CDA sceptisch over wet VVD 'Situatie op Antillen is slecht' Wild bevrijdingsfront vernielt kerstschotels van restaurants mmn Voorstel gelijke behandeling Verkeersiïsico is op plattelandsweg groter Beatrix: 'aller inzet' bij jeugdwerkloosheid VROUW KOMT OM BIJ OA GELIJK Marinier op Aruba verongelukt Twee jongens in zwembad verdronken Geen wijkplaats voor ontvoerders van Heineken Korthals Altes wil snel nieuwbouw gevangenissen DUBBELDEMAN glas Bel 071-220907 Drie criminelen ontsnappen uit gevangenis Bedrijfsleider doodgeschoten Geen oorlogs uitkering voor homo's VRIJDAG 27 DECEMBER 1985 DEN HAAG (GPD) - Het CDA heeft uiterst terughoudend gereageerd op de uitnodiging van coalitiepartner WD om samen met de PvdA een initiatiefvoorstel voor een anti discriminatiewet in te dienen. De liberalen hebben een voorlopig wetsvoorstel (concept- wet) opgesteld, dat bedoeld is om discriminatie naar ras, seksuele geaardheid, geslacht en burgerlijke staat zoveel mogelijk uit te bannen. Dat geldt dan speciaal voor arbeid, lonen, huisvesting, dienstverlening en onderwijs. WAGENINGEN (ANP) - De kans om als verkeersdeelnemer betrok- ken te raken bij een ongeluk, is op plattelandswegen vijf keer groter dan op doorgaande provinciale- en rijkswegen. Vooral het aantal 'en kelvoudige ongelukken', waarbij maar één weggebruiker is betrok ken, is op plattelandswegen opval lend groot. Ook gebeuren er rela tief meer ongelukken bij uitritten en op spoorwegovergangen van plattelandswegen dan van andere wegen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding (ICW) van de Directie Landbouwkundig Onder zoek in Wageningen, in samenwer king met de Stichting Wetenschap- pelijk Onderzoek Verkeersveilig heid. Volgens het ICW brengen vooral wegkenmerken als bochten, beperkt uitzicht, uitritten en aan sluitingen met andere wegen een verhoogd risico voor de wegge bruikers met zich mee. Het plattelandswegennet vormt met een totale lengte van 42.000 verharde weg meer dan 75 procent van de totale weglengte buiten de bebouwde kom. Behalve door landbouwvoertuigen wordt daar van de laatste jaren ook steeds meer gebruik gemaakt door perso nenauto's van bewoners en re creanten en door zwaar vrachtver keer, dat bedrijven bevoorraadt en produkten ophaalt. De enkelvoudige ongelukken (bijvoorbeeld botsingen tegen bo men of andere berm-obstakels) vormen volgens de onderzoekers met 40 procent de belangrijkste ca tegorie van ongelukken op platte landswegen. Het meer aanbrengen van zogenoemde 'visuele geleidin gen' (bijvoorbeeld waarschuwings tekens en borden, maar ook paal tjes in de berm)) zullen volgens het ICW een gunstige invloed hebben en de risico's verminderen. Dat geldt met name voor plaat sen die volgens de onderzoekers extra gevaarlijk zijn, zoals bij uit ritten, bij bochtige stukken en bij stukken met een gering zicht. Inzicht in de aantallen en soorten ongelukken op plattelandswegen en de toedracht ervan kan volgens de onderzoekers bijdragen aan het opstellen van richtlijnen voor een veiliger wegontwerp en daardoor tot een veiliger wegverkeer. Het CDA heeft 'heel duidelijke twijfels' over het voorstel van de WD. De christen-democraten vin den dat er eerst advies moet wor den gevraagd aan de Raad van Sta te over de vraag of grondwettelijke rechten en vrijheden in het WD- voorstel niet in het gedrang ko men. Ook vraagt het CDA zich af of gelijke behandeling wel dwingend door de overheid kan worden voor geschreven, en of de WD er niet beter aan had gedaan eerst voor stellen van het kabinet af te wach ten. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer zegt 'zorgvuldige aandacht' aan het VVD-plan te willen schen ken. Het kabinet-Lubbers heeft al bij herhaling geprobeerd zelf met een voorstel voor een wet gelijke be handeling te komen, maar is daar tot nu toe niet in geslaagd. Dat komt door fundamentele menings verschillen tussen de CDA- en WD-bewindslieden. Het grote struikelblok in de discussies is de vraag hoe het in artikel 1 van de grondwet vastgelegde,discrimina tieverbod zich moet verhouden tot andere grondwettelijke zaken als de geestelijke vrijheid en de vrij heid van onderwijs. School De WD-fractie maakt in haar concept-voorstel een uitzondering voor kerkgenootschappen. Verder zou een christelijk schoolbestuur leerkrachten moeten kunnen ont slaan die onder schooltijd bijvoor beeld openlijk uitkomen voor hun homoseksualiteit. Maar als een leerkracht op school niet voor een homoseksuele relatie uitkomt, is er ook geen ontslaggrond, meent de WD. Behalve voor homoseksualiteit wil de WD ook komen tot regels tegen discriminatie naar geslacht, burgerlijke staat en gezinsverant- woordlijkheid op het gebied van arbeid, lonen, dienstverlening en onderwijs. De WD meent dat dat in een afzonderlijke wet moet wor den geregeld, en dat niet kan wor den volstaan met een verscherping van het wetboek van strafrecht. De belangenorganisatie van ho- HILVERSUM (ANP) - Alle oor spronkelijkheid, alle fantasie, aller inzet is nodig om te voor komen dat een hele- generatie verloren zou raken. Met deze zin ging koningin Beatrix in haar kersttoepraak op Eerste Kerstdag in op de gevaren van de werkloosheid voor met na me de jeugd. Zij zei dat het woord 'onmogelijk' op dit ge bied niet snel in de mond mag worden genomen, omdat het oplossen van de jeugdwerk loosheid een uitdaging vormt voor de hele samenleving. In haar toespraak wees de ko ningin er nog eens op dat het afgelopen jaar was opgedragen aan de jongeren: 1985 was Jon- gerenjaar. Voor die jonge men sen blijkt het soms moeilijk een eigen stem te laten horen. Daar bij wordt de dialoog tussen de generaties belemmerd door verschillen in ervaringswereld en door misverstanden, aldus de vorstin Jongeren hebben volgens Beatrix ruimte nodig en sym pathie. Wie de jeugd geen ver trouwen schenkt, schrijft de toekomst af. Van vertrouwen getuigt niet de uitdrukking 'verloren generatie' waarmee de jeugd soms wordt geken schetst: 'een generatie zonder kansen'. En daarin mogen wij nooit berusten, zei de koningin, want iedere generatie heeft recht op nieuwe kansen, op ei gen mogelijkheden. GOUDA (ANP) - Bij een verkeersonluk in Gouda is woensdagmorgen een 36-jarige vrouw uit Rijssen om het leven gekomen. Zij zat met haar echtge noot en twee kinderen in een auto die in het water terechtkwam. Het gezin ging op familiebezoek. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de bestuurder vermoede lijk de stoeprand geraakt en is, toen hij deze fout probeerde te corrigeren, met zijn auto tegen een verhoging lussen rijbaan en fietspad gebotst. Vervolgens kwam de auto op zijn kant in het water langs de kant van de weg terecht. De politie was binnen twee minuten ter plekke en bevrijdde de inzitten den. Voor de vrouw kwam de hulp echter te laat. Zij overleed in de loop van de dag in een Gouds ziekenhuis. Haar 36-jarige echtgenoot en kinde ren van acht en zes jaar werden in zorgwekkende toestand naar zieken huizen in Rotterdam overgebracht. Foto (ANP): de auto van het gezin wordt uit het water gesleept. ORANJESTAD (ANP) - Op Aruba is maandag de Nederlandse dienst plichtige marinier L.J. van der Eijk omgekomen na een verkeersonge val. De eveneens bij het ongeval betrokken dienstplichtig marinier C.C. Cremer raakte zodanig ge wond dat een voet moest worden afgezet. De twee reden op een motorfiets, toen zij werden geschept door een auto. De bestuurder reed door, maar kon later worden aangehou den. Het ongeval had plaats in San Nicolas, op het oostelijk deel van het eiland. Cremer is een zoon van de be kende Nederlandse schrijver Jan Cremer. mofielen, het COC, de onderwij zersbond ABOP en het Humanis tisch Verbond vinden, dat de libe ralen al 'direct concessies' hebben gedaan aan het CDA door de moge lijkheid van ontslag van homosek suele leerkrachten open te houden. Het Gereformeerd Politiek Ver bond daarentegen meent, dat de WD de christelijke schoolbestu ren nog te veel aan banden legt, en daarmee 'breekt met een eeuwen lange traditie van geestelijke vrij heid'. UTRECHT (ANP) - De 13-jarige Mark Gerritsen en de evenoude John Doleweerd uit Driebergen zijn dinsdagmiddag in hun woon plaats in zwembad De Zwoer ver dronken. Volgens de politie waren de jongens in een instructiebad aan het spelen. Met hun hoofd on der water klemden zij met hun rug een aan de zijkant bevestigd roos ter af, dat dient voor de afvoer van vervuild water. De jongens kwa men daarbij aan het rooster vast te zitten. Met enige moeite haalden personeelsleden de jongens uit het water. Ze bleken toen al te zijn overleden, aldus de politie. PARIJS (GPD(ANP) - Een Zuida merikaans land dat eerder bereid was twee Heineken-ontvoerders op te nemen, heeft die toezegging weer ingetrokken. Beide mannen zijn niet meer welkom. De twee ontvoerders van biermagnaat Hei neken en zijn chauffeur Doderer zitten al weer geruime tijd in een motel in het Noordfranse Beau- vais. De twee zijn daar in afwachting van de uitkomst van een juridisch steekspel in Nederland. Als ze van uit Frankrijk worden uitgeleverd kunnen ze alleen worden vervolgd voor schriftelijke bedreiging. Ne derland heeft daarom een uitleve ringsverzoek ingetrokken en de rechter heeft dat vorige week goed gekeurd. De Franse radio meldde gisteren, dat drie veiligheidsfunctionarissen Heineken, die de twee ontvoer ders in de gaten hielden, het motel waarin ze zaten, hebben verlaten. Ze logeerden in hetzelfde etablis sement waar ook de ontvoerders tijdelijk onderdak hebben. De pri- vé-bewakers zijn nu verkast naar een 300 meter verderop gelegen hotel. Over de reden van hun 'ver huizing' is niets meegedeeld. Een werknemer van het Juliana-restaurant in Utrecht gooit voedsel dat door het 'Wild Bevrijdingsfront' was besmeurd met ammoniak en verf, in de afvalcontainer. Op de achtergrond de opengebroken koelcel. (foto anp» UTRECHT (GPD) - Nooit meer hoopt Huub Kox, eigenaar van res taurant Juliana aan de Amster damsestraatweg in Utrecht, 'die el lende' mee te maken. In de nacht vóór Kerstmis heeft het 'Wild Be vrijdingsfront' in een koelruimte naast het restaurant flink huisge houden. Zo'n driehonderd kerst- menu's en 150 afhaalschotels met hors d'oevres werden met verf be spoten of besprenkeld met ammo niak. Dagen werk voor een hele keukenploeg werd in enkele minu ten ongedaan gemaakt. Op Eerste Kerstdag 's ochtends om half elf trof personeel van 'Juliana' in de koelruimte alleen nog maar een ravage aan. Kant-en- klare schotels waren totaal ver nield. Verbijstering en ontredde ring. Huub Kox: „We hebben alles weggegooid. Met het voltallige per soneel en de hulp van collega's zijn we maar opnieuw begonnen". Ruim drie uur eerder had het personeel van hotel-restaurant Pays Bas aan het Janskerkhof in Utrecht eveneens een enorme ra vage aanghetroffen in de keuken. Een gedeelte van de voor een groot deel uit chocolade bestaande nage rechten was met verf bespoten. Van chocola gemaakte showstuk ken waren in elkaar geslagen. Ijs kasten, vrieskisten en borden wa ren bespoten met, zoals eigenaar De Gast zegt, 'een of ander teken. Een rondje met een Y erin. Ik weet ook niet wat het betekent'. Boven dien waren alle koel- en vrieskas ten opengezet. De inhoud - bon bons, cake, taart, marsepein, em mers soep - kon worden wegge gooid. Ook hadden de actievoer ders alle branders van de gasstel len meegenomen, zodat er niet meer gekookt kon worden. Pas 's middags kreeg 'Pays Bas' van een restaurant uit Nijmegen tien pas sende branders en konden de koks weer aan de slag. Merkteken In restaurant Juliana lieten de daders duidelijk hun merkteken achter. Het 'Wild Bevrijdingsfront' is, naar wordt vermoed, een mili tante afsplitsing van het Dierenbe vrijdingsfront. Het Algemeen Ne derlands Persbureau (ANP) ont ving een telefoontje van deze, tot nu toe onbekende, groepering nog vóór de ravage in de restaurants was ontdekt. In 'Pays Bas' werd geen naam achtergelaten, maar de politie sluit niet uit dat ook hier het 'Wild Bevrijdingsfront' aan het werk is geweest. De actiegroep heeft verklaard ge noeg vegetarisch voedsel te heb ben meegenomen om zo'n 30 men sen een goede kerstmaaltijd te be zorgen, die zich dat anders niet zouden kunnen veroorloven. Bo vendien hebben de actievoerdes gezegd dat „de dames en heren rij kelui die reeds gereserveerd had den in deze restaurants, het ook met een vegarische maaltijd moe ten stellen, omdat het vlees met verf is bespoten". De daders kwamen restaurant 'Juliana' binnen door over een muur te klimmen en de deur van een koelgebouwtje naast het res taurant te forceren. Bij 'Pays Bas' werden aan de achterkant van het hotel-restaurant twee deuren ge forceerd. De koelcel, waar al ge deelten van het kerstdiner klaar stonden, werd niet gevonden. Schade In het Julianarestaurant was de schade het grootst. Buiten de tijd en moeite die in de kerstdiners zijn gestoken, bedraagt alleen al de schade aan het materiaal zo'n 40.000 gulden. Huub Kox: „Som mige onderdelen van het kerstdi ner hebben we niet meer kunnen maken, daar zit drie dagen werk in. Dat haal je niet meer in, ook al krijg je nog zo veel hulp van colle ga's. Maar dank zij die hulp hebben we toch een heel goed kerstdiner kunnen geven. De honderd vijftig afhaalschotels die we klaar hadden staan, hebben we kunnen leveren". Kox en zijn personeel hebben de nacht van Eerste op Tweede Kerst dag doorgewerkt. Er werd in het restaurant geslapen en er werd wacht gelopen om het restaurant en in het Julianapark. Ook de poli tie surveilleerde extra. Bij 'Pays Bas' gebeurde iets soortgelijks. SCHIPHOL (ANP) - De situatie in de huizen van bewaring op Aruba, Bonaire en Sint Maarten is zo slecht dat op zeer korte termijn be slissingen moeten worden geno men over de noodzakelijke nieuw bouw. Minister Korthals Altes (jus titie) die dit dinsdagmorgen op Schiphol meedeelde na zijn aan komst uit de Antillen, zei dat hij met zijn collega De Koning, belast met Antilliaanse aangelegenheden, hierover besprekingen zal gaan voeren. Deze moet dan begin ja nuari, als hij een bezoek aan de An tillen brengt, 'knopen kunnen doorhakken'. Korthals Altes verklaarde dat de toestand rond de huizen van bewa ring 'zo niet langer kan'. Op Aruba en Sint Maarten moe ten nieuwe huizen van bewaring worden gebouwd die plaats kun nen bieden aan ongeveer negentig gedetineerden; op Bonaire gaat het om een inrichting die twintig gede tineerden moet kunnen huisves ten. Nederland zal deze nieuw bouw mede financieren. Wat de bouw van een nieuwe ge vangenis op Aruba betreft zijn de meningen over hoe dit gebouw er uit moet komen te zien, niet een sluidend. De wensen van Aruba betekenen volgens Korthals Altes zowel hogere bouwkosten als ho gere exploitatiekosten dan wan neer zou worden gebouwd volgens de Nederlandse voorstellen. Hij zei overigens wel sympathie te heb- Korthals Altes: knopen doorhakken (foto gpdi ben voor de wensen van Aruba. De autoriteiten willen een gebouw dat lijkt op de gevangenis van Cura cao. Dit gebouw kent de mogelijk heid voor gedetineerden om in de buitenlucht veel tijd gemeen schappelijk door te brengen. „De situatie van een gevangenis in de tropen is nu eenmaal anders dan bij ons. Ook de opvattingen ten aanzien van privacy verschillen sterk. Ik heb bepaald sympathie voor de Arubaanse bouwplannen", aldus de minister, die het grootste probleem zag in de jaarlijks terug kerende, hogere exploitatiekosten. Voorarrest In het huidige huis van bewaring op Aruba zitten behalve mensen in voorarrest ook veroordeelden die een straf tot acht maanden moeten uitzitten. Veroordeelden die lange re straffen opgelegd hebben gekre gen, worden tot nu toe overge bracht naar de gevangenis op Cu racao, volgens Korthals Altes een zeer goed geoutilleerd gebouw. Na 1 januari, wanneer Aruba een apar te status binnen het koninkrijk krijgt, zullen alle delinquenten op Aruba hun straf volledig op dit ei land moeten uitzitten. Een tweede onderwerp van ge sprek tijdens het bezoek van de be windsman betrof het gebrek aan mankracht bij de politie, in het bij zonder op Aruba. Korthals Altes heeft zijn gastheer, de demissionai re minister van justitie Navarro, toegezegd in Nederland te zullen nagegaan of Antilliaanse politie mensen gerichte cursussen kun nen krijgen aan onder meer de re chercheschool en de kaderschool gemeentepolitie. Volgens Korthals Altes bestaat er op alle eilanden zo wel kwalitatief als kwantitatief een personeelstekort bij de politie. Dat gaat vooral ten koste van de kwali teit van de recherche, zei hij. Detachering De bewindsman is niet tegen het stationeren van Nederlandse poli tiemensen op Aruba om de tekor ten daar zoveel mogelijk teniet te doen. In tegenstelling tot het verle den, toen de stationering van Ne derlandse politiemensen bij de An tilliaanse politie geen gunstige re sultaten opleverde, zei Korthals Al tes nu dat indien er goede afspra ken worden gemaakt, dit een van de oplossingen voor het probleem op Aruba zou kunnen zijn. Korthals Altes zei verder te ho pen dat Aruba en de landsregering van de Antillen zeer spoedig af spraken kunnen maken over een tijdelijke detachering van Neder landse politiemensen op Aruba na de status aparte. Een deel van deze politiemensen heeft te kennen ge geven Aruba te willen verlaten. De ze zaak kan echter pas worden ge regeld als de Antillen-van-de-vijf en Aruba een nieuwe regering heb ben. ADVERTENTIE 24 uur service voor bedrijven ALKMAAR (ANP) - Drie gedeti neerden zijn dinsdagmiddag ont snapt uit de Alkmaarse gevangenis Schutterswei. Adjunct-directrice N.A. Steenstra sprak van „een goed voorbereide actie die al we ken lang in de lucht hing". In de gevangenis circuleerden volgens haar zelfs geruchten dat zeven tot acht gedetineerden zouden probe ren te ontvluchten. Volgens mevrouw Steenstra heeft de bewaking van Schutters wei de afgelopen week drie vlucht pogingen verijdeld waarbij onder meer een over de gevangenismuur hangend touw werd gevonden. Ook is vastgesteld dat aan de bui tenkant aan tralies van Schutters wei is gezaagd. Een van de drie gedetineerden overmeesterde dinsdagmiddag de werkmeester van het magazijn van Schutterswei, waarna een van de anderen met behulp van een vork heftruck in het magazijn een getra lied raam met kozijn uit de muur ramde. Het drietal vluchtte vervol gens met behulp van een ladder via het dak en verdween in een gereed staande vluchtauto. Ondanks een urenlange zoekactie van de politie in de omgeving ontbrak van hen vanochtend nog elk spoor. Een van de ontsnapten is een 34- jarige, beruchte Hagenaar die een herroepen voorwaardelijke invrij- heidsstelling uitzat die tot 7 maart zou duren. Hij kwam in de strafge vangenis van Scheveningen te recht nadat hij zich in de proeftijd van een voorwaardelijke celstraf wegens diefstal met geweldpleging opnieuw aan een soortgelijk delict schuldig had gemaakt Volgens mevrouw Steenstra ver loor hij onlangs een kort geding voor de president van de Haagse rechtbank waarin hij strafonder breking had gevraagd om zijn door een brand getroffen vriendin te kunnen bijstaan. Na het kort ge ding werd hij overgeplaatst naar Alkmaar. De twee andere ontsnapten zijn een 26-jarige man uit Tilburg, die een straf van tien jaar uitzat we gens diefstal met dodelijke ge weldpleging, heling en afpersing, en een 38-jarige man uit Heerlen, die een straf uitzat tot juni 1988 we gens een reeks diefstallen. HELMOND (ANP) - De 30-jarige L. Coppens uit Rosmalen is woens dag in een ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij op Kerstavond had opgelopen bij een overval in Helmond. De man werd neergeschoten toen hij probeerde te verhinderen dat twee overval lers er vandoor gingen met de dag opbrengst van de kledingzaak waarvan hij bedrijfsleider was. De politie heeft inmiddels twee ver dachten, 30 en 41 jaar oud en alle bei uit Helmond, aangehouden, maar zij ontkennen. Een woord voerder van de Helmondse ge meentepolitie heeft dat gisteren meegedeeld. De overval voltrok zich toen de bedrijfsleider samen met een colle ga een geldcassette met daarin de dagopbrengst (9.000 gulden) in de nachtkluis van een bank wilde de poneren. Toen de slachtoffers de overvallers te lijf wilden gaan vuurde een van van hen vier scho ten af. Coppens raakte daardoor le vensgevaarlijk gewond. Een opera tie mocht niet meer baten. AMSTERDAM (ANP) - De belan genorganisatie voor homoseksue len COC is „bijzonder ongelukkig" dat staatssecretaris Van der Reij- den de Wet Uitkeringen Vervol gingsslachtoffers (WUV) niet wil laten gelden voor mensen die van wege hun seksuele geaardheid zijn vervolgd. Volgens Van der Reijden valt niet aan te tonen dat er in Ne derland ook in deze categorie in de oorlogsjaren van vervolging spra ke is geweest. Het COC spreekt dat tegen en zegt dat de staatssecretaris zijn toe zegging niet is nagekomen om een onderzoek in te stellen. „Wij weten dat in die tijd in 54 gevallen men sen om die reden tot gevangenis straffen zijn veroordeeld. Dat ge beurde door Nederlandse rechters op grond van de aangepaste Duitse wetgeving. Er was dus wel degelijk sprake van vervolging met als doel homoseksualiteit te bestrijden", al dus COC-voozitter Koopmans. Dat dit niet op grotere schaal is ge beurd, is volgens hem het gevolg van het verloop van de oorlog.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5