'Je bent gek als je de polder bebouwt Oudejaarsnacht loopt met sisser af Warmonds wethouder over het hangijzer: '...De beste wensen hoor' Tijdelijke ijsbaan in Wassenaar? Wat brandjes, gesneuvelde ruiten en ontruimde Lindehoeve Oud en nieuw in de Leidse regio (3) Lezers Schrijven Muziekschool Don Bosco PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 2 JANUARI 1986 WARMOND - "Je bent toch gek als je de Klinkenberger polder gaat bebouwen?". Zonder al te veel omhaal maakt de Warmondse volkshuisvestingswethou der L. Dalhuisen (Progres sief Warmond) haar mening kenbaar over een kwestie die de Warmondse gemeen teraad al weer geruime tijd verdeelt. door Wim Koevoet Interessant, of verontrustend zo men wil, is dat ook de in het colle ge van B en W vertegenwoordigde fracties, CDA en PW, hierover van mening verschillen. Heel ruw ge steld komen de standpunten neer op het volgende: PW wil alleen de daarvoor geschikte open plekken in de dorpskern bebouwen en pas na 1990 kijken of dat voldoende is, voor de VVD geldt zo'n beetje het zelfde en het CDA en de onafhan kelijke Vreeken willen nu al initia tieven ontwikkelen die woning bouw in de Klinkenbergerpolder mogelijk maken. De lijst van wo ningzoekenden moet drastisch worden ingekort, vinden ze. Bo vendien hebben deze fracties de grootst mogelijke moeite met het gegeven dat Warmondse woning zoekenden zeer grote kans maken naar het Warmondse contingent in het Voorhoutse Oosthout te wor den gestuurd. De dorpspolitici hebben nog even de tijd om tot overeenstem ming te komen. Wethouder Dal huisen tenminste meldt dat thans alleen maar kan worden gediscus sieerd over woningbouw na 1990. Toch zou de kwestie wel eens kun nen gaan meespelen in de onder handelingen voor de vorming van een nieuw college. En verder zul- REGIO - Traditiegetrouw geven de gemeentebesturen van de diverse regiogemeenten op de dag(en) na 1 januari burgers weer de mogelijk heid om de beste wensen uit te spreken. Zo wordt vanavond in Zoeterwoude de nieuwjaarsrecep tie gehouden. Plaats: het ge meentehuis aan de Noordbuurtse- weg. Tijdstip: tussen zeven en ne gen uur 's avonds. Ook het Leider dorps gemeentebestuur houdt vanavond een nieuwjaarsont vangst in het gemeentehuis. Vanaf acht uur 's avonds is iedere Leider- dorpse ingezetene daar welkom Morgen, vrijdag 3 januari dus, zijn Wassenaar en Voorschoten aan de beurt. De recepties worden gehouden in respectievelijk raad huis De Paauw en het Cultureel Centrum. Het tijdstip is in zowel Wassenaar als Voorschoten half negen 's avonds. Warmond is dit jaar wat later. De nieuwjaarsreceptie in dit dorp wordt pas op 6 januari gehouden, tussen acht en half tien 's avonds. In Oegstgeest ten slotte kunnen burgers het gemeentebestuur mor gen de hand schudden, vanaf acht uur 's avonds. WASSENAAR - Het winterse weer van deze week heeft een aantal be woners van het Wassenaarse Van Polanenpark op een toepasselijk idee gebracht. Ze willen een tijde lijke ijsbaan aanleggen op het stuk braakliggend terrein tussen de Cranenburghlaan en de Van Was senaar Obdamlaan. Het is de bedoeling om het ter rein te 'bedijken' en vervolgens met een pomp onder water te zet ten. Men heeft inmiddels al een pomp voor dit doel beschikbaar. Naast vriezend weer is het echter ook zaak dat er voldoende Wasse- naarders voor het project warmlo pen. Om de animo te peilen wor den vrijwilligers en eventuele sponsors door middel van een op roep in een locale krant verzocht zich te melden. Het bewuste terrein ligt al vanaf de bouw van het Van Polanenpark. in het begin van de zeventiger ja ren, braak. De grond is eigendom van het ABP die inmiddels plan nen heeft klaarliggen voor de bouw van 26 vrije seclorwoningen op deze plaats. Het ABP heeft al laten weten geen bezwaar te heb ben tegen de aanleg van een tijde lijke ijsbaan zolang het eventuele bouwrijpmaken van de grond er niet door wordt belemmerd. Wassenaar heeft overigens al sinds jaar en dag een officiële ijs baan: aan de Backershagenlaan. Het is in het verleden herhaaldelijk voorgekomen dat leerlingen van het nabijgelegen Rijnlands Ly ceum het ijs op de baan vernielden, waardoor de schaatspret vroegtij dig werd bedorven. len de gemeenteraadsverkiezingen voor een niet onbelangrijk deel in het teken van de woningbouw staan. Dalhuisen: "Tot 1990 zijn we aan die afspraak met Voorhout gebon den. Tot die tijd kan ik ook niet meer zorgen voor andere huisves ting dan Voorhout en zo'n 120 wo ningen in onder meer de Vlietwei, de Burcht, plan Ter Leede, de be bouwde kom, plan Zuid en Oost en het Bagon-gebied aan de Oranje Nassaulaan. En verder is is er op de plaats waar nu de Leerhoeve staat ruimte voor dertig woningen en natuurlijk is er nog Humako, de handelskwekerij aan de Herenweg, waar in het geval van verhuizing nog eens tachtig woningen kunnen worden gebouwd. Ja hoor. het is heel reeël om Humako te noemen. Naar ik heb begrepen heeft Huma ko een nieuwe terrein gekocht in Hoofddorp en wordt een beleid ge voerd waarbij Humako in War mond afsterft. Er worden geen nieuwe investeringen gedaan. Wij hebben ook niet zo veel haast met Humako. het is een proces van langdurig onderhandelen Een reactie hierop van A. van der Hulst, één der Humako-directeu- ren: "Wij hebben inderdaad grond gekocht in de Haarlemmermeer omdat we in de toekomst ons be drijf daar willen concentreren. Maar wij stappen hier niet op om het terrein hier leeg achter te laten, we gaan niet eerder weg voordat ie mand het koopt. Nee, er zijn nooit concrete onderhandelingen ge weest met de gemeente geweest. Wij staan ook niet zo te dringen". Naar aanleiding van de door een onderzoeksbureau geproduceerde nota 'Bevolkings- en woningbe hoefteprognose Warmond' geti teld, is het laatste kwartaal van vo rig jaar flink wat gediscussieerd. Het college heeft de partijen alle ruimte daartoe gegeven. Zelfheeft het nog geen voorstellen gedaan maar Dalhuisen verwacht dat be gin dit jaar een nota van het college zal worden gepresenteerd. Dalhuisen: "Het CDA, Vreeken en de VVD hebben een heel duide lijk standpunt ingenomen. PW is wat genuanceerder en zo'n stand punt is altijd moeiliik naar buiten te brengen. Er is, vind ik. heel slecht naar de cijfers van het on derzoeksbureau gekeken. Anders had iedereen kunnen zien: bouwen in de Klinkenbergerpolder is niet mogelijk. Het is ook vanuit het oogpunt van ruimtelijke ordening heel slecht om open gebieden tus sen aangrenzende gemeenten vol te bouwen. De provincie voert zelf een beleid dat erop is gericht om niet alle dorpen in Zuid-Holland tegen elkaar aan te laten liggen. In de Klinkenbergerpolder, daar wo nen de vogeltjes inderdaad al, zoals Duijnhoven (PW) heeft gezegd. Maar ik begrijp best dat dat de wo ningzoekenden een zorg zal zijn". "Geodan (naam onderzoeksbu reau, red.) komt trouwens wat hoog uit met zijn prognoses. Voor speld wordt een groei van de be volking met drie procent. De lan delijke cijfers komen echter uit op een groei van niet meer dan één procent en na 2000 volgt zelfs een afname. En verder moetje natuur lijk vreselijk goed uitkijken dat je geen bouwgronden koopt die je la ter niet nodig blijkt te hebben". Ze vervolgt: "Die lijst van wo ningzoekenden, die kun je natuur lijk nooit wegwerken, zoals het CDA en Vreeken willen. Trou wens, helemaal geen lijst meer is ook niet best want dan krijg je al gauw leegstand. Nee. het beste standpunt is dat van Hein van Dam (PW-burgerlid raadscommissie welzijn, volkshuisvesting: begin nen met Humako en in 1990 kijken wat er nog mogelijk is in het dorp. Dat moet ook het collegestandpunt worden". "Ja, natuurlijk vind ik dat weg sturen naar Voorhout ook heel ver velend. Maar daartoe hebben we in 1977 nu eenmaal besloten. Toen ging het om de tegenstelling wo ningbehoefte-aantasting open plekken in het dorp. De mensen op mijn spreekuur schrikken zich de eerste keer ook dood als ik ze zeg: denkt u aan Voorhout? Ja, ik merk dat de discussie ook tot de mensen is doorgedrongen. Men denkt bijna hoorbaar: dat Ter Leede daar moet ik bij zijn: Hoe ver sta ik nou, vra gen ze over de positie op de lijst. Voorhout moet echter een reeél aanbod blijven". 2 best voorstellen dat het de v DONDERDAG Langegracht 65, s Zoeterwoude Gemeentehuis Noordbuurtseweg, nieuwjaarsreceptie gemeente, 19-21 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder. nieuw jaarsreceptie gemeente, vanaf 20 uur Oegstgeest Terrein Irislaan, kerstboomverbran ding. 19 uur. Universitaire sportcentrum - Wasse- naarseweg, mini-basketbaltoernooi Folkclub Horus, 21 i Dr. van Voorthuysenschool - Mamix- straat, ruilavond ruilclub Koningskerk, 19-22 uur. Buurthuis Morschwijk - Topaaslaan, nieuwjaarsbal, 19.30 uur. Ijshal - Vondellaan, regionale schaats wedstrijden voor de jeugd, 17-20.30 uur. Leiderdorp Wijkcentrum Zijlkwartier - Van der Marckstraat, kindermiddag met pop penkastvoorstelling, 14 uur. Parkeerterrein RCL - De Bloemerd. kerstboomverbranding, 19 uur. REGIO - Een ontruimd jon gerencentrum, tientallen gesneuvelde ruiten en wat kleine brandjes op de open bare weg. Dat is in de Leid- se regio de 'oogst' van de jaarwisseling. Het rumoerigst was het in War mond. Tot vier uur 's ochtends be zorgden zo'n dertig jongeren de po litie, die werd bijgestaan door de Sassenheimse collega's, de brand weer en de dienst gemeentewer ken handenvol werk door op tal van plaatsen in het dorp vuurtjes te stoken. Telkens als er één was ge blust, laaide er elders weer één op. "Vooral die op de doorgaande rou te, daarvan hebben we er nu een maal maar één van, waren erg ver velend voor het verkeer", vertelt een politiewoordvoerder. Tot ver nielingen kwam het niet in War mond. Dat is wel eens anders ge- ZOETERWOUDE - Inde week van oud en nieuw oude ansichten uit nieuwe pr entenkalenders, uitgegeven door 'De Prentbriefkaartverzamelaar. Ze verschijnen in de kust- en bollenstreek en gemeenten rond Leiden, kosten 13.50 en per gemeente zijn hooguit 350 exemplaren te koop Vandaag twee kiekjes uit Zoeterwoude. Boven het Watertje anno 1905. Een hoofdstraat(je) dat tot ver binten de Zoeterwoudse grenzen bekendheid geniet. Eigenlijk is het door de jaren heen alleen maar mooier geworden. Want het Watertje ligt er heden ten dage heel wat glorieuzer bij dan begin deze eeuw. De zaak stond vroeger maar al te vaak blank. Heel wat karren moeten er, vanwege de modder, het water van het Watertje zijn ingereden. In de loop van de jaren zestig maakte een deugdelijke beschoeiing en betere bestrating een eind aan de ellende. Onder: de Hoge Rijndijk, gekiekt in het jaar 1918. Waar de Hoge Rijndijk nu asfaltstoplichten en uitlaatgassen te bieden heeft, was de weg vroeger een oase voor kinderen. Althans, dat blijkt uil de foto. De 'volksmond' wil dat ooit hele volksfeesten zich op diezelfde Rijndijk hebben afgespeeld. weest. Vandaar toch ook een lichte tevredenheid bij de Warmondse hermandad. Zoeterwoude. waar het tijdens oud en nieuw ook nog wel eens wil 'stormen', had het rustig. Men had dan ook de nodige maatregelen ge nomen. Zo postten er agenten in burger bij de disco in de Westen der, die speciaal voor de Zoeter woudse jongeren in de nacht van oud en nieuw was georganiseerd. Veel werk hadden de agenten ook daar niet. Het bleef binnen de per ken bij de, overigens compleet uit verkochte, disco. Drukker was het in de nacht van oud en nieuw in Voorschoten. Na dat er een vechtpartij was uitge broken besloot de politie rond twee uui om jongerencentrum de Lindehoeve te ontruimen. De naar schatting 100 bezoekers lieten zich gewillig naar buiten 'drijven'; pro blemen zijn er verder niet ontstaan door de ontruiming. In Voorschoten moesten voorts zo ongeveer alle bushokjes het ont gelden. In alle gevallen werden er ruiten ingegooid. Aan de Beetho- venlaan bijvoorbeeld, maar ook bij bushokjes aan de Leidseweg en de Admiraal de Ruytersingel. Ook rui ten van een bank en een sigaren zaak in de Schoolstraat sneuvel den, alsmede die bij station De Vink. Van de dader(s) geen spoor. Heel wat rustiger ging het er in Wassenaar aan toe. Hier en daar woedden wat brandjes, maar die mochten geen naam hebben. De extra mensen die de politie had in gezet konden rond half twee al weer naar huis. En de 1'50 autoban den. die uit voorzorg van de straat waren gehaald, worden dezer da gen weer teruggebracht. Oegstgeest had het ook "vrese lijk rustig". Het enige vermeldens waardige is dat een autowfak. door het plaatselijke takelbedrijf uit Warmond weggesleept juist om te voorkomen dat de brand er in zou gaan, toch het doelwit van 'pyro manen' zou worden. Er werd giste ren een Molotov-cocktail in ge gooid. Verder sneuvelde er welge teld één autoruit en dat was een on gelukje. De Leiderdorpse politie heeft evenmin veel te melden. Het in middels bekende verhaal: wat kerstboombrandjes en ingegooide ruitjes plus een inbraak in het zwembad. Daar wordt een wereld ontvanger plus koffer vermist. In het Leidsch Dagblad van 27 de cember las ik het artikel 'Blaas mu ziekschool snel nieuw leven in', dat mede door de inbreng van het War mondse WD-raadslid mevrouw Saris en de directeur van de mu ziekschool tot stand is gekomen. Kennelijk heeft de journalist het niet nodig gevonden om omtrent het beweerde in dit artikel navraag te doen. Om deze reden heb ik be hoefte om te reageren op het be treffende artikel. Opnieuw geeft mevrouw Saris er namelijk blijk van, evenals zij dit in de raadsvergadering deed, niet door te hebben waar het om gaat of waar het door komt. De gemeenten Noord wijk en Noordwijkerhout eisten, dat er op de scholen Algemeen muzikaal vormend onderwijs wordt gegeven aan alle leerlingen. Dit betekent, dat dan geen vergoeding meer kan worden gevraagd. Bovendien moest dit budgettair neutraal ge schieden. Vergeten wordt, dat dit een provinciale taak is, waarvoor de muziekschool ook een consu lente in dienst heeft, die door de provincie wordt betaald en die juist in die gemeenten haar meeste werk verricht, die relatief minder leerlingen naar de muziekschool zonden. Die docente begeleidt het onderwijzend personeel van de scholen, niet de kinderen. Dit zou ook voor de muziekschool op deze wijze worden opgelost. Daarnaast gaven de gemeenten, waaronder ook Warmond, te ken nen dat er bezuinigd moest worden op de uitgaven van de gemeente voor de school. Dit geschiedde wanneer de begroting in de ge meenten werd behandeld. Uiter aard zijn dit signalen, die het be stuur niet aan zich voorbij mag la ten gaan. Wanneer ik nu lees, dat mevrouw Saris reeds een half jaar contact heeft met de directeur over de moeilijke situatie, dan ben ik ver baasd dat zij de Warmondse raad niet veel eerder van haar kennis mededeling had gedaan. In de vergadering van 23 mei 1985 van de raadscommissie finan cien, waarvan mevrouw Saris lid is en waar zij ook aanwezig was, lag het rapport van de werkgroep van de gemeentesecretarissen ter inza ge. Geen enkele opmerking werd toen door haar gemaakt. Een goede lezer kon toen reeds de moeilijke situatie waarin men zou komen te verkeren waarnemen. Ook later heeft mevrouw Saris geen enkel signaal gegeven in de richting van de Warmondse vertegenwoordiger, die bovendien lid is van het dage lijks bestuur. Wanneer mevrouw Saris wat meer moeite zou hebben gedaan, zou zij hebben kunnen weten wat de Warmondse vertegenwoordiger heeft gedaan om de muziekschool te behouden. Ook de inzet van de voorzitter, die uit Lisse komt, was in deze zeer groot. Het was niet de directeur maar juist de voorzitter zelf die een zeer belangrijke bijdra ge heeft geleverd in het voorstel dat het dagelijks bestuur aan het algemeen bestuur heeft gedaan om toch maar, hoe dan ook, eeri mu ziekschool in stand te houden. Ik moet zeggen dat ik het zeer ernstig vind dat de muziekschool moet verdwijnen. Zeker een mu ziekschool die er was voor ieder een, jong en oud, voor algemene muzikale vorming en instrumen taal vocale verkenning en niet te vergeten voor de opleiding voor de leden van Harmonie, fanfare en brassband-gezelschappen. Wel jammer, mevrouw Saris, dat uw geluid in Warmond eerst in ok tober werd gehoord. Nog spijtiger is, dat u via uw eigen politieke par tijgenoten in de andere deelne mende gemeenten niet meer druk voor het behoud van de muziek school hebt uitgeoefend. Echt, het is nu te laat. Jammer voor al die docenten, die de dupe worden van het (bezuinigingsbe leid van de gemeenten. De pogin gen, die de directeur nu, wellicht samen met u onderneemt, kunnen aan de situatie echt niets meer ver anderen. Daarvoor is het nu te laat. C.A. van Schagen, lid van het dagelijks bestuur mu ziekschool, p/a Sweilandstraat 53 Warmond Naar aanleiding van een stuk in het' Leidsch Dagblad van 28 december zouden wij graag willen reageren. Het betreft, met een grote kop, 'Zoeterwoudse jeugd van de straat tijdens oud en nieuw'. Daar wordt op een niet mis te verstane manier Don Bosco met beheerder Jan van der Geest in een kwaad daglicht gesteld. Vorig jaar met oud en nieuw zou het daar een zooitje zijn geweest. Wij zijn daar als ouderen geweest tijdens de ge hele openstelling, maar beslist géén spoor van een zooitje, maar een gezellige sfeer. Uit welingelichte kringen heb ben wij vernomen dat zelfs de plaatselijke politie onder andere ook in burger na afloop kwamen vertellen, dat het door het gehele dorp rustig was verlopen, dankzij de openstelling van Don Bosco. Het opvallende was zelfs, dat er veel ouderen even aankwamen voor een praatje en een toast op het nieuwe jaar. Dat zal bij de jonge renvereniging Utopia zeker niet gebeurd zijn. Als er één persoon is, die derge lijke aktiviteiten in de harid houdt, dan is het wel Jan van der Geest. R. Ammerlaan E. van Goozen p/a Zonnegaarde 27 Zoeterwoude. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juflermans-Duyverman, tel. 071-893256, A Kluppel, tel. 071-763088. F Terwijn, tel 02522-14192, D Vink, tel 079-412440 C. Spigt, tel. 02523-76823 SLEUTELTJES ma -vri,. van 8 00-19.30 uur (071)143545 ABONNEESERVICE wijzigingen, beta- NABEZORGING ma.-vrij. van 18 00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071)144941 Hoofdredacteur: drs. J W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post f 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67.45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar, aan huis bezorgd 134,90 per jaar, aan huis bezorgd f 256,90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1.10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek REGIOKANTOREN Juhanastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Sport: P.J. de Tombe Feature: W C.H Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graafl Kunst, radio.'tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W Di|kman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs, Was hington, Rome. Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2