Vestiging Marca en bouw parkeergarage zijn praktisch zeker 'Onbekende Leidenaar' mag gasten in RUR aankondigen Winkelend publiek ontevreden over parkeergelegenheid A BH ra m ra XJ Li -1—L i i i j j i T--> n r r Bi Mfitil méÈMB SSSEÏÏS gevel hooigracht m 'Media-nota': reclame via piraten maken Subsidie voor congresbureau Brandweermannen gehuldigd Ron Honsbeek (18): een kwestie van doorzetten ZATERDAG 4 JANUARI 1986 TT nr 11 n i i 1 i r-r-H ma 1 1 1 1 1 1 1,. U 1 1 1 ij -U1 - i tu 1L ...Aiiriii aftftfektenburo «r hans van tynand bna nootjwi;* i LEIDEN - De bouw van een parkeergarage en een Marca-kledingfiliaal op het Ir. Driessenplein in Leiden is praktisch beklonkén. B en W hebben gisteren in principe overeenstemming bereikt met pro jectontwikkelaar Erica Beheer BV uit Den Haag over een plan dat be halve een garage voor 322 auto's en een Marca-vestiging de bouw van circa 1500 vierkante meter kan toorruimte en dertig woningen om vat. Als de gemeenteraad met het plan akkoord gaat zal uiterlijk in de tweede helft van dit jaar de eer ste paal voor de nieuwbouw de grond ingaan. Haast Het college van B en W is in elk geval voornemens haast te maken met de planuitvoering, daartoe aangespoord door de kledinggi- gant C&A, waarvan Marca een dochteronderneming is. Afgespro ken is dat het bouwplan over een paar weken wordt gepresenteerd in een gezamenlijke vergadering van de raadscommissies voor ruimtelijke ordening, volkshuis vesting en economische aangele genheden en in de projectgroep Pancras-oost. Als de commissies het groene licht geven, zal in de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad een voorbereidings- besluit ter goedkeuring worden voorgelegd. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) is tamelijk opgetogen over het bouwplan dat hem gisterochtend door directeur Swaak van Erica Beheer is gepre senteerd. "Het is een geslaagd ont werp", meent Peters. "Natuurlijk LEIDEN - Het bestuur van de win keliersvereniging Haarlemmer straat speelt met de gedachte om reclame te maken voor deze win kelstraat door middel van regiona le etherpiraten. Dat. blijkt uit de 'media-nota' van deze winkeliers vereniging. Met deze 'media-nota' wil het be stuur een aantal manieren aange ven waarmee zo veel mogelijk mensen uit de regio naar de win kels in de Haarlemmerstraat kun nen worden gelokt. Behalve met advertenties in re gionale dagbladen en advertentie bladen en op advertentieborden, denkt het bestuur het publiek ook 'warm' te kunnen krijgen voor de Haarlemmerstraat door middel van reclameboodschappen op - il legale - piratenstations. Daarvoor moet, volgens de nota, 6000 gulden worden uitgetrokken. Al kan dit bedrag lager uitvallen als ook af zonderlijke winkeliers willen mee betalen. Volgens voorzitter L. Palm van de winkeliersvereniging is de 'me dia-nota' nog niet meer dan een 'praatstuk'. Het wil nog helemaal niet zeggen dat de winkeliersver eniging ook inderdaad met piraten in zee gaat. PR-man D. Kuiper van de winkeliersorganisatie voegt er aan toe dat in de nota louter en al leen een aantal 'reële' mogelijkhe den op papier zijn gezet. hangt nog veel af van de verdere De Leidse vestiging krijgt een uitwerking en moeten nog afspra- netto-vloeroppervlak van 2000 ken worden gemaakt over onder vierkante meter. Het filiaal is gesi- meer de exploitatie, het beschik- tueerd aan de zijde die het dichtst baar zijn van de garage voor bewo- bij de Haarlemmerstraat is gele- ners, ook 's avonds, de categorie gen. Aan de de kant van de Oude woningen en het uiterlijk van de Rijn en de Middelstegracht komen nieuwbouw. Er zijn nog geen defï- dertig woningen, waarschijnlijk in nitieve afspraken gemaakt. Maar, de premiekoopsector. Op de ver- we staan er positief tegenover", al- diepingen is nog ruimte voor circa Deze tekening geeft een indruk hoe de gevel van de nieuwbouw met de parkeergarage, kantoren en het Marca-filiaal aan de zijde van de Hooigracht er gaat uitzien. Op de begane grond van het complex wordt de Marca gevestigd. De verdiepingen zijn bestemd voor parkeren, met uitzondering van de hoek Hooigracht/Oude Rijn links op de foto) waar kantoren zijn gesitueerd. De hoek Hooigracht/Ir. Driessenstraat (rechts) heeft een rondlopende bebouwing met een glazen gevel. dus Peters. "Het is belangrijk dat Marca naar Leiden komt, dicht tegen het kern- winkelapparaat aan, en niet aan de periferie van de stad", verklaart wethouder Peters de opstelling van het college. De situatie werd vorige maand al gekenschetst als een kwestie van "of een Marca aan de rand van de Leidse binnenstad, op het Ir. Driessenplein, of één in Leiderdorp". Concurrentieslag Het Marca-kledingfiliaal is on derdeel van een goedkope winkel keten van C&A-Nederland. Tussen de zogenaamde 'textielsupers' van C&A, V&D en Mackintosh woedt momenteel een hevige concurren tieslag. C&A heeft de afgelopen ja ren veertien Marca-filialen ge opend. Voor dit jaar staan tien opheffen. Parkeerproblemen vestigingen op het pro- bezoekers van de schouwburg zul- diepingen is nog i 1500 vierkante meter kantoorruim te terwijl de parkeergarage een ca paciteit krijgt van 322 auto's. De nieuwbouw op het Ir. Dries- senplen zal twaalf meter hoog wor den terwijl de goothoogte de tien meter nergens zal overschrijden. Het complex wordt opgetrokken uit een lichtgekleurde baksteen en qua uiterlijk aangepast aan de be bouwing in de omgeving. Het ont werp van de nieuwbouw is van de hand van de Noordwijkse architect Hans van Egmond. Met de bouw zal ongeveer een jaar gemoeid zijn. Digrosgarage De parkeergarage op het Ir. Driessenplein, de derde in Leiden in drie jaar tijd, zal weer een deel van het tekort aan parkeerplaatsen gemeente, de directie van de Leid se schouwburg, K&O en de Di- grosdirectie hebben in principe overeenstemming bereikt over het gebruik van de Digros-parkeerga- rage aan de Langegracht voor schouwburgbezoekers. De uitgang van de parkeergara ge, aan de zijde van de Oude Sin gel, ligt op een steenworp afstand van de schouwburg. Een parkeer plaats in de Digros-garage zal waarschijnlijk twee gulden gaan kosten. Daarmee kunnen de kos ten van bewaking en verlichting worden gedekt. Bezoekers van de schouwburg kunnen waarschijn lijk vanaf februari al hun auto in de Digros-parkeergarage kwijt. De gemeente is ook voornemens iets te doen aan het parkeerpro- bleem in de omgeving van de LEIDEN - Een aanzienlijk deel Stadsgehoorzaal. Met het Hoog- van het winkelend publiek is onte- heemraadschap Rijnland hoopt de vreden over de parkeergelegen- gemeente overeenstemming te be- heid rond de Haarlemmerstraat, reiken over het gebruik van het Dat blijkt uit een enquête die de aan de Boommarkt, en ook op een winkeliersvereniging Haarlem steenworp afstand van de Stadsge- merstraat vorig jaar mei onder bij- Enquête Haarlemmerstraat: Sindbad krijgt geld kinderzegels LEIDEN - Het internationaal kinderdagverblijf Sindbad heeft van het Nederlands comi té kinderpostzegels een gift ge kregen van 10.000 gulden. Het geld is gisteren officieel over handigd door mevrouw G. Goddijn, vertegenwoordigster van het comité, afdeling Meren- wijk. De bijdrage is bestemd voor spelmaterialen en en voor de herinrichting van de accommo datie. Het kinderdagverblijf is vorig jaar verhuisd naar de voormalige school de Vier sprong aan de Atjehstraat. Dit gebouw heeft hiervoor een grondige verbouwing moeten ondergaan. gramma, waaronder die Ir. Driessenplein. hoorzaal, gelegen parkeerterrein. Het terrein zou met name uitkomst kunnen bieden op avonden en in weekeinden wanneer in de Stads gehoorzaal iets te doen is. LEIDEN - Op het Schuttersveld gingen gisteravond 6500 kerstbomen in -j— vlammen op, voor de ogen van een paar honderd toeschouwers. Een 1/ llm 1H IÏ111S611IT1 brand die geheel 'legaal' was, omdat hij het sluitstuk vormde van een inzamelactie van kerstbomen die een aantal diensten van de gemeente gezamenlijk hebben gehouden. Dat gebeurde voor de derde maal. Sinds Kerstmis zijn er tienduizend bomen verzameld. Een aantal daar van is al voor nieuwjaar in de vuilverbranding tot as gereduceerd, om te voorkomen dat ze doelwit zouden worden van vandalisme. Bestrijding daarvan is ook precies de reden van de actie: zo hoopt de gemeente te voorkomen dat er links en rechts in de stad allerlei kerstboombrandjes ontstaan. Om de aantrekkelijkheid van de actie te verhogen, was er weer een loterij aan verbonden. Iedereen die de afgelopen dagen een kerstboom inleverde, kreeg een lot. Politie-commissaris Van Voorden, die binnen kort met pensioen gaat, verrichtte gisteravond een van zijn laatste officië le daden: hij trok de eerste vijftig winnende loten. (foto Holvast) LEIDEN - In het museum voor volkenkunde aan de Steenstraat draait zondagmiddag de film 'Ka- ma Wosi - Music in the Trobriand Islands'. Deze in het Engels ge sproken film geeft een beeld van de rol die de muziek speelt in het leven van de mensen van de TYo- briand Eilanden, zoals het zingen ter bevordering van de groei van de gewassen in de tuinen en met betrekking tot liefde en rouw. Drs. D.A.M. Smidt, conservator van de afdeling Oceanië houdt vooraf een inleiding. Aanvang drie uur. 700 mensen heeft gehouden. Van de 700 ondervraagden vond 1,5 procent de parkeergelegenheid goed, bijna 17 procent vond die matig en ongeveer 64 procent beoordeelde de mogelijkheden tot parkeren rond de Haarlemmer straat als slecht. Van de geënquê teerden had 18 procent geen me ning. De winkeliersvereniging heeft op twee zaterdagen in mei voorbijgangers ondervraagd in de Haarlemmerstraat en de Bree- straat. Bovendien is een aantal mensen uit Warmond, Rijnsburg, Oegstgeest, Leiderdorp en Katwijk telefonisch geënquêteerd. Voorzitter L. Palm van de winke liersvereniging zei gisteren bij de presentatie van de cijfers dat hij 'geschrokken' was van de uitkom sten van de enquête. "Ik had wel verwacht dat een flink percentage van het publiek de parkeergele genheid als slecht zou beoordelen. Maar niet dat dat percentage zo hoog zou zijn", aldus Palm. Hij stelde dat de parkeervoorzie ningen ondertussen alleen nog maar minder zijn geworden door de invoering van het nieuwe par- keerregime in de Pieterswijk en Pancras-West. Palm verwacht daarom ook dat het percentage on tevredenen nog hoger zou zijn als de enquête nu zou worden gehou den. Overigens overweegt de win keliersvereniging inderdaad het onderzoekje te herhalen. Daarbij zal dan vooral het parkeerpro bleem - waarover nu slechts één van de vier vragen ging - meer aan dacht krijgen. Oplossing De winkeliers willen met de re sultaten van de enquête naar de verschillende fracties in de ge meenteraad stappen. Palm hoopt dat die zo 'reëel' zijn om in te zien dat een afdoende oplossing voor het parkeerprobleem moet worden gezocht. Gebeurt dat niet, dan zal er uiteindelijk minder winkelend publiek naar de binnenstad komen en zullen een aantal winkels hun deuren moeten sluiten, aldus Palm. Onder een goede oplossing verstaat hij de bouw van parkeer garages in de binnenstad op korte afstand van de winkelgebieden. De bouw van de parkeergarage op het ir. Driessenplein is een stap in de goede richting, maar nog niet vol doende. Volgens Palm moet er na melijk ook een garage op de plaats van de Lucas van Leydenschool en LVC aan de Aalmarkt komen. Dat is een plan dat al eerder door win keliers uit de Leidse binnenstad ter tafel is gebracht. Een idee overi gens waarvoor wethouder Peters van verkeerszaken niets voelt. De Haarlemmerstraat-winkeliers hebben de enquête gehouden om dat ze eindelijk eens 'harde cijfers' wilden zien over de mening van het publiek over het parkeren in de binnenstad. Cijfers die de gemeen te volgens hen tot dusver niet op tafel heeft gelegd. Zoals gezegd is het winkelend publiek niet alleen ondervraagd over de parkeerproblemen. Ook de aantrekkelijkheid van de Haarlem merstraat kwam aan de orde. Uit de enquête blijkt dat driekwart van de ondervraagden de winkelstraat gezellig en compleet vindt. Bijna 70 procent is tevreden dat de koop avond op donderdag is. LEIDEN - De gemeente, het ar beidsbureau en de universiteit ste ken geld in een congresbureau dat in Leiden van de grond moet ko men. Het doel van een dergelijk bureau is het aantrekken en orga niseren van congressen en het ge ven van voorlichting hierover aan bedrijven. Het gewestelijk arbeidsbureau geeft dit jaar een bijdrage van 100.000 gulden aan het congresbu reau. Volgend jaar schenkt het nog eens 50.000 gulden. De universiteit wil het congresbureau een rentelo ze lening geven van 85.000 gulden. B en W stellen de gemeenteraad voor een renteloze lening te ver strekken van 84.000 gulden. Het geld is bedoeld om de personeels kosten in de beginperiode van het bureau te betalen. Met een dergelij ke instelling hoopt men de con gres- en vergaderruimte in Leiden en omgeving beter te benutten. LEIDEN - Op de nieuwjaarsreceptie van de brandweer stonden gister avond twee leden van het korps centraal. P. de Jager nam afscheid, omdat hij de 55 heeft bereikt en dus met functioneel leeftijdsontslag is gegaan. F. de Boer vierde zijn lZVz-jarig jubileum en kreeg daarvoor van brand weercommandant Mark het gebruikelijke lintje. De Jager heeft dertig jaar bij de Leidse brandweer gewerkt; de laatste jaren had hij de rang van onder-brandmeester. Hij kreeg gisteravond namens de gemeente een zilveren beeldje en mocht van commandant Mark zijn helm houden. Op de foto v.ln.r.: Mark, De Jager en De Boer. (foto Holvast) LEIDEN - Een smoes was het wel een beetje, 'maar het is wel waar dat er ontzettend veel onbe kend talent rondloopt'. Waaraan Ron Honsbeek, 18, bescheiden toevoegt dat hij zichzelf daar niet automatisch onderschaart. "De aanhouder wint" is zijn eigen verklaring voor het feit dat hij, als eerste onbekende Nederlan der, de rol van inleider mag ver- door Simone van Driel vullen in Veronica's talkshow RUR. Waar het normaal gespro ken alleen aan bekend- dan wel beroemdheden is voorbehouden om de ook al bekende of beroem de gasten van Jan Lenferink te introduceren, is het vanavond aan Honsbeek de immer op rijm gezette aankondigingen te ver zorgen. Deze door Honsbeek overdui delijk als eervol ervaren klus is blijkens zijn relaas inderdaad een kwestie van doorzetten ge weest. "Ik heb Veronica vorig jaar een brief geschreven waarin ik me afvroeg waarom alleen be kende mensen de aankondigin gen mogen doen. Voor onbekend talent kan zoiets immers een springplank voor een verdere carrière zijn. Toen mocht ik een keer langs komen, maakte ken nis met Jan Lenferink en regis seur Gert-Jan Dróge en heb bij wijze van proef een paar aankon digingen gedaan. Ik zou nog wel van ze horen. Dat gebeurde niet, waarna ik zelf een paar keer heb opgebeld". Het laatste teieloon- tje, in december, bleek raak. Honsbeek dient zich vanmiddag dan echt bij Lenferink en consor ten te vervoegen voor de opna men van de vanavond uit te zen den RUR-aflevering. Ambities Nerveus toont hij zich geens zins. Honsbeek, bij wie zich zo'n jaar of drie geleden ambities in de richting van het toneel begon nen te vormen, maakt vanavond dan ook niet zijn debuut; hij stond al eens voor de tv-camera's als figurant in Club Magazine van Veronica. Zijn hoofd, met daarop een walkman die nieuwe abonnees als welkomstcadeau zouden krijgen, prijkte in diverse popbladen. En hij waagde zich aan audities voor de rolprenten Ciske de Rat en Het Bittere Kruid. "Leuk om mee te ma ken", blikt hij terug. "Het ging alleen een beetje anders dan ik had gedacht. Er stonden daar honderden jongens, rijendik, met hun ouders. Ik had nummer vijfhonderdzoveel en moest twee uur wachten. De uitslag kreeg ik pas na zes weken". Dat werd blijkens de uiteinde lijke rolbezetting van beide films dus niets. Honsbeek echter kreeg de smaak toen pas goed te pakken en besloot zelf het initia tief te nemen. Brieven schreef hij naar vrijwel alle omroepen; naar de Vara bij voorbeeld het ver zoek om op de lijst te komen voor een gastrolletje in Pisa of Zeg eens Aaa. Voor de zekerheid deed hij van zijn ambities ook kond aan Sjoukje Hooimaaijer ("Haar adres had ik uit de Pri vé"). Hij toont het vriendelijk op gestelde antwoord van Hooi maaijer, die hem vertelt dat zij niet over de rolverdeling gaat en hem dus niet kan helpen. Wel le vert ze hem het adres van een modellenbureau waarvan nogal eens figuranten worden betrok ken. Honsbeek: "Ik kreeg een tijdje nadat ik me daar had laten inschrijven, een briefje. Hoihoi, dacht ik, ik kom in Zeg eens Aaa. Was het bureau opgeheven". Uitbundig Een leerzame doch onaangena me ervaring deed Honsbeek bij zijn schrijverij op met een piepklein advertentietje uit de Telegraaf. In de waan verkerend dat hij de hoofdrol in een televi sieserie zou krijgen, want dat stond in de brief die hij op zijn reactie kreeg, toog hij naar Am sterdam. Eenmaal op het adres in de Bijlmermeer beland, bleek hij fout te zijn geïnformeerd. Een pornofilm was het waarin hij zou moeten spelen, zo werd hem daar duidelijk. "Dat was dus ab soluut niet mijn bedoeling. Ik heb me eruit gepraat door over m'n school te beginnen, dat ik die af wilde maken enzo". Achteraf bezien was de ant woordbrief ook wel erg uitbun dig, vindt hij. "Ik kreeg meteen de hoofdrol, terwijl alle omroe pen juist heel terughoudend zijn". Honsbeek, ex-Leao'er, thans leerling van het Rijnlands Insti tuut voor Ondernemersonder wijs in Leiderdorp én lid van de Leidse amateurvereniging Ster, ziet in zijn RUR-optreden niet di rect de weg voor een glansrijke televisiecarrière geëffend. Hij maant zijn moeder tot stilte als die zegt: "Nou, die baan bij Vero nica.". Als dat in de krant staat, dan staat dat zo opschepperig, legt hij haar zijn onwil om dat aan te roeren, uit. Maar hij vertelt toch: "Toen ik de eerste keer bij Lenferink en Dróge was, vroeg Dróge wat mijn ambities precies waren en of ik een baan bij Vero nica zou accepteren als die me werd aangeboden. Zo ging dat. Of ik dat zou doen? Ik weet het eigenlijk niet. Ik zie heel goed in dat het belangrijk is mijn school af te maken. Misschien zou ik in het weekend kunnen freelan cen". En: "Na deze uitzending zullen ze wel honderden brieven krijgen van mensen die ook wel een aankondiging willen doen. Ze zullen me overigens denk ik wel direct aan het begin van de uitzending voorstellen. Die ande re aankondigers zijn altijd be kende Nederlanders, die herkent iedereen zo. Maar bij mij zouden ze de hele tijd denken: wie is dat toch?".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3