Winnie Mandela voorlopig vrij Ruzie om mormonen in Israël Zeven doden bij bomaanslag Ondervoeding neemt wat af Franse justitie kan belofte niet nakomen Amerikanen spelen 'schiet 'n punk dood' Arafat zou Israël willen erkennen DINSDAG 24 DECEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 ROME (IPS) - Voor het eerst in veertig jaar is het percentage on dervoede mensen in de wereld ge daald. Door de sterke bevolkings groei is echter het absolute aantal hongerenden in de wereld toege nomen. Dat blijkt uit het vijfde we- reldvoedselonderzoek dat in op dracht van de VN-Organisatie voor Voedsel en Landbouw (FAO) is uit gevoerd. De wereldvoedselsituatie wordt ieder decennium onder zocht. De gegevens van dit onderzoek gaan tot 1981. Dat betekent dat de grote hongersnood in Afrika vorig jaar erbuiten valt. China, met een bevolking van bijna een miljard, is buiten beschouwing gelaten. De voedselvoorraad in de wereld nam in de jaren zestig en zeventig per hoofd van de bevolking met twaalf procent toe, aldus de FAO- studie. In 75 ontwikkelingslanden, waar bijna drie miljard mensen te ven, kwam dankzij deze verhoogde produktiviteit een betere en uitge breidere dagelijkse maaltijd op ta fel. De grootste vooruitgang boekten Azië en landen in het Midden-Oos ten. Afrikanen hadden gemiddeld slechts vijf procent meer te eten in vergelijking met twintig jaar eer der. In de minst ontwikkelde lan den nam ondervoeding zelfs toe. De berekening zijn steeds geba seerd op dat wat een mens mini maal moet eten om niet ziek te worden. Wie nog minder eet, is on dervoed. De minimale hoeveelheid voedsel gaat uit van het „in stand houden van het lichaam", maar is onvoldoende als men arbeid of an dere activiteit wil verrichten. Uit het FAO-ondezoek blijkt dat' het aantal ondervoede mensen in de periode 1970-1980 met minstens tien miljoen is toegenomen. Vol gens een negatievere schatting zouden 22 mihoen mensen meer te weinig te eten hebben. Verhou dingsgewijs is het aantal ondervoe de wereldbewoners echter afgeno men: in de optimistische schatting van 19 naar 15 procent; in de pessi mistische van 28 naar 23 procent. 'Geen bewijs pauscomplot' ROME (AP) - De openbare aankla ger in de zaak rond het vermeende complot tegen het teven van Paus Johannes Paulus II zal waarschijn lijk vrijspraak bij gebrek aan be wijs vragen voor de drie Bulgaren en drie Turken die zijn beschul digd van medeplichtigheid aan de aanslag op de paus op 13 mei 1981. Dat is door een goed ingelichte bron gezegd. De belangrijkste oorzaak van dat besluit zou het opzienbarende ge drag zijn van Mehmet Ali Agca, de man die tot levenslang werd ver oordeeld wegens het plegen van de aanslag. JOHANNESBURG (AP) - De anti-apartheidsactiviste Winnie Mandela heeft gisteren haar woning in Soweto ver laten en is vertrokken naar Kaapstad. Zij deed dat onder dreiging van een nieuwe arrestatie, nadat zij eerder op de dag voorlopig was vrijgelaten in afwachting van een pro ces wegens overtreding van de tegen haar uitgevaardigde banning-order. De woning van mevrouw Mandela in Soweto was door de politie om singeld toen zij terugkeerde uit de rechtszaal waar zij was voorgeleid, nadat zij zondag voor de tweede keer in twee dagen door de politie uit haar huis was gesleept. Omringd door advocaten verliet mevrouw Mandela haar woning en zei dat zij naar Kaapstad ging. Met haar vertrek is echter de mogelijk heid opengebleven dat zij opnieuw zal worden gearresteerd als zij te rugkeert naar Soweto. Bij het ver- J laten van de rechtszaal had zij ver klaard dat zij de banning-order be schouwde als uitvloeisel van een wet 'die door geen enkel menselijk ETA neemt wraak PAMPLONA (AFP/Rtr.) - Een ge pensioneerde generaal van de Guardia Civil is gisteren doodge schoten in Pamplona, in het noor den van Spapje. Volgens de politie werd de aanslag gepleegd door querrillastrijders van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Juan Atares Pena, 67 jaar, liep zonder lijfwacht in het centrum van de stad toen een man en een vrouw hem van dichtbij' door het hoofd schoten en vervolgens in een auto wegvluchtten. De moordaanslag volgde op een grote demonstratie die zondag in Pamplona werd gehouden uit pro test tegen de dood vairde Bask Mi- kel Zabalza. Zijn lijk werd acht da gen geleden gevonden in een rivier in de Pyreneeën nadat hij in no vember door de Guardia Civil was gearresteerd. De-regering zegt dat Zabalza tijdens een vluchtpoging verdronk. Oliebrand Op een terrein met olietanks bij Napels, waar zaterdag bij een enor me explosie en een grote brand vier mensen om het teven kwa men, 160 anderen gewond raakten en 1800 mensen dakloos werden gemaakt, brandde maandag nog een enkele tank. Anna Maria Greco, een woord voerster van het ministerie dat de hulpverlening aan de slachtoffers van de ramp coördineert, verklaar de dat intussen voor de meeste daklozen onderdak is gevonden. Zij ?ei dat nog niet bekend was wanneer de evacuées naar hun wo ningen kunnen terugkeren. Een functionaris van de gemeente Na pels sprak de hoop uit dat dit nog voor de kerst zou zijn. VN/Zwitserland Een meerderheid van de Zwit sers is tegen hét voornemen van de regering om Zwitserland deel uit te laten maken van de Verenigde Na ties. Dit blijkt uit de resultaten van een opinie-onderzoek die gisteren zijn gepubliceerd. Volgens de opiniepeiling, die werd uitgevoerd door het week blad „Co-op Zeitung" met het oog op een volksraadpleging over de kwestie in maart, is 51,4 procent te gen het lidmaatschap en 43,9 pro cent voor. De overige ondervraag den hadden geen mening. Tweederde deel van de tegen standers van het VN-lidmaatschap is bang dat het de Zwitserse neu traliteit in gevaar zal brengen. SU/China De Russische partijleider Gor- batsjov heeft maandag gepraat met Li Peng, lid van het Chinese polit- buro, over een verbetering van de betrekkingen tussen hun landen. De zeldzame ontmoeting tussen een hoge Chinese functionaris en een Russische partijleider onder streepte de pogingen van Moskou om met China tot een betere ver standhouding te komen sinds Gor- batsjov in maart aan de macht kwam. San Francisco De gemeenteraad van San Fran cisco heeft maandag de stad uitge roepen tot vrijplaats voor vluchte lingen uit Midden-Amerika. Met acht stemmen tegen drie werd be sloten van San Francisco een toe vluchtsoord te maken voor vluch telingen uit Ei Salvador en Guate mala die, indien ze teruggestuurd zouden worden, in hun eigen land vervolgd zouden worden. De gemeenteraad nam een reso lutie aan die bepaalt dat ambtena ren in San Francisco, inclusief de politie, niet verplicht zijn illegale immigranten uit El Salvador en Guatemala aan te geven en dat zij geen medewerking hoeven te ver lenen aan de immigratiedienst. wezen moet worden gehoor zaamd.' Winnie Mandela moest gister ochtend voor een rechter in Johan nesburg verschijnen. Tijdens de nog geen vijf minuten durende zit ting werd haar opgedragen om 22 januari opnieuw te verschijnen voor de districtsrechtbank van Krugersdorp, buiten Johannes burg. De politie vroeg om een borgstel ling van 500 rand (ruim 560 gul den), maar Ayob vond gehoor voor zijn argument dat mevrouw Man dela nationaal en internationaal welbekend is en door dergelijke personen hoeft geen borg te wor den betaald. Ze verliet vervolgens de rechtszaal omringd door hon derden aanhangers. Ze had een verband om haar linkervoet, waar zij zaterdag aan gewond raakte toen de politie de eerste keer haar huis binnen viel om haar uit Sowe to te verwijderen. Zij had daar ver scheidene maanden gewoond in weerwil van een verbod om zich in Johannesburg of de zwarte satel lietstad Soweto te bevinden. Explosie Zeker zeven blanken zijn maan dag om het teven gekomen bij een bomaanslag op een druk winkel centrum in de badplaats Amanzim- toti bij de Zuidafrikaanse stad Dur ban. Een politiewoordvoerder van het landelijk hoofdbureau in Pretoria zei dat onder de doden drie vrou wen en twee kleuters zijn. Ruim 50 mensen raakten gèwond. De explosie bij het Sanlam Cen tre deed zich halverwege de och tend voor. Het winkelcentrum is gevestigd in een gebouw van twee verdiepingen, waarin zich ook en kele appartementen bevinden. Een overlevende verklaarde dat de bom geplaatst was in een prulle- bak op de begane grond, op een plek waarlangs mensen van en naar het 200 meter verder gelegen strand lopen. In Zuid-Afrika is het al 16 maan den onrustig. Tot op heden zijn bij gewelddaden al zeker 1000 mensen om het teven gekomen onder wie de laatste tijd een toenemend aan tal blanken. Sinds 15 december hebben 12 blanken bij zwart ge weld de dood gevonden. FERRARA (AP) - Bij een botsing tussen een -personentrein en een stilstaande goederentrein bij het station van Coronella, 15 kilometer van de Italiaanse stad Ferrara, zijn gisterochtend zes mensen om het leven gekomen en vijf gewond geraakt, aldus het ministerie van transport in Rome. Woordvoerder Fausto Scio ver klaarde dat het ongeluk gebeurde toen een lokale trein van achteren inreed op een goederentrein, die voor een rood sein moest wachten. Bijhet ongeluk schoof de voorste wagon van de personentrein onder een koelwagen van de goederen trein. De doden waren vier spoor wegbeambten en twee passagiers. Ferrara ligt langs de route Bolog- na-Padua-Venetië. Door. het onge luk raakte het verkeer op de drukke lijn gestremd en moesten treinen worden omgeleid. (f0t0 anp> CHILI - De Chileense vakbonds leider Manuel Bustos is gisteren op borgtocht vrijgelaten. Hij verbleef 89 dagen in de gevangenis op be schuldiging van ondermijnende activiteiten. Bustos is de vice-voorzitter van de CNT (de federatie van vakbon den van de oppositie). Eind no vember werd CNT-leider, Rodolfo Seguel, in vrijheid gesteld. Seguel werd eind september tegelijkertijd met Bustos en vier andere vak bondsleiders gearresteerd. Alten zijn inmiddels op vrije voeten. Gijzelingsaffaire Nantes: NANTES (AP) - Een 33-jarige Ma rokkaan die zich vorige week na een gijzelingsdrama samen met twee handlangers aan de politie overgaf op de belofte dat hij zou worden uitgeleverd aan Marokko, is zondagavond in Frankrijk offi cieel in staat van beschuldiging ge steld en zal niet worden overgedra gen aan de Marokkaanse autoritei ten. Functionarissen van het Franse ministerie van binnenlandse zaken verklaarden dat Marokko heeft ge weigerd om Abdel Karim Khalki, die sinds 1974 in Frankrijk woont, toe te laten. Zegslieden van de Franse politie zeiden dat de belofte aan Khalki, dat hij zou worden overgedragen aan de Marokkaanse justitie, essentieel was voor een goede afloop van het gijzelingsdra ma, dat zich 35 uur voortsleepte. Na de weigering van Marokko werden Khalki en de twee andere verdachten, Georges Courtois (38) en Patrick Thiolet (24), zondag be schuldigd van poging tot moord, bedreiging met de dood, ontvoe ring, gewapende roofoverval en sa menzwering, aldus officier van jus titie Christian Janvier. Als zij schuldig worden bevon den aan het hen ten laste gelegde, kunnen zij alle drie tot levenslang worden veroordeeld. Khalki drong donderdag gewa pend met een pistool en een hand granaat een rechtszaal in Nantes binnen, greep de president van de rechtbank bij de keel en gelastte vijf aanwezige agenten hun wa pens af te geven. Hij gaf de wapens daarna aan Courtois en Thiolet, die werden berecht op beschuldiging van het plegen van een gewapende roofoverval. Franse functionarissen zeiden dat Khalki, als hij zou zijn uitgele verd, in Marokko zou zijn berecht op dezelfde beschuldigingen als in Frankrijk. Vorig jaar december schoot de Amerikaanse elektrotechnicus Bernard Goetz een viertal zwarte jongeren neer in de metro van New York. Volgens Goetz pro beerden de jongeren hem te be roven. Onder de Amerikaanse burgerij ging een gejuich op voor deze held, die had bewezen dat het publiek er genoeg van had om niet meer veilig over straat te kunnen. Het heldendom werd er nau welijks minder om toen er twijfel rees aan de juistheid van Goetz' bewering dat de jongens hem wilden beroven. Wellicht hadden ze hem alleen maar een beetje zitten sarren. Dat Goetz een ne gentienjarige 'belager' nog een tweede kogel toediende omdat 'hij er niet zo slecht uitzag', mocht de bewondering niet ver minderen. De jongen blijft waar schijnlijk voor de rest van zijn te ven van zijn middel tot zijn tenen verlamd. Het heldendom van Goetz is niettemin gebleven. Met Kerts- mis kunnen de Amerikanen zich vermaken met een gezelschaps spel dat gebaseerd is op dit dra ma. In de warenhuizen is het spel 'De metro-burgerwacht' te koop. Met behulp van dobbelstenen en speelkaarten moeten de spelers zich veilig een weg banen door de ondergrondse. De kaarten ge ven instructies als: druk je pi stool tegen het hoofd van de punk, ga twee plaatsen verder'. De spelers verplaatsen geen pop petjes, maar miniatuur-pistool tjes. Als de speler zijn kogels heeft verbruikt, wordt hij be roofd en mishandeld. Pech heeft de speler die de kaart trekt 'punk beweegt nog, gebruik twee kogels' (een directe verwijzing naar het optreden van Goetz). Naar verluidt gaat het spel in de VS grif over de toon bank. Goetz is overigens op borg tocht vrij in afwachting van zijn proces. Het is zeker niet uitgeslo ten dat de elektrotechnicus niet vervolgd zal worden wegens po ging tot moord, maar alleen een boete zal krijgen wegens verbo den wapenbezit. KROKODIL VERSLINDT VROUW ADVERTENTIE JERUZALEM (AP) - De Palestijn se Bevrijdingsorganisatie PLO zal Israël erkennen als de organisatie garanties krijgt over deelname aan een vredesconferentie voor het Midden-Oosten. Dat heeft een vooraanstaand Palestijn uit de be zette Westelijke Jordaanoever gis teren gezegd. Hanna Siniora, de 47-jarige hoofdredacteur van de Arabische krant Al Fajr, die is genoemd als mogelijke onderhandelaar in een Jordaans-Palestijnse delegatie, zei dat PLO-leider Arafat bereid is de VN-resoluties 242 en 338 te aan vaarden, maar die mening voorals nog alleen in besloten kring te ber de brengt. De Egyptische president Hosni Moebarak waarschuwde Arafat wat dat betreft dit weekeinde in een interview voor de Amerikaan se televisie, dat de PLO nog 'een maand of twee' de tijd heeft om met een duidelijke erkenning van Israël te komen, omdat anders ko ning Hoessein van Jordanië op ei gen houtje over zal gaan tot vredes onderhandelingen met Israël. Siniora zei dat Arafat zich alleen duidelijk zal uitspreken als de bei de supermachten plaats voor de PLO vrijmaken bij een internatio nale conferentie. Hij zei dat de weerstand van de door Syrië ge steunde Palestijnen het te riskant zou maken om de resoluties van de veiligheidsraad te aanvaarden zon der een dergelijke garantie. Salah Khalaf, de tweede man binnen El Fatah, de PLO-fractie van Arafat, bevestigde dat Arafat twee maanden de tijd had gekre gen om zich uit te spreken. Niet na der genoemde Arabische landen zouden hebben laten weten dat zij zich daarna tot Syrië zouden wen den. Khalaf Abu Iyad zei echter dat de PLO resolutie 242 nooit zal er kennen, omdat die resolutie de le gitieme rechten van het Palestijnse volk niet erkent. op zoek naar het stoffelijk overschot van de krokodil werd aangevallen. (foto ap> SYDNEY (AP) - Met behulp van ondermeer een mini-duikboot heeft de politie vandaag in een ri vier in Noord-Australië de jacht ge opend op een zoutwaterkrokodil, die het afgelopen weekeinde een vrouw met huid en haar verslon den heeft. De 43-jarige Berryll Wruck werd verzwolgen toen zij na een kerst- barbecue in de hete zomernacht verkoeling zocht in een zijarm van de Daintree-rivier. Met de mini- duikboot hoopt men haar stoffelijk overschot te vinden. In het noorden van Australië zijn sinds 1974 zes mensen door kroko dillen gedood. De reptielen wor den ook verdacht in de verdwij ning van nog eens 12 mensen in de afgelopen jaren, aldus de politie. 'Er was een grote kolk water en zij was weg', zei Michael Turner, die met mevrouw Wruck aan het pootjebaden was en door de staart van de krokodil onderuit werd ge haald. Hij zei geen acht te hebben geslagen op de waarschuwingsbor den om niet te zwemmen, omdat hij dacht dat er in ondiep water geen gevaar zou zijn. Turner verklaarde dat de kroko dil die de vrouw verslond minstens 3 meter lang was. Volgens de poli tie moet een dier van die grootte zeker in staat worden geacht een volwassen mens te kunnen opvre ten. heerde, heerst grote verslagenheid. Hoewel de ongeveer 60 bewoners van de krokodillen afhankelijk zijn vanwege het toerisme, hebben zich volgens politiewoordvoerder Ian Hatcher vele vrijwilligers gemeld om de reptielen die in nabijgelegen mangrovebossen wonen af te schieten. 'Wij hebben al enkele krokodil len doodgeschoten, maar tot dus ver geen overblijfselen van de ver dwenen vrouw gevonden', zei hij. 'Zoutwaterkrokodillen zijn gevaar lijk. Het is belangrijk dat wij deze vangen en doden omdat hij nu de smaak van mensenvlees te pakken heeft en terug kan komen.' In Queensland werden krokodil len in 1974 op de lijst van be schermde diersoorten gezet omdat men vreesde voor uitsterven als de jacht op de dieren omwille van hun huid zou voortgaan. Nu heerst on gerustheid dat hun aantal te groot is geworden. De afgelopen maan den zijn verscheidene paarden en honden van rivieroevers verdwe nen, zei Hatcher. De minister van milieu-aangele genheden in Queensland, Martin Tenni, heeft opgeroepen tot de 'to tale uitroeiing' van krokodillen in bewoonde gebieden. 'Wie anders beweert is stom', zei hij. 'Je laat geen mensenetende beesten als leeuwen óf tijgers in steden rondlo pen. De volgende keer is het een klein kind dat nog geen waarschu wingsborden kan lezen'. JERUZALEM (AP) - De religieuze partij Agudat Is raël heeft gisteren een motie van wantrouwen inge diend tegen de Israëlische regering vanwege een in aanbouw zijnd studiecentrum van de mormonenge- meenschap bij de Olijfberg, even buiten Jeruzalem. Verwacht werd overigens dat de op zeven partijen steunende coalitieregering van premier Peres de motie, die vandaag in de Knesset in stemming zou worden gebracht, met gemak zou overleven. Het belang van de motie ligt niet zozeer in de be dreiging die zij voor de regering zou vormen, als wel in de mogelijkheid dat zij een kettingreactie van problemen op religieus gebied zou ontketenen. De twee grote partijen in de regeringscoalitie, Peres' Arbeiderspartij en het Likoedblok van minister van buitenlandse zaken Sjamir, trachten beide om de vier religieuze partijen te vriend te houden vanwege hun inbreng in een mogelijke toekomstige coalitie. Een confrontatie tussen de Arbeiderspartij en Li- koed over religieuze kwesties zou een bedreiging kunnen vormen voor het voortbestaan van de rege ring van nationale eenheid. De Brigham Young Universiteit is met ruim 26.000 studenten de grootste privé-universiteit van de Verenigde Staten. Op verschillen de plaatsen in de wereld, waaron der Londen, Seoel en Jeruzalem heeft de universiteit studiepro gramma's voor studenten die ter plekke iets willen opdoen aan cul tuur, taal, geschiedenis etc. door Hans Jacobs Al vanaf voor de zesdaagse oor log van 1967 heeft BYU een buiten- land-programma in Jeruzalem, waarbij de gemiddeld 60 tot 90 stu denten sinds enkele jaren zijn on dergebracht in een soort veredelde jeugdherberg in de net buiten de stad gelegen kibboetsRamat Ra chel. BYU besioot in 1978 om serieus uit te zien naar een eigen onderko men, zodat de te gebruiken facili teiten (eetzaal, slaapkamers, stu diezalen enz.) niet langer gehuurd hoefden te worden. Tegelijkertijd wilde de mormoonse kerk, die ei genaar is van de universiteit, een eigen kerkgebouw hebben. Nu houden de mormonen hun dien sten in het souterrain van het Zweedse consulaat in de Israëli sche hoofdstad. De Amerikaanse regering oefende druk uit op de kerkleiders om geen stuk grond te kiezen dat in het 'bezette' oostelij ke deel van de stad lag, omdat daarmee een politiek standpunt werd ingenomen. BYU koos echter toch een stuk land op de Scopus- berg, niet ver van de Hebreeuwse universiteit. Vorig jaar werd met de bouw van het studiecentrum begonnen en in 1987 moet het ge bouw klaar zijn. Fundamentele christenen, die de mormonen niet als christenen aan vaarden, hebben een half jaar gele den actie ondernomen om de bouw van het centrum te verhinderen. Zij wezen met name de ultra-ortho doxejoden op de zendingsdrift van de mormonen, en al snel kwamen er enorme protestdemonstraties. Kerkleiders en universiteitspresi dent Jeff Holland reisden naar Is raël en verzekerden de religieuze leiders en de regering dat van zen- dingsarbeid geen sprake kan zijn zo lang de Israëlische wet dat na drukkelijk verbied. De studenten moeten dan ook een verklaring on dertekenen waarin zij beloven op straffe van verwijdering van de universiteit niet aan zendingswerk te zulten doen. In de discussies die de laatste maanden in Israël zijn gevoerd is het feit dat het studiecomplex ook een zwembad krijgt aangevoerd als een reden om de bouwvergunning van BYU in te trekken. Het zwem bad zou ook de studenten van de nabijgelegen Hebreeuwse univer siteit aanlokken, waardoor ër toch weer zendingswerk gedaan zou worden. Een ander argument is dat een zo aantrekkelijk en strategisch stuk land niet uit 'joodse' handen gegeven had mogen worden. Mi nister van binnenlandse zaken Pe- retz heeft verklaard dat hij op zoek is naar mazen in de wet op grond waarvan de bouw gestopt kan wor den, terwijl minister Burg van de nationale religieuze partij verhaal de van 'misleidende acties van de gemeenschap In Israël telt zonder de steeds wisse lende groep studenten slechts zo'n 30 tot 40 leden, voor het merendeel Amerikanen. De vrouw van de in Canada geboren directeur van het centrum en tevens districtspresi dent van de kerk, David Galbraith, is Nederlandse. Het Boek van Mor mon is drie jaar geleden in een op lage van 1000 exemplaren versche nen in het Hebreeuws, maar ver spreiding in Israël is door de kerk verboden. De relaties tussen de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen' der Laatste Dagen en de Israëlische re gering zijn altijd bijzonder goed ge weest. De kerk bracht geld bijeen voor een op de Olijfberg gelegen park, en de huidige kerkleider, Ez ra Taft Benson geniet als voorma lig minister van landbouw (in de regering Eisenhower) veel aanzien in Israël. Burgemeester Teddy Kol iek van Jeruzalem, die weigert in actie te komen, is een goede vriend van Benson. Premier Peres heeft enkele weken geleden dan ook een afwijzende houding aangenomen toen hem werd gevraagd om de bouw van het centrum te verbie den. Peres wilde eerst de diploma tieke en politieke consequenties onderzoeken. Het ziet er nu naar uit dat hij daarvoor geen tijd meer krygt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7