De 'gestolen ogenblikken' van twaalf jongeren 'Het peil van de lessen is om te huilen' PODIUMBUK Rozijn uit Oosterbeek brengt 'Hootenanny' Muzikale C- aandelen DINSDAG 7 JANUARI 1986 KUNST PAGINA 15 in het LAK-theater brengen. Redactie Pieter O. Rosier De Leidse Schouwburg heeft mor genavond een aardige verras sing. Dan wordt 'Hootenanny' uitgevoerd, een voorstelling van theaterproject Rozijn, dat twee jaar geleden in Arnhem in het le ven werd geroepen om jongeren de kans te geven theaterervaring op te doen. Elders op deze pagina meer over 'Hootenanny', dat drie dagen na de Leidse voorstelling in Arnhem in première gaat. Aanvag 20.15 uur. Arean Jenny Arean geeft vrijdag in de Leidse Schouwburg opnieuw een voorstelling van 'Gescheiden vrouw op oorlogspad', waarmee ze eerder in zowel LAK als schouwburg te zien was. In een eerder in deze krant verschenen recensie werd gesproken van een "ronduit heerlijk programma. waarbij je je eigenlijk steeds maar één ding afvraagt: waar om is ze daar nu pas mee voor de dag gekomen?". Aanvang 20.15 Visser Joop Visser. Achter deze dertien-in-eendozijnnaam gaat één van de legenden van de jaren zestig schuil. Toen noemde hij zich nog Jaap Fisher en had een grote schare trouwe bewonde raars, die 'Het Ei', 'Eendje' en 'Tem me dan' woord voor woord konden meezingen. Hij geeft nu maatschappijleer aan een MTS. treedt nog maar enkele keren per maand op en doet dat onder zijn eigen naam, omdat hij geen lied jes van vroeger meer zingt. Za terdag doet hij dat in de Leidse Schouwburg. Aanvang 20.15 Fassbinder In het LAK wordt deze week op vier achtereenvolgende avonden het toneelstuk 'Katzelmacher' van Rainer Werner Fassbinder uitgevoerd door LAK-drama. Fassbinder schreef 'Katzelma cher' in 1968, maar het onder werp heeft nog niets aan actulai- teit ingeboet. Jongeren in een provinciestadje - 'kansarmen' zouden ze tegenwoordig worden genoemd vervelen zich stierlijk en reageren hun onbehagen af op een Griekse gastarbeider, die in het stadje komt werken. Het sexu- eel en lichamelijk geweld nemen steeds ernstiger vormen aan. In dertijd speelde Fassbinder bij het Action Theater zelf de rol van de Griek Jorgos. In 1969 werd 'Kat zelmacher' verfilmd. De instude ring door LAK-drama is de twee de Nederlandse versie. In 1982 bracht Theatergroep Piek uit Utrecht het stuk voor het eerst in ons land. Op woensdag, donder dag, vrijdag en zaterdag te zien in het LAK aan de Cleveringa- plaats. Aanvang steeds 20.30 OOSTERBEEK/LEIDEN - Voor morgenavond kondigt de schouwburg een unieke theater- produktie aan. Het heet 'Hoote nanny', en is een project voor jongeren door de Stichting Thea ter Rozijn uit Oosterbeek. Ruim anderhalf jaar geleden begon men met een na vele audities ge selecteerde groep jongeren, die zich voor theater interesseerden. Jongeren met zeer verschillende achtergronden, die in maat schappelijk opzicht op welke wijze dan ook 'buiten de boot' dreigden te vallen. Gedurende een aantal maanden kregen zij een algemene theateropleiding, die tot een produktie zou moeten leiden. Morgenavond is het artis tieke resultaat te zien van het in tensieve repetitie- en begelei dingsproces. Dat is overigens een proefvoor- stelling en tevens is het de eerste keer, dat deze produktie in zijn geheel in een professioneel thea ter voor een publiek gebracht wordt. 'Hootenanny' is een Ame rikaanse titel, die verwijst naar de maandagavonden, waarop in diverse café's amateurs mochten optreden. Die avonden, waarop amateurs een kans kregen, gin gen al snel als een talentenjacht funktioneren. Theije Twijnstra is de regis seur/schrijver van deze produk tie. Hij vertelt desgevraagd, dat er een paar korte verhalen wor den gespeeld, die met muziek. zang en dans worden afgewis seld. Twijnstra: "Het zijn realisti sche, herkenbare verhalen, die voor een deel in de taboesfeer liggen. Op deze manier heeft de ze produktie min of meer de op zet van een revue. Maar wij spre ken liever van 'anti-revue', om dat het bij een revue uitsluitend om amusement en vermaak gaat". Als voorbeeld noemt hij het verhaal over de sexualiteits- beleving van een invalide, dat door een invalide jongen ge speeld wordt. De persberichten gebruiken zowel de termen 'grof als 'fijn zinnig', waarbij volgens Twijn stra 'grof in de zin van openhar tigheid moet worden opgevat. Het zijn voor een deel ernstige onderwerpen, die door jonge mensen in hun spel naar voren worden gebracht. Juist omdat het jonge mensen zijn, krijgt de voorstelling volgens de regisseur een wat lichter karakter. Twijnstra heeft niet met een vooraf geschreven script ge werkt en evenmin is hij van im provisatiemodellen uitgegaan. Bij het schrijven van de verhalen heeft hij zich door "gestolen ogenblikken" laten inspireren. Twijnstra: "De voorstelling is ontstaan vanuit het bestuderen, hoe de jongeren met elkaar bin nen het project omgingen. De verhalen zijn geïnspireerd door de momenten, waarop de deelne mers, die zich dat niet bewust waren, bekeken werden". De leeftijd van de spelersgroep loopt van veertien tot achttien jaar. In de uitnodigingsbrief voor de première op 11 januari in de Arnhemse stadsschouwburg staat echter: "Gezien de aard van de voorstelling is het niet raad zaam om kinderen beneden de vijftien jaar mee te nemen". Twijnstra: "Dat lijkt inderdaad in tegenspraak met elkaar. Toen de spelers bij het project kwa men, waren dat jongeren, die al heel wat hebben meegemaakt - méér dan kinderen met een be schermde achtergrond. Gedu rende de afgelopen maanden speelde dat telkens mee en zijn ze zichzelf regelmatig tegengeko men. De voorstelling brengt een extract van wat de spelers heb ben doorgemaakt. Leeftijdgeno ten, die onvoorbereid naar de voorstelling komen kijken, zien slechts dat extract. Daardoor zou de confrontatie bij gebrek aan overzicht en in emotioneel op zicht wel eens hard kunnen zijn". Bij de voorstellingen voor mid delbare scholieren zal dan ook volgens de regisseur aandacht aan de voorbereiding besteed worden. 'Witheet' De jongeren, die zich voor dit project hebben aangemeld, zou je 'kansarm' kunnen noemen - alhoewel ze volgens Twijnstra bij het horen van die term zelf "wi theet" zullen worden, zeker nu ze bij Theater Rozijn een kans heb ben gekregen. Bepaalde vormen van protest, van onaangepast heid aan gevestigde normen, zo als Twijnstra de houding van de ze jongeren omschrijft, hebben de professionele medewerkers van dit projekt in een creatieve vorm willen uitdrukken. Theater als therapie?! De schrijver en re gisseur wijst dat van de hand, ook al geeft hij toe, dat driekwart van de tijd aan opvang en bege leiding en een kwart aan lesge ven is besteed. Twijnstra: "Thea ter is hier iet bewust als therapie gebruikt; daartoe zijn we niet ge kwalificeerd. Therapie is een be laden term, die bovendien nog een ziekte suggereert. Daarvan is hier echter geen sprake". De komende tijd is extra span nend. Er zijn nu ongeveer tien voorstellingen geboekt. Afhan kelijk van de reacties hoopt men een tournee langs de professio nele theaters te kunnen gaan ma ken. Project en produktie zijn onlosmakelijk met elkaar ver bonden. Toch kunnen publiek en critici alleen de voorstelling zien en van het project slechts in direct kennis nemen. Dat maakt het beoordelen van een dergelij ke onderneming er niet gemak kelijker op. Daarom tot slot aan de regisseur de vraag, wat voor effect hij (los van de waarde van het project voor de deelnemers) bij de toeschouwers hoopt te be reiken. Twijnstra: "Ik hoop, dat 'Hootenanny', dóór, maar niet per se vóórjonregen van veertien tot achttien jaar. «foto pr) de toeschouwers geraakt zullen zijn', mede door het ontbreken getoonde nog eens na te den- worden door wat er getoond van oplossingen, en van daaruit ken". wordt. Dat ze verward zuilen eventueel bereid zijn om over het WIJNAND ZEILSTRA ANP bezorgd om nieuws op radio DEN HAAG (ANP) - "Wij maken ons zorgen over onze Radio nieuwsdienst. Voor het tweede achtereenvolgende jaar hebben wij moeten accepteren dat de NOS als opdrachtgever de zendtijd van de Radionieuwsdienst verminderde. In totaal is de zendtijdverminde ring nu al liefst 18,8 procent. In alle redelijkheid kan gesteld worden dat de omroep als geheel slordig omspringt met een basisvoorzie ning voor de gemeenschap". Dat zei H.A. Lichtenveldt, hoofd redacteur-directeur van het Alge meen Nederlands Persbureau (ANP), gisteren in Den Haag tij dens de traditionele nieuwjaarsbij eenkomst van het ANP. Volgens Lichtenveldt zal het overleg tussen de NOS en het ANP over de situatie bij de Radio- nieuWsdienst in januari worden voortgezet. "Daar zullen wij naar wegen moeten zoeken om tot een betere invulling van het nieuws op de radio te komen. Doorgaan op de weg die in 1984 is ingeslagen, ach ten wij onaanvaardbaar", aldus Lichtenveldt, die er aan toevoegde dat het ANP in 1984 en 1985 van onverdachte zijde, namelijk van de luisteraars zelf, een steun in de rug heeft gekregen. Lichtenveldt maakte er in zijn nieuwjaarstoespraak tevens mel ding van dat de gesprekken tussen de NOS en het ANP op twee fron ten moeizaam verlopen. "De on derhandelingen over deelname van het ANP in Teletekst, een wens die door minister Brinkman in zijn mediawet is geuit, hebben nog geen resultaat opgeleverd. Hetzelfde geldt voor de besprekin gen over een contract tussen acht omroeporganisaties en het ANP over het gebruik van de algemene nieuwsdienst door deze omroe pen". DEN HAAG (GPD) - Voor vioolpe dagoge Coosje Wijzenbeek (37) is een vioolconcours in de eerste plaats een mogelijkheid voor do centen om eens uit het eigen be dompte leskamertje te stappen, kennis te nemen van eikaars les methoden en te praten over proble men op pedagogisch en viooltech- nisch gebied. Het Iordens-Vioolconcours in het Koninklijk Conservatorium in Den Haag biedt die gelegenheid. De vierde aflevering is zojuist be gonnen: de komende weken tonen 75 jonge violisten in de leef tijdsklassen 10 toten met 12 jaar en 13 tot en met 14 jaar hun vorderin gen aan een deskundige jury. door Peter Huysman Vanzelfsprekend zijn ook voor de deelnemers zelf en voor de ou ders van leerlingen de Iordens- Viooldagen van belang. Volgens Coosje Wijzenbeek werkt het inspi rerend dat de kinderen elkaar ho ren spelen en voor een publiek moeten optreden. Dat helpt ze over hun podiumangst heen. Boven dien is er dan nog de stimulans om naar zo'n concours toe te werken. Het motiveert de pupillen om de Vioolpedagoge noemt Iordens- Viooldagen van groot belang stukken (verplicht en vrij) goed hun vingers te krijgen. De ouders worden weer op een andere manier geprikkeld. De er varing is dat zij advies gaan inwin nen en maatregelen nemen als blijkt dat hun kinderen in vergelij king tot de prestaties van andere deelnemers onder de maat blijven. Zo heeft een concours op bijna alle fronten voordelen. Coosje Wijzen beek is er dan ook van overtuigd dat het niveau van het jeugdige viooltalent in Nederland mede door het organiseren van de Ior- dens-Viooldagen per jaar gestegen Het gaat volgens haar niet pri mair om het winnen van de wed strijd. Dat lijkt op valse beschei denheid, want juist de afgevaardig den uit de 'stal'-Wijzenbeek doen het keer op keer op het lordens- LONDEN - Andrew Lloyd Webber (links) gaat big business maken van zijn composities. Op deze AP- foto schudt hij zijn -voormalige mu zikale compagnon Tim Rice de hand omdat zijn maatschappij 'The Really Useful Group' is toege laten op de Londense beurs. Deze maatschappij heeft de rechten op alles wat Lloyd Webber sinds 1979 heeft gecomponeerd en wat hij de komende zeven jaar zal schrijven. Rice is Coosje Wijzenbeek: "Viool spelen doe je met je hele lijf'. Cats en schreef vorig jaar quiem. opmerkelijk goed. Laat ste toppers waren Saskia Viersen (toen 13) en Hebe Mensinga (toen 11), die de hoogste onderscheidin- /gen ontvingen. Hebe Mensinga doet dit jaar weer mee. Naar het oordeel van de concertmeester van het Residen tie-Orkest, Jaring Walta, één van de initiatiefnemers van de Vioolda- gen, is zij opnieuw een van de be langrijkste kanshebbers voor de eindstrijd, nu echter in een hogere leeftijdscategorie. Die finale wordt, na de voorron des tot en met 18 januari in de Kees van Baarenzaal van het Conserva torium, gehouden op zaterdag 25 januari in de Schönbergzaal van hetzelfde instituut. De jury bestaat uit Else Krieg, Piet 't Hart, Jacques Holtman, Rogier Starreveld, Chris tian Timm en Qui van Woerdekom. Tijdens het slotconcert is Herman Krebbers voorzitter van de jury. Hoe succesvol haar leerlingen in het algemeen ook zijn, voor Coosje Wijzenbeek staat toch de commu nicatie tussen de docenten op zo'n concours voorop. "Daar ontmoe ten zij elkaar en wisselen ideeën uit. Maar de meeste pedagogen trekken zich jaren achtereen terug in hun ivoren torentjes. Ze zijn er zeker van dat hun lesmethode de beste is. Ze voelen niets voor ver nieuwingen. Ze hebben oogklep pen voor". Al sinds haar twaalfde jaar geeft Wijzenbeek les. Op dit moment heeft zij veertig leerlingen uit alle delen van het land, die zelfs in het weekeinde naar haar studio aan de Witte Kruislaan in Hilver sum komen. Zij is een uitgespro ken pedagoge die kinderen kan aanzetten tot goede prestaties en leerlingen weet te overtuigen van het belang van een 'rot-oefening'. Ze zegt: "Je moet als docente kunnen analyseren en vooral over brengen. Ik ben er op tegen leerlin gen uitsluitend mijn ervaringen op muziekgebied en mijn muzikale smaak mee te delen. Een kind moet de kaps krijgen om zich zelf standig te ontwikkelen. Het moet absoluut geen kopie worden van zijn lerares. Ik probeer eerder iets uit een leerling te halen dan dat ik er wat instop". Knieën en buik Coosje Wijzenbeek, zelf opgeleid door de vooraanstaande Amster damse vioolpedagoge Davina van Wely, is één van de weinige lerares sen die experimenteert met de li chaamsbalans van haar pupillen. "Viool spelen", zegt ze, "doe je met je hele lijf. Ik laat de kinderen dan ook wiegen tijdens het spelen. Om dat je met de stok voortdurend be wegingen maakt, heeft het lichaam tegen-bewegingen nodig. Dat voert tot zeer goede resultaten. Zij zijn tot veel expressievere dingen in staat, gebruiken de hele stok. Veel kinderen staan verkeerd, met de knieën te ver naar achteren en de buik vooruit. Dat belemmert de strijkbeweging". Maar "wat nieuw is, is gek". Zo typeert zij opnieuw en met erger nis de vastgeroeste opvattingen van de meeste van haar collega's. "Er zijn nog steeds mensen die denken dat je op je 8ste jaar niet met vibrato op een viool kunt spe len. Onzin. Maar als je niet uit je leskamertje breekt en nooit een concours bezoekt, dan ontdek je dat ook niet". Het peil van de vioolpedagogiek in ons land is bedroevend. Zonder omhaal van woorden zegt ze: "Het is huilen met de pet op. De ondes kundigheid is verschrikkelijk. Er is zó veel voor verbetering vat baar". Waarbij ze wil aantekenen dat het bijvoorbeeld de docenten van door bezuinigingen lamgelegde muziekscholen in feite onmogelijk wordt gemaakt goed les te geven. "Wat begin je met een les die twin tig minuten duurt? Daarin kun je je instrument uitpakken en stem men. Dan is de tijd om. Een bela chelijke zaak". Toch is Coosje Wijzenbeek niet pessimistisch over de toekomst van ons jeugdig violistenreservoir. Dankzij evenementen als de lor dens-Viooldagen in Den Haag wor den talenten tijdig ontdekt en kun nen dan verder ontwikkeld wor den. "Er is op dit moment behoor lijk wat viooltalent in Nederland, dat snelle en spectaculaire resulta ten boekt. Daar moeten wc. on danks alles, blij mee zijn". Voordracht omstreden 'Fassbinder' AMSTERDAM - 'Het vuil, de stad en de dood', het in West-Duitsland omstreden toneelstuk van Rainer Werner Fassbinder, wordt komen de zondag in De Balie in Amster dam in zijn geheel voorgedragen door een aantal Nederlandse ac teurs. Onder hen Edwin de vries, Truus te Selle, Yip Wijngaarden. Peter Oosthoek en Guusje van Til- borgh. Gerrit Bussink vertaalde het stuk speciaal voor deze gele genheid in het Nederlands. De presentatie wordt gevolgd door een discussie, waarin de vraag aan de orde komt of dit stuk van Fassbinder in ons land zou mo gen/kunnen worden uitgevoerd. Aanvang 14.30 uur. Het VARA-radioprogramma 'Zout in de pap' besteedt op maan dag 20 januari om 23.00 uur aan dacht aan deze voordracht en dis- Krabbé weigert rol kampbeul GRONINGEN/HUIZEN (GPD) - De acteur Jeroen Krabbé heeft een rol geweigerd in een grote Ameri kaanse film 'War and remembran ce'. Hij zou de commandant van het Duitse vernietingskamp Auschwitz moeten spelen. "Ik heb geweigerd om emotionele privé-re denen. Het is een heel moeilijke beslissing voor me geweest". "Het was een hele mooie rol. Het script had ik gezien en al een scène geleerd, maar ik heb de rol bijtijds teruggegeven. Laten de mensen echter vooral niet zeggen: God, wat flink", aldus Krabbé. Vriendenprijs DEN HAAG - De vriendenprijzen van de Vereniging Vrienden van de Haagse Comedie zijn toegekend aan Anne-Wil Blankers en aan Gui- do de Moor voor hun rollen van respectievelijk Christina en Azzoli- no in 'De Troonsafstand' van Ruth Wolff. Anne-Wil Blankers kreeg voor dezelfde rol eerder de Theo d'Or. De prijs bestaat uit een oorkonde en een bedrag van duizend gulden en wordt volgende week maandag uitgereikt in Diligentia in Den

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15