P 9 10?8 4 Jaarwisseling bleef vrijwel overal rustig :4 1?5 if Geelzucht in bejaardentehuis Arubanen lopen niet warm voor viering ij| Minder reUen in Den Haag TRADITIONEEL NIEUWJAARSBAD Nog geen tijdelijk jachtverbod Zware bom ontploft bij Bulgaars reiskantoor Zusters mogen niet zelf voor hun moeder zorgen Onbekenden schieten op gebouw VARA Status aparte een feit: regering gisteren beëdigd «5 5S 8? sa 8? Gruma wenst u 'n gezond 1986! witlof 3» magere hamlappen sinaasappelsap orion l^'CV DONDERDAG 2 JANUARI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - De jaarwisseling is in het algemeen vrij rustig verlopen. De politie schrijft dat vooral toe aan de kou en de gladheid. Alleen in Den Haag, Groningen en Middelburg kwam het tot ernstige ongeregeldheden. Ook een aantal plaatsen in de provincie Friesland beleefde een onrustig begin van het nieuwe jaar. In Den Haag werd de mobiele een heid ingezet tegen jongeren die de politie met stenen bekogelden, winkelruiten insloegen en etalages punderden. De politie arresteerde 27 mensen van wie er gisteravond nog 11 vastzaten. Op de relschop- pers zal snelrecht worden toege- ongeveer honderd baldadige jon- roofd. In Bolsward, Lemiper, Balk en Harlingen sloeg de jeugd de rui ten van schoolgebouwen in. Ook telefooncellen moesten het ontgel den. De politie van Zwolle trad enkele keren met de wapenstok op tegen past.Een 20-jange Hagenaar werd geren die de brandweer hinderden slachtoffer van zyn eigen molotov- blj bluswerkzaamheden. Met vuur- cocktail. Met brandwonden is de werk en stenen werden brandweer °Pgen?" en later politie bekogeld. Een —oner van de agent raakte bij de schermutselin- hand by het gen licht geWond. Relschoppers *SCHEVENlNGEN-On bij Scheveningen. Het zee jeveer 70 mensen namen gisteren deel aan de traditionele Nieuwjaarsduik i bad wordt jaarlijks georganiseerd door de plaatselijke zwemveren iging men. Een andere residentie verloor afsteken van een rotje van eigen fa brikaat. De Haagse politie zegt een min der onrustige nacht te hebben be leefd dan in voorgaande jaren. De actief in Alkmaar en Hoorn. Tot ernstige ongeregeld heden kwam het echter niet. Door het vuurwerk ontstond ook aantal branden. Onbekenden UTRECHT (ANP) - In het bejaar- trum geelzucht vastgesteld. De politie is de afgelopen weken met gooiden in het Friese Damwoude dencentrum Vleuten/De Meern bij kok heeft zich vervolgens bij zijn i voorlichtingsfilm de wijken in getrokken om de jeugd te confron- jerrycan met benzine door het het politiebureau. Een teren met de (financiële) gevolgen van de vertrekken brandde geheel van vandalisme. Vorig jaar Den Haag, dat bekend staat als een van de relgevoeligste steden van ons land, voor ongeveer 4 miljoen gulden schade aangericht tijdens oudejaarsnacht. Dit keer zal het schadebedrag aanzienlijk lager uit vallen. „De eerste resultaten van ons werk kunnen bemoedigend worden genoemd", aldus de Haag se politie. Vliegende brigades In Groningen voerden zdge- noemde vliegende brigades van politiemensen in busjes diverse charges uit tegen rondtrekkende groepjes jongeren. Veel winkel panden moesten het ontgelden. Zes jongens belandden in de poli tiecel. De politie in Drachten en Leeu warden kwam diverse malen in ac tie nadat vandalen een groot aantal winkeletalages hadden leegge- DEN HAAG (ANP) - Er komt nog geen tijdelijk jachtverbod in ver band met het winterse weer. Wel heeft het ministerie van landbouw en visserij afgelopen dinsdag de procedure in gang gezet die aan een eventueel tijdelijk verbod voorafgaat. Een aantal medewerkers in het gehele land is ingeschakeld om de terreinomstandigheden te bekij ken. Zij kijken onder meer naar het sneeuwdek, het voedselaanbod en de conditie van de dieren, of het water open of dicht ligt en of er meldingen zijn van schade aange richt door het wild. De medewerkers rapporteren da gelijks hun bevindingen die wor den doorgegeven aan de Jacht- raad. De laatste kan op een gege ven moment de minister adviseren de jacht tijdelijk te verbieden. Een dergelijk verbod kan voor het ge hele land voor alle soorten dieren worden afgekondigd, maar ook kan een tijdelijk verbod per regio en/of bepaalde diersoorten worden uitgevaardigd. Brand in inrichting VLEDDER (ANP) - In het Drentse Vledder heeft gisteravond brand gewoed in Hoeve Boschoord, een inrichting voor tbr-patiënten. De brand brak omstreeks kwart voor zes uit en om ongeveer zeven uur meldde de brandweer de brand meester te zijn. Een kamer en een gang zijn uitgebrand. De patiënten die er woonden zijn elders onder gebracht. De brand ontstond door onbe kende oorzaak in een kamer waar drie mannen sliepen. Door te schreeuwen konden politieman nen de drie wakker krijgen. Een van de mannen heeft daarop een ruit ingegooid en is naar beneden gesprongen. Hij is met snijwonden en gebroken ribben in een zieken huis opgenomen. Een jaar cel voor doodrijden fietser DEN BOSCH (ANP) - De recht- bank in Den Bosch heeft een 33- jarige man uit Den Bosch veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf en vijfjaar rijontzegging. De man reed in september van dit jaar een 21-jarige fietser uit Oostelbeers dood. De Bosschenaar was zwaar onder invloed van alcohol en schepte de fietser van achteren. De officier eiste op de zitting van 17 december anderhalf jaar gevange nisstraf. De man is al vier keer eer der veroordeeld voor rijden onder invloed. uit. In het Friese Langweer brand de een woning gedeeltelijk uit toen vuurwerk binnenshuis werd afge stoken en in het Overijsselse Wan- neperveen ging een woonboerderij in vlammen op nadat een vuurpijl op het rieten dak terecht was geko men. Twee families raakten daar door dakloos. Utrecht is een aantal gevallen van huisarts laten inenten. De directie geelzucht (hepatitis A) geconsta- van het bejaardencentrum heeft na teerd. Op grond hiervan is op ad- overleg met de Geneeskundige In- vies van de Keuringsdienst van spectie voor de Volksgezondheid Waren de keuken van het centrum en de betrokken huisarts besloten voor enkele dagen gesloten en zijn dat er geen aanleiding was om de de aanwezige voedselvoorraden, kok de toegang tot de keuken te waaronder de oliebollen voor de ontzeggen, oudejaarsviering, vernietigd. Zes weken geleden werden bij de echtgenote en twee kinderen van een van de koks van het cen- Vorige week werd een van de an dere koks onwel. Maandagmiddag werd bekend dat deze geelzucht had. Mede naar aanleiding hiervan werden ook een bejaardenverzorg ster en een zieke bewoonster van het tehuis op geelzucht onder zocht. Beiden bleken inderdaad besmet te zijn. In overleg met de verantwoordelijke instanties heeft de directie van het tehuis daarop besloten de keuken te sluiten en de aanwezige voorraad voedsel te ver nietigen. De keuken zal worden ontsmet, personeel van het tehuis is al in geënt. Volgens de regionaal in specteur voor de volksgezondheid in Utrecht, J. Remmen, heeft het bejaardenhuis zes weken geleden i de bomaanslag op het Bulgaarse reis- AMSTERDAM (ANP/AP) - Bij het Bulgaarse reis- en verkeersbureau aan de Leidsestraat in Amsterdam is gisteren een bom ontploft. De ruit van het kantoor werd vernield en een voorbijgangster raakte door rondvlie gend glas licht gewond. Volgens de Amsterdamse politie was zij door een Nederlands spreken de man met een buitenlands accent in een anoniem telefoontje gewaar schuwd dat de bom zou ontploffen. Toen politiemensen het pand gingen bekijken was de bom al tot ontploffing gekomen. Kort tevoren was de straat al afgezet. Volgens de politie is dat haar geluk geweest, "anders was het niet bij materiële schade gebleven". De brokstukken van de 'krachti ge tot zeer krachtige bom' lagen tot 70 meter van het verkeersbureau. De verantwoordelijkheid is door niemand opgeëist. Op het moment van de ontploffing bevond niemand zich in het kan toor. De bom was volgens de politie in een tas buiten het kantoor was geplaatst.Op 26 maart van het vorig jaar werd bij hetzelfde kantoor, waar in ook de Bulgaarse luchtvaartmaatschappij Balkan Air is gevestigd, een bom door de politie verwijderd en op een stille plek in het havengebied tot ontploffing gebracht. dom. De twee portiers zeiden de in druk te hebben dat er vanuit een rijdende auto was geschoten. Een i de kogels werd op veertig i terecht besloten de kok wiens vrouw en kinderen ziek waren door te laten werken. „Hepatitis A, de onschuldigste vorm van geel zucht, is alleen besmettelijk voor dat de ziekte zich heeft geopen baard. Als de verschijnselen zich voordoen is de patiënt al niet meer besmettelijk. Bovendien is bij nor male hygiëne de kans hoe dan ook klein dat de besmetting zich via de keuken zal verspreiden", aldus Remmen. Volgens de inspecteur is het niet nodig alle bewoners van het be jaardencentrum in te enten, omdat hepatitis A vroeger erg veel voor kwam en de meeste bewoners het waarschijnlijk al eens gehad heb ben. In overleg met de bewoners wordt nu van geval tot geval over inenting beslist. De bewoners van het bejaarden centrum Vleuten/De Meern hoef den op oudejaarsavond en met nieuwjaar niet op een houtje te bij ten: een aantal plaatselijke restau rants zorgde voor de voedselvoor ziening. HILVERSUM (ANP) - Onbeken- zodoende geen duidelijk beeld ge- den hebben op oudejaarsavond ven van wat zich buiten had afge- omstreeks acht uur vier schoten speeld. gelost op de glazen voorgevel van Volgens de VARA-woordvoer- het hoofdgebouw van de VARA der is het de eerste maal dat er der- aan de Heuvellaan in Hilversum, gelijk grof geweld gebruikt is te- De twee portiers die op dat mo- gen deze omroep. Wel worden er ment aanwezig waren werden niet regelmatig bedreigingen geuit van- getroffen. wege onwelgevallige programma's Volgens de politie is er gebruik- maar dat kan je als gekleurde om- gemaakt van vuurwapens, waar- roep verwachten, aldus de woord- schijnhjk van het kaliber 9 milli- voerder, meter. Een woordvoerder zei niet de indruk te hebben dat de schoten ANP) direct op de portiersloge gericht Hechts één kogelgat be- ARNHEM (ANP) - Twee zusters uit Veenendaal moeten hun 87-jari- ge demente moeder binnen twee dagen terugbrengen naar het ver pleeghuis Velserduin in Velsen. De twee hebben hun moeder vorige week eigenmachtig en zonder enig recht uit dat tehuis gehaald, terwijl alleen de 90-jarige echtgenoot van de vrouw bevoegd is beslissingen te nemen over de plaats waar en de wijze waarop zijn vrouw verpleegd dient te worden. Dat bepaalde de president van de rechtbank in Arnhem, mr. E. Wytema, afgelopen dinsdag in het kort geding, dat de bejaarde man tegen zijn dochters had aangespan nen. Beide dochters „bevrijdden" hun moeder op 17 december uit het verpleeghuis, omdat zij daar Drogist mag geneesmiddelen blijven verkopen UTRECHT (ANP) - De drogist mag ook in de toekomst genees middelen blijven verkopen die zonder recept verkrijgbaar zyn. Daarmee is de regeling in de wet op de geneesmiddelenvoorziening dat na 1992 alleen apothekers nog medicijnen mogen verkopen van de baan. Dat heeft staatssecretaris Van der Reijden (WVC) geant woord op vragen van het VVD- Tweede Kamerlid Dees. "De drogist is een niet meer weg te denken factor in de verstrekking van zelfzorggeneesmiddelen", al dus de bewindsman. De regeling was gemaakt omdat de Europese Gemeenschap een vergelijkbare regeling wilde invoeren. Nu de EG van dat voornemen heeft afgezien wordt ook de aanpassing van de Nederlandse wet ongedaan ge maakt Weer celstraffen voor havenfraude AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft dinsdag drie directeuren van het Amsterdamse bedrijf Vebaco bv veroordeeld tot gevangenisstraffen van 15 maanden tot 2,5 jaar wegens hun aandeel in de zogenoemde 'Amsterdamse havenfraudezaak'. Daarbij werden door Vebaco van 1980 tot en met 1982 zwartwerkers uitgeleend. Het zwart-geldcircuit dat hierdoor ontstond, werd via valse facturen, gemaakt door Ve baco, weggewerkt. De drie directeuren (40, 51 en 68 jaar) hadden zich volgens het hof alleen of samen ook schuldig ge maakt aan belastingontduiking en het laten opmaken van valse nota riële aktes. Het drietal was vorig jaar door de rechtbank tot soortge lijke gevangenisstraffen veroor deeld. GEEN INZAGE (ANP) - De hart chirurg T. Wyers krijgt geen inzage in het rapport dat leidde tot zijn ontslag door de kliniek De Klok- kenberg in Breda. De vice-presi dent van de rechtbank in Den Haag, mr. R.R. Portheine, heeft de ze eis van de arts in kort geding maandag afgewezen. Wijers wilde met het rapport aantonen dat er een complot tegen hem was ge smeed. verkeerd behandeld zou worden. De moeder wordt sindsdien door haar dochters verzorgd op een flat in Veenendaal. Over de verpleging van moeder is tussen vader en beide dochters een hoog opgelopen ruzie ont staan. Toen de man de verzorging van zijn dementerende vrouw in 1984 zelf niet meer aankon, bracht hij haar mede op advies van de huisarts onder in een verpleeghuis. De dochters verweten hun vader, moeder „op te sluiten". Volgens beide vrouwen, die on der meer met pamfletten voor de ramen van hun flat tegen de han delwijze van hun vader protesteer den, zou ook moeder zelf het met die „opsluiting" in een verpleeg huis niet eens zyn. Omdat de be handeling van moeder in het te huis te wensen over zou laten, haal den beide dochters de vrouw deze maand weg. De vader sommeerde zijn doch ters tot twee keer toe via zijn advo caat om moeder terug te brengen, maar daarop reageerden beide vrouwen niet. Daarop spande de man een kort geding aan, dat vori ge week vrijdag voor de president van de rechtbank in Arnhem dien de. De advocaat van de vader, mr. J. Boers, verweet de dochters bij die gelegenheid, dat zij „op vol strekt onverantwoorde wijze met hun demente moeder lopen te sle pen" zonder zich ook maar iets aan te trekken van de belangen van hun vader. „Een harmonieus fami lieleven is zo ontspoord en een fa miliedrama geworden", aldus de advocaat Bijna 500 automobilisten staan terecht AMSTERDAM (ANP) - Byna 500 automobilisten die bij een file voor de Coentunnel bij Amsterdam over de vluchtstrook inhaalden, moeten volgende week maandag en dins dag voor de kantonrechter in Am sterdam verschijnen. Dit heeft kantonrechter mr. Fokker dinsdag bevestigd. Al deze verkeersovertreders wer den aangehouden bij een speciale actie van Openbaar Ministerie en politie in juli van dit jaar. Toen was een van de buizen van de tunnel afgesloten in verband met herstel werkzaamheden aan het wegdek. De files die bij dit verkeersknel punt een dagelijks verschijnsel zijn, werden toen nog langer. Hon derden ongeduldige weggebrui kers probeerden daarom via de rechter vluchtstrook de file voorbij te snellen. "Dit ging dermate uit de klauwen lopen, dat de politie streng is gaan optreden op verzoek van het Openbaar Ministerie", al dus persofficier Berger. Behalve de 483 verdachten die voor de kantonrechter moeten ver schijnen, zfjn er nog honderden overtreders die by de actie werden aangehouden, maar met de officier van justitie een schikking troffen. Zij betaalden 200 gulden, aldus Berger. De maximum-straf die de verkeersovertreders volgende week kunnen krijgen is twee maanden gevangenis of een boete van vijfduizend gulden. Ook kan hun de rijbevoegdheid worden ontzegd, aldus Berger. ADVERTENTIE Drugsmokkelaars wcucii. uicbuis ecu ivugcigai uf -m #|t parlementariërs magndwopgS^ren nog doorme" van Mauritius Een woordvoerder van de VARA zei te vermoeden dat de aanslag te PORT LOUIS (Rtr) - De vier inwo- maken had met de radio-uitzen- ners van Mauritius die eind vorige ding van de VARA op Hilversum 3 week in Nederland werden gear- ten behoeve van de anti-apart- resteerd nadat de douane in hun heidszender van de bevrijdingsbe- bagage 20 kilo heroïne had aange- weging ANC, Radio Freedom. In troffen, zijn lid van het parlement het programma 'VARA's zware op- van Mauritius. Dit heeft de premier dracht' (van 07.00 uur tot 18.00 uur) van het eiland in de Indische Oce- werd in totaal 30.000 gulden inge- aan gisteren verklaard, zameld voor de aankoop van korte- De vier waren in het bezit van di- golfontvangers voor Radio Free- plomatieke paspoorten, autoriteiten in Port Louis hebben Nederland niet om hun uitlevering verzocht omdat zij willen dat het recht zijn loop heeft. "Het is een schande dat volks vertegen woord i- ter achter de glazen wand terugge- gers zich lenen voor een handel i vonden in een kunstwerk boven de dodelijk spul", zei premier Anee- ingang van VARA's Rooie Haan. rood Jugnauth tegen journalisten. Zij zeiden onmiddellijk onder de De vier zijn dinsdag in Haarlem balie te zijn gekropen nadat het voor de officier van justitie geleid, schieten was begonnen en konden Zy blijven in verzekerde bewaring. 8g 500 gram ORANJESTAD (ANP/GPD) - Gouverneur Felipe Tromp van Aruba heeft gisteren de eerste Aru baanse regering beëdigd in Fort Zoutman in Oranjestad. De status aparte van Aruba is daarmee een feit. De nieuwe regering van het land Aruba wordt gevormd door vier van de vijf partijen in de Aru baanse Staten: AVP, ADN, PDA en PPA. De portefeuilleverdeling is als volgt: minister-president en minis ter van algemene zaken Henny Eman (AVP); minister van finan ciën Armand Engelbrecht (AVP); minister van justitie Watty Vos (AVP); minister van algemeen wel zijn (onderwijs en gezondheid) Mi- to Croes (AVP); minister van utih- teitsbedrijven (telefoon, dienst openbare werken en elektriciteits bedrijf) Charro Kelly (ADN); mi nister van economische zaken dr. Leonard Berlinski (PDA); minister van verkeer en vervoer Benny Nis bet (PPA) Op Curacao, waar de regering van de overige vijf Nederlandse Antillen is gevestigd, werd het ka binet van premier Don Martina beëdigd door gouverneur René Ro- De feestelijkheden op Aruba om de status aparte te vieren brachten overigens minder mensen op de been dan verwacht. Ongeveer 2000 mensen luisterden kort na midder nacht naar de toespraak van de gouverneur. Daarna was er vuur werk gepland, maar er kwam wei nig van terecht omdat alles gesto len was uit de opslagplaats van de feestcommissie. De politie ver moedt dat aanhangers van de MEP van Bctico Croes de diefstal heb ben gepleegd uit wraak. De Arubaanse premier Eman. wiens grootvader 50 jaar geleden de onafhankelijkheidsbeweging oprichtte, verzocht de bevolking om zijn regering alle steun te geven voor de opbouw van een nieuw Aruba in de 10 jaar die het eiland nog scheiden van de volledige on afhankelijkheid. De vieringen voor de status apar te begonnen op oudejaarsavond met oecumenische kerkdiensten. Daarna werd de vlag van de Neder landse Antillen met de zes sterren gestreken en de nieuwe vlag gehe sen: een rode ster op een blauwe achtergrond en horizontale gele strepen op het onderste gedeelte. Een Nederlands oorlogsschip in de haven loste een salvo en er werd vuurwerk afgestoken. Afwezig was Bctico Croes, die de politiek de afgelopen 10 jaar heeft gedomineerd en zich onvermoei baar heeft ingezet voor de onafhan kelijkheid van Aruba. Croes werd dinsdagavond na een auto-ongeluk zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. tegen inlevering van deze advertentie of tegen inlevering van een volgeplakte strip van de versexpress-strippenkaart van Gruma literpak van 1.79 voor

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5