Economische groei EG-landen groter Scherpe kritiek in VS op bemoeilijken van fusies Bedrijf gaat plastic recyclen Verwachting Europese Commissie Acties dreigen bij KLM voor kortere werkweek Opel bereikte dit jaar beste verkoopresultaat Brief over Rienk Kamer hoeft niet gerectificeerd Aanwezigheid Lubbers in Toldo stuit op verzet VS VRIJDAG 27 DECEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 BRUSSEL (DPA) - Het bruto nationaal produkt, de som van alle goederen en diensten, van de Europese Gemeenschap zal het komende jaar reëel groeien met 2,5 procent na een groei van 2,3 procent dit jaar. De consumentenprijzen zullen stijgen met 3,9 procent tegen dit jaar 5,2 procent en de werkloosheid zal op 11,1 procent van de beroepsbevolking blijven staan. Dat verwacht de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. De vermindering van de invloed van de vraag van buiten de EG zal worden goedgemaakt door de toe neming van de vraag binnen de ge meenschap. Het reëel besteedbare inkomen zal in 1986 stijgen met 2,3 procent na een stijging met ander half procent in dit jaar. In tegen stelling tot de jaren zeventig is de stijging nu een gevolg van belas tingmatiging en vermindering van de inflatie in plaats van van verho ging van de lonen en de sociale uit keringen. De omstandigheden waarin de investeringen, in het bijzonder in uitrusting en machines, langdurig kunnen toenemen zijn gunstiger dan ze in lange tijd zijn geweest, aldus de Europese Commissie. Door de vermindering van de infla tie is een daling van de rentetarie ven mogelijk geworden en de winst van de meeste Europese be drijven is de laatste paar jaar geste gen. Bovendien gaan er van de mo derne technologie sterke groei-im- pulsen uit. De verbetering op de arbeids markt is ondanks de aanhoudende economische groei beperkt en kan geen tevredenheid wekken, zo heeft commissie verder laten we ten. Een voortdurende loonmati ging en pogingen om de arbeids markt flexibeler te laten functione ren teneinde de werkloosheid te bestrijden zijn noodzakelijk. Boete voor scholvissers uit Urk ARNHEM (ANP) - HeT gerechtshof in Arnhem heeft dinsdag het zee- visserijbedrijf Ekkelenkamp uit Urk wegens het niet aangeven van scholvangsten veroordeeld tot een boete van 2400 gulden. Het hof acht bewezen dat het bedrijf in 1984 de vangst van ruim 4500 kilo schol heeft verzwegen bij het doen van de verplichte vangstaangiften ten behoeve van het produktschap voor vis en visprodukten. Procu reur-generaal mr. R. Montijn had 1000 gulden boete geëist. Het bedrijf verzweeg de schol vangsten omdat de voor de onder neming voor 1984 vastgestelde vangstquota al ruimschoots waren overschreden. Door de economi sche politierechter in Zwolle werd Ekkelenkamp daarvoor in mei van dit jaar tot 4000 gulden boete ver oordeeld. Directeur H. E. van het Urker zeevisserijbedrijf zei in ho ger beroep dat zijn onderneming met de jaarlijks toegewezen quota voor schol (ongeveer 18 ton) bin nen zes weken is uitgevist. "We worden eenvoudig gedwongen om meer te vangen, teneinde het be drijf draaiende te houden". Vorige maand veroordeelde het gerechtshof in Arnhem al vijf Ur ker zeevisserijbedrijven tot boetes tot ruim 18.000 gulden wegens overschrijding van de vangstquota en het verstrekkep van onjuiste ge gevens op de aangiften. De bedrij ven vingen in 1984 elk vele duizen den kilo's tong en schol meer dan was toegestaan. Kort Zakelijk Blydenstein In Nederland zal de werkloos heid verminderen van twaalf tot 11,7 procent van de beroepsbevol king, zo raamt de Europese Com missie. In West-Duitsland zal de werkloosheid verminderen van 8,4 tot acht procent, in Denemarken SCHIPHOL (GPD) Er dreigt op nieuw een conflict over invoering van arbeidstijdverkorting (atv) bij de KLM. De voorstellen die de di rectie aan de bonden heeft gedaan, zijn voor de Vervoersbond FNV onaanvaardbaar. Op 6 januari houdt de Vervoersbond FNV le denvergaderingen in het bedrijf, waar mogelijke acties worden be sproken. „Nieuwe acties zullen verder gaan dan die we in juni van dit jaar hebben gehouden", aldus een woordvoerder van de FNV. De KLM heeft aan de bonden laten weten onder welke voorwaar den de werkweek kan worden ver kort. Bij de luchtvaartmaatschap pij wordt nu nog gewoon 40 uur per week gewerkt. Om tot een 38- urige werkweek te komen, vraagt KLM van de werknemers 3,1 pro cent loon in te leveren. KLM houdt echter principie'le bezwaren tegen atv. Invoering ervan is volgens de directie om technische en organi satorische redenen bijna niet mo gelijk. De luchtvaartmaatschappij zou wel willen meewerken aan het sti muleren van vervroegde uittreding van oudere werknemers. Mensen zouden vanaf 62 jaar verplicht met pensioen moeten gaan, met een netto-uitkering van 90 procent van hun salaris. De overige werkne- RUESSELSHEIM (DPA) - De Westduitse autofabrikant Adam Opel AG, dochteronderneming van de Amerikaanse autogigant General Motors, heeft dit jaar 1,21 miljoen auto's verkocht tegen 1,12 miljoen in 1984. Daarmee heeft Opel het beste verkoopresultaat sinds jaren behaald, zo is gisteren in Ruesselsheim bekendgemaakt. De cijfers zijn inclusief de verkoop van de Britse zusteronderneming Vauxhall. In West-Duitsland zelf zag Opel Het textielconcern Blydenstein- Willink is een overeenkomst tot sa menwerking aangegaan met de Gulf States Paper Corporation, een zich technologisch spreidende on derneming in de Verenigde Staten. Aldus krijgt Blydenstein-Willink, naar zij vandaag meedeelde, toe gang tot kennis op het gebied van bodemerosie en op dat van gebrei de versterkingsprodukten. Boeing De Japanse luchtvaartmaat schappij "All Nippon Airways" (ANA) heeft de voorkeur gegeven aan de Boeing 767-300 boven de Airbus A-300-600 voor het vernieu wen van zijn luchtvloot. Dit heeft een woordvoerder van de Japanse luchtvaartmaatschappij gisteren gezegd. De Japanse luchtvaart maatschappij zal vijftien toestellen kopen en een optie nemen op nog eens tien. Met de totale order is een bedrag gemoeid van 370 miljard yen (circa 5,2 miljard gulden). Union Carbide De Amerikaanse GAF Corpora tion heeft gisteren het bod op 90 procent van de aandelen van Union Carbide die het bedrijf nog niet in bezit heeft, verhoogd tot 74 dollar per stuk. Eerder bood GAF 68 dollar per stuk voor 48 miljoen aandelen, of 80 procent van de uit staande aandelen. Union Carbide verzet zich tegen de poging tot overname door GAF. Het concern heeft zelf een bod gedaan op een groot deel van de uitstaande aan delen van het bedril 1. ARNHEM (ANP) - Financieel advi seur W. Bleekemolen uit Arnhem hoeft zijn brief met beledigingen en verwijten aan het adres van de omstreden beleggingsadviseur Rienk Kamer, die werd gepubli ceerd in het blad Management Team, niet in dat blad te rectifice ren. Wel moet de Arnhemmer schriftelijk aan de directie en redactie van Management Team vragen om de brief als niet ge schreven en verzonden te beschou wen omdat een en ander is ge beurd in een aanval van woede. Dat heeft de president van de rechtbank in Arnhem, mr. E. Wyte- ma, dinsdag bepaald in het kort ge ding dat Kamer tegen Bleekemo len had aangespannen. Kamer eis te rectificatie van de in Manage ment Team afgedrukte brief waar van de inhoud volgens hem opzet telijk beledigend, lasterlijk, onjuist en onrechtmatig is. De rechtbankpresident over woog echter dat Bleekemolen niet de bedoeling had om zijn aan de directie van het blad gerichte brief als ingezonden stuk in dat blad te krijgen. Het blad heeft de brief vol gens mr. Wytema op eigen initia tief en zonder toestemming van Bleekemolen gepubliceerd. Bleekemolen, die zich een slachtoffer acht van Kamers om streden beleggingspraktijken, schreef de brief na publikatie van een interview met Kamer in Mana gement Team. In de brief r de Arnhemmer Kamer onder r een "doortrapte aartsleugenaar en bedrieger". Kamer zou volgens de brief bovendien "mensen hebben belazerd", "arrogant zijn en gedre ven door frustraties" en de voorop gezette bedoeling hebben om "be leggers geld uit de zakken te klop pen". Bleekemolen noemde Ka mer verder "arrogant en gênant in de omgang met vrouwen en vele call-girls". Kamer had met het kort geding naar zijn zeggen willen bereiken dat de rechter voor eens en voor altijd een einde zou maken aan alle van 9.1 tot 8.6 procent, in België van 13,8 tot 13,4 procent, in Groot- Brittannië van 13,2 tot dertien pro cent en in Luxemburg van 1.7 tot 1,6 procent. In de andere landen van de EG zal de werkloosheid toe nemen. mers zouden daarvoor 1,1 procent moeten inleveren en 1,5 procent meer pensioenpremie moeten be talen. Volgens KLM kan op die manier de vergrijzing worden tegenge gaan. Ook is de maatschappij be reid te garanderen dat de vrijgeko men arbeidsplaatsen voor 100 pro cent worden herbezet. De Ver voersbond FNV vindt de voorstel len onaanvaardbaar. „Wij vinden het niet juist jonge mensen te laten betalen voor de ouderen die ver vroegd met pensioen moeten", al dus Loek Grein van de Vervoers bond. De Vervoersbond FNV houdt vast aan de voorstellen die in juni van dit jaar zijn gedaan tijdens het cao-overleg. Die voorstellen hou den in grote lijnen in een verkor ting van de werkweek tot 38 uur en een loonsverhoging om de inge houden prijscompensatie van vori ge jaren te compenseren. Atv kan, volgens de Vervoersbond FNV, worden betaald uit het niet betalen van de prijscompensatie dit jaar en een hogere productiviteit. De cao bij KLM geldt voor onge veer 12.000 mensen van het grond personeel. Invoering van een 38- urige werkweek kan volgens de Vervoersbond FNV enkele hon derden nieuwe arbeidsplaatsen op leveren. HILVARENBEEK - In het Safaripark van de Beekse Bergen werd gisteren de traditionele Kerstmaaltijd voor de dieren gehouden. Het schouwspel trok ondanks het slechte weer toch weer veel publiek. De kamelen deden als eerste een aanval op de goed gevulde tafel: die konden zich er in elk geval geen bult aan eten. ifoto anp» laster, de beledigingen en de ver dachtmakingen rond zijn persoon. "De rechter moet nu maar eens een streep trekken om aan te geven wat wel en niet mag. Ik word van bepaalde dingen verdacht maar zo lang ik daarvoor niet ben veroor deeld word ik geacht onschuldig te zijn", aldus Kamer vorige week voor de Arnhemse rechtbank. Louter verdenkingen mogen vol gens hem niet tot gevolg hebben dat hij vogelvrij is en dat iedereen maar alles over hem mag zeggen en schrijven. Kamer verloor dinsdag ook het kort geding dat hij had aangespan nen tegen de curator in het faillis sement van Kamer Investments BV, mr. H. Gerritse. In dat geding eiste hij opheffing van het beslag op zijn motorjacht "Lazy Ele phant". Volgens mr. Wytema staat dat schip echter niet op naam van Kamer privé, maar op die van een van zijn ondernemingen. Industriële investeringen bijna met 20 procent omhoog DEN HAAG (ANP) - De investerin gen in de industrie zullen dit jaar met 19 procent toenemen ten op zichte van 1984. Voor volgend jaar wordt rekening gehouden met een investeringsniveau dat twee pro cent hoger zal liggen dan in 1985. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek dinsdag bekendge maakt. Ter vergelijking: in 1984. toen het economisch herstel voor het eerst zichtbaar werd, stegen de industriële investeringen met 36 procent ten opzichte van 1984. Voor de totale nijverheid wordt dit jaar een verbetering van de in vesteringen ten opzichte van 1984 bereikt met 20 procent, terwijl het investeringsbedrag in 1986 negen procent hoger zal liggen dan dit bijna afgelopen jaar. Voor de voedings- en genotmid delen stijgen de investeringen 32 procent dit jaar en 2 procent vol gend jaar. In de aardolie-industrie wordt dit jaar 48 procent meer geïnvesteerd, volgend jaar 26 pro cent minder. De chemische indus trie investeerde dit jaar 6 procent minder, maar zal volgend jaar weer 10 procent meer investeren. zijn verkoop verminderen 389.398 tot ongeveer 370.000 gens. Het marktaandeel derde van 16,3 tot 15,5 procent. Dank zij de goede gang van zaken bij de export kon Opel zijn produk- tie met achttien procent vergroten tot 927.500 stuks (vorig jaar 795.472). Met inbegrip van de Vauxhall-fabrieken in Groot-Brit- tannië en de Corsa-fabriek in Span je liet Opel dit jaar 1,32 miljoen au to's van de band rollen tegen 1,2 miljoen in 1984. Kenault roept 1,5 miljoen auto's naar garage terug PARIJS (RTR) - Het Franse staatsautoconcern Renault roept ruim anderhalf miljoen wagens van het type 9 en 11 naar de gara ge terug voor controle, zo heeft een woordvoerder van het con cern gisteren in Parijs bekendge maakt. Het gaat om wagens die vóór juli dit jaar van de band zijn gekomen. Aanleiding is mogelij ke roestvorming in het stuur huis. Volgens Renault gaat het om een preventieve controle die gra tis zal worden uitgevoerd. Omdat de stuurinrichtingen onder de auto onvoldoende zijn afge schermd, kan er corrosie ont staan, vooral in die gebieden waar 's winters veel gepekeld wordt. Zonodig zullen de stuur inrichtingen worden vervangen en onder alle auto's zullen plastic beschermkappen worden aange bracht. Iri de Verenigde Staten en Ca nada zijn sinds begin dit jaar al 220.000 wagens gecontroleerd. De controle wordt nu uitgebreid tot andere exportmarkten. Wat de terugroepactie het concern gaat kosten kon de woordvoer der niet zeggen. Renault heeft dit jaar per maand ongeveer een mil jard frank, ongeveer 368 miljoen gulden, verlies geleden na een verlies van 12,5 miljard frank, 4,6 miljard gulden, in 1984. Renault 9 is in 1981 op de markt gekomen. De Renault 11 kwam twee jaar later. Over de he le wereld waren eind juni ander half miljoen Renault 9s en 900.000 Renault ll's gefabri ceerd. Een woordvoerder van Re nault zei dat er geen plannen zijn om ook de in Belgie en Spanje gebouwde voertuigen van het ty pe 9 en 11 terug te roepen. AMSTERDAM (GPD) - Minister Brinkman (welzijn, volksgezond heid en cultuur) heeft, op advies van het bestuur van het bedrijfs fonds voor de pers, besloten aan 10 dagbladen over 1982 en 1983 en aan twee dagbladen alleen over 1982 respectievelijk 1983 uitkeringen te verstrekken op basis van de com pensatieregeling voor dagbladen. Deze compensatieregeling werd speciaal met het oog op de bijzon dere problemen van de dagbladen ingesteld door de voormalige mi nister van CRM, Van der Louw. Het gaat om een experiment over de jaren 1981, 1982 en 1983. De re geling staat los van de al langer be staande mogelijkheid van gerichte financiële bijstand aan afzonderlij ke dagbladen, nieuwsbladen en opiniebladen. De compensatie-uitkeringen be dragen per jaar in totaal 15 miljoen gulden. Dat geld wordt verstrekt Financiële steun voor 12 dagbladen aan dagbladen die vooral door de zelfde faktoren (oplage in combi natie met geografische versprei ding) over die jaren verlieslijdend waren. Per blad kan maximaal 75 procent van het geleden verlies worden uitgekeerd. Bovendien is de hoogte van de uitkering aan elk afzonderlijk blad afhankelijk van het totaal van de geleden verliezen van dagbladen die compensatie hebben gevraagd en van de positie van elk blad ten opzichte van de oplage- en sprei- dingsdichtheidsgrenzen van de re geling. Over 1982 en 1983 worden com pensatie-uitkeringen verstrekt aan de volgende dagbladen Arnhemse Courant, Het Binnenhof. Leidse Courant, Nieuwe Noordhollandse Courant, Het Parool Dagblad Rijn en Gouwe, Rotterdams Nieuws blad, Trouw, De Waarheid en Win- schoter Courant. De Twentse Cou rant/Overijsselse Dagblad zal een uitkering alleen over 1982 ontvan gen en de Goudsche Courant een uitkering alleen over 1983 Aanvragen van een ander dag blad voor uitkeringen over beide jaren zijn nog in behandeling en het bedrijfsfondsbestuur zal de mi nister hierover nog van advies die nen. Binnenkort zal het bestuur de minister tevens adviseren over de vraag of de compensatieregeling dient te worden beëindigd dan wel - al dan niet op experimentele ba sis - kan of moet worden voortge zet. Uit de verkoopresultaten van Opel blijkt wel dat hel goed gaat met de verkoop van personenauto's. Op de Autorai, die begin dit jaar in Amster dam werd gehouden, werd dit al voorspeld. (foto anpi Met steun van Aegon en MIP HELMOND (ANP) - Een nieuw be drijf Dutch Plastics Industry DPI in Helmond gaat met ingang van volgend jaar verontreinigd afval- plastic voor hergebruik bewerken. De oprichting van het bedrijf wordt mede mogelijk gemaakt door deelnemingen van de partici patiemaatschappij van Aegon en de Maatschappij voor Industriële Projecten MIP. Dat heeft initiatief nemer en directeur van het nieuwe bedrijf C.Scheffelaar Klots dins dag meegedeeld. Dutch Plastics Industry k'an vol gens directeur Scheffelaar Klots economisch verantwoord draaien. "Dat is een eerste vereiste om vol doende geld bijeen te krijgen om te kunnen starten". Het nieuwe be drijf begint met de produktie in september 1986. De oprichting van Dutch Plas tics Industry vergt een investering van 15 tot 20 miljoen gulden. Ae gon en MIP dragen daar in aan zienlijke mate in bij. Over de pre- ciese omvang van de deelnemin gen wil Scheffelaar Klots niets zeg gen. De regionale ontwikkelings maatschappij Induma steunt het project onder meer met een bijdra ge van 4 ton. DPI gaat niet afbreekbaar plastic afval verwerken tot een bruikbare folie. Dat gebeurt via een milieu vriendelijk procédé,' dat niet is ge baseerd op nieuwe vindingen maar op het combineren van bestaande hoogwaardige apparatuur. Nu wordt dat vervuilde industriële af- valplastic over het algemeen ver brand. Het nieuwe bedrijf biedt in de beginfase werk aan ongeveer 35 mensen. Scheffelaar Klots heeft bewust voor Helmond gekozen in verband met de daar geldende IPR-premie en de lage electriciteitsprijzen. Het nieuwe bedrijf gaat per jaar voor 800.000 tot 1.000.000 gulden aan stroom verbruiken. Daarbij gaat Scheffelaar Klots uit van de ver werking van 6.000 tot 8.000 ton af val. Van de ongeveer 400.000 ton plasticafval die jaarlijks in Neder land wordt geproduceerd, is onge veer een kwart interessant om voor hergebruik te worden bewerkt, al dus Scheffelaar Klots. Die 100.000 ton afval kan ongeveer 50.000 ton nieuw plastic opleveren. "Het bedrijf zal van meet af aar veel aandacht besteden aan de ont wikkeling van nieuwe produkten. Het recyclen van afval is alleen maar interessant als het herwon nen produkt kan worden afgezet. Met de folie levert dat geen enkel probleem op. maar als we meer willen gaan verwerken zullen we meer produkten moeten kunnen maken", aldus Scheffelaar Klots. WASHINGTON (Rtr) - Het bestuur van het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten, de „Fed", heeft van officiële zijde scherpe kritiek gekregen op zijn plannen om overnemingen in het bedrijfsle ven te bemoeilijken door het ge bruik van zogenoemde .junk bonds" aan banden te leggen. Zo wel de regering als de Securities and Exchange Commission (SEC), die toezicht houdt op de effecten handel. heeft laten weten geen en kel heil in de voorstellen te zien. De aanduiding junk bonds wordt gebruikt voor schuldbewijzen met een hoog rendement die een groter dan normaal risico dragen doordat de activa van het over te nemen be drijf als onderpand gelden. Het ge beurt de laatste tijd steeds vaker dat ondernemingen zich via de uit gifte daarvan middelen verschaf fen om andere bedrijven over te nemen. De Fed is bezorgd over de schuldenlast die zich door deze praktijken in het bedrijfsleven op stapelt. Op 6 december kwam het bankbestuur met het voorstel voortaan te eisen dat een bedrijf tenminste de helft van het voor een overneming benodigde geld in contanten op tafel brengt. Deze nieuwe bepaling zou volgens de Fed volgende maand al van kracht kunnen worden. Het Amerikaanse ministerie van justitie, gesteund door de ministe ries van financiën, handel en ar beid, heeft hel bankbestuur in een commentaar op de plannen duide lijk gemaakt allerlei ongunstige ef fecten te verwachten. Het aantal pogingen tot overneming zal afne men, waardoor er binnen het be drijfsleven minder druk zal zijn om doelmatig te werken. Dat zal nade lig zijn voor de aandeelhouders, voor beleggers en voor de Ameri kaanse economie als geheel, aldus het ministerie. De SEC vroeg de Fed in een af zonderlijke brief het plan helemaal te laten varen of het weer „op de tekentafel te leggen" voor nadere studie. Deze instelling is overigens van oordeel dat de kwestie eerder thuishoort bij het Congres dan bij de centrale banken. Volgens de SEC zal uitvoering van de plannen leiden tot een reeks van rechtsza ken en allerlei onbedoelde econo mische gevolgen. Verder zullen niet alleen mingen tegen de zin van één der partijen worden bemoeilijkt, maar ook fusies met wederzijdse instem ming. DEN HAAG (ANP) Nederland gaat er van uit dat premier Lub bers, als vertegenwoordiger van het land dat het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap be kleedt, zal deelnemen aan de eco nomische wereldtop die in mei in Tokio wordt gehouden. Dit heeft een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) vandaag in Den Haag verklaard naar aanleiding van berichten dat de Verenigde Staten zich tegen de komst van premier Lubbers ver zetten. De Amerikaanse regering zou van mening zijn dat de EG al voldoende is vertegenwoordigd door de voorzitter van de Europese Commissie, het „dagelijks be stuur" van de Gemeenschap. De betrekkingen tussen de VS en het Europa van de Tien worden geken merkt door steeds scherper wor dende handelsconflicten. De RVD-woordvoerder verklaar de dat inderdaad de vraag is gere zen hoe de Gemeenschap in Tokio moet zijn vertegenwoordigd. Wie van de deelnemers aan deze top - de VS, Japan, Canada, Frankrijk, Engeland, West-Duitsland en Italië - deze vraag heeft opgeworpen wil de hij niet zeggen. Het is de eerste maal dat een eco nomische wereldtop wordt gehou den in een periode dat een klein land het voorzitterschap van de EG bekleedt en Lubbers zou daarom de eerste premier van een klein EG-land zijn die deze top zou mo gen bijwonen. Tot nu toe zijn alle topconferenties belegd in perioden dat een van de vier grote EG-lan den - Frankrijk, Italië, West-Duits land en Engeland - voorzitter was. Nederland heeft zich er jaren lang tegen verzet dat de grotere EG-landen, in „onderonsjes" met de VS, Canada en Japan, probeer den namens de Gemeenschap be paalde zaken te „bedisselen". Met steun van België en Luxemburg is het er ten slotte in geslaagd een in directe aanwezigheid, door de voorzitter van de Europese Com missie, te verzekeren Bankdirecteur werd terecht ontslagen na aannemen geld BREDA (ANP) - De Bredase recht bank vindt dat de bank Credit Lyo- nais haar voormalige filiaaldirec- teur drs. F. Bartels te Roosendaal in mei 1983 terecht op staande voet heeft ontslagen. De kantonrechter te Bergen op Zoom had dit ontslag eerder veroordeeld en Bartels een schadebedrag van 300.000 gulden toegekend. De bank was tegen dit vonnis in beroep gegaan Bartels werd ontslagen nadat was gebleken dat hu van t en Lilu nese klant 745.000 gulden had aan genomen. De bankdirectie vond dit ongeoorloofd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9