Israël antwoordt op raketaanvallen VN: druggebruik blijft zorgelijk Turkije tussen Irak en Iran Britten planden aanval op Israël Hoogspanning in Midden-Oosten Monniken strijden om recht op schoonmaak Gemayuel in Damascus Oproer in Amerikaanse gevangenis: 2 doden VRIJDAG 3 JANUARI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BETHLEHEM - In slagorde, alsof het infanterie-eenheden waren, stonden dinsdagmiddag de Grieks- Orthodoxe en Armeense monik- ken in de Geboortekerk in Bethle hem tegenover elkaar. De bezems dreigend op elkaar gericht. Het jaarlijks terugkerende gevecht over wie tijdens de symbolische schoonmaakbeurt van de basiliek een muurtje van vijftien centimer bij zes meter mocht poetsen, stond op het punt van uitbreken. door Taco Slagter Een op slag van de gong bereikt compromis echter, waaraan de ar chitecten van het vredesproces in het Midden-Oosten een voorbeeld KIRIAT SJMONA (AP/Rtr.) - Israëlische militairen en leden van het Zuidlibanese leger zouden kunnen nemen, voorkwam (SLA) hebben gisteren doelen in Zuid-Libanon bestookt nadat een Katjoesja-raket was dat de 'broeders in Christus' neergekomen in Kiriat Sjmona, de noordelijkst gelegen Israëlische grensplaats. elkaar rond^de kribbe het zieken- huis in zouden slaan. De oosterse kerken vieren het „We hebben doelen tussen Jezzine y vluchtelingenkampen te bescher- kerstfeest in januari. Om elkaar de en Naqoura bestookt waar sprake men, maar dat de belofte 'slechts 'historische' rechten op bepaalde was van guerrilla-activiteit, en we Het Amerikaanse ministerie van inkt op papier'was gebleken. Kort delen van de kerk te bewijzen, zullen doorgaan met het beschie- buitenlandse zaken heeft zich gis- nadat Arafat zich met zijn guerril- klauteren monnikken eens per n gebieden van waaruit wij teren geschaard achter Israèl door testrijders uit Beiroet terugtrok, jaar, een week voor het geboorte- i beroep te doen op andere lan- richtten christelijke Libanezen een feest, tegen de muren, altaren -- puut gaat telkens weer over een onbeduidend muurtje ter linkerzij de van het Grieks-Orthodoxe al taar, boven een van de ingangen van de geboortegrot. Over het 'bezit' van veertien sec ties in de kerk zijn de partijen het eens, maar sinds 1975 bakkelijen de Grieken en de Armeniërs over dat ene stukje metselwerk. De uit de Turkse tijd daterende bindende afspraken over de verdeling van de kerk tussen Grieken, Armeniërs, Kopten, Syriërs en rooms-katholie- het derde achtereenvolgende jaar ken geven geen exact antwoord op precies dat muurtje toe- het den om net als de Verenigde Sta- SLA, dat de steun van Israël heeft. Het Zuidlibanese leger opereert in de door Israël ingestelde veilig heidszone in Zuid-Libanon. Eerder op de dag was een raket van Sowjet-makelij neergekomen in Kiriat Sjmona, waar 10.000 men sen wonen. Deze stad was een ge liefd doelwit van raketten die Pale stijnse guerrillastrijders vanuit Zuid-Libanon afvuurden voordat Israël in 1982 een invasie in Liba non pleegde. Net aan de Libanese kant van de grens sloegen nog eens vier raket- kwamen,'onder' r bekend ont stond alleen in Kiriat Sjmona lich te schade. Een Israëlische militaire ter van woordvoerder heeft tegengespro ken dat een Libanese guerrilla groep met een Grad-raket een Is raëlische kibboets, Misgav Am, heeft getroffen. Een woordvoerder van deze groep had dit in Beiroet verklaard. ten diplomatieke en handelssanc ties tegen Libië te treffer.. Intussen zei president Reagan over het dreigement van de Libi sche leider Moammar Gadaffi aan het adres van Amerikanen en Is raëliërs als Libië wordt aangeval len als vergelding vpor de aansla gen op de vliegvelden van Rome en Wenen: 'Ik geef geen antwoord aan kerels die het prima vinden om 11-jarige meisjes dood te schieten.' Het was zijn eerste commentaar op de aanslagen in Rome en Wenen waarbij 19 mensen om het leven drie terroris- bloedbad aan onder de achterge- kroonluchters bleven bewoners van de kampen basiliek om er een natte lap ragebol overheen te halen. Het dis- Sabra en Chatilla. komt. Terwijl de monniken van de ver- januari. Om elkaar de schillende congregaties dinsdag morgen vroeg de schoonmaakattri- buten aansleepten, bleef luitenant kolonel Haim Aviv, de militaire gouverneur van het door Israël sinds 1967 bezette Bethlehem, met de eeuwenoude de afgevaardigden van de patriar chaten in dialoog om de schijnbaar onvermijdelijke vechtpartij des ten. Een van de doden was de 11- jarige Natasha Simpson, de doch ter van een redacteur van Associa ted Press in Rome. DAMASCUS (AP) - President Amin Gemayel van Libanon is gis teren in Damascus aangekomen voor overleg met de Syrische presi dent Hafez Assad over het Libane se vredesverdrag. Gemayel kwam per helikopter aan op de luchtmachtbasis Mezza ten zuiden van Damascus, waar hij door Assad en leden van de rege ring werd begroet. Daarna vertrok ken de twee presidenten naar As sad's Mohajerine-paleis waar de besprekingen achter gesloten deu- begonnen. Het bezoek was Na de aanslagen van vrijdag heeft de Amerikaanse regering Li bië ervan beschuldigd dat het steun verleent aan Aboe Nidal, die de leider van de daders zou zijn. De VS hebben verklaard dat een mili taire vergeldingsactie wordt over wogen. Arafat PLO-leider Jasser Arafat vindt de Amerikaanse president Ronald Reagan 'een robot en een papegaai' die zich niet aan zijn woord houdt. Volgens Arafat heeft Reagan 'geen enkel punt van overeenkomst' met zijn voorganger Jimmy Carter, 'een man van principes gegrondvest op zijn waarachtige christelijke ge loof. Arafat zei een en ander tegen over het nieuwsagentschap van Koeweit. Arafat zei dat Reagans persoon lijke afgezant Philip Habib in 1982 in Beiroet een schriftelijke toezeg ging had gedaan om de Palestijnse geven met zeer strenge veiligheids- \T\ j pcrvpl H R om O maatregelen. Verslaggevers en fo- v UCgVClU JAUIIiC dicht: personeel afge eist veiligheid tografen werden geweerd vliegveld en de omgeving paleis, en de straten rond Ge- mayels gastenverblijf sloten. Dinsdag hebben medewerkers van de Libanese president bekend- ROME (AP) - Het personeel op de gemaakt dat tegen hem een poging luchthaven van Rome heeft giste- tot aanslag was gepleegd door ren drie uur gestaakt om betere christelijke tegenstanders. Tijdens veiligheidsmaatregelen te eisen, een aanslag op een presidentiële zoals metaaldetectors bij de ingan- autostoet ten noorden van Beiroet gen van de vertrekhal. In die hal werden acht lijfwachten van Ge- werd vorige week vrijdag een bloe- mayel gedood, en hoewel de presi- dige aanslag gepleegd, waarvan dent geen deel uitmaakte van de gisteren het zestiende slachtoffer groep zou de aanslag toch tegen overleed, hem gericht zijn geweest. Buitenland kort F-15 vermist Als gevolg van de staking wer den bars, winkels, restaurants en incheck-balies gesloten. Alle inter nationale vluchten liepen aanzien lijke vertragingen op. Het perso neel eiste meer overleg met de vak bonden over veiligheidsvoorzie ningen op de luchthaven. De directie heeft direct na de aanslag toegezegd meer maatrege len te zullen treffen. Tot nu toe Een Amerikaanse F15-C-straalja- heeft dat alleen geleid tot de aan- ger van een NAVO-basis op IJs- wezigheid van meer politiemannen land is gisteren op een oefenvlucht die met draagbare metaaldetectors vermist geraakt. Er is een speur- individuele reizigers controleren, tocht op gang naar het 130 kilome- ter ten zuiden van IJsland verdwe nen vliegtuig, maar tot nu toe is niets gevonden, aldus een woord voerder van de NAVO te Kevlavik op IJsland. Wapensmokkel Een bemanningslid van het ISTANBOEL-De Turkse premier Franse vrachtschip „Ile de Lumie- Xurgut 0zal arriveert vandaag in re is vandaag door een Nieuwzee- Teheran met ruim 150 kopstukken landse rechter veroordeeld tot het uit de Tu^, zakenwereld. In mei i J3" een e van Clr?a 1984 heeft hij al eens een dergelijk 1500 gulden wegens wapensmok- bezoek aan Iran gebracht. Ia die. kei. Hy is na het vonnis meteen op zelfde maand werd hij ook in Irak vrye voeten gesteld nadat zijn ontvangen werkgever met het geld over de brug kwam. Michel Four, de kok van het QOOr schip, bekende dat hij voor 2200 FranQ van Haccalt gulden in Sydney de 5000 stuks rFanS Van naSSeiI H'-trr ATÜSÏ SbSSS? s»= beide landen is met sprongen toe- Vier baby's uit de reageerbuis LONDEN (AP) - In een Lon- dens ziekenhuis zijn op nieuw jaarsdag vier vrouwen bevallen van een reageerbuisbaby. De staf van het ziekenhuis noemde dit feit zeer opmerkelijk. Aller eerst dat het bij vier verschil lende moeders op een dag en nog wel nieuwjaarsdag gebeur de, dat de vier baby's in leven zijn gebleven (de kans daarop is by reageerbuisbaby's 10 15 procent) en dat het in een zie kenhuis plaatsvond. De baby's wogen 3 tot 3,4 kilo en hun moeders hadden al jaren gepro beerd zwanger te worden (foto AP) Geboren: Raissa-Nancy MOSKOU (AFP) - Een Hon gaars echtpaar heeft zijn doch tertje Raissa-Nancy genoemd, naar de vrouw van de Russi sche partijleider en de echtge note van de Amerikaanse presi dent. Dat meldde de Pravda in Moskou gisteren in een bericht van de Hongaarse journalist Laszlo Bokor. De baby is in november ge boren, op het tijdstip van de topconferentie in Genève van Michail Gorbatsjov en Ronald Reagan. De ouders hebben vol gens de Pravda uitdrukking willen geven aan hun optimis me en geloof in het vreedzaam naast-elkaar-bestaan van staten met verschillend maatschappe lijk stelsel. WENEN (AP) - Het wijd en zyd verspreide druggebruik blijft in veel delen van de wereld een reden West-Europa. Het 50 pagina's tellende rapport bekijkt ook de ontwikkelingen per tot bezorgdheid en in sommige gebfed in de wereld. Het nóTmt'dê streken financiert de drugshandel drugshandelaars in delen de wapensmokkel, het terrorisme - - en andere criminele activiteiten, zo zegt het Internationale Narcotica- bureau van de VN in zijn jaarver slag. 'Het misbruik van diverse drugs blijft op een hoog peil', aldus het jaarraport. 'Een gevaarlijke ont wikkeling is de klaarblijkelijk nau we band tussen de drugshandel en de financiering van andere grote criminele activiteiten'. Het bureau heeft bevonden dat in delen van Zuid-Amerika de drugshandel banden heeft met 'de ilegale han del in vuurwapens, de subversie, het internationale terrorisme en andere criminele activiteiten'. In het Midden-Oosten en delen van Azië neemt het heroïnegebruik sterk toe en is er een uitgebreide papaverteelt voor de produktie van opium. Het druggebruik in Oost- Europa is relatief klein, maar dat in West-Europa blijft ernstig, aldus het VN-jaarrapport. drugs', wettelijke derivaten substantie^ die vaak dodelijker Het rapport zegt dat de meest re- zijn dan het origineel. Het rapport cente schatting (uit 1981) erop wijst is positief over de inspanningen dat ongeveer een half miljoen verscheidene Zuidamerikaan- se landen om de drugshandel on der controle te krijgen en voorspelt Amerikanen heroïne gebruiken. Hoewel het gebruik iets afgeno- lijkt te zijn is het aantal doden afname van het percentage door heroïne met 31 procent toege- jonge druggebruikers in de VS en nomen, aldus het VN-rapport. spul op het Franse overzeese ge biedsdeel Nieuw-Caledonië aan de meest biedende verkopen. Mali De minister van buitenlandse za ken van Burkina Faso, Basile Guis- sou, heeft gisteren Mali ervan be schuldigd dat het vorige week de oorlog is begonnen om de Burkine- se regering ten val te brengen. Te genover journalisten in Parijs zei Guissou dat het grensgeschil tus- tevoren in de Iraanse hoofdstad sen de twee Westafrikaanse landen was, werd belemmerd in zijn terug- niet de inzet van de oorlog was. keer doordat Bagdad het lucht- Volgens de Burkinese minister ruim ook voor zijn particuliere heeft Mali zich tot handlanger ge- vliegtuig onveilig verklaarde, maakt van bepaalde machten die Titiz is nu met een dag vertra- Burkina Faso willen destabilise- ging via de Sowjet-Unie terugge- ren. Hy beweerde dat Burkinese vlogen en ook Ozals gezelschap tegenstanders van de links-natio- reist bij nader inzien langs deze nalistische regering van kapitein route, maar de verhoudingen met genomen, maar er zijn tekenen dat in de toekomst de lasten groter kunnen worden dan de lusten. Met beide landen zijn er problemen en het vasthouden aan een neutrale positie wordt steeds moeilijker. Bagdad had het Ankara zelfs bij na onmogelijk gemaakt, het onder havige bezoek aan Teheran te vol voeren. De Turkse minister van staat, Moestafa Titiz, die een week Propaganda Ozal: verwereldlijking. tingen, waarbij slachtoffers zijn ge vallen. Met Iran zijn de problemen Turkije heeft voor deze importen normaal betaald, maar Iran, in be talingsmoeilijkheden door de oor logsuitgaven, staat bij Turkije nu al voor een half miljard dollar in het krijt. In Turkije begint men te be seffen dat het afnemen van olie op de Rotterdamse vrije oliemarkt wel eens voordeliger zou kunnen uitvallen. De Turkse export naar Iran wordt ook nog bemoeilijkt door grote onderlinge concurrentie van de exporteurs. Een geheel ander wrijvingspunt wordt gevormd door de toenemen de intensiteit van de fundamenta listische propaganda die Iran op Turkije loslaat. Het weren van vrouwelijke, niet-gesluierde jour nalisten bij een persconferentie op (foto AP) de Iraanse ambassade in Ankara heeft onlangs veel kwaad bloed ge zet in de meeste Turkse kranten. Het is ook duidelijk dat Iran andere aard. In het monsterproject stroom van materiaal doet toeko- studenten en leerlingen i heel Turkije, waarin wordt gey- twee pijpleidingen, olie en een voor aardgas, dat al da teert van de tijd van de sjah, lijkt verd voor de islamitische staat, pas sinds enkele weken enig schot het wereldlijke karakter van de te zitten. Turkse republiek wordt aangeval- In een impasse verkeert echter len. Hetzelfde geschiedt al geruime nog de uitwerking van een han delsprotocol dat vorig jaar werd gesloten. Dit behelsde dat Iran tijd op radio Teheran, maar sinds kort ook vanuit stations dicht langs de grens die in het Azeri (een 400 miljoen dollar zou afne- Turks dialect) uitzenden Thomas Sankara aan de kant i Bagdad zijn er door t men aan Turkse staalprodukten, ander auto's en andere vehicles, suiker, Mali hebben meegevochten. Daar- niet vriendelijker op geworden. Al zout en thee, terwijl Turkije 6 mil- uit kan naar zijn mening worden meerdere malen zijn trpuwens joen ton ruwe olie en 2 mihoen ton afgeleid dat Mali de Burkinese re- Turkse tankers in de Golf het mik- olieprodukten van Iran zou betrek- gering omver wilde werpen. punt geweest van Iraakse beschie- ken. het Koerdisch, de taal van de miljoe nenminderheid aan beide zijden van de Iraans-Turkse grens. Aan dat laatste vooral wordt door de Turken zwaar getild, want er waren toch al tekenen dat sepe- noods in de laatste seconde voor te zijn. Een politiemacht hield de bloeddorstig kijkende geestelijk heid nauwlettend in de gaten. Burgemeester Plotseling kwam de Arabisch- christelijke burgemeester van Bethlehem, Elias Freij, de basiliek binnen. Nog nooit had hij zich in de vete gemengd, maar vanwege de overweldigende belangstelling van de media voor de te verwach ten kletterende bezemstelen, wilde hy, hoe dan ook, zyn stadje op nieuw voor een niet al te fraai staal tje van christelijke naastenliefde behoeden. Freij stelde voor dat hij de ladder zou bestijgen om het omstreden muurtje van stof te ontdoen. De Grieken wezen dit genereuze aan bod bits af. Vervolgens deden de Franciscanen en de Armeniërs de suggestie dat die paar vierkante meter bakstenen dit jaar maar bui ten de religieuze reinigingsdrift moest vallen. Ook dat wensten de Grieken niet. Zulks zou door de „tegenpar tij" kunnen worden uitgelegd als een capitulatie voor de verbreking van de status quo, zo was het on verbiddelijke oordeel van de Grieks-orthodoxie. Toen de spanning op de gezich ten van de aan weerszijde van het hoofdaltaar geposteerde Griekse en Armeense gejurkte geestelijken steeds grimmiger trekken begon te vertonen, gaf de Griekse vertegen woordiger van het patriarchaat de eerste aanzet tot het Salomonsoor- deel. Zich richtend tot de steeds ze nuwachtiger wordende militaire gouverneur zei hij: „Als u ons het schoonmaken van het muurtje ver biedt, hebben we geen keus en zul len we ons erbij neerleggen". Het orakel sprak, de bezems zak ten naar de plaats waarvoor ze zijn bestemd en politieagenten die vo rig jaar builen en schrammen aan de interventie hadden overgehou den, haalden opgelucht adem. Rap beklommen de monnikken de ladders, veegden vluchtig de vloer. De Geboortekerk bleef sme rig, zoals die al zonder bloedvlekken. Het heroïnegebruik is in West- Europa wat afgenomen, maar het cocaïnegebruik daarentegen steeg. Cannabis blijft het meest gebruik te middel in de VS, maar het ge bruik ervan daalde vorig jaar met drie procent, 'vooral door de daling in druggebruik onder jongeren', zegt het rapport. Het cocaïnege- Andere negatieve ontwikkelin- br^ik in de VS is vorig jaar naar gen noemt het jaarverslag de toe- schatting met ongeveer 11 procent name in de VS van 'designer 6estegen. LONDEN (AP) - Britse strategen hebben in 1955 een gedetailleerd gevechtsplan opgesteld voor een bombardement op de drie grootste steden in Israël en de blokkade van de Jordaanse toegangswegen als Israël een inval in Jordanië zou doen. Uit geheime regeringsdocumen ten die gisteren na 30 jaar openbaar werden gemaakt, blijkt dat Enge land een defensieverdrag had met Jordanië en zich verplicht voelde om het koninkrijk te hulp te ko- bij een aanval van Israël. De inhoud van de documenten werd door de Times gepubliceerd. Het leger had een gedetailleerd plan opgesteld voor een bombar dement op Jeruzalem, Tel Aviv en Haifa en het inzetten van mariniers om de Israëliërs tegen te houden. In een boodschap van het Britse ministerie van defensie aan het hoofdkwartier in het Midden-Oos ten stond: 'We aanvaarden dat schade aan eigendommen van bur gers en doden onder de burgerbe volking het gevolg kunnen zijn van uw aanval.' Verder schreef het mi nisterie dat de onschendbaarheid van heilige oorden gehandhaafd moest blijven, waarmee vooral werd gedoeld om joodse, islamiti sche en christelijke heiligdommen in Jeruzalem. Uit de documenten van 1955 blijkt dat het Britse leger ervan uit ging dat Jordanië door Israël zou worden aangevallen. Palestijnen Doden in Z.-Afrika JOHANNESBURG (Rtr) - Oplaai end geweld in Zuid-Afrika heeft in de afgelopen nacht het leven ge kost aan vier zwarten. Daarmee komt het dodental als gevolg van de rassenonlusten sinds het begin van het nieuwe jaar op ten minste 25. In het thuisland KwaNdebele werd volgens de politie het lijk van een zwarte man gevonden. Inwo ners van het nabijgelegen Moutse vechten tegen de inlijving van hun district bij het thuisland. hadden vanuit Jordaans grondge bied een reeks van aanslagen in Is raël gepleegd. De Britse legerleiders waren van mening dat het Jordaanse leger 'als effectieve eenheid waarschijnlijk al snel zou worden uitgeschakeld.' waarna Britse marineschepen de Israëlische kust zouden beschie ten, commandotroepen zouden op rukken naar Akaba, de Jordaanse haven aan de Rode Zee, en regulie re troepen over land uit Irak zou den oprukken om de Israëliërs aan de rivier de Jordaan tot staan te brengen. Israël heeft Jordanië echter nim mer aangevallen. Wel is het in 1956 Egypte binnengevallen in samen werking met de Britten en Fransen die het Suezkanaal bezetten. De Times merkt op dat de plan nen voor een Britse aanval op Is raël niet van ironie ontbloot zyn, omdat Engeland tegelijkertijd wa pens aan Israël leverde. 'Pakistan weet niet van terug tocht Russen' ISLAMABAD (AP) - Pakistan is niet op de hoogte van het bestaan van een tijdschema voor de terug trekking van de Russische troepen uit Afghanistan. Dat heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren gezegd. De New York Times zei woens dag dat Afghaanse functionarissen een dergelijk plan informeel zou den hebben voorgelegd aan de be middelaar van de Verenigde Na ties, Diego Cordovez. De kwestie van de Russische te rugtrekking is een van de grootste struikelblokken by de onderhan delingen over het oplossen van het Afghaanse conflict. In Afghanistan zitten naar schatting 115.000 Russi sche militairen die de marxistische regering van het land steunen te gen een islamitische opstand. MOUNDSVILLE (AP) - Opstandi ge gevangenen die zich meester hebben gemaakt van de gevange nis van de Amerikaanse staat West Virginia hebben gisteren negen van hun 16 gijzelaars vrijgelaten en beloofd vandaag ook de overige ze ven te laten gaan nadat hun een on derhoud was toegezegd met gou verneur Arch Moore. Tijdens het oproer zyn twee gevangenen door hun rebellerende collega's ver moord. Nadat gisteren een schriftelijke overeenkomst was getekend tus sen de gevangenen en de autoritei ten lieten de gevangenen zes gijze laars vrij. Eerder hadden zij al drie gijzelaars vrijgelaten die hadden geklaagd over hun gezondheid. De perssecretaris van de gouver neur van West Virginia, John Pri ce, zei dat de overige zeven gijze laars vandaag vrij zouden komen en dat de autoriteiten verwachtten dat er een vreedzaam einde zou ko men aan de affaire. Het oproer begon woensdagmid dag toen ongeveer 200 gevangenen gewapend met zelfgemaakte mes sen en andere wapens hun bewa kers overmeesterden. Aanleiding tot de opstand waren onvrede met regels inzake familiebezoek en de omstandigheden in de 120 jaar ou de gevangenis. De 38-jarige Kent Slie, die we gens moord tot levenslang was ver oordeeld, en de 31-jarige Harold Dean, die een straf van 15 jaar uit zat wegens ontvoering, werden door de opstandelingen om het le ven gebracht, zei gevangenis- woordvoerster Jerrie Clutter. ratistische stromingen, die vroeger werden gevoed door inmiddels uit geschakelde linkse organisaties, nu gevoelig zyn voor fundamenta listische geluiden, als ze maar te gen Ankara ageren. De grote Koer denopstand van 1926 was reeds een mengsel van frustratie over culturele onderdrukking en verzet tegen de secularistische hervor mingen van Ataturk. Alleen als Ozal iets van al deze problemen weet glad te strijken, zal een staatsbezoek van president Evren, dat voor later dit jaar is ge projecteerd, doorgang kunnen vin den. Twee gedetineerden kijken toe als de gevangenis-directeur zijn handte kening onder een overeenkomst zet troto ap>

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7