Opvoeding moet niet afremmen' 'Rust heb ik eigenlijk nooit' 'DEIMINISTERi PAGINA VIII EINDEJAARSBIJLAGE 1985 LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD door Ton van Brussel Janneke Brinkman: "De vereenzaming is volgens mij veel groter dan wordt beseft" Een half uurtje voor vertrek draait ze snel een was en bij thuiskomst, 's avonds laat, hangt ze de boel nog even op het droogrek. De volgende dag verhaalt een ochtendkrant van "de voyante mevrouw Brinkman", die met haar echtgenoot een feestje bezocht. "Mensen kunnen daardoor de in druk krijgen dat het bij ons anders toegaat dan bij anderen", vreest ze. Het zou haar zeer lief zijn, als ik zou willen benadrukken dat dèt nu juist niet zo is. "Optreden" in het land, ditmaal in mooie jurk en smoking; het hoort erbij, maar het gewone leven gaat door. Een half jaar voor de ministerbenoeming, werd hun nu driejarige dochter Henriët- te geboren en "dat was een veel belang rijker gebeurtenis voor ons". Pioniers Janneke Brinkman, opgegroeid in een gezin dat tot de pioniers in de Noord oostpolder gerekend mag worden, stu deerde biologie met hoofdvak micro biologie in Amsterdam en leerde daar op een bridge-avondje haar man kennen. Hun ouders vonden het maar zo zo dat ze gingen trouwen, terwijl geen van bei den nog was afgestudeerd. Voor me vrouw Brinkman brak dat moment pas aan na de geboorte van hun eerste kind, zoon Eduard (11). Korte tijd werkte ze als lerares in Amsterdam, daarna volgde de verhuizing naar de Leidse Meren- wijk, waar zij een huis aan de Zijl be trokken. "We kenden Leiden nauwelijks en wa ren allebei zeer op Amsterdam gesteld, maar Elco ging op binnenlandse zaken in Den Haag werken en we wilden graag wat dichter in de buurt wonen. Dit huis vonden we heerlijk. De wijk is ideaal voor de kinderen en de stad is voor mii "Nachtwaker een spannend be roep? Nou, dat zal ik niet overdrij ven. Mensen denken dat wel, ja. Dat je de hele nacht inbrekers achter de broek zit. Maar, zo is het natuurlijk niet. Je maakt heus niet elke nacht iets mee. Dat ik 's nachts door die bedrijven loop, dat heeft vooral een preventieve werking. En ik loop er vanzelfsprekend niet alléén om die ven te vangen. Erop letten of er geen deuren of ramen meer open staan, of de koffiezetter wel uit is en of er geen brandgevaar is, dat zijn ook belangrijke taken. Kijk, bij sommige bedrijven maak ik elke nacht de ronde. Andere bedrijven hebben een alarminstallatie en die moet natuurlijk bij iemand overgaan. Dat kan bij de politie zijn, maar ook bij een bewa kingsbedrijf als het onze. Bij mij thuis heb ik dus een kamer met apparatuur waarop al die alarminstallaties zijn aan gesloten. Maar nou moetje niet denken dat elke keer als er zo'n alarm gaat, er ook werkelijk iets aan de hand is. We gaan wel altijd zo snel mogelijk kijken, maar het is zo vaak loos alarm dat we er niet op voorhand van uitgaan ook werkelijk inbrekers aan te treffen. Beet Natuurlijk hebben we regelmatig wél beet. Het aantal inbraken neemt toe, en de laatste maanden is het flink raak ge weest. Neem nou laatst, in Zoeterwoude, op het industrieterrein. Het alarm was afgegaan en dan waarschuw ik de politie en gaan we er samen op af. We kwamen daar aan en zagen dat de deur was gefor ceerd. Binnen zaten vier mannen. Die heeft de politie in de handboeien gesla gen en afgevoerd". Zelf doe ik dat niet, nee. Als er sprake is van inbraak, dan moet altijd de politie een vriendelijke versie van Amsterdam. Kleiner, maar toch heel levendig. We ko men er veel en graag. Ik vind het gewel dig wat er op het gebied van stadsherstel en restauraties gebeurt. Leiden is op zijn mooist op marktdagen in de winter, als er ijs ligt, geschaatst wordt en aan het einde van de middag in het halfschemer de lantaarns aangaan. "Het is op het moment heel druk met de drie kinderen. Er zijn natuurlijk mas sa's mannen met een zware baan en wei nig vrije tijd. In die zin is een minister schap nauwelijks anders. We zijn blijven wonen waar we woonden, hielden de zelfde vrienden en kennissen. Voor de kinderen is er nog veel minder veran derd. Een nadeel is dat ze hun vader bij na alleen in het weekeinde zien, maar ik heb niet het idee dat ze daaronder lijden. Ze kunnen van de leuke kanten volop profiteren. Als het even kan nemen we ze mee, naar een museum, of zoals laatst, naar het Scapino-ballet. Dan mogen ze achter het toneel met de dansers praten. Naar televisie- of radio-opnamen zijn ze ook wel mee geweest. Dat zijn. interes sante dingen die ze normaal niet zouden meemaken". Werkbezoeken "De publiciteit gaat goeddeels aan ze voorbij, daar zijn ze te jong voor. Cristi- ne heeft in de tijd van de maatregelen tegen de reclame in televisie-program ma's wel eens gezegd: dat zal morgen wat worden op school. Ze zijn er vrij la coniek onder. Als mijn man thuis is, heeft hij juist helemaal geen zin om over zijn werk te praten. Hij zoekt de popula riteit niet en kan goed tegen kritiek. Toch heeft hij ons af en toe nodig om stoom af te blazen. "Verplichtingen kun je zelf wel een beetje regelen. Ik ga niet voortdurend mee, dat heeft vaak hele maal geen zin. Als het gevraagd wordt, doe ik het als het even kan wel. Het leukst vind ik de werkbezoeken aan de verschillende provincies. Op één dag worden gewaarschuwd. Die samenwer king is uitstekend. Als nachtwaker kun je geen enkel risico nemen, want je mag geen pistool of zoiets gebruiken. En in brekers hebben tegenwoordig toch alle maal wel een wapen bij zich. Ik zeg altijd maar: je hoeft in dit vak geen held te we zen, want aan een dooie held heb je ook niets. Het is ook lang niet altijd zo dat dief stal het werk van inbrekers is. Het perso neel wil ook nog wel eens wat dingen van de zaak mee naar huis nemen. Of de schoonmakers. En een inbreker komt ook niet net als ik loop te surveilleren. Voor hetzelfde geld komt hij vijf minu ten nadat ik het pand heb verlaten. Een inbreker weet alleen niet hoe lóét ik pre cies in zo'n bedrijf rondloop, dus mijn aanwezigheid werkt wel preventief. Hoewel je inbraken nooit helemaal kunt voorkomen. Bang moet je natuurlijk ook niet zijn uitgevallen. Als je bang bent, moet je niet aan dit beroep beginnen. Dat zeg ik ook altijd tegen sollicitanten. Natuurlijk komt het altijd wel eens voor dat je er gens van schrikt als je 's nachts in het donker door zo'n verlaten bedrijf loopt. Als er plotseling een machine aanslaat bijvoorbeeld, of als je ineens de ogen van een kat ziet opflitsen in het duister. Maar dan is het toch zaak dat je zo snel mogelijk weer bij je positieven bent". Agressiever Het beroep is wel gevaarlijker gewor den de laatste tijd. Het is niet alleen dat de meeste inbrekers wel een wapen heb ben, iedereen is ook agressiever gewor den. Neem. nou laatst die roofoverval bij MacDonalds aan de Beestenmarkt in Leiden. Daar hebben ze het personeel toch maar gekneveld. En twee jaar gele den is er toch ook een nachtwaker zo maar neergestoken op het Rapenburg? Niet dat ik na zo'n voorval nou minder goed slaap, dat niet. Maar je word er na tuurlijk wel heel alert van. Je moet op krijg je de meest uiteenlopende dingen te zien en spreek je veel mensen. Van restauraties tot centra voor randgroep jongeren. De sfeer is altijd informeel". "Soms vragen ze alleen mij. Daar ben ik wel erg voorzichtig mee, omdat ze je vragen omdat je de vrouw van de minis ter bent. Binnenkort mag ik een bejaar dentehuis openen. Dan vraag ik eerst of er nog speciale wensen zijn en probeer dan iets passends uit te zoeken in de kel ders waar kunst van de kunstenaarsre geling wordt bewaard. Daar zitten mooie dingen tussen en die krijgt zo'n instel ling dan in bruikleen" "Cultuur zit mij echt aan het hart ge bakken, vooral de beeldende kunst. Naar tentoonstelligen ga ik dus als het even kan mee. Dat is mijn hobby. Ik schilder zelf en heb ook les. Mijn man stimuleert dat zeer. Hii liist in wat ik ge passen voor jezelf, nietwaar. Ik ben ook wel eens bedreigd via de telefoon. Maar over het geheel genomen denk ik dat je als nachtwaker toch minder gevaar loopt dan pakweg een taxichauffeur. Als je te veel angst hebt, ga je onder door. Daar moet je niet teveel aan den ken. Er zijn toch ook een heleboel leuke dingen in dit beroep. Dingen waar je la ter nog hard om kunt lachen. Dat ie mand bijvoorbeeld opbelt met het ver zoek zijn flat op driehoog 's nachts in de gaten te houden. Dan denken ze zeker dat je als de een of andere privé-detecti- ve vanaf de stoep naar boven gaat staan staren of er niet iemand over het balkon klimt. Nou, daar kunnen we natuurlijk niet aan beginnen. De beveiliging is tegenwoordig een professioneel beroep. Vroeger kon ie dereen zo nachtwaker worden, maar er was op een gegeven moment een enor maakt heb. Als hij weet dat ik ergens aan werk, belt hij tussendoor op om te vra gen hoe het gaat. Die betrokkenheid bij beeldende kunst is er eigenlijk altijd ge weest. Ik wil er alles van weten en spel de kunstpagina's. Elco's werk maakt het voor mij gemakkelijk om bij te blijven". Gezin "Schilderen heeft in mijn geval veel te maken met mijn vak en mijn liefde voor natuur. Ik schilder veel boeketten. De gemeente heeft hier in de berm prachti ge onkruiden gezaaid. Klaprozen en al lerlei grassen, duinbloemen, kamilletjes, korenbloemen. Het is heerlijk om dat te schilderen. Maar het moet er wel min of meer tussendoor. Als de jongste naar de speelzaal is en de andere twee naar school zijn. Je moet er eigenlijk een vas - v me wildgroei. Dus was het nodig dat de wet op de weerkorpsen werd aange scherpt. De eisen zijn veel strenger ge worden. Je bent nu verplicht een uni form te dragen en je moet altijd een legi timatiebewijs bij je hebben. Er is ook een opleiding gekomen, die is straks verplicht voor elke bevei- lingsbeambte. Daar leer je dingen als rechts- en wetskennis, over brandpre ventie en EHBO. Dus dat is wel even an ders dan toen mijn vader destijds als nachtwaker begon. Die ging op zijn brommertje alle bedrijven langs, ge woon in zijn dagelijkse kleren. Tegen woordig werken we met een semafoon, een portofoon, noem maar op... Alarmsystemen En dan moet je natuurlijk verstand hebben van alle verschillende soorten te tijd voor uittrekken, anders komt het er niet van". "Ik kies bewust voor de kinderen nu ze nog zo jong zijn. Mijn man wordt na tuurlijk zeer naar voren geschoven als de gezinsminister. Ik steun dat, al gaat het mij niet om het gezin in de enge bete kenis. Er zijn meer manieren waarop mensen kunnen samenleven. Ik vind het wel belangrijk dat die keuze wederzijds verplichtingen schept en gericht is op duurzaamheid. Het is belangrijk dat mensen zich geborgen kunnen voelen. De vereenzaming is volgens mij veel groter dan wordt beseft. Ik merk dat ik me daar veel zorgen om maak en me te gelijkertijd bevoorrecht voel". "Er worden nu weer drie gevangenis sen gebouwd. Ze kunnen kennelijk niet groot genoeg zijn. Dat is een signaal. Je ziet jongeren die zich ongelukkig voe alarmsystemen. Sommige mensen den ken dat het er voor ons makkelijker op is geworden met al die elektronica. Maar dat is niet zo, een alarm moet immers ook worden opgevolgd? En je moet alle systemen goed kennen, dat leer je niet zo een, twee, drie. Haast geen enkel be drijf heeft dezelfde. Wij beschikken zo natuurlijk over een schat aan informatie over de bedrijven. Een paradijs voor inbrekers, zou je in derdaad kunnen zeggen. Daarom moet je zorgen dat je altijd betrouwbaar per soneel hebt natuurlijk, je moet sterk in je schoenen staan. Stel dat er iemand tussen zit die net krap zit en de televisie gaat kapot. Dan kan de verleiding na tuurlijk groot zijn. En dan alle sleutels die we in beheer hebben. Iemand anders verliest zijn sleutelbos misschien wel eens. Dat kunnen wij vanzelfsprekend niet maken tegenover de klanten. Janneke Brinkman, echtgenote van minister Brinkman, woonachtig in de Leidse Merenvvijk. De opvoeding van Henriëtte (3), Christine (6) en Eduard (11) is haar hoofdtaak. Haar schaarse vrije tijd brengt ze schilderend door. len, vandalisme en drugsverslaafden. We moeten er met elkaar voor waken dat we niet alleen de gevolgen bestrijden, maar ook naar de oorzaken kijken. En ik denk dat de waarde die het gezin daarbij kan hebben een tijdje teveel uit het oog is verloren. Dat is nu gelukkig weer wat aan het veranderen. Niet omdat de over heid dat wil, maar omdat mensen er zelf weer voor kiezen". "Wij vinden het allebei belangrijk dat er iemand thuis is als de kinderen uit school komen. Dat ze vriendjes en vrien dinnetjes kunnen meenemen. Dat ze in staat zijn vriendschappen te sluiten en die te houden. Dat ze veel meemaken en verder kijken dan hun neus lang is. Ik probeer ze vooral veel te laten meema ken, zodat ze niet bang zijn voor het on verwachte. Een opvoeding die ze niet af remt, maar ze juist in hun mogelijkhe den stimuleert. Daar heb ik veel voor over. Het zijn drukke jaren, maar ik zou ze voor geen prijs willen missen". "De actie van die verontruste vrouwen tegen de arbeidsplicht? Ja, begrijp ik dat wel, maar ik deel die verontrusting niet. Het woord verplichting heeft natuurlijk een heel vervelende bijsmaak. Zover zie ik het ook niet komen. Ten slotte is er voor mannen ook geen arbeidsplicht, maar intussen moet er natuurlijk wel brood op de plank. Wie er buitenshuis gaat werken is een keuze die je samen maakt. De overheid moet het mogelijk maken dat zo'n keuze ook kan worden uitgevoerd". "Ik stem altijd op een vrouw, al jaren. En dan op een die wat laag op de lijst staat, want hooggeplaatsen komen er toch wel. We leven nog teveel in een mannenmaatschappij en dit zie ik als één van de manieren om mijn stem te laten horen en daaraan iets te verande ren. Emancipatie is voor mij iets dat zo wel in het gezin als daar buiten moet ge beuren. Het heeft ook met een houding te maken; met je betrokkenheid bij alles wat er om je- heen gebeurt. Een proces van mensen onderling: mannen, vrou wen en kinderen die elkaar de ruimte moeten geven zich te ontwikkelen. Fe minisme heeft veel goeie dingen voort gebracht, maar het heeft mensen ook af geschrikt door de vaak agressieve me thoden. Dat is jammer. Ik denk dat dat niet hoeft. Dat kinderen klein zijn, is maar één fase in je leven en bovendien één die je ontzettend kan verrijken". "Kinderen zijn voor mij ook een drijf veer om straks misschien weer les te ge ven. Biologie is een heerlijk vak en je kunt het zo dichtbij ze brengen. Je kunt naar buiten, je kunt met de natuur bezig zijn. Voedingsleer, bouw en functie van het lichaam, ik heb gemerkt dat dat ze ontzettend boeit. Het is natuurlijk ook moeilijk om in het onderwijs iets te vin den. Het schilderen is voor mijzelf min stens zo belangrijk. Daar wil ik graag mee verder". Alfons Huschka (31) staat aan het hoofd van Huschka Beveiligings- en Controledienst. Woont in Rijnsburg. Het is wel hard, een leven als nachtwa ker. Het beheerst je hele leven. Dag én nacht. Kijk, voor het personeel geldt ge woon de cao, maar ik maak soms wel honderd uur per week. Om vijf uur 's middags beginnen de rondes langs de bedrijven, en dat gaat door tot 's och tends zeven uur. En dan hebben we bo ven natuurlijk alle alarmsystemen staan. Dus moet ik constant paraat zijn om op zo'n alarm te reageren. Want de mensen verwachten wel dat ik er binnen tien mi nuten bij ben". Kijk, soms baal ik daar wel eens van natuurlijk. Altijd maar weg 's nachts en in de weekeinden. En met de feestda gen, juist als andere mensen vrij zijn, heb ik het extra druk. Van een privéle- ven is amper sprake. Als wij eens naar een feestje willen, moet er iemand in ons huis komen die de telefoon en de appa ratuur in de gaten houdt. We hebben wel iemand die dat kan waarnemen, maar dat kun je natuurlijk niet elke week vra gen. Dat zou ik zelf ook niet willen. Slapen, dat doe ik 's ochtends altijd, na de ronde. Maar dan kan het ook wel gebeuren dat je er net in ligt, en dan gaat het alarm alweer". Gekozen "Rust heb ik dus eigenlijk nooit. Maar je zult me er niet over horen klagen. Ik heb zelf voor dit beroep gekozen. En ik wist van tevoren wat het inhield, want mijn vader was al tientallen jaren nacht waker. Ook al vóór hij in 1962 zelf dit bedrijf begon. Hij is nu 73, maar hij helpt nog steeds in de zaak. Hij loopt wel eens een nachtje of een weekeindje mee. Want dat is zyn lust en zijn leven hè, dat heeft hij nu eenmaal zo lang gedaan. Maar mijn zoontje zou het straks niet willen overnemen, zoals ik dat heb ge daan. Die zegt: altijd 's avonds en in het weekeinde werken, mij niet gezien. Trouwens, ik ben zelf ook niet direct in deze branche begonnen met werken. Ik had eerst een baan bij de PTT, en dat was heel wat rustiger dan dit, dat kan ik gerust zeggen. Maar nu heb ik wel een eigen bedrijf met personeel en we groeien nog steeds. We hebben nu al meer dan honderd klanten waarvoor we de bewaking doen. En het is afwisselend. De ene keer loop je bij wijze van spreken door een hyper modern Amerikaans bedrijf, de andere keer door een museum. TYissen de ge raamtes door in het pikkedonker. Of je zorgt voor de bewaking bij grote evene menten, zoals op 3 oktober. En dat is toch heel leuk?" door Conny Smits t Alfons Huschka: "Aan een dooie held heb je ook niets".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 38