Bedrijfsverenigingen willen meer taken Bolbliksem valt verkeerd 'Arbeidsbemiddeling voor werklozen' Omzet gas gestegen door strenge winter FNV wil in de metaal meer koopkracht en atv Lubbers schrijft Reagan over conflict Akzo-Dupont PAGINA 6 ECONOMIE VRIJDAG 3 JANUARI 1986 geschreven de prijs voor kleinver bruikers per 1 januari met 2 cent per kubieke meter te verhogen. De afgelopen drie jaar zijn de onder handelingen tussen Gasunie en Vegin mislukt, waarna Van Aar- denne ingreep door de prijs wette lijk te verhogen. De stijging van de gasafzet met 7,3 procent werd voor een belang rijk deel ook veroorzaakt door een groeiende afzet naar het buiten land. Hier was de stijging 9,5 pro cent, van 33,7 miljard kubieke me ter in 1984 naar bijna 37 miljard vo rig jaar. Volgens de Gasunie gaat het hier echter om incidentele fac toren, voor dit jaar wordt weer een lagere afzet naar het buitenland voorzien. De binnenlandse afzet kwam met 42,8 miljoen kubieke meter 5,4 procent hoger uit dan het jaar er voor. De bedrijfsverenigingen weten meèr van hun eigen bedrijfstak dan algemene diensten als de ar beidsbureaus en de gemeenschap pelijke medische dienst (GMD) en hebben ook goede contacten met de bedrijven, aldus Schripsema en Vos. Het zou daarom goed zijn als zij de kans kregen te bemiddelen bij het zoeken naar werk. "De uitkeringsgerechtigden zou den meer dan nu de begeleiding krijgen waar zij recht op hebben, de uitkeringsduur kan dan wel licht worden bekort en werkgevers zullen vacatures efficiënter kun nen vervullen. Als deze opzet slaagt kon dat wel eens een veel grotere structurele bezuiniging op leveren dan de hele stelselherzie ning". aldus Schripsema. De BVG pleit voor een zodanige uitbreiding van de wettelijke be voegdheden van de bedrijfsvereni gingen, dat dit niet alleen "uitke- ringsfabrieken" meer zijn. Met de invoering van de nieuwe werkloos heidswet krijgen de bedrijfsvereni gingen volgens de huidige plannen vijf jaar lang met de werklozen te maken en niet slechts het eerste half jaar zoals nu. "Wij willen in die periode, met onze kennis van de bedrijfstak, meer aan de begeleiding van de werklozen gaan doen", aldus een BVG-woordvoerder. Ook op het gebied van de arbeidsbemiddeling voor (gedeeltelijk) herstelde ar beidsongeschikten ziet de BVG een taak voor de bedrijfsverenigin gen weggelegd. De arbeidsbureaus en de GMD zouden zich dan verder beperken tot de bemiddeling voor mensen die niet in hun eigen be drijfstak te plaatsen zijn. Directeur Vos van de Detam, die tot voor kort een leidinggevende functie had bij de Gemeenschap pelijke Medische Dienst (GMD), ging iets verder dan zijn BVG-col- Actie met braadboter onverwacht groot succes DEN HAAG (GPD) - De kort voor de kerst gestarte braadboteractie is een onverwacht succes geworden. Doordat Brussel erg laat een be sluit nam over de verkoop van de opgeslagen boter, kwam de be voorrading van de winkels lang zaam op gang. Dat kwam ook door dat de gehele machinerie van ver pakking, aflevering en distributie niet soepel genoeg op gang kwam. De boterfabrikanten hadden er ook niet op gerekend dat het pu bliek zo'n belangstelling zou heb ben voor de braadboter. Zij had den de mislukte boteracties van 1972 en 1978 nog vers in het geheu gen liggen. Groot was dan ook hun verbazing toen bleek dat voor Kerst reeds 1,2 miljoen pakjes wa ren afgezet. De belangstelling van het pu bliek was ook gewekt door de re clamecampagne die vanuit Brussel werd gevoerd. „De aanpak vanuit Brussel is nu heel anders geweest, men heeft zich nu veel meer achter de actie gezet", meent drs. H. Schelhaas, de voorzitter van het Produktschap voor Zuivel. De boteractie is nu geen kerstbo- teractie. Voorlopig zal de braadbo ter nog te koop zijn in de winkels. En iedereen mag net zoveel pakjes meenemen als hy of zij wil. Met de kerstboteracties werd vaak een li miet gesteld voor een bepaald aan tal pakjes per klant. „Er is boter volop en gezien de belangstelling van het publiek zal de verkoop nog wel een tijd doorgaan", aldus Schelhaas. Vertraagd De proef met betaalautomaten by benzinestations in de regio Eindhoven-Tilburg is fors ver traagd. Een onderdeel in de auto maat, de zogenaamde security box, bleek in de installatie-fase nogal storinggevoelig te zijn. Dat heeft H. Rudelsheim, directeur van de Raad voor het Betalingsverkeer gisteren desgevraagd meegedeeld. Robeco De Robecö-beleggingsgroep heeft in 1985 een totaal beheerd vermogen van 25,5 miljard gulden bereikt, tegenover 21,7 miljard gul den in 1984. Forse koersstijgingen en nieuw gestort geld droegen bij aan de groei van 17 procent, aldus een bekendmaking van Robeco. De koersstijging was het grootst bij het aandelenfonds van Robeco, namelijk 28 procent. De sterkste stijging van nieuwe middelen, na melijk 900 miljoen gulden, vond plaats bij Roparco, de spaarbank van de beleggingsgroep. UTRECHT (ANP) - Twee van de grootste bedrijfsverenigingen in ons land. de BVG en de Detam, willen aan arbeidsbemiddeling voor werklozen en arbeidsongeschikten gaan doen. Dat hebben de directeur H. Schripsema van de BVG (gezondheidszorg en maat schappelijk werk) en directeur B. Vos van de Detam (middenstand en huisvrouwen) gisteren uitgesproken in hun nieuwjaarsredes. DEN HAAG (GPDl - De Neder- landse Gasunie heeft het afgelopen jaar meer gas verkocht in binnen- en buitenland dan in 1984. De afzet steeg met 7,3 procent naar 79,7 mil jard kubieke meter, aldus hoofddi recteur drs. A. H. P. Grotens op een nieuwjaarsbijeenkomst in Gronin gen. Vooral de koude januari maand van het vorige jaar is ver antwoordelijk voor deze stijging. Grotens wijst erop dat de recor- dafzet van meer dan 500 miljoen kubieke meter in de maand januari de Gasunie voor een zware opgave heeft gesteld. "Maar de aardgas voorziening is ononderbroken doorgegaan met volstrekte be drijfszekerheid". In de nabije toe komst zullen de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en Gasunie echter forse investeringen in materiaal en werk moeten ple gen om ook rond en na de eeuw wisseling de capaciteit van de gas levering optimaal te houden, aldus Grotens. Probleem is hier met na me de daling van de druk in het Groningse aardgasveld. In zijn nieuwjaarstoespraak ver dedigde de Gasunie-directeur op nieuw het prijsbeleid voor aardgas dat door zijn bedrijf en de overheid wordt gevoerd. "Onze primaire taak is een zo groot mogelijke op brengst van het aardgas te verwe zenlijken ten bate van de welvaart van Nederland en het Nederlandse volk". Dat moet volgens Grotens niet verward worden met inko mensbeleid, dat tot het taakgebied van de overheid behoort. Ook dit jaar zal de Gasunie pro beren tot overeenstemming te ko men met de gasdistributiebedrij- ven, verenigd in de Vegin, over de prijs voor kleinverbruikers. De kans dat dit zal lukken is echter erg klein, nadat minister Van Aarden- ne (economische zaken) heeft voor lega in zijn voorstellen voor de ar beidsbemiddeling voor voormalig of gedeeltelijk arbeidsongeschik ten. De GMD zou volgens Vos hele maal moeten verdwijnen, omdat de bedrijfsverenigingen met hun contacten in de bedrijfstak meer voor de aaw-ers en wao-ers kunnen doen. Niet alleen op het gebied van de arbeidsbemiddeling, maar ook in vrijwel alle andere opzichten zijn AMSTERDAM (ANP) - De Indus triebond FNV wil met de werkge vers in de metaal- en elektrotechni sche industrie (FME) praten over een verdere arbeidstijdverkorting van 104 uur per jaar. Daardoor komt de gemiddelde werkweek op 36 uur uit. Alle vormen van atv zijn bespreekbaar. Verder staan koop krachtverbetering en vervroegd worden ingespeeld op de grote v het jaarsalaris met een van 750 gulden op 1 juli. De Industriebond FNV stelt werkgeversvoorzitter ir. W.J. ter Hart voor te komen tot een sterk vereenvoudigde minumum-cao, die per onderneming kan worden uitgebouwd. Op die manier kan LAWRENCEBURG - De Amerikaanse uitvinder Bob Gross foto rechtsheeft een machine ontwikkeld die bouwstenen maakt va\ huisvuil. Op de linker foto gooien arbeiders het vuil in de op diesel lopende machinein compacte blokken komt het vuil vervolgen tevoorschijn. (foto's ai uittreden op 60-jarige leeftijd op de wensenlijst van de werknemers voor de komende cao-onderhande lingen met de werkgeversorganisa tie FME. De Industriebond FNV wil een overeenkomst voor een jaar (1 januari tot en met 31 decem ber 1986). Wat de 60-jaren vut be- schillen die. bestaan tussen onder nemingen en markten waarop on dernemingen moeten verkopen, zo staat in de toelichting van Rijkse. De verdergaande atv sluit aan bij de uitgangspunten van het ak koord van werkgevers en werkne- uit 1982, dat naast het inmid- treft wil de bond een afspraak voor dels bereikte rendementsherstel, werkgelegenheidsverruiming de cao-voorstellen vat. Tweede uitgangspunt is de af spraak in de lopende cao om een verdere verkorting van de gemid delde arbeidsduur te onderzoeken, onder de erkenning dat arbeids duurverkorting hierbij een belang rijk middel is. De keuze voor meer dere vormen van korter werken vloeit voort uit de resultaten van een Berenschot-onderzoek, aldus Rijkse. Het winstherstel in de bedrijfs- tak, wat volgens de vakbond door moet worden de voorstellen verder wordt ver sterkt, moet worden gevolgd door verbetering van de koopkracht om de werknemers hiervan mee te la ten profiteren. Hun positie is te veel achtergebleven. Een inhaal manoeuvre is goed voor het imago van de bedrijfstak, meent de indus triebond. aantal jaren maken Dat staat voor 1986 van de Industriebond FNV, die gisteren aan de FME zijn aangeboden. Onder de metaal-cao vallen 290.000 werknemers. In een toelichting op de eis tot arbeidstijdverkorting schrijft on derhandelaar D. Rijkse van de In dustriebond FNV. dat naast alge mene atv voor iedereen andere ar- beidstijdverkortende maatregelen bespreekbaar zijn. De bond wil een aparte deeltijd paragraaf opnemen, waarin onder opgenomen dat de werknemer die dat wil in staat moet worden ge steld in deeltijd te gaan werken. De koopkrachtverbetering moet gestalte krijgen via een verhoging van de feitelijke salarissen met 1,5 procent op 1 januari en een éénma lige uitkering van 2,5 procent van Tridosbank in ernstige problemen ZEIST (ANP) - De Triodosbank heeft haar relaties opgeroepen, financiële hulp te verlenen om het bestaan van de bank veilig te stellen. Het eigen vermogen van de bank is nu ruim f 3 mil joen. Voor het eir\d van dit jaar moet dit gezien de wettelijke ei sen f5 miljoen zijn. Daarom is de bank een „Zegt het voort"- actie begonnen. De bedoeling is, zoveel mogelijk nieuwe cer tificaten van aandelen van f 100 tegen 100 procent te plaatsen. Er zijn nog ongeveer 29.000 van de 60.000 certificaten voor plaatsing beschikbaar. De Triodosbank werkt op an troposofische grondslag en stelt zich ten doel initiatieven te financieren die culturele, so ciale of economische vernieu wingen beogen. De Triqdos-or- ganisatie bestaat verder uit de Stichting Triodos en de Coöpe ratieve Waarborgvereniging Ferment BA. Beursbestuur laakt prospectus AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van de Amsterdamse effec tenbeurs beschuldigt Convectron NV van een onjuiste voorstelling van zaken in een onlangs versche nen prospectus, dat moet dienen om honderdduizend nieuwe aan delen in het zogeheten bolbliksem- project voor f 50 per stuk aan de man te brengen. In dit prospectus staat, .dat een aanvraag tot notering van de aan delen aan de parallelmarkt aan de orde zal komen, „na voortgezet overleg met de vereniging voor de effectenhandel". Deze vereniging, het bestuur van de beurs, stelt in een gisteren uitgegeven persbe richt dat geen aanvraag is inge diend en dat geen sprake is van enig overleg, laat staan van voort gezet overleg. Convectron was donderdag met voor commentaar bereikbaar. In het verleden is met de effec tenbeurs in algemene zin gespro ken over eisen waaraan bedrijven moeten voldoen om voor een note- ten onrechte gesuggereerd wor- ring in aanmerking te komen. Convectron nv hoopt in de toe komst een kleinschalige kernfusie- reactor op de markt te brengen, waarmee zeer goedkoop stroom zou kunnen worden opgewekt. Volgens het prospectus zijn hier aan risico's voor de belegger ver bonden, omdat het de vraag is of opnieuw kapitaal aangetrokken kan worden voor een verdere on derzoeksfase. Ook zou uit verder onderzoek kunnen blijken dat een kleinschalige reactor, zoals die de onderneming voor ogen staat, niet te maken is. Dat laatste is de stellige mening van prof. C. Braams, directeur van het Instituut voor Plasmafysica in Utrecht, die in 1984 in een rapport over het bolbliksemproject stelde „dat fusiereacties onmogelijk zijn onder condities die het (bol)bliks- emplasma karakteriseren". Prof. Braams liet onlangs weten, dat zijn naam misbruikt werd in het pros pectus van Convectron. Daarin zou LAGOS (ANP/Rtr.) - Generaal Ibrahim Babangida, de president van Nigeria, heeft besloten de afbe taling van de buitenlandse schuld van zijn land in 1986 te beperken tot dertig procent van de exportin komsten. Deze week maakte hij dit bekend tijdens de presentatie van de begroting voor 1986, waarin te vens structurele veranderingen in de Nigeriaanse economie worden aangekondigd. In zijn toespraak deelde Babangida ook mee dat hij de politieke macht na 1986 over wil dragen aan een meer democratisch tot stand gekomen regering. Met de aankondiging van het plafond op de afbetaling van de buitenlandse schuld is Nigeria het tweede land na Peru dat een derge- kers in de problemen. Leveranciers konden hun vracht slechts met de lijke beperking zonder overleg met grootste moeite afleveren. Deze auto kon de draai niet maken bij een brug de schuldeisers instelt. De maatre- over de Prinsengracht in Amsterdam en kwam bijna met zijn neus tegen gel zal ongetwijfeld een negatieve bruglening terecht. <foto anp» invloed hebben op de onderhande- AMSTERDAM - Vanwege de gisteren vele weggebr\ Nigeria beperkt afbetaling schulden lingen over een herstructurering van een deel van de buitenlandse schuld. Nigeria praat op dit mo ment met zijn voornaamste schuld eisers over uitstel van betaling van twaalf miljard dollar van de in to taal twintig miljard dollar grote buitenlandse schuld. De schuldei sers willen dat Nigeria eerst een overeenkomst sluit met het Inter nationale Monetaire Fonds, waar- Babangida legde er in zijn toe spraak de nadruk op dat zijn rege ring Nigeria minder afhankelijk wil maken van de olie-export, die op dit moment 95 procent van de exportinkomsten levert. In de be groting gaat de regering ervan uit dat dat in 1986 83 procent van het geld dat verdient wordt met de uit voer zal zijn. De regering wil de ex port van andere produkten stimu leren en de import beperken. Alle ingevoerde produkten zullen on derworpen worden aan een heffing van dertig procent. De Nigeriaanse munt zal nog iets in koers dalen, maar een forse devaluatie zit er niet in. De weigering van Nigeria om zijn munt te devalueren is tot nu toe het voornaamste struikel blok geweest in de onderhandelin gen met het IMF. Bezorgdheid om handelspolitieke relaties DEN HAAG (ANP) - Premier Lub bers heeft de Amerikaanse presi dent Reagan een brief geschreven waarin hij zijn bezorgdheid uit spreekt over de gevolgen die het conflict tussen de chemische con cerns Akzo en Dupont kan hebben voor de handelspolitieke relaties tussen Europa en de Verenigde Staten. Het conflict gaat over een Amerikaans invoerverbod voor de aramidevezel van Akzo. Akzo en het Amerikaanse Dupont-concern hebben ongeveer tegelijkertijd een gelijksoortige zeer sterke vezel ont wikkeld die van groot belang is voor de militaire-, de ruimtevaart en de luchtvaartindustrie. Het gaat om een kunststof die lichter en sterker is dan staal en waarop zowel Akzo als Dupont een aantal Amerikaanse octrooien heeft. Op 25 november van het af gelopen jaar heeft de Internationa le Handelscommissie in de Ver enigde Staten (ITC) naar aanlei ding van een klacht van Dupont bepaald dat Akzo het octrooirecht van Dupont heeft geschonden en op grond daarvan heeft de com missie de invoer in de Verenigde Staten van het Akzo-produkt ver boden. De ITC heeft daarby echter geen aandacht geschonken aan de beschuldiging van Akzo dat Du pont een octrooirecht heeft geschonden. Onrechtmatig ;en beroepsin stantie waartoe het Amerikaanse bedrijfsleven zich kan wenden als het zich door buitenlandse concur renten onrechtmatig voelt behan deld. Maar buitenlandse onderne mingen kunnen bij deze commis sie geen klacht indienen. President Reagan kan op grond van politieke overwegingen beslissen oordelen van de ITC niet bindend te verkla ren. In de Akzo-zaak moet presi dent Reagan voor 25 januari beslui ten of hij de uitspraak van de com missie tegen Akzo al dan niet in tact zal laten. Akzo heeft zich met steun van de Nederlandse regering op zijn beurt tot de Europese Commissie in Brussel gewend met een klacht te gen Dupont wegens handelsbe- lemmmering van de Verenigde Staten. Bij het gerechtshof in Arn hem won Akzo begin deze week een zaak waarin gevraagd werd Dupont te verbieden zijn superve zel op de Nederlandse markt te brengen. Het Nederlandse bezwaar tegen de gang van zaken in de VS is vol gens een functionaris op de Neder landse ambassade in Washington dat de Amerikaanse procedure de verhoudingen scheef trekt en tot rechtsongelijkheid leidt doordat de ITC alleen klachten van Ameri kaanse bedrijven in behandeling neemt. Dat maakt de Amerikaanse procedure tot een vorm van han- delsprotectionisme. Via de ambas sade in Washington heeft-de Ne derlandse regering zich met haar bezwaren tot alle betrokken Ame rikaanse ministers gewend die met de zaak te maken hebben, onder wie minister van buitenlandse za ken Shultz. minister van defensie Weinberger, minister van finan ciën Baker en de speciale handels vertegenwoordiger van de Ameri kaanse regering, Yeutter. Daarin wordt vernietiging van het besluit van de ITC bepleit. Rapport Voordat president Reagan beslissing neemt zal een adv commissie van het Witte Huis I rapport uitbrengen. In die sie hebben zitting vertegenwoordi gers van onder meer buitenlandse zaken, defensie, financiën, binnen landse- en buitenlandse handel. Via een ambtelijke procedure bin nen het Witte Huis doet vervolgens Yeutter een aanbeveling aan de president. In het algemeen neemt de president een dergelijke aanbe veling over. Nederland voert een aantal argu menten aan ten gunste van presi dentieel ingrijpen. "De uitspraak van de ITC is eenzijdig en van ver gaande betekenis op het terrein van de Europees-Amerikaanse handelspolitiek", zegt de Neder landse diplomaat. "Akzo zal met steun van de Nederlandse regering bij de EG een procedure aanspan nen om Dupont in Europa te boy cotten. Dupont doet pogingen een fabriek in Noord-Ierland te bou wen. maar volgens de Nederlandse functionaris is het onwaarschijn lijk dat Groot-Brittannië daar toe stemming en subsidie voor zal ver lenen als de EG tot een boycot van Dupont over zal gaan. Niet alleen voor Europa, maar ook voor de VS zelf is de boycot van Akzo schadelijk, zo vindt de Nederlandse functionaris. Dat geldt vooral voor het Pentagon, dat altijd tegert monopolies is gekant. "Het Pentagon wil nooit van één leverancier afhankelijk zijn, want dat leidt tot monopolievorming, en een monopolie leidt ook tot vertra ging van wetenschappelijk onder zoek", zegt de Nederlandse func tionaris. Nederland voert ook bilaterale argumenten aan ten gunste van Akzo. De produktiesamenwerking bij de aankoop van militair mate rieel tussen Nederland en de VS, de zogenoemde two way street ver loopt niet naar wens. Nederland koopt wel materieel van de Ameri kanen, maar de toegezegde tegen orders zijn tot dusverre mager. "De inschakeling van Akzo past daar om in het beleid van two way street", zegt de Nederlandse func tionaris, "en dat is een extra poli tiek argument voor de Amerikaan se president om de beslissing van de ITC te vernietigen". Over de kansen van Akzo om de zaak te winnen kan niemand in Washington een voorspelling doen. In octrooizaken, die meestal geen politieke betekenis hebben, mengt de president zich zelden. De presi dent-directeur van Dupont onder houdt verder nauwe betrekkingen met het Witte Huis en maakt onder meer deel uit van een economische adviescommissie van de regering. En hoe zwaar de argumenten van handelspolitieke aard zullen we gen zal wellicht ook afhangen van de algemene stand van zaken in het Europees-Amerikaanse han delsklimaat. den, dat hij zijn kritiek inmiddels genuanceerd heeft. „Als we hadden geweten, dat het beursbestuur zou vallen over de betreffende passage, was die niet opgenomen in de prospectus. Voor ons is die zinsnede niet echt we zenlijk", aldus Convectron-direc- teur drs. K. Wevers, die overigens stelt dat „van een mug een olifant wordt gemaakt". Volgens hem is wel degelijk overleg geweest met de Vereniging voor de Effecten handel. Ruim een half jaar geleden heeft hij aan tafel gezeten met le den van de VEH, onder wie de se cretaris. Uit dat gesprek kwam naar voren, dat het nog te vroeg was om naar de parallelmarkt te gaan, aldus Wevers. Hy benadrukt, dat eenzelfde passage ook al voor kwam in een prospectus uit 1983 bij een eerdere uitgifte van nieuwe aandelen en dat het beursbestuur toen niet gereageerd heeft. Boven dien zijn delen uit het nieuwste prospectus, waaronder de nu ge wraakte passage, voor commen taar opgestuurd naar de VEH, al dus Wevers. Hij zegt dat inmiddels een verzoek tot rectificatie is bin nengekomen bij de Stichting Be middeling Aandelen Convectron, maar' dat daartoe niet is overge gaan. „Ons project is nogal omstreden en daarom is men beducht om zijn naam daarmee in verband ge bracht te zien", aldus Wevers. De door Braams gewraakte passage ziet hij als een „zeer voorzichtige formulering", die gebaseerd is op een bijeenkomst, waarbij ook Braams aanwezig was. Goed jaar voor Akzo ARNHEM (GPD) - Akzo Neder land BV kan terugkijken op een goed jaar. De resultaten van het concern konden in 1985 op een hoog niveau worden gehandhaafd. De investeringen namen belang rijk toe en het bedrijf heeft ver schillende nieuwe activiteiten op gezet. Dat meldde drs. J. W. Berg huis, de voorzitter van de directie van Akzo Nederland BV, gister morgen in zijn jiieuwjaarstoe- spraak te Arnhem. De resultaten die Akzo de afgelo pen jaren heeft behaald, hebben flink wat banen opgeleverd. In '84 en '85 is het personeelsbestand van Akzo in Nederland met meer dan duizend mensen toegenomen tot ruim 23.000 werknemers. In totaal heeft Akzo in 1985 meer dan 2000 mensen aangenomen, waaronder 150 academici. Drs» Berghuis wees er in zijn nieuwjaarstoespraak op dat het steeds moeilijker wordt om men sen met bepaalde kwaliteiten aan te trekken omdat ook andere be drijven op hetzelfde wervingspad actief zijn. Hij pleitte er in dit ver band voor om meer aandacht te be steden aan het wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs. De contacten met de hogere onder wijsinstellingen zijn de afgelopen jaren al veel intensiever geworden. Zo informeert Akzo docenten en studenten over de mogelijkheden binnen het bedrijf. Maar er moet in de ogen van de voorzitter van de directie meer gebeuren. „We zullen ook bereid moeten zijn om een bij drage te leveren aan de studiepro gramma's van deze instellingen om daarmee een betere aansluiting te krijgen tussen het kennispakket dat afgestudeerden meebrengen en de eisen die wij aan hen stel len", aldus Berghuis. de bedrijfsverenigingen volgens Vos beter toegerust dan de GMD. Nu komt nog veel dubbel werk voor. zodat betrokkenen gegevens over hun ziektegeschiedenis vaak tweemaal moeten verstrekken: eenmaal aan de bedrijfsvereniging en eenmaal aan de GMD. Het zou effinciënter en goedkoper zijn als de bedrijfsverenigingen de GMD- taken zouden overnemen, zo meent de Detam-directeur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6