Nijmeegse pol itie geeft identiteit verdachten vrij Status aparte Aruba vanacht een feit Regering verhoogt kans op werk voor vluchtelingen DINSDAG 31 DECEMBER 1985 PAGINA 5 Aan slachtoffers inbraken NIJMEGEN (ANP) - De Nijmeegse politie zal aan slachtoffers van inbraken en andere vermogensdelicten voortaan de identiteit van verdachten bekend maken om de slachtof fers beter in staat stellen de schade te verhalen. Wanneer in verband met een vermogens delict tegen een verdachte proces-verbaal is opgemaakt, krijgt het slachtoffer van de politie per brief naam, adres en woonplaats van die verdachte door. SNEEUWPOPPEN IN SAALFELDEN SAA.LFELDEN - Volop sneeuw nu in het Oostenrijkse Sa.alfeld.enwaar prinses Margriet momenteel met haar gezin verblijft. Gezamenlijk maakte de koninklijke familie een aantal sneeuwpoppen. (foto anpi Dit heeft een woordvoerder van de Nijmeegse politie gisteren meege deeld. De Nijmeegse politie is no vember 1984 bij wijze van proef be gonnen met het informeren van slachtoffers van woninginbraken over de identiteit van verdachten van de inbraak. In het afgelopen jaar zijn in totaal ruim 900 brieven met informatie over de identiteit van verdachten door de Nijmeegse politie aan slachtoffers gestuurd. Volgens de politiewoordvoerder hadden slachtoffers van misdrij ven overigens altijd al de mogelijk heid om op eigen initiatief via Jus titie achter de identiteit van ver dachten te komen, teneinde via een civiele procedure of als civiele partij in een strafzaak, geleden schade op de daders te verhalen. De Nijmeegse politie is in overleg met Justitie begonnen met het ac tief informeren van slachtoffers in het kader van het streven om meer aandacht te schenken aan slachtof fers van misdrijven. De brieven die de politie naar slachtoffers stuurt, geven niet al- Douane Schiphol onderschept 20 kilo heroïne SCHIPHOL/DUSSELDORF (ANP/DPA) - De douane op Schip hol heeft ruim twintig kilo heroïne onderschept. De heroïne zat in de koffers van vier inwoners van Mau ritius die door de douane zijn aan gehouden. De vier mannen zijn in het bezit van officiële, geldige di plomatieke paspoorten van hun land. Bij hun aanhouding hebben zij geen beroep op hun diplomatie ke status gedaan. De heroïne heeft volgens de politiewoordvoerder een waarde van ongeveer vier mil joen gulden. De aanhouding van de vier man nen volgde na een routinecontrole van de bagage in de aankomsthal. De vier waren vanuit Mauritius via Bombay naar Amsterdam gereisd. De heroïne lag, in zakjes verpakt, los in de koffers. Het viertal heeft volgens de poli tiewoordvoerder tot op heden na drukkelijk ontkend iets met het heroïnetransport te maken te heb ben. Toen de inhoud van de koffers aan het licht kwam ontkenden zij dat het hun koffers waren. Volgens de verklaringen van de vier zou het hun bedoeling zijn ge weest een paar dagen als toerist in Amsterdam te blijven om daarna door te reizen naar Parijs. De vier mannen zijn vandaag voor de offi cier van justitie in Haarlem geleid. Het aantal drugssmokkelzaken aan de Westduits-Nederlandse grens is dit jaar in vergelijking met 1984 met 10 procent gestegen. In het 174 kilometer lange stuk tussen Elmpt en Emmerich, waaraan zich sinds iaren meer dan 40 4. leen informatie over de identiteit van verdachten, maar verwijzen ook naar mogelijkheden van slachtofferhulp. De proef met actieve slachtoffer hulp blijft volgens de politie woordvoerder voorlopig beperkt tot slachtoffers van vermogensde licten zoals inbraken, diefstallen en insluipingen. Ten aanzien van andere delicten, zoals geweldsmis drijven, is er vaak sprake van emo tionele aspecten. Informatie over verdachten zou in die gevallen eer der kunnen leiden tot ongewenste gevolgen, zoals represailles tegen verdachten. Van represailles na het informe- HARDERWIJK (ANP) - De witj aanspoelde bij De Koog op Texel Harderwijk werd overgebracht, is oorzaak gaf de woordvoerder longc minderde afweer aan. Het dier, d anderhalve meter lang was, word onderzoek aan de faculteit der die? deze wit flankdolfijn de eerste in zi kust terecht is gekomen. Deze eeu dolfijnen dood aangespoeld. Op de rium met de toen nog levende dolfiji wegens DEN HAAG (ANP) - De 19-jarige Nederlander Erik van Hoekelen is in Zuid-Afrika veroordeeld tot 90 dagen gevangenisstraf wegens af wezigheid zonder verlof uit militai re dienst, zo heeft een woordvoer der van de Anti-Apartheidsbewe ging (AABN) in Amsterdam mee gedeeld. Van Hoekelen heeft zowel de Nederlandse als de Zuidafri- kaanse nationaliteit. Hij wil nu pro beren zijn Zuidafrikaans staatsbur gerschap op te zeggen om zodoen de onder de dienstplicht uit te ko- de AABN is Van Hoeke- ren van slachtoffers over verdach ten van vermogensdelicten is vol gens de woordvoerder tol nu toe niets gebleken. De ruim 900 brie ven met informatie die tot nu toe zijn verstuurd, hadden volgens de woordvoerder slechts twee keer een minder gewenst resultaat: een slachtoffer van een inbraak, die rechtstreeks bij een verdachte aan klopte voor schadevergoeding. Ten aanzien van de bescherming van privacy van verdachten stelt de Nijmeegse politie zich volgens de woordvoerder op het standpunt dat bij slachtofferhulp het belang van slachtoffers voor dat van ver dachten gaat. mkdolfijn die vorige week dinsdag n daarna naar het Dolfinarium in isteren overleden. Als vermoedelijke itsteking in combinatie met een ver- t ongeveer 2,5 jaar is geworden en naar Utrecht vervoerd voor nader eneeskunde. Voor zover bekend was soort die lévend op de Nederlandse zijn in totaal acht van dergelijke )to een medewerker van het Dolfina- (foto ANP) lid-Afrikaan veroordeeld Een zegsman van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bevestigde dat de Nederland se ambassade in Pretoria zich met de zaak-Van Hoekelen bezighoudt. Van Hoekelen heeft een nieuw Ne derlands paspoort aangevraagd omdat zijn pas was gestolen. Hij heeft, zoals alle Nederlanders in het buitenland, recht op consulaire bijstand en op een paspoort, aldus de zegsman. Buitenlandse Zaken hoopt dat "op humanitaire gronden" met de Zuidafrikaanse autoriteiten een oplossing kan worden gevonden voor zijn probleem. Het is niet dui- de tijd dat de eilanden autonoom werden, een gevoel van onbehagen over de dominante rol van het veel machtiger Curacao. Op de Ronde Tafel Conferentie stelde de Neder landse regering echter als voor waarde dat de status aparte een overgangsfase zou zijn naar volle dige onafhankelijkheid in 1996. Daarmee zijn de Arubaanse politici onder protest akkoord gegaan. Het eiland heeft dus tien jaar de tijd om zich voor te bereiden op de onafhankelijkheid. Vooral de poli tieke partijen die per 1 januari de regering op Aruba gaan vormen, willen voor 1996 een referendum houden. Als de economische situa tie het noodzakelijk maakt, zou het eiland zich alsnog kunnen uitspre ken tegen onafhankelijkheid. De Nederlandse regering voelt echter niets voor een wijziging in de onaf hankelijkheid die nu in de grond wet is vastgelegd. (Vervolg pagina 1) De campagne die de stichting dit jaar is begonnen slaat goed aan, zegt woordvoerder Ton Smits. Het voorlichtingsmateriaal, onder an dere voorzien van teksten als ,.Toen Joop me dat bosje rotjes gaf, was ik een klap van mijn puistjes af', wordt massaal door scholen af genomen. Van de kant van ge meenten en politie is er veel be langstelling voor informatie-bro chures. Overigens hebben enkele politie korpsen en gemeenten bij de stich ting aan de bel getrokken. Zij vin den dat de gegevens in de folder over de periode dat vuurwerk mag worden verkocht en de daarbij ge hanteerde leeftijdsgrens niet klop pen. In de folder staat dat vuur werk alleen de laatste dagen van het jaar mag worden verkocht en dat dit over het algemeen alleen aan personen ouder dan veertien jaar mag gebeuren. „Het probleem is", zegt Smits, „dat er op dat gebied nog steeds DEN HAAG (ANP) - Vluchtelin gen die korter dan twee jaar in Ne derland verblijven, kunnen begin volgend jaar vrijwillig gebruik gaan maken van een werkgelegen heidsprogramma. Dat heeft staats secretaris Kappeyne van de Cop- pello (sociale zaken) gisteren aan gekondigd in een brief aan de Tweede Kamer. Het programma moet vluchtelingen en asielzoekers een reële kans geven op een plaats op de arbeidsmarkt. In een opvangcentrum in Apel doorn, waar het ministerie van WVC uitgenodigde vluchtelingen onderbrengt, krijgen de vluchtelin gen een gesprek over opleiding en Henny Eman premier Aruba Aruba blijft voorlopig dus deel van het Koninkrijk en maakt als zodanig ook aanspraak op extra hulp om de financiële problemen het hoofd te bieden. Nederland blijft verantwoordelijk voor de de fensie, terwijl ook de buitenlandse betrekkingen officieel nog steeds via Den Haag verlopen. Wat merken de Arubanen nu van de status aparte? Aruba krijgt een eigen munt: de Arubaanse gulden of florin. In het internationale tele foonverkeer krijgt Aruba een eigen landnummer. De ambtenaren die vroeger in dienst waren van de centrale overheid op Curacao, ko men nu te werken voor het eiland Aruba krijgt een eigen rechtspraak en voert op het gebied van de luchtvaart zijn eigen beleid. Als symbool voor de status apar te liet politiek leider Betico Croes een onafhankelijkheidsplein aan leggen. Aanstaande premier Hen- Richtlijnen over vuurwerk te onduidelijk geen eenduidige richtlijnen be staan. Bovendien is de Vereniging van Nederlandse Gemeenten pas aan het eind van het jaar met een aanbeveling gekomen om de leef tijdsgrens te verhogen naar 16 jaar. Dat konden we dus niet meer mee nemen". Eerder deze maand had de vuur- werkhandel ook geklaagd. Dit om dat de folder vermeldt dat de fles die bij het afsteken van vuurpijlen wordt gebruikt, met zand dient te worden verzwaard, maar niet dui delijk staat aangegeven dat de vuurpijl niet in het zand mag wor den geduwd. Het meeste vuurwerk wordt nog steeds uit de Volksrepubliek China geïmporteerd: 96 procent. Volgens een vuurwerkimporteur wordt ook werkervaring alsmede informatie over de situatie op de arbeids markt. Twee door Sociale Zaken aangestelde arbeidsconsulenten stellen in overleg met iedere vluch teling een bemiddelingsplan op. Daarin staat onder meer of en hoe aanvullende scholing, taalcur sussen en werkervaring de kans op een baan vergroten. Daarbij wordt rekening gehouden met de wen sen, opleiding en ervaring van de betrokkenen. De consulenten zorgen ervoor dat de vluchtelingen zich kunnen laten inschrijven bij het arbeidsbu- (foto ANP) ny Eman heeft echter de feesten tot 18 maart uitgesteld en om li nanciële redenen gekozen voor een sobere viering. De vier partijen die op 1 januari een regering gaan vormen, hebben nog geen overeenstemming be reikt over de portefeuilleverdeling. Zowel de Arubaanse Volkspartij (AVP) van Henny Eman als de Arubaanse Democratische Partij (PDA) en de Patriottische Partij Aruba (PPA) willen graag het mi nisterie van economische zaken omdat het toerisme, nu de belang rijkste inkomstenbron van het ei land. hieronder valt. Vast staat wel dat Henny Eman als leider van de grootste partij de eerste minister president wordt van het land Aru ba. Morgen zal de nieuwe gouver neur Felipe Tromp de ministers beëdigen in de eerste vergadering van het eigen parlement. in West-Duitsland goed en mooi vuurwerk geproduceerd, „maar ie dere noviteit die daar vandaan komt, is een jaar later bij de Chine zen voor minder geld te koop". De douane zegt dat praktisch al het vuurwerk Nederland op legale wijze binnenkomt. Volgens een woordvoerder worden bij de grens, en dan eigenlijk alleen bij particu lieren, zeer kleine hoeveelheden in beslag genomen. Wel is het zo dat groot vuurwerk, dat bij voorbeeld tijdens Koninginnedag wordt afge stoken, legaal wordt ingevoerd maar vervolgens in het illegale cir cuit terecht komt. De politie van Amsterdam heeft dit jaar 600 kilo vuurwerk in beslag genomen dat niet volgens de regels werd verkocht, tegen 2.500 kilo vo rig jaar. In Rotterdam was het iets meer dan vorig jaar: 1.700 kilo ter wijl Den Haag met ongeveer 1.600 kilo ook hoger zit dan vorig jaar. De polite van Utrecht heeft nog geen grote partijen bij de handel in beslag genomen, maar doet op straat bij jongeren wel goede vang sten. Scherpe controle rijkspolitie op Schiphol SCHIPHOL (ANP) - De rykspoh tie dienst luchtvaart heeft gisteren op Schiphol bij het vertrek van twee vluchten van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, een verscherpte controle voor het sta tionsgebouw uitgevoerd. Politie mensen maanden het verkeer op de voorrijweg voor de vertrekhal tot langzamer rijden, waarna wachtmeesters scherp in de stap voets rijdende auto's keken. Enke le auto's werden tot stoppen ge dwongen, waarna een nadere in spectie volgde. De woordvoerder van de rijkspo litie dienst luchtvaart wilde geen enkele mededeling over deze ver hoogde waakzaamheid doen. Op Schiphol gelden al vele jaren voor vluchten van El Al strengere veiligheidsmaatregelen dan voor andere luchtvaartmaatschappijen. Het inchecken van de El Al-passa giers gebeurt op een afgezet deel van de vertrekhal onder het toe ziend oog van een tiental met kara bijnen gewapende rijkspolitiemen sen. Voor de vertrekhal staan dan pantservoertuigen van de rijkspoli tie. De bagage van El Al-passagiers wordt op een afgelegen plaats in het stationsgebouw volledig door zocht voordat deze aan boord wordt gebracht. El Al-vliegtuigen worden tijdens het taxiën tussen start/landingsbaan en stationsge bouw geëscorteerd door pantser voertuigen van de rijkspolitie. Afgelopen vrijdag werden op de luchthavens van Wenen en Rome aanslagen gepleegd op passagiers die voor El Al-balies stonden. Van af dat moment is er op vele lucht havens in de wereld sprake van een verhoogde beveiliging van El Al-vluchten. Spectaculaire autodiefstallen HUIZEN/HILVERSUM (GPD) - Op tamelijk spectaculaire wijze zijn in de nacht van zaterdag op zondag uit garagebedrijven in Hil versum en Huizen twee auto's ge stolen. In beide gevallen reden de dieven dwars door de spiegelruit van de showrooms. Uit een garage in Huizen werd een blauwe Ford Sierra gestolen. De Wegenwacht trof de auto later in de nacht aan op de afslag Mui- den-Weesp van rijksweg 1. Volgens de Huizer politie is de diefstal ver moedelijk het werk van joyriders, waarvan elk spoor ontbreekt. Autodieven gingen er zaterdag avond rond elf uur met een Audi 80 D vandoor uit een garage-show room in Hilversum. Ook daar werd door de grote etaleruit heengere den. Volgens de Hilversumse poli tie reden de dieven weg in de rich ting van 's-Gravenland. an alle drugszaken aan de West- uitse grenzen afspeelt - de lucht- avens inbegrepen kwamen de ouanebeambten in 1985 afgerond 200 gevallen van drugssmokkel p het spoor. Naar de mening van de opspo- ngsambtenaren recruteren de roothandelaren in drugs steeds ïeer koeriers die er naar eerzame urgers uitzien, waarbij in de ïeeste gevallen personenauto's an de gegoede burgerij als ver- oermiddel worden gebruikt. Ne erland heeft een aandeel van 90 rocent in deze hasj-koeriers - die Ik telkens enkele kilo's van de tuff smokkelen --, en drie van de ier zijn werkloos. januari 1985 opgekomen voor militaire dienst, maar kreeg hij na enkele weken bezwaren te gen de rol van het leger in Zuid- Afrika. Zo werd hij tijdens zijn op leiding ingezet bij de bewaking van een groep "terroristen" in Kimberley. In augustus deserteer de hij en dook onder. Enige tijd la ter werd hij gearresteerd en voor geleid voor de krijgsraad. Van Hoekelen is niet berecht we gens desertie, maar voor het lichte re vergrijp van ongeoorloofde af wezigheid. Daarop staat doorgaans drie tot zes maanden gevangenis. Hij verblijft nu bij zijn moeder in Durban in afwachting van de ver dere gang van zaken. delijk of de gevangenisstraf zou vervallen als Van Hoekelen er in slaagt afstand te doen van zijn Zuidafrikaans staatsburgerschap. Vorig jaar werd in Zuid-Afrika een nieuwe wet op het staatsbur gerschap van kracht, waardoor alle buitenlanders die tenminste vijf jaar in Zuid-Afrika verblijven auto matisch de Zuidafrikaanse natio naliteit krijgen. De groep 15- tot 25- jarigen onder hen valt dan ook on der de dienstplicht. Het Zuidafri kaanse staatsburgerschap kan ook geweigerd worden, maar dan moet de betrokkene zelf het initiatief ne men. Weigering heeft verlies van de permanente verblijfsvergun ning tot gevolg. ORANJESTAD (ANP) Henny Eman, leider van de Arubaanse Volkspartij (AVP), wordt premier van Aruba. De portefeuilleverde ling van het nieuwe kabinet is vrij wel rond, aldus zegslieden van en kele Arubaanse partijen gisteren. Eman, momenteel formateur, heeft vandaag zijn eindverslag uitge bracht aan de gouverneur van Aru ba, F.B. Tromp. De nieuwe Arubaanse regering zal worden gevormd door de poli tieke partijen AVP, ADN, PDA en PPA, die tezamen 13 van de 21 sta- tenzetels bezitten. De AVP krijgt vier van de zeven ministersposten. De overige partijen mogen elk ëén minister leveren. ORANJESTAD - Vannacht om klokslag twaalf wordt het eiland Aruba een apart land binnen het Koninkrijk der Nederlanden. De- Nederlandse Antillen bestaan dan niet langer uit zes eilanden, maar uit vijf. Aruba scheidt zich af uit het Antilliaanse staatsverband, zo als is overeengekomen op de Ron de Tafel Conferentie (RTC) van maart 1983 in Den Haag. door Elly Wempe De komende nacht is er een kor te plechtigheid. Er wordt een oecu menische kerkdienst gehouden en om middernacht wordt de Antil liaanse vlag gestreken en vervan gen door de Arubaanse. De eerste gouverneur, Felipe Tromp, houdt daarna een toespraak. De bevol king kan genieten van allerlei festi viteiten zoals het afsteken van ;n volksdansen. De Koninklijke Marine is met het marineschip de Van Galen spe ciaal gekomen om de feestelijkhe den luister bij te zetten. Er zullen 21 saluutschoten worden gelost. De wens voor een afzonderlijke status bestaat op Aruba al meer dan vijftig jaar. Hij werd voor het eerst verwoord door Shon Ma Eman, de grootvader van de huidi ge eerste minister-president Hen ny Eman, die morgen wordt beë digd. Sinds 1954 hebben de Antillen een eigen bestuur en zijn auto noom. Daarmee werd de koloniale relatie met Nederland, die toen ruim 300 jaar bestond, feitelijk beëindigd. Op Aruba bestaat sinds reau in de regio waar WVC hem of haar vestigt. Het arbeidsbureau neemt het bemiddelingsplan, al dan niet aangepast, over. Vluchte lingen die niet in Apeldoorn te rechtkomen, kunnen via het be trokken gewestelijk arbeidsbureau ook een bemiddelingsplan krijgen. J uwelenrovers gearresteerd AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft bij toeval een groot aantal overvallen op ju weliers in Luxemburg opgelost. Vier inwoners van dat land en en kele Nederlanders zijn aangehou den. De Luxemburgers (18-32 jaar) verklaarden uitsluitend in eigen land overvallen te hebben ge pleegd. Zij waren in Nederland om juwelen te verkopen. Hun laatste overval was afgelopen vrijdagmor gen op een juwelier in Strassen, al dus de Amsterdamse politie. Lu xemburg heeft om de uitlevering van het viertal gevraagd. De politie in de hoofdstad kwam de overvallers zoals gezegd bij toe val tegen. De bemanning van een surveillancewagen liet op het Fre- deriksplein een auto met Belgisch nummerbord stoppen. De auto bleek gestolen. Videofilms SS-pomo mogelijk strafbaar DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) heeft de procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Bosch gevraagd een onderzoek in te stellen naar de mogelijke strafbaarheid van de verspreiding van videofilms met onderwerpen die zich in SS-vrou- wenkampen afspelen. De PvdA-kamerleden Worrell, Haas-Berger en Van Nieuwenho- ven hadden in schriftelijke vragen op dit onderzoek aangedrongen. Zij noemden de betreffende films harde porno, die voor direct be trokkenen „buitengewoon kwest- send" is. MENSENSMOKKEL (ANP) - Twee Brabanders, een 45-jarige man en een 23-jarige vrouw, zijn eerder deze maand door een recht bank in het Joegoslavische stadje Novo Corica tot respectievelijk zes maanden en vier maanden voor waardelijke cel veroordeeld we gens mensensmokkel, zo heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag bevestigd. Zij werden schuldig bevonden aan het smok kelen van Chinezen over de Ita liaans-Joegoslavische grens. De vrouw is inmiddels in Nederland teruggekeerd. Gladheid eist een slachtoffer ALKMAAR (ANP) - Gladheid en mist hebben gisteren het leven ge kost van een 51-jarige Turk uit Hoorn. Volgens een politiewoord voerder kwam de man om het le ven op de Noorderdijkweg in Wie- ringermeer toen hij uitweek voor een tegemoetkomende auto. Daar bij raakte hij in een slip en kwam dwars op de smalle weg te staan, waar hij werd geramd door een te genligger. De man overleed ter plaatse. Volgens de politiewoord voerder zijn gisteren in Noord-Hol land door de gladheid ongeveer vijftien auto's van de weg geraakt en in sloten, vaarten en dergelijke terechtgekomen. In alle gevallen kwamen de inzittenden met de schrik vrij. Hand afgerukt door vuurwerk APELDOORN (ANP) - Een 20-jari- ge man uit Apeldoorn heeft giste ren één van zijn handen verloren bij het afsteken van vuurwerk. Een zogenoemde striker explodeerde vroegtijdig en ging af in de handen van de jongen. In een Apeldoorns ziekenhuis is geprobeerd om de hand alsnog aan te zetten. Of de operatie is gelukt is nog niet be kend. ADVERTENTIE rf| Champagne i Jeanmaire wijn en gedistilleerd Tri (015) 560324

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5