Zwartrijden inde trein toegenomen Boeren moeten 140 miljoen aan superheffing bijpassen Actie bij het KNMI voorlopig uitgesteld FSV: 'serviceronde' afschaffen Hoogovens: beperking van VS onacceptabel Overslag in Rotterdamse haven in 1985 gestegen Ploeg geeft de vissers weken om visplan op twee te stellen DONDERDAG 2 JANUARI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - Het zwartrijden in de trein is in 1985 vergeleken met 1984 "zorgwek kend" gestegen. Dit stelt de Federatieve Spoorwegvakvereniging (FSV) op basis van signalen uit zijn achterban, die voor een groot deel uit conducteurs bestaat. Ook een interne studie van de Nederlandse Spoorwegen wijst volgens de FSV uit dat het zwartrij den is toegenomen. IJMUIDEN (ANP) - Hoogovens vindt de door de VS aangekondig de eenzijdige importbeperkende maatregelen voor halffabrikaten (knuppels en plakken) niet accep tabel. De grote investeringen die Hoogovens heeft gedaan in haar produktieapparaat hebben tot ge volg dat het Nederlandse staalbe drijf juist op dit gebied zeer con currerend is en in de komende ja ren steeds gunstigere afzetmoge lijkheden op de Amerikaanse heeft. De VS kondigden begin deze week zonder overleg een invoerbe perking af voor Europese staalpro- dukten. De import van halffabrika- ten zal door de VS tot 1989 worden beperkt tot 400.000 ton per jaar. Volgens functionarissen van de Europese Commissie exporteerde de gemeenschap de afgelopen twee jaar gemiddeld 900.000 ton van de betreffende staalprodukten naar Hp VS en zal de Amerikaanse maatregel de Europese staalindus trie jaarlijks ongeveer vijftig mil joen dollar (140 miijoen gulden) kosten. Volgens Hoogovens is vrije toe gang van halffabrikaten op de markt in de VS juist in het voor deel van de Amerikaanse staalon- dernemingen zelf, aangezien deze voor hun herstructurering gedeel telijk afhankelijk zijn en steeds meer zullen worden van de import van die halfprodukten. "Het zijn de Amerikanen zelf die deze produk- ten kopen en daarmee het peil van de importen bepalen, reden waar om een exportbeperking des te on zinniger is", aldus Hoogovens. Volgens Hoogovens kan Europa de Amerikaanse actie niet lijdzaam over zich heen laten komen. Het in dienen van een klacht bij de GATT en het aankondigen van voorlopige tegenmaatregelen lijkt Hoogovens de aangewezen weg. De spoorwegvakbond vindt dat het zwartrijden beter kan worden bestreden als de zogenoemde ser viceronde wordt afgeschaft. Die geeft reizigers zonder kaartje de kans om tegen betaling van 2,50 gulden extra alsnog een plaatsbe wijs bij de conducteur te kopen. In het derde kwartaal van dit jaar ge beurde dit ruim 686.000 keer, tegen 573.000 keer in '84. Volgens de FSV hebben conduc teurs het vooral op drukke, kortere trajecten te druk met kaartjes uit schrijven. Aan het volledig doorlo pen van de trein komen ze dan niet meer toe, waardoor veel zwartrij ders kunnen ontsnappen. "Onze conducteurs zien het met eigen ogen. Als ze eraan komen, lopen er mensen weg. De ervaring leert dat dat bijna altijd zwartrijders zijn. De serviceronde werkt het zwartrijden zo in de hand", aldus FSV-secreta- ris H. Marijs. De FSV wil terug naar het oude systeem, waarbij een reiziger zijn kaartje uitsluitend op het station kan kopen. Daarvoor zullen dan op sommige stations weer loketten moeten worden geopend, die uit efficiency-oveiwegingen -te weinig' klanten- in het verleden zijn geslo ten. Als iemand geen kaartje heeft zal dat weer. voor het instappen aan de conducteur moeten worden ge meld. Ook acht de bond uitbrei ding van het aantal conducteurs nodig. Union Carbide versterkt financiële Uit het interne cfiferoverzicht van de NS blijkt dat na het invoe ren van de serviceronde, in juni van dit jaar, het aantal mensen dat zonder kaartje in de trein stapt met ongeveer 20 procent is gestegen, al dus A. van den Eijnden, voorzitter van de afdeling Nijmegen van de FSV. In de maanden juli, augustus en september moesten conduc teurs namelijk ruim 110.000 maal vaker, vergeleken met het derde kwartaal van 1984, een plaatsbe wijs in de trein uitschrijven met de extra verhoging van 2,50 gulden. "Diverse rayonchefs en groeps chefs hebben ook al aan de NS-lei- ding gerapporteerd dat de service- ronde niet werkt en dat het zwar trijden juist wordt gestimuleerd. Daar is echter nog niet op gerea geerd. Dat is voor de mensen die in de trein het werk moeten doen erg frustererend", aldus de FSV-be- stuurder. Een woordvoerder van de NS zei in een reactie dat de serviceronde in de eerste maanden van 1986 zal worden geëvalueerd. Daartoe zal een enquête onder het treinnerso- neel worden gehouden. Mocht daarbij blijken dat de serviceronde absoluut niet voldoet dan ligt het voor de hand om er niet mee door te gaan, zo stelde hij. Dat zal dan moeten gebeuren voordat het voorstel voor de Wet Openbaar Vervoer wordt aangeno men. De serviceronde is in dit wetsvoorstel opgenomen maar de maatregel moet kunnen worden geschrapt als de resultaten in de praktijk uitwijzen dat het zwartrij den erdoor wordt bevorderd, zo vindt de NS. De spoorwegen kon den overigens de cijfers die de FSV heeft gegeven niet bevestigen om dat het gehele NS-hoofdkantoor in Utrecht dinsdag dicht was wegens vrije dagen van het personeel. De wens van de FSV om loketten opnieuw te bemannen en meer conducteurs op de treinen te zetten kan volgens de NS helaas niet wor den ingewilligd omdat daarvoor eenvoudig geen geld beschikbaar positie DANBURY (ANP) - Het Ameri kaanse chemische concern Union Carbide heeft besloten vrijwel ai zijn activiteiten op het gebied van chroom, wolfraam en vanadium van de hand te doen om zo zijn fi nanciële positie te versterken en fcich te kunnen weren tegen de overneming door GAF Coporation, zo is in Danbury bekendgemaakt. Eerder heeft Union Carbide van de rechter toestemming gekregen door te gaan met het terugkopen van zijn eigen aandelen om de overneming tegen te houden. Tot nu toe heeft Union Carbide ongeveer een miljard dollar bij el kaar gekregen om zijn eigen aande len terug te kopen. GAF heeft in middels laten weten dat het van de 4,8 miljard dollar die het heeft ge boden al 4,15 miljard dollar voor handen heeft. Om dat bod - van 74 dollar per aandeel - tegen te gaan heeft Union Carbide twintig dollar in contanten en 65 dollar in obliga ties per aandeel geboden op 35 pro cent van zijn eigen uitstaande aan delen. GAF heeft overigens al tien procent van Union Carbide in han den. Kort Zakelijk Wessanen Wessanen heeft over het afgelo pen jaar een winst na belasting be haald van minstens 60 miljoen gul den, zo heeft het voedingsconcern vandaag laten weten. Over 1984 be droeg de winst 48,1 miljoen gul den. De winst is hiermee op een re cord gekomen, evenals de omzet en de investeringen. Wessanen verwacht dat in de ko mende driejaar 100 miljoen gulden per jaar zal worden geïnvesteerd in de bestaande bedrijven in Europa en de Verenigde Staten. Boter i Het belangrijkste boterprobleem waarmee de Europese Gemeen schap thans heeft te kampen is niet zo zeer het groeien van de boter berg, maar het afgraven er van. Dat blijkt uit het antwoord van de Eu ropese Commissie op vragen van leden van het Europees Parlement. De verwachting is dat in 1985 min der dan 2 miljoen ton boter is ge produceerd. De produktievermin- dering die in 1984 is begonnen - in 1983 werd nog 2,3 miljoen ton ge produceerd - zal waarschijnlijk in 1986 aanhouden, maar wel langza mer verlopen. Draka Draka Kabel, sinds 1958 onder deel van Philips-dochter NKF, is vanaf vandaag definitief zelfstan dig. Belangrijkste aandeelhouders zijn nu de participatiemaatschap pijen Parcom en Flint Beheer (ie der ongeveer 27 procent), het per soneel (via een stichting 5 procent), en de directie 2 procent. NKF houdt een belang van 20 procent. De Draka-vestigingen in Amster dam-Noord en Emmen bieden werk aan circa 800 mensen. Het be drijf heeft een jaaromzet van 240 mifioen gulden en poduceert 150.000 kilometer kabel per jaar. ROTTERAM (ANP) - De overslag van goederen in de haven van Rot terdam is vorig jaar met 0,7 miljoen ton ofwel 0,3 procent toegenomen. In totaal werd 249,8 miljoen ton overgeslagen. Verwacht wordt dat de overslag in Amsterdam vrijwel gelijk is gebleven aan de ongeveer 27 miljoen ton in 1984. De Eemsha- ven in Delfzijl raamt voor vorig jaar een stijging van de overslag met bijna zeven procent tot een to taal van bijna 3,3 miijoen ton. Opmerkelijk is in Rotterdam de daling van de overslag van olie met 3,4 tot 76,3 miljoen ton en die van kolen met 0,8 tot 14,2 miijoen ton. De voornaamste oorzaak van de toegenomen bedrijvigheid is te vinden in de licht toegenomén overslag van stukgoed met 0,6 tot tot 44,1 miljoen ton. Dit heeft het Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam op oude jaarsdag opgemaakt uit de gege vens van de zeehavengeldformu lieren. Met 205,8 miljoen ton aan overgeslagen bulkgoederen droeg deze grootste sector met 0,1 mil joen ton bij tot de toename. Tegen over de daling van overslag van olie en kolen werden in Rotterdam wel meer ertsen, minerale oliën en overige bulkgoederen behandeld. Deze drie stromen goederen groei den dit jaar achtereenvolgens met 0,4 tot 40,1, met 1,9 tot 34,2 en met 1,9 tot 40,9 miljoen ton. De containeroverslag in Rotter dam steeg met 0,9 tot 27,7 miljoen ton. De overslag van rij-op-rfi-af eenheden nam met meer dan tien procent toe: met 0.5 tot 5,3 miljoen ton. Met lash-bakken (drijvende containers) die per zeeschip wor den aangevoerd, werd twintig pro cent minder overgeslagen. De hoe veelheid liep met 0,3 terug tot 1,5 miljoen ton. Rotterdam is de grootste haven ter wereld. In 1984 werden in Rot terdam 245,3 miljoen ton goederen overgeslagen. Na Rotterdam komt Kobe (Japan) met 157 mifioen ton, dan New York met 125 mifioen ton, en als vierde Yokohama (Japan) met 117,6 mifioen ton. MADRID - Tussen andere artikelen in een etalage van een winkel in de Spaanse hoofdstad Madrid ligt ook een handleiding van de Europese Gemeenschap over btw. Nu Spanje lid is van de EG, zullen de Spaanse winkeliers ook btw verschuldigd zijn. (foto AP> AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse rechtbank heeft dinsdag de eis van een obligatiehouder van Boskalis, dat een besluit van een eerder deze maand gehouden ver gadering van obligatiehouders on geldig zou worden verklaard, afge wezen. Het besluit hield in, dat de achtergestelde, 8,5 procent achter gestelde converteerbare obligaties van het in zware moeilijkheden ge raakte baggerconcern zullen wor den omgewisseld in cumulatief preferente aandelen. Deze actie is een onderdeel van een herstructu reringsplan bij Boskalis. De juistheid van het besluit is door de betrokken obligatiehou- Bij huidige produktie Oogst van appels en peren veel kleiner DEN HAAG (GPD) - De appel en perenoogst valt dit jaar aan zienlijk lager uit dan vorig jaar. De appelproduktie is volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek 40 procent kleiner en de produktie van pe ren komt 28 procent lager uit. Het CBS stelde de cijfers sa men aan de hand van een steek proef onder fruittelers. De produktieverlaging is me de veroorzaakt door de strenge vorst van de afgelopen winter en door hagelschade. De appel- oogst wordt geschat op 260 mil joen kilo, 171 mifioen minder dan vorig jaar. De perenoogst wordt geraamd op 92 mifioen kilo (128 mifioen in '84). De grootste produktiedaling bij de appels vertoont het ras De Schone van Boskoop (60 procent minder), gevolgd door Cox's Orange Pippin en James Grieve (beide 40 procent) en Golden Delicious (25 procent lager). De perenproduktie is vorig jaar minder sterk gedaald dan de appelproduktie. Alleen van de Doyenne du Cornice is meer geoogst. Van de Conference ligt de produktiedaling op 28 procent, terwfil de oogst van stoofperen en overige rassen ten opzichte van vorig jaar is gehalveerd. RANDSTAD - Randstad Holding iandse mellfproduktie'één procent heeft alle aandelen overgenomen boven die van het voorgaande jaar van het Franse schoonmaakbedrijf terwijl de hoeveelheden die de Groupe Services Industrie GSI. melkveehouders heffingvrij mo- een dochter van de Britse Prit- gen produceren met nog eens één chard Services Group. Met een om- procent zijn verlaagd. De over- i_U0_mifioen franMruim f 40 schrijding schaadt volgens Schel haas de Nederlandse onderhande- Rechtbank wijst de eisen van obligatiehouders van Boskalis af der, die zich representant noemt van een grotere groep, aangevoch ten op onder meer procedurele gronden. Wanneer de rechter zijn eis zou afwijzen wilde de betrok ken houder, dat de rechter een ver bod tot uitvoering van het besluit zou uitvaardigen, op grond van het Rotterdam denkt aan deelneming in Westduitse containerterminal ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam overweegt een financiële deelneming in de nieu we containerterminal langs de Rijn in de Westduitse plaats Germer- scheim bij Ludwigshafen. De Rot terdamse havenwethouder Den Dunnen heeft dat dinsdag in Rot terdam gezegd tijdens de traditio nele oudejaarsbijeenkomst van de havenvereniging. De terminal bfi Germerscheim komt in februari gereed en heeft al een aantal Nederlandse bedrijven als participanten, waaronder het Rotterdamse containeroverslagbe drijf ECT, Network en Vis Beheer. Het college van b en w van Rotter dam zal volgens Den Dunnen in ja nuari een definitieve beslissing ne men over een voorstel tot deelne ming van het gemeentelfik haven bedrijf. Met de investeringen in de nieuwe terminal in Germerscheim is in eerste instantie een bedrag van 12,5 mifioen gulden gemoeid. De deelneming van de gemeente Rotterdam in een dergelijke termi nal is van belang gezien de toene mende waarde die gehecht moet worden aan het achterlandtrans port voor een haven als Rotterdam, die jaarlijks circa 1,7 mifioen con tainers overslaat In Germer scheim zullen naar verwachting in 1986 al 20.000 containers worden verwerkt. Het totale aantal contai ners dat over de Rijn wordt ver voerd, wordt momenteel op ruim 200.000 geschat. feit, dat de obligatiehouders door de maatregel benadeeld zouden worden. Het kort geding was de laatste strohalm voor de meest kleine obli gatiehouders, die zich tijdens een door de trustmaatschappfi bfieen- geroepen vergadering al heftig hadden verzet tegen omwisseling van hun stukken. Overigens zon der resultaat. Volgens de betrokke nen is de omwisseling goedge keurd doordat het bestuur van Boskalis zich van tevoren had ver zekerd van een ruime meerderheid aan volmachten. Een groot deel van deze volmachten was gedepo neerd namens Zwitserse bankin stellingen. DEN HAAG (ANP) - Als de Neder landse melkproduktie in de ko mende drie maanden niet met on geveer 4,8 procent daalt zal aan de Europese Gemeenschap 140 mil joen gulden aan superheffing (boe te op teveel geproduceerde melk) moeten worden betaald. Voorzitter drs. H. Schelhaas van het Produkt- schap voor Zuivel heeft dit van daag gezegd tijdens zijn nieuw jaarsrede. Sinds het begin van het nieuwe melkjaar (april '85) ligt de Neder- Ondanks de problemen rond de su perheffing was de ontwikkeling van de inkomens in de melkvee houderij vorig jaar niet ongunstig. De boeren kregen een iets hogere prijs voor hun melk, de kracht- voerprijzen lagen een fractie lager en de prijzen voor melkkoeien en nuchtere kalveren hoger. Per saldo zullen de inkomens volgens Schel haas gemiddeld 5.000 tot 10.000 gulden hoger uitkomen dan in 1984. In de EG is in 1985 1,6 procent min der melk geproduceerd dan het jaar daarvoor maar dat is nog altfid meer dan boetevrij is toegestaan. De verwachting is dat naast ons land. dat vorig jaar het enige was. nu ook Frankrijk en België aan Brussel zullen moeten betalen. Het aantal koeien daalde in de Ge meenschap met vijf procent, 94.000 melkveehouders (zes procent) stopten met melken. De produktie van boter is met zeven, en die van melkpoeder met negen procent ge daald. Desondanks zijn de voorra den (boter- en poederberg) op nieuw gestegen. de PARIJS - Deze aandeelhouder op de Parijse beurs had op oudejaarsdag zijn camavalshoed en valse neus opgezet om de laatste beursdag van het oudejaar te vieren. Overgoten met confetti telde de man zijn aandelen. mifioen) en 2Ö00 werknemers GSI volgens Randstad een van grootste schoonmaakbedrijven in Frankrijk. De overneming past in het diver sificatieplan van Randstad, dat ac tief is op het gebied van uitzen ding, schoonmaak en beveiliging. DEN HAAG (ANP) - Hat visserij bedrijfsleven heeft van staatssecre taris Ploeg (landbouw en visserij) nog twee weken de tfid gekregen om een visplan op te stellen. Daar in moet het voor groepscontingen- ten onder meer duidelijk aangeven hoe de vangsten over dit jaar wor den verdeeld. Ploeg heeft dinsdag de vangsthoeveelheden voor 1986 en enkele nadere maatregelen vast gesteld, nadat hij maandag nog overleg met het bedrijfsleven had gevoerd. De staatssecretaris gaat akkoord met het vormen van groepscontin- genten in 1986 voor tong en schol. Volgens secretaris drs. D. Langs traat van het Visserfischap twijfe len vissers in onder andere Den Helder en Texel of het na de jong ste gebeurtenissen in de visserij nog wel zin heeft dergelijke contin genten te volgen. Langstraat ver wacht echter dat daarover binnen het bedrijfsleven in de komende weken alsnog overeenstemming wordt bereikt. Mocht dat niet luk- keh dan is de kans groot, zo is zfin indruk, dat Ploeg zelf nadere maat regelen neemt, waarbij kan wor den gedacht aart een verplichte stilligregeling gedurende een ge deelte van het jaar. Voor de belangrfikste vissoorten heeft de staatssecretaris de volgen de hoeveelheden vastgesteld: ha ring 88.000 ton, kabeljauw 17.000 ton, schol 75.000 ton en tong 15.000 ton (alle in de Noordzee) en ma kreel 31.000 ton in de westelfike wateren (onder andere rond Ier land en Schotland). Van de totale hoeveelheid schol en tong heeft Ploeg achtereenvolgens negen en zeven procent ingebouwd als re lingspositie in Brussel velmarkt. Hij deed daarom een dringend beroep op de melkvee houders de melkaflevering de ko mende maanden krachtig terug te brengen. De Nederlandse zuiveluitvoer heeft zich in 1985 gestabiliseerd op een bedrag van 7,6 miljard gulden. II Of T^A7f-*f^ De uitvoer naar landen van de Ge- meenschap groeide in waarde van 3,9 tot 4,1 miljard gulden. Een ver dere groei, vooral van kaas, is vol gens Schelhaas de komende jaren mogelijk. Problemen deden zich voor bij de uitvoer'naar derde lan den-(van 3,7 naar 3,5 miljard gul- serve, die wordt vastgehouden tot dcn) Schelhaas toonde zich niet het eind van het jaar om te voorko- cre optimistisch over verbetenn- men dat de vissers het volledige sun 8czlen dc algemene econome quotum te snel opvissen. Het be- sche teruggang die de Derde We- dryfsleven vindt de reserves te rcld nog steeds treft, de schulden- hoog. crisis waarmee vele landen te ma- De bewindsman heeft verder be- kcn hcbben- de dalende koers van paald dat iedere Nederlandse vis- de dollar en de afgenomen olie in- ser zich bfi het desbetreffende komsten van olie exporterende kuststation moet melden bfi het binnenvaren en weer verlaten het Skagerak en de Golf van Biska je. Gerichte visserij op makreel Het aantal melkveehouders in ons land dat zijn melk aan de fabriek aflevert of deze zelf tot kaas verboden in .het. Stagerak en de Jaar met 3 000 ge- Noordzee. Dat geldt eveneens voor heek. Van beide soorten is wel een bijvangst toegestaan van achter eenvolgens tien en vijf procent. De regeling geldt slechts zolang de vastgestelde vangsthoeveelheden beide soorten (1.200 ton ma daald tot 54.000. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek telde er 3.000 meer. Het verschil wordt ge vormd door boeren met één tot vier (melk)kocicn. De gemiddelde melkproduktie per koe steeg van 5.100 naar 5.300 kilogram, de ge- kreel en 100 ton heek) niet zyn vol- middelde produktie per bcdrijl gevist. 213.000 naar 219.000 kilogri SCHIPHOL (GPD) - Eventuele ac ties bfi de Luchtvaart Meteorologi sche Dienst van het KNMI zfin voorlopig een maand uitgesteld. Het ultimatum dat het personeel eerder aan de directie van het KNMI heeft gesteld, is met een maand verlengd. Het overleg tus sen ambtenarenbonden en directie heeft deze week nog geen overeen stemming opgeleverd. Slechts op een enkel punt is aan de eisen van het personeel tegemoet gekomen. Inzet van het conflict bij de Luchtvaart Meteorologische Dienst vormt de invoering van het nieuwe bezoldigingsbesluit rijks ambtenaren 1984 (BBRA). Daar door worden functies lager ge waardeerd. Nieuwe medewerkers van de Meteo gaan minder verdie nen en personeel dat een hogere functie krijgt, gaat er evenmin op vooruit. Het personeel vindt dat onaanvaardbaar en eist dat de nieuwe bezoldigingsregeling niet wordt ingevoerd. Vooruitlopend hierop zfin er vanaf oktober 1983 mensen bfi de Meteo in dienst gekomen op een la gere salarisschaal. Deze mensen zullen met terugwerkende kracht alsnog volgens de oude regeling worden betaald, zo is gisteren in de bijzondere commissie overeenge komen. Alle andere geschillen zullen eind januari opnieuw worden be sproken in het overleg tussen bon den en directie van het KNMI. Het werkcomité van het personeel gaat tot die tfid door met voorbereiding 'van acties. Afhankelijk van het re sultaat zal dan worden bekeken of er daadwerkelijk acties zullen ko men. Een woordvoerder van het mi nisterie van verkeer en waterstaat had na afloop van het overleg tus sen bonden en directie van het KNMI laten weten dat er een voor waardelijk akkoord was bereikt. Volgens het personeel is dat echter een te optimistische conclusie. In oktober 1983 is bfi het KNMI besloten een reorganisatie door te voeren die gekoppeld zou worden aan de invoering van het BBRA. Van de reorganisatie is echter niets terechtgekomen. Nieuw en overge- plaatst personeel werd vanaf dat moment volgens het nieuwe BBRA ingeschaald, waardoor er verschillen in bezoldiging zfin ont staan. Tfidens het overleg van 20 december heeft de KNMI-leiding toegegeven dat van de reorganisa tieplannen niets is terechtgeko men.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9