De ansichten van Floor PAGINA 19 EXTRA VRIJDAG 27 DECEMBER 1985 Ruilmateriaal Maar nog steeds duiken er kaarten op die niet bekend waren. Dat is ook weer zo leuk van het verzamelen van ansich ten. Het is niet echt geregistreerd zoals bij munten of postzegels. Dus kan er op eens een voor alle verzamelaars onbe kende kaart uit de hemd! vallen. Zo'n 'wereldkaart' - zo noemen verzamelaars dat onder elkaar - is dan hèt gesprek op de beurs. Floor zelf heeft nog eens zo'n wereldkaart tegen twintig andere, heel mooie kaarten kunnen ruilen. Niet alleen anderen maar ook hijzelf be leeft nog veel plezier aan zijn verzame ling. Vaak bladert Steven Floor uit de Leidse Lekstraat 's avonds door de boe ken waarin hij zijn ansichtkaarten heeft opgeslagen. Dat is het leuke van zo'n verzameling vindt hij: het plezier dat je er zelf nog steeds aan beleeft. Als hij er zelf niet met zijn neus in zit, mag hij graag anderen een blik gunnen in zijn verzameling. Floor bezoekt wel eens bejaardenhuizen en daar plegen de oude ansichten veel los te maken. Be jaarden kunnen zich vaak veel beter de dingen van vroeger dan van onlangs her inneren, zo heeft hij gemerkt. Maar het grootste plezier zit 'm natuur lijk in het verzamelen zelf. Zeker twee avonden in de week en één keer in het weekeinde reist Floor het land door om op ruilbeurzen beslag te leggen op ont brekende ansichten. Dat wordt steeds moeilijker, want hij kan zijn eigen col lectie in alle eerlijkheid een topverzame- ling noemen. samengesteld. Daarop oude prenten van plaatsen uit de regio Leiden. door Bart Jungmann Ruilen, daar gaat het om. De ansichten kun je van andere verzamelaars veelal niet kopen, maar je moet ruilmateriaal hebben. En dat heeft Floor. Hij trekt dan vaak naar de verst afgelegen provincies - met z'n drieën, om de kosten te druk ken - om ruilmateriaal in handen te krij gen of het daar van de hand te doen. Hij noemt wat uitgevers: in Leiden had je De Bink, Geyer, Sleyer en landelijk Boon, Vivat, Buurman-De Haas en Nau- ta. Onder de duizend, voegt Floor er bij de laatste gelijk aan toe. Want zo'n regi stratie is er dus wel, uitgeverijen num merden in het begin hun kaarten. Zo weet hij dat er van «en verzameling, uit gegeven door Vivat, achttien kaarten van Leiden bestaan en hij heeft er maar zeventien. Over Leiden gesproken: van De Bink heeft hij 32 kaarten die tussen 1898 en 1903 zijn verschenen. Daar heb ben ze bij De Bink zelf geen weet van, denkt Floor. Twintig jaar geleden legde Floor be slag op zijn eerste kaarten. Hij woonde toen in De Bilt en dat werd daarom het eerste object van verzameling. De Bilt was vroeger een agrarische gemeente en veranderde in de loop der jaren in een forensendorp. Waterlooplein Floor woonde destijds in een boerderij in het midden van de gemeente en vond het leuk om die evolutie aan de hand van ansichten vast te leggen. Zo moeilijk was het niet om daar in de jaren zestig aan te komen. Op het Waterlooplein kon je voor vijf cent of een dubbeltje een pakketje kaarten te pakken krijgen. Rond de verhuizing naar Warmond en later Leiden koelde de verzamelwoede. Pas in het begin van de jaren zeventig pakte hij de draad weer op. De tijden wa ren inmiddels danig veranderd. Het ver zamelen van ansichtkaarten was geen exclusieve hobby meer. Meer mensen deden er aan. Vooral gevoelens van nostalgie lagen daaraan ten grondslag, denkt Floor. Alleen in Leiden al zijn er hu al zo'n veertig verzamelaars, en heel gek: meer dan de helft is jonger dan veertig jaar. Een nieuwe woonplaats betekende ook een nieuwe verzameling. Plakboe ken heeft hij al vol van Leiden, allemaal gerangschikt naar uitgever. Inmiddels is zijn territorium danig uitgebreid. Hij haalt een kaartje tevoorschijn waarop staat: 'Verzamelgebied ansichtkaarten S. Floor'. Negen omliggende gemeenten behoren daartoe. Maar ook: stoomtrams, paardetrams, oude beroepen en hondekarren. Iets wat niet meer bestaat en is vastgelegd op an sichtkaarten, Floor vindt het leuk om dat soort kaarten te hebben. Zo heeft ie dere verzamelaar zijn eigen thema. Er is iemand die tuk is op ansichten waarop een fotograaf staat en een ander jicht zich uitsluitend op ansichtkaarten waar op een scooter te zien is. Verzamelaars moeten ook waken voor namaak, vertelt Floor. Er zijn veel repro- dukties in de handel en zoals het echte verzamelaars betaamt: liever niets dan namaak. Vroeger werden er geen foto's ge maakt, er waren alleen ansichten. De an sichtkaart was nog iets speciaals. De ontvanger bewaarde ze ook in speciale albums. De oudste kaarten zijn daarom ook redelijk gemakkelijk te krijgen. An sichtkaarten uit de jaren vijftig zijn veel moeilijker: het bijzondere was er af en mensen gooiden de kaarten weg. De oudste ansicht in het bezit van Floor dateert van 1897, daarmee loopt hij vijf jaar op de ontstaansgeschiedenis van de ansichtkaart achter. Z'n oudste kaart is nog een 'doorloper'. Behalve de adressering mocht er niets op de achter kant van kaarten geschreven worden, dat was bij de wet geregeld. Groeten en dergelijke moesten op het plaatje. Pas in 1905 kwam het verticale streepje op de achterkant. Zijn verzameling kaarten loopt nu in de duizenden. Hij heeft ze allemaal keu rig in een kluis opgeslagen. Brand of een andere ramp kan dit levenswerk dus niet in één ldap vernietigen. De telefoon gaat. Voor Floor. Iemand uit Koudekerk wil nog even langskomen om wat ansichten door zijn kennersoog te laten beoordelen. Mevrouw Floor zegt blij te zijn met de hobby van haar man. Het is een rustige hobby, het zijn alle maal leuke mensen en het wordt nooit laat. Ze vergezelt hem zelden naar beur zen. Eén keer ging ze mee naar Hilver sum en tot haar stomme verbazing kwam daar een kaart uit het begin van deze eeuw boven tafel. Bleek afkomstig van haar tante Riek. Twintig jaar geleden begon Steven Floor met het verzamelen van ansichtkaarten. Nu bestaat zijn collectie uit enkele duizenden kaarten en hij kan het zelf zonder blikken of blozen een topverzameling noemen. De Noordwijkse uitgeverij 'De Prentbriefkaartverzamelaar' heeft er een aantal kalenders van

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19