'Het is fietsen door rul zand' LC Kort geding tegen bezetters van Bredase kerk De ministers en hun Europese problemen Nederland half jaar lang voorzitter van Europa Lubbers over Europa: DONDERDAG 2 JANUARI 1986 PAGINA 21 Achtergrond BRUSSEL - 1 januari 1986 was voor 'Europa' een gedenkwaardi ge dag. Dan voegen Spanje en Portugal zich bij de Europese Gemeenschap, die daarmee tot twaalf leden zal zijn uitgegroeid. Groter zal de Gemeenschap, die straks 360 miljoen mensen zal omvatten, binnen afzienbare tijd niet meer worden. Gelukkig maar, zullen velen zeggen, want de EG moet eerst maar eens tonen dat zij de pro blemen aankan die de uitbrei ding met de beide Iberische sta ten oplevert. De nog maar 28 jaar korte EG-ervaring leert dat nieu we leden (Groot-Brittannië, Ier land en Denemarken in 1973, Griekenland in 1981) zeker in het begin meer hinder dan gemak opleveren. door Hans de Bruijn Nederland zal bij de verwelko ming van de nieuwe leden en de opvang van de eerste problemen een belangrijke rol spelen. Onze regering neemt immers op 1 ja nuari voor zes maanden de poli tieke leiding van de Gemeen schap op zich. Nederland is aan de beurt om tot 1 juli de voorzit tershamer te hanteren in de Eu ropese ministerraad. Dat betekent dat Nederlandse ministers de tientallen vergade ringen met hun elf EG-collega's zullen leiden, dat Nederlandse ambtenaren en diplomaten het permanente overleg tussen de lidstaten zullen voorzitten en vooral: dat van Nederland voor stellen voor oplossingen worden verwacht voor de talrijke EG- problemen die zich de komende zes maanden zeker zullen voor doen. Voor alle duidelijkheid: Neder land is geen voorzitter van de he le Europese Gemeenschap. De twee andere EG-organen - de Europese Commissie (het dage lijks bestuur) en het Europees Parlement - vallen niet onder het Nederlandse voorzitterschap,. Dat voorzitterschap culmi neert op de valreep, op 26 en 27 juni, in de halfjaarlijkse topcon ferentie van het ene staatshoofd (Mitterrand) en de elf minister presidenten, onder leiding van premier Ruud Lubbers, in Den Haag. Zes maanden lang Nederland als de 'as' waarom Europa draait, zo lijkt het. Maar dat is - zo zegt ook Lubbers - een te overdreven voorstelling van zaken. Het be lang van het voorzitterschap van de EG wordt overschat, geeft hij toe. „Ik denk zelfs dat mijn acti viteiten op dit punt niet erg veel zullen afwijken van wat ik de af gelopen zes maanden heb ge daan". Toen was Luxemburg voorzit ter en sleepte de Gemeenschap zich met veel vallen en opstaan door het proces van een 'inter gouvernementele conferentie', die tot doel had de besluitvor ming in de EG te stroomlijnen en op organisatorisch gebied de condities te scheppen waaronder de EG de economische uitdagin gen van deze tijd aankan. Droombeeld 1986 markeert voor de Europe se Gemeenschap een nieuw be gin. Met de toetreding van Span je en Portugal kan de EG als 'af gerond' worden beschouwd. Aanvragen voor toetreding van landen als Turkije en Marokko worden niet serieus genomen. En de Scandinavische landen Noorwegen en Zweden, die geo grafisch en economisch nog bij de EG zouden passen, voelen daar zelf niets voor. De EG als het grootste han delsblok ter wereld lijkt dus zijn eindvorm te hebben gekregen. Daar zijn vele jaren van proble men aan vooraf gegaan sinds West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de Benelux zich in 1957 aan eensloten, met het 'Europa-zon- der-grenzen' als droombeeld voor ogen. Die droom is er nog steeds. De grenzen ook. Bfjna drie decennia lang heeft Het bestuur van de Heilig Hart parochie in Breda heeft een kort geding aangespannen tegen de parochianen die op het ogenblik de kerk bezet houden omdat ze het niet eens zijn met de ophef fing van de parochie en sluiting van de kerk per 1 januari. Van de rechtbank verlangt het kerkbe stuur, dat de bezetters de kerk binnen 24 uur na het vonnis moe ten verlaten. Het kort geding dient morgenochtend voor de ar rondissementsrechtbank in Bre da. In de dagvaarding wordt ver wezen naar de mededeling van bisschop Ernst van Breda van eind april dit jaar dat hij zich ge noodzaakt zag de parochie op te heffen en de kerk aan de ere dienst te onttrekken. De laatste dienst zou zijn op 29 december, maar het kerkbestuur heeft die afgelast omdat het moeilijkhe den tussen parochianen vreesde zowel tijdens als na de dienst. De gedaagden en hun sympa thisanten hebben zonder toe stemming van het kerkbestuur het slot van de kerk opengebro ken om zich toegang tot de kerk en de sacramenten te verschaf fen, zo luidt de dagvaarding. Ver de Gemeenschap zich meer be ziggehouden met de problemen van de eigen organisatie, dan met het creëren van die ene 'in terne markt', de 'Verenigde Sta ten van Europa', zoals de dro mers van 1957 die voor ogen had den. De jaren tussen 1973 en 1984 gingen goeddeels verloren door wat 'de Britse kwestie' ging he ten, de regeling van de Britse fi nanciële bijdrage aan de Ge meenschap. Pas in 1984 werd daar een be vredigende oplossing voor ge vonden. Intussen was de EG uit gebreid met Griekenland, dat zich onder leiding van premier Papandreou ontpopte tot een veeleisende lastpost. En tenslot te hadden de tien EG-landen het bijna twee jaar lang zeer moeilijk bij het vaststellen van de voor waarden voor de toetreding van Spanje en Portugal. Nu is het tijd om naar de toe komst te kijken en daarin liggen voor de EG genoeg problemen verborgen. Met bijna 13 miljoen werklozen, landbouwoverschot ten die jaarlijks tientallen miljar den guldens kosten en de drei ging van een groter wordende technologische en industriële achterstand op de Verenigde Staten en Japan, is er alle aanlei ding om het eigen functioneren tegen het licht te houden. Alleen een interne markt, waarbij belemmeringen aan de grenzen voor goederen, diensten, geld en personen wegvallen, kan de voorwaarden scheppen waar onder de EG met de VS en Japan kan concurreren. Dat vereist ook de afspraak dat voortaan over de meeste zaken die interne markt betreffende niet meer bij een stemmigheid zal worden beslist maar bij meerderheid van stem men, om individele lidstaten de mogelijkheid te ontnemen om uit puur eigenbelang de verdere ontwikkeling van die Europese markt te blokkeren. Rem Die afspraak is in december door de regeringsleiders op hun top in Luxemburg gemaakt, al gebeurde dat op de bekende Eu ropese manier. Dat wil zeggen: men koos voor een 'minimalisti sche' oplossing met veel uitzon deringsclausules, waarmee uit eindelijk ook degenen die aan de Europese rem hangen (Denemar ken, Griekenland, Engeland) te vreden konden zijn. Het zal nog zo'n twee jaar du ren voor de twaalf nationale par lementen de magere afspraken van Luxemburg hebben goedge keurd, maar Nederland wil ze - als EG-voorzitter - het komende halfjaar al zoveel mogelijk in de praktijk gaan brengen. Dat gaat niet van de ene dag op de andere, want voordat de open interne markt in 1992 (het streefjaar) een feit is, zullen maar liefst 300 ge meenschappelijke regelingen die de Europese vrijhandel belem meren, moeten worden aange past. „Tijdens het Nederlandse voorzitterschap moeten op dit terrein geen spectaculaire beslui ten worden verwacht", zegt pre mier Lubbers. Het uitvoeren van 'Luxemburg' zal een zeer gelei delijk proces worden en hij waar schuwt er dan ook voor de ver wachtingen niet te hoog te span nen. „Het veiligstellen van het in Luxemburg bereikte zal niet eenvoudig zijn". Lubbers zegt dat te willen doen met „een minimum aan dramatiek en een maximum aan resultaat". Het voorzitterschap van de EG is immers door rege ringsleiders nogal eens gebruikt om voor binnenlands-politieke doeleinden het eigen internatio nale imago de nodige glans te ge ven. Ook voor Lubbers, die in mei de verkiezingen wil winnen, lijkt dat een aanlokkelijk per spectief. Maar als hij dat al wil, dan weet de premier dat op dit moment goed te verbergen. Het Neder landse voorzitterschap zal ge kenmerkt worden door sober heid. Er zullen geen 'visionaire wegen' worden ingeslagen, geen revolutionaire voorstellen wor den gedaan. Het resultaat van Luxemburg - „gemeten aan de omstandigheden voldoende" - biedt daarvoor ook nauwelijks mogelijkheden. Achterstand „De uitkomst van dergelijke topconferenties is iedere keer weer slechter dan de hoge ver wachtingen vooraf, maar toch telkens weer beter dan een stag natie", klinkt het voorzichtig op timistisch. Waarbij Lubbers vooral tevreden is over het saam horigheidsgevoel onder de rege ringsleiders. Hij hoopt dat met name deze (halfjaarlijkse) colle gialiteit ertoe zal leiden dat uit eindelijk ook Italië en Denemar ken hun voorbehouden tegen het resultaat van Luxemburg zullen laten varen. „Voor het eerst sinds heel lang is er iets tot stand gebracht dat, hoe minimaal ook, de integratie van Europa weer wat sterker maakt", aldus de premier. Dat is ook hard nodig „omdat de ach terstand op technologisch ge bied niet langer te aanvaarden Bovendien zullen na de toetre ding van Spapje en Portugal de tegenstellingen tussen noord en zuid, ofwel rijk en arm in de EG alleen maar groter worden. Die dreigende botsingen van belan gen maken dat een betere, snelle re besluitvorming derhalve geen luxe, maar pure noodzaak is. Ook op het punt van de buiten lands-politieke samenwerking groeit de saamhorigheid. „Over tal van vraagstukken in de we reld is er nu een Europees ge luid". Met andere woorden: de premier is gematigd optimistisch over de kansen voor Europa. Aan Nederland is het daarom, te zor gen dat de komende zes maan den die lichte vooruitgang niet verloren gaat. „Waar problemen zijn, moet de heipaal eronder. Als vooruitgang mogelijk is, zullen we met voor stellen komen". Het lijkt op niet meer dan het 'op de winkel pas sen' en met die kwalificatie heeft Lubbers niet eens zoveel moeite. We moeten immers vooral niet de illusie hebben dat Nederland - of welk ander land dan ook - in staat is in zes maanden tijd de EG een enorme sprong voor waarts te laten doen. In de EG geldt wat ook in de nationale politiek geldt: de mar ges zijn smal. Of zoals Lubbers het noemt: „Ik ben bang dat het fietsen door rul zand blijft". Je komt wel vooruit, maar zeer traag en zeer moeizaam. Een EG- voorzitter die te maken heeft met grootmachten als de Bondsrepu bliek, Frankrijk en Groot-Brit tannië, kan hooguit proberen te gengestelde meningen te verzoe nen, compromissen aan te dra gen en de onderlinge verstand houding te verbeteren. Een mini staatje als Luxemburg heeft dat de afgelopen zes maanden bij voorbeeld opmerkelijk goed ge daan. Europarlement Lubbers vindt dat Nederland zijn voorzitterschap ook moet ge bruiken om de relatie tussen de EG-ministerraad en het Euro pees Parlement te versterken. Het Parlement is er bij de ver dragsherziening van Luxemburg bekaaid vanaf gekomen, tot Ne derlandse teleurstelling. „We moeten desondanks proberen het gemeenschappelijke te bena drukken", zegt Lubbers. Dat Nederland het Parlement goed gezind is, blijkt uit Lub bers' opmerking dat hij niet ge lukkig is met het besluit van de ministerraad om een procedure bij het Europese Hof van Justitie aan te spannen tegen de eenzijdi ge verhoging door het Parlement van de EG-begroting. „Dat is in derdaad een probleem voor onze wens de relatie met het Parle ment te verbeteren. Ik verdedig nu die procedure, maar we gaan niet met plezier naar het Hof'. De bekroning van een voorzit terschap, de 'top' van de rege ringsleiders, wordt steevast beoordeeld in termen als 'succes' of 'mislukking'. Dat laatste is in de twaalf jaar dat deze bijeen komsten nu worden gehouden nog het meest voorgekomen en premier Lubbers geeft ronduit toe dat dit lot ook het Nederland se voorzitterschap kan treffen. De Nederlandse regering zal daarom al lang blij zijn als er eind juni, wanneer het estafettes tokje aan Groot-Brittannië wordt overgedragen, geen nieuwe con flicten zijn bijgekomen. Op een aantal terreinen zal echter wel degelijk van een Ne derlands accent sprake zijn. Lub bers noemt de relatie tussen de EG en de ontwikkelingslanden, de landbouwproblemen in Afri ka, de verdere bevordering van de vrije wereldhandel (ten gun ste van de zwakke landen) en de handelsrelatie met de landen van het Oostblok. De bevordering van vrede en veiligheid in de wereld heeft ook daar alles mee te maken, zegt de premier. „Een open, niet protec tionistisch Europa betekent ook een verbintenis om andere lan den serieus te nemen". Alleen zo kan Europa waarmaken wat het volgens de Nederlandse premier zou moeten zijn: „Een beloftevol rnntinpnt" BRUSSEL - Nederland is zes maanden lang voorzitter van de EG-ministerraad, maar minister president Lubbers zal in al die tijd slechts één EG-vergadering, de topconferentie van eind juni in Den Haag, voorzitten. Het zwaarte punt van het werk tijdens dit voor zitterschap ligt bij minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek en zijn staatssecretaris voor Europese zaken. Wim van Eekelen. door Hans de Bruijn Minstens één keer per maand ko men de EG-ministers van buiten landse zaken of hun staatssecreta rissen bijeen. Minister Van den Broek, die gewoonlijk een aantal van die bijeenkomsten aan staats secretaris Van Eekelen kan overla ten, zal de komende maanden va ker dan ooit in Brussel te zien ziin. Naar buiten toe zal hij de EG ver tegenwoordigen, bijvoorbeeld als leider van de delegatie die over een maand de zgn. frontlijnstaten in Zuidelijk-Afrika gaat bezoeken. Ook in de moeizame handelsrelatie met de Verenigde Staten en Japan zal Van den Broek - samen met de Europese Commissie - de stem van Europa moeten laten horen. Staatssecretaris Van Eekelen krijgt - samen met minister van economische zaken Gijs van Aar- denne - zijn handel vol aan de ver wezenlijking van de besluiten van Luxemburg over de 'interne markt' en de oplossing van de pro blemen over de EG-begroting tus sen de ministerraad en het Europe se Parlement. Maar naast deze meer met de al gemene EG-problemen belaste be windslieden, zullen ook nog tal van vakministers de komende maan den proberen in de specialistische ministerraden Nederlandse stok paardjes te berijden en incidentele succesies te boeken. De wat Europa betreft belang rijkste onder de vakministers is zonder twijfel Gerrit Braks (land bouw). Ruim tweederde van de 85 miljard gulden grote EG-begroting gaat immers op aan het landbouw beleid, waarbij miljarden worden nodig zijn voor de financiering van de boterbergen, melkplassen en graan- en rundvleesoverschotten. Zonder een sanering van het EG- landbouwbeleid zal de Gemeen schap nooit de financiële ruimte hebben om op technologisch ge bied de concurrentie met Japan en de VS aan te kunnen. De Europese polsstok heeft immers ook een be- VEGIN Normaal verbruik 800 m3 1.000 1.200 1.400 1.600 1.800 2.000 2.200 2.400 2.600 2.800 3.000 3.300 3.600 3.900 4.200 4.500 5.000 5.500 6.000 perkte lengte en vooral de land bouwsector zal dat merken. Minister Braks zal als voorzitter van de 'landbouwraad' de Europe se Commissie van harte steunen in haar strakke, op produktiebeper- king gerichte prijsbeleid. Dat zal niet gemakkelijk zijn, omdat voor al op landbouwgebied de tegen stellingen in Europa groot zijn. In het verleden hebben lidstaten niet geschroomd uit eigenbelang de totstandkoming van een gezonder landbouwbeleid te frustreren. Minister van verkeer en water staat Nelie Smit-Kroes heeft al dui delijk gemaakt dat zij haar voorzit terschap van de 'transportraad' wil gebruiken om nu eens echt iets te doen aan de liberalisering van het luchtverkeer in Europa. Op het punt van de interne markt ligt voor haar tevens een belangrijke taak weggelegd bij het vrijer maken van het internationale wegtransport. Een andere bewindsman die al zijn bestuurlijke gaven nodig zal hebben, is milieuminister Pieter Winsemius. Zijn herhaalde plei dooien voor schonere auto's en de bestrijding van de luchtverontrei niging door fabrieken en energie centrales, worden door maar wei nigen in de EG gedeeld. Met veel moeite is vorig jaar een normen- pakket voor de uitlaatgassen van auto's opgesteld, maar de uitwer king daarvan verloopt uiterst Ook de ministers van economi sche zaken en financiën komen maandelijks in Brussel bijeen in wat de 'ecofin-raad' wordt ge noemd. De andere bewindslieden met Europese taken (cultuur, ont wikkelingssamenwerking, sociale zaken, onderwijs) komen slechts sporadisch bij elkaar, voor een deel omdat hun beleidsterreinen vooral nationaal georiënteerd ziin. Dat geldt niet voor minister Eeg- je Schoo van ontwikkelingssamen werking, die plannen heeft om het komende half jaar haar (en Neder lands) ideeën over de economische relatie tussen de rijke Gemeen schap en de arme hongerlanden in vooral Afrika gestalte te geven. De overproducerende EG is de aange wezen instelling om op dat punt iets te bereiken. Wat Schoo's ideeën precies zijn, is echter nog onduidelijk. Een nieuwigheidje is, dat staats secretaris van WVC Joop van der Rejjden komend voorjaar voor het eerst in de EG-geschiedenis een raad van sportministers bijeen zal roepen. Het sportvandalisme en de verruwing in de sport in heel Euro pa zal dan het belangrijkste punt op de agenda zijn. seerde mede de grote demonstra ties in West-Duitsland tegen de plaatsing van kruisraketten). Hervormde Kerk: aangeno men de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Lage Vuur- sche M. van der Linden Dirks- land. naar Arum-Kimswerd (Fr.) J. K. Bolt Britsum-Conxjum-Jel- sum (Fr.). Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: beroepen te Rouvcen H. E. Nieuwenhuis Er- melo. Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Lelystad en Sheboygan (Ver. Staten) C. Ha- rinck Oostkapelle. ACTIE ZUINIG STOKEN TABEL VOOR DE WEEK VAN 23 DEC. T/M 29 DEC. 1985 WEERSTATION VALKENBURG 508 565 622 1024 1111 1197 1285 1427 1573 1708 der handelden zij onrechtmatig door hun weigering - na somma tie - de kerk te verlaten. Volgens het kerkbestuur ver eist de zaak spoed omdat deze maand een deel van de inventa ris, waaronder het orgel, naar een andere kerk moet worden over gebracht. Een ander argument is de schade aan het kerkgebouw; dat is niet berekend op de per manente aanwezigheid van een groep bezetters. Doleantie. Dit jaar herden ken de gereformeerden in Neder land hun uittreding uit de Her vormde Kerk - onder aanvoering van Abraham Kuyper - 100 jaar geleden. Het zal een herdenken worden zonder triomfalistische uitspraken, want de Gerefor meerde Kerken verkeren nu zelf, net als vele andere kerken, in een nogal moeilijke situatie. Boven dien zijn ze met de Hervormde Kerk op weg naar hereniging, wat in tal van plaatsen al aardig lukt. De redactie van het 'Documen tatieblad voor de Nederlandse kerkgeschiedenis van de 19de eeuw' organiseert samen met de kerkelijke commissie 'Herden kingen' en de theologische facul teit van de Vrije Universiteit in Amsterdam op vrijdag 31 januari een symposium over 1886. Het wordt gehouden in het audito rium van de universiteit. Profes sor mr. W. F. de Gaay Fortma. zal het voorzitten. Ook plaatselijke gereformeer de kerken hebben een herden kingsbijeenkomst gepland, zoals op dinsdag 4 februari in Voort- buizen, waar dan precies 100 jaar geleden de tweede gereformeer de kerk werd gesticht. (Kootwijk was de eerste). De officiële herdenking is op vrijdag 18 april in de Keizers- grachtkerk in Amsterdam, een typisch voorbeeld van gerefor meerde kerkbouw uit het laatst van de vorige eeuw. Professor mr. I. A. Diepenhorst uit Zeist is gevraagd voor de herdenkingsre de. Een werkgroep van de com missie 'Herdenkingen' is begon nen met de voorbereidingen van een boek over de dolerenden van 1886 en hun nageslacht. In dat boek - verschijning pas in 1989 - zal aan de hand van stambomen een beeld worden gegeven van een aantal families uit de kerke lijke en sociale beweging van die dagen. In 1984 verscheen bij Kok in Kampen al een bundel over de Afgescheidenen van 1834 en hun nageslacht. Zonder grenzen. De paus heeft gisteren - toen in zijn kerk 'wereldvredesdag' werd gevierd - de mensheid opgeroepen om te bouwen aan 'vrede zonder gren zen'. "Ieder mens en ieder volk moet zich veilig voelen. Achter het begrip 'vrede' mogen nooit bedoelingen en activiteiten schuilgaan die daarmee in strijd zijn". Zei de paus. Hij pleitte er voor, dat barrières van ideolo gieën en systemen worden over- In zijn boodschap constateer de de rooms-katholieke opper herder, dat uitbuiting, sociale spanningen en haat een vreedza me en rechtvaardige wereldorde in de weg staan. Hij riep de rege ringen van Oost en West op tot bijdragen aan de 'gemeenschap pelijke vrede'. "Deze moet geba seerd zijn op sociale gerechtig heid en de waarde en rechten van ieder mens". Beperking. De DDR (Oost- Duitsland) heeft het afgelopen jaar bij herhaling de mogelijkhe den van ontmoeting tussen Oost en West beperkt. Dat verkaarde de voorzitter van de verzoenings gezinde beweging 'Aktion Suh- nezeichen' in de DDR, ds. Wer ner Liedtke, gisteren in Berlijn. Aan de ene kant kregen DDR- leden geen toestemming om naar bijeenkomsten van 'Sühnezei- chen' in het Westen te reizen. En anderzijds wilden DDR-autori- teiten geen visa verstrekken aan Westeuropeanen. Ook de vroege re bisschop van Berlijn, Kurt Scharf, die lange tijd voorzitter was van 'Aktion Sühnezeichen- Friedensdienste', kreeg met zo'n afwijzing te maken, toen een ge meente in Leipzig hem voor een spreekbeurt in de Vredesweek had uitgenodigd. Reden voor die weigering was: als we dit toestaan, komen er misschien wel duizend van zulke verzoeken binnen. Ds. Liedtke zei toen: "In geval van oorlog worden miljoenen mensen tegen elkaar in beweging gebracht. Waarom mogen voor de vrede niet enige duizenden mensen in beweging komen?" (De "Aktion Sühnezeichen' werd na de oorlog door Duitse protestanten opgericht om tot verzoening te komen in landen die onder de naziterreur hadden geleden. Zo werd assistentie ver leend bij de wederopbouw van kerken. Bij de fusie met 'Frie- densdienste' breidde het werk terrein zich uit. 'Aktion Sühne- zeichen-Friedensdienste' organi-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21