Nieuw kunstreisboek degelijk naslagwerk Deel over Zuid-Holland verschenen Piano- recitals Golden Earring naar Leiden bij K&O Jongeren met 'Hootenanny' KIJK UIT VRIJDAG 27 DECEMBER 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 27 LEIDEN - Het begon heel mooi. Tussen 1940 en 1953 verschenen vier kunstreisboekjes op de markt. Elk deeltje bevatte veel gegevens, op dundrukpapier, over oude ge bouwen in een aantal provincies van ons land. Initiatiefnemer: de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg. Naar buitenlands voorbeeld had men besloten tot de uitgave van reisboekjes "die men in de zak kan steken". Immers, zo werd de eerste druk toegelicht: "Wie eens een uur over heeft in een vreemde stad, of op een autotocht door hem onbekende dorpen komt en wil weten of er iets mooi of merkwaardigs te zien is, zou wel graag een handig boekje bezitten, dat hem wat meer vertelt dan de gewone reisgidsen doen". Zeer juist gezien, zo bleek al spoedig uit de verkoojffcijfers. De gidsjes zou den herdruk na herdruk beleven. En toen werd het nog mooier. Bij de vierde, herziene druk werden de deeltjes samengevoegd in één band. Dat was overigens al vanaf het begin de bedoeling geweest! Dit eendelige kunstreisboek werd ook weer een paar keer herdrukt. In 1977 was er dan de zevende, bij gewerkte druk: dat werd helaas een boekje dat te dik was (4.5 cm) om nog handzaam te zijn, en slecht gebonden bovendien. Waarom was niet wederom gekozen voor dun drukpapier? En nu ligt dan de achtste druk in de winkel. Althans: de eerste twee delen in de in totaal élf delen die het Kunstreisboek zal omvatten (in 1988). U heeft het al geraden: aan elke provincie wordt één deel ge wijd. Dat zal dan alles bij elkaar al gauw een kwart meter boek wor den (circa 3000 pagina's), voor de totaalprijs van pakweg 350 gulden! Een hele som duiten, waarvoor u dan echter géén "rijk geïllu streerd" bibliotheekje, nóch een "praktische gids" heeft, ook al wordt de nieuwe druk merkwaar dig genoeg met die omschrijvingen aangeprezen. Verdient het Kunstreisboek zijn naam nog wel? En zal het de pu blieke belangstelling krijgen die zijn voorgangers kregen? Wat dit laatste betreft: ik vrees dat wel eens wat kan gaan tegenvallen. Im mers: het Kunstreisboek in zijn nieuwe vorm is, zoals gezegd, geen praktisch gidsje meer dat je zo in je zak steekt. De boeken zijn te zwaar - zo heeft het deel over Zuid-Hol land het gewicht van een zak sui ker -. te mooi en te groot om als handig reisgidsje te kunnen die nen. Daar komt dan bij dat "wie eens een uur over heeft in een vreemde stad, of op een autotocht door hem onbekende dorpen komt en wil weten of er iets moois of merkwaardigs te zien is" - en dat zijn denk ik heel vaak de situaties waarin iemand een kunstreisboek bij de hand zou willen hebben. Alle elf delen meesjouwen gaat natuur lijk wat moeilijk. Als enthousiasmerend kunst boek om thuis ideeën voor reisjes op te doen is het ook niet geschikt. Daarvoor is het veel te feitelijk, en te saai uitgevoerd. Voor dat doel zijn wel aardiger werken versche nen, zoals 'Onderweg in Nederland en België" (Elsevier, 1981)!, en het vroegere boek-van-de-maand 'Met het oog op onderweg', dat in het Monumentenjaar 1975 verscheen bij dezelfde uitgever als die waar het Kunstreisboek sinds 1940 ver schijnt: P.N. van Kampen Zoon. Men denke verder overigens aan de talloze geïllustreerde uitgaven op dit gebied van meer specialisti sche aard, met titels als 'Langs de oude Overijsselse kerken', 'Kaste len in en om Den Haag', en 'Water torens in Nederland'. Dat zijn pas echt leuke boeken om een reisje mee voor of na te bereiden. Maar wie zal voor of na een tochtje in Ne derland droge gegevens als jaartal len, stijlkenmerken en architecten namen tot zich nemen uit wat hét Kunstreisboek heet (maar mijns inziens niet meer is)? Naslagwerk Wat het Kunstreisboek dan wél is: een degelijk, wetenschappelijk verantwoord naslagwerk. Een dro ge inventarislijst van alle 'belang rijke' bouwwerken in ons land, LEIDEN - Golden.Earring geeft vrijdag 3 januari een concert in de Stads gehoorzaal. De groep brengt onder meer nummers ten gehore die staan op de in het voorjaar uit te brengen nieuwe lp. Vooruitlopend daarop komt er in maart een nieuwe single van Golden Eerring op de markt. Het optre den begint om 20.15 uur. In het voorprogramma treedt Boom Boom Man met hier en daar aandacht voor an dere momenten zoals standbeel den, grenspalen en bijvoorbeeld ook begraafplaatsen. Bij de selec tie is men vooral van de volgende criteria uitgegaan: het historische belang, de architectonische kwali teit, en het kenmerkend zijn voor een bepaalde ontwikkeling in de kunstgeschiedenis. Af en toe werd er ook gelet op de toestand waarin een pand verkeert, en of iets wel goed bereikbaar is. Ook gebouwen uit de 19de en 20ste eeuw zijn opgenomen. Overigens is er ten aanzien van de op te ne men soorten bouwwerken niet ge selecteerd: naast kerken, kastelen, stadhuizen en woonpanden zijn bijvoorbeeld ook verdedigingswer ken en waterbouwkundige werken, bedrijfsgebouwen en boerderijen opgenomen. Voor woonhuizen en boerderijen is - te kenend voor onze tijd - relatief meer plaats ingeruimd dan in voor gaande drukken. Dit geldt ook voor de nieuwere bouwkunst. Informatie over musea ontbreekt helaas, net als in de zevende druk: in oudere drukken stond, bij elke plaats waar dat van pas kwam, een lijstje musea met collectie-om schrijvingen. Hiermee vervalt ei genlijk ook de zin om het boek nog langer kunst-reisboek te noemen. Weliswaar wordt hier en daar iets opgemerkt over schilderijen, beel den en kunstnijverheid, maar dan vrijwel uitsluitend indien deze in relatie staan tot de architectuur. Leiden Tot slot nog wat aandacht voor de opgenomen plaatsen die lezers van deze krant vooral zullen inte resseren: Leiden en omgeving. Zo als te verwachten viel heeft Lei den, als één der belangrijkste mo numentensteden van ons land, rui me aandacht gekregen: 26 pagi na's. Een ministadsplattegrondje en plattegrondjes van de Burcht, de Pieterskerk en de Hooglandse Kerk 'sieren' als enige illustraties de tekst op. Zoals bij alle steden en dorpen in het reisboek wordt be gonnen met wat algemene histori sche en geografische gegevens. Daarna volgen beschrijvingen van vele tientallen monumenten, in een volgorde zoals die ook bij an dere plaatsen in acht is genomen. Eerst verdedigingswerken; dan straatmeubilair, waaronder bij voorbeeld de pomp op de Garen- markt valt. Vaak hebt ik mij afge vraagd wat er nu precies voor een ding boven op die pomp staat. In het reisboek staat het: een sa- jetklos (is garenklos). Hierna vol gen openbare en kerkelijke gebou wen, en begraafplaatsen. Bij die laatste ontbreekt het prachtige Rhijnhof ten onrechte. Dan komen aan de beurt: pan den van liefdadigheid, waarbij 16 van de 35 hofjes worden beschre ven; panden van wetenschap, waar het nieuwe Witte Singel-Doelen complex helaas (nog) geen bespre king waard werd geacht (slechts in de algemene inleiding staat een terloopse vermelding); en vervol gens gebouwen van kunst. Tot mijn verrassing blijken het neo-gotische Gemeentearchief aan de Boisotkade en de neo-renais- sance Stadsgehoorzaal van één en dezelfde architect te zijn: D.E.C. Knuttel. Tenslotte: woonhuizen, bedrijfs panden (waarbij terecht het unieke Leidsch-Dagblad-pand van W.M. Dudok uit 1916 wordt genoemd), molens en watertorens. Hier en daar is de tekst niet meer zo heel actueel, hetgeen bij een dergelijk project moeilijk te voorkomen valt. Zo is het Academisch Historisch Museum al geruime tijd niet meer op de zolder van het Academiege bouw gevestigd, maar in de 16de eeuwse gewelfkamer; en diverse recente restauratieprojecten van belang, zoals bij de middeleeuwse Waltoren Oostenrijk aan de Jan van Houtkade, zijn nog niet ver meld Van Leiderdorp worden drie ker ken en de molens genoemd; de vroegmiddeleeuwse oorsprong had hier best even vermeld mogen worden. Bij Oegstgeest ontbreekt de niet onbelangrijke neogotische rooms-katholieke kerk aan de Rhijngeesterstraatweg. En zo ont breekt er nog heel wat meer, maar goed: een selectie blijft voor een dergelijke uitgave nodig. De schat aan gegevens die het Kunstreisboek wél bevat, maakt de aanschaf ervan door liefhebbers van historische architectuur en momumenten in elk geval alleszins aanbevelenswaardig. Elk deel wordt trouwens nog eens ingeleid met algemene informatie over ge schiedenis en architectuur van de betreffende provincie. Literatuur lijsten achter in de deeltjes wijzen de weg naar méér informatie. Hier aan zou ik nog het volgende willen toevoegen. Voor in de Leidse ar chitectuur geïnteresseerden ligt in het stadhuis een lijst van alle be schermde monumenten, met be schrijvingen, te koop voor slechts vijf gulden. En wat de woonhuizen aan het Rapenburg betreft: in de komende jaren zal een zesdelige LEIDEN - De Leidse Volksuniver siteit K&O is er in geslaagd gedu rende de eerste maanden van het nieuwe jaar een serie extra piano- recitels te organiseren. Op het pro gramma staan optredens van vier jonge, buitenlandse pianisten. Het vijfde concert wordt gegeven door de oudere en meer bekende Dmitri Paperno. Alle concerten hebben plaats in de Kapelzaal van het K&O-gebouw en beginnen om 20.15 uur. De extra reeks wordt 13 januari geopend door de uit Japan afkom stige Hideyo Harada. Op 7 februari treedt de eveneens in Japan gebo ren Hiromi Okada op. De Hongaar Balazs Szokolay concerteert op 19 februari. Vierde in de rij is de Turk se pianist Huseyin Sermet. Hij is 10 maart te horen in het K&O-ge bouw. De serie wordt 16 april afge sloten met een pianorecital van de Russische Dmitri Paperno. Het eerste recital van K&O in het nieuwe jaar wordt gegeven, even eens in de Kapelzaal, op woensdag 8 januari. Dan treedt de Nederland se concertpianist Herman Uhlhorn op. Hij heeft in overleg met K&O gekozen voor een programma dat geheel bestaat uit composities van Mozart, onder meer het Adagio in b, de Dupont-variaties, KV 331 en de Sonate in c. Het concert begint om 20.15 t publicatie over alle panden aan de ze eerbiedwaardige gracht worden verzorgd door de Rijksuniversiteit alhier. Tot slot zij hier de hoop uitge sproken dat uitgeverij Van Kam pen toch nog eens een echt, hand zaam Kunstreisboek zal gaan uit geven: gewoon op dun papier, en betaalbaar voor iedereen! ANTOON ERFTEMEIJER. Kunstreisboek voor Nederland. Uitgegeven in opdracht van de Minister van WVC onder toezicht van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Verschenen: de delen Zuid-Holland (440 blz., 39.50) en Zeeland (184 blz., 26,50). Auteur: drs. Peter Don. Ulustr.: Teun Brouwer. Uitgeverij P.N. van Kampen Zoon, Amsterdam 1985. (de overige delen verschij nen in de komende drie jaren). De Japanse pianiste Hideyo Harada lombiaanse antiquiteiten. De dieven r men beelden, maskers, aardewerk en sierraden van onschatbare waarde mee Verdwenen zijn o.m. delen van een Maya-altaar uit Palenque in het zuiden van Mexico en bijna alle gouden munt stukken die in de Mixteca-zaal tentoon gesteld waren. Theaterproject in Leidse Schouwburg LEIDEN - In de Leidse Schouwburg wordt woensdagavond 8 januari één van de laatste proefvoorstellingen gehouden van Hootenanny, een produktie van de Stichting Theater Rozijn. Drie dagen later heeft in Am- hem, in de Stadsschouwburg, de première plaats. Hootenanny is een programma geïnspireerd en gespeeld door jonge ren. Uit duizenden aanmeldingen zijn zestien jongeren in de leeftijd van 14 tot 18 jaar geselecteerd die gedurende anderhalf jaar een theateroplei ding hebben gevolgd. Geen van hen had hoge verwachtingen cn allen waren in het geregelde onderwijssysteem nagenoeg mislukt. Hun kennis, ideeën en gevoelens zijn in het theaterstuk verwerkt. En dat levert een verhaal op van jonge ménsen die het straks anders willen doen; verhalen die tot nadenken stemmen, soms schokkend, soms ontroerend maar al tijd echt, vitaal en zonder poespas, aldus staat in het persbericht te lezen. Het is een moeilijk te omschrijven programma geworden: muziek, dans, soms uitbundig, dan weer integer en poëtisch. Veel tegenstellingen, fijnzinningheid, grofheid afgewisseld met zowel triestheid als vrolijk heid. De zestien jonge spelers worden begeleid door een popband van zes leden. De jongerengroep van Theater Rozijn Exposties Leiden Museum Boerhaave Steenstraat, 'Balans van een eeuw', Nederlandse natuurwetenschappen en geneeskun de in de 19e eeuw, t/m 31/12; di t/m za i 10-17 uur, zo van 13-17 uur. Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie - Hooglandse Kerkgracht, ex positie over de Snellius Il-expeditie, De Lakenhal - tentoonstellingen zelf portretten en kunstenaarsportretten n de 16e eeuw af tot heden onder de titel 'Het aanzien van de kunstenaar' i Nederlandse stillevens uit de 17e luw onder de titel 'Een stuckie stil- leggend goet', t/m 5/1; di t/m za van 10-17 uur. zo van 13-17 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, De Kilenge van Papoea Nieuw-Guinea t.g.v. 10 jaar onafhan kelijkheid, t/m 31/12; di t/m za van 10- lur, zo van 13-17 uur Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, Gerrit van der Ven, schilderijen i tekeningen, t/m 5/1; vr, za en zo n 13.30-17.30 uur Trommelaar - Apothekersdijk, aqua rellen van Adrienne Hoogenberk-den Tex. tot 5/1. Galerie Pourquoi Pas - Nieuwe Bees tenmarkt, Hikmet Oz, mozaik sergisi, t/m 31/12; dag. 9-24 uur. zo van 13-24 De Drie Haringen - Middelstegracht. Gerrit Alberts, etsen, tot 15/1; zo t/m 'an 16-1 uur. vr en za van 16-2 uur Galerie van der Vlist - Botermarkt, Susanne Eckart, keramische plastie ken, Rob Clous, kleuretsen, Joop van Ulden, potterie, t/m 31/12; di t/m za van 10-17 uur. Lakgalerie - Arhan Güzelmanie, schil derijen en grafiek bekende kunster- naars in bezit PTT, t/m 8/1; ma t/m vr van 10-22 uur. Art tea House De Oude Rijn - Stille Mare, Josephine Verbiest, schilderij en en gemengde technieken, t/m 31/ 12; ma 12-18 uur, di t/m za van 10-21 uur, zo van 11-21 uur. Waaggebouw - Fred Hansen met figu ratieve en non-figuratieve figuren, t m 29/12; dag. 11-18 uur. 25 dec. geslo- ten. Caeciliastraat 18 - expositie kunstena ressen collectief 'Kopgroep', tot half januari, openingstijden op afspraak. Openbare Bibliotheek - Nieuwstraat, penseeltekeningen van Henk de Bruijn, tot 1/1; ma t/m woe en vr van 10-17 uur, ma en woe ook van 19-21 uur. do van 10-21 uur. za van 10-13 Zaailing - werken van Jan de Kok. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, Ineke Bergh, pentekeningen en Jochen Wüstenfeld, olieverfschilderijen, t/m 8/1; ma t/m vr van 14-18 uur, za van 9.30-12.30 uur. Noordwijkerhout Openbare Bibliotheek - textiel en plastiekjes van Danielle Orelio, t/m 17/1, ma. woe, vr van 14-17 en 19-21 uur. do van 10-12 uur. In het congrescentrum Leeuwen horst in Noordwijkerhout exposeren tot half maart Ellen ten Kroode, Pie- ter Jongert, Onr.o Haaitsrr.a, Evelien Franken, Erich van Mil. Johanna ten Brugge, Gladys de Paula Lopes. Tan- ja van Rees en Jan Hofland. Wassenaar Galerie Henk de Greef - Schoolstraat, Albert in 't Veld, beeldend kunste naar en dichter, t/m 8/1; di t/m za van Auberge de Kieviet Stoeplaan, kant borduursels van Ena Stok-van Es, t/m 2/1; dag. beh. hia van 9-12 en 15-19 Galerie Alba - Nicolaas Wijnberg, nieuwe schilderijen en etsen, Fons Bemelmans, groot- en kleinpastiek in brons, t/m 5/1; vr, za, zo van 10-20 uur. Concerten middag in de Pieterskerk alle z tates van Bachs 'Weihnachtsorato- rium' uit. Aan deze volledige uitvoe ring werken als solisten mee de so praan Barbara Schlick, de alt Rose- marie Lang, de tenor Hein Meens en de bas Max van Egmond. Het orgel wordt bespeeld door Hans Broek man. De begeleiding berust bij het Amsterdams Kamerorkest. De alge hele leiding is in handen van de vaste dirigent van het Bachkoor Holland, Charles de Wolff. Aanvang 14.30 uur. De Beethoven-cyclus van K&O wordt maandagavond in de Kapelzaal beslo ten met de uitvoering van de piano trio's in c opus 1 nr.3 in Es opus posth. en in Es opus 70 nr. 2 van Lud- wig van Beethoven. Uitvoerenden zjjn de pianist Herman Uhlhorn. de violiste Roseline Piveteau en de cel list Herre Jan Stegenga. Aanvang overigens op 8 januari in de Kapelzaal terug verwacht voor een solo-pianore cital, tijdens wel composities van Mo zart zullen worden vertolkt. Een jazzfestival wordt morgenavond gehouden in de boerderij Ter Weer aan de Deijlerweg in Wassenaar. Aan deze activiteit van het jongerencen trum Time Out nemen deel het Dick de Graaf-kwartet, de New Associa tion, Ben van Dungen en het Jarmo Hoogendijk-kwintet. Aanvang 21.00 20.15 i (Herman Uhlhorn wordt Den Haag Koninklijke Schouwburg vr 27 t/m di 31. woe 1. do 2. 20.15 uur. 'Léocadia' van Jean Anouilh met Ma ry Dresselhuys e.a.. Circustheater zo 29,20 uur. De Nederlandse Operas tichting met 'Turandot' van Puccini, woe 1 t/m za 4. 20.15 uur, Nooy's Volkstheater met 'In Holland staat Nederlands Congresgebouw vr 27 t/m vr 3. 20.15 uur. 'Madame Ar thur', musical van Jos Brink en Frank Sanders. vr 27, za 28, 19.30 en 21.30 uur, tv-op- name Seth Gaaikema met oudejaars- programma. zo 29, ma 30, 20.15 uur, di 31. 19 uur, Theatergroep Purper met 'Purper 4'. woe 1,14.30 uur, Alwin Bar op piano. Amsterdam Carré t/m za 5/1. 14 en 20.15 uur. beh. di 31. Circus Knie. Concertgebouw vr 27. kl. zaal, 20.15 ur, Peter Luit. contrabas, Leo van Doeselaar, piano, zo 29, 15 uur, Pascal Devoyon, piano Cultureel Centrum Amstelveen vr 27, 20.15 uur. show Henk Elsink m.m.v. Erwin Hoorweg, piano. De Kleine Komedie t/m zo 29, 20.15 uur, Jenny Arean met 'Gescheiden vrouw op oorlogspad', m.m.v. Arthur De Bussy, piano. Nieuwe De La Mar Theater t/m zo 29. 20.15 uur, zo alleen 14 uur. 'Toneelbloed' van Simon Gray met r 27. za 28. ma 30". 19 30 uur. zo 29. 14 uur. Het Nationale Ballet met 'The sleeping beauty', m.m.v. Het Neder- Rotterdam Ahoy-complex vr 27, za 28. zo 29, 'Kerstland', kerst markt, kermis, artiesten, sport en spel, 11-19 uur; om 14 uur 'Kerstcir cus Ahoy'. Luxortheatcr vr 27. za 28. zo 29. woe 1. do 2. 20.15 uur, 'De gekkin van de gracht', nieu we one-woman show van Jaspenna de Jong, 20.15 uur. De Doelen vr 27. gr. zaal, 19.30 uur. Familiecon- cert Nederlands Philharmonisch Or kest o.l.v. Anton Kersjes, m.m.v. Ma rieke Blankestijn. viool za za, Ki. zaai. zo uur. Slotconcert Pia- nodriedaagse. zo 29, gr. zaal. 20.15 uur, Operacon- ccrt: Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Sergiu Commissiona. 1, gr. zaal. 20.15 uur. Nieuwjaars- Theater Zuidplein vr 27, gr. zaal, 20.15 uur, 'U spreekt met uw moordenaar', thriller met o Kees Brusse za 28. zo 29. gr. zaal. 20.15 uur. 'KI. stoel', solo-programma van Jan Blaaser woe l.do2, gr zaal, 14.30en 20 15 uur. 'Prins en Peenhaar, kerst-familie- voorstelling van Rene Verheezen. door De Voorziening.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27