Geld voor paranormale geneeskunde Aangifte Amsterdam daalt 'Aruba kan niet alleen beslissen' Neerlands Herstel geweigerd bij raadsverkiezingen Minister De Koning over afzien van onafhankelijkheid: Gevangenen- oproer in Scheveningen GAK spoort voor miljoenen aan fraude op Rijk subsidieert experiment Kome^H*"oe* DINSDAG 7 JANUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Ook in Groningen 'opmerkelijke' vermindering AMSTERDAM/GRONINGEN (ANP) - Het aantal aangiften by de Amsterdamse politie is in 1985 voor het eerst sinds jaren - en in tegenstelling tot de landelijke ten dens - met 4,5 procent gedaald. De oorzaken voor deze daling zijn vol gens hoofdcommissaris Valken moeilijk aan te geven. In Gronin gen daalde het aantal misdrijven zelfs met tien procent. De daling in Amsterdam houdt volgens Valken mogelijk verband met het ontmoedigingsbeleid ten aanzien van verdovende middelen. Door dit beleid is sowieso al het aantal verslaafden van buiten de stad teruggelopen. Hy is 'gematigd optimistisch' over de daling, maar vindt het aantal toch nog 'oneven redig hoog' vergeleken bij Rotter dam en Den Haag. Vooral bij het bestrijden van de kleine criminali teit hebben wij nog veel steun no dig van de overheid en het publiek, meent de hoofdcommissaris. De Amsterdamse politie consta teerde ook in 1985 een stijgend ge bruik van cocaïne naast heroïne. De verhouding is nu fifty-fïfty, al dus Valken. De bestrijding van de handel in cocaïne wijkt overigens niet af van die in heroïne, voegde de hoofdcommissaris er aan toe. De Amsterdamse politie nam vo rig jaar 158 kilo heroïne in beslag. Dat is ruim een verdubbeling ver geleken met 1984. De oorzaak daar van is volgens Valken 'dat wy vo rig jaar een aantal grote klappers hadden'. Zo werden enkele heroï- nelaboratoria opgerold. Wij blijven ons de komende ja ren concentreren op de zware cri minaliteit, zo lichtte Valken toe. "Wij blijven ook zoeken naar bete re nationale en internationale sa menwerking". De hoofdcommissa ris kondigde de verschijning aan van een nieuw beleidsplan zware criminaliteit. Ook m Groningen is aantal mis drijven in de gemeente Groningen het afgelopen jaar met ruim tien procent gedaald, zo blijkt uit de jaarcijfers. De daling komt groten deels op rekening van de inbraken, die in 1985 met zeventien procent zyn gedaald. Hoofdcommissaris Nordholt zoekt de verklaring daar voor in de richting van de diverse projecten die de politie het afgelo pen jaar samen met gemeente en andere instellingen heeft uitge voerd. Daartoe behoren een vanda- lismeproject, het homoproject (ge richt tegen het geweld tegen homo seksuelen) en verhoogde waak zaamheid tegen tasjesroof. Sneeuwbal te hard gegooid: hersenletsel ROTTERDAM (ANP) - Een 9- jarige jongen gooide gisteren met zoveel kracht een sneeuw bal van de galerij van een flat in Rotterdam, dat hij over de ba lustrade sloeg en met ernstig hersenletsel in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Dit heeft de politie meegedeeld. De jongen viel zes meter naar beneden en kwam met zijn hoofd tegen de stoeprand. Hij brak ook zijn enkel. Hij had met de sneeuwbal op zijn vriendje gemikt die beneden liep. ARNHEM (ANP) - Het centraal stembureau in Arnhem heeft ge weigerd de politieke party 'Neer- lands Herstel', die mede is opge richt door de weduwe van NSB- voorman Rost van Tonningen, te registreren voor de gemeente raadsverkiezingen in maart van dit jaar. Het bureau besloot hiertoe na dat het had nagegaan hoe 'Neer- lands Herstel' haar doelstellingen en ideeën uitdraagt en zich opstelt in de samenleving. Dit heeft een woordvoerder van de gemeente Arnhem gisteren meegedeeld. Het centraal stembu reau volgt met zijn besluit een uit spraak uit 1982 van de Raad van State over de Nederlandse Volksu nie. De Raad stelde toen dat, hoe wel de inhoud van een politiek pro gramma op zichzelf wordt be schermd door de vrijheid van me ningsuiting, de wijze waarop dit programma wordt uitgedragen, niet buiten beschouwing kan wor den gelaten. Dat geldt ook als het optreden van een groepering in de samenleving de rechten van ande ren raakt. De weigering om 'Neerlands Herstel' te registreren heeft tot ge volg, dat de partij onder die naam niet aan de gemeenteraadsverkie zingen mag deelnemen. Daarop was eind vorige maand al aange drongen door de Arnhemse advo caat K. Peper. Volgens Peper maakt 'Neerlands Herstel' zich in woord en geschrift schuldig aan rassendiscriminatie en aanzet tot haat en geweld tegen buitenlan ders. De kieswet biedt in zo'n geval volgens hem de mogelijkheid om een party te weigeren op grond van redenen die verband houden met openbare orde en goede zeden. Burgemeester en wethouders van Arnhem besloten vrijdag al om 'Neerlands Herstel' uit te sluiten LANDSMEER - Een grote uitslaande brand heeft gisteren de papier groothandel en -snijderij Schoen op de grens van llpendam en Landsmeer (N.H.) volledig verwoest. Volgens de politie loopt de schade in de miljoe- De brandweerkorpsen van llpendam, Landsmeer en Purmerend bestre den het vuur. De groothandel leverde onder meer papier aan enkele Ne derlandse krantenbedrijven. De oorzaak van de brand is onbekend. (foto ANP) Krakers zien toch af van kort geding tegen Korthals Altes AMSTERDAM (ANP) - De krakers van het pand Schaepmanstraat 59-i in de Amsterdamse Staatslieden buurt zien af van een kort geding tegen minister Korthals Altes (jus titie) naar aanleiding van diens uit latingen over de verslaafdheid van de krakers. De bewindsman ver duidelijkte vrijdag zijn uitlatingen, die hij had gedaan in een interview met Elseviers Magazine van 7 de cember over de verslaafdheid van krakers. In dat interview zei de minister onder meer dat 'de helft van de krakers verslaafd is'. De krakers van het pand Schaepmanstraat wa ren hier boos over omdat zij dach ten dat de minister daarmee op hun doelde. Korthals Altes sprak echter over krakers in het alge meen, zo bleek vrijdag. De krakers, die via Advokatenkollektief Am sterdam Noord met een geding dreigden, zien hiervan nu af, aldus advocaat mr. Kersting. Ook het tweede kort geding te gen de minister om de op het poli tiebureau genomen polaroid-foto's van de overleden kraker Hans Kok vrij te geven is inmiddels van de baan. Vrijdag werd toegezegd dat de foto in handen van de vertrou wensarts van de familie van Hans Kok, dokter Schumacher, gegeven zou worden, aldus Kersting. traagheid is overigens schijn, want in werkelijkheid heeft Halley een snelheid van meer dan 45 kilometer per seconde. De afstand tot de zon neemt deze week af tot 120 miljoen kilometer, terwijl die tot de aarde nu al meer is dan 200 miljoen kilo meter. In februari gaat Halley verloren in de gloed van de zon en pas in maart komt hij weer tevoorschijn, hoewel hij dan te zien zal zijn vlak voor zonsopkomst. Vanaf het noor delijk halfrond is hij dan echter nog nauwelijks waarneembaar en kunnen de mensen beneden de evenaar de komeet goed zien. Voor wie de komeet nu mist is er weinig hoop, want hij komt pas in 2061 weer langs. (foto's anp, ap, carpress) WILLEMSTAD (ANP/GPD) - Aru ba kan niet eenzijdig besluiten af te zien van de onafhankelijkheid, die is vastgesteld op 1 januari 1996. Dat heeft minister De Koning (An tilliaanse zaken) in Willemstad ver klaard aan het begin van een ne- gendaags werkbezoek aan de Ne derlandse Antillen en Aruba. De bewindsman zei desgevraagd dat het referendum dat door de nieuwe Arubaanse regering is aan gekondigd 'interessante politieke feiten' kan opleveren, maar dat die niet vanzelfsprekend tot uitstel van de onafhankelijkheidsdatum hoeven te leiden. „Er zyn duidelij ke afspraken gemaakt op de ronde tafelconferentie (RTC) van maart 1983 en daar houden we ons aan. Als die afspraken gewijzigd moe ten worden, dan dienen alle acht deelnemers van toen ermee in te stemmen", aldus De Koning. Op de RTC is afgesproken dat Aruba gedurende tien jaar een aparte status krijgt binnen het ko ninkrijk, die in 1996 moet uitmon den in totale onafhankelijkheid. De acht deelnemers van de RTC waren Nederland, de Nederlandse Antillen en de zes eilanden elk apart. Door het houden van een re ferendum lijkt Aruba de afgespro ken onafhankelijkheidsdatum op losse schroeven te willen zetten. Verbaasd De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft verbaasd gereageerd op uitspraken van gouverneur Tromp van Aruba, dat de Arubaan se politici alleen met onafhanke lijkheid in 1996 hebben ingestemd om zo de status aparte te verkrij gen. De WD vindt dat minister De Koning Aruba duidelijk moet ma ken dat als het eiland afziet van de onafhankelijkheid in 1996, de sta tus aparte moet verdwijnen. Hier door zou Aruba zou terugkeren in het Antilliaanse staatsverband. De WD-kamerleden Wiebenga en Terpstra hebben dit gezegd in schriftelijke vragen aan De Ko ning. De WD-kamerleden vinden dat de bevolking van Aruba goed moet worden voorgelicht over de recent tot stand gekomen wijzigingen van het Koninkrijksstatuut, die inhou den dat Aruba gedurende tien jaar de status aparte krijgt als voorbe reiding op de onafhankelijkheid in 1996. Stroef De besprekingen die minister De Koning op het ogenblik op Cura cao voert met de nieuwe Antil liaanse regering, verlopen stroef. De Antilliaanse minister van ont wikkelingssamenwerking Jopi Abraham heeft de Nederlandse re gering om extta geld gevraagd bo ven het plafond van de ontwikke lingshulp. Nu Aruba op 1 januari uit het An tilliaanse staatsverband is gestapt, moet het loodzware ambtenaren apparaat opnieuw worden georga niseerd en vooral ook gesaneerd. Ruim duizend ambtenaren worden dan overbodig: zy moeten zich om scholen en in het bedrijfsleven een baan zoeken. De politieke macht komt meer bij de eilanden zelf te liggen, waardoor de verantwoorde lijkheid van de centrale regering op Curacao wordt uitgehold. De staatkundige veranderingen kosten handenvol geld en volgens minister De Koning moeten de An tillen dat maar betalen uit de pot van de ontwikkelingshulp. In feite een ongewenste ontwikkeling, om dat de eilanden voor de gewone huishouding steeds verder afhan kelijk worden van Nederland. Minister De Koning is wel bereid „om in deze noodsituatie bij te springen en voor een beperkte pe riode begrotingshulp te verlenen op basis van een bezuinigingsplan dat ertoe leidt dat de begroting over twee jaar weer in evenwicht is". Dezer dagen zal de discussie in het Fort Amsterdam vooral gaan over de Antilliaanse bydrage om de financiële problemen op te los- Volgens minister De Koning staan de eilanden met de rug tegen de muur. Zij móeten bezuinigen, anders is er over korte tijd geen geld meer in kas om de vele ambte naren te betalen. Ook de waarde van de Antilliaanse gulden komt dan in gevaar, met alle sociale ge volgen vandien. Zelfmoordcommando 'niet bekend' PANAMA/DEN HAAG (AP) - De Nederlandse en Amerikaanse ministe ries van buitenlandse zaken hebben gistren laten weten dat hun niets bekend is over een zelfmoordcommando dat zich op de Nederlandse An tillen zou voorbereiden op een aanslag op het Panamakanaal. De opperbevelhebber van de Panamese strijdkrachten, generaal Ma nuel Antonio Noriega, had in een zondag gepubliceerd interview gezegd dat hij informatie had van inlichtingendiensten over 'plannen van guer rillastrijders in opleiding in de Nederlandse Antillen voor een doel in Latijns-Amerika'. Het doel zou het 82 kilometer lange kanaal zyn dat de Atlantische Oceaan verbindt met de Stille Oceaan. De Verenigde Staten hebben de verplichting op zich genomen om het kanaal tot het jaar 2000 te verdedigen. Maar de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Charles Redman, zei dat er niets bekend was 'over een specifieke dreiging voor het kanaal'. Ook by de Nederlandse regering is over een dergelijke aanslag niets be kend, zo vertelde een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Zy merkte op, dat alle Antillen 'zo klein zyn dat het byna onmogelijk is om er iets te verbergen'. Partij van Rost van Tonningen van een in feburari speciaal voor buitenlanders te houden politieke informatiemarkt. Dat gebeurde omdat de doelstellingen van de party volgens het college haaks staan op het gemeentelijk minder hedenbeleid. Voorzitter J. Zwart van 'Neerlands Herstel' was giste ren niet voor commentaar bereik baar. Zijn party deelde onlangs mee behalve in Arnhem ook in Rotterdam en Rheden aan de ge meenteraadsverkiezingen te willen meedoen. Bij de centrale stembu reaus in Rotterdam en Rheden zijn binnen de daarvoor geldende ter mijn echter geen verzoeken tot re gistratie binnengekomen. DEN HAAG (GPD) - In de Scheve- ningse gevangenis is de vrede tus sen bewaarders en gedetineerden gistermiddag weer getekend nadat een groep van 40 gevangenen 's ochtends de boel op stelten had ge zet. De rel ontstond nadat een be waarder een gedetineerde over de balustrade had geduwd. De gedeti neerde, die in een vangnet terecht kwam, moest voor onderzoek naar het ziekenhuis. De moeilijkheden ontstonden omstreeks het middaguur in de A- vleugel, waar langgestrafte gevan genen verblijven. Een van de gede tineerden kreeg ruzie met een be waarder. Hij wierp de bewaarder een stoel in het gezicht. De bewaar der op zyn beurt gaf de man een zet, waarna deze van de balustrade op de tweede etage viel. De ruzie werd gadegeslagen door een groep van 40 gevangenen die juist van de arbeid teurgkeerden Zij vielen de bewaarders aan, waar bij links en rechts klappen werden uitgedeeld. De bewaarders trok ken zich daarop terug. De bijstand steams van de Haagse politie, die inmiddels te hulp waren geroepen, hoefden evenwel niet op te treden. De gedetineerden richtten grote schade aan. Een van de toiletgroe pen werd volledig vernield. Met de gedetineerdencommissie is inmid dels de afspraak gemaakt dat de gedetineerden de rommel zelf zul len opruimen. De directie beraadt zich nog over maatregelen. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) heeft vorig jaar bij werknemers voor 10 miljoen gul den aan frauduleuze uitkeringen opgespoord. Ook aan de zijde van de werkgevers zijn miljoenenbe dragen teruggevonden. De presi dent-directeur van het GAK, mr. H. B. M. H. Boitelle, ziet in de cij fers een bewijs dat er duidelijke vorderingen zyn gemaakt bij het bestrijden van fraude. In zyn nieuwjaarsrede schreef Boitelle deze successen mede toe aan de toenemende samenwerking tussen Justitie, de Fiscale Opspo ringsdienst en de gemeentelijke sociale diensten. "De preventieve werking die hiervan uitgaat mag niet worden onderschat", zei hy. Boitelle noemde ondertussen "fouten in de uitvoering van de so ciale wetgeving onvermijdelijk ge zien de ingewikkelde regels en de haast waarmee deze tot stand ko men". Hij meent echter dat "de ge volgen van deze fouten voor de uit keringsgerechtigden worden veel al tijdig ondervangen". De president-directeur van het GAK maakte verder bekend, dat de daling van het ziekteverzuim en van het aantal ww-aanvragen, die al enkele jaren te zien is, zich vorig jaar heeft voortgezet. Hij zei dat het aantal werkloze uitzendkrachten vorig jaar is toegenomen met 32 procent (van 30.000 naar 40.000) en het aantal seizoenwerkers met 13 procent (van 12.400 naar 14.000). Dat wettigt volgens Boitelle het vermoeden dat bedrijven steeds meer met tijdelijke krachten werken. TRAWLERBRAND (ANP) - Het hospitaalkerkschip De Hoop heeft de gistermorgen vroeg in brand ge raakte trawler Frans Vrolijk op sleeptouw genomen nadat de brand was geblust. Het schip is ge deeltelijk uitgebrand, aldus een melding van De Hoop. De opvaren den bevinden zich in goede ge zondheid aan boord van het hospi taalkerkschip. Een matroos Is met een botbreuk in een ziekenhuis in Engeland opgenomen. PEGASUS UTRECHT (ANP) - Voor de eerste keer heeft het ministe rie van WVC subsidie gegeven voor een parapsycholo gisch onderzoek. De vakgroep Parapsychologie, van de Utrechtse universiteit mag met vier ton overheidsgeld uit zoeken of het mogelijk is om hoge bloeddruk te genezen via handoplegging of zelfs door geestelijke krachten zon der enige aanraking van de patiënt. Een advertentie in een aantal lan delijke en regionale kranten afge lopen zaterdag, waarin onderzoe ker Attevelt patiënten oproept om aan het onderzoek mee te werken, heeft tot een lawine van reacties geleid. Gistermiddag om drie uur moesten Attevelts medewerkers de inschrijving van belangstellen den staken, omdat zich toen al 500 mensen hadden aangemeld. Uit die groep zullen zij uiteindelijk 120 proefkonijnen selecteren met een hoge bloeddruk met onduidelijke oorzaak, die vaak moeilyk te be strijden is. "De belangstelling is veel groter dan verwacht, ik had op zo'n 300 telefoontjes gerekend", al dus Attevelt. De deelnemende patiënten wor den opgedeeld in drie groepen, die alle een andere behandeling krij gen. De eerste groep ontvangt een zogenaamde 'optimale behande ling': handoplegging en strijken. De patiënten in de tweede en de derde groep hebben geen lichame lijk contact met de behandelaar. Zij weten zelfs niet eens of zij wel behandeld worden. Doordat de be handelaar zich achter een door- kijkspiegel bevindt, een ruit die maar aan een kant doorzichtig is, weten de patiënten uit deze groe pen niet of er aan de andere kant wel iemand is. Zo kan onderzocht worden of het voor de bloeddruk werkelyk verschil maakt of er wel of geen paranormale behandelaar is die zich op de genezing van dat ziektebeeld concentreert. De invloed van suggestie is bij de laatste twee groepen uit te sluiten, omdat zij niet weten of er van enige behandeling sprake is. "Als uit het onderzoek bij groep twee en drie blijkt dat de paranormale behande ling effect heeft, kunnen we bij groep hetzelfde aannemen. Het eventuele extra effect dat de opti male behandeling heeft is dan toe te schrijven aan psychologische factoren, zoals suggestie, bijvoor beeld door de aandacht die de pa tiënt van de genezer krijgt", aldus Attevelt. Binnenkort zal Attevelt de drie organisaties voor paranormale ge nezers die ons land rijk is aan schrijven met het verzoek aan het onderzoek mee te werken. Samen hebben deze verenigingen zo'n 250 leden. Attevelt heeft voor zijn on derzoek 12 paranormale behande laars nodig. LEIDEN - Het was gisteren drin gen geblazen voor de raampjes van de DC-9 met vele amateur-astrono men was beladen om de komeet Halley van dicht(er)bij te bekijken. Deze sterrenvlucht, de eerste in een serie, was georganiseerd door de sterrenwacht Simon Stevin en het initiatief bleek een doorslaand suc ces. Ook voor de deelnemers, want die keken met behulp van verrekij kers hun ogen uit op de de een keer in de 76 jaar langssuizende komeet. Wat ze te zien kregen toont deze foto van de Amerikaanse amateur astronoom Johnny Home: die maakte deze tijdopname (30 minu ten) van de komeet door zijn tele scoop. Wanneer de hemel vanavond hel der genoeg is, is de komeet ook van af de begane grond zichtbaar. Wie nog een blik op het fenomeen wil werpen, moet overigens wel van avond kijken want het duurt niet lang meer voordat de komeet in de gloed van het zonlicht 'verdwijnt'. Nu is de komeet echter nog kort voor zonsondergang te zien, laag boven de horizon in zuidwestelijke tot westelijke richting. Op het bij gaande kaartje is te zien waar Halley zich precies vertoont. De komeet schuift nog steeds traag door het sterrenbeeld Water man in de richting van de zon. Die tt.■- OMMEN - Honderd Amerikaanse militairen, onder wie tien vrouwen, zijn momenteel in Nederland in bivak aan het oefenen. Overgevlogen uit het tropische Florida moesten de soldaten wel even wennen aan de Neder landse weersomstandigheden. Voordat ze hun jeeps gingen prepareren voor het begeleiden van het transport bij de NAVO-oefening Reforger warmden ze zich tenminste maar even op bij de kachel. Aan Reforger doen overigens 21.000 militairen uit de VS, Canada en West-Duitsland mee. (foto anpj SCHIETPARTIJ (ANP) - De poli tie van Sittard heeft twee mannen en een vrouw aangehouden vanwe ge de mysterieuze schietparty van verleden week donderdagavond bij het ziekenhuis in die plaats. Daar werd een 31-jarige inwoner van Elsloo gevaarlijk gewond.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5