Stappen of schaatsen? Kunstrijder! heeft weer toekomst Invaller slalomt naar zege Amerikanen heersen in sprintstrijd Het dilemma van 'marathonman' Alex Jansen Van der Duim deklasseert marathontop Selectiewedstrijd afgelast Geen boycot schaatstocht in Polen NEEM NU EEN ABONNEMENT OP REGIONAAL NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD ALPHENS DAGBLAD 071-144941 01720-93961 Oxholm Noors kampioen MAANDAG 13 JANUARI 1986 SPORT PAGINA 11 BERCHTESGADEN (DPA/AFP) - De Zweed van Oostenrijkse origi ne Johann Wallner heeft zijn eerste belangrijke internationale skizege geboekt. Dat deed hij gisteren in de vierde slalom om de wereldbe ker als invaller voor de geblesseer de wereldkampioen Jonas Nilsson. Tegelijktijd nam zijn coach Peter Endrass revanche op de Westduit- se skibond (DSV). Wegens de ma gere resultaten werd Endrass im mers aan de dijk gezet. Als coach van het Zweedse team sloeg hij in Berchtesgaden, nota bene in de Bondsrepubliek, terug. Voor eigen publiek won de Oos tenrijkse Anni Kronbichler in Bad- gastein. De vrouwen werden, nog veel meer dan de mannen, ge plaagd door miserabel weer. Door hevige sneeuwval en slecht zicht telde de eerste manche al een groot aantal uitvalsters, onder wie de voor Nederland uitkomende Chris- ta Kinshofer, de Oostenrijkse Ros- witha Steiner, de Francaise Perri- ne Pelen en de Italiaanse Paoletta Magoni. In tegenstelling tot het mannenklassement veranderde de ranglijst over alle onderdelen wel: de Zwitserse Erika Hess, iets lang zamer dan Kronbichler, nam de koppositie over van haar landgeno te Maria Walliser. (Uitslagen zie scorebord). BASELGA Dl PINE (ANP) - De Amerikaan Dan Jansen^heeft zijn leidende positie in het klassement om de wereldbeker voor 500 meter- rijders versterkt. De nummer drie van de wereldtitelstrijd sprint won zaterdag en gisteren de kortste af stand tijdens wedstrijden in Basel- ga di Pine. De twintig-jarige Ame rikaan incasseerde een bedrag van 800 Westduitse marken. Met name zaterdag was zijn prestatie van goed gehalte: 37,70 seconden. De dubbele afstand leverde gis teren een triomf op voor de Cana dees Gaetan Boucher: 1.15,47. De Olympische kampioen 1000 en 1500 meter was bijna een seconde sneller dan de winnaar van zater dag, de Amerikaan Nick Thometz. De uit vier uit sprinters bestaan de Nederlandse B-ploeg kon de snelheidsduivels uit de Verenigde Staten geen partij bieden. Niette min kwam het door de Heeren- veense trainer Arie Koops begelei de gezelschap tot een aantal per soonlijke records. Beste 500-meter- tijd werd verwezenlijkt door junior Bouke Jonkman: 39,10. Op de kilo meter trof Hans Kaats juist de idea le omstandigheden: 1.18,84. LEIDEN - De mara thon op De Uithof of de bekende Haagse discotheek met die naam. Op weg naar de zoveelste wed strijd uit de lange reeks van KNSB- wedstrijden, doet Alex Jansen voorko men alsof hij voor een dilemma staat. "We zouden ook naar die discotheek kun nen. Ik ben ben er nog nooit geweest, maar ik ga toch nog eens een keertje kij ken. Het schijnt hier vlak bij te zijn. Een beetje stappen hoort er immers bij". Hij kiest voor de eerste mogelijkheid, zijn besluit stond na tuurlijk allang vast. Alex Jansen (25) stuurt zijn auto de sportieve kant van zijn bestaan op. Naar de strijd om de Ammerstolbokaal op De Uithof, de vijf tiende marathon van het schaatsseizoen. Dat voor hem tot nu toe nogal wisselval lig is verlopen. Eind november in Deventer liet hij de gehele vaderlandse schaatstop achter zich. In het IJsselsta- dion gaf hij de geves tigde orde een koekje van eigen deeg, maar sindsdien kwam hij, op een derde plaats in een etappe van de Heine- ken-zesdaagse na, nauwelijks meer in de uitslagen voor. Zijn collega-mara- thonschaatsters had den dat voorspeld. "Als Jansen een keer heeft gewonnen, hoor je voorlopig niets van hem". De Leide- naar staat bekend als een schaatser die te lang van zijn suc cessen geniet. De werkelijke re den dat hij zich niet meer in de strijd om de ereplaatsen meng de ligt opgesloten in een enkelblessure. "En later kreeg ik ook nog eens een keer griep. Maar dat maak je die andere schaatsers niet wijs". Halverwege het seizoen is Jansen evenwel hersteld. De afgelopen week heeft hij alweer de nodige trainingsrondjes gedraaid "en vanavond kan ik dus kijken waar ik sta. Verwacht er niet te veel van, want het is pas m'n eer ste wedstrijd sinds eind decem ber. Zeker als het slecht ijs is kan ik het vergeten. Ik moet het van mijn techniek hebben". Regen Als de regen onderweg naar De Uithof met bakken uit de hemel valt, vreest hij dan ook het ergste. "Als dat opvriest wordt het niks. Dan zijn de werkers in het voor deel. Ruud Cristoffers bijvoor beeld. Die jongen heeft een zoge naamde prïkslag, zit ontzettend hoog op de schaats. Op de trai ning heb ik wel eens achter hem aangereden, maar ik krijg die korte slag niet onder de knie. Ik heb een hele lange slag". Bijna vijfduizend toeschou wers aanschouwen dat die avond. Als de veteranen, drie In het spoor van Jan Hopm kwartier voordat het 'neusje van de zalm' van start zal gaan, be ginnen aan hun marathon, zitten de tribune's al volgepakt. "Vroe ger was het alleen in Alkmaar en Amsterdam lekker druk. Maar tegenwoordig zit het overal vol", weet Jansen, die zich voor de wedstrijd onderhoudt met enkele ploeggenoten en zijn sponsor. "Dat is Klaas Verwey uit Ze venhuizen. Hij is nogal tevreden. Wil het volgend jaar wat profes sioneler gaan aanpakken. Vorig seizoen moest ik het zonder geld schieter doen. Toen heb ik wel eens overwogen om alleen hier in de omgeving te rijden, want de reiskosten lopen aardig op. Maar nu zit ik gelukkig in een leuke ploeg". Heel anders x bij het wiel rennen, de sport die hij, niet zon der succes overigens, in de zomer maanden beoefent. "Dat heeft ook met het trainen te maken. Als wielrenner doe je alles op jezelf. Je rijdt de deur uit en hebt met niemand wat te maken. Maar de schaatstraining doe je met el kaar. Je komt op de baan altijd wel iemand tegen. De sfeer onder ling is goed. Wielrenners halen na afloop van de wedstrijd hun prijs op en gaan weg. Schaatsers blijven altijd even hangen". Zelfs Hilbert van der Duim, die zich zowel zaterdagavond als zondagavond in Amsterdam su perieur toont. De tweevoudig we reldkampioen bij de allrounders wint de Ammerstolbokaal in Den Haag al met overmacht, Van Kempen wordt tweede, Kooiman derde. Alex Jansen rijdt ondanks het gebrek aan wedstrijdritme ogenschijnlijk moeiteloos mee. (foto Wat vooral opvalt is zijn vlekke loze techniek in de bochten die hij als één van de weinigen met tweede handen op de rug neemt. Dolle Duim Het publiek vermaakt zich kostelijk, ondanks het chaotische wedstrijdverloop. Dat 'Dolle Duim' aan kop gaat is iedereen duidelijk, maar het blijft gissen welke rijders nog meer topposi ties innemen nu keer op keer groepjes één of meerdere ronden voorsprong nemen. Niet alleen de schaatsliefhebbers, maar ook de jury blijkt daar problemen mee te hebben. Anderhalf uur later is de eindrangschikking nog steeds niet bekend. Althans, niet hele maal. Zo weet Alex Jansen niet op welke positie hij is geëindigd. "Ik schat iets van 25ste", antwoordt hij in de kantine van De Uithof. "Het marathonschaatsen begint heel populair te worden, maar als je dan zo'n uitslag op papier ziet vraag je je af waar die jury mee bezig is. Dat gebeurt trou wens alleen hier. Vorig jaar was het ook al zo'n zooitje. Maar ik ben zeker niet ontevreden. Nog twee of drie wedstrijden en ik kan meer". Hij is dan tot meer in staat dan meerijden, zoals zaterdagavond, maar een hoge positie in het eind klassement van de KNSB-compe- titie ligt voor hem niet in het ver schiet. Daarvoor moeten er meer trainingsuren worden gemaakt en dient hij 's zomers hard te lo pen en aan krachtraining te doen inplaats van criteriums te rijden. "Zoals de echte toopers het doen. Maar ik wil allebei de spor ten blijven beoefenen. Ze hebben wel eens tegen me gezegd: je moet kiezen. Maar ik heb het eigenlijk best naar m'n zin op deze ma nier. Ik heb geen trek in hardlo pen. Ik train louter op souplesse, op de fiets dus. In vergelijking met de toppers kom ik dan ook kracht te kort. Ik besef best dat het moeilijk is om op deze manier met de besten te concurreren". Biertje Voor zover hij dat al zou willen bereiken, moet hij er niet alleen meer voor doen dan hij nu doet, maar er ook meer voor laten. "En daar heb ik nou juist geen zin in. Van der Duim neemt nu een war me chocolademelk. Ik pak een biertje". Zoals ook zaterdagavond. "Het hoort erbij. We hebben een heel gezellige, maar geen goede ploeg. Als je nagaat dat ik vanavond de enige uit het team was die een ronde heeft gepakt, zegt dat ge noeg. Ik heb nog geprobeerd een beetje aan ploegentactiek te doen, maar dat ging de mist in. Het was een rare wedstrijd". "Ik voelde me onzeker en al leek het misschien dat het me makke lijk afging, ik had het best zwaar. Kwam door het ijs. Het was typisch een wedstrijd voor de werkers, voor die boeren. Voor mij had het bij nader inzien mo gen blijven regenen. Dan had ik met mijn slag beter uit de voeten gekund. Het wordt me wel eens verweten dat ik er in de wed strijd te weinig voor doe. Dan zeggen ze: geef je nou eens hele maal. Maar ik doe altijd mijn best". Het is zijn stijl van schaatsen die doet vermoeden dat het hem niet interesseert. Hoewel hij pas op latere leeftijd met schaatsen is begonnen en trainers slechts spo radisch aan zijn techniek hebben geschaafd, gaat hij door het le ven als een stylist. Dat geldt ove rigens niet alleen voor het schaat sen, maar ook voor het wielren nen, waarmee hij op jonge leef tijd is begonnen. Rustpunt "Omdat ik geen zin had in crossen, ben ik me 's winters op het schaatsen gaan toeleggen. Je kunt die twee sporten trouwens best met elkaar vergelijken. Een marathon is bijna hetzelfde als een criterium. Maar het schaat sen is vermoeiender. Je staat op twee dunne ijzertjes, terwijl je bij het wielrennen het zadel en het stuur als rustpunt hebt. Voor het publiek is het schaatsen denk ik aantrekkijker. "Bij een criterium zien de toe schouwers de renners één keer in de zoveel tijd langs flitsen. Bij een marathon zien ze alles gebeu ren: het achtervolgen, het vallen en het demarreren". Het laatste deed vooral Van der Duim. Dat was voor Alex Jansen nog niet weggelegd. "Dat het morgen in Amsterdam beter zal gaan, durj ik niet te voorspellen", zegt hij, aangekomen bij de ouderlijke woning in de Leidse Stevenshof- jespolder. "Ik voel me knap stijf'. "Ik ga dan ook maar niet meer stappen". FRED SEGAAR AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Acht wedstrijden voor het einde spitst de strijd om de KNSB-beker zich toe tot een drietal rijders: Hil bert Van der Duim, Richard "Poes- ke" Van Kempen en Ruud Chris- toffers. Van het trio maakte Hilbert van der Duim het afgelopen week einde furore met twee overwinnin gen. Na zaterdag al met veel machts vertoon in Den Haag te hebben ge wonnen, sloeg hy ook gisteren in de zestiende race toe. Ook toen kon allen Richard van Kempen hem volgen. Beide keren eindigde de 21-jarige debutant by de A-rijders op de tweede plaats. De bekerstrijd kreeg gisteren een open karakter door het uitval len van Ruud Christoffers, tot en met zaterdag de souvereine leider in het klassement. De Vlaardinger had zaterdagavond in een van de meest enerverende wedstrijden uit dit seizoen op de Uithof zoveel van zijn krachten gevergd, dat hij het een dag later op de Jaap Edenbaan niet lang kon bolwerken en na veertig ronden de baan verliet. Door die ontwikkelingen naderde Van Kempen tot twaalf punten en Van der Duim tot acht en twintig. De rest van het ruim honderd man tellende deelnemersveld telt niet meer mee voor de ereplaatsen. Van der Duim behaalde op de met 3000 toeschouwers omzoomde Jaap Edenbaan zijn zesde zege in zijn eerste marathonseizoen. Op nieuw geplaagd door een harde wind beperkte de Fries zich er toe de wedstrijd te controleren. De in spanningen van de vorige dag wa ren in de benen voelbaar. Voor vele prominenten zoals Christoffers, Pronk. Van Benthem, Portengen, Kruithof en Busser was het aanlei ding snel de verwarmde kleedka mer op te zoeken. Van Kempen en Van der Duims ploeggenoot Lex Cazemier, die zich de vorige avond tekort gedaan voelde omdat hij in de veronderstelling verkeerde drie ronden voorsprong te hebben ter wijl de jury dat taxeerde op twee, sloten zich bij de heerser van het marathon aan. Aanvankelijk was daar ook Jos Niesten bij, maar de 40-jarige Heemskerker meende dat de vluchtpoging geen kans op sla gen had en liet zich opslokken door het peloton. Een dure vergis sing, die niet gemaakt werd door Gert Jacobs en Gerard Rietveld. Het duo slaagde er ook in de hoofd macht te dubbelen maar bleef voortdurend op twee honderd me ter achterstand van het leidende trio hangen. In de slotfase wachtte het drietal rustig zijn kansen af. Kooiman en Ruitenberg probeerden nog wel hun achterstand ongedaan te ma ken, maar Van der Duim bracht met hulp van Cazemier telkens de aansluiting weer tot stand. In de sprint was de Fries opnieuw opper machtig. Al voor het ingaan van de laatste bocht schroefde hij het tem po zo hoog op, dat de andere twee zich kansloos wisten. Op de laatste meters stelde Van Kempen zijn tweede tweede plaats veilig voor Cazemier, die de twee slijtagesla gen besloot met de derde plaats. EINDHOVEN (ANP) - Ed van Campen stond er zaterdag in de ijs hal in Eindhoven wat triest bij. De Amerikaanse Nederlander, die ge durende een groot aantal jaren het kunstrijden bij de mannen over heerste, verloor zijn eerste plaats aan de junior Alcuin Schuiten. Bij de vrouwen vond ook een wisse ling van de wacht plaats. Li Scha Wang heroverde haar vorig jaar verloren kampioenschap op haar jongere zusje Tjin Li. De titelver- digster moest dit keer genoegen nemen met de derde plaats want de Haagse Magdi Stolcenberger drong zich tussen de twee Apel- doornse zusjes. Zo teleurgesteld als Van Campen was, zo tevreden en gelukkig was Alcuin Schuiten. De dertien-jarige Rotterdammer veroverde na de ju nioren C, B en A nu ook de meest gewaardeerde titel in Nederland. Het succes zal voor Schuiten wei nig directe gevolgen hebben. Hij is officieel nog steeds junior en mag daardoor niet worden uitgezonden naar de Europese en wereldkam pioenschappen. Zijn optreden blijft daarom nog beperkt tot het toernooi in Gdansk. Hoe vervelend voor Van Campen de gang van za ken ook is, het Nederlandse kunst rijden kan er wel gelukkig mee zijn. Met de Rotterdammer bezit de KNSB eindelijk weer eens een rij der die de mogelijkheden in zich heeft ook internationaal met goed DAVÜS (ANP) - De Nederlandse schaatsploeg heeft zijn activiteiten in Davos noodgewongen tot trainen beperkt. De wedstrijden in het Zwitser se wintersportoord moesten worden afgelast. Hevige sneeuwval maakte een evenwichtige krachtmeting op glijdend ijs onmogelijk. Binnen twee etmaal was het sneeuwtapijt in Davos vier decimeter dikker.Het ligt in de bedoeling de tweedaagse ontmoeting te verschuiven naar vanavond en dinsdagavond. Gisteravond. Reglememtair is het mogelijk officiële ISU- wedstrijden twee keer 24 uur uit te stellen. Omdat de in Davos verzamel de ploegen - ook rijders uit onder meer de Sowjet-Unie, Oostenrijk en de DDR zijn present - aandringen op officiële registratie, worden de races in de avonduren verwerkt. Op een door-de-weekse dag kunnen de juryleden en tijdwaarnemers, die hun werk als vrijwilligers verrichten, niet delen in ijs- en sneeuwpret. Ploegleiders zullen vandaag met Beat Hasler, de alge meen secretaris van de ISU, overleggen over het karakter van de wed strijden. Indien de weersomstandigheden schaatsen vandaag opnieuw niet toe laten zal de selectie-wedstrijd voor een plaats in de Nederlandse ploeg voor de Europese titelstrijd worden verschoven naar het komend week einde. Na samenspraak met het in Davos aanwezige lid van de begelei dingscommissie kernploegen (BOK), Simon Smit, acht Gemser het niet juist de vier deelnemers aan deze ontmoeting in onzekerheid te laten. Egbert Post, Rob Vunderink, Yep Kramer en Emiel Hopman ontmoeten elkaar in een kleine vierkamp (500-3000-15000-5000 meter). Op het spel staat een plaats in de Nederlandse ploeg voor het toernooi om de Europe se titel. gevolg te kunnen gaan optreden. Bij de verplichte figuren kondigde vrijdag de wisseling van de wacht zich al enigzins aan. Dat Schuiten won was niet de grote verrassing, maar de derde plaats van Van Campen wel. De Amerikaanse Ne derlander, die het hele jaar werkt en zich in de schulden moet steken om aan de nationale titelstrijd deel te kunnen nemen, is bij het secure werk nooit op zijn sterkst. Dat hij echter ook de tweede junior Johan van der Neut voor moest laten, duidde al op vorm-verlies. Via een winnende korte kür leek alles voor Van Campen nog goed te komen. Het vrij-rijden werd zaterdag in del ook dit keer slechts door familie en t* vrienden bezette hal, een teleur- 23 stelling. Van Campen sprong noch een dubbele axel noch een dubbele lutz. Schuiten deed dat wel en pro- beerde, zonder succes, zelfs een drie-voudige sprong. De moed le- r: verde hem de titel op. Opvallend was in Eindhoven het rijden van Li Scha Wang. De 20-ja- rige Apeldoornse leek vorig jaar definitief voorbij gestreefd te zijn door haar zusje Tjin Li. Toen Li Scha vorig jaar ook nog brak met haar trainster, haar oudere zus Wang La, leek haar loopbaan voor- bij. Opgevangen door een derde zus, Li Ying, ging Li Scha echter met veel enthousiasme en revan- che-gevoelens aan de gang. In Eindhoven was zij op alle onderde- z: len beter dan de concurrentie. Ver- rassend was dat het zilver niet in de familie Wang terecht kwam maar bij de Haagse Magdi Stolcen- berger. De prestatie van Li Scha was voor de bond aanleiding haar g uit te zenden naar de strijd om de Europese titels, van 27 januari tot 5S en met 2 februari in Kopenhagen, f. „Omdat zij op dit toernooi goed heeft gereden, geven wij haar nog- f maals de kans op internationaal ni- 1 veau in actie te komen", lichtte AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van de LTC marathon zal zijn rijders geen verplichtingen opleg gen op 22 februari in Alkmaar aan de start van de marathon om de Sjoukje Kossmayer-Dijkstra de KNSB-beker te verschijnen. De rij- keuze toe. „Haar lange kür terdag foutloos. Jammer leen dat zij geen drie-voudige stocht in Polen, sprongen in haar programma heeft Zaterdagavond opgenomen. Dat zal zij toch moe de marathon Den Haag brak onder de rijders ten gaan doen wil ze bij het Euro- enige deining uit nadat het televi sieprogramma Studio Sport abu- sievelijk bekend had gemaakt dat sluit werd genomen een gesprek de LTC de Poolse tocht boycotte met haar gehad. Daarin heeft zij en rijders, die toch in Polen wen- toegezegd extra te gaan trainen. Dat en haar goede rijden was voor ons aanleiding haar nog eens uit te ment boven het hoofd hing. LTC- zenden". (Eindstanden zie scorebord). Voorzitter Hans Brandt sprak het bericht tegen. Negen dagen na de Poolse tocht volgt in Kuopio de al ternatieve elfstedentocht, die als enige op de officiële kalender van de KNSB staat. Voor die tocht, vierhonderd kilometer boven Hel sinki, hebben alle grote ploegen hun deelneming toegezegd. Volgens organisator Aart Koop- mans bestaat er in het marathonpe loton eveneens grote interesse voor de Poolse marathon. Jan-Roe lof Kruithof, Hylke Boerstra en Lubbert van der Molen hebben al ingeschreven. Jan Kooiman en Wim Westerveld hebben hun deel neming mondeling toegezegd. De geldschieters van de ploegen pro beren hun rijders te bewegen in Polen te starten. In Polen wordt gereden in Mikolajki, een kleine 120 kilometer van de grens met de Sowjet-Unie. Daar is een parkoers uitgezet van vyftig kilometer, dat vier keer moet worden afgelegd. JEVNAKER (ANP/NTB) - Tom Erik Oxholm heeft het afgelopen week einde de Noorse schaatstitel overgenomen van Rolf Falk-Larssen. In Jev- naker zegevierde de 26-jarige rijder uit Larvik over Geir Karlstad en Falk- Larssen. die op minder dan een punt tweede en derde werden. Oxholm werd kampioen zonder een afstand te winnen. Per traditie zegevierde Karlstad, die enige weken overtraind aan de kant stond, op de lange afstanden: 7.22,11 en 15.12,34. De onttroonde kampioen eiste de winst op de 500 meter op. De 1500 meter leverde een overwinning op voor Björn Nyland. Voor de Europese titelstijd in Oslo plaatsten zich Falk-Larssen, Karl stad, Nyland en Oxholm. Als reserve is Nils Egil Aas aangewezen. Met een sterke tien kilometer heeft Tomas Gustafson zyn vorm van de laatste weken bevestigd. Door de 15.07,25 op het afsluitende onderdeel werd de Zweed met overmacht kampioen van zyn land bij de allroun ders. Op de 10.000 meter reed Gustafson nummer twee, Joakim Karlberg, op bijna een rondje. Naast Gustafson worden Joakim Karlberg en Hans Magnusson af- gevaardigigd naar het toernooi om de Europese titel in Oslo. Gustafson won in Gavle, zo'n 200 kilometer ten noorden van Stockholm, drie afstan den. Op de 1500 meter stak de Olympische kampioen specialist Hans Magnusson de loef af. Andreas Lemcke is gisteren in Inzeil Westduits schaatskampioen geworden. Hoewel hevige sneeuwval het rijden van de 10.000 kilometer verhinderde, besloot de organisatie de nationale titel toch aan Lemcke toe te wijzen. De Westberlijner bezette na drie afstanden de eerste plaats met bijna een punt voorsprong op Thomas Nietsch. Lemcke werd derde op de 500 meter die gewonnen werd door Ge org Helda. De rijder uit West-Berlijn won wel de 1500 meter in de recordtijd van 1.57,29. De 5000 meter werd gewonnen door Hans-Jörg Baltes in 7.16,27.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11