Haagse verkeersproblemen te lijf met de ooieear Nieuw Israëlitisch Weekblad al 120 jaar joods opinieblad VRIJDAG 27 DECEMBER 1985 DEN HAAG (GPD) - De uitvinder van het stoplicht zal destijds voor maf versleten zijn - waar heb dat nou voor nodig, zulke palen met kerstboomverlichting overal in de stad? Jaap Huurman, lid van de PvdA-fractie in de Haagse gemeen teraad, schaart zich graag onder de 'maffen'. Hij heeft zijn collega raadsleden voorgesteld een onder zoek te doen of het mogelijk is in de Residentie het gebruik van pri- vé-auto's terug te dringen door het inzetten van elektrisch voortgedre ven 'Ooiecars'. Huurman kreeg zijn idee na be richten dat in Amsterdam wordt geprobeerd de 'Witkar' van provo Luud Schimmelpenninck nieuw leven in te blazen. Volgens Huur man is dat experiment mislukt vanwege de kleinschaligheid; ge bruikers moeten lid worden van een coöperatieve vereniging om een sleuteltje te krijgen; techni sche onvolmaaktheden en de niet langer heersende 'alternatieve sfeer' waarin het idee ontstond. Hjj meent dat van deze ervaringen kan worden geleerd. Volgens het PvdA-raadslid werkt de auto in de binnenstad op twee manieren verstikkend: een dichte walm van uitlaatgassen en er is geen doorkomen meer aan. In Huurmans visie dienen op strategi sche punten in de stad zgn. ooie- car-terminals te worden gebouwd. Daar kan men uit de 'klassieke' au to overstappen op een ooieear. Het beheer van deze terminals zou kunnen worden gecombineerd met 'klassieke' parkeergarages en/ of een fietsenstalling. Vanaf deze terminals kan men dan verder de stad in of naar toeris tische attracties aan de rand van de stad. Huurmans plan voorziet ook in een ringlijn door de stad van ooi ebussen. Door de hele stad komen wegwijzertjes naar de dichtstbij zijnde ooiecar-terminal. Omdat ze 50 km pei uur (in de binnenstad 30 km) kunnen rijden, moet men in het bezit zijn van een rijbewijs. De ooieear krijgt een elektromo tor die wordt gevoed met een accu die op een terminal kan worden verwisseld of bijgeladen. Huurman denkt hiervoor windmolens te plaatsen of anders zonnecellen te gebruiken. De vehikels zouden niet onbeheerd mogen worden achtergelaten en ook qua vormge ving geen al te grote uitdaging mo gen zijn voor vandalen. Het tarief dat gebruikers wordt berekend, zal afhangen van de verreden kilome ters en de tijd. Voor het ouderhoud denkt Huurman aan het gemeente lijk vervoerbedrijf HTM. Het Voorburgse bedrijf Starlift heeft Huurman laten weten in staat te zijn ook horizontale vervoermid delen te kunnen produceren. Het raadslid is ook ter ore gekomen dat het Zwitserse bedrijf Brown Boveri een nieuw type accu heeft ontwikkeld en zoekt naar een proefproject. Huurman vraagt ten slotte de raad in te stemmen met de beschikbaarstelling van 80.000 gulden voor een haalbaarheidson derzoek voor de ooieear. Hij heeft deze naam, die sterk doet denken aan het Haagse gemeentewapen, bewust gekozen om te symbolise ren dat het voorbeeld uit de ge meente die alleen qua naam hoofd stad van Nederland is, niet blinde lings zal worden gevolgd. De 'ooieear' straks vertrouwd beeld in Haagse binnenstad? Jubileumtentoonstelling in Amsterdamse Waag AMSTERDAM (ANP) - 'Wat stond er in de krant? 120 jaar Nieuw Is raëlitische Weekblad (NIW), 1865 - 1985', zo heet de tentoonstelling die ter gelegenheid van het 120-ja- rig bestaan van Nederlands oudste opinieweekblad tot 16 maart is te zien in het Amsterdams Historisch Museum in de Waag. De tentoonstelling geeft een in druk van de rijke geschiedenis van niet alleen het NIW, maar van de hele joodse pers in ons land en van enkele onderwerpen die in de di verse jaargangen van NIW aan de orde zijn geweest: zionisme, voor oorlogse jodenvervolgingen, 'het joodse leven', familieberichten en advertenties en de jaren dertig. Er is een portrettengalerij van alle hoofdredacteuren vanaf de oprich ting tot nu, en er wordt aandacht besteed aan het joodse leven in Amsterdam van 1850 tot 1900, de periode waarin NIW werd opge richt. Op de expositie in de Waag zijn ook de oudste in Amsterdam ge drukte kranten te zien zoals de in de zeventiende eeuw verschijnen de Gazette d'Amsterdam en jiddis- je kranten uit diezelfde tijd, be stemd voor Hoogduitse joden. Veel aandacht is er voor de jo denvervolgingen in Oost-Europa in 1880, 1905 en 1920, waarbij de oproepen voor hulpacties en pro testdemonstraties in NIW naast ad vertenties van scheepvaartlijnen staan die reizen naar Amerika aan bieden. Het joodse leven in Mo- kum en Mediene (Amsterdam en provincie) wordt geïllustreerd door talloze advertenties van verenigin gen, clubs, winkels en bedrijven. het opkomende anti-semitisme met rationele argumenten te be strijden en wilde met zijn artikelen de lezers kalm houden. Na de Kristallnacht in 1938 in nazi-Duits- land wordt hij als hoofdredacteur afgezet. Het blad krijgt dan een fel ler karakter en gaat een zionisti sche koers varen. Hot WTW ,uac ,mn, Ae> m,.Mc In september 1940 wordt het n machts- laatste nummer van het NIW het °P nieuwjaars- en jubUleumnummer religieuze gronden fel anti-zioms- /7c iaarx Hnnr Hp in hodacr tisch en negeerde verder het opko- gen'mei. Het proces-verbaal is op de tentoonstelling te zien. Voor de oorlog waren er nog vier joodse weekbladen. Alleen het NIW komt na de oorlog weer terug en wel bijna onmiddellijk na de be vrijding. Het blad wil anno 1985 een zo breed mogelijk scala nieuws en meningen aanbieden. Van ui terst links tot uiterst rechts komt men in het NIW aan zijn trekken, aldus de huidige hoofdredacteur Maurits Kopuit. Het blad is finan cieel en redactioneel geheel onaf hankelijk en niet de spreekbuis van enige groep of partij binnen de joodse gemeenschap, voegt hij er 'wat stond er niet in de krant?' wordt in de tentoonstelling het so cialisme belicht, dat ook in het joodse leven een belangrijke rol heeft gespeeld. De oprichting van de Algemene Diamantbewerkers- bond, waarin Henri Polak een be langrijke rol speelde, was volgens de organisatoren van de expositie in beginsel een joodse aangelegen heid. Henri Polak was ook een van de oprichters van de SDAP, de voorloper van de PvdA. Onafhankelijk De toenmalige hoofdredacteur Staal probeerde de gebeurtenissen in de jaren dertig in Duitsland en toe. Elke week is links of rechts wel kwaad over wat er in het NIW staat. Maar dat maakt het NIW juist sterk in zijn onafhanke lijke positie, betoogt Kopuit.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 22