Abonnee-tv spoedig in Leiden te krijgen Een parkeergarage voor fietsen en een winkel in de hemel Vrouwenhuis gaat naar Doezastraat I DéNéR tZloedyoecL Recordaantal inwoners in Leiden Filmnet wil in maart beginnen De Burcht in brand DONDERDAG 2 JANUARI 1986 LEIDEN Eerste sprekersfestival in schouwburg: waarom Felix Levitan niet corrupt is LEIDEN - Wat is een spreker? Een spreker is iemand die in kor te tijd een mooi verhaal kan ver tellen over de dood van een ka narie of over knellende schoe nen. Over het stelen van fietsen kan ook, zoals Leidenaar Van Leeuwen gisteren aantoonde tij dens het sprekersfestival dat voor de eerste keer werd gehou den in de Leidse schouwburg. Van Leeuwen won het festival op nieuwjaarsdag dat een tradi tie moet worden. door Wim Brands "Er zyn nu nog niet zoveel mensen, maar over drie jaar zit de zaal vol. U vervult dus als het ware een pioniersrol". Met die woorden verwelkomde schouw burgdirecteur Boelen de Leide- naars die gisteren omstreeks een uur of elf uit hun bed waren ge vallen en een uurtje later uitge slapen dan wel met een slaperig houten hoofd in de schouwburg zaten, alwaar op dat tijdstip het sprekersfestival begon. Boelen bleek iets te pessimis tisch: naarmate de middag vor derde raakte de zaal nog aardig vol. En de animo was groot. De aanwezigen genoten van het fes tival dat werd omlijst met Roe meense volksmuziek en jazz. Er was eigenlijk maar één pro bleem: van de twaalf mensen die zich hadden opgegeven om het spreekgestoelte te beklimmen, had maar een deel begrepen wat een sprekersfesitval nu precies niet naar hem geluisterd en daar om vertelde hij het maar eens op dit festival...zou er in Leiden nou niet een parkeergarage voor fiet sen kunnen worden gebouwd, een kleintje? De vierde die opkwam, was ook een spreker. Waarover sprak hij ook al weer? Politiek. Maar hij ontvouwde zijn denkbeelden, of wat daar voor door moest gaan, zo snel datje de draad al na één minuut kwijt was. Eén zin bleef 'steken': die bloembakken aan de voorkant van de schouw burg, zo zei hij, versterken het provinciale karakter van de stad Leiden kwadratisch. En dat vond Boelen niet leuk. Toen Rini van der Lee, de play- backer die het festival presen teerde, even later vroeg wat de jury nou van dit optreden vond, zei Boelen dat de man zich keu rig aan de drie minuten spreek tijd had gehouden en dat dat ook het enige was wat je erover kon zeggen. Na deze spreker was de voor raad mensen die iets kwijt wil den voorlopig op. Er verschenen nu vooral humoristen op het to neel. Ook leuk, maar nogmaals: niet de bedoeling. Na één van de pauzes die door Van der Lee met zijn lijf van elastiek werd vol ge playbackt, kwamen er een paar mensen aan het woord die in druk maakten. Zo was daar Joop Riethoven. In '88 moet de Tour de France weer in Leiden starten, vertelde de man die zijn spreekbeurt be gon met de woorden dat hij nu toch wel even iets kwijt wilde over de grote Tourbaas, Levitan. Dat was dus volgens sommige mensen een corrupte kerel, maar op deze nieuwjaarsdag moest Joop dat toch voor eens en voor altijd rechtzetten, want anders bleef je dat geklets houden...de Tourbaas is helemaal geen cor rupte kerel, het is gewoon een kerel van graniet. Sloofje En dan hadden we Frans Schouten nog. Eigenlijk was zijn verhaal het beste, want mooi van compositie. Over misverstanden ging het en over problemen en het oplossen van problemen. Na deel was wel dat de vorm de in houd soms overschaduwde en daarom werd hij terecht tweede. De heer Schaay was de laatste spreker. Wat een man. Ik bedoel, zoals hij daar stond, en zoals hij zijn verhaal voorlas...het leek wel alsof hij de onschuldige speelde. Maar dat was schijn: Schaay is gewoon onschuldig, altijd ge weest. En wat zei hij nou hele maal? Dat het zo'n goed idee was geweest om een sprekersfestival te organiseren. Werkelijk bril jant, maar hij had het zelf niet door. De ontroeringsprijs kreeg hij. En die prijs werd ter plekke be dacht, voor meneer Schaay. En terecht, want zoals een jurylid zei: hij is nog in staat om een ge knakt paardebloempje te helen. Wat overigens niet de mooiste zin van de middag is. Die kwam uit de mond van de vrouw die voor hoogzwanger sloofje speel de: "Zo, en dan ga ik nu mijn vriendin opbellen, telefonisch". Zo was de mevrouw die het spits afbeet welbeschouwd geen spreekster. Ze declameerde een gedicht. Over een kruideniers winkel in de hemel. ("Ik pakte twee dozen wijsheid".) De jury (een paar plaatselijke bekendhe den en actrice Wieteke van Dort) vond weliswaar dat ze mooi voordroeg, maar stelde aan het einde van de middag bij monde van voorzitter Kuijers, de cul tuurwethouder, dat het wellicht raadzaam is om volgend jaar met categoriën te gaan werken. Ook de man die na haar op het podium kwam, was geen spre ker. Hij was verkleed en voerde een act op. Bloembakken De eerste echte spreker was de heer N. van Leeuwen, de win naar van het festival. Mooi ver haal vertelde hij. Dat er nou al negen fietsen van hem waren ge stolen in de afgelopen jaren en dat hij in mei '85 de grote stap maar weer eens had gezet: hij had voor de zoveelste keer een nieuwe fiets aangeschaft. En nu had hij een plan, een plan dat hij ook al had voorgelegd aan de po litieke partijen, maar die hadden Winnaar Nico van Leeuwen ontvangt uit handen van wethouder Kuijers een bokaal, bloemen en kaartjes voor de schouwburg, terwijl de overige deelnemers toekijken. Zij allen kregen een penning, als bewijs van deelname aan het eerste sprekersfestival, (foto Fred Rohde) LEIDEN - Het Leidse ka belnet wordt met ingang van maart uitgebreid met een kanaal voor abonnee-te levisie. De gemeente Lei den heeft hierover overeen stemming bereikt met Film- net Abonnee-Televisie Ne derland (ATN). Tegelijk met de uitbreiding van het tv-kanaal voor abonnee-televi sie wordt de capaciteit van het ka belnet uitgebreid van twaalf tot achttien kanalen, zonder dat dit zal leiden tot een tariefverhoging voor de kabelabonnees. Een abonne ment op Filmnet, waarop hoofdza kelijk speelfilms, filmseries en voetbalwedstrijden worden uitge zonden, kost de abonnee vijfender tig gulden per maand. Filmnet Abonnee-Televisie Ne derland heeft de gemeente enkele maanden geleden al verzocht een tv-kanaal in de Centrale Antenrie Inrichting Leiden beschikbaar te stellen. Over dit verzoek is de afge lopen maanden onderhandeld. Uit gangspunt van de gemeente was dat een tv-kanaal voor abonnee-te levisie niet ten koste mag gaan van de tv-programma's die thans wor den doorgegeven. Dat wil zeggen dat -voor abonnee-tv een extra ka naal moest komen en dat de kosten geheel door ATN zouden moeten worden gedragen. Met ATN is op al deze punten volledige overeenstemming be reikt. Hier tegenover staat het recht van ATN om dit kabelnet ge durende een periode van negen jaar zonder verdere vergoeding, te gebruiken voor het verzorgen van abonnee-televisie. Filmnet zal, met uitzondering van de Merenwijk die is aangesloten op de Stichting Ka belnet Merenwijk, overal in Leiden en omgeving te ontvangen zijn. Kosten De kosten van uitbreiding van het kabelnet voor Filmnet, geschat op circa twee ton, omvatten onder meer het vergroten van de wijkver- sterkerkasten, de daarin te plaat sen versterker en de kosten van plaatsing en installatie. Afhanke lijk van weersomstandigheden, die van invloed kunnen zijn op de uit voering van werkzaamheden, zal Filmnet op een datum in maart met de uitzendingen beginnen. Daaraan vooraf zal een op Leiden gerichte publiciteitscampagne worden gevoerd om abonnees te werven. Het abonneetal in de grote steden waar Filmnet al te ontvan gen is (Den Haag, Amsterdam en Rotterdam) is niet erg hoog (drie tot zes procent). De kosten van een maandabonnement (vijfendertig gulden) wordt veelal te hoog ge vonden. Het gelijktijdig uitbreiden van het kabelnet van twaalf naar acht tien kanalen wordt van wezenlijke betekenis geacht voor de kwalita tieve functie van de kabeltelevisie voor de komende tien jaar, het ten minste handhaven van het huidige aantal aan kabelabonnees en de ex ploitatie van de Centrale Antenne Inrichting. Deze uitbreiding, tege lijk met de komst van abonnee-te levisie, biedt een kostenbesparing ten opzichte van het op een later tijdstip overgaan tot het doorgeven van meer tv-programma's. Op grond van de overeenkomst met ATN zullen de resterende investe ringskosten ruim drie ton bedra gen. Deze kosten kunnen zonder tariefverhoging binnen de begro ting voor 1986 worden gedekt. Over welke nieuwe kanalen met ingang van maart op het kabelnet komen, zal het dagelijks bestuur, van de gemeenschappelijke rege ling die de ontvangstmast voor ka beltelevisie in Oegstgeest beheert, zich op 15 januari uitspreken. De ontvangst van de Engelse zenders zal met ingang van juli 1986 verbe teren. LEIDEN - Het Vrouwenhuis ver huist binnen afzienbare tijd, waar schijnlijk nog vóór de internationa le vrouwendag in maart, van de Hooigracht naar het onderkomen van de stichting Rijn en Lek aan de Doezastraat. B en W hebben hier over onlangs overeenstemming be reikt met de eigenaar van het pand. Met het Vrouv/enhuis wordt thans overlegd welke aanpassin- ADVERTENTIE U BENT GESTOPT MET ROKEN. U GAAT WAT MEER AAN UW CONDITIE DOEN. EN U ZOU DONOR WORDEN. BEL NU 071-21.44.11 VOORDAT U HET DIT JAAR WEER VERGEET DE LEIDSE BLOEDBANK DANKT ALLE DONORS VAN 1985 EN WENST IEDEREEN EEN GEZOND 1966 gen het Rijn en Lek-gebouw dient te ondergaan alvorens de vrouwen er hun intrek kunnen nemen. Met de verhuizing naar de Doezastraat ontkomt het Vrouwenhuis aan de haar onwelgevallige maatregel van medehuurders in het pand aan de Hooigracht, voorgesteld door wet houder Van Dongen (emancipatie zaken) nadat de huursubsidie voor het Vrouwenhuis met 30.000 gul den was gehalveerd. Het Hooi gracht-gebouw 1 werd daardoor voor het Vrouwenhuis onbetaal baar. Medehuurders hield volgens de vrouwen echter het gevaar in dat ook mannen het pand zouden betreden. Verhuizing naar de Doe zastraat vinden zij derhalve een be tere oplossing. De stichting Vrouwenhuis over weegt om na de verhuizing een sa menwerkingsverband aan te gaan met de werkgroep Vrouwen tegen sexueel geweld, die thans al ge bruik maakt van de vergaderruim te van het Vrouwenhuis aan de Hooigracht. De stichting krijgt dan de naam Vrouwencentrum en de werkgroep zal als alles doorgaat in de Doezastraat met een hulptele foon gaan werken. Voor over het overige verandert er volgens een woordvoerster van het Vrouwen huis niets. Wat na het vertrek van het Vrou wenhuis met het pand aan de Hooi gracht gebeurt, is nog niet bekend. De gemeente denkt hiervoor over een maand een bestemming te hebben gevonden. Basketbal Voor scholieren van het basis onderwijs organiseert de ge meentelijke schoolsportcomissie vrijdag een mini-basketbal- toernooi in het universitaire sportcentrum aan de Wasse- naarseweg. De wedstrijden be ginnen om negen uur en zullen tot ongeveer drie uur duren. Folk De Leidse folkclub Horus or ganiseert Vrijdagavond weer een 'open podium'. Iedereen die folkmuziek speelt is welkom en ook degenen die alleen maar willen luisteren. Na afloop wordt er een sessie gehouden; liefhebbers daarvoor moeten hun instrument meenemen. Plaats van handeling is Le Bambou, Herenstraat 1; aan vang negen uur. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag een ruilavond voor ver zamelaars van postzegels, mun ten, prentbriefkaarten, lucifer- merken, enz. In de aula van de Dr. Van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat 104 wordt de ruilbeurs gehouden, van zeven tot tien uur. Morschwijk Buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan houdt vrijdag avond een nieuwjaarsbal met medewerking van de Rijnsoms. De zaal gaat om half acht open, de muziek begint om acht uur. LEIDEN - De aanvang van het nieuwe jaar werd gisternacht in De Burcht opgefleurd met een 'fire sculpture'. Dit met vlammen, rook en vuurwerk gepaard gaande ge beuren lokte enkele tientallen toe schouwers naar buitendie on danks de kou het geestesprodukt van de artiest Lampie en zijn kom panen wilden aanschouwen. Diens spektakeitje bestond eruit dat allereerst de trap naar de Burcht met brandende bossen stro werd verlicht. In het monument zelf ging ook de rode haan in het een en ander aan brandbaar materiaal, zodat op den duur een deel van De Burcht in brand leek te staan. Dit wat mystiek aandoende geheel werd vervolgens gecompleteerd met rood Bengaals vuur bij de deu ren. Onder af en toe haperend trom geroffel beklom daarop een vuur- spuwer de kantelen van het ge bouw en met zijn activiteiten ont lokte deze voor het eerst enthousias te reacties aan het publiek. Een op de vuur spuwer lijkende etalage pop 'betrad' daarop de kantelen, om na enige minuten branden naar beneden te storten. De belangstellenden konden het allemaal wel waarderen, hoewel het beoogde overdonderende effect uitbleef. Voor hen was kennelijk echter het belangrijkste dat er in oudejaarsnacht in Leiden über haupt iets was te zien. (foto Fred Rohde) Meisje lastig gevallen in telefooncel LEIDEN - Een 17-jarig Leids meis je is gisteravond omstreeks 19.30 uur het slachtoffer geworden van een poging tot aanranding. Zijn stond in de telefooncel aan de Doe zastraat, toen zij werd lastig geval len door een groepje van vijf of zes jongens. Twee van hen kwamen bij haar in de cel staan en betastten het meisjes onzedelijk, aldus de politie. Een onmiddellijk ingezette zoekactie van de politie naar de jongens bleef vruchteloos. LEIDEN - Onbekenden hebben maandagnacht uit de berging van een woning aan de Corantijnstraat een drumstel gestolen. Nadat zij de deur van de berging hadden gefor ceerd namen zij het instrument mee, dat een waarde heeft van 5300 gulden. De politie meldde voorts dat de aangever de afgelopen vier jaar drie keer het slachtoffer is ge weest van op muziekinstrumenten beluste inbrekers. Wandeltocht LEIDEN - Wandelsportvereniging Zuid-West organiseert zaterdag een nieuwjaarswandeltocht. Deel nemers kunnen kiezen uit de af standen 5, 10 en 15 kilometer. De start is bij het Parlement aan de Nieuwstraat 45, van tien tot drie uur. Iedere deelnemers krijgt een beker snert. 's Avonds organiseert Zuid-West op hetzelfde adres bingo. Aanvang acht uur. Burgemeester signaleert positieve ontwikkelingen LEIDEN - "Leidenaren, het is voor het eerst dat ik u via Omroep Rijnland voor het oude en het nieu we jaar kan toespreken. Het afgelo pen jaar is een jaar geweest waarin we een klein begin hebben kunnen zien van een economisch herstel. Het is ook een jaar geweest, waarin we hebben gezien dat er op inter nationaal gebied een zekere mate van ontspanning is geweest tussen de grootmachten. Dat straalt na tuurlijk ook op een stad af'. Deze woorden slingerde burger meester Goekoop van Leiden op Oudejaarsdag de ether in, tijdens zijn nieuwjaarstoespraak bij Om roep Rijnland. Een toespraak waarin hij positief vooruitblikte naar 1986, maar waarin de burge meester de moeilijkheden van de afgelopen jaren niet onvermeld liet. "We hebben een jaar gehad dat voor Leiden niet makkelijk was. We hebben de talloze bezuinigin gen moeten ondergaan en dat heeft zijn invloed op allerhande zaken te weeg gebracht". Nieuw gezicht "Desondanks is er het afgelopen jaar, denk ik, veel in Leiden ge beurd. Ik noem het feit dat vele honderden, bijna duizend, wonin gen zijn gebouwd. Dat we de Ste venshof bezig zijn aan het volbou wen. Dat er daar een hele nieuwe stadswijk komt, dat aan het cen trum wordt gebouwd, kortom, dat we weer een stuk nieuw gezicht aan Leiden krijgen" "Ik noem het feit dat er veel nieuwe kantoorgebouwen ge bouwd zijn, zowel op het Schut tersveld als elders. Dat we bedrij ven in de Leeuwenhoek hebben gekregen. Dat de binnenstad we derom voor een belangrijk deel is Burgemeester GoekQop (archieffoto) vernieuwd. Dat die binnenstad steeds mooier wordt en ook inter nationale erkenning krijgt". Ver heugd toonde Goekoop zich tevens met het feit dat Leiden dit jaar een recordaantal inwoners heeft. "Dit jaar zullen we zien dat we meer dan 105.000 inwoners hebben en dat is nog nooit in de geschiedenis van Leiden gebeurd". "Het feit dat er het afgelopen jaar veel gebeurd is neemt niet weg dat we het komende jaar weer aller hande zaken moeten aanpakken. Ik hoop voor u en voor ons dat het volgend jaar een voorspoedig jaar voor Leiden zal zijn". De burgemeester riep de Leide- naars op zich in te zetten voor de gemeenteraadsverkiezingen van dit jaar. "Het is voor de eerste keer dat ook de buitenlanders die in Leiden wonen, aan deze verkiezin gen kunnen deelnemen. Ik denk dat het een goede zaak is, dat die buitenlanders by het wel en wee van Leiden worden betrokken". "In zijn algemeenheid hoop ik dat tussen de inwoners van Leiden van welk ras, van welke kleur en van welk geslacht dan ook, dat de onderlinge verhoudingen tussen die inwoners het komende jaar goed zal zijn. Dat we het komende jaar met elkaar fijn kunnen leven. En met die wens wil ik deze uitzen ding besluiten", aldus Goekoop. Opmerkelijk rustig Voor zijn korte rede werd burge meester Goekoop geïnterviewd door Omroep Rijnland. Naar zijn mening is 1985 een tamelijk rustig politiek jaar geweest. "Wat des te opmerkelijker is", aldus de eerste burger, "omdat we nu de verkie zingen ingaan en je meestal toch een zekere opwinding ziet ontstaan tussen de raadsleden onderling. Maar dat is dit jaar niet het geval geweest. Eensgezind heeft men de begroting behandeld". Gevraagd naar de verhoudingen in de gemeenteraad stelde Goe koop dat er politiek gezien wel eens ruzie is, maar dat de raadsle den op het persoonlijke vlak het goed met elkaar kunnen vinden. "Er zijn ook gemeenten waar de raadsleden persoonlijk erge ruzie hebben en de persoonlijke verhou dingen volslagen verbroken zijn", gaf hij aan op de vraag of dat als specifiek Leids mag worden be schouwd. Moeilijk noemde Goekoop de discussie rond de sluitingstijden van de horeca en het betaald par keren. "In de horeca-problematiek liggen de scheidslijnen dwars door allerhande partijen heen. Die pro blemen zijn nog steeds niet goed opgelost. Wat altijd moeilyk ligt is de parkeerproblematiek. Maar de maatregelen daartegen moeten het komende jaar hun beslag krijgen". Reden voor vreugde vond Goe koop daarentegen de economische ontwikkeling van Leiden. "Ik ben erg blij dat er nu wordt gebouwd op het Schuttersveld en op de Leeuwenhoek het bio-technische industriepark langzamerhand op gang komt. Aantal nieuwe bedre ven gezien, zodat het met de werk gelegenheid in Leiden de goede kant op gaat" Geen spijt Op de vraag of hy er nooit spyt van heeft gehad dat hy burgemees ter in Leiden is geworden, zei Goe koop dat zeker niet te hebben. "Leiden is zeker de laatste jaren een interessante stad, die erg dyna misch is en waar Op dit ogenblik van alles gebeurt, zowel op het cul turele vlak als wat de werkgelegen heid betreft. We hebben niet te kla gen op dit moment". Zou Goekoop solliciteren op een burgemeesterfunctie in Den Haag of Rotterdam, als daar een WD'er werd gevraagd?. "Ik zeg niet dat ik dat nooit zou doen, maar op dit ogenblik heb ik er nog geen be hoefte aan. Je weet natuurlijk nooit. Volgend jaar moet ik wor den herbenoemd. Ik wacht eerst maar af wat de raad daarvan vindt". Meer Leids nieuws op pagina 23

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3