'De eerste kans is al gemist' Fignon staakt strijd na val Kasparov voorziet opstand schakers 'Presentjes' Lugdunum Vermiste Brouwer gevonden Aanval op Campomanes voortgezet Innovator wint etappe Geen oefenduels ijshockeyers Beenhakker ziet plannen voor Oranje gedwarsboomd Zege Schapers Kieft niet verldesbaar DINSDAG 7 JANUARI 1986 SPORT PAGINA 9 Komst naar Rotterdam onzeker ROOSENDAAL/MADRID (GPD/ ANP) - De deelname van Laurent Fignon aan de zesdaagse van Rot terdam, die van 24 tot en met 29 januari wordt gehouden, van de Rotterdamse zesdaagse, reageerde gisteravond zeer ge schrokken op de val van de als gro te trekpleister aangekondigde Fransman. „Vooral omdat het zijn twijfelachtig geworden. De Frans- rechter sleutelbeen betreft, kwam gisteren tijdens de zes- Madrid lelijk ten val de vraag of hy op tijd fit is. Met de rechterarm wordt juist veel arbeid liep naast een wond boven zijn verricht tijdens de aflossingen in wenkbrouw ook een gebroken de jachten", rechter sleutelbeen op. De oud- De Amstelveense ploegleider Tourwinnaar heeft de strijd moe- kan voorlopig niets anders doen ten staken, Peter Post, de wedstrijdleider resterende twee voldoende heeft dan afwachten of Fignon aan de een halve week m te herstellen. „Als hij niet komt, zou dat een ge weldige tegenvaller zijn voor ons. Een renner van het kaliber Fignon is niet te vervangen". Gerrie Kneteman hééft samen met zijn Spaanse koppelgenoot, de zeer talentvolle Jose-Luis Navarro de leiding genomen in de zesdaag se. Fignon stond vóór zijn val sa men met ploegmaat Alain Bondue op de tweede plaats. Peter Pieters uit Zwanenburg, gekoppeld aan Sigmund Hermann uit Liechten stein, viel van de eerste plaats te rug. LUZERN/HAMBURG (AP/DPA) - Gari Kasparov heeft woord gehouden. Het secretariaat van de wereldschaak bond FIDE heeft gisteren van de wereldkampioen geen bericht ontvangen over zijn keus voor de plaats waar de door hem onttroonde Anatoli Karpov volgende maand zijn revanche zou moeten krijgen. Kasparov had van FIDE- president Florencio Campomanes tot gisteren de tijd ge kregen om zijn keus bekend te maken of zijn titel weer kwijt te raken, maar de titelhouder had al ruim van te vo ren bekend gemaakt het ultimatum naast zich neer te leg gen. „Ik zal geen stad kiezen, ik zal niets doen", had Kas parov gezegd. ken sleutelbeen lelijke wond boven zijn wenkbrauw op SAL AH (ANP) - Aijan Brouwer is terecht. De in de woestijn van Al gerije zoek geraakte motorrijder uit Nijkerk werd gistermiddag op gespoord door vliegtuigen van de organisatie van de rallye Parijs-Da kar. Brouwer heeft twee etmalen doorgebracht zonder eten en drin ken. De 27-jarige Brouwer was vol gens teamgenoot Gerard Rond za terdag in de etappe van Ouargla naar El Golea gestart zonder zijn noodzender, de nood-vuurpijlen en zonder watertank. Brouwer was dan ook enigszins verslapt toen hij in de woestijn werd aangetroffen. Organisator Thierry Sabine ver trok onmiddellijk met zijn helicop ter om de coureur op te halen. De Belgische woestijnvos Jacky Ickx wordt door pech achtervolgd. Door een defect koelsysteem aan zijn Porsche 959 werd de zesvoudi ge winnaar van de 24-uursrace van Le Mans ver in het klassement te ruggeworpen. Vorig jaar moest Ickx in dit evenement voor waag halzen de strijd staken. De winnaar van het vorig jaar, de Fransman Patrick Zaniroli, slaagde er tijdens de derde etappe in de leiding in het autoklassement te behouden. Bij de motorcoureurs is de Belg Guy Huynen eerste. De standen aan de kop waren gisteren na drie trajecten: (auto's:) 1. Zaniroli/Da Silva (Fra) 3.55,31, 2. Gabreau/Pipat (Fra) 4.04,12,3. Met- ge/Lemoyne (Fra) 4.19,41. Motoren: 1. Huynen (Bel) 9.09,31, 2. Balestri- ri (Ita) 9.11,36, 3. Bacou (Fra) 9.27,12. AUCKLAND (Rtr) - Het Neder landse jacht Innovator van schip per Dirk Nauta is gisteravond offi cieel winnaar geworden van de tweede etappe van de zeilrace AMSTERDAM (ANP) - De oe fenduels, die het Nederlands ijshockeyteam in januari zou spelen tegen Denemarken en Frankrijk, zijn afgelast. Tech nisch directeur Dummy Smit van de Nederlandse IJshockey Bond (NIJB) is tot gisteravond bezig geweest toestemming te krijgen van de clubs uit de hoogste klasse van de nationale competitie. Volgens Smit kreeg hij onvoldoende steun van en kele hofleveranciers. De wed strijden tegen Denemarken (14 en 15 januari) en Frankrijk (28 en 29 januari) pasten in de voor bereiding van Orarye op het toernooi om het wereldkam pioenschap in de B-groep, van 20 tot 29 maart in Eindhoven. "Ik vind het erg jammer, dat het zo moet lopen", zei Smit. "De clubs zijn echter allemaal druk doende de play-offs te ha len. Met het oog op het WK lijkt het wel, alsof er verstoppertje wordt gespeeld. Ik ben de afge lopen weken druk bezig ge weest de clubs te overtuigen van het belang van de oefen wedstrijden. Maar zonder steun van de achterban beginnen we als bond niks". Smit heeft de Deense bond per telex op de hoogte gesteld van de situatie. Tegelijkertijd heeft hij de De nen gevraagd voor een oefen wedstrijd tijdens het trainings kamp, dat Nederland van 11 tot 19 maart belegt in de Westduit- se plaats Grefrath. De Neder landse competitie loopt begin maart af. FIDE-secretaris Lim Kok An zei gisteren in Luzern dat het verstrij ken van de termijn niet betekent dat Kasparov zijn titel automatisch kwijt is. Hij zei dat een besluit over eventuele diskwalificatie van Kas parov genomen zal moeten worden door Campomanes, „naargelang de informatie waarover hij beschikt". Lim verklaarde dat de kwestie gebro- geen precedent heeft, maar dat besluit in elk geval op zich zal laten wachten. Hij zei dat Campomanes op reis was en een andere mede werker zei dat de FIDE-president pas 22 januari terug werd ver wacht. De revanche zou 10 februari in Leningrad of Londen moeten be ginnen. Karpov heeft zijn voorkeur uitgesproken voor Leningrad, maar Kasparov verzet zich tegen de revanche omdat hij dan in twee jaar tijd vier keer om het wereld kampioenschap zou spelen. De kampioenschapscyclus is onder de nieuwe, door Campomanes inge stelde, reglementen verkort van drie tot twee jaar. Kasparov ver sloeg Karpov vorig jaar met 13-11 in een match van 24 partijen, nadat Campomanes eerder een einde had gemaakt aan een match die al 48 partijen gaande was zonder een be slissing in het verschiet. Daarbij kreeg Karpov het recht op revan che als hy de nieuwe match zou verliezen. Kasparov zette gisteren ook zijn kruistocht tegen de FIDE-presi dent voort en gebruikte daarvoor in een vraaggesprek met het West- duitse weekblad Der Spiegel bij zonder zwaar geschut. Kasparov zegt in het interview dat Campo manes het niet zal aandurven hem de titel af te nemen. „Er komt geen revanche, niet omdat ik het niet wil, maar omdat de hele schaakwe reld het niet wil". Volgens Der Spiegel zei de wereldkampioen te hopen dat de Russische schaak bond de FIDE zou vragen van de revanche af te zien „omdat het niet in het belang is van onze bond". Kasparov voorspelt dat de schaakwereld in opstand zal ko men tegen de gewraakte revanche- match. De wereldkampioen zei, dat de tweekamp een idee is van Campomanes en dat Kasparov er over denkt zich daarvoor terug te trekken, waarbij de FIDE heeft la ten doorschemeren dat hij dan in dat geval de wereldkroon kwijt is. Kasparov: „Maar dan moet de FI DE ermee rekening houden, dat er twee kampioenen zijn. Karpov bij de gratie van Campomanes en ik voor de reëel denkende schaakwe reld. Bovendien voorspel ik een de wereld. De enige concurrent waarmaken. „In de besprekingen de Innovator, de Franse IÉ- sprit was maandagnacht om 00.00 uur nog niet in Auckland gearri veerd. De lEsprit was nog ruim 50 mijl van Auckland verwijderd. Dirk Nata arriveerde zondag morgen in Auckland na de 7100 mijl lange oversteek van Zuid-Afri- Nieuw-Zeeland. De IE- GENUA (ANP) - De eerste stap op weg naar een nieuw Nederlands elftal is voor Leo Beenhakker ten minste half mislukt. Het ontbreken van het zestal Ajacieden door kruist zijn opbouwplannen voor de ploeg die morgen in het besneeuwde Genua uitkomt tegen de Italiaanse B-se lectie. Beenhakker had met dezelfde groep in het najaar willen beginnen aan de kwalificatiecyclus van het toernooi om het Europese kampioenschap van 1988. boomd. Ik kan mij zeer goed voor- stellen dat Michels, die tenslotte voor het totale beleid de verant woordelijkheid draagt, dat niet over zijn kant heeft willen laten gaan. Wij hebben over zijn beslis sing ook de andere twee Ajax-spe- lers te schrappen, contact gehad". De coach was van plan de periode tot half mei, wanneer de Europese ploegen die Mexico wel gehaald hebben, afreizen, te gebruiken voor de opbouw van de selectie die zich op het Europese podium moet met de clubs, vijf dagen na de te leurstelling van België gehouden, heb ik het groene licht gekregen voor zes wedstrijden in de tweede helft van dit seizoen. Er lagen vijf concrete aanbiedingen, waarvan er voorlopig drie zijn aanvaard. De wedstrijd van woensdag in Genua daar één van. Twee andere, tegen sprit, de enige echte concurrent de Duitslanden, zijn ook vast- van Nauta, moest toen nog 265 mijl staand en misschien kunnen afleggen naar de finish. Om. naar te wordenm moest de lÉsprit maandag wel voor het midder nachtelijk uur binnen zijn. Het papier te hebben, Franse schip wordt op het laatste stuk ernstig gehinderd door wind stilte. De verwachting is dat het 17 meter lange Franse jacht van vandaag de haven van land als negende finisher tweede etappe binnenloopt. Een paard van 2,8 miljoen... nog één of twee bijkomen. Het was mijn vaste plan eind meiden groep achtien tot twintig spelers op het nieu- voetbaljaar voor het A-elftal Imee gewerkt zou moeten worden. Binnen die groep is natuurlijk de loop ruimte voor Ajacieden, maar de Auck- eerste kans in de voorbereiding is de gemist. Het betekent dat er twee wedstrijden overblijven." Zoals bekend bedankten vier Ajaxieden op aandringen van technisch direc teur Johan Cruijff om 'gezond heidsredenen', waarna Rinus Mi chels de bondscoach adviseerde om ook de resterende Amsterdam mers maar buiten de ploeg te laten. NEW YORK (SID) - De Ver enigde Staten blijft het land van de onbegrensde mogelijk heden. Dat werd zondag in New York andermaal duide lijk. Voor 2,8 miljoen gulden wisselde het negen jaar oude springpaard The Natural van eigenaar. De internationale weinig bekende Katherine Burdsall zal voortaan op de rug van de hannoveraan te zien zijn. De 27-jarige amazone nam The Natural over van Rodney Jenkins. Die combina tie was dit jaar goed voor een prijzengeld van 275.000 gul den. Het vorige record bij de verkoop van een springpaard bedroeg 1,5 miljoen gulden. De paardenliefhebbers zullen in 1990 hun aandachtsveld naar Stockholm moeten ver plaatsen. De internationale ruiterfederatie (FEI) besloot gisteren in Bern dat alle we reldkampioenschappen in de paardensport in dat jaar in de Zweedse hoofdstad zullen worden gehouden. In de stem ming kregen de Zweden net de voorkeur boven Rome (42-39). Prestigezaak ■■iiau „Reglementair is de procedure ook niet te verteren. Een speler kan afzeggen, om welke reden ook. De club echter kan dat niet voor hem doen. En dat is in dit geval duidelijk gebeurd. Johan Cruijff heeft een beslissing genomen. Daardoor vielen Rijkaard, Van Basten, Vanenburg en De Wit af. Michels heeft daarnaast gezegd - en daar heb ik begrip voor - tot na der order geen Ajacieden in de se lectie op te nemen. Vlak voor hij naar China vertrok, heeft hij nog contact met Ajax gehad en de club heeft hem toen meegedeeld, via vi- ™orgen met ltalie-B ce-voorzitter Arie van Eijden, dat men niet meer zou dwarsliggen. de beste s^ctiestrijd Wij zullen natuurlijk nog moeten bekijken hoe wij verder zullen gaan. Bij mij bestaat de bereidheid er een streep onder te zetten. Het laat- ste dat ik wil is er een prestigezaak Voor het mooie weer hoefde het verjongde Nederlands voetbalelftal in ieder geval niet naar Genua. Aan de rand van het besneeuwde veld mocht doelman Hans van Breukelen nog even getest worden voor het treffen van (Foto ANP) Gedwarsboomd Het standpunt een verjongde ploeg af te vaardigen (Italië had ge vraagd om het Nederlands B-elftal, maar omdat dat niet bestaat werd gekozen voor een veredeld 'Jong Oranje') leidde voor Beenhakker en Michels tot de beslissing, geen beroep te doen op ouderen, zoals Wijnstekers, Tahamata, Van de Korput, Spelbos en ook Valke. „Maar", lichtte Beenhakker toe, „wanneer je aan spelers onder de 23 jaar denkt, kom je automatisch terecht bij Ajacieden van wie een aantal als volwaardig international kan worden beschouwd en ande ren, zoals Vanenburg, die enigszins tussen de wal en het schip zijn ge vallen. Het plan voor Genua is nu volle dig in duigen gevallen en ieder zal kunnen begrijpen dat ik daarmee helemaal niet gelukkig ben. Vooral niet omdat ik het gevoel heb, dat er andere zaken spelen dan blessures. Ik heb namelijk persoonlijk van drie van de vier spelers gehoord, dat zij graag hadden meegewild naar Italië. Op zo'n moment wordt het technisch beleid dat was uitge stippeld op een niet kinderachtige manier door een club gedwars- maken. In de eerste plaats is dat kinderachtig en ten tweede zou het slecht zijn voor het Nederland se voetbal. Het blijft mijn mening dat het in het belang is van jonge spelers, meer contact te hebben op het internationale vlak". Amsterdam Beenhakker meent bij de eerste zijn groep, want zó kan het duel van Genua toch worden gezien, re kening houdend met de kwaliteit van het Italiaanse voetbal, al ter rein te hebben verloren. „Mis schien komen er nog maar twee het gunstigste geval vier. Wanneer je dan een duel, dat misschien niet zo heet, maar dat toch een echte landen- wedstrijd is, mist, lever je in. Niet zo'n klein beetje zelfs. In onze opzet van de opbouw voor het nieuwe elftal hebben we geen moment rekening gehouden met de mogelijkheid dat een hele groep spelers zou verdwijnen. Ik heb namelijk in de acht maanden die ik voor de KNVB werk, alle mogelijke medewerking gehad. De vervelende bijkomstigheid is dat ik mij nog niet heb kunnen losma ken van de gedachte dat er meer speelt dan de door Ajax genoemde medische problemen. Tot nu toe heeft niemand mij nog ervan kun nen overtuigen dat ik het verkeerd zie. Daarom moet ik snel eens naar Amsterdam." De cijfers van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto: 3-4-7-20-25-27. Reservegetal: 19. Deelnemers 526.878. Inleg f. 2.417.463,00. Prijzen t 1.218.213,00. Cijferspel: 606769. Deelnemers 229.239. Westduitse lotto: 8-31-32-33-43-46. Re serve 27. Sptel 77: 7833264. Belgische lotto: 9-10-13-22-25-26. Reser ve: 5. Joker 7407854. W5-spel: 5-2-11-6-7. Omzet 43.177,00. Uitkering: f. 187,70. enorme opstand, die het bestaan van de FIDE in gevaar zal brengen Ik denk, dat de FIDE het niet zover zal laten komen. Die absurde re vanchematch zal dat niet waard zijn". Kasparov geeft in het vraagge sprek aan hoezeer Campomanes de Sowjetrussische schaakfederatie tijdens de vorige tweekampen met Karpov op onkosten heeft gejaagd. Louter voor de aanwezigheid van de FIDE-voorzitter in Moskou moest een honorarium van 25.000 Zwitserse francs (ongeveer 30.000 gulden) worden neergeteld. Bo vendien eiste de FIDE, volgens Kasparov, nog eens ruim een half miljoen gulden van het totale prij- zenfonds op voor een speciaal fonds voor de promotie van de schaaksport in onderontwikkelde landen. De wereldkampioen zegt sterke vermoedens te hebben, dat daar geen cent van naar de derde wereld is gegaan. Hij beschuldigt Campomanes er van de inkomsten van de FIDE „naar eigen goeddun ken" te gebruiken. „Er zijn berich ten, en het bewijs is zelfs geleverd, dat Campomanes met FIDE-geld heeft belegd in Zuidafrikaanse goudmijnen", aldus Kasparov, „Campomanes is iemand, die niets begrijpt van het schaken en de pro blematiek, die daarmee samen hangt. Hy doet alles voor geld". Nieuw in het interview is, dat Kasparov uit de doeken doet hoe zijn afdracht van het door hem ver diende prijzengeld is geregeld. Bij een prijs van 30.000 dollar moet hij 14.000 dollar afstaan aan de Russi sche staat in ruil voor 11.000 „zach te" roebels (normale omrekenings koers). Over de resterende 16.000 „harde" dollars mag Kasparov vrij elijk beschikken zonder inhouding van belasting. Kasparov, die toegaf een verhou ding te hebben met de beeldscho ne Russische actrice Marina Nejo lova, stemde er op het het hoofd kantoor van Der Spiegel in Ham burg in toe enkele tests te onder gaan ter onderstreping van zijn fe nomenale geheugen. Zo herkende hij ogenblikkelijk een serie stellin gen uit partijen, die de laatste der tig jaar tijdens grote toernooien zijn gespeeld. Volgens Kasparov heeft hij ruim 12.000 partijen in zyn „persoonlijke opslaggebied" zit ten. Daar komen per jaar nog eens 2.000 partyen bij. AUCKLAND (RTR/ANP) - Mi- chiel Schapers heeft zich gisteren tijdens het met 100.000 dollar gedo teerde Grand Prix-toernooi van Auckland gekwalificeerd voor de tweede ronde. De als vierde ge plaatste Rotterdammer, 100e op de wereldranglijst, zegevierde in de eerste ronde met grote moeite over de Amerikaan Cary Stansbury: 4-6 6-4 7-5. Schapers moet nu aantre den tegen de sterke Australièr Mark Woodforde. Deze won met 6- 4 6-3 van de Westduitser Henri Rit- tersbacher. Gouden Schoen voor Ceulemans BRUSSEL (ANP) - Voor de twee- de keer in zijn loopbaan is Jan Ceu lemans uitgeroepen tot beste voet baller van België. De 28-jarige mid denvelder van Club Brugge en het nationale elftal bleef op de lijst van 1985 Filip Desmet (Waregem) en René Vandereycken (Anderlecht) voor. Ceulemans ontving eerder in 1980 de Gouden Schoen als beste speler van het jaar. Hij volgt in die hoedanigheid En- zo Scifo op. De middenvelder van Anderlecht behoorde dit keer niet tot de betere spelers. Morten Olsen was de beste buitenlander op de lijst. De Deense verdediger van Anderlecht moest ook nog zyn jon ge clubgenoot Georges Grun voor laten. De uitslag is: 1. Jan Ceulemans (Club Brugge); 2. Filip Desmet (Waregem); 3. René Vandereycken (Anderlecht); 4. Georges Grun (Anderlecht); 5. Morten Olsen (Anderlecht). GENUA (ANP) - Wim Kieft, die ook tot de jongere kandidaat internationals behoort, was niet verkiesbaar voor de wedstryd van morgen tegen de Italiaanse B-ploeg. Kieft blyft voor vertegen woordigende Nederlandse elftallen buiten spel tot het A-team twee officiële landenwedstryden heeft gespeeld. Nadat de voetballer van Pisa in Brussel in de eerste wedstryd tegen België door scheidsrechter d'Elia uit het veld werd ge stuurd, schorste de FIFA hem voor drie wedstrijden van de inter nationale bond. De tweede ontmoeting met België was dus voor hem taboe en eventueel hadden er, by een beter resultaat in Rot terdam, nog twee ontmoetingen in Mexico bijgekomen. Nu Nederland zich niet heeft gekwalificeerd, heeft de FIFA de straf bijgesteld. De twee nog uitstaande wedstrijden van Kieft zijn de eerstvolgende twee A-wedstrijden van het nationale elftal. Paarvoor zijn de duels met de DDR en de Bondsrepubliek aange meld. Zou er voor half mei, wanneer tegen de Bondsrepubliek wordt gespeeld, niet nog een landenwedstrijd op het programma komen, dan is het Dortmunder duel het laatste uit Kiefts strafpe riode. KATWIJK - Noordwijk heeft gis teravond alleen in de tweede helft van de zaalvoetbalontmoeting met streekgenoot Van der Plas even in moeilijkheden verkeerd. Noord- wijk won het treffen evenwel met 3-5. Lugdunum leed in Rozenburg een verdiende nederlaag tegen middenmoter De Rozet: 5-4. Spar- taan'20 deelde de punten met Ce- verbo: 4-4. De Rozet - Lugdunum 5-4 De Leidenaars waren in de eerste minuten van de wedstrijd zeker ge- lijkwaardig aan de ploeg van de Zuidhollandse 'eilanden'. Toch opende De Rozet via Leen van Es de score, al ontstond er na afloop nog al wat geharrewar over de gel digheid van dc treffer. Chris Gu- bler bracht de 'kikkers' al snel weer langszij, maar middels een strafschop zette Van Es na het on deruitlopen van een medespeler Rozet nog voor rust andermaal op winst: 2-1. Hans van As toonde met een te gentreffer dat Lugdunum geens zins van plan was om zich by een nederlaag neer te leggen, maar toen lieten de Leidenaars het op eens afweten. In korte tijd kreeg De Rozet van Lugdunum allerlei 'presentjes', waardoor de Leidse goalie handen vol werk had. Toen alle rook was opgetrokken stond er een 5-2 achterstand op het score bord. Hans de Vos en Ton de Rooy maakten gebruik van het slordige spel van de thuisploeg om Lugdu num nog op 5-4 te brengen, maar meer zat er niet in. "Dat was ook niet verdiend geweest", bekende Wim van Duivenbode na afloop heel eerlijk. Van der Plas - Noordwijk 3-5 De bezoekers gingen voortva rend van start. Binnen een mum van tijd leidde Noordwijk met 0-3 door treffers van Gerben Vogelaar en tweemaal Bas van der Berg. Van der Plas kreeg nog voor de doelwisseling aansluiting door een goal van Leen van der Plas, maar het zou tot ver in de tweede helft duren alvorens de Katwykers se rieus terugkwamen. Nadat Erik Hensbergen Noordwyk op 1-4 had gezet buitte de thuisploeg de man- meer situatie uit en kwam via Jaap van Duyn en Rick Curfs tot 3-4. Bas van der Berg zat aan de kant twee strafminuten uit, maar na zyn terugkeer klaarde Noordwijk het karwei. De gelijkmaker bleef uit en René Hensbergen tekende voor de eindstand: 3-5.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9