Klap komt hard aan bij Pernix van de kook Dilemma Danaïden Uitgeschakeld voor finale LD-Cup Leiden eervol derde in Blitz-toernooi Profs de boom in.. Hans Tönjann boekt gemakkelijke zege VRIJDAG 27 DECEMBER 1985 iPORT PAGINA 13 LEIDEN - Het halen van de eind ronden van het toernooi om de LD-cup stelt De Danaïden wel voor een dilemma. Zondag weer wacht het competitieduel tegen Kwiek(Hg), een voorname concur rent van de Leidse eersteklasser. Uitstel van dit duel bleek niet meer mogelijk. "Het is wel voorgelegd aan Kwiek, maar men wilde ons in Den Haag niet ter wille zijn", zo ver klaarde direkt na afloop van de voorrondei 'gelegenheidscoach en TC-voorzitter Pieter Koorneef, doelend op de vergeefse bemidde lingspogingen van afdelingsvoor zitter Van Nierop. "We zullen zater dag een zo sterk mogelijk team op stellen, maar omdat de competitie voor ons prevaleert, zal het toch wel een 2/3 combinatie worden." Met deze uitspraak riep Koor neef wel enig verzet op bij verschil lende spelers uit het team, met na me bij die uit het eerste team. Van morgen werd duidelijk dat de tech nische leiding niet geheel doof voor deze kritiek was gebleven. "Vanavond hebben we nog een laatste training, waar we kijken hoe het met de geblesseerden gaat", kon Koorneef melden. "Maar de rest van de ploeg die gis teren speelde, zal ook zaterdag wel van de partij zijn. We spelen dus weer met een 1/2-combinatie. Of het beide wedstrijden zo zal gaan, willen we zaterdag ter plekke be slissen. We vinden nog altijd dat de competitiebelang voor gaat. Maar het is een jonge ploeg en men denkt beide dagen wel aan te kun nen." Programma voor de eindronden: 16.30 uur Fides Pacta - Zuiderkwartier 17.30 uur De Danaïden - TOP 18.30 uur demnonstratieduel junioren Rijndelfland 19.30 uur wedstrijd om 3e en 4e plaats 20.30 uur finale om de LD-cup De wedstrijden worden op zater dag 28 december gespeeld in de do bereikte hoofdklasser Fides Pacta Vijfmeihal. De toegang is gratis. LEIDEN OEGSTGEEST - De allerlaatste duels in de voorronden van de strijd om de LD-cup brachten nog enige verrassingen. Niet in de Oegstgeester Apollohal, waar Zuiderkwartier in de allerlaatste seconde een machtsgreep van Fiks met de cijfers 5^1 verijdelde. De stunt was voorbehouden aan de reserves van De Danaïden, die met dezelf de cijfers de op volle sterkte, maar niettemin weinig overtuigende overgangsklasser Per nix uit het toernooi wipte. Fides Pacta en TOP plaatsen zich echter moeiteloos voor de halve finales. te zijn. We wilden toch laten zien dat er in Alphen op een behoorlijke manier gekorfbald wordt en ik denk dat we daar wel i zijn.' De uitschakeling kwam heel hard aan bij Pernix. Stilletjes en gelaten verliet de ploég de zaal na de 5-4 nederlaag. Ook coach Jasper Engel had nog maar weinig te zeggen over het echec. "Ze liepen rond als of ze verdoofd waren, alsof ze een klap met de hamer gehad hadden. Ze waren aan het korfballen, maar ze waren er niet, waren niet echt aanwezig.." Al in de beginfase verloor Pernix het initiatief aan het kwalitatief mindere, maar uiterst gemotiveer de De Danaïden. Kqj Locher bracht 1-3 op het scorebord en hoewel Pernix in de slotfase wat meer agressie toonde, bleef het verschil bestaan. Goals van Geer- ten Breedveld en Carla van Evert kwamen te laat: 4-5. Dick Onderwater reikt net iets hoger dan Henk Alberts. Dankzij een 15-5 overwinning op 'concurrent' Crescen- de Universitaire sporthal de halve finale van de strijd om de LD-Cup. (foto Van Boven) VOORSCHOTEN - Een groter contingent veiligheids agenten in burger dan gebruikelijk nam gisteravond stra tegische posities in rondom het speelveld in de Voorscho- tense sporthal 'De Vliethorst'. Op het programma stond de finale van de zeventiende editie van het traditionele Blitz- kersttoernooi, waarin Hapoel Tel Aviv moest uitkomen te gen de Nederlandse titelhouder Nashua Den Bosch. De agenten hoefden gelukkig niet in actie te komen, maar Ha- poel was kennelijk zo van de kook geraakt dat het tegen zichzelf en de arbiters vechtend hopeloos onderuit ging tegen het koele Den Bosch: 108-92. BS Leiden, dat Hapoel eerder op de dag bijna had uitgeschakeld, eindigde na winst (79-72) op het Belgsiche Opel Merksem op de derde plaats. Sinds de aanslag op de Israëlische nemen zelf dan ook geen sporttas- Olympische ploeg tijdens de Spe- r de speelzaal. Alleen len van 19*72 in München worden de veiligheidsmensen, die de mei- Israëlische sportploegen en reisge- ding gisteren uiteraard wèl zeischappen in het buitenland ex- moesten tra bewaakt. Op de spelersbank zit ontruimen naast de reservespelers Bij het (tweemaal) de zaal ging de tus sen wedstrijd tussen de selectie a ches ook een aantal ogenschijnlijk Rijnland en het Zwitsers jeugd- 'onduidelijke' figuren, dat steeds team overigens gewoon door. Dus de tribunes aftuurt en zö ernstig vond geen moment de zware sporttas uit nu ook weer niet. het oog verliezen. Een direct ant- Zo koel als de spelers en begelei- woord op de vraag wat zij uitvoe- ders van Hapoel Tel Aviv reageer- ren wordt niet gegeven, doch de er- den op de gebeurtenissen rondom varing leert dat i shirtje, i i de sporttas geen het veld, zo verhit en gefrustreerd wapen opgebor- waren de reacties op de finalewed- gen zit.De Israëli's reageerden bij- strijd. Hapoel ging zijn boekje a routineus op de in Voorschoten te buiten, dreigde zelfs om onder binnengekomen bommelding. Bommeldingen zijn in Israël leiding van coach Pinhas Gershon het veld te lopen en wist i aanvaard onderdeel van het dage- slotfase niets beters te doen dan te lijkse leven. De Israëli is getraind hakken en maaien naar alle bewe- het opmerken voorwerpen, zoals ten tas of doos. De basketballers i de Bos- LEIDEN - Een ploeg van be taald voetballers uit de Leidse regio bleek gistermiddag niet opgewassen tegen een via een enquete samengesteld Leids zaalvoetbalteam. In de Vijf Meihal gingen de profs, tij dens het evenement Sport- Inn-Kerstsfeer, onderuit met 6-2. Dankzij een eigendoelpunt van Alfons Groendeijk (FC Den Haag) en een treffer van Richard Klein bouwden de amateurs in de eerste helft een vcoorsprong op. Na de pauze maakte opnieuw Klein er 3-0 van. Via Rick Talan (Haarlem) kwamen de profs weer even in de strijd terug, maar Chris Gubler en Hennie Koet breidden de voorsprong vervolgens weer uit (5-1). Ron de Roode (FC Den Haag) deed nog iets terug voor de betaald voetballers, maar de beter op elkaar ingespeelde Leidse voetballers hadden via Chris Gubler het laatste woord. (6- 2). verdachte gende lichaamsdelen achtergela- sche spelers.Hogtepunt Eerder op de dag was er nog niets aan de hand geweest. Inte gendeel, de ontmoeting tussen BS Leiden en Tel Aviv vormde het vroegtijdige hoogtepunt van het toernooi. Daar waar Den Bosch, spelend met maar liefst drie Ame rikanen, pas serieus ging basket ballen toen het door Jerry Beck en John Heath aangevoerde Opel Merksem een 49-65 voorsprong had genomen (waardoor de lands kampioen alsnog in de finale be landde, 94-89), gaf Leiden direct al zijn visitekaartje af. De toernooi-winnaar van het af gelopen jaar was als 'zwakste', want zonder Amerikanen spelende ploeg, gekoppeld aan het veelei sende Hapoel. De Israëli's hadden op Eerste kerstdag in eigen land nog moeten spelen voor de beker en waren pas gisterochtend in Ne derland aangekomen. BS Leiden liet zich niet imponeren door de re putatie van de Israëlische centers lende BS Leiden miste echter de Earl Williams, alias het beest van Tel Aviv, drukt Daan van Egmond onder de basket vandaan. Mocht de bal in de andere kant van de ring rollen dan staat Toon van Helfteren (15) op zijn beurt tegen een overmacht in su Mercer en Largy. poel naar een 49-54 (van 45-43) voorsprong getild, maar Sander Kales en Emill Hagens zorgden voor maximale spanning: 59-60 en bij het ingaan van de slotminuten 77-76. Het gedurfd en creatief spe- Lavon Merver en Earl Williams. Geraffineerd pass-werk ïrs herhaaldelijk op de banken, i toen ook Hans Heijdeman kracht om ook in de laatste minuut de Israëli's in bedwang te houden: le' tegen Merksem, dat door wat teleurstellende Jerry Beck Daan van Egmond op schot bleken Willy Oelbrandt op de been werd te zijn leek Leiden op weg naar een daverende stunt. De vroege voorsprong (18-11) naar was bij de rust weliswaar verdwe- 79-72. nen (36-36), maar toen Hapoel dacht de winst binnen te hebben sloeg Leiden terug. Drie driepun ters van Mike Largy hadden Ha- gehouden. Toon van Helfteren voerde Leiden in de slotminuten de verdiende overwinning: De finale werd een anti-climax want hoewel Den Bosch zijn beste beentje voor zette, wilde Hapoel daar al na een paar minuten spelen niets meer van weten. De 'overvol le' Israëlische bank was herhaalde lijk op het speelveld terug te vin den, want iedere persoonlijke fout van een Tel Avivi werd aangevoch ten en de taal richting het besluite loze arbitrale duo Ennik/Faassen werd steeds grover en dreigender. Jelle Esveldt maakte als eerste góed gebruik van de verdeelde aandacht bij de aangebrande Israë li's en de stoicijnse Rotterdammer schoot Den Bosch met de eerste twee van zijn in totaal vijf driepun ters naar een 25-18 voorsprong. Bij Hapoel hielden alleen Largy en Zimmerman (6x3) het hoofd bij de les, zodat de bezoekers dankzij de snelle break halverwege de wedstrijd nog uitzicht hadden op (foto Van Boven) de toernooizege: 49-53. Largy moest er na de rust andermaal aan te pas komen om een fikse achter stand weg te werken (69-58, 71-70). Het bleek echter de laatste stuip trekking te zijn van Hapoel, dat zich in het driepunters-O9x) en dunk-(6x) festival niet staande kon houden. Gershon marcheerde bij 81-76 (na 73-76) zijn troepen van het veld, om zich op het nippertje te bedenken en zijn tirades tegen de scheidsrechters met verhoogde in zet voort te zetten. De invallers Fleisher en Jacoby deden ook een duit in het zakje door hun Bossche tegenstrevers neer te maaien en te vloeren, maar een kloppartij bleef uit omdat Den Bosch zich niet liet intimideren en de wedstrijd rustig en beheerst uitspeelde: 108-92. HANS JACOBS Even speelde Warmond met ne gen spelers tegen Fides Pacta. Be hendig ving arbiter Van der Kooy een schot af om de bal na een for meel 'partij!' af te spelen naar de Warmond-aanval. De oud-Pernixspeler sollici teerde niet naar een plaatsje bij de afdelingsclub. "Ik vind", zo merkt hij na afloop op, "dat je als scheidsrechter moet laten mer ken, dat je de sfeer van de wed strijd aanvoelt. Het klassever- schil was zo groot dus het publiek wachtte gewoon op iets aparts." De nederlaag paste allerminst in de plannen, die Engel had met z'n ook in de competitie in de verdruk king gekomen ploeg. "Graag had ik die twee wedstrijden zaterdag gespeeld. Niet om die LD-cup te winnen, maar om de mogelijkheid te hebben wat in deze opstelling te spelen. Heel onverwacht was De Danaï den zo winnaar geworden van de A-poule, terwijl men zelf vooraf de kansen daarop toch als minimaal had afgedaan. De Leidse eer steklasser speelde met een zeer on volledige selectie onder leiding van Pieter Koorneef, vervanger van een van vakantie genietende Hans van Huis "Gezien het feit dat we met een 1/2 combinatie speelden, had ik ze ker niet het idee op een eerste plek te komen. Te meer omdat we ook nog met Pernix in een poule te recht waren gekomen", verwoord de de oud-speler de verrassing, "We hoopten alleen zo hoog moge lijk te eindigen". Verstoord Vroegtijdig leken de aspiraties van De Danaïden verstoord door het Alphense Tempo, dat fel van leer trok in de goedgevulde Uni versitaire sporthal. Kort voor tijd leek De Danaïden door een straf- worp van Wouter Renes de zege naar zich toe te trekken, maar in de allerlaatste minuut bracht routi nier Aad Haagsman de eindstand op 3—3. "Omdat we met zes dames en he ren rouleerden, heb ik de sterkste opstelling bewaard voor de wed strijd tegen Pernix", verklaarde Koorneef het verliespunt. "Tegen mindere ploegen, waarvan je ver wacht makkelijk te winnen, kun je dan in problemen komen. Dat ge beurde tegen Tempo en ook eigen lijk tegen Velocitas." Voor Tempo bleef het niet bij het ene punt. Ook Pernix werd na 2-0 achterhaald, al kwam in de slotfase het klasseverschil wel tot uiting toen Carla Kuipers eerst zelf 4-3 scoorde voor Pernix en vervolgens de strafworp forceerde, waaruit Kees Hortensius voor 5-3 kon zor gen. Velocitas was in de laatste ronde echter geen partij voor de Alphenaren (9-6), die in Liesbeth Koolbergen, Marga Fennema en Joke Boot gevaarlijke schutters hadden. Tevredenheid derhalve bij coach Dirk Turkenburg. "We zijn naar het toernooi gekomen met het idee elke wedstrijd de 'underdog' Simpel Op papier leek het ook in B-pou le leek het spannend te worden, omdat zowel Crescendo als Fides Pacta de eerste wedstrijden tegen Warmond en Ons Eiland met grote cijfers wonnen. D hoofdklasser liet echter in het slotduel geen mo ment onduidelijkheid bestaan over het krachtsverschil. Met Ronald van der Velden, de absolute top scorer in Leiden, in de hoofdrol won Fides met 5-15. Voor Crescendo-topscoorster Marlies Brouwers deed die neder laag geen afbreuk aan de eerdere successen. "We hadden zeker ook niet verwacht alle wedstrijden te winnen. Tegen Warmond was het eigenlijk geen wedstrijd, 11-0, het was echt zielig voor die kinderen. Van Ons Eiland had ik meer ver wacht, maar dat pakte we ook ge woon. Alles ging er nu in, terwijl het scoren in de competitie zo moeilijk gaat. Het was jammer voor Ruud Niesing, dat hij er niet bij was". In Oegstgeest plaatste TOP zich eveneens zonder verliespunt voor de eindstrijd. Vriendenschaar riep door haar fysiek stevige verweer de sportieve toorn van TOP over zich af en werd vervolgens met 3- 14 over de kling gejaagd. In de duels tegen KNS en De Algemene bleven de cijfers wel onder de tien, maar was het verschil niettemin groot. KNS zorgde door het in de com petitie hoger spelende De Algeme ne snel naar een achterstand te spelen voor de eerste verrassing. "We hadden moeten winnen na 3- 0", vond coach Rob van Geenhui zen. Maar even snel als Hans Koo ien, Trudy Blansjaar en Louis Kok het gat sloegen dichtte De Algeme ne de bres: 4-4. Slotseconde Pas in de slotseconde van Zuiderkwartier-Fiks werd beslist, welk ploeg uit de D-poule door zou dringen naar de eindronden. Door met 4-0 van Madjoe te win nen en met 8-3 van Fluks hadden de Oegstgeestenaars qua doelsaldo een betere uitgangspositie dan Zuiderkwartier opgebouwd. Aan vankelijk leek Fiks het zelfs niet op een gelijkspel aan te laten komen, want door Theo Vreeken werd met 1-3 de leiding genomen. Na wisseling van speelhelft kwam Zuiderkwartier terug, maar tot de slotfase bleef de strijd onbe slist. Diederick van Veen kreeg in de laatste minuut de unieke kans om vanaf de strafworpstip de ba lans definitief in Oegstgeester voordeel te laten uitslaan, maar hij bezweek onder de druk. Luttele se conden later was de verrassing compleet toen Aldo Spadon van grote afstand zijn laatste schotkans verzilverde: 5-4. Voordat de bal de grond weer raakte ging loeide al het eindsignaal... BRAM VAN GENT WARMOND - Hans Tönjann, no. 1 geplaatst in het toernooi om de districts in- doortitel, had in zijn eerste optre den in Warmond geen moeite om die plaatsing waar te maken. Hij klopte Willem Taat in twee sets: 6- 0, 6-4, maar over die winst zal hij nawuelijks wakker liggen. Eigen lijk boekte de duidelijke verliezer in deze partij de meeste winst. Taat scoorde zeker enkele punten op ei gen verdienste en die punten zul len hem stellig het gevoel hebben gegeven dat hij toch echt best een lekker potje kan tennissen vermits de druk aan de andere kant van het net met service en volley niet te groot is. Was de winst van Tönjann dus helemaal conform de verwachting, dat was beslist niet zo bij de winst van Erik Snellenberg op Marco Visser: 6-4, 6-2. Waarom laatstge noemde, qua resultaten in het afge lopen seizoen toch bepaald hoger aan te slaan dan de altijd zo hard werkende, taaie volhouder uit Koudekerk a d. Rijn, bij Dekker een tapijtbaan verkoos boven de tragere gravellistic baan, was voor iedereen een vraag. Misschien om dat Visser de vasthoudendheid van Snellenberg vreest, op gravellistic kan de speler met de bereidheid tot veel loopwerk en een goede condi tie, erg veel terugbrengen. Hoe het zij, de fouten kwamen op de snelle re tapijtbaan van Visser en niet van Snellenberg en wie tegen de Kou- dekerker fouten maakt moet die echt wel helemaal goedmaken om dat Snellenberg zo zuinig is met de fouten als de man die het twijfel achtige genoegen had om een par tijtje te mogen spelen tegen Ko ning Henry V van Engeland (1413— 1422) dat moest zijn op zijn win- Voor directeur Philip van der Kwast van Dekker - Tennis werd het gisteren geen plezierig besluit van de tweede kerstdag. Bij 1-0 in de eerste set tegen Marius Pieters verrekte hij een kuitspier. Hij pro beerde nog wel even door te spelen maar het ging niet meer. Marius Pieters dus in de volgende ronde. Mark Nagelkerken kraakte Jeroen van der Sman: 6-3, 6-3 en Dick Bouman bleek nog steeds teveel in huis te hebben voor J. Ploeg: 6-2, 6-4. Bij de vrouwen gaf Annemarie Jünger geen krimp na een verloren eerste set tegen Marion Post: 3-6, 6-4, 6-3. In het kersttoernooi pakte Blom- mendaal in C schaker Ad van der Berg: 6-2, 4-6, 6-3. Willem Taat wees Erik de Graaf na een felle strijd terug: 7-6, 3-6, 6-4. Op een goede prestatie kan Eelco van Adrichem terugzien die Aad den Duik eigenlijk weinig uitzicht bood op meer dan een eervolle sco re: 6-4. 6-3. Marco Visser maakte in C zijn verlies in de districtsin- door B tegen Snellenberg goed met een zege op Theo Sanders,: 7- 5, 6-1. Har Meijer kwam eveneens een ronde verder in C. Hy had het niet gemakkelijk tegen Parsons van de Munnik, maar won in twee sets: 7-5. 6-4. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13