Bewoners doen alsof er niets is gebeurd Echtscheiding in Pastorie behoeft synodale aandacht Drie maanden na aardbeving in Mexico Eman: 'deze regering moet redding brengen' Achtergrond VRIJDAG 3 JANUARI 1986 PAGINA 13 Reportage MEXICO-STAD - "Vijf, vier, drie, twee, een. Vuur...!" Op het moment dat in de als Maya-piramide versierde televisiestudio afgelopen weekend de loting voor de wereldkampioenschappen voetbal begon, klonk er een paar kilometer verderop in Mexico-Stad een oorverdo vende knal. De Mexicaanse autoriteiten hebben de weekends uit gekozen om de gevaarlijkste resten van de verwoesten de aardbevingen van 19 en 20 september met explosie ven uitzie weg te ruimen. Op het moment van de WK- loting ging een luxe flatgebouw van zes verdiepingen nabij het moderne centrum van de Mexicaanse hoofd stad in de lucht. Het is zaterdagochtend. Er zijn een paar honderd mensen sa mengedrongen om te zien hoe het speciale kinderziekenhuis van het tot voor kort zo indruk wekkende medisch complex van het Mexicaanse ziekenfonds te gen de grond zal gaan. "Het is niet hetzelfde als je het op de televisie ziet", aldus Jaime, een jongenman van een jaar of twintig die samen met vijf vrien den de hele nacht is doorgegaan om "dit feest" te kunnen bijwo- Voor het spectaculaire sloop werk hebben de Mexicaanse au toriteiten Amerikaanse experts moeten aantrekken. Elke ont ploffing kost meer dan 25.000 dollar. Omwonenden worden geëvacueerd en ventilatieroos- ters van de metro worden met plastic afgedekt tegen de te ver wachten gruis- en stofwolken. De explosieven, ongeveer 300 kilo, bevinden zich onderin het gebouw. De betonnen kolos moet door zijn gewicht als een pudding in elkaar zakken op het moment dat de staalconstructie door de hitte-ontwikkeling is weggesmolten. Vierhonderd bedden. Een ge bouw van elf verdiepingen, elk met een oppervlakte van 12.600 vierkante meter. Specialisten die zich konden meten met die van de peperdure particuliere zie kenhuizen. Dagelijks kwamen er 2500 mensen op het spreekuur. Er wordt luid geapplaudisseerd op het moment van vernietiging. "Hoera", gillen Jaime en zijn vrienden, „was het niet prach tig?" Het eens zo fameuze "Centro Medico" zal op dezelfde Tïlek worden herbouwd. Het projekt heeft nu al de naam "Siglo XXI" (de 21-ste eeuw) meegekregen. Toch zal het niet meer zo groots en omvangrijk worden als het was, want men zal niet hoger bouwen dan vier verdiepingen. Rondlopend in Mexico-Stad, ontkom je niet aan het idee dat de Mexicanen proberen te doen alsof er niets meer aan de hand is. Zelfs in het zo zwaar getroffen centrum probeert iedereen de in feite nog altijd rampzalige gevol gen te negeren. Een tien verdiepingen hoge parkeergarage tegenover de in ternationale persclub werd door de aardbevingen danig bescha digd. De eerste week durfde nie mand meer zijn auto erin te zet ten. Daarna begon men op de be gane grond en de eerste verdie ping weer te parkeren. Inmiddels zijn de scheuren met cement gedicht en is het eer ste aanzicht wat opgeknapt. Als je er niet op tijd bij bent, is er op de achtste verdieping, even als vroeger geen plekje meer te vin den. De strijd om te overleven in de ze gigantische wereldstad doet de aardbevingsrealiteit vergeten. De basis-gegevens daarvoor zijn eenvoudig: meer dan achttien miljoen mensen moeten eten en drinken, naar hun werk en weer naar huis. Alles gaat weer bijna zijn "gewone" gang. Niemand heeft tijd om stil te staan bij de risico's die de bouwvallen met zich meebrengen. Het verstikkende verkeer dreunt en dribbelt vlak langs zichtbaar overhellende gebou wen. Hier en daar zijn de boven ste verdiepingen in elkaar ge zakt. Zelfs op de Paseo de la Re- forma, de zes-baans brede hoofd straat van het moderne Mexico- Stad, bestaat op heel wat plaat sen nog een enorm gevaar voor vallend puin. Maar zolang je niet naar boven kijkt, lijkt het net als of er niets aan de hand is. door Rob Sprenkels Mexico-Stad leeft gewoon ver der. Het verkeer is een heksenke tel. Ambulante verkopers probe ren speelgoed aan de man te brengen. In lompen gehulden jongetjes hopen op een fooi na ongevraagd de voorruit van een auto schoon te hebben gepoetst. Keurig in het pak gehulde kan- - toorklerken verorberen snel een "taco", een opgerold maispanne- koekje met vlees of kip ertussen. Maar niet alle Mexicanen heb ben de aardbeving achteloos achter zich gelaten. Volgens de Unie van Buren en Slachtoffers van de Negentiende September "wonen" nog alijd 25.000 mensen op straat; 15.000 hebben onder dak gevonden in de officiële "herbergen"; meer dan 100.000 bewonen gebouwen die op het punt staan om in te storten; en minimaal 70.000 zitten tijdelijk bij familieleden of kennisen in huis. In de kampementen, op sport velden en in parken, zijn de uit alle delen van de wereld ge schonken tenten vaak een luxe. Veel mensen moeten het met geïmproviseerde kampeergele- genheden doen. De kou is inmid dels de grootste vijand gewor den. Ook Mexico Stad kent op 2200 meter hoogte zijn winter, 's Nachts wil de temperatuur soms tot onder het vriespunt zakken. Twee kinderen hebben ten ge volge daarvan inmiddels het le ven gelaten. Tientallen kampbe woners zijn met astmatische bronchitus of longontsteking in een ziekenhuis opgenomen. De aanwezigheid van activis ten van de Slachtoffers-Unie bij de WK-loting was daarom eigen lijk al op de voorhand voorspel baar. "De Wereldcup '86 is ab surd. Geef het geld aan wonin gen uit", zo luidde een van de spandoeken. En: "Met de anderhalf miljard pesos (5,5 miljoen dollar) die het perscentrum heeft gekost, had men 83 flatwoningen in het cen trum kunnen bouwen, en dat is geen egotripperij. Zij die sterven nemen niets met zich mee, me neer Azcarraga". Azcarraga is de president van "Televisa", de commerciële Me xicaanse televisie die miijoenen aan het voetbalfestijn hoopt te verdienen. Guillermo Canedo, vice-president van de Internatio nale Voetbal Federatie FIFA en president van het organisatie-co mité van de wereldkampioen schappen in Mexico is tegelijker tijd directielid van Televisa en de Iber-Amerikaanse televisieorga nisatie on. Televisa heeft trouwens bijna een monopolie wat de Spaanstali ge TV in de Verenigde Staten be treft en ook een dikke vinger in de pap in de meeste Midden- Amerikaanse landen, een we- reldconqern dus. De Mexicaanse regering heeft inmiddels een paar duizend dak lozen weten onder te brengen in nieuwe woningen. Maar het tot nu toe gehanteerde systeem van goedkope koopwoningen en de verstrekking van „zachte" kre dieten is voor de meeste daklo zen geen oplossing. Zo kregen de i op instorten staand pand in de "Avenida Alvaro Obregon" wo ningen aangeboden in de ten noorden van Mexico-Stad lig gende staat Hidalgo. "Een grote kamer en een badkamer", aldus Guadelupe Garcia, "waarvoor we elke maand 20.000 pesos (45 dollar) zouden moeten betalen, een bedrag dat elke zes maanden verder zou stijgen". Voor Guadelupe, haar man en achttien kinderen een onmoge lijkheid. Ondanks het feit dat de echtgenoot van Guadelupe twee banen heeft, overdag als vetman en 's nachts als bewaker, schraapt hij per maand nog geen 100 dollar bij elkaar. "En in Hi dalgo zijn geen scholen, geen winkels", zo klaagt Guadelupe. De meeste daklozen hebben geen geld voor een koopwoning, zelfs niet voor een hele goedko pe. De Slachtoffers-Unie blijft daarom aandringen op het bou wen van speciale huurwoningen in of nabij het centrum van Mexi co-Stad en het verstrekken van leningen om huizen op te knap pen. De Mexicaanse autoriteiten zeggen bereid te zijn om aan die verzoeken gehoor te geven, maar tot nu toe is het niet verder geko men dan onderhandelingen met de slachtoffers. In de volksmond nemen daarom de geruchten toe dat de regering flinke delen van het geschonken geld, in totaal ruim zestig miljoen dollar, in ei gen zak probeert te steken. Westerse diplomaten daarente gen, verzekeren dat de Mexi caanse autoriteiten dit keer ui terst nauwkeurig met de nood fondsen omspringen. Zo is er met name het nodige geld gesto ken in het herstellen en bouwen van ziekenhuizen en scholen. Men hoopt dat binnen een paar maanden alle kinderen weer naar school kunnen, maar voor alsnog zijn honderdduizenden Mexicaantjes van bijna elke vorm van onderwijs verstoken. Via de televisie wordt gepro beerd enig soelaas te bieden. Voor wie het wil zien, is de ra vage die de aarbevingen in Mexi co-Stad hebben aangericht nog bijna even goed zichtbaar als een week na de ramp. Maar alle men sen die niet direkt zijn getroffen doen net alsof het allemaal al weer in kannen en kruiken is, ook al weten de meesten wel be ter. "Maar wat moeten wij dan er aan doen?", zo luidt hun excuus. Trouwens, men heeft weer stromend water, de telefoon werkt weer, ook al is er soms wat extra moeite nodig, en het ver keer is niet meer zo chaotisch als in de eerste weken. Voor de meeste inwoners van Mexico- Stad is het ergste voorbij. Men maakt zich drukker over de in sneltreinvaart stijgende prijzen. Ook de televisie schildert de aardbeving meestal af als iets dat al voorbij is, met name de com merciële zenders van de voetbal dirigent Guillermo Canedo. "Te levisa" kent maar één toekomst: dat zijn de werelkampioenschap- pen voetbal. Arubaanse premier vol plannen ORANJESTAD - De gesloten olie raffinaderij, het stimuleren van het toerisme en de onafhankelijkheid. Het is een bloemlezing van de pro blemen waarmee de eerste premier van Aruba, Henny Eman, de ko mende jaren te maken zal krijgen. Eman wil zich in het regeerpro gramma vooral richten op de aanpak van de grote financieel- economische problemen van het eiland. door Elly Wempe „Deze regering moet de redding brengen. Daarom zullen de partij en goed samenwerken, wij kunnen ons geen onenigheid permitteren", zo verklaarde hij. Eman wil de ko mende week een definitieve beslis sing nemen over de ontmanteling van de oude Lago-raffinaderij, die in maart werd gesloten. De ont manteling van de installaties kan op korte termijn werk verschaffen aan 200 mensen, zodat het inmid dels verlaten dorpje San Nicolaas weer een economische stimulans krijgt Op het fabrieksterrein zullen zich twee petro-chemische bedrij ven vestigen, waar ook 300 tot 500 mensen kunnen werken. Volgens Eman hoeft de Exxon geen scha devergoeding te betalen, nu de multinational vertrekt: Aruba is meer gebaat bij een stimulans van de economische ontwikkeling door de Exxon. Het fabrieksterrein van de raffinaderij is door de mo gelijkheid om stoom en elektrici teit te produceren zeer geschikt voor de overslag en opslag van olieprodukten. Eind volgende week komt minis ter De Koning naar Aruba om daar te,spreken over de besteding van de Nederlandse ontwikkelings hulp. Eman wil Nederlandse steun voor de uitbreiding van het Shera ton Hotel door Ballast Nedam en voor de bouw van een nieuw hotel. De komende vijf jaar wil de Aru baanse premier de hotelcapaciteit van zijn eiland verdubbelen. Be langrijk is ook het project op Seroe Colorado, waarbij de prachtige vil la's van de vroegere raffinaderij-di rectie worden omgebouwd tot een toeristisch centrum. Het is nog niet bekend wie Aru- ba's gevolmachtigd minister in Den Haag zal worden. Sterke kan didaat voor deze post is John Mer- ryweather, die nu op het Antillen- huis werkt. Eman: „De Arubaanse regering hecht veel waarde aan een intensivering van de contacten met Nederland". Aruba wil gebruik maken van het Carribbean Basin Initiative (CBI), het economisch herstelprogramma van de Verenig- Het eiland zal dan exportindus' trie kunnen aantrekken uit Neder land, die met grondstoffen uit La] tijns-Amerika kunnen produceren voor de Noordamerikaanse afzet markt. De komende jaren mo£ ook de samenwerking tussen Arit ba en de vijf Antilliaanse eilandefj vorm krijgen. Eman wil daarbij te] rugkomen op de afspraken di« door de vorige regering van Beticq Croes zijn gemaakt. Volgens Eman zijn veel bepalinf gen in de samenwerkingsregeling te knellend. Hij wil een lossere sa menwerking, met name op het ge; bied van de belastingen. Aruba wij door middel van aantrekkelijke bej lastingsregelingen buitenlandse investeerders aantrekken en zq concurreren met Curacao. Wel is Eman bereid om de sa: menwerking op luchtvaartgebied te intensiveren. Oorspronkelijk zou Aruba zijn eigen beleid hierin voeren, wat rampzalige gevolgeri kan hebben voor de op Curacao ge? vestigde Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij (ALM). Vermoede lijk op aandringen van de Neder landse regering wil Henny Eman een nauwere samenwerking op luchtvaartgebied opnieuw overwe gen. Volgens de minister-president moet ook het vetorecht van de ei landen in de gezamenlijke Minis terraad worden herzien. Zowel Curacao als Aruba kun nen momenteel beslissingen te genhouden als zij het niet eens zijn, waardoor er nauwelijks geregeerd kan worden. Premier Eman wil zich niet vastpinnen op 1996 als da tum voor de onafhankelijkheid van Aruba. „Wij aanvaarden wel dat Nederland de volledige zelfstan digheid over 10 jaar koppelt aan onze status aparte; maar als bij een volksraadpleging blijkt dat die da tum vanwege de slechte economi sche situatie niet haalbaar is moet men de onafhankelijkheid uitstel len", aldus Eman. "De gemeenten hebben er recht op, dat op synodaal niveau aandacht wordt geschonken aan wat in de kerkvolksmond 'toe standen in de pastorie' gaat he ten". De gereformeerde predir kant dr. H. Bade uit Koudekerk aan den Rijn schrijft dat vandaag in 'Centraal Weekblad', opinie- en informatieblad voor de Gere formeerde Kerken in Nederland. Het artikel van dr. Bade gaat over 'echtscheiding in de pasto- "In gesprekken tussen kerkle den en ambtsdragers klinkt on gerustheid door over het toene mend aantal scheidingen in de pastorie". Geen enkele commis sie echter houdt zich hiermee be zig. "Uiteraard weten de twee predikantenpastores (C. Mak en G. P. van Dam, in algemene dienst voor de werkbegeleiding van predikanten) ook van dit probleem. En aan de Vrije Uni versiteit belegt men avonden voor studenten in de theologie en hun partners". "Maar toch kunnen we er niet omheen, nadere studie te maken van de praktijk op dit gebied en ons af te vragen of er richtlijnen mogelijk en wenselijk zijn voor een beleid. De urgentie van het probleem wordt steeds groter". Dr. Bade denkt dan ook aan de verantwoordelijkheid van de kerk voor de ex-vrouw. "Hun be langen kunnen we niet alleen la ten behartigen door de organisa tie die zij zelf intussen al hebben opgericht". Bade wijst erop, dat de positie van de predikant een stuk maat- schappelijker is geworden. "Hij en zij staan dichter bij de men sen. Hun uitzonderingspositie is sterk verminderd. Tegelijk is de beoordeling van huwelijksim passes en -mislukkingen gewij zigd in de richting van begrip en tolerantie, juist in de kerk". "Steeds meer wordt in alle be roepssectoren onderscheid ge maakt tussen werk en privé-lc- ven. Huwelijksmoeilijkheden en echtscheidingen zijn geen forme le belemmeringen meer voor het functioneren binnen een beroep. De predikant vormde daarop nog duidelijk een uitzondering. Zijn ambtelijke geloofwaardig heid was in het geding". Ruimte Dr. Bade stelt de vraag, of voor de predikant dezelfde ruimte moet worden geschapen als voor andere kerkleden, of zelfs nog méér ruimte, "want een ouder ling zou in zo'n situatie zeer waarschijnlijk aftreden". "Wanneer het antwoord nee is en dus de bijzonderheid van het ambt ook een bijzondere manier van behandeling vereist, hoe zal die behandeling dan in de toe komst moeten zijn? Wat mag een kerkeraad al dan niet zelfstandig beslissen? Wanneer moet de classis worden geraadpleegd? Moeten kerkvisitatoren wachten totdat ze worden geroepen? Wanneer is een predikant niet meer te handhaven en wat ge beurt er dan met hem en met zijn vrouw? Wie begeleidt hen en hoe kan het pastorale met het kerkor- delijke worden verenigd?" Ervan uitgaande dat iedere si tuatie apart wordt beoordeeld, vraagt dr. Bade, welke beleidslij-' nen de bevoegde mensen mee brengen naar de overlegtafel. "Het kan toch niet zo zijn, dat on ze synode en haar deputaat- schappen meespreken over di verse samenlevingsvragen - als de beste deskundigen - en dat de kerk zwijgt of niet-thuis geeft als in haar eigen midden het geloof waardig functioneren van de die naren des Woords aan de orde Directe aanleiding voor dr. Ba- de om hiervoor aandacht te vra gen is het feit dat recentelijk ten minste twee predikanten zelf de publiciteit hebben gezocht inza ke hun huwelijksproblemen. "Zy hebben in het plaatselijke kerkblad meegedeeld dat ze gaan scheiden, en een van hen meldde tegelijk dat hij weer in het huwelijk gaat treden". De kerkeraden vroegen eerst geen hulp aan de visitatoren (soort toezichthoudende adviseurs). "Hier rijzen zoveel vragen, dat de kerk als geheel het niet kan maken om plaatselijke gemeen ten en hun kerkeraden en de pas tores die het betreft hiermee al leen te laten wprstelen". Huis in Woensdrecht. De Franciscaanse vredeswacht in Woensdrecht heeft een pand ge kocht vlakbij de basis, waar vol gens plan eind 1988 kruisraket ten zullen worden neergezet. De 'Franciscaanse Samenwerking' - het gemeenschappelijke orgaan van religieuzen-en leken die zich op het voorbeeld van Franciscus van Assisi oriënteren - wil in het huis een 'wisselcommuniteit' van wachters onderbrengen. De initiatiefnemers verwach ten ook, dat ze op deze manier beter contacten kunnen leggen met inwoners van Woensdrecht en actievoerders tegen de kruis raketten, zoals de bewoners van de drie vredcsactie-kampcn in Woensdrecht. Volgens de fran ciscaan C. van Vliet zijn de con tacten tussen de vredeswacht en de bewoners van de actiekam pen 'innig'. "Wy hebben dezelfde doelstelling, alleen de manier van actievoeren is anders". Sinds 'Aswoensdag' (7 maart) 1984 houden franciscanen in de buurt van de basis de wacht. Eerst huisden zy in een oude ba rak, die nu in gebruik is voor de opleiding van ME-ers. Later werd een caravan het begin- en eindpunt van hun wakes. De ge meente heeft de vergunning voor de caravan een paar keer ver lengd, maar deelde eind 1985 mee dat de wagen op korte ter mijn moet verdwijnen. De laatste tijd is twee keer geprobeerd, de i brand te steken. Op 1 november begonnen de franciscanen een actie voor de aankoop van een pand. Binnen een maand was de nodige f 120.000 binnen. Driekwart be stond uit giften, de rest uit lenin gen van particulieren. Van Vliet verwacht, dat er nog meer giften zullen binnenkomen. Dan kun nen de leningen nog in dit voor jaar worden afbetaald. Hervormde Kerk: beroepen te Leeuwarden-Huizum J. R. Smit Sexbierum-Pietersbierum; aangenomen naar Vroomshoop J. W. Arendshorst (voorheen zen dingspredikant) Rijssen; be dankt voor Zwolle W. Tyink Om- Gereformeerde Kerken: be roepen te Staphorst-Rouveen P. Ravensbergen Wyryewoude. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Dalfsen. Delft en Voorthuizen H. E Nieu- wenhuis Ermelo. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Goudswaard A. Moerkerken Nieuw-Beijerland Een beeld van het moeizame reddingswerk na de aardbeving in Mexico Stad. Een probeert met een snijbrander een slachtoffer uit de puinhopen te bevrijden. op een plateau (foto AFP)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13