Adembenemende expositie in Grand Palais Beleid cultuurminister Jack I^ang laat 'duurzame sporen' na Madonna van Breslau Eeuwfeest Donatello VRIJDAG 3 JANUARI 1986 KUNST PAGINA 17 i PARIJS (GPD) - Kunst in Pa- rijs wil zeggen een adembene mende tentoonstelling in het Grand Palais onder de weinig uitnodigende titel: „Oud en nieuw, een keuze uit door de staat verworven kunstwerken tussen 1981 en 1985". De ten toonstelling loopt tot 3 februa ri, dat is een maand voor de parlementsverkiezingen, en de inleiders van de catalogus la ten dan ook niet na aan te to nen dat het kunstbeleid van de non-conformistische minister Jack Lang 'zyn duurzame spo ren zal nalaten'. jaren van onbegrip en dramatische vergissingen. In de eerste plaats zijn er de aankopen uit speciale fondsen, die tijdens het socialisti sche bewind aanzienlijk rijker wer den voorzien dan vroeger. Een tweede bron is de mogelijkheid tot het betalen van successierechten door middel van kunstwerken. Dat kan sinds eind '68 daarover een wet werd aangenomen. Het prach tige Picasso-museum in de Parijse Marais is op deze betaling van suc cessierechten door middel van schilderijen gebaseerd. Een derde bron werd door het bewind-Mitterrand aangeboord met de instelling van de veel om streden belasting op grote vermo gens. Hoewel deze nieuwe en ty pisch socialistische belasting lang niet zoveel opbracht als was voor gespiegeld, kon ze ook worden be taald met kunstwerken, en dat le verde enkele opzienbarende resul taten op. Het grote klapstuk van de tentoonstelling in het Grand Palais namelijk Vermeers beroemde MÜNCHEN (Rtr) - De Madonna van Breslau, een schilderij van Lucas Cranach de Oude dat sinds de Tweede Wereldoorlog werd vermist, is opgespoord en bevindt zich in Zwitserland. Dit beweert het Westduitse tijdschrift Bunte Illustrierte. Het werk, dat officieel heet 'Madonna under den Tannen' (Madonna temidden van de pijnbomen), wordt door een niet nader genoemde Zwit serse verzamelaar te koop aangeboden voor anderhalf miljoen mark. Bunte schrijft dat het schilderij feitelijk ongeveer 30 miljoen mark waard is. De echtheid is door kenners bevestigd en zij hebben een kleu renfoto van het doek gepubliceerd, aldus Bunte. Het schilderij maakte deel uit van de kerkschat van de kathedraal van Breslau, dat nu Wroclaw in Polen is. Het verdween toen het ter bescher ming tegen bombardementen werd overgebracht naar een cisterciën- serklooster. Cranach de Oude (1472-1553) was een vriend van Maarten Luther en tijdgenoot van Albrecht Dürer. Volgens Norbert Sakowski, hoofdredacteur van Bunte, werd de Ma donna in 1947 uit wat toen Duitsland was gesmokkeld en werd een kopie die tijdens de oorlog werd gemaakt, tot 1961 in Wroclaw versleten voor het origineel. De echte Madonna werd intussen verhandeld op de zwarte markt en belandde uiteindelijk in Zwitserland. De huidige eigenaar heeft er alle recht op onder de Zwitserse wet, maar een koper kan optreden verwach ten van de justitie in München, die een opsporingsbevel heeft uitstaan. FLORENCE (AFP) - Florence, Europese culturele hoofdstad van 1986, brengt in het nieuwe jaar met culturele manifestaties hulde aan Donato di Niccolo' di Betto dei Bardi, 'Donatello', (1386-1466), animator van de Flo rentijnse Rinascimento, ter gelegenheid van het zesde eeuwfeest van zijn geboorte. Voor de beroemde beeldhouwer die Florence van de Middeleeuwen zou binnenvoeren in de Renaissance, is het Bargello-muzeum uit de der tiende eeuw opnieuw ingericht en is elders een tentoonstelling gemaakt die een buitengewoon panorama biedt van de hele beeldhouwkunst van de Renaissance. In de grote zaal van het Bargello staan de, nog gotische, eerste David van marmer uit 1408 naast een energieke en zeer moderne marmeren Sint Joris uit 1416, een jonge David van brons, naakt onder zijn vreemde hoed, en een jonge Sint Jan met uitgemergeld gezicht. Er is ook een tentoonstelling georganiseerd over het vreemde lot van Donatello na zijn dood: drie eeuwen vergetelheid en stilte met de zegen van Montesquieu en zijn "mauvaise status de Donatello" (de groep Ju dith en Holofernes), en langzaam eerherstel in de negentiende eeuw dat zou uitdraaien op een rage. Zo zou het Parijse Louvre, belust op een Donatello, in 1865 een "authentiek werk" van zijn hand kopen om er achter te komen dat het een kopie van de hand van een Florentijnse kunstenaar was.... SCALA-SCHANDAAL - De directeur van het Teatro alla Scala in Milaan, Carlo Maria Badini, is wegens wanbeheer aangeklaagd bij de justitie. Naar gisteren werd meegedeeld diende de zanger Giuseppe Zecchillo de aanklacht in, nadat hij had geconstateerd dat Badini ter opening van het seizoen 400 vrijkaarten had uitgedeeld. Zecchillo eist dat de namen van de gasten van Badini bekendgemaakt worden, zodat kan worden vastgesteld of de directeur persoonlijke rede nen voor de uitnodigingen had. 'Astronoom', die jarenlang i bezit van de Franse Rothschilds was. Tevens stonden de Roth schilds een ander klapstuk uit hun collectie af: de luitspeler van Frans Hals, die ook in het Grand Palais te door Rudolph Bakker En er is meer: een prachtige Egyptische terra-cotta van een we nende vrouw, een Cranach, een in terieur van de Haarlemse St. Bavo van Saenredam en onder andere twee formidabele Monets: de Ek ster en de 'rue Montorgueil'. Mo nets 'Ekster' uit 1860 was al te zien op de tentoonstelling over „het im pressionisme en het Franse land schap" begin van dit jaar. Het is een van sneeuw twinkelend taf- reel, dat een magisch licht ui- straalt. De bevlagde 'rue Montor gueil' uit 1878 is al 'klassiek' en im- pressionistischer in de schoolse zin van het woord. En er zyn aanzien lijke werken van onder meer Cé- zanne, Matisse, Giacometti en De Stael. De Fransen gaan er prat op in de vorige eeuw Vermeer te hebben herontdekt, wat niet wegnam dat het Louvre van de 32 bekende Ver- meers alleen de Kantwerkster be zat. De geschiedenis van de 'astro noom', ook wel de 'astroloog' ge noemd, is sinds 1713 te volgen. Sinds 1888 was hij in het bezit van de Franse Rothschilds. In de laat ste oorlog werd het doek door de Duitsers gestolen, maar door de geallieerden in 1945 teruggevon den en aan de rechtmatige eigena ren teruggegeven. Op een foto in Guy de Roth schilds recente best-seller 'Contre bonne fortune' is de „astronoom" afgebeeld in de bibliotheek van et prachtige Hotel Lambert, dat de Rothschilds op het Parijse lie Saint Louis bezitten. Het staat daar in een banaal-gouden omraming, terwijl het nu te zien is in een Hol landse 17e eeuwse lijst, die door de Amsterdamse Galerie de Boer spe ciaal ter gelegenheid van de komst van het doek naar het Louvre werd afgestaan. Het socialistische kunstbeleid zal zijn 'duurzame sporen' ook na laten omdat het voor het eerst aan dacht heeft geschonken aan de ve le in armoede voortlevende provin ciale musea, die nu aankoopfond sen ter beschikking kregen en deel hebben aan de doeken die de staat in plaats van successierechten en vermogensbelasting verwerft. Zo gaat een pasverworven Cézanne naar het voor milj oenen gerestau reerde Museum Granet in Aix en Provence, waar de schilder woon de. De charme van de grote exposi tie in het Grand Palais is dat ze de indruk wekt de verzameling van een super-maecenas te zijn, die zich uit alle tijdperken het mooiste heeft aangekocht en de kijker van de ene verbazing in de andere doet vallen. De tentoonstelling is tot 3 fe bruari elke dag behalve dinsdag geopend van 's morgens 10 tot 's avonds 8, woensdag tot s'avonds 10 uur. De wachttijden zijn bij uitzon dering gering. Johannes Ver ier: astronoom (foto's GPD) Letterkundige Joh. van Ham (93) overleden MIDDELBURG/LEIDEN (GPD) - De voormalige leraar Nederlandse taal- en letterkunde dr. J. van Ham, die na de Tweede Wereldoorlog in een kwaad dag:ocjt heeft gestaan wegens zijn samenwerken met de Duitse bezetter, is deze week op 93- jarige leeftyd in Middelburg overleden. Johannes van Ham werd in maart 1892 in Middelburg geboren, was leraar aan de Chr. HBS in Leiden (1921-1941) en aan de Rijkskweekschool in Middel burg (1954-1959). Hij promoveerde in Leiden in 1932 op de uit de 13e eeuw daterende Oudijslandse Lax- doela Saga. In 1941 stapte hij van het onder wijs over naar het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten waar hij hoofd van de afdeling Boekwezen werd. Deze afdeling hield zich onder meer bezig met ras en gezindheid van schrijvers, publikatievergunningen en -verbo den alsmede de toewijzing van pa pier. Berucht werden Van Hams aan drang bij de Duitsers scherpe maatregelen te nemen tegen Adriaan Roland Holst, het 'onscha delijk' maken van het tijdschrift 'De Gids' en - in augustus 1943 - de presentatie aan de bezetter van zijn lijst van verboden schrijvers. Van Ham was in de periode 1941- 1945 medewerker en (hoofdredac teur van bladen als 'De Waag', 'De Schouw' en 'Groot Nederland'. Na de bevrijding werd hij door de Ee- reraad voor de Letteren voor lange tijd uitgesloten van elke vorm van publikatie. Daarna was hij - tot aan zijn pensionering - leraar aan de Rijkskweekschool in Middelburg. Hij werkte daar nog mee aan het 'Zeeuws Tijdschrift' en verzorgde boekjes als 'Middelburg in ansich ten' en 'Prentenboek van Middel burg' (1969 en 1971). Voor de oorlog speelde Van Ham een vooraanstaande rol in het lite raire midden van de 'Jong Protes tanten'. Zo was hij onder meer re dacteur van de tijdschriften 'Op gang', 'Opwaartsche Wegen' en 'De Werkplaats', samensteller van de opstellenbundel 'Marnix van Sint Aldegonde', schrijver van school boeken en samensteller/inleider van verschillende bloemlezingen uit de christelijke poëzie. Expositie Akropolis verlengd AMSTERDAM (ANP) - De ten toonstelling 'De Akropolis van Athene, onderzoek, behoud en her stel 1975-1983' in de Nieuwe kerk in Amsterdam is in verband met de grote belangstelling verlengd tot en met 15 januari 1986. In het kader van deze expositie worden op 6 en 7 januari drie lezingen gehouden. Op 6 januari spreekt A. Tanoutas over 'De geschiedenis van de Akro polis vanaf de zeventiende eeuw'. Op 7 januari houden ir. Zambas en M. Kores spreekbeurten over res pectievelijk 'De Akropolis, techni sche problemen en de huidige werkzaamheden' en 'Het conserve ringsplan voor het Parthenon'. De aanvang van de lezingen is om 20.00 uur. Exposities rende de eerste drie weken van janua ri in de Vleugel-galerie van Slot Zeist. De expositie omvat tekeningen, etsen n aquarellen. Paul Stikkelorum heeft zich de laatste jaren vooral laten inspireren door de veranderingen in het Leidse stadsbeeld. Thema's van zijn nieuw ste werk: nieuwbouw en bouwval. I landschap en bomen, planten en edel stenen, uitgevoerd in uiteenlopende technieken als ets. aquarel en pen- krijttekening. De expositie, die tot en met 26 ja- luari duurt, is geopend dinsdag t/m vrijdag van 10-17 uur. zaterdag en zondag van 14-17 uur. Leiden Rijksmuseum voor Geologie en Mi neralogie - Hooglandse Kerkgracht. expositie over de Snellius 11-expedi- i de 16e eeuw af tot heden t der de titel 'Het aanzien van de kun stenaar' en Nederlandse stillevens uit de 17e eeuw ónder de titel 'Een stuc- kie stilleggend goet'. t/m 5/1di t i 10-17 i i 13-17 i i Ene van der Schalie. Lukgalene - Arhan Güzelmanie. schilderijen en grafiek bekende kun- sternaars in bezit PTT. t/m 8'1ma t m vr van 10-22 uur. Burcht - Geert van Fastenhout. schilderijen, t/m 5/1; woe t/m zo van 12-17 uur. Caeciliastraat 18 - expositie kunste naressen collectief 'Kopgroep', tot half januari, openingstijden op af- half januari, openi spraak, tel. 413452. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat. De KiJenge van Papoea Nieuw-Guinea t.g.v. 10 jaar onafhan kelijkheid. t/m 31/12: di tin za van 10- 17 uur. zo van 13-17 uur Galerie Denise Stephan - Bakker steeg. Gerrit van der Ven. schilderijen en tekeningen, t/m 5/1vr. za en zo van 13.30-17.30 uur Ambrozijn - Noordeinde. Lidie Bossen, schilderijen (olie en acryl), tot eind febr.. dag. van 13-16 en 17-21 Galerie Fotomania - Koppenhink Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel. Ineke Bergh, pentekeningen en Jochen Wüstenfeld. olieverfschilderijen, t/m 8/1: ma t/m vr van 14-18 uur. za van 9.30-12.30 uur. Noordwijkerhout Openbare Bibliotheek - textiel en plastiekjes van Danielle Orelio. t/m 17/1. ma. woe. vr van 14-17 en 19-21 uur. do van 10-12 uur Wassenaar Galerie Henk de Greef - School straat. Albert in 't Veld. beeldend kunstenaar en dichter, t/m 8/1: di t/m Zoeterwoude JVC Art Gallery - Energieweg. Paul Marcus, schilderijen. Ellen van Loon. Nieuwveen De Veenhoeve - Wijnand Slokker, aquarellen, t/m 13/2: ma t/m za van 10- 17.30 uur. vr tot 21 uur Oegstgeest Bibliotheek - Ria Roelofs. schilde rijen (gouache/acryl) en kijkkistjes. t Lezing Kunst en kunstkritiek. Zo luidt de titel van de lezing, die Janneke Wes- seling dinsdagavond in de serie esthe- tika bij Stichting Burcht zal houden. Janneke Wesseling. die kunstgeschie denis heeft gestudeerd in Leiden. Amsterdam en de VS en werkzaam is bij NRC Handelsblad, zal in haar le zing ingaan op een aantal ontwikke lingen sinds de Verlichting. Ontwik kelingen. die het aanzien van de kunst van vandaag hebben bepaald. De lezing in de Burcht-galerie begint om 20.30 uur. Concerten Klassiek De Nederlandse concertpianist Herman Uhlhorn geeft woensdag avond een nieuwjaarsrecital in de Ku- pelzaal van K&O. Uhlhorn voert een programma van Mozart-composities uit. Het vermeldt de Fantasie in D. KV 397, het Rondo in D. KV 485. het Adagio in b. KV 540. de Sonate in A. KV 331. de Duport-variaties. KV 573. de Fantasie in c. KV 475 en de Sonate in c. KV 457 Herman Uhlhorn. die met vrijwel alle Nederlandse symfonie-orkesten concerten heeft gegeven, is als piano pedagoog verbonden aan het Utrechts conservatorium. Zijn optre den in de Kapelzaal begint om 20.15 Marieke Palmboom (clavecimbel) is zondagmiddag te gast bij Stichting Burcht. Ze zal werken vertolken van J.S. Bach. Purcell. William B.vrd. Sweelinck e.a. Aanvang 16.00 uur. Pop De Golden Earring geeft vanavond het al eerder aangekondigde concert in de Leidse Stadsgehoorzaal. De Haagse groep, die in de afgelopen twintig jaar negentien langspeelpla ten heeft gemaakt, zal behalve oude nummers ook enkele nummers van de in het komende voorjaar uit te brengen nieuwe lp spelen. In het. voorprogramma staat de groep Boom Boom Mancini. Aanvang 20.15 uur. Leiden Schouwburg za 4. 20.15 uur. Pleum Touw e.a. in 'Top Girls'. ma 6. 20.15 uur. 'Jan Rap en zn maat' van Yvonne Keuls. woe 8. 20.15 uur, 'Hootenanny theaterproject voor jongeren van 14- 18 jaar. vr 10. 20.15 uur. Jenny Arean in 'Gescheiden vrouw op oorlogspad'. LAKtheater woe 8 t/m za 11. 20.30 uur. LAKdra- ma produktie: 'Katzelmacher'. Den Haag Comedie met 'Eind van de Wereld' van Arthur Kopit. zo 5. 13 uur. di 7. woe 8. do 9. 20.15 uur, Haagse Comedie met 'De bruilof! van Figaro' van Beaumarchais. ma 6. 20.15 uur. Kitty Jansen. And- re van den Heuvel in 'Veel succes, mevrouw' van Ted Willis. Diligentia vr 3. 20.15 uur. De Meeuw van Tsjcchow gespeeld door De Haagse Comedie. zo 5. 11.30 caal Ensemble Quink; om 14.30 Vo- di 7. 12 45-13.30 uur. lunchtheater voorstelling Ramses Shaffy. woe 8. 20.15 uur. Arion Strijkersen semble. leden van het Residentieor kest. do 9.20.15 uur. Gerrie van der Klein 'Op doorreis' Circustheater vr 3. za 4. 20.15 uur. Nooy's Volks theater met 'In Holland staat een huis'. Appelthealer lm 12 jan. 18.30 uur. Theatergroep de Appel met 'Faust 1 11'. Nederlands Congresgebouw vr 3. 20.15 uur. 'Madame Arthur', musical van Jos Brink en Frank San ders Amsterdam Carré vr 3. za 4. zo 5. 14 en 20.15 uur. Cir cus Knie. Concertgebouw vr 3, gr. zaal. 20.15 uur. Nationaal Jeugd Orkest o.l.v. Adam Gatehouse, m.m.v. Youri Egorov. piano. za 4. 20.15 uur. zo 5. 14.15 uur. gr zaal. Concertgebouworkest o.l.v Wolfgang Sawallisch. do 9. 20.15 uur. Concertgebouwor kest o.l.v. Lucas Vis. m.m.v. Yuri Bashmet. altviool. Cultureel Centrum Amstelveen di 7. 20.15 uur. Veel succes, me vrouw'. met Kitty Jansen en André v.d. Heuvel. woe 8. 20.15 uur. 'U spreekt met uw moordenaar', met o.a. Kees Brusse. Dc Kleine Komedie t/m zo 5. 20.15 uur. Jenny Arean met 'Gescheiden vrouw op oorlog spad'. Nieuwe De La Mar Theater t/m zo 12. beh. ma. zo alleen 14 uur. 20.15 uur. Connv Stuart en Louis van Dnk Stadsschouwburg vr 3 t/m zo 5. 20.15 uur.Yo alleen 14 uur. Het Publiekstheater met 'West- kaai' van Koltès. di 7. do 9. 20 uur. De Nederlandse Operastichting met Turandot' van Puccini. Rotterdam De Doelen vr 3. kl. zaa. 20.15 uur. Serie Mees ters aan het Klavier: Peter Donohoe. piano. zo 5. gr. zaal. 14.30 uur. Nationaal Jeugd Orkest o.l.v. Adam Gatehouse, m.m.v. Youri Egorov. piano. woe 8. 12.45 uur. do 9. 20.15 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Hartmut Haenphen. solist: Peter Zazofsky. viool. Luxortheater vr 3. za 4. 20 15 uur. Jasperina de Jong met 'De gekkin van de gracht' di 7 t/m za 11. 20 15 uur. Sjoukje Hoovmaaver en Manfred de 'Het Hemelbed' Theater Zuidplein

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17