'Sinds kort heb ik voetbalpermissie'. Voor Yvonne Marie is het klooster nog mooier dan zij zich had voorgesteld ZATERDAG 4 JANUARI 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 BABBERICH (GPD) - De stilte in 's Herenhof is het eerste dat je opvalt als je binnenkomt. Geen opgewonden ge klets. Geen schallende radio's. Niets, gewoon stilte. Non nen knikken vriendelijk in het voorbij gaan en fluisteren een groet. Zonder uitzondering gekleed in donkerbruine habijten, wit koord en een beige sluier om hun grijze haar, lijken ze op elkaar. Uitgezonderd Yvonne Marie, de jongste van de 19 Claris sen uit 's Herenhof. Met haar 30 jaar heeft ze de gemiddel de leeftijd, die in het klooster rond de 70 ligt, naar beneden weten te halen. Veel van haar medebewoonsters zien in haar dan ook hoop voor de toekomst. Kiezen voor het leven in een kloos ter is een stap die je niet zomaar zult nemen. Daar kwam ik wel ach ter toen ik een paar dagen echt leefde zoals de zusters. Het kloos ter in Babberich is een contempla tief klooster. Dat wil zeggen dat de zusters een beschouwend, terugge trokken leven leiden. Tot bezin ning komen, zo sober mogelijk le ven en veel, heel veel bidden. Zo luidt het parool op 's Herenhof. Voor wie niet gewend is het zon der alle luxe te doen waar wij ons dagelijks mee omgeven, kan een kloosterweekeinde heel moeilijk zijn. Een 'avondje stappen is er niet bij. Iedereen - inclusief de gas ten - gaan om negen uur naar bed, de volgende ochtend om tien voor half zeven weer op, en een half uur later alweer de dagopening in de kapel. Voor ons een weekeindje, voor de bewoonsters van 's Heren hof een dagelijks terugkerende routine, jaar in jaar uit. Voor de gasten is het meditatie- weekeinde zondag tegen 15.45 uur afgelopen. De meesten kijken te rug op een fijn weekeinde, kunnen 'er weer tegenaan'. Goedgemutst verlaten ze 's Herenhof. Ook ik, maar in de auto op weg naar huis gaat toch meteen de radio weer voluit. De stilte had me benauwd, het regelmatige leven (zo laat eten, zo laat naar de kapel, zo laat naar bed, enzovoorts) was iets heel nieuws. Hoe kan iemand dat zijn leven lang volhouden? Huiverig Het beste antwoord op deze vraag kunnen de zusters natuurlijk zelf geven. Probleem is echter, dat er vrijwel niet gesproken mag wor den. Alleen het hoognodige. Met Yvonne Marie mocht ik een af spraak maken voor een gesprek. Een unieke kans, want doorgaans zijn de zusters nogal huiverig voor publiciteit. „Er zijn tenslotte al genoeg on- zin-verhalen over ons gepubli ceerd. Er bestaan de meest wilde verhalen over kloosters en daar hebben we genoeg van. Met de me- ditatieweekeinden bieden we men sen van buiten de kans het klooster te leren kennen. Daarmee is voor ons de kous af', vertelt één van de zusters. Yvonne Marie wil wèl praten. Zes jaar geleden kwam de Arn hemse verpleegster op 24-jarige leeftijd naar Babberich. Waarom? „Tja, dat heb ik mezelf ook wel eens afgevraagd", vertelt Yvonne. „Eigenlijk ben ik nooit zo kerks ge weest. Goed, ik ben katholiek op gevoed en ging trouw naar eucha ristievieringen, maar dat ik nou precies wist, wat daar allemaal ge beurde, nee. Dat is eigenlijk ook heel lang zo gebleven. Toch voelde door Sandra van Maanen ik diep in mezelf iets. Dat iets is moeilijk te omschrijven. Een ruste loos gevoel, ik zocht naar iets waar devols. Dat heb ik nu gevonden. Voor mij is dat God, daar kan ik op terugvallen, ik weet dat ik steun krijg". Het komt natuurlijk meer voor dat mensen er ineens achter ko men dat ze écht geloven, maar voor de meesten onder hen gaat het le ven gewoon verder. Ze hebben hun werk, een gezin, vrienden, de kerk. Yvonne Marie wilde echter meer. Voor haar is het geloof zo be langrijk dat ze er haar hele leven aan wil geven. Via een oriëntatie- weekeinde kwam ze terecht bij 's Herenhof. „Dat weekeinde was een gewel dige mogelijkheid. Zomaar voor goed een klooster binnenlopen - dat doe je niet. Nu kon ik vrijblij vend met anderen gaan en de kat uit de boom kijken. Het beviel me die eerste keer heel goed, het leven hier trok me direct enorm. Later ben ik nog vaak tijdens meditatie- weekeinden teruggekomen. Ik wil de hier zo vaak mogelijk zijn, het was een bepaalde drang in me. Op een gegeven moment heb ik de knoop doorgehakt en heb me aan gemeld als kloosterlinge". Ontslagbrief De stap die Yvonne toen zette was een heel grote. Ze moest af scheid nemen van alles wat haar le ven tot op dat moment bepaald had. Yvonne herinnert zich nu, hoeveel moeite ze ermee heeft ge had haar baan als verpleegster op te geven. „Ik heb wekenlang lopen drente len voordat ik mijn ontslagbrief verstuurde. De verre reizen die ik gewend was te maken zouden ook verleden tijd worden. Familie en vrienden zou ik vrijwel nooit meer zien. En dan kinderen. Ik ben dol op kinderen en wist dat ik die nooit meer zou krijgen, als ik zou intre den. Dan besef je datje een stap zet naar een totaal ander leven". Haar omgeving reageerde van begrijpend tot verbijsterd. Yvon ne's moeder kon het wel begrijpen, haar vader was verbaasd („Waarom wil mijn dochter die alles heeft wat haar hartje begeert in een kloos ter?"). Haar vrienden en vriendin nen snappen er ook weinig van. („Zij, die al zoveel van de wereld had gezien, waarom moest zij nou zo nodig zo gaan leven?"). Voor Yvonne stond de beslissing echter vast. Zij koos voor 's Heren hof. „Toen het eenmaal vaststond dat ik kloosterlinge zou worden Wie vandaag zegt dat hij of zij het kloosterle ven bijzonder aantrekkelijk vindt en er zelfs over denkt ook in een klooster te gaan leven, wordt voor gek versleten. Dat er steeds min der 'gekken' zijn die zich willen 'opsluiten' in een klooster blijkt wel uit het feit dat de kloosters met het jaar leger worden. De zus ters die er nu zitten zijn bejaard. Jonge vrou wen peinzen er niet over, het habijt aan te trekken. Zijn wij de laatste generatie die 'het verschijnsel kloosterling' nog meemaken? Met deze en nog veel meer vragen ging één van onze verslaggeefsters een weekeinde naar het klooster 's Herenhof in Babberich. Daar worden enkele keren per jaar oriënta tie- en meditatieweekeinden gehouden. Sa menkomsten om jonge mensen een kans te geven zich een paar dagen volledig terug te trekken. De dagelijkse beslommeringen even Kortom: een weekeindje tot rust komen, en misschien warm lopen voor het leven in een klooster. Dat laatste is niet onbelangrijk, want de zusters in 's Herenhof beseffen maar al te goed, dat hun waardevolle gemeenschap dreigt te verdwijnen als er niet binnen een paar jaar weer jonge vrouwen intreden. heb ik het nog wel moeilijk gehad met de keuze tussen dit bidkloos- ter en een klooster waar vooral aan het welzijn van de minderbedeel den in de samenleving wordt ge werkt. Waar de zusters zich dus daadwerkelijk bezighouden met de medemens". „Ik wist gewoon van mezelf dat, als ik eenmaal zou gaan werken, daar volledig in op zou gaan. Ik was - en ben - nu eenmaal een fa natiek mens en ik wist van mezelf dat dat werk me helemaal zou opei sen. Van bidden zou niets meer ko men. Toch was dat bidden voor mij heel belangrijk. Toen ik dus de keuze moest maken tussen werk en God, heb ik toch voor dat laatste gekozen". Mijn vraag of God zelf wel blij is met mensen die alleen bidden en verder vrij weinig voor de samenle ving betekenen, beantwoordt Yvonne Marie fel. „Natuurlijk is bidden net zo be langrijk. Wij beschouwen onszelf als een schakel in de maatschappij. Er wordt veel te weinig gebeden. Er wordt in de wereld te produk- tief gedacht. Alles moet resultaat opleveren. Er wordt vaak vergeten dat we als mensen grote invloed op elkaar hebben. Wij proberen met bidden de misstanden in de wereld te verzachten. We willen eenheid onder de volkeren, blank en zwart moeten nader komen, de kernwa pens moeten de wereld uit". Het feit dat Yvonne in een kloos ter zit beschouwt haar familie nu, na al die jaren, als de gewoonste zaak van de wereld. „Als ik nu thuis kom, roepen ze meteen 'ha, ouwe non'. Dat is goed, ze be schouwen mijn leven als een ge woon leven". Lessen Als Yvonne op straat loopt, rea geren voorbijgangers nogal eens merkwaardig. „Heel raar. In de stad lopen ze er op de meest vreemde manieren bij. Iedereen trekt maar aan wat hij of zij mooi, lekker, stoer of schokkend vindt. Maar als ik er dan in mijn habijt tussendoor wandel krijg ik opmer kingen naar mijn hoofd. Soms heel leuke, soms ook heel gemene. Ik lig zelf ook wel eens dubbel om wat ze zeggen. Zo van: 'Hé zus, het carnaval is al voorbij hoor'. Dan zeg ik maar gewoon: 'Da's ver domd jammer, ik had er net zo'n Gebeden wordt er veel in 's He renhof. Toch kun je daar niet de hele dag mee bezig zijn. Iedere zus ter die daartoe nog in staat is, heeft zo haar dagelijkse werkzaamhe den. Yvonne houdt zich vooral be zig met meditatielessen die voor mensen 'van buiten' worden gege ven. Ook maakt zij rozekransjes en knapt ze karweitjes in huis op. De vraag of Yvonne het de eerste tijd niet moeilijk heeft gehad in 's Herenhof wordt bevestigend beantwoord. Yvonne: „Vooral de eerste maanden had ik het gevoel dat de muren op me afkwamen. Ik moést naar buiten, maar zelfs de tuin was omringd door muren. Op een gegeven moment viel dat ge voel van opgesloten zijn weg. De grenzen binnen in mij waren ver schoven. Ik had geleerd met de tijd en de ruimte om te gaan. Nu voel ik me net een vakantieganger als ik hier in de tuin loop". „Het kloosterleven is nog mooier uitgepakt dan ik me had voorge steld. Het is een waardevol leven, ook al ken ik best dieptepunten, net als iedereen. Ze vragen me wel eens of ik me niet vreselijk een zaam voel tussen al die oudere zus ters die vrijwel niet praten. Nee, zeg ik dan, eenzaam ben ik nooit. Mijn medebewoonsters hebben een leven achter zich, een rijkdom van ervaringen. Ik vind het prettig om met hen samen te leven". Feestje Wroeging over haar keuze heeft Yvonne nooit gehad. „Ja, heel soms als ik in bed lig en ik hoor dat er in het dorpshuis naast ons kloos ter een feestje wordt gevierd. Daar zou ik dan best bij willen zijn. Ik zet mijn raam dan maar open en loop een beetje mee te neuriën..." Het 'zwijgzame leven' in 's He renhof is een goed leven, vindt Yvonne. ..Buiten het klooster wordt zoveel afgepraat. Vaak on zinnige prietpraat, uren kletsen over niks. Ik maakte me daar vroe ger ook schuldig aan, dat doet ie dereen. En als ik niemand om te gen te praten had, zette ik de radio aan. Kon ik fijn luisteren naar ge klets in de ruimte. Als je eenmaal hier bent weet je dat er zoveel an dere dingen zijn die eigenlijk pas goed tot hun recht komen als je daar in stilte over kunt denken. Ge beurtenissen komen scherper naar voren. In het begin is het wennen, maar na verloop van tijd wil je niet anders meer". Wat Yvonne wel heeft gemist was de televisie. „Ik was wat je noemt verslaafd aan televisie. Hing iedere dag voor de buis. Hier mocht dat natuurlijk niet. Alleen vanaf 20.00 uur het journaal, om 21.00 uur is het bedtijd. Ik ben er grotendeels van genezen, alleen dat voetbal hè. Ik vond het echt verschrikkelijk dat ik dat niet meer kon zien. Meer dan de eerste helft zat er voor mij niet in". „Omdat ik zo'n voetbalfanaat ben, kon ik dan gewoon niet slapen van de opwinding. Echt hoor, dan was ik de hele nacht van streek. Ik móest gewoon weten wat ze er in de tweede helft van gebakken had den. Sinds kort heb ik voetbalper missie. Ik mag de wedstrijden he lemaal uitkijken. Eigenlijk wel zonde dat Nederland niet naar Me xico gaat". Joden en hun bindingen. Met fi nanciële steun van het Koningin Juliana-Fonds zal in ons land een groot onderzoek worden uitge voerd naar 'joden en hun bindin gen'. Doel hiervan is, materiaal te verzamelen op basis waarvan een beleid kan worden uitgezet om de joodse gemeenschap van dienst te zijn met faciliteiten en voorzienin gen. Vooral het Joods Maatschap pelijk Werk wil weten, hoeveel jo den in Nederland wonen en hoe hun joodse bindingen zijn. Naar het Nieuw Israëlitisch Weekblad meldt, is voor dit onder zoek de 'Commissie voor demogra fie der jóden in Nederland' nieuw leven ingeblazen. Van de tien le den zijn er zeven vertegenwoordi gers van het maatschappelijk werk en de drie joodse kerkgenoot schappen. De drie deskundigen in de commissie zijn: mevrouw dr. ïr. D. Boas-Vedder, planoloog in Rot terdam, drs. H. Emanuel, secretaris financieel-economische zaken van de Sociale Verzekeringsraad, en prof. dr. B. van Praag van de Eras mus-universiteit in Rotterdam. Het aantal joden in Nederland wordt geschat op 25.- a 30.000. Pre cieze gegevens zijn niet bekend, doordat maar een klein deel lid is van een joods kerkgenootschap en de burgerlijke stand niet bijhoudt welke afstamming iemand heefl. Voor het onderzoek zal joods Ne derland zelf zeker f 300.000 op tafel moeten leggen. De joodse kerkge nootschappen hebben hun mede werking toegezegd. Wel heeft het Verbond van liberaal-religieuze jo den in Nederland bezwaar tegen het verifiëren van de gegevens uit zijn cartotheek bij de burgerlijke standen, dit ter bescherming van de privacy der leden. Het wil dat alleen toestaan op basis van vrij willigheid. Ambtenaren zullen aanwijzingen moeten krijgen om bepaalde zaken na te trekken onder waarborging van de anonimiteit. Dat zal, zo merkt het Nieuw Israëlitisch Weekblad op, een vrij uitgebreid protocol vergen, willen de onder zoekers toch iets aan de gegevens hebben. Onderzoek in Nepal. Een twaalf leden tellende Brits-Ameri kaanse commissie is voor een be zoek van zes dagen in Nepal aange komen. Zij moet nagaan wat pre cies de positie is van de christelijke gemeenschap (20.- tot 30.000 men sen) in dit hindoe-koninkrijk. Officieel kent Nepal (bij India) godsdienstvrijheid, maar pogingen om iemamd tot het christendom te bekeren worden als een misdaad aangemerkt. Vorig jaar zijn om die reden meer dan honderd mensen gearresteerd, onder wie Amerika nen en Britten. Ze zijn later op borgtocht vrijgelaten. LEIDEN: Herv. Gem. Hóogl. kerk 10 ds. Dronkers, mmv cantorij, 11.45 studente- nekklesia; Marekerk 10 kand. v. Dis, R.dam, 5 ds. Christ, Eek en-Wiel; Mara- nathak. (L. Morsweg) 10 ds. v.d. Velden; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastores v. Breukelen en v. Well, 11.15 pastor v. Breukelen èn dr. De Jonge; Bethle- hemk. (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Riet veld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. De Mey; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredes- kerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (SurinamestrJ 10 ds. Pannekoek, gez. dienst, 10.30 in bijruimte dovendienst, hr. J. Storm; Oude Vest 10 ds. Jansen (herv.); Maranathak. zie herv. gem.; Be- vrijdingsk. 10 en 5 ds. Rietveld; bejaar denhuis Groenhoven 10 drs. P. de Bruijn, O.geest; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijk- hof (Rijndijk) 10 kand. P. R. Middel- koop. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 kand. H. Smit. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. De Clercq. 10 evang. Dikkes (onderwerp: 'Gods agenda'). Evang. gem. Merenwijk (in 'De Harle kijn', Regenboogpad 2) 7.45 nam. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoeterw- singel 21) 5 hr. J. de Leeuw. Evangelie- centrum-Pinksterbew. J. Maasbach-We- reldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 evang. Zijlstra (Zijlsingel 2), vr. 8 jeugdavond (Zijlsingel 2). Pink- stergem. (O. Vest 13) 10 hr. J Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. RUnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag adventisten (Ontmoetingskerk Voor schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw- .singel) 10.Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.scho- ten) zat. 7. zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10.11.30.6 en 7 (loO; Bos- huizerkade zat. 7. zo. 9.30 en 11; Lam- menschansweg zat. 7. zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9 30. 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. geni.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke di.av. 7-7 30 oe- cum. avondgebed in oud-kath. k. Zoe- terw.singel. ABBENES: Herv. Óem. 9.30. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. De Graaff, Nieuwveen. Geref. Kerk 10 kand. Wattel-de Heer, A.dam, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 6.30 ds. v. Sorge. Rk Kerk zat 7. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 5 ds. J. H. Buikema, jeugddienst; Kruiskerk 10 kand. A. Prins, Driebruggen; Opstan- dingskerk 10 ds. Lapré, Koudekerk, 6.30 ds. Bogers; G. Herderkerk 10 drs. Brom- bacher, 6.30 ds. Verheul; De Bron 9.15 ds. Moll, 10.15 ds. Verheul, 6.30 ds. Tase- laar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Taselaar; Driehoorne 7 nam. ds. v.d. Kamp, Rijns- aterwoude; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Goossen, Wadd- .veen. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wil schut, 6.30 kand. Wattel, A.dam; Salv- .kerk 10 kand. J. Dijk huizen, A.dam, 6.30 ds. v.d. Bos,Gouda. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5. Chr. Geref. Kerk morgen 9.30 en 4.30 en wo. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 evang. Ramaker, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. v. Gemeren, 6.30 ds. Bosveld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Rk Kerk: Bonifa- ciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11 BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. v. Zwet, Katwijk, 6 ds. G. C. de Jong, Zoetermeer. Geref./Herv. Gem. (dorps huis 'De Tas') 10.30 dienst. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 kand. Graafland. 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 hr. v. Eden, Putten, 6.30 ds. v. Deelen, Veenendaal; Bethl .kerk 10 ds. Vlasblom, 6.30 kand. De Groot, Ridderkerk. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. P. Buikema, Zw.dam. Geref. K. Vryg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol. 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst. 7 ds. Boogaard. Zee z i. 10.30; Binnen z HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Markus, Broek op Langedijk. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Ra- vensbergen, Wijnjewoude. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 9 en 10.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM. Herv. Gem- 10 ds. v. Ga len. Heemstede, 5 ds. Krispijn. Geref. Kerk ('Hoeksteen') zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Drayer, Hil versum. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozeflt. zat. 7, zo. 10 en 11.30. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Bronsgeest. Leiden; Ontm.kerk 10 ds. Hagen, Zwolle. 6.30 drs. Spaans. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. Kersten. Vliegkamp Valkenburg 10.30 ds. Verseput. Rk Kerk Kerk zat. 7 zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. 9.30 dienst, 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 ds. Brink. Rozenburg, 7 ds. Vos, Lisse. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slag boom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.ds. Belt. Geref. Gem. (Re- misestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser, ha. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Westera-Franke, Leiden, ha, zie ook geref. kerk. Geref. Kerk 10 mr. Th. Vreugdenhil, 7 ds. Lapré. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth. 6.30 dienst. Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman Elis- ziekenhuis 9.30 hoogmis. 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlku Het oude kerkje Ter Aar. (foto Wlm Dijkman) polder zat. 7. zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, 9.30 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 hr. N. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. Nieuwenhuis, Alphen. Chr. Ge- ref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Vlietstra, Zeist. Evang. gem. (Kruispunt, Kenne- dylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWV.EEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Lagendijk, Leiden, 6.30 hr. J. de Haan, Zevenhoven. Geref. Kerk 9.30 ds. Snel, Rijnsburg, 7 ds. Elderman, Bodegraven. Rk Kerk zat. 7. 11. 10 dienst. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. NIEUW-VENNEP. Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Smaling. Rijnsburg. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds v. Sorge. Rk Kerk zat 7. zo. 10 en 11.15. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 mevr. Teusink, Alphen. Geref. Kerk 9.30 ds. .d. Kooi. 7 ds. Wattel. Hoofddorp. Rk Schreude NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 dr. Noordegraaf, Ede. Geref. Kerk (W. Ver laat) 10 ds. Keyser, Utrecht. 7 hr. 7.30, 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Drieber gen: O. Kerk 10 ds. Sjollema. 6 ds. Ho- vius; Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. v. Sliedregt; Pnièlk. 9.30 ds. Hovius. 6 ds. Sjollema: aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. v. Roon; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. D. C. Nicolai te Leidén, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Kersten. 5 LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Kooistra, Apeldoorn. 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 (ha) en 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 10.30 ds. Blijdorp, 4.30 kand. S. de Boer. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos. 7 ds. Biewenga. Zoetermeer. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Ge ref Gem. morgen 10 en 4 leesdienst. wo. 7.30 ds. Harinck. R.dam. Evangeliege meente (Ooievaarstr. 27a) 9.45. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Puel- NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee. 5 ds. v.d. Plas, Zwijndrecht, 7 ds. Elgersma; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Rothfusz. Hille- gom; Sole Mio 9 ds. v. 't Hof, Noordwij- kerhout; De Rank (Golfbaan) kand. M. Kuijt. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Koster. Katwijk. 5 ds. v.d. Lee; Vinkenl. (Bm nen) 10 ds Elgersma; Stichtingskerk II ds. Slofstra. Zie ook herv. gemeente Ned. Protestantenbond (aula Oude Zee wee 32) 10.30 drs. F. H. Sachs. Rk Kerk Pauluskerk 10 prof. dr. v.d. Beek. Val kenburg; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. v. Rossum, Voorburg. 7 ds. Koster, Katwijk. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan, ha. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 8.45 en 4.30 ds. Blij dorp, Wageningen. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 mevr. ds. Visch. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle- evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30 OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 kand. J. van der Sterre, A.dam. 2 30 ds. Jaspers Focks, afscheid. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN. Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. Geref. K. 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw RIJNSBURG. Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Wagter; Be- thelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria. 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Damsma; Petrakerk 9.30 ds. Damsma. 5 ds; Ribberink, jeugddienst Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K 9.30 en 5 ds. Visser, Nieuw-Vennep. SASSENHEIM: Herv Gem. 9 en 10.30 ds. v. Niel, Rijnsburg. 7 ds. Ferwerda. Geref. Kerk 10 ds. Baas. zie ook herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoud- se. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 kand. Lagendijk. Leiden. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman. Bodegraven. 6 30 kand. De Bruir\j, Nieuwveen. Rk Kerk Aardam zat 7. zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7. zo 9 30 en 11 30 VALKENBURG Herv Gem 10 hr. Goedhart. Nieuwkoop. 6.30 ds v. Koon. Geref. Kerk 9.30 ds v Melle. Den Haag. 6.30 ds. Huisman. H.woude Geref. K. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken, 7 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. Groenenberg, Andel. 4.30 ds. Schipaanboord, - Everdingen. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw. Zie ook herv. ge meente. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Aulagemeen schap Noordhofland 10.30 agapé-vie- ring. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30, M. Godskerk. zat. 7. zo. 10. Kerk van En geland (British school in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Vreeswuk. Zoe termeer; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman. 6 ds Boer. Benthuizen; Bethelk. 9.30 ds Goossen, 5 ds. Roetman; Imm.kerk 10 ds. Yntema, Utrecht 5 ds. v. 't Hof. Noordwijkerhout. Geref. Kerk Kruisk 10 ds. v Dalen, Den Haag, 5 ds. v. 't Hoff, Boskoop; Ontm.kerk 10 prof. mr. Reugebrink, Leiderdorp. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Kret Sassenheim, 4.30 ds. v. Trigt, Middelharnis; Kievietk. 10 ds. v.d. Bom. Den Haag; Messiask. 10 ds. v. Waasber- gen; Dorpscentrum 9.30 ds. v.d. Hoef, Bodegraven. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Woude, ha; Zuid (Bloemcamp- Haag. Beek. Valkenburg. Geref Kerk 9 30 hr v Waliinga. Ldorp. 6.30 hr. Broek. O.geest. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10 30 dr. Metjering, O.geest Rk Kerk zat 7. zo. 10. ZEVENHOVEN:Herv. Gem. 9.30 hr. De Haan. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreuder. 7 dr. Femhout, Alphen. ZOETERWOUDE: Herv. Gem 10 ds. Wulthaus Rk Kerk St Jan zal 7 M 9.30; Chr. Dienaark. zat 7, zo. 10; Mecr- burgkerk H Rijndijk zat. 7. zo. 10 en 11.30 ZWAMMERDAM Herv Gin; 10 ds Eysenga. 6 30 ds Vourdouw. Gruven- zande Geref. Kerk 10 ds Buikema. 6 30 ds. v.d. Berg, Bodegraven Yvonne Marie (vooraan in habijt): "Een waardevol leven, ook al ken ik best dieptepunten' (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11