Lopes niet in marathon op EK Ben Spijkers met geduld naar judotitel Bloemen voor Bongers, lof voor Jaspers Ook KDC in zorgen in damcompetitie Judocoach nu zevende dan NK alle categorieën Na biljartstrijd 47/1 Portugees vierde in halve marathon van Egmond aan Zee 'Begrip voor Blomdahl' PAGINA 12 SPORT MAANDAG 13 JANUARI 1986 VEENENDAAL (ANP) - Chris de Korte was zaterdag een van de zes uitverkorenen voor pro motie. De Judobond Neder land reikte in Veenendaal de jaarlijkse dan-bevorderingen uit. De Korte, sinds ruim een jaar bondscoach, werd de ze vende dan toegekend. Ook scheidsrechter Wim Büchel promoveerde naar deze catego rie. Internationaal bestuurder Jaap Nauwelaerts d'Agé en sportschoolhouder Wim Boers- ma ontvingen hun achtste dan- graad. Jan Rapmund sr. en John Philips maakten even eens promotie. De onderschei dingen werden toegekend door het JBN-bestuur op advies van het hogere dangraden-college. "Mijn training voor Stuttgart is gericht op de tien kilometer", al dus de Portugees, die zijn club Sporting Lissabon vaarwel heeft gezegd en nu bij de Portugese bond als persoonlijk lid staat inge schreven. Carlos Lopes verliet zijn club omdat de voorzitter van Spor ting zijn zaken wilde gaan regelen. "Ik heb ruim twintig jaar voor Sporting gelopen. Nu er geoogst kan worden, wil ik dat zelf doen en daar heb ik geen voorzitter voor nodig". Op het moment, dat Hagelsteens met ruim vijf kilometer voor de boeg Jörgensen moest laten gaan, was Marti ten Kate op het strand aan een imponerende inhaalrace begonnen. De Enschedese sys teem-analist was als veertiende de duinen uitgekomen. Op het losse zand passeerde hij in zijn wat merkwaardige stijl snel een aantal voor hem lopende atleten. "Op een gegeven moment zag ik dat Lopes, niet echt goed meer draaide. Toen ben ik naar hem toegegaan". Ten Kate, die op 2 februari in Beppu (Japan) een marathon loopt, passeerde Lopes in de slotfa se en werd als derde de beste Ne derlander in het massale loopfes- tijn, waaraan ruim 5000 loopsters en lopers deelnamen. Ten Kate gaat niet met de bedoeling naar Beppu zich te kwalificeren voor de marathon van de Europese titel strijd in Stuttgart, waarvoor de KNAU een eis van 2 uur en 12 mi nuten heeft gesteld. Ik loop ge woon een marathon in Beppu. Komt die 2.12 eruit, dan is dat mooi meegenomen. Lukt het niet, dan is er nog niets aan de hand". De Zeeuw Kim Reynierse finish te op minder dan veertig seconden achter Ten Kate als tweede Neder lander op de zesde plaats. Gerard Nijboer, die op 12 april in de West- land marathon in Maassluis zijn eerste poging waagt, zich voor de Europese kampioenschappen te kwalificeren, moest als tiende meer dan twee minuten toegeven op winnaar Jörgensen. Carla Beurskens had bij de da mes totaal geen tegenstand te duchten. De atlete uit Belfeld VEENENDAAL (ANP) - Veel geduld heeft Ben Spijkers zaterdag moeten opbrengen om zijn Nederlandse judotitel in de open klasse te heroveren. Pas in de laatste minuut van de finalepartij tegen Theo Meijer verwierf de 24-jarige Nijmegenaar een beslissend voordeel. öpijKers sloeg toe op het dat zijn drie jaar jongere tegenstan der was uitgeraasd. Nadat Eddy Kaspers hem vorig jaar als kam pioen was opgevolgd, is de voor naamste nationale titel nu weer in handen van de judoka, die ook op de internationale matten de beste prestaties levert. De voorbereiding op de eind strijd had Spijkers' conditie danig aangetast. Tegen achtereenvolgens de taaie Rene van Ooijen, de veer tig kilogram zwaardere Wil Wil helm en de aartsrivaal uit zyn ei gen gewichtsklasse Kaspers had de middengewicht alles moeten geven. Dat was aanzienlijk meer dan de Europese jeugdkampioen Meijer, die geen oppositie van be tekenis ontmoette. Spijkers: „Ik heb geduld, hij niet. Je kunt niet de hele partij aan vallen. Een goede judoka kan het onvermijdelijke breekpunt naar het einde van de partij verleggen. Dat kan Meijer nog niet. In zijn si tuatie zou ik hetzelfde hebben ge daan. Het feit dat Meijer een kilo of tien zwaarder is telt dan niet. En ook niet het gegeven dat hij inter nationaal mogelijk meer wedstrij den heeft gedraaid." Beide finalisten zijn vertegen woordigers van het op snelheid en techniek gebaseerde judo, dat eni gejaren geleden door het optreden van worstelende „vleesbonken" op de achtergrond dreigde te raken. „Snelheid, techniek en concentra tievermogen", zegt Spijkers. „Zo'n serie partijen is slopend. Ik merk dat mijn conditie nog niet optimaal is. Tegen iemand als Wilhelm mag ik bijvoorbeeld beslist niet achter komen, dan is het met me ge beurd." De ontmoeting met de bronzen medaille-winnaar van het wereld kampioenschap in Seoel was in derdaad een boeiend gevecht, waarin de watervlugge Spijkers al vlot een voorsprong nam. De ach tervolgingsrace van de zwaarge wicht had tegen de ook nog slim verdedigende leerling van sport school Judo-Ryu geen succes. Aanzien Bondscoach Chris de Korte is er in geslaagd de strijd voor alle cate gorieën meer aanzien te geven. Was het in het verleden gebruike lijk dat een handvol toppers voor de eerste ontmoeting na de feest dagen bedankte, in Veenendaal waren voor 600 toeschouwers alle favorieten present. Met 37 inschrij vingen was het deelnemersveld ook in kwantitatief opzicht alles zins aanvaardbaar. Dat gold zeker niet voor de damestoernooi, dat voor de eerste keer in de open klas se werd gehouden. Uit de twaalf ju doka's die zich hadden gemeld kwam Irene de Kok gemakkelijk als winnares tevoorschijn. De Korte toonde zich tevreden met de zaterdag geleverde presta ties. De vaderlandse judowereld had zich voltallig in de sporthal West verzameld, mede omdat invi taties voor het klassieke Tournoi de France dit jaar waren uitgeble ven. Vorig jaar nog was Spijkers wegens bezigheden op de Parijse tatami niet in staat geweest zijn ti tel te verdedigen. Na de goede prestaties van met name Meijer, die twee maanden geleden in Dels- berg de Europese jeugdtitel in het half-zwaargewicht veroverde, ko men op het JBN-kantoor uitslui tend uitnodigingen voor jeugdtoer- nooien en dames-evenementen in de brievenbus. Een trainingskamp van een twaalf judoka's tellende selectie in het befaamde INCEP in Parijs moet een eerste stap zijn in wijzi ging van deze situatie. Voorts wil De Korte voor Spijkers, Meijer, Wilhelm (die in Veenendaal met Kaspers als derde eindigde) en de momenteel in Japan trainende Rob van der Vlist een buitencate gorie-kernploeg invoeren. Deze eli te-groep zou zich niet meer moeten vermoeien in zwak bezette Westeu- ropese toernooien teneinde kwali ficatie voor de kampioenschappen af te dwingen. Spijkers mikt in zijn loopbaan op tenminste één internationaal kam pioenschap. Hij treft het niet dat juist in de middengewichtsklassen (tot 78 en tot 86 kilogram) de con currentie het hevigst is. De bij Wim Visser trainende Spijkers heeft voor een zo natuurlijk mogelijke weg gekozen om zijn doel te verwe zenlijken. Krachttraining verfoeit hij omdat dat de souplesse van de spieren (techiek en snelheid) zou kunnen aantasten. In dat opzicht is hij een perfecte leerling van de met de achtereenvolgende bondscoa- ches in een controverse verwikkel de Visser, die de uitgangspunten van het judo nog steeds zeer ern stig neemt. De eindstanden zijn: Vrouwen: 1. Irene de Kok (Tilburg), 2. Petra van Suilen (Tilburg), 3. Anita Staps (Tilburg) en Angelique Seriese (Zevenbergen). Mannen: 1. Ben Spijkers (Nijmegen), 2. Theo Meijer (Amersfoort), 3. Eddy Kaspers (Amsterdam) en Wil Wilhelm (Waal wijk). BERKEL-ENSCHOT (ANP) - De bos bloemen voor de winnaar van het Nederlands biljartkampioenschap anker kader 47/1 werd dan wel opnieuw, en ook wel terecht ge zien zijn prestatie in de finale, overhandigd aan titelverde diger Jos Bongers, bijna unaniem werd debutant Dick Jas pers de meeste eer toebedeeld. Ben Spijkers (l) in zijn gevecht met Theo Meijer. Het pas twintigjarige talent uit Sint Willebrord liet zijn neus dit seizoen al bij eerdere gelegenheden zien tussen het bekende clubje ereklas- sers. De snelheid, waarmee zijn ontwikkeling zich voltrekt, is haast onrustbarend. Misschien niet voor hemzelf, maar des te meer voor de concurrentie. Dat ondervond in de halve eindstrijd een kanshebber als Jan Arnouts, die het brons later kreeg omgehangen, pijnlijk. Bon gers, die in Alblasserdam ook al kampioen bandstoten werd, toon de zich vooralsnog een onwankel bare finalist. Hij was in de poule- wedstrijd daarvoor ook genoeg ge waarschuwd door Jaspers. Jos Bongers verklaarde na af loop van de in vier beurten gewon nen partij niet geheel gerust te zijn geweest op de goede afloop. "Ik had in de finale liever Arnouts ge troffen, omdat die nu eenmaal angst heeft voor een grote serie van mij. Jaspers liet het gehele toer nooi al zien niet verontrust te ra ken van een ruime achterstand en afdoende te kunnen reageren. Mis schien was het psychologisch ge zien zelfs wel gunstig, dat ik in de poule van hem verloor", zei Bon gers. De Nijmegenaar zwaaide zijn jonge opponent ("een superta lent") alle lof toe, maar verdiende de overwinning geheel op eigen kracht. In de halve eindstrijd wachtte hij rustig de gelegenheid EGMOND AAN ZEE (ANP) - Een derde overwinning in de halve marathon van Egmond aan Zee was gisteren niet weggelegd voor Alex Hagelsteens. De Belg, die de wedstrijd in 1982 en 1984 op zijn naam bracht, deed tot zestien kilometer het zware kopwerk maar was niet bestand tegen Henrik Jörgensen. De Deense lichtgewicht versnelde op het strand langs de witte schuimkoppen van de Noordzee, waarna Hagelsteens afhaakte. Een kilometer eerder had ook Carlos Lopes moeten loslaten. De Portu gees, die op 20 april van het vorig jaar in Rotterdam het officieuze wereldrecord op de marathon op 2 uur 7 minuten en 12 seconden bracht, bood geen echt verzet toen Hagelsteens en Jörgensen met windkracht acht schuin in de rug het tempo verhoogden. "Deze wed strijd paste uitstekend in mijn trai ning voor de marathon van Tokio". Op 9 februari loopt de Portugees voor het eerst sedert zijn wereldre cord van Rotterdam weer een wed strijd over 42 kilometer en 195 me ter. Lopes was toch niet alleen met de gedachte van een trainingsloop naar de Noordhollandse badplaats gereisd. "Wanneer het op 15 kilo meter nog goed zou gaan, wilde ik daarna voluit lopen. Tijdens de wedstrijd merkte ik dat ik nog niet optimaal in vorm ben. Het had daarom geen zin te forceren". Lopes,-die op 18 februari 39 jaar wordt, wil in 1986 slechts twee ma rathons lopen. In februari, die van Tokio en in oktober in Chicago. Het betekent, dat Lopes bij de Eu ropese titelstrijd, eind augustus in Stuttgart waar Gerard Nijboer zijn Europese titel verdedigt, geen ma rathon zal lopen. BERKEL-ENSCHOT (ANP) - De Belgische biljartmatador Raymond Ceulemans heeft begrip getoond voor het standpunt van Europees kam pioen Torbjörn Blomdahl. De Zweed trok zich vorige week uit angst voor een schorsing terug uit het profcircus, waartoe de Westduitser Werner Bayer onlangs de definitieve aanzet gaf en waarvan Ceulemans met Ludo Dielis de belangrijkste steunpilaar is. De veelvoudig Europees - en wereldkampioen noemde het wel een vroeg deukje in het harnas van de profbond BWA (Billiard World Asso ciation), maar geen voorteken van een naderend einde, nog voor het is begonnen. Waarschijnlijk wordt de Deen Peter Thögersen, die als eerste voorkomt op de reservelijst waarop ook Christ van der Smissen staat, de vervanger van Blomdahl. Die mag van de Europese bond nu wel eind januari zijn titel verdedigen in Luxemburg. „Het zal geen gevolgen hebben, dat Blomdahl zich niet aan zijn verbin tenis houdt. Ik begrijp zo'n jongen van pas 22 jaar wel. Hij is onder enor me druk gezet door de Zweedse bond en was benauwd voor een schor sing. Jammer, maar het verandert niets aan onze opzet. We gaan op de zelfde weg door. Ik heb er genoeg van om er steeds weer zelf geld bij in te schieten". Het project van Bayer, dat vijf wereldbekertoernooien moet gaan tel len, lijkt vooralsnog niet zo voortvarend van de grond te willen komen. Tot nu toe is alleen het evenement in Parijs (3-6 april) zeker. De locatie is nog niet gevonden. De Japanner, die voor de organisatie zorg zal dragen, wel. Of er elders ook een prijzengeld van tenminste 30.000 DM, het laag ste garantiebedrag van Bayer die momenteel in de Verenigde Staten op nieuw zijn licht opsteekt, op tafel komt, is nog een open vraag. Ceulemans kon dan ook nog niet ophelderen, hoeveel de winnaar van de cyclus in zyn zak zal steken. „We hebben wel afgesproken, dat iemand die alle toernooien meedoet en steeds laatste wordt, altijd nog kan reke nen op 5 keer 5.000 mark. Een kleine 30.000 gulden dus". kwam voor de eerste maal in Eg- mond in actie en finishte met bijna twee minuten voorsprong op de Belgische Magda Ilands. Carla Beurskens reeds zeker van uitzen ding naar de Europese titelstrijd loopt in april nog een marathon. "Ik heb mijn keuze nog niet be paald. Het wordt Rotterdam, Bos ton of Londen. Die marathons wor den half april in een tijdsbestek van vier dagen gelopen". Achter Carla Beurskens bezette een andere Limburgse loopster, Wilma Rusman, lange tijd de twee de plaats. Rusman moest in de dui nen echter enkele minuten naar de kant om een aanval van kramp te verwerken. "Dat was jammer maar gelukkig kwam ik daarna goed te rug". Ze werd tenslotte vierde. Eind deze maand probeert Wilma Rusman tijdens de marathon van Osaka te voldoen aan de KNAU-eis op de marathon, die voor de dames op 2.34.00 is gesteld. Francine Pauwels (Bel) 1.23.00; 7. Irmgard af Harrie van de Ven met onder meer een serie van 199 af te bluf fen. Jaspers werd op dat moment nog geruime tijd bezig gehouden door driebandenkampioen Ar nouts in een slopende partij, die weinig met het kaderspel uitstaan de had. De eindstrijd werd ook al geken merkt door een verschillende aanpak. Bongers speelde het klaar de biljartballen op de kaderlijn te doen samenklonteren en daaruit zijn grote winst te halen. Jaspers, ook alweer een begenadigd leer ling uit de Papendal-school van de bondscoach Tonny Schrauwen, viel dat onder de finaledruk te zwaar. Hij moest het gisteren voor al hebben van hard werken en dat leidt in het éénstootskader maar zelden tot succes. Het sierde de Brabander dat hij zich in moeilijke situaties niet ge makkelijk liet verleiden tot verde digen. Hij toonde voortdurend lef, ging onbevangen uit ,van de eigen mogelijkheden en maakte zich niet druk om de eventuele gevolgen van een riskante oplossing. Veel meer dan een energie-vretende se rie van 106 leverde het hem niet op. Wel de dankbaarheid van de volle zaal in Berkel-Enschot. Jaspers, die als enige met de ook nog jeugdige Koorevaar een partij in één beurt uitmaakte, kon dan ook gesterkt afscheid nemen van een geslaagd toernooi, waarin hij zijn tot nu toe belangrijkste - afge zien van twee Europese libretitels bij de junioren - resultaat behaalde. "Ik ben begonnen met het idee, dat als ik hier met een moyenne van 20 zou kunnen vertrekken, het evenement voor mij al zeer ge slaagd zou zijn. Nu ben ik twede en heb ik zes wedstrijden gespeeld met een gemiddelde van dik 33", uitte Jaspers zijn tevredenheid. De Willebrorder, die zich dit sei zoen ereklasser mag noemen in al le spelsoorten behalve driebanden, gooide zijn plotselinge verschij ning in de frontlinie maar op de mysterieuze krachten in de sport. "Het kader 47/1 was voor mij ten slotte een geheel nieuw spel. De il lusies waren dan ook niet groot. Toen ik uit de poule zo-goed te voorschijn kwam, kon het voor mij al niet meer kapot. Dit is boven verwachting. Maar voorzichtig, ik krijg heus nog wel een terugslag", zéi de nieuwkomer, die zichzelf niet gelijk als 'arrivé' wilde zien. Maar goed ook, want alleen talent is in de Nederlandse biijarttop, met de toeloop van jongeren, al niet meer genoeg laat staan in de inter nationale. Bongers (29) weet dat als geen ander. De twaalfvoudige nationale kampioen: "Toen Jan Arnouts en ik de leeftijd van Jaspers hadden, werd ons ook een gouden toe komst voorspeld. Je hebt niets te verliezen en biljart vrij uit. Maar het blijft afwachten. Tenslotte heb ik internationaal nog nauwelijks iets gepresteerd. Athene (EK 47/1) en Dülmen (EK bandstoten) waren een afknapper. Misschien dat het het komende Europese 47/1-toer- nooi in Oostenrijk nu wel eens lukt. Ik heb een paar weken gele den stiekem al even gekeken op de kaart waar Baden precies lag". LEIDEN - Na de Kijnsburgse dammers zijn nu ook de Katwijkse dammers in de degradatie-zone van de landelijke tweede klasse te recht gekomen. RDC leed in Mid delburg een verwachte nederlaag tegen de gelijknamige damvereni ging, KDC liep in Gouda tegen een onverwacht 7-13 verlies op in het duel met het eveneens laag ge plaatste Damlust. Zowel KDC als Damlust was op volle oorlogssterkte aangetreden, aangezien winst tevens een bijna zekere prolongatie van het tweede klasserschap zou opleveren. Nadat Frans de Jonge een snelle remise had bereikt tegen Alex Bitter, deel de Damlust de eerste klappen uit. Peter Bronstring bereidde een on mogelijke Roozenburg-aanval voor, werd in een slechte korte vleugelopsluiting gemanoeuvreerd en liep m een beginners-combina tie. Cees Binnenkade volgde dit slechte voorbeeld, zij het dat hij speltechnisch niets had in te bren gen tegen de sluipende omsinge ling van Cor den Besten. In het Katwijkse kamp begon hoop te gloren, toen Jan Passchier de kampioen van de Dambond Midden-Holland, Henk van Klave ren, gemakkelijk een remise wist af te snoepen. De spanning keerde geheel terug toen Cees Varkevisser de reeds een jaar ongeslagen Ge rard van der Wouden wist te ver slaan. De manier waarop dit gebeurde, deed denken aan de tijd, dat Var kevisser tot de nationale top-drie behoorde. De degelijk aandoende flankspel-voorpost van Van der Wouden raakte in een positioneel én combinatief web verstrikt, wat tol een sublieme winst van Varke visser leidde. Hans Klinkenburg was onder tussen een schijf voorgekomen te gen Hennie van der Wouden, die een halve hekstelling met nadeel moest verbreken. Klinkenberg slaagde er niet in om dit voordeel in winst om te zetten. Toen daarop Arend van Beelen zijn voordelige stand niet wist te verzilveren, was de nederlaag van KDC een feit. Van de onderste drie borden wist alleen Gijs van der Wiel een nipte remise te bereiken. Jan Fase en Theo Zwetsloot moesten uiteinde lijk erkennen, dat hun tegenstan ders te sterk waren geweest. Valse start De start van RDC was bijzonder slecht in Middelburg. Jeugdspeler Dik van Dijk liep binnen een uur in een type-zetje, waardoor hij een schijf en uiteindelijk de partij ver loor. Jaap Zwaan speelde zijn ge liefkoosd randspelsysteem tegen de Zeeuwse topper Peter Schunse- laar. Deze had totaal geen moeite met dit systeem en won snel. Daan Kromhout had het even eens moeilijk en verloor door te passief spel van Evert Wiskerke. Nadat Gert Cederhout was geklopt door David Kasse, kwam RDC te rug door een taktische winst van kopman Rinus Kromhout op de sterke Bram Goedhart. Verlies van Ton Noort betekende de genade klap, aangezien een 2-10 achter stand niet meer viel goed te ma ken. Jan Schijf en Piet van Eg- mond speelden nog remise: Arno Koosloos en Cees van den Bosch boekten overwinningen, maar dat hielp niet meer. RDC verloor met 12-8.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 12