Stammenoorlog in Zuid-Afrika Hoessein in het hol van de leeuw Uitbarsting Etna Moskou wipt Victor Grisjin Kerstmis 1985 Botsing Zulu's en Pondo's: 59 doden Westduitse joden eisen van Flick smartegeld VRIJDAG 27 DECEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - Ernstige stammenonlusten tussen Zulu's en Pondo's in Umbum- bulu ten zuiden van de Zuidafrikaanse havenstad Durban hebben het kerstweekend zeker 59 slachtoffers gekost. Maar bewoners van het gebied Umbumbulu, die in paniek het strijdtoneel hebben verlaten, verklaarden gisteren dat het feitelijke aantal slachtof fers waarschijnlijk veel hoger zal liggen. De onlusten in Umbumbulu, een stammenreservaat op ongeveer 30 kilometer ten zuiden van Durban, braken uit op de vooravond van Kerstmis. Honderden Zulu's verza melden zich aan de Umbogintwini- rivier, welke de grens vormt met een gebied waar voornamelijk door Ruud de Wit Pondo's wonen, een onderstam van de Xhosa's. Vorige maand wa ren er in dit gedeelte ten zuiden van Durban, in Malagazi, ook reeds bloedige confrontaties geweest tussen de Pondo's en de Zulu's, waarbij toen 21 mensen omkwa men. Alleen de afgelopen twee maan- PLO wijst oproep van Moebarak af ABU DABI/KOEWEIT (Rtr./AP) - De Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO heeft woensdag de op roep van de Egyptische president Hosni Moebarak Israël te erken nen, afgewezen. In een vraaggesprek met een dagblad in de Verenigde Arabische Emiraten zegt Khalil al-Wazir, de tweede man binnen de militaire top van de PLO, dat de Egyptische oproep „deel is van de aanhouden de druk op de organisatie die moet suggereren dat de PLO in twee strijd verkeert over aanvaarding van VN-resolutie 242 Arafat ziek Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), is volgens betrouwbare in lichtingen ziek. Verwacht wordt dat hij in Tunesië zal worden be handeld door Russische artsen. Volgens zegslieden van de PLO in Koeweit zal Arafat zonodig naar Moskou vliegen om daar verder te worden behandeld. In Abu Dabi berichtte de krant al-Ittihad dat Arafat leed aan 'acute pijn door een ontsteking'. Buitenland kort ETA-moord De Baskische afscheidingsbewe ging ETA heeft woensdag de ver antwoordelijkheid ogeëist voor de moord op de ex-generaal van de Guardia Civil Juan Atares Pena, die maandag in het centrum van Pamplona werd doodgeschoten. In een verklaring aan enkele media in Bilbao zei de ETA dat de generaal was vermoord uit wraak voor de dood van Mikel Zabaltza, die onder geheimzinnige omstandigheden overleed nadat hij door de politie was opgepakt. Rellen Pakistan Bij ongeregeldheden in de Pakis taanse stad Lahore zijn woensdag tenminste 200 mensen gearres teerd. De politie ging betogers te gen de militaire regering met de wapenstok te lijf en gebruikte traangas. Ook in verscheidene an dere plaatsen in het land werden demonstraties gehouden tegen het militaire bewind van president ge neraal Mohammad Zia ul Haq. Bootvluchtelingen Vijftig Vietnamese bootvluchte lingen zijn vorige week in de Zuid- chinese Zee door piraten ver moord, zo heeft een woordvoerder van het VN-Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen verklaard. Leon Davico zei dat 30 vluchtelin gen die het er levend vanaf hadden gebracht, hun verhaal hadden ver teld aan de vertegenwoordiger van het commissariaat in de Maleisi sche hoofdstad Kuala Loempoer. Journalist vermist In Argentinië wordt sinds zon dag een Italiaanse journalist ver mist die al enkele jaren publiceer de over de geheime en inmiddels verboden Italiaanse vrijmetse laarsloge P2. De journalist, Jose Palozzi, werd zondag door een on bekende man meegenomen uit zijn huis en is sindsdien niet meer ge zien. P2 zou een tak in Argentinië hebben waarin vooral hoge militai re officieren actief waren. Libanon Voor het einde van dit jaar zullen de drie voornaamste Libanese mi lities een akkoord tekenen dat een einde moet maken aan de burger oorlog in Libanon. Sji'ietenleider Nabih Berri verklaarde gisteren dat hij, de leider van de Druzen, Walid Joemblatt, en de leider van de christelijke militie, Elie Hobei- ka, binnen vijf dagen hun handte kening zullen zetten onder het ak koord. Over de inhoud van het ak koord maakte hij niets bekend. den al zijn er zeker 110 personen in dit gebied gedood vanwege deze stammentegenstellingen. Volgens ooggetuigen daagden op een gege ven moment circa 2000 Zulu's een groep van 3000 Pondo's opnieuw uit en toen de Zulu's, uitgerust met traditionele wapens als speren, knotsen, bijlen en messen uitein delijk de rivier overtrokken, ont stond er een openlijke stammen oorlog, welke meer dan een dag duurde. Gistermorgen werd door de Zuidafrikaanse politie gemeld, dat de situatie onder controle was, maar de spanning in het gebied werd nog zeer groot genoemd. De massaal aanwezige politie, die de afgelopen drie weken reeds tot viermaal toe een confrontatie had weten te vermijden, patrouilleerde gisteren door het gebied en pro beerde er achter te komen, hoeveel slachtoffers de gewelddadigheden precies hebben geëist. Een groot aantal Zulu's had woensdag reeds zijn toevlucht ge nomen tot politiebureaus in de buurt uit angst voor de woede van de Pondo's, die in dit deel van de Natal in de meerderheid zijn. Gis teren werden ook honderd vijftig families naar Durban overge bracht, waar ze een voorlopig on derdak vonden bij het hoofdkwar tier van het Rode Kruis. Afrika altijd een groot probleem door het overtollige alcoholge bruik in de zwarte woongebieden, waardoor de gemoederen tussen de verschillende zwarte etnische groepen vaak tot gewelddadige uit barstingen leiden. Umbumbulu ligt overigens slechts twintig kilometer verwij derd van de badplaats Amanzimto- ti, waar maandagochtend vijf blan ken om het leven kwamën bij een bomontploffing in een winkelcen trum. Het in Zuid-Afrika verboden ANC heeft tot op heden nog niet de verantwoordelijkheid voor deze aanslag opgeëist, hoewel niemand eraan twijfelt, dat de aanslag is uit gevoerd door een ANC-guerrilla. Waarschijnlijk heeft deze de bom niet in opdracht van het ANC ge plaatst, maar op eigen gezag ge handeld. ROME - Een onverwachte uitbar sting van de Etna op Sicilië heeft in de kerstnacht één dode en veertien gewonden geëist. De altijd werkza me vulkaan ontwaakte plotseling met het gebruikelijke indrukwek kende vertoon van vuurwerk, dat tot aan de overkant van de Straat van Messina te zien was. door Hein ten Kortenaar Op een hoogte van ruim 2.000 meter ontstond een nieuwe krater, waaruit tonnen gloeiende lava langs de zuidelijke helüng omlaag stroomden. De lavagolf vloeide weg door de zogenaamde Valle del Bove, een onbewoond dal dat in de loop van de eeuwen in de berghel ling is uitgeslepen. Tegelijkertijd vernielde een vrij zware aardbeving aan de noordzij de van de berg een hotelletje waar een dertigtal gasten logeerde. Ge waarschuwd door enkele lichte schokken, die aan de aardbeving voorafgingen, waren de meesten al gevlucht. Juist toen enkelen van hen door de kou weer naar binnen waren gegaan, volgde de zwaarste schok die het hotel deed instorten. Hierbij werd een van de gasten door het puin bedolven. In de loop van de dag volgde nog een aantal lichtere schokken, die alleen onbe tekenende materiële schade aan richtte. De lavastroom langs de zuidelij ke helling, die over een breedte van 150 meter met grote snelheid omlaag stortte, kwam na anderhal ve dag tot stilstand, maar de des kundigen vrezen dat het risico van nieuwe uitbarstingen de komende dagen nog groot zal zijn. Vorige eeuw De vijandigheden tussen de Pon do's en de Zulu's dateren reeds uit de vorige eeuw. De trotse Zulu's, die algemeen de meest oorlogs zuchtige stam van Zuid-Afrika worden genoemd en die met circa 9 miljoen ook de grootste etnische groep vormen, staan bekend om hun haat jegens de Pondo's. Het is dan ook zeker, dat de stammenoor log te Umbulundi niets te maken heeft met de politieke problemen van Zuid-Afrika. De kerstperiode vormt in Zuid- Onlusten Tijdéns de kerstdagen kwamen opnieuw vijf personen om het le ven bij onlusten die een politieke achtergrond hadden. Drie mensen stierven in de Paarl, West Kaap, tij dens een confrontatie tussen UDF- aanhangers en AZAPO-leden. De laatste weken is het een aantal ma len tot zulke gewelddadigheden gekomen tussen de meer gematig de, multi-raciale UDF'ers en de ui terst links-radicale AZAPO'ers. Het vierde slachtoffer viel in de nieuwe woonwijk Kayalitsha bij Kaapstad en het vijfde in de mil- joenenwijk Soweto bij Johannes burg. In totaal raakten 14 mensen gewond bij politieoptredens, ter wijl nog eens dertien mensen wer den gearresteerd. ANC-leider Nelson Mandela bracht kerstmis in eenzame opslui ting door, zo heeft zijn echtgenote Winnie Mandela woensdag ver klaard na een bezoek aan haar echtgenoot in de Pollsmoor gevan genis. Volgens Winnie Mandela zijn het de somberste kerstdagen voor haar man in zijn 23-jarige ge vangenschap. MOSKOU (AP) - Victor Grisjin, leider van de Moskouse afdeling van de communistische partij, is dinsdag tijdens een speciale zitting afgezet. Dat gebeurde in aanwezig heid van partijleider Gorbatsjov. Verwacht wordt dat hij ook zijn ze tel in het Politbureau zal verliezen. In een kort communiqué meldde het persbureau Tass dat de 71-jari- ge Grisjin met pensioen is gegaan en vervangen door Boris Jeltsin (54). De laatste werd afgelopen juli benoemd tot partiisecreataris. Grisjin, die in 1967 werd be noemd tot het hoofd van de afde ling Moskou, is één van de laatste leden van de 'oude garde' van het politburo. De leden van dit gezel schap maakten allen carrière onder wijlen Leonid Brezjnev en zijn ver volgens onder Gorbatsjov één voor één op een zijspoor gezet of volle dig uitgerangeerd. Grisjins naam was verbonden met een aantal geruchten en schan dalen die betrekking hadden op Moskou's nieuwbouwprojecten. Eerder dit jaar werd door een par tijcommissie een onderzoek inge steld. Tass meldde dat tot de maat regel was besloten tijdens een vol tallige zitting van het partijcomité van Moskou. In het communiqué werd geen melding gemaakt van een dank woord voor Grisjins diensten als leider van nationale en locale par tij-organisaties. De afwezigheid hiervan duidt er in de regel op dat er sprake is van een onvrijwillig vertrek. Grisjin, geboren 18 september 1914 in de stad Serpukhov bij Mos kou, had de leiding van de centrale raad van vakbonden voor hij in 1967 de functie kreeg van eerste partijsecretaris in Moskou. Hij werd in 1971 volledig lid van het politburo, tien jaar nadat hij was benoemd tot kandidaat-lid. Zijn 24-jarig lidmaatschap van het polit buro, eerst als kandidaat en later als volledig lid, maken hem tot het lid met de langste staat van dienst in dit lichaam. Alleen Dinmukha- med Kunaev, de partijleider van Kazachstan, heeft een vergelijkba re staat van dienst omdat hij in het zelfde jaar als Grisjin tot volledig politburolid werd benoemd. Ook premier Ivan Oestian (46) van de Sowjet-republiek Moldavië verloor dindsag zijn fuctie „om ge zondheidsredenen". Oestian in Moldavië wordt opgevolgd door Ivan Kalin, 50, die sinds 1980 voor zitter van de Opperste Sowjet (par lement) van Moldavië is. Moldavië is een landbouwrepubliek met vier miljoen inwoners aan de grens met Roemenië. Het grootste deel van wat nu de Sowjet-republiek Molda vië is behoorde vóór 1940 tot Roe menië. In een oplage van 300.000 exem plaren is deze week het eerste boek verschenen met toespraken van partijleider Michail Gorbatsjov. Hoeveel exemplaren in Moskou Grisjin: geen dank zijn verspreid is niet bekend, maar bij de belangrijkste boekwinkels in de hoofdstad was het werk giste ren al uitverkocht. TEL AVIV - Koning Hoessein van Jordanië zal vermoedelijk al dit weekeinde een officieel bezoek brengen aan president Assad van Syrië. Dat meldden gisteravond de staatsradio's zowel uit Amman als Damascus. Beide regeringsleiders ontmoetten elkaar acht jaar gele den voor het laatst. Begin deze maand leverde de Syrische pre mier de uitnoding op het paleis van de vorst af. Het bezoek is van emi nent belang voor het verdere ver loop van het stagnerende vre desproces in het Midden Oosten. Door bemiddeling van Saoedie Arabie zochten beide landen enke le maanden geleden weer toenade ring tot elkaar. Jordanië en Syrië hadden tot dat moment nauwelijks enige betrekkingen van betekenis. De laatste jaren verslechterde de verhouding tussen Amman en Da mascus alleen maar, doordat ko ning Hoessein in de Golf-oolog de zijde had gekozen van het regime in Irak - een aartsvijand van Da mascus - en Syrië partij had ge trokken voor Iran. door Taco Slagter Weliswaar hadden de Saoedi's met het rammelen van de met olie dollars gevulde geldbuidel een be langrijk aandeel in de verzoening, maar van de Jordaanse vorst was daartoe het initiatief uitgegaan. Die stap was louter door politiek- opportunisme ingegeven. Hoes sein is er steeds meer van door drongen dat toekomstige vredes onderhandelingen met Israël slechts kans van slagen hebben, als het ten op zichte van Israël zeer vij andige Syrië onder bepaalde voor waarden bereid is een internatio nale vredesconferentie te gedogen. Labiel Bovendien is het pragmatisme van de koning ingegeven door het labiele politieke handelen van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) van Jasser Arafat. De PLO die in februuari van dit jaar met Amman een akkoord sloot gezame- lijk vredesinitiatieven te onderne men, heeft sinds die tijd geweigferd op grond van de VN-resoluties 242 en 338 Israel te erkennen, een fun damentele eis voor alle partijen in het vredesproces. Komt het Arafat binnen twee maanden niet over de lippen - pre sident Moebarak van Egypte heeft hem die limiet onlangs gesteld - dan is koning Hoessein er alles aan Paus Johannes Paulus II zwaait vanaf het balcon t zijn vele toehoorders op het plein. gelegen het vredesproces ook zon der de PLO door te zetten. De steun van vooral extreem-politieke Arabische landen, zoals Syrië, is daarbij onontbeerlijk. De vorst voelt er niets voor bij eventuele di recte onderhandelingen met Israël voor een „verrader van het Arabi sche ideaal' te worden versleten. Scepsis In Israël daarentegen heerst scepsis over het bezoek van Hoes sein aan Damascus. Politieke waarnemers in Jeruzalem zien, na het uitvallen van de PLO als se rieuze onderhandelingspartner, Syrië als een tweede obstakel voor Hoessein de weg van de vrede op te gaan. Geen Israëlische politicus gelooft erin dat president Assad het Arabisch-Israëlisch conflict via een dialoog wil bijleggen. Integen deel zelfs. Israël houdt er serieus rekening mee dat Syrië binnen niet al te lange tijd een oorlog zal force ren met als voornaamste front de door Israël geannexeerde Golan- hoogvlakte. Assad wil de door hem gehate PLO-leider Arafat een hak zetten door Hoessein over te halen hem letterlijk uit Jordanië te schoppen en de koning onder druk zetten slechts onder de voorwaarden van Damascus met een internationale vredesconferentie in te stemmen. Een half jaar geleden overheer ste het optimisme in Israël ten aan zien van de vooruitgang in het vre desproces. Op de drempel van het nieuwe jaar is het enthousiasme voor een finale regeling van het conflict in de joodse staat behoor lijk getemperd. De ontmoeting tus sen Hoessein en Assad heeft dat al leen maar versterkt. ROME/BETHLEHEM (AP) - Paus Johannes Paulus II heeft woens dag in zijn jaarlijkse kerstbood schap, 'Urbi et Orbi', gezegd dat de wereld 'op schandalige wijze' wordt geteisterd door schendingen van de mensenrechten, honger, ar rogantie en onderdrukking. Terwijl hij zichzelf bestempelde als 'de bisschop van Rome, de op volger van Petrus en één van de mensen die op het einde van het tweede decennium zijn pelgrimage maakt', zei hij de woorden van Je zus te willen plaatsen in de 'con text van de tekenen en de behoef ten van onze tijd'. De paus voerde het woord tot on geveer 30.000 gelovigen die waren verzameld op het plein voor de St. Pietersbasiliek. Hij gaf de aanwezi gen in 51 talen de kerstgroet. Daar voor droeg hij in de basiliek voor ongeveer 10.000 gelovigen een mis op, de derde in 24 uur. Duizenden pelgrims uit de hele wereld hebben in Bethlehem de geboorte van Christus gevierd met een nachtmis in de St. Catherina- basiliek. De mis werd ten over staan van 2.000 mensen opgedra gen door een groep geestelijken in kleurrijke gewaden, onder leiding van de Latijnse patriarch van Jeru zalem monsigneur Giacomo Giu seppe Beltritti. Buiten de 6de- eeuwse kerk, die staat op de plek waar Christus zou zijn geboren, stonden nog 3.000 mensen die de mis konden volgen op een groot te levisiescherm. De hele dag voor kerstmis had den feestelijkheden plaats gehad op het Kribbeplein, dat zwaar werd bewaakt door 350 gewapende Is raëlische soldaten en leden van het politiekorps van Bethlehem. Het was de 19de kerstviering sinds de Westoever door Israël werd bezet. De feestelijkheden begonnen met een processie van Palestijnse padvinders. Later gaf de christelij ke burgemeester van Bethlehem, Elias Freij, een receptie, die werd bijgewoond door premier Shimon Peres, minister van defensie Jitzak Rabin en twee andere Israëlische ministers, als blijk van de Israëli sche bereidheid om in de toekomst voor vrede te onderhandelen met gematigde Palestijnse leiders als Freij. De directeur van het plaatselijke verkeersbureau George Samoui vertelde dat deze kerst minder toe risten naar "Bethlehem waren geko men, hetgeen volgens hem het ge volg was van de terroristische aan slagen die de mensen bang hebben gemaakt. In Nazareth, waar de geboorte van Christus aan Maria kenbaar werd gemaakt, woonden 3.500 pel grims een mis bij in de Kerk van de Mariaboodschap. BONN - De Westduitse joodse ge meenschap wil zes tot acht miljoen mark van Friedrich Karl Flick. De voorzitter van de joodse centrale, Nachman, stelt vandaag in een in- door Hans Hoogendijk terview met het Keulse blad Ex press dat de joden de miljoenen ei sen als schadevergoeding voor de dwangarbeid die zij in de Tweede Wereldoorlog voor bedrijven van Flick hebben verricht. De Westduitse industrieel Flick heeft zijn concern voor vijf miljard mark verkocht aan de Deutsche Bank. „Gezien de miljarden die Flick nu krijgt is dit maar een klei nigheid", zei Nachmann. De vader van de huidige Flick, Friedrich Flick, had de nazi-minis ter Hermann Goering onder meer geholpen bij de opbouw van het nazi-paradepaardje, de staalfabrie ken Stahlwerke Salzgitter. Goe- Pleidooi voor vrijlating Hess BONN (AP) - De Westduitse president Richard von Weizsac- ker heeft dinsdag opgeroepen tot de vrijlating van Rudolf Hess, de gewezen rechterhand van Adolf Hitler. De 91 jaar ou de Hess is de enig overgeble ven bewoner van de Spandau- gevangenis in Berlijn De bondspresident erkende dat Hess 'geenszins een voor vechter van de mensenrechten of vrijheid' was en dat zijn ver oordeling tot levenslang tijdens de processen van Neurenberg 'overeenstemt met ons rechts gevoel. 'Maar Hess zit nu al 44 jaar gevangen', zei Von Weizsacker, die de interneringsperiode van Hess in Engeland daarbij mee telde. 'Hij is oud en heeft geen aardse verwachtingen meer,' aldus het Westduitse staats hoofd. ring hielp daarna Flick om de be zittingen van de Tschechoslowaak- se joodse familie Petschek in te lij ven. De Petscheks waren eigenaars van een derde van de Duitse bruin- kolenvoorraad. Ook in veel andere gevallen voegde Flick joodse be drijven aan zijn bezit toe zonder daarvoor een fractie van de waarde te betalen. Kort voor het einde van de oor log beschikte Flick over het groot ste particuliere industrie-impe rium van nazi-Duitsland. Tiendui zenden dwangarbeiders werkten onder de meest afschuwelijke om standigheden in zijn fabrieken. Schadevergoeding heeft Flick nooit betaald. De eis van de joodse gemeenschap is nu in eerste in stantie gericht aan de Deutsche Bank, die aan de verkoop.van het Flickbezit miljarden lijkt te gaan overhouden. ADVERTENTIE MEUBELS VOOR HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: Origineel leder kameelzadel van I 240,-- voor t 120,-; prachtige eiken secretaire van I 795,-- voor f 398,-; eiken t.v.-meubel met videomogelijkheid van t 538,- voor 1 269,-; 4 zware grenen stoelen met eethoektafel van t 1.196 - voor I 598,-; eiken wand. 2Vt deel, van I 2.475,- voor i 1.238,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art Geopend vandaag en morgen en vanaf dinsdag, volgende week t/m zaterdag vanaf 11 uur 's morgens behalve nieuwjaarsdag, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. PEKING (RtrVAFP) - De passa giers en de bemanning van een vo rige week gekaapt Sowjet-passa- giersvliegtuig hebben China in middels verlaten en zijn ongedeerd naar de Sowjet-Unie teruggekeerd. Dit heeft een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken in Peking woensdag bekendge maakt. Volgens de functionaris was het toestel vorige week donderdag in de Sowjet-Unie gekaapt en geland in China's meest noordelijke pro- Kaping Sowjet-Unie vincie, Heilongjiang. De woord voerder wilde niet meedelen door wie de kaping was uitgevoerd en wat er met het vliegtuig was ge beurd. Oosteuropese diplomaten in Pe king hebben gezegd dat het toestel, een Antonov-24, bezig was aan een vlucht met bestemming Noord-Ko- rea. Er waren ongeveer 50 passa giers en bemanningsleden aan boord. Een krant in Hongkong heeft gemeld dat de kaper bewa pend was met een mes. De Chinese autoriteiten zouden nog niet heb ben besloten wat ze met hem zou den doen. De Sowjet-Unie heeft Peking in middels bedankt voor de samen werking by de afhandeling van de kaping, aldus een bericht van TASS. Het was de eerste maal dat de Sowjet-media melding maakten van de kaping. Hulpverleners waren snel ter plekke nadat een hotel aan de voet van de vulkaan was ingestort (foto's ap/epai

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7