor verdere uitslagen zie scorebord)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15