Damrak begint jaar met nieuwe records 'Boerenkaas uit Orvelte moet 'n begrip worden' Enka's nylon tot op de draad versleten Postbank wil een vriendelijk imago Dollarkoers herstelt zich SEsa.'WEGWIJS MAKEN f j y ZATERDAG 4 JANUARI 1986 Kort Zakelijk CAO-akkoord De leden van de Vervoersbond FNV hebben de onderhandelings resultaten voor een nieuwe CAO voor de sector machinale overslag (ertsen en kolen) zowel in Rotter dam (1500 werknemers) als Am sterdam (200 mensen) per referen dum goedgekeurd. Meer dan de helft van de leden bracht een stem uit en in Rotterdam en en Amster dam stemde tachtig procent in met het akkoord. Ontslagaanvraag Het installatiebureau Ten Kate in Hoogeveen heeft bij het ge westelijk arbeidsbureau een ver gunning aangevraagd voor ontslag van alle 52 werknemers. Het be drijf verkeert in grote financiële moeilijkheden als gevolg van het teruglopen van de activiteiten in de bouw, waardoor de schulden van het installatiebureau zijn opge lopen. Koersen gestegen De aandelenkoersen op de effec tenbeurzen in West-Duitsland zijn vorig jaar met gemiddeld 72,8 pro cent gestegen, zo blijkt cijfers die gisteren zijn gepubliceerd door het Westduitse bureau voor statistiek. Het indexcijfer voor de koersen stond aan het eind van het jaar op 284,7 punten (eind 1980 is 100), het hoogste niveau in het bestaan van de Bondsrepubliek. Winst UCN Ultra Centrifuge Nederland NV (UCN) in Almelo heeft over 1985 een winst geboekt van ten minste twintig miljoen gulden. Dat is 2,5 mihoen gulden meer dan het jaar ervoor. Dit heeft voorzitter drs. W. Tieleman van de UCN-directie gis teren bekendgemaakt in zijn nieuwjaarstoespraak. UCN is de Nederlandse partner in Urenco, de Brits-Westduitse-Nederlandse or ganisatie voor de verrijking van uranium. Rendement De warmtekrachtcentrale in En schede, die op dit moment proef draait, kan een elektriciteitsrende ment halen van bijna 50 procent. De centrale is hiermee de eerste ter wereld in zijn soort met zo'n hoog rendement. Dit heeft de directie van de Elektriciteitsmaatschappij IJsselcentrale (IJC) gisteren in Zwolle bekend gemaakt. Gasprijs lager De gasprijs voor de Nederlandse glastuinbouw bedraagt in het eer ste kwartaal van 1986 37,295 cent per kubieke meter. Een woord voerder van het Landbouwschap heeft dit gisteren meegedeeld. Dat is ruim vier cent lager dan de prijs die in de laatste drie maanden van 1985 moest worden betaald (41,341 cent). De gasprijs voor de glastuin bouw is nu weer terug op het ni veau van enkele jaren geleden. Overname De Graan Elevator Maatschappij (GEM), onderdeel van HES-Beheer hoopt binnenkort Europoort Silo BV over te nemen van de Bunge Groep, aldus een bekendmaking van de GEM. Door de overneming krijgt de GEM een silo in de Euro poort met een opslagmogelijkheid van 100.000 ton. EMMEN (GPD) - De glorierijke dagen van de populaire nylon over hemden voor pa of de nylonkousen voor moeder lopen op hun eind. Een produkt van de jaren zestig en zeventig dat bijna tot op de draad toe is versleten, zou je kunnen zeg gen. Nylon is binnen de textielwe- reld verdrongen door polyester en dan moet je als bedrijf de bakens gewoon verzetten, redeneert men bij de concernleiding van Enka. „Wat niet meer verkocht wordt, hoef je ook niet meer te produce- De Enka-fabriek op het indus trieterrein in Emmen is het enige bedrijf van Akzo in Europa waar de aloude nylonvezel nog wordt gemaakt. Dat is nog een kwestie van enkele jaren en dan worden de produktiemachines in de inmense fabriekshal gesloopt en wordt het personeel bedankt voor de inzet. Folyamide-textielgaren was het eerste produkt dat Enka Emmen maakte. Men begon in 1952 in een kleine fabriek in Emmer-Compas- cuum. Een fabriek die een flinke injectie betekende voor de opbouw van het economisch zwakke Zuid- oost-Drenthe. „Door de enorme af zet was men genoodzaakt fors uit te breiden en bouwde men de eer- i grotere produktie-af- delingen in een spiksplinternieu we fabriek in het hoofddorp Em men", vertelt Akzo-woordvoerder Ton Wansink. Naast de groeiende fabriek in Emmen werd de nylonvezel ge maakt in vestigingen in Ierland en West-Duitsland. Onder de naam British-Enkalon en Enka-Glanz- stof rolden jaren achtereen, net als in Emmen, kilometers kunstzijde van de machines. De textielhandel wist er wel raad mee. Overhemden, nylonkousen, schorten, lingerie - ja, waar voor werd eigenlijk geen nylon gebruikt? De eerste teruggang in de afzet zette door toen de Italianen zich begin zestiger jaren gingen be moeien met de toelevering van grondstoffen aan de textielindus trie. „Die gooiden flink roet in het eten, de eerste polyesterproduktie kwam op gang". Voor Akzo alle re den in te spelen op de toen veran derende marktsituatie. De fabriek in Ierland werd gesloten, die van Wuppertal in West-Duitsland volg de. „De machines werden overge bracht naar Emmen, waar de pro- duktie werd geconcentreerd". In het begin werd de nylonvezel De produktiebedrijven worden gesloten. wereldwijd verkocht. „Maar dat liep in de loop der jaren ziendero gen terug en alleen Europa bleef als afzetgebied over". Ook hier loopt dat nu sterk terug, met de be kende gevolgen van dien: 650 ar beidsplaatsen minder te verdelen. „Inspelen op nieuwe marktsis- tuaties. bijsturen van je bedrijfs voering. Daar is niks vreemds aan," zegt Wansink. „We gaan er bovendien van uit dat van de 650 mensen die nu nog een boterham verdienen binnen de afdeling po- lyamide-textielgarens er niet één zal worden ontslagen". Enka zal proberen de mensen elders binnen het bedrijf onder te brengen. „Dat neemt niet weg dat er per saldo voor de regio Emmen 650 arbeids plaatsen verloren gaan, en dat vin den wij natuurlijk ook jammer. Maar het is niet anders". De genoemde einddatum 1990 is geen vuurvast gegeven. „We gaan er wel van uit, maar er mag niet de indruk worden gewekt dat er al kant en klare schema's voor ont slagaanvragen op tafel liggen, inte gendeel. We willen de hele afbouw goed begeleiden met alle betrokke nen en de mensen binnen boord houden. Dat is ons streven als be drijf. Slecht gaat het zeker niet met Enka. We beginnen met het 'Ara- mide-project' en investeren dit jaar 250 miljoen gulden in nieuwe ma chines. Het is alleen met de nylon afgelopen en daar hoeven we niet dramatisch over te doen". AMSTERDAM (GPD) - Voor re keninghouders bij de Postgiro en de Rijkspostspaarbank (RPS) is er sinds 1 januari in de praktijk nau welijks iets veranderd. Maar zij zijn nu geen klanten meer van een overheidsinstantie. De Postbank NV is namelijk een particulier be drijf, een zelfstandige instelling, met de staat als enige aandeelhou der. En als het aan tijdelijk be stuursvoorzitter drs. Ph. Leenman ligt, dan mag de afkomst als over heidsinstelling zelfs niet meer her kenbaar zijn. Voorkomend Trefwoorden zijn onder meer: klantgericht denken, het verlenen van goede service en het (verder) beperken van de kosten. Om te kunnen concurreren met de ande re banken moet de Postbank de klanten eigenlijk nóg vriendelijker en voorkomender behandelen. Dat geldt dan vooral, aldus Leenman, op de werkvloer, in de kantoren van de Postbank dus, die gevestigd zijn in de 26 a 2700 postkantoren van Nederland. Dat aantal wordt overigens op geen stukken na ge haald door andere banken. De Postbank maakt nu gebruik van PTT-diensten en betaalt daarvoor volgens zuivere bedrijfseconomi sche maatstaven. De omsmelting van Postgiro (5,2 miljoen rekeningen) en RPS (7,2 miljoen spaarrekeningen) in de Postbank - het „verhangen van de bordjes", zoals bestuurslid drs. Schotsman het noemde - heeft 50 miljoen gulden gekost. De nieuwe Postbank, waarbij ongeveer 10.000 mensen werken, mag niet alles doen wat de normale handelsban ken kunnen. Het hele effectenver keer en nagenoeg het hele verzeke- ringsverkeer is verboden terrein De bank gaat zich echter wel meer toeleggen op de markt voor zakelijke kredieten. Tot nu toe hadden Postgiro en Rijkspost spaarbank daartoe in feite geen mogelijkheden. Maar ongeveer 200 bedrijven mochten hun rekenin gen overtrekken, als het saldo dan maar weer binnen twee of acht da gen zal worden aangevuld. De Postbank zal in eerste instantie vooral moeite doen voet te zetten op de markt van op consumptie ge richte bedrijven. Kennis Bestuurslid drs. Schotsman merkte op dat er natuurlijk beper kingen zijn bij de kredietverlening aan het bedrijfsleven. Ten eerste wil de Postbank niet al te grote risi co's lopen en ten tweede is de ken nis over deze markt eigenlijk nog niet in huis. Daarom zullen in de loop van dit jaar de heren Unger en Van der Lugt de Raad van Bestuur komen versterken. Ze zijn afkom stig van respectievelijk de Rabo- Bank en de Nederlandse Krediet bank. Van der Lugt wordt per 1 september voorzitter van de Raad van Bestuur. De Postbank verwacht dit jaar een winst te behalen die groter is dan de 450 miljoen die RPS en Postgiro in 1985 maakten. Die stij ging komt door een betere bedrijfs voering en vooral omdat de RPS inmiddels veel laagrentend uit staand kapitaal heeft omgezet in hoogrentende leningen. Hiermee gepaard gaande koersverliezen zijn inmiddels verwerkt. Zij zullen het resultaat over 1986 niet meer beïn vloeden. In de regio Eindhoven/Tilburg kan binnenkort geld „uit de muur" worden getrokken. Daar krijgen achttien postkantoren geldauto maten. De Postbank is van plan om in de komende jaren enkele honderden van deze automaten in het hele land te plaatsen. AMSTERDAM (ANP) - De Amerikaanse dollar heeft zich gisteren her steld van het koersverlies eerder in de week. De belangrijkste oorzaak daarvan was de uitspraak van de president van de Japanse centrale bank dat de dollarkoers ten opzichte van de yen niet verder moet dalen en dient te blijven staan op het huidige niveau van omstreeks 200 yen. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd gisteren voor de dollar een officiële middenkoers vastgesteld van 2,7760 gulden. Dat was twee cent meer dan de 2,7560 gulden van donderdag en ruim 4,5 cent meer dan het dieptepunt van 2,73 gulden dat donderdagavond werd bereikt tijdens de valutahandel in New York. Tegen het slot van de handel in Amsterdam noteerde de dollar gisteren ongeveer 2,7750 gulden. ADVERTENTIE Een computer is eigenlijk IAAT M\TG T I nét een mens. je moet ermee leren L/l/A. 1 WIN O LJ het ook niet bij computers verkopen alleen. Capi-Lux TVT IJC T gaat verder. Zorgl voor een gedegen stuk opleiding en J_L\| ILL. 1 9 Bij de aanschaf van een of COMPUTER' meer computers zit dan ook automa- lisch een halve dag opstart-en software- TD C\T instruktie inbegrepen. Is er behoefte aan VJCDClJIVCiN meer begeleiding, dan kan dat In ons eigen opleidingscentrum ot, bij voldoende deelname, gewoon bij u in het bedrijf Op Capi-Lux kunt u rekenen, voor korte doelgerichte workshops én voor intensieve training in specifieke softwaretoepassingen. Dat Capi-Lux daarnaast ook nog eens de drie grote topmerken in huis heeft, u alle mogelijke randapparatuur kan aanbieden en naast het opleidingscentrum óók een eigen technische dienst heeft, maakt extra duidelijk dat u met een all round computerbedrijf te maken hebt ^CAPI-LUX ^COMPUTER iCENTER AMSTERDAM: UTRECHT: Basisweg 40, Tel. 020-149015 St. Jacobsstraat (hoek Oranjestraat) Scheldeplein 10, Tel. 020-643526 Tel. 030-311413 TRAINING ZONDER NONSENS AMSTERDAM (GPD) - De Am sterdamse effectenbeurs ging ditmaal opgewekt en in blijven de hausse-stemming over de drempel. Het oude jaar werd uit geluid met historische topstan- den voor zes van de acht beurs- groepen, die door het Centraal Bureau Statistiek op indexbasis worden bijgehouden. Het nieu we jaar begon met nieuwe re cords, maar nu voor alle acht. En opnieuw was het de lokale markt die het hardst liep. Zo kon bij voorbeeld de industrie donder dag maar liefst acht punten aan trekken. door C. Wagenaar Het algemeen beursgemiddel- de beëindigde 1985 op 255 tegen 185 begin januari 1985, zodat de jaarstijging exact op 37 procent is uitgekomen. De tragere ont wikkeling rond de internationals in vooral de tweede helft van 1985 leidde ertoe dat dit stij gingspercentage aanmerkelijk lager is gebleven dan de 60 pro cent waarmede het lokaal gemid delde vorig jaar kon stijgen. De decembermaand heeft zich enorm geweerd. Tot op de laatste dag bleef het buitenland onze aandelen wegkopen. Het leek wel of sommige internationale beleggingsgroepen door het dol le heen waren, want de koers- sprongen werden groter r te het jaareinde dichter naderde. Markttechnisch was er sprake van dunne handel, omdat het grote publiek vrijwel niet bereid was materiaal te verkopen, ter wijl de animo om te kopen juist zeer groot was. Dit kwam vanwe ge een paar voor Amsterdam zeer positieve berichten rond de kerstdagen, die een gunstig licht wierpen op het nieuwe jaar. Zo verwacht de OESO voor ons land een lage inflatie van rond 1,5 pro cent en een voortgaande econo mische groei van tenminste 2,5 procent. Daarnaast wees een enquête van de gezamenlijke kamers van koophandel ook op een groot op timisme binnen ons bedrijfsle ven, want dat verwacht een nog beter 1986 dan het al zeer gunstig uitgevallen 1985. De eerste beursdag van het nieuwe jaar ontving daar meteen een nieuwe impuls overheen door de verkla ring van topeconoom Rutten, dat de economische groei in 1986 zelfs 3 procent kan worden. Kortom, het feest kan niet op. En er zijn eigenlijk nauwelijks dingen aanwijsbaar waarop een zekere beursreactie zou kunnen worden gebaseerd. Daarbij komt dat ook op wat langere termijn de economie er voor ons land volgens professor Rütten veelbe lovend uitziet. Alleen het aard gas geeft enige zorgen voor het nieuwe jaar door de wankele olieprijzen en voor 1987 door de lagere volumenexport. Maar dat zijn zorgen voor later, voorlopig is de beurs op de eer ste plaats ingesteld op een stroom van zeer gunstig bedrijfs nieuws, dat nu via de nieuwjaars boodschappen binnenkomt. Zo meldde om te beginnen Gist- Brocades een even gunstig twee de halfjaar 1985 als in de eerste helft was bereikt. Kluwer heeft door een aanzienlijke sanerings voorziening de winst over 1985 weliswaar een kwart moeten in perken, maar verwacht over 1986 een formidabel herstel tot ver bo ven het goede jaar 1984. Akzo behaalde een definitieve overwinning op concurrent Du- pont nu de rechter de invoer in ons land van de nieuwe aramide- vezel definitief heeft verboden. Het concern voert al enige jaren een verwoede wereldwijde oc- trooienstrijd met zijn Ameri kaanse rivaal. Wessanen ten slot te deelde mede dat de winst in 1985 met 25 procent was geste gen. Het nieuwe jaar wordt zeer positief tegemoet gezien en aan deelhouders zullen binnenkort voor een aandeel van 20 gulden vier nieuwe van vijf gulden ont vangen. En zo zullen er de eerstkomen de weken ongetwijfeld ontelbare zeer gunstige bedrijfsuitkomsten de revu passeren. Het enige blij vende gevaar voor Amsterdam kan. voor de korte termijn, van uit Wall Street komen en op wat langere termijn van de binnen landse politiek. Wat deze laatste betreft zullen de nu opeenvol gende opiniepeilingen zeker in het buitenland met argusogen gevolgd worden. Een hoogte punt daarbij zullen de in maart te houden gemeenteraadsverkie zingen vormen. Maar, zoals opgemerkt, vormt voorlopig het gedrag van de Newyorkse effectenbeurs een belangrijker kompas voor onze beurs. Binnenkort worden de jaarre sultaten van het Amerikaanse bedrijfsleven bekend en aange nomen mag worden dat de mees te uitkomsten de sterk opgebla zen aandelenkoersen niet zullen rechtvaardigen. De dan optre dende teleurstelling kan alleen gepareerd worden als de Ver enigde Staten deze maand tot een discontoverlaging overgaan. De meeste analisten hopen en verwachten dat, maar vele eco nomen zijn daar nog niet zo ze ker van. De geldhoeveelheid is vorig jaar in de Verenigde Staten enorm toegenomen en de prijzen begonnen in het late najaar plot seling flink te stijgen. Blijheid Maar het Damrak ziet voorlo pig alleen maar blijheid en vreugde. De stijging was in de enkele dagen sinds de laatste beursdag voor Kerstmis in gul dens bijna niet meer vast te leg gen. Beter werd het in procenten van de beurswaarde te gaan re f QHÏÏ33 w E E K kenen. Vijf'procent meer won nen ABN, Amrobank en de Ne derlandse Middenstands Bank, evenals Gist-Brocades, terwijl er 10 procent meer betaald werd voor Amev, Wessanen, Centrale Suiker Maatschappij, Gamma en Giessen de Noord. Alleen Ko ninklijke Petroleum en de KLM hadden moeite overeind te blij ven Ook de Europese Optiebeurs beleefde gouden dagen. Door de vele vrije dagen was het niet mo gelijk een duidelijke vergelijking voor de omzetten te trekken, maar dagomzetten van meer dan 70.000 contracten waren niet zeldzaam. In 1984 had deze beurs vaak een week nodig om tot zulk een omzet te komen. Het opval lende hierbij was dat de vraag naar calls voor vele aandelen sterk toenam. ORVELTE (GPD) - Goudse, Edammer, Leidse, Emmentaler, Rocquefort, Gorgonzola, Gruyè re en Cheddar. Aan dit rijtje kan over een aantal jaren een nieuwe toegevoegd: Orvelter kaas. Al thans. kaasmaker Albert Muskee (38) in Orvelte hoopt stilletjes dat dit gaat gebeuren. Orvelter boe renkaas moet een begrip gaan worden. Eind mei werd in het Drentse monumentendorp Orvelte een geheel nieuwe attractie geopend, of heropend is misschien beter gezegd. De voormalige coöpera tieve handkrachtzuivelfabriek De Onderneming die van 1899 tot 1908 in Orvelte gedraaid heeft, werd voor het publiek ge opend. Het oude fabrieksgedeel- te is als museumpje ingericht en in het boerderijgedeelte kwam een kaasmakerij. De stichting Orvelte trok voor deze kaasma- zuivelfabriek Acmesa, Albert Muskee, aan. Muskee, die in Or velte geboren is en er tot zijn achttiende woonde, is al twintig jaar kaasmaker van beroep. Smaak „Ons doel hier is om een kaas met eigen smaak en karakter te ontwikkelen. Orvelte moet een heel eigen kaas krijgen. Het zou zo moeten worden: als je niet met een stuk kaas uit Orvelte te rugkomt, heb je Orvelte eigenlijk maar half gezien", zegt Muskee. Vroeger, toen er nog allemaal kleine kaasfabriekjes waren, kon je, als je tenminste een fijnproe ver was. verschil proeven tussen kaas van de ene en van de andere fabriek. Doordat de kleine kaas fabriekjes niet meer bestaan - ze werden voor het grootste deel opgeslokt door enkele grote broers - heeft kaas een veel neu tralere smaak gekregen. De melk komt nu in één grote plas te recht, waardoor de verschillende kruiden van de afzonderlijke ge bieden niet meer te proeven zijn. Dat nu, hoopt Muskee terug te krijgen. „Dat moet kunnen, want we krijgen de rhelk steeds van één en dezelfde boer". De kaasmakerij is ambachte lijk opgezet, op de ouderwetse manier. Dus met houten vaten en kaasdoeken, maar zonder kleur stoffen. Het produktieproces kent overigens enkel' moeilijk heden. Muskee: „Kaasmaken moet gebeuren in een schone omgeving, om besmetting te voorkomen. Maar omdat we een recreatief en educatief project zijn, komt hier veel volk kijken hoe dat kaasmaken nou gaat. Dat houdt een groot risico van be smetting in. Het publiek staat weliswaar achter een balie, maar toch heb ik in de afgelopen maanden bemerkt dat er zo nu en dan vuiligheid in de produk- tiehal terechtkomt. De kans op besmetting is des te groter, om dat we hier kaas maken op de boerenwijze. Dat wil zeggen met rauwe, volle melk. zo van de boer. De melk wordt niet gepas teuriseerd, zoals op de zuivelfa brieken, wordt hier niet verder verhit dat tot stremtemperatuur (ongeveer 30 graden)". De stichting Orvelte heeft bij het ministerie van landbouw een verzoek lopen om de Orvelter kaas het predikaat 'boerenkaas' te mogen geven. Kaas mag deze titel eigenlijk pas dragen, als het melken èn het kaasbereiden op één en dezelfde boerderij gebeu ren. „Gelet op het educatieve ka rakter van Orvelte en de ambach telijke boerenkaasmakerij in het bijzonder, is het aanbrengen van het Rijkskaasmerk voor de boe renkaas voor onze kaas van emi nent belang", schrijft het stich tingsbestuur aan landbouwmi nister Braks. Inmiddels heeft Muskee toe stemming gekregen kruiden door zijn kaas te mogen doen. „Het gaat hier om de kruiden als bieslook, peterselie, selderij en dergelijke. Ik ben nu aan het uit dokteren, welke hoeveelheden de beste resultaten hebben". Verenigde Staten produceerden 8,2 mij. personenauto's in 1985 DETROIT (Rtr.) De autoprodu centen in de Verenigde Staten heb ben het afgelopen jaar 8,2 miljoen personenwagens geproduceerd, het grootste aantal sinds 1979, zo blijkt uit de produktiecijfers van de fabrikanten. Het aantal is 5,5 procent groter dan in 1984 Het re cord dateert van 1973 met 9,67 mil joen personenwagens. General Motors. Chrysler. Volks wagen of America en de Ameri kaanse vestigingen van Honda en Nissan produceerden meer dan in 1984. Ford Motor Company daar entegen produceerde 7.8 procent minder doordat enkele produktie- lijnen werden stilgelegend in ver band met de introduktie van nieu we modellen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9