'Dit is mijn laatste kans' Petrovic briljant tegen Den Bosch René Guyt zonder veel illusies naar NKveldrijden Van Herpen in selectie Skister uit coma Becker krijgt zin Schaatser Geert Kuiper wil echte gok wagen op NK sprint Ijsmuts inplaats van politiepet VRIJDAG 3 JANUARI 1986 SPORT PAGINA 9 KATWIJK - Aan wielerveldrijder René Guyt is het gedruis van de af gelopen feestdagen grotendeels voorbijgegaan. Hem wacht immers morgen het nationale kampioen schap bij de amateurs in het Drent se Lochem en dat vergt uiteraard een serieuze voorbereiding. Zonder al te hoog gespannen verwachtingen reist hij pas mor genochtend ("Ik zie het nut niet om eerder te gaan, thuis heb ik de beste voorbereiding") naar de titel strijd af. Weliswaar heeft de Kat- wijker de verrassende zevende plaats te verdedigen die hij vorig jaar als debutant veroverde, maar juist de wetenschap dat de concur rentie erg groot is en dat veel van de weersomstandigheden zal af hangen neemt bij voorbaat al een hoop druk bij Guyt weg. Zwaar Bovendien weet de Swift-ren- ners dat de tijd ten opzichte van het grootste deel van de concurren tie in zyn voordeel werkt: "Ik ben pas 19 jaar, dan mag je nog niet al te veel van me verwachten. Nee, stel dat het nou flink dooit (met daardoor veel modder) en ik zit bij de start gelijk vooraan, dan zie ik me nog wel ver komen. In principe schijnt het echter om een snel rondje te gaan. Vriest het dan ook nog eens een keer, dan maak ik me niet al teveel illusies. Onder die omstandigheden komt het vooral op hard fietsen en veel stuurtech- niek aan. Daarin schiet ik nog te kort, al ben ik dit seizoen op snelle rondjes wel al een heel stuk verbe terd. Voor mij mag het in elk geval zo zwaar mogelijk zijn". Tot nu toe heeft Guyt, buiten een overtuigende overwinning in Loosduinen en een niet onverdien stelijk optreden in enkele super prestige koersen, nog niet al teveel laten zien. Dat vormde voor hem echter geen aanleiding om speciaal naar de nationale kampioenschap pen toe te leven. voor de amateurs is ondermeer dat het deelnemersveld van 70 naar 110 renners is uitgebreid. Voor de na de opheffing van de Du Prie- ploeg nu weer in Swift-trui uitko mende René Guyt ("Ik wacht op een andere sponsor, maar ook daar heb ik geen haast mee. Die komt vanzelf, als je tenminste goed pres teert") ligt daarom één ding vast. "Zo snel mogelijk vertrekken, anders raak je volledig in de klu wen van deelnemers verstrikt. Voor mij zijn overigens Martin Hendriks en Noëll van de Leij fa voriet. De krachtsverhoudingen tussen veel renners zijn echter zo gering, dat heel veel mogelijk is". RUUD DOBBELAAR Joegoslavische ster onhoudbaar in finale - Jelle Esveldt vliegt langs Stojan Vrankovic, r netje krijgen. Den Bosch verloor in de finale va week van Joegoslavië. kan de bal niet i de Haarlemse basketbal- (foto ANP) HAARLEM - Drazen Petrovic heeft ook bezit genomen van de Haarlemse basketbal week. Ogen schijnlijk ongeinteresseerd presen teerde het Joegoslavische wonder kind zich gisteravond in de bar stensvolle Kennemersporthal aan het 3500-koppige publiek om op de slotdag van de Week zijn kunsten te tonen. Petrovic stelde niet teleur en droeg met 26 punten, 12 re bounds en 10 assists in belangrijke mate bij tot de eindoverwinning van de Joegoslavische nationale ploeg. Tegenstander Nashua Den Bosch kon precies één helft bijblij ven (44-43), maar moest toen ander maal buigen: 76-88. Hapoel Tel Aviv legde beslag op de derde plaats door een 73-70 zege op Laf ayette. Petrovic stond bovenaan het ver langlijstje van de organisatoren van de basketbalweek. Zonder hem hoefde Joegoslavië niet naar Haarlem te komen. De Joegosla- ven voldeden aan hun contractuele verplichting, maar bepaalden wel dat de licht geblesseerde Petrovic alleen op beslissende momenten ingezet zou worden. Tot overmaat van ramp raakte Petrovic al op de tweede speeldag verder gebles seerd aan zijn linkerduim, waar door het tot kort voor de finale te gen Den Bosch onzeker was of de Beenhakker ldest ook De Wolf en Lokhoff *Jos van Herpen ZEIST (ANP) - Bondscoach Leo tard, die wegens een liesblessure Beenhakker heeft gisteren de Ne- moest afzeggen, ziet zijn plaats in derlandse selectie voor de vriend- de groep van zestien ingenomen schappelijke interlandwedstrijd door Lokhoff. van woensdag tegen Italië weer op sterkte gebracht met Jos van Her- pen (FC Den Bosch), John de Wolf UltgeSteld (FC Groningen) en Ton Lokhoff (PSV). Beenhakker was gedwongen drie nieuwe spelers op te roepen, nadat woensdag op aanraden van Michels ook de namen van de paar overgebleven Ajacieden waren ge schrapt. Beenhakker koos Van Herpen in de plaats van Ronald Koeman, terwijl De Wolf meevliegt naar Genua als vervanger van Son ny Silooy. Wilbert Suvrijn van Fortuna Sit- De afrondende bespreking over de contractverlenging van bonds- manager Rinus Michels en de coa ches Leo Beenhakker en Dick Ad vocaat is uitgesteld tot 28 januari. Dat heeft het bondsbestuur hoge bloeddruk, gaat het louter om een organisatorisch probleem. „Wij willen Michels, Beenhakker en Advocaat in ieder geval tot en met de Europese titelstrijd van 1988 bij de KNVB houden", vertel de Van Marle. „Maar Michels gaat vrijdag met het amateurteam mee naar China, net als enkele bonds- vertegenwoordigers. Daarom leek het ons beter de zaak eind januari af te ronden. Alle betrokkenen wa ren het daarmee eens". Behalve de contracten KNVB, geleid door de net uit het trio speelt de reorganisatie i ziekenhuis ontslagen voorzitter Jo trainersopleiding van de KNVB van Marle, donderdagavond be slist. Volgens Van Marle, die een week ter observatie in het hospi taal lag in verband met een veel te Van Marle toe. vraag is, wie op welke post behoort te zitten en met welke verantwoordelijkheden", lichtte Trainingskamp "Wel ben ik voor de Kerst met de selectie in een trainingskamp ge weest en heb in het begin van de week nog eens extra hard getraind, om het vervolgens de laatste dagen rustig aan te doen. Maar vorig jaar heb ik me toch meer op de titel- Strijd geconcentreerd. Nu komen HEERENVEEN (ANP) - De Nederlandse sprinters ver- NK°Daarin wil 7k ookUnog"goed houden zich tot de Sowjet-sterren in dit schaatsvak als een zien te rijden. De eerste vier gaan amateur-vierdeklasser tot Ajax. De vergelijking is van naar de wereldkampioenschappen, Geert Kuiper zelf. „Gelukkig gaan schaatsers wat vaker mij vermoedelijk onderuit, dat geeft ons hoop", zegt Kuiper. „Maar als ik 's PolenSafeDaar «dl zomers aan het hooien ben, vraag ik me wel eens af wat dat zit niet in. De rest echter nog naa ik ook graag mijn gezicht van vo ren laten zien. Met mijn conditie zit het overigens wel goed, die laat ik maandelijks bij een arts van de KNWU testen". Bij de titelstrijd zullen de ama teurs en professionals ditmaal voor het eerst gesplitst (zaterdag om zondag) rijden. Bij de profs belooft jetunie Zjelezovski op dat moment uitvoert". Uitgaande van hun beste tijden is het verschil tussen Geert Kuiper, de Nederlandse nummer één en in Utrëcht wordt afgewerkt, kan bij dë Igor Zjelezovski, wereldrecord- dames rekenen op de komst van de houder op de 500 meter uit de Sow- complete kernploeg. Bij de heren ont- 1 beide zijden op- breekt alleen Robert Vunderink, die in Oslo start. Aan het evenement, waarvoor 20 da- 24 heren staan ingeschreven, is wedstrijd over tien timaal gereden toernooi zes pun ten. Geen wonder dat de prakti- sche Kuiper (25) meer bezig is met bovend«„ de eerste nationale seniorentitel, kilometer toegevoegd. Voor dat onder die hij het komende weekeinde in deel heeft de KNSB een aantal mara- Utrecht kan veroveren. Grootste thonrijders uitgenodigd, onder wie concurrenten zijn zijn sprintcolle- Hilbert van der Duim en Ruud Chris- ga uit de kernploeg, Jan Ykema toffers ^&(kl2iioën~en (zeventig.koeien), dat hij met zijn 1985). Kuiper: „Ais we Hein na de ™der. z«n z«n werkzaamhe- eerste dag op een punt hebben den sinds begin december overge- staan, kunnen we het houden". "omen door ee" boerenknecht. Kuiper, vroeger knecht bij pa nu mede-vennoot in het maatschap met Kuiper senior, weet zich ech ter nog immer in een afhankelijke positie. „Als mijn vader morgen Succes het kampioenschap weer uit te draaien op een tweestrijd tussen Hennie Stamsnijder en Reinier Groenendaal, in een veld van zo'n twintig man, onder wie een fors aantal pure wegrenners. De consequentie van de splitsing Dode in rally Parijs-Dakar SÈTE (AFP) - De Japanse motor coureur Vasuo Kaneko, deelnemer aan de rally van Parijs - Dakar, is gisteren om het leven gekomen bij Kuiper boekte anderhalve week ziek wordt, kan ik niet eens naar een ongeluk in de buurt van Sète, geleden een succes door tijdens de het NK» de finishplaats van de eerste etap- landenwedstrijd in Gothenburg de Een andere verklaring kan wor- pe. Volgens de poütie, die over het concurrentie voor te blijven. Een den gezocht in Kuipers techniek ongeval werd ingelicht door een triomf over de al aardig op leeftijd verbetering. Bondscoach Henk stalgenoot van het slachtoffer, is gekomen Noren Rönning en En- Gemser, die na het verscheiden Kaneko geschept door een tegen- gelstad kan nog als nietszeggend van de sprintkernploeg ook deze ligger. De automobilist, die onge- worden afgedaan, de tweevoudige specialisten onder zijn hoede deerd bleef, was door nog onbe- zege op de in barre omstandighe- kreeg, is onmiddellijk na zijn aan- kende oorzaak op de verkeerde den afgewerkte 1000 meter zeker treden gaan werken aan de manier weghelft terecht gekomen. Hij niet. waarop zijn pupillen zich op de ijs- werd naar het ziekenhuis van Sète Als je t Q weggaat, komt piste voortbewogen. Ykema kreeg gebracht om een bloedproef te on- iedereen op de duizend meter ka- een jaartjeprestatievrij om het dergaan. pot te 2itten ook Zjelezovski en schaatsen opnieuw te leren, Kaneko was 45 jaar. Hij dreef een Boucher. Zodra dat over mij heen restaurantje in het noorden van Ja- kwam, was de snelheid er onmid- pan. Hij deed voor de tweede keer dellijk uit. Het is de kunst, kwestie mee aan de rally. van techniek, aan het einde van je Bochten kachten toch nog snelheid te ma- Alle Nederlandse deelnemers ken. In Zweden lukte dat. Ik stond aan de rally zijn op tijd in de Zuid- ais mooi-weerrijder bekend. Altijd franse plaats Sète ingescheept dreigde ik door de omstandighe- voor de overtocht naar Algiers. den ten onder te gaan. Zeker tegen In de klassementen leiden de allrounders. De gebeurtenissen in Fransman Pierre-Marie Poli (mo- Zweden geven vertrouwen, dat me toren), de Fransen Dayraut/Des- dat nlet meer overkomt taillats (auto's) en de Nederlands, Het gaat dus niet slecht met Kui- Frans/Belgische combinatie De per. „goed uitgerust in het hoofd", Rooy/De Saulieu/Geussens geeft hij zelf als een mogelijke ver- vrachtauto's). klaring. Op het veehoudersbedrijf Geert Kuiper, hier links naast Jan Ykema: „Als i we het houden". Kuiper Ooit wenste de rijder uit Olde- holtpade dat een 500 meter uitslui tend uit bochten zou bestaan. De bochtenrijder bij uitstek beseft nu echter terdege dat een sprint ook nog drie rechte stukken telt. „Ik ken mijn reputatie, maar ik ben er niet zo van zeker van dat mijn ma nier om door de bocht te komen de meeste effecieve is. Gemser is een man van de technische details. Hij heeft mij duidelijk gemaakt, dat ik mijn linkervoet scheef neerzette. Kleine dingen, die misschien niet zo opvielen als de wijzigingen in de techniek van Ykema". Kracht had Kuiper altijd al. INNSBRUCK (SID) - De Oostenrijkse skister Christine Putz is gisteren Gemser verheelde zijn bewonde- in het universiteitsziekenhuis van Innsbruck bij kennis gekomen. Putz ring niet wanneer de Fries in de zo- heeft drie weken in coma gelegen na een zware val tijdens een wereldbe- nier weer eens als snelste een berg ker-afdaling in Val d'Isere. Volgens een behandelend geneesheer is een op fietste. Volgens de bondscoach intensieve therapie waarschijnlijk niet nodig, omdat de negentienjarige ontbrak het Kuiper slechts „aan skister in een goede lichamelijke conditie is. het vermogen die kracht op het ijs Christine Putz kwam op 12 december bij een snelheid van tegen de 90 over te brengen kilometer per uur ten val. Ze werd bewusteloos per helicopter naar een Het lijkt er op dat het de rijder, ziekenhuis in Grenoble gebracht, waar een bloedprop in de hersenen vorig jaar tweede tijdens de natio- werd verwijderd en zij een longoperatie onderging. Daarna kon de skister nale titelstrijd en vijftiende bij het worden vervoerd naar Innsbruck. toernooi om het wereldkampioen- VELSEN-NOORD (ANP) - Me daillekandidate Ingrid Haringa had gisteren, twee dagen voor het toernooi om de nationale sprinttitels, haar eerste wacht in dienst van het politiekorps van Heemstede moeten draai en. Nederlandse beste hardrijd- ster op de 500 meter van dit mo ment begon haar nieuwe werk kring echter met vier verlofda gen. De 42,51 seconden van In zeil, de beste seizoentijd op de sprint in de door stayers over heerste nationale schaatswe- schap, nu wel gaat lukken. Menig maal is Kuiper verweten de sprin ter van de waakvlam te zijn, het echte vuur zou maar al te zelden branden. Dit jaar wil Kuiper wel eens een echte gok wagen. ga tot het opnemen van vakan tiedagen. „Ik begin mijn werk inder daad met vier vrije dagen. Dat zal weinig vertoond zijn. Ik wil in Utrecht een optimaal sprint- toernooi rijden. Ik ben in on verwacht goede vorm. Of ik daarmee tot het kampioen schap kan reiken, hoor je mij niet zeggen. Ik zit niet meer in de kernploeg: Heb geen enkele spanning of stress voor dit toer nooi. Als outsider begin ik aan de 500 en 1000 meters van dit rel draf- standen, die mij het best liggen. De rest is mij te ver." De trainer van de 21-jarige Haringa, routinier Egbert van 't Oever, schat de gewestelijke pupil op de kortste afstanden hoog in. „In Inzeil reed zij on der verre van ideale omstandig heden twee keer ruim onder haar persoonlijke record, 42,52 en 42,51. Mijn mening is, dat In grid Haringa bij voldoende trai ning in de toekomst één van de meisjes in Nederland is, die de internationaal meetellende 11 pm hun riiiirnr Vergeer na de eerste dag op een punt hebben staan, kunnen Scores Den Bosch - Joegoslavië 76-88 (44-43) Topscorers Den Bosch: Johnson 20, Ro binson 18 (13), Knight 12, Esveldt 8, Pie- terse 6 (12). Schotpercentage 38%, re bounds 49, balverlies 16. Joegoslavië: Petrovic 26 (47%. 12 reb. 10 assists), Cvjeticanic (MVP) 25 (84%). Cutu- ra 16 (75%, 7 reb). Schot: 50%, rebounds Hapoel Tel Aviv - Lafayette 73-70 (34-31) Hapoel: Largv (MVP) 22. Zimmerman 18. Jacoby 16. Lafayette: Cutter 17. Tavlor 13. Hall 12, Johnson 10. sterspeler van Cibona Zagreb zou opdraven. Er ging een zucht van verlichting door de tot de laatste plaats bezette hal toen Petrovic in derdaad als eerste het plankier op kwam. Dat bondscoach Kresimir Cosic belang hechtte aan het winnen van de wedstrijd tegen de Nederlandse landskampioen (het was het derde treffen tussen beide teams in acht dagen) bleek uit zijn beginopstel ling. Voor het eerst deze week ver scheen Drazen Petrovic in het ge zelschap van Stojan Vrankovic en Zolan Radovic in de basis. Petro vic gaf direct ook zijn visitekaartje af. Binnen acht seconden was de stand 0-2 voor de Petrovic, die kort daarna drie driepunters liet aante kenen om Joegoslavië zijn eerste flinke voorsprong te geven: 15-21. De ster van Petrovic lijkt zich in een immer stijgende baan om de aarde te bevinden. De 21-jarige rechtenstudent uit Sibenek, die onder veel gekrakeel van zijn club Sibenka overging naar Cibona. veroverde vorig jaar bijna in zijn eentje de Europa Cup voor lands kampioenen en deed ook tijdens de Europese landenkampioen- schappen van zich spreken. Petro vic was kort geleden 'wereld nieuws' toen hij voor Cibona 112 punten scoorde in de met 158-77 gewonnen wedstrijd tegen Olym- pia Ljubljana. De Amerikaanse colleges en profteams staan dan ook in de rij om de talentvolle Pe- trovic, die niet alleen makkelijk scoort maar ook net zo eenvoudig een sublieme assist aflevert, in te lijven. Petrovic wil voorlopig ech ter in Joegoslavië blijven, waar hij met de nationale ploeg vooruit kijkt naar de Olympische spelen van 1988 in Seoul. Petrovic kon door Den Bosch slechts korte tijd in bedwang ge houden worden. Vooral dankzij Jelle Esveldt en publiekslieveling Richie Johnson wist de Brabantse formatie de achterstand halverwe ge de eerste helft weer ongedaan te maken: 32-30. Cutura en Radovic, die met Petrovic het speelse ele ment in de gedisciplineerde Joego slavische ploeg vertegenwoordi gen, zorgden ervoor dat de schade tot de rust verder beperkt bleef: 44- 43. Daarna was het meteen afgelo pen met Den Bosch. De Joegosla vische verdediging ging op slot, het schot viel volledig weg (Robin son 5 uit 12, Knight 3 uit 13) en vijf minuten lang werd er niet ge scoord. Cvjeticanin en Petrovic voerden het tempo op en bij 48-58 was de strijd gestreden. Den Bosch zat stuk, kon de kracht en precisie om de Joegoslaven te stoppen niet meer opbrengen en ging uiteinde lijk via 56-70 met 76-88 ten onder. In de slotminuten gaf Petrovic nog een weergaloze pass-en scoreshow ten beste, daarmee zijn klasse ten overvloede nog eens onderstre pend. Eerder was er al veel te genieten geweest bij het door Hapoel dank zij een schot van Mike Largy in de laatste seconden gewonnen duel om de derde plaats tegen Lafayet te. De Amerikanen waren te gretig en verspeelden door te gehaast spel met nog 37 seconden te gaan de bal en de overwinning: 73-70. In de strijd om de vijfde plaats won Renault Gent van een ver moeid Canadians, dat in gastspeler Lee Massey van Spakenburg zijn beste speler (25 punten) had: 78-72 (29-32). Washington had aan zeven driepunters van Joe wassell niet genoeg voor winst op Doppeldou- che Den Helder, dat op de zevende plaats eindigde: 98-110 (40-50).De eindstand: Ï.Joegoslavië, 2. Den Bosch, 3. Hapoel Tel Aviv, 4. Laf ayette, 5. Gent, 6. Canadians, 7. Den Helder, 8. Washington. Indivi duele prijzen: Meest waardevolle spelers Richard Johnson (Den Bosch) en Zoran Cutura (Joegosla vië). meest spectaculaire speler La- von Mercer (Hapoel). meeste drie punters Joe Wassell (Washington, 15), toprebounder Earl Williams (Hapoel. 75) en topscorer Tico Brown (Gent, 157). HANS JACOBS Anders Zijn uitgangspositie is dit jaar anders. Lang twijfelde hij in de len te van 1985 of het verantwoord was door te schaatsen. Uiteindelijk kreeg de sprint - althans in de win termaanden - de voorkeur boven ven. Ik heb een stok achter de deur. Toch ben ik voor dit seizoen voor de wedstrijden meer ontspan nen. Als ik merk dat het goed gaat, gooi ik er ales in. Gaat het niet, dan laat ik het zitten". Kuiper is zich niettemin bewust van zijn verantwoordelijkheid. „Ik kan het niet maken om half werk af te leveren. Er zijn mensen voor mij bezig om het bedrijf overeind te houden. Daar ben ik nu goed van doordrongen. De nacht voor de IJssel Cup ben ik niet naar bed ge weest, omdat er een kalverij was. Dat kalf kwam een paar dagen de stal. „Ik heb het gevoel dat dit vroeger dan verwacht. De koe mijn laatste kans is om Nederlands kampioen te worden. Wie bezig is met een loopbaan op lange termijn, kan de zaken voor zich uit schui- nog in de ligbox-stal. Ik moest melk controleren. Dan komt het schaatsen een beetje op de tweede plaats". WEST-BERLIJN (DPA) - De Westduitse tennisbond (DTB) is tegemoet- gekomen aan de wens van Boris Becker. Directeur Günther Sander maakte gisteren tijdens het junioren masterstoernooi in West-Berlyn be kend, dat Beckers persoonlijke trainer Gunther Bosch met onmiddelijke ingang begeleider is van het Davis-Cupteam. Welke rol hij zal vervullen is nog niet duidelijk. Sander zei namelijk ook, dat de huidige door Becker bekritiseerde coach Wilhelm Bungert aanblijft. Volgens de reglementen van de internationale tennisfederatie (ITF) mag een Davis-Cupteam één hoofdcoach hebben. Bosch vertelde, dat hij zich vooral zal richten op zijn pupil Becker. In december moest Bosch vanaf de tribune toezien, hoe de Westduitsers de finale om de Davis Cup verloren van Zweden. De voornaamste uitslagen uit de voorronden van het junioren masters toernooi zijn: Becker (BRD) - Lundgren (Zwe) 6-4,7-5, Sundstrom (Zwel Muster (Oos) 6-2, 6-7, 7-6, Wilander (Zwe)Carlsson (Zwe) 6-1, 6-2

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9