LEIDSCH DAGBLAD Damrakvolgt koersval op Wall Street Grote fusie in stukgoed sector Opbrengst van tv-aetie Telelot valt erg tegen Geen vervolging staatssecretaris Heseltine stapt op SURF UITVERKOOP 1595,- Verdachte dubbele moord meldt zich bij de pobtie PEILING Kodak stopt met kant-en-ldaarcamera's DONDERDAG 9 JANUARI 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37904 HILVERSUM - De AVRO trekt een bedrag van 600.000 gulden ex tra uit de televisieactie Telelot. Om de kosten te beperken krijgen de omlijstende shows een soberder opzet. Hiertoe is besloten, omdat de lotenverkoop tot nu toe flink te genvalt en de wettelijk voorge schreven verhouding tussen kos ten en opbrengst niet gehaald dreigt te worden. Ook de TROS, de omroep die in de Telelot-actie sa menwerkt met de AVRO, over weegt alsnog extra geld uit te trek ken. Binnen de organiserende stich ting Telelot is beroering ontstaan senteerd door Jos Brink. Het doel door een artikel in Nieuwe Revu van de actie was een bedrag van 54 van deze week, waarin staat dat de miljoen gulden binnen te halen, actie 'een fiasco' dreigt te worden. Daarvan zou 18 a 19 miljoen mogen Het weekblad schrijft dat tot nu worden uitgegeven als kosten, toe wekelijks 8 ton binnenkomt, veel minder dan de geraamde 1,7 miljoen. AVRO betaalt zes ton extra De actie kreeg op televisie eerst ondersteuning door een serie uit zendingen van de Showbizzquiz (TROS) en is vorige week overge- AVRO-woordvoerder Jan nomen door de AVRO met een Ne- Goeyenbier geeft toe dat de op- derlandse versie van het Duitse brengst uit de lotenverkoop tegen- programma 'Wetten Dass' gepre- valt. "Maar de conclusie die in Nieuwe Revu wordt getrokken is veel te voorbarig. De AVRO is pas begonnen met 'Wedden Dat' en er 'volgen nog vijf uitzendingen. Bo vendien is de druk op de liefdadig- heidsmarkt momenteel erg groot". Hij wijst in dit verband op VARA's Sterrenshow. Ook Telelot-woordvoerder Be- linfante doet dat. Volgens hem ver gen de produktiekosten van de tv- shows de grootste bedragen. Het maken van één Showbizz quiz kostte ruim zeven ton, waar van de TROS anderhalve ton voor zijn rekening nam. De hoge pro duktiekosten worden veroorzaakt door het uitbesteden van de shows aan het organisatiebureau van Joop van den Ende. Deze particuliere produktie- maatschappij brengt allerlei facili teiten in rekening, welke niet door de NOS zouden worden doorbere kend. Het probleem is dat deze groots opgezette shows niet door de omroep in eigen beheer uitge voerd kunnen worden en dat Van den Ende niet met de NOS kan of wil samenwerken. AMSTERDAM (ANP) - Het Damrak is vandaag in de voetsporen van Wall Street getreden. De Amerikaanse beurs gaf de grootste daling in de geschiedenis te zien en met een teruggang van de Dow Jones-index was de da ling groter dan op 28 oktober 1929, het begin van de krach in Amerika. Amsterdam nog weest omdat een discontoveria- Gisteren werd de grootste omzet l de historie be- ging werd verwacht. njP Drie Rotterdamse bedrijven samen ROTTERDAM (GPD) - Drie grote Rotterdamse stukgoedbedrijven gaan een fusie aan. Het gaat om Multi Terminals, Müller- Thomsen en Seaport Termi nals met in totaal ruim 1000 werknemers. Indirect zijn er nog eens 850 havenwer kers via de in de haven ope rerende arbeidspool SHB bij betrokken. Het samensmelten van de drie, nu nog grote concurrenten van el kaar, zal ondanks overbodig wor dende functies niet tot gedwongen ontslagen leiden. Het vorig jaar ge sloten akkoord in de stukgoedsec tor garandeert dat tot 1990. LEIDEN - Nederlands oudste mannelijke inwoner, Leide- naar Albert Geerlings, is van daag 108 jaar geworden. Burgemeester Goekoop bezocht Geerlings vanmorgen in be jaardencentrum de Lorentzhof om hem te feliciteren en hem, onder het toeziend oog van Geerlings vierjarige ach terkleinzoon Joost, de inmid dels traditionele doos sigaren te overhandigen. Voorts kreeg Geerlings, fervent natuurliefhebber en in vroeger tijden hovenier op de Hortus Botanicus, een boek over bota nische tuinen in Europa en Azië cadeau. (foto Holvast) deze daling. De handelaren hebben de wetten van f 56,50. ABN viel f 13 te- de zwaartekracht nu lang genoeg f590 en Heineken f7 naar getart", voegde hij eraan toe, wij zend naar de op speculatie geba seerde records in de afgelopen maanden. alle merken vc bodemprijzen! o.a. Aquata: WESTEND SURFING Aalsmeer, 02977-27593 Óók 's zondags open 12-16 uur. reikt, terwijl de aandelenkoersen Beleggingsdeskundige Jon Gro- een ongekende stijging ondergin- veman echter noemde de daling gen. Vandaag, bij de hervatting een ontwikkeling waarover de van de handel kwamen fors lagere meeste beleggers „nauwelijks ver- koersen tot stand. Zo zakte Akzo baasd zullen zijn". „De markt direct f6,30 naar f150. Kon. Olie snel f4,70 naar f 178,80 en KLM f2,50 rugn f236,50. Duidelijke verklaringen voor deze ontwikkelingen ontbre ken, maar liggen opgesloten in on zekerheden omtrent de rente, de koers van de dollar en de economi sche groei in met name de VS. De paniek op de aandelenmark ten is nog niet zo groot als in 1929, toen wanhopige beursmakelaars en investeerders uit de ramen sprongen en de wereld in een diepe crisis Werd gedompeld. Weliswaar overtrof de daling van de Dow-Jo nes index voor industriële aande len op de Newyorkse effecten beurs met maar liefst 39,10 punten het oude record van 28 oktober 1929, maar daar staat tegenover dat Dow-Jones in de afgelopen drie maanden met meer dan 250 punten is gestegen. Dinsdag bereikte deze index nog een nieuwe recordhoog te van 1565,71. Rekening houdend met deze ont wikkeling is de daling van woens dag dan ook minder gevaarlijk dan uit een vergelijking met 1929 op het eerste gezicht lijkt. Als oorzaak voor de scherpe koersdalingen noemden de meeste deskundigen UTRECHT (GPD) - Staats- onder meer een verklaring van de secretaris P. van Zeil (eco- invloedrijke econoom Henry Kauf- nomische zaken) zal niet DcTie. gistereiTniet1 langer te*W y0r,*?n vervolgd in de frau- loven dat de Amerikaanse centrale de-affaire rondom de banken binnenkort hun basisrente Utrechtse woningbouwver- (nu 7,5 procent) zullen verlagen De eniging Prinses Juliana. Verrassende van sir Alec Guinness. PAGINA 21 Sommige verzekeraars heffen te hoge ziektekos tenpremies. Reagan bevriest tegoeden van Libië. PAGINA 7 Banken staan op winst in de strijd tegen de arbeids tijdverkorting. PAGINA 9 Schoolbegeleidingsdien sten gooien geen geld over de balk. PAGINA 15 'Van Zeil stond buiten fraude' afgelopen weken handel juist de aandelen- levendig ge- In oktober vorig jaar werd het menwerking tussen de drie haven bedrijven al aangekondigd. Toen LEEUWARDEN (ANP) - De politie heeft een 38-jarige was er echter sprake van het men van een holding. Hierin o_i__ den de betrokken ondernemingen, bureau~gemeld. Over het motief die dochterbedrijven zijn van resp. het Pakhoed-concern, Furness uit onvrede over het besluit helikopterfabriek Westland om een fhsie aan te gaan met het Amerikaanse bedrijf Sikorski en het Italiaanse Fiat. Heseltine had liever gezien dat Westland met een volledig Europees consortium in zee was gegaan. Het Britse persbureau PA en de BBC meldden dat Heseltine na een felle ruzie met premier Mar garet Thatcher uit een kabinets beraad was gestormd en had ge zegd dat hij ontslag had genomen. Hij kondigde aan later op de dag een verklaring te zullen afleggen. Premier Thatcher heeft rond het middaguur direct een opvolger benoemd. Het gaat om George Younger, die nu nog minister voor Schotse zaken is. uit Leeuwar den aangehouden in verband met de dubbele moord die maandagnacht werd gepleegd. De man heeft zich de afgelopen nacht vrijwillig op het de moord is nóg niets bekend. Slachtoffers van de moord zijn twee inwoners van Leeuwarden, de 42-jarige P. Jaenicke en de 37-jarige H. de Wit. Op hun lichamen zijn Hoofdofficier van justitie mr. A. Herstel heeft dit van morgen meegedeeld. Volgens mr. Herstel is uit het vo rige maand afgesloten onderzoek van de rijksrecherche gebleken, dat Van Zeil op geen enkele wijze betrokken is geweest bij de mal versaties die zijn gepleegd door de voormalige top van de woning bouwvereniging. Daarbij is ten na dele van de corporatie voor min stens 1,3 miljoen gefraudeerd. Internatio-Müller, hun zelfstandig- dan zestig steekwonden aangetroffen. De verdachte is geen onbekende heid behouden. Nu ziet het er naar uit dat op e volledige fusie wordt afgestevend, waarbij de bedrijven hun zelfstan- i de politie, maar staat niet bekend als woordvoerder. De man wordt nog verhoord. i geweldpleger, aldus Reeds dinsdagavond viel de verdenking op de 38-jarige Leeuwarde- .---I «.„..„vw...- -ïaar, die de avond tevoren was gesignaleerd met de beide slachtoffers. o digheid verliezen. De onderne- Met zijn drieën hadden zij een bezoek afgelegd aan een buurthuis. Na het zaamheden mingsraden van de betrokken be- drama heeft de man rondgezworven in het gehele land. Vermoedelijk ajs het witten drijven zijn gisteravond geinfor- heeft hij onder druk van familie besloten zichzelf meerd over de stand van zaken. politie. Wel blijkt de staatssecretaris in de periode tussen 1977 en 1984 ge bruik te hebben gemaakt van de diensten van de woningbouwver eniging, waarvan hij tot 1981 com missaris was. Van Zeil heeft hier voor niets betaald. Het ging hierbij om kleine werk- zijn woonhuis, zo- an een kelderruim te geven, aldus de te, het vervaardigen van een wijn rek. het aanbrengen van een afdak je voor haardblokken, het schoon maken van een cv-ketel, het opho gen van tegels in zijn tuin en een maal het plaatselijk bijwerken van schilderwerk. Verder heeft de staatssecretaris van de woning bouwvereniging een tuinbank en een vlaggemast cadeau gekregen. De kosten van deze werkzaam heden beliepen ongeveer f5400, terwijl het gebruikte materiaal een waarde van f 850 vertegenwoordig de. De materiaalkosten zijn, aldus Herstal, normaal in de boeken van de woningbouwvereniging ver werkt. Op grond van deze bevindingen concludeerde de, hoofdofficier dat staatssecretaris Van Zeil geen strafbaar feit heeft gepleegd. Hij heeft daarom besloten de zaak te seponeren. Volgens mr. Herstel vindt ook minister Korthals Altes (justitie) deze beslissing verant woord. De- allerbeste opiniepeiling in ons democratisch staats bestel wordt uiteindelijk ge houden op de dag van de verkiezin gen. In de beslotenheid van het stem hokje kan ieder individu zijn eigen stem uitbrengen. Door middel van een voorkeurstem op een persoon kan bovendien de keuze voor een fa voriete kandidaat nog eens worden onderstreept. Maar voordat het zo ver is, worden die toekomstige kiezers bestookt met opiniepeilingen die van week tot week de stand van de totale kiezers gunst bijhouden. De sociaal-weten schappelijke technieken zijn zodanig verfijnd, dat met tamelijk beperkte steekproeven toch een vrij nauwkeu rig beeld kan worden geschetst van de stand van zaken op een bepaald moment. De deskundigen die deze kostbare onderzoeken verrichteh, ge ven daarbij nauwkeurig aan welke marges van nauwkeurigheid en ze kerheid omtrent hun peilingen mogen worden aangehouden. De belangstelling voor de uitkom sten van deze opiniepeilingen is doorgaans nogal dubbelzinnig. Zo lang het goed gaat. proberen politici dat voorlopige succes te onderstre pen en zo mogelijk uit te bouwen. Er bestaat immers de neiging bij veel kiezers die het nog niet zo precies weten, om mee te gaan met een partij die sterk aan de winnende hand is. Als de vooruitzichten echter wat som berder zijn, wordt de betekenis van al die cijfertjes sterk gebagatelliseerd. Het loopt dan allemaal zo n vaart niet. de kiezers hebben nog enige tijd te gaan en wacht maar eens af hoe het straks in het stemhokje zal gaan. zo luidt dan de redenering. De leiders van de politieke cam pagnes, en in hun kielzog de politici zelf, zien zich intussen genoodzaakt nauwlettend aansluiting te blijven zoeken bij de laatst bekende peiling. Naarmate de verkiezingen naderen, wordt het immers steeds moeilijker om een strategie nog helemaal om te gooien. Voor een heel bijzonder probleem ziet de PvdA zich thans geplaatst Konden de successen in de opinie peilingen aanvankelijk niet op, de laatste weken is er sprake van een dalende populariteit en wordt openlijk de vraag gesteld of de beoogde lijst trekker, Den Uyl, deze klus wel voor de zevende keer op zich moet ne men. Onderzoeker Maurice de Hond ge waagde gisteravond bij de zoveelste presentatie van een hele rits cijfers zelfs van een 'Gaaikema-effect'. In zijn brave oudejaarsconference nam deze domineeszoon Den Uyl inder daad flink te grazen, maar is dat vol doende reden om zenuwachtig te worden? Een lijsttrekker die aan spreekt, die het goed doet op de tele visie, is natuurlijk mooi meegenomen. Maar een politieke partij is meer dan een mannetje, een partij moet staan voor een beleid, voor een program ma. De onverwacht grote populariteit van Wim Kok, zo uit de vakbeweging overgestapt naar de politiek, kan na tuurlijk geen reden zijn om Den Uyl dan maar te laten vallen als een bak steen. De directeur van het wetenschap pelijk bureau van de PvdA. J.Th.J. van den Berg, slaat de spijker op de kop als hij scherp afstand neemt van elke suggestie om nu alsnog, op het laatste moment, Den Uyl weg te schuiven ten gunste van Kok. Een partij die zo omgaat met zijn chef sinds 1967, zal genadeloos worden afgestraft, zo waarschuwt Van den Berg terecht. De PvdA en Den Uyl zijn zo vlak voor de verkiezingen niet meer van elkaar los te denken. Den Uyl en zijn partij hebben de kwestie van de op volging tot nu toe niet kunnen en/of willen oplossen en met dat feit moet deze partij nu de verkiezingen in. Dat is niet zielig en ook niet rampzalig voor de te verwachten (of te vrezen) uitslag. Het is gewoon de PvdA ten voeten uit en de kiezers moeten straks maar beslissen. Zo eenvoudig ligt dat soms. Sneeuw Van het westen uit toenemende bewol king gevolgd door sneeuw. In de nacht matige vorst met een minimumtempe ratuur van min 5 tot min 10 graden, overdag lichte vorst met een maxi mumtemperatuur van ongeveer min 3 graden. Eerst nog weinig wind, later tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende zuidenwind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: dooi en af en toe regen. 10 januari 1986 Zon op: 08.45 uur, zon onder: 16.49 uur. Maan op: 09.25 uur, maan onder: 16.18 Juridische strijd met Polaroid na negen jaar verloren ROCHESTER/ODIJK (ANP/UPI/Rtr) - Het Ame rikaanse concern East man Kodak heeft de pro- duktie van kant-en-klaar- camera's en films daar voor stopgezet. Het con cern verloor een negen jaar slepende juridische strijd met Polaroid. De bezitters van de nu vrijwel onbruikbare ca mera's krijgen in de VS een schadeloosstelling aangeboden. Kodak Ne derland liet vandaag we ten dat voor ons land een soortgelijke regeling zal worden getroffen. Polaroid begon in april 1976 met een proces om dat Kodak bij de produk- tie van kant-en-klaarca- mera's en films gebruik zou maken van patenten van Polaroid. In oktober van het afgelopen jaar oordeelde het Amerikaan se hooggerechtshof dat Kodak inderdaad zeven patenten van Polaroid heeft geschonden en dat de onderneming de pro- duktie en verkoop van de betreffende produkten op 9 januari van dit jaar zou moeten staken. Gisteren weigerde het hooggerechtshof een ver zoek van Kodak om uit stel in te willigen, waar door de onderneming niets anders overbleef dan de produktie stop te zetten. De eigenaars van kant- en-klaarcamera's van Ko dak kunnen nu weinig meer met hun toestel doen omdat er moeilijk films te krijgen zijn. Polaroid heeft laten weten geen films voor Kodak-came ra's te zullen produceren. De Japanse onderneming Fuji Photo Film leverde tot nu toe wel films voor deze camera's, maar die werden niet verkocht in de Verenigde Staten. De naar schatting 16 miljoen bezitters van een kant-en-klaarcamera van Kodak in de VS hebben de keus uit drie mogelijkhe den voor schadeloosstel ling: het inruilen van hun toestel tegen een nieuwe disc-camera met tele-ob- jectief en twee disc-films, een tegoedbon van vijfig dollar (omstreeks 140 gul den) of een aandeel in het Eastman Kodak-concern. NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt'! P^!.1,aand 22'70 Pef ha" jaar f 134.90 (alléén mogelijk mei automatische betaling) per jaar 256.90 uw voorkeur aankruisen per kwartaal 67.45 De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus' Naam: Straal Postcode/Plaats Teleloon controle bezorging) tordnummer 10 I (071)-144941

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1