Tesselaar opnieuw nummer één PvdA Westduitse camavallers niet welkom op stadhuis Huur ijshal kan omlaag Veel vrouwen hoog op de lijst Gemeente wil school aan Maresingel voor onderwijs behouden 'Leiden heeft recht op natuurhistorische nationale presentatie' Jazzweek: zes dagen en nachten non-stop muziek in De Waag VRIJDAG 3 JANUARI 1986 LEIDEN LEIDEN - Dick Tesselaar wordt de lijsttrekker van de Partij van de Arbeid bij de gemeenteraadsverkiezin gen in maart. Van de zittende PvdA-fractie heb ben drie leden te kennen gegeven niet voor een nieuwe zittingsperio de beschikbaar te zijn: Fallaux, Snelders en Eikerbout. Alle overi ge zittende raadsleden krijgen, vol gens de ontwerplijst van het PvdA- bestuur, weer een zeker verkiesba re plaats. De overige beschikbare verkiesbare plaatsen worden allen door vrouwelijke nieuwkomers be zet. In de nieuwe PvdA-fractie zul len daardoor, als er één zetel winst wordt geboekt, voor het eerst even veel mannen als vrouwen zitting hebben. De - i de fractie worden: Elly Kerckhoffs (achtste op de lijst), Leids erebur geres met veel ervaring in culturele en welzijnsinstellingen en de laat ste jaren vooral betrokken bij de ouderenorganisaties in de stad; Ria van der Lecq (echtgenote van oud- PvdA-wethouder Van Dam en tiende op de lijst); Christa de Boer (twaalfde), afkomstig uit het open baar onderwijs (tot voor kort was dit wettelijk niet mogelijk) en Claudia Regoor (veertiende). In de huidige raad heeft de PvdA 13 van de 39 zetels. Op grond van de laat ste opiniepeilingen wordt ten min ste één zetel winst verwacht. Turkse kandidaat Bij de eerste vijftien is ook een plaats ingeruimd voor een kandi daat afkomstig uit één van de etni sche en culturele minderheden. Nasi Demirbas is Turk van geboor te en woont tien jaar in Leiden. Hij werkt als onderwijzer in de Leidse regio en is voorzitter van de be- stuursgroep buitenlandse onder wijzers in de ABOP. Het bestuur van de Partij van de Arbeid ziet hem als een "voorpost" en niet zo* zeer als een vertegenwoordiger van de etnische minderheden in de stad, hoewel Demirbas over zeer goede contacten met andere cultu rele minderheden zou beschikken. De bestuurscommissie van dé PvdA zegt zich gelukkig te prijzen met een zo geschikte kandidaat af komstig uit de groeperingen die in 1986 voor het eerst kiesrecht heb ben. Kopgroep De 'kopgroep' van de PvdA be staat na volkshuisvestingwethou der Dick Tesselaar, die voor de tweede keer lijsttrekker wordt van de socialisten,' uit de PvdA-wet- houders Van Dongen (onderwijs) en Peters (ruimtelijke ordening), respectievelijk tweede en derde op de ontwerp-lijst. Het bestuur be schouwde alle drie als serieuze kandidaten voor het lijsttrekker schap. Peters en Van Dongen heb ben evenwel te kennen gegeven "absoluut niet beschikbaar te zijn in het geval Dick Tesselaar bereid zou zijn weer lijsttrekker te wor den". Dat maakte de keuze voor het bestuur gemakkelijk. Opmerkelijk in de ontwerplijst is de hoge classering (vierde) van het zittende raadslid Anneke Boot. Het bestuur zegt daarmee recht te wil len doen aan de algemene consta tering dat zij op meer dan gemid delde wijze inhoud heeft gegeven aan het raadslidmaatschap.Niet minder opmerkelijk is dat de hui dige fractievoorzitter van de socia listen, Van der Molen, pas op een vijfde plaats komt en dus door Boot is 'gepasseerd'. Zesde op de lijst staat de wethouder van finan ciën, Bordewijk. Op de ontwerplijst van het be stuur staat het raadslid J. van Meij- gaarden op een zevende plaats, W.A. van der Pluijm op een negen de en S.P.M. de Vreeze op een elf de plaats. Hekkesluiter van de zit tende raadsleden is L.C. Geradts (dertiende). PvdA-voorzitter Wiers- ma verklaart deze laagste plaats onder de zittende raadsleden uit het feit dat andere raadsleden dui delijk meer inzet hebben getoond. Op de plaatsen zestien tot en met eenentwintig staan in de ogen van het bestuur de directe opvolgers van fractieleden die mogelijk tus sentijds zullen vertrekken. Onder hen bevinden zich Laurens Beijen (omdat hij 'zo'n bekwaam en actief PPR-raadslid is geweest') en Tjeerd van Rij (oud-afdelingsvoor zitter en thans onder meer voorzit ter van de Leidse Woningstich ting). Het bestuur zou Van Rij graag op een verkiesbare plaats hebben gezien, maar de LWS-voor- Dick Tesselaar (foto Wim Dijkman) zitter bleek niet direct beschik baar. De ontwerplijst van het bestuur zal op 10 januari ter discussie staan in de ledenvergadering van de Par tij van de Arbeid. De lijstvolgorde zal dan definitief worden vastge steld. LEIDEN - De ruim honderd le den van de carnavalsvereniging Die Blaue Funken uit het West duitse Krefeld, die onder aanvoe ring van Krefelds burgemeester W. Wahl morgenavond te gast zijn op het nieuwjaarsbal van de Leidse carnavalsvereniging de Hutspotten, zullen het bij hun bezoek aan Leiden zonder een officiële ontvangst door B en W moeten stellen. De aanvraag van de Hutspotlen voor een ont vangst is door het negatieve ad vies van de vier PvdA-wethou- ders in het college afgewezen. Burgemeester Goekoop en de WD-wethouders Kuijers en Fa se daarentegen hadden de West duitse camavallers wel een offi cieel welkom willen bereiden. Aan de afwijzende houding van de PvdA liggen volgens wet houder Peters vooral de hoge kosten die de ontvangst van een dergelijk aantal mensen immer vergt, ten grondslag. 'Dat zo'n groep hier komt, is op zichzelf heel aardig. Maar het is de vraag of je die met alcohol en al op het gemeentehuis moet ontvangen. Want dat kost natuurlijk nogal wat. Bovendien krijgen we heel veel aanvragen en die van de car navalsvereniging staat niet bo venaan het prioriteitenlijstje", al dus Peters, die ten tijde dat het besluit viel overigens niet op de hoogte was van het feit dat de Blaue Funken zich laten verge zellen door hun eerste burger. "Misschien wisten mijn collega's dat, ik niet. Ik weet niet of die wetenschap tot een andere be sluitvorming zou hebben ge leid". Het enkele jaren geleden in Krefeld ingestelde Berufsverbot. waardoor de relatie tussen Lei den en haar Europese zusterge- meente danig bekoelde, heeft volgens Peters in geeri geval iets met het besluit te maken Bij De Hutspotten is het meer derheidsbesluit van B en W slecht gevallen. "Geconstateerd moet worden dat de uitwisseling met Krefeld in Leiden kennelijk minder wordt gewaardeerd (en gehonoreerd!) dan de uitwisse ling met bv. Oxford. De hardwer kende en sympathieke Hutspot ten zijn hiervan nu de dupe", constateert het bestuur van de Leidse vereniging in een verkla ring. LEIDEN - De huidige Marnix van St. Aldegondeschool aan de Mare singel krijgt waarschijnlijk weer een onderwijsbestemming. Het ge bouw komt leeg, doordat voor de Marnix van St. Aldegonde (en kleuterschool De Goudsbloem) een nieuwe school in aanbouw is aan de Noorderstraat, die waar schijnlijk na de zomervakantie in gebruik zal worden genomen. Het plan is dat de Onderwijswin- kel en het Boddaertcentrum voor Leiden-Noord in het gebouw aan de Maresingel worden gevestigd. Daarnaast is het de bedoeling er de diverse cursussen op het gebied van de volwasseneneducatie onder te brengen. Zo zou ook de cursus Ouders Op Herhaling er kunnen worden gehuisvest. Het college van B en W heeft in principe besloten het bestaande schoolgebouw te handhaven en een onderwijsbestemming te ge ven. Het hoofd van de gemeentelij ke directie onderwijs, P. Peters, is ook voorstander van handhaving, omdat het markante gebouw voor de wijk Leiden-Noord gunstig ligt Onderwijswinkel en Boddaertcen trum zijn nu nog in een voormalige kleuterschool aan de Bernhardka- de gevestigd. Voor dit terrein be staan echter andere plannen. Eerder is.de mogelijkheid onder zocht om de openbare basisschool die Marnix van St. Aldegonde en Goudsbloem hebben gevormd, in het bestaande schoolgebouw on der te brengen. Daarbij bleek ech ter dat er daarvoor een dusdanig kostbare renovatie nodig zou zijn, dat nieuwbouw beter werd geacht. De bouw van de nieuwe school is in november begonnen, op het voormalige terrein van de reini gingsdienst. Nu wordt onderzocht of een min der ingrijpende renovatie mogelijk is. Is het resutaat van dit onder zoek positief, dan kunnen Onder wijswinkel, Boddaertcentrum en de cursussen op het gebied van de volwasseneneducatie dus verhui- Versmallen De gemeente wil de rijbaan van de Maresingel ter hoogte van het Prins Hendrikplein en de Huig- brug versmallen. Op die manier wil zij het oversteken voor de kinderen van de toekpmstige basisschool aan de Noorderstraat veiliger ma ken. De Marnix van St. Aldegondeschool gebouw aan de Noorderstraat is voltooid. de Maresingel, die na de zomervakantie leegkomt, als het i Leerlingen uit Noorderkwartier hoeven tot nu toe de Maresingel niet over om de aan deze straat ge vestigde Marnix van St. Aldegon deschool te bereiken. Met het ge reedkomen van de nieuwbowu wordt dat anders. In overleg met het wijkcomité en het oudercomité heeft de gemeente twee plannen ontwikkeld voor het aanbrengen van een zg. 'verkeerswissel' op de Maresingel. Het ene plan houdt een zodanige versmalling van de rijweg in, dat er maar één auto te gelijk kan passeren en fietsen en bromfietsen van beide kanten, ter wijl het trottoir bij de Huigbrug wordt verbreed. Het tweede plan voorziet eveneens in een versmal ling van de rijweg, met nu een aparte rijstrook voor fietsers, ter wijl het trottoir niet wordt ver breed. Het is de bedoeling dat de raads commissie voor ruimtelijke orde ning en verkeer 22 januari een keu ze doet uit de twee plannen. Op het nieuwjaarsbal van car navalsvereniging De Hutspotten .morgenavond in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare zijn de meer dan honderd leden van de Blaue Funken speciale gasten en verder zijn er delegaties aan wezig van de Rijnschuimers uit Leiderdorp en de Gaapstokken uit Lisse. Muzikale medewer king wordt verleend door The In crowd en door de Soundfanfare Krefeld, die meer dan vijftig le den telt. Omstreeks twaalf uur verzorgt het paar Joke en Kees Griffioen een demonstratie van Ballroom en Latijnsamerikaanse dansen. Op het nieuwjaarsbal zullen Prins Piet I en Prinses Coby be kend maken wie de ontvangers van de Jaarorde van De Hutspot ten zijn geworden. Die prijs gaat naar personen of groepen die zich op buitengewone wijze ver dienstelijk hebben gemaakt voor de Leidse samenleving. De feestavond begint om ne gen uur - het Antonius Clubhuis gaat een uur eerder al open - en zal tot in de kleine uurtjes duren. Avond- dan wel cocktailkleding is overigens verplicht. Botsingen tegen lichtmasten op vluchtheuvels LEIDEN - Bij een verkeersonge val op de Hoge Rijndijk is van nacht een 40-jarige Leidenaar ge wond geraakt. De man, die volgens de politie onder invloed van alco hol verkeerde, zag te laat een vluchtheuvel op deze weg. Toen hij zijn fout probeerde te herstellen, verloor hij de macht over het stuur en botste tegen een lichtmast op de vluchtheuvel. De Leidenaar is met gekneusde rib ben overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. De lichtmast en de wagen raakten flink bescha digd. Langegracht Gisteren en vannacht hadden overigens nog twee automobilisten het 'gemunt' op masten. Gister avond zag een 42-jarige vrouw uit Zoeterwoude een vluchtheuvel op de Langegracht over het hoofd. Ze week op het laatste moment uit en botste tegen een lichtmast en een paal die bij een bushalte stonden. Iets dergelijks overkwam van nacht ook een 32-jarige Leidenaar Hij vloog op de kruising Zijlsingel- Herensingel vermoedelijk door het gladde wegdek uit de bocht en bot ste tegen een op een vluchtheuvel staande lichtmast. De paal 'over leefde' de klap. De auto werd zwaar beschadigd. DEN HAAG/LEIDEN - Het pro vinciaal bestuur steunt Leiden in zijn streven om de Nationale Na tuurhistorische Presentatie in het Pesthuis te vestigen. In een brief aan minister Brinkman van WVC schrijven Gedeputeerde Staten dat zij hiermee tevens steun geven om hel Nationaal Natuurhistorisch Museum voor Leiden te behouden. In haar brief aan de minister zegt de provincie dat Leiden en Zuid- Holland naast de historische aan spraken zoveel meer te bieden heb ben. Leiden, aldus het schrijven, als het wetenschappelijk centrum bij uitstek en de provincie telt de meeste inwoners. De proef-presen- tatie, die eveneens in Leiden werd gehouden, heeft aangetoond dat zij in Leiden thuis hoort, thuis is en daar moet blijven. „Handhaving van het project in Leiden steunt het beleid om voor zieningen voor het publiek zo dicht avond een nieuwjaarsreceptie in haar onderkomen aan de Lange gracht 58160. Aanvang half acht. De avond wordt omlijst met dis- comuziek van Orion. NVSH De afdeling Leiden en omstre ken van de NVSH organiseert morgenavond een nieuwjaar sparty voor leden en andere be langstellenden. Dat gebeurt in het Trefcentrum, Rapenburg 48, aanvang negen uur. Pink Puppies De Pink Puppies, de jongeren van de Leidse Werkgroep Homo seksualiteit, houden zondag avond een feest, aan de hand waarvan een beeld wordt gege ven wat er in 1986 staat te gebeu ren. Het feest is toegankelijk voor iedereen die jonger is dan 26 jaar en wordt gegeven in het COC-ge- bouw aan de Langegracht 65. Aanvang acht uur. mogelijk bij de mensen te brengen. Bovendien heeft Leiden de oudste Nederlandse plantentuin (Hortus Botanicus), het Rijksherbarium en het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie. Instellingen", be nadrukken GS, „die voor de Pre sentatie Natuurlijke Historie on dersteunend zijn". De brief van de provincie is een reactie op een rapport van minister Brinkman ('Een zaak van leven en dood') waarin de mogelijkheid tot verplaatsing van het Nationaal Na tuurhistorisch Museum weer is opengesteld. Het museum werd in 1820 gevormd uit een samenvoe ging van een aantal verzamelingen. De rijksuniversiteit financierde het museum lange tijd. Daarom noemt de provincie het terecht dat Leiden het museum claimt. ..Het is logisch dat ook de Nationale Natuurhistorische Pre sentatie in Leiden plaats heeft. Zij zal de kwaliteit van de bestaande musea verbeteren. En het museum bestaat in Leiden". Kerstbomen in brand gestoken LEIDEN - Op verschillende plaat sen in de stad zijn gisteravond par tijen kerstbomen verbrand. Bo men gingen in vlammen op in de Bachstraat, de Sitterlaan, de Lek straat, de Zaanstraat en op de Bernhardkade. In de Lingestraal werd bij een boomverbranding een 19-jarige Leidenaar aangehouden, een op stapel staande verbranding van tientallen kerstbomen in de Stieltjesstraat werd tijdig door de politie ontdekt en aldus verhin derd. PVDA De Pvda afdeling Leiden hervat vanaf donderdag het weke lijks inloop-spreekuur in Het Gul den Vlies aan de Breestraat 125 Tussen 19.00 en 21.00 uur zijn de gemeenteraads- en bestuursleden te spreken. Ideeën, vragen en pro blenien zijn tijdens het spreekuui ook telefonisch aan te melden. Tel. 254547 Naast vaste activiteiten LEIDEN - Zes dagen non-stop jazz in het Waaggebouw - dat moet één van de hoogtepunten van de Leid se Jazzweek worden, die dit jaar wordt gehouden van 12 tot en met 19 januari. Op zondagavond 12 januari om 21.00 uur start de jazzmarathon van het Leidse Studenten Jazzgezel- schap. De finish is op vrijdagavond om circa 22.00 uur. Het gebeuren is doorlopend - dag en nacht - toegan kelijk. In hun poging het wereld- duurrecord jazz te vestigen wordt het LSJG gedurende deze zesdaag se door gastmusici uit heel Neder land bijgestaan. Kroegentocht Op woensdag 15 januari is van 21.00 tot 02.00 uur de kroegentocht. In ruim vijftig cafés in de binnen stad van Leiden is live jazz te be luisteren. Drie gratis opstapbussen rijden in kwartierdienst door het stadscentrum om naar verwach ting duizenden bezoekers te ver plaatsen. Aan het begin van de avond zal wethouder Kuijers bierpullen uit reiken aan een tiental personen die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor de jazz. Vanaf twee uur 's nachts rijdende borrelbussen gratis naar de buitenwijken en naar de plaatsen rondom Leiden. Vertrek vanaf het Waaggebouw. Op vrijdag 17 januari is in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat een Big Band Ball met medewer king van de Koos Mark Big Band en de Big Band van de Streekmu- ziekschool Leiden. Om 23.00 be gint in het Waaggebouw de Mo dern Jazznight: nachtconcert van J.C. Tans Rockets. Jazzmarkt Op zaterdag is in de Waag van 11 uur tot vijf uur de jazzmarkt. Per sonen die iets op jazzgebied willen verhandelen kunnen op deze markt gratis standruimte krijgen. Opbouw vanaf 10.30 uur. Van twaalf uur tot vier uur zijn er zogenaamde streetparades van jaz zorkesten in de Leidse binnenstad, afgewisseld met optredens in de Waag. 's Avonds begint om acht uur in de Stadsgehoorzaal het Key Town Jazz Festival dat zal duren tot vier uur 's nachts. Optredens van o.a.: Max Collie The Rhythm Aces, de Blackbirds of Paradise, Les Haricots Rouges, Sami Swoi Jazz Band, New Look Trio, Jerome Richardson, Bruce Smith Kwartet, Bent Persson's Hot Five, Dirty Dozen Jazzband, Jole Blond, Romanesj. Op zondag 19 januari is er in de Pieterskerk een gospelconcert, met medewerking van o.a. de Blackbirds of Paradise en de zan- De Sami Swoi Jazz Band uit Polen is een van de groepen die zaterdag 18 januari optreden op het Key Town ger Joe Bourne. Jazz Festival in de Stadsgehoorzaal (foto p.r.t Gemeente brengt minder erfpacht in rekening LEIDEN - De huur van de ijshal aan de Vondellaan in Leiden wordt waarschijnlijk aanzienlijk ver laagd. Burgemeester en wethou ders van Leiden doen de eigenaar van deze hal, de Leidse zakenman P.J. Kempeneers. namelijk het aanbod de erfpacht voor de ijshal met bijna 13.000 gulden te vermin deren. En Kempeneers heeft toege zegd dat elke verlaging van de erf pacht volledig ten goede komt aan de Stichting Schaatscentrum Lei den, de beheerder van de hal. Kempeneers vindt het aanbod van de gemeente 'redelijk'. Hoewel hij de definitieve brief van B en W hierover nog niet heeft ontvangen, zegt hij dat hij er waarschijnlijk mee akkoord gaat. Het nieuwe con tract wordt mogelijk deze maand bekrachtigd. De lagere huur van de ijshal gaat per 1 januari van dit jaar - dus met terugwerkende kracht - De erfpacht voor de ijshal be draagt op dit moment nog ruim 75.000 gulden per jaar. B en W wil len deze verlagen tot ruim 65.700 per jaar. Deze verlaging geldt voor lopig voor de eerstkomende vijf jaar. Voorwaarde is overigens wel dat het naastgelegen bedrijf Liam, Waar Kempeneers trouwens ook eigenaar van is, de erfpacht van een strookje grond achter de ijshal voor zijn rekening neemt. Als dat gebeurt, kan de erfpacht voor de hal - en dus ook de huur - met nog eens 3300 gulden worden verlaagd. De verlaging van de erfpacht is belangrijk voor de Stichting Schaatscentrum. De stichting ver wacht dat zij de ijshal zonder ver lies kan exploiteren*. Toch wordt door de huurverlaging het voortbe staan van de ijshal - die in het verleden herhaaldelijk in financië le moeilijkheden heeft verkeerd - zekerder. In het verleden hebben vorige eigenaars en beheerders overigens ook geprobeerd de erf pacht te verlagen. Echter, zonder Eigenaar Kempeneers had trou wens liever gezien dat hij de grond waar de hal op staat, van de ge meente kon kopen. De gemeente wilde echter niet op dit voorstel in gaan. Kempeneers heeft zijn po gingen om de grond onder de hal in zijn bezit te krijgen, daardoor niet gestaakt. "Ik zal dat balletje in de toekomst wel weer eens een keer opwerpen", aldus Kempe- Volksdansen Het folkloristisch dansensem ble Achalay organiseert morgen een Roemeense dansdag onder leiding van de Roemeense choreo graaf Theodor Vasilescu. Van één tot vier uur brengt hij een programma van typsich Roe meense dansen uit alle windstre ken, zoals Transsylvanie, Molda vië, Oas en Munten ie. Wie aan de dansdag mee wil doen, kan te recht in de volksdanszaal van Krici Krici Ticek op het Vliet- complex aan de Voorschoterweg. Voor verdere inlichtingen en op gave: Han Bijker, tel. 071-311313 en Wil Oosthoektel. 01719-11956. Concordia De christelijke muziekveretiï- ging Concordia houdt morgen-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3