LEIDSCH DAGBLAD uit Moskou Voor verf, behang engoeaeraad. Bommeldingen in Den Haag en Groningen MI|HIX VEIGIUYSIX- Teske Vuurwerk Nog meer arrestaties drugsbende op komst 01718-16545 Verzoenende brief van Reagan aan Gorbatsjov Grote eindejaarshow auwvissers in Kabelj hoger beroep gegaan VERTROUWEN De Pelikaan DINSDAG 24 DECEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37893 Drie maanden dood in stoel ENSCHEDE (ANP) - De 83-jari- ge Enschedeèr J. VVesseler heeft drie maanden dood in een stoel voor een hard bran dende gaskachel in zijn huis gezeten. Dit heeft de politie ontdekt na een tip van een buurtbewoner. De alleenwo nende bejaarde blijkt een na tuurlijke dood gestorven. Dat de man drie maanden geleden kwam te overlijden leidt de politie af uit het feit dat de oudste krant, die op de deur mat werd gevonden, van 30 september dateert. DEN HAAG/GRONINGEN (GPD) De Explosieve Opruimings dienst heeft vannacht een bom on schadelijk gemaakt die door onbe kenden voor de deur was gelegd van het gemeentelijk energiebe drijf in Den Haag. De plaatsing van de bom, die was verpakt in een snelkookpan, werd opgeëist door het Rood Revolutionair Front. Vanmorgen vroeg stelde dezelfde organisatie zich ook verantwoorde lijk voor een bommelding bij het Nieuwsblad van het Noorden in Groningen. Een anonieme beller deelde de Haagse politie even na midder nacht mee dat de bom rond half twee zou exploderen. De explosie bleef uit. Om half drie werd de pan door medewerkers van de Explo sieve Opruimingsdienst onschade lijk gemaakt. De inhoud van de pan bestond uit een flesje cam- pinggas, zwart kruit, chemicaliën en een ontstekingsmechanisme. Over de motieven van deze onbe kende organisatie is niets bekend. De politie van Groningen zette vanmorgen de omgeving af bij het hoofdkantoor van het Nieuwsblad van het Noorden. Rond half zes was bij de politie een melding bin nen gekomen van iemand die sprak namens het Rood Revolutio nair Front. De bom zou een uur la ter, om half zeven, ontploffen. De boodschap werd door middel van een bandrecorder doorgegeven. Op het genoemde tijdstip gebeur de niets. Na een korte zoekactie in het gebouw kon het personeel dat tot die tijd in de kantine van het politiebureau was opgevangen, aan het werk. Voor premier Lubbers en minister Van den Broek DEN HAAG (ANP/AP) - Sowjetambassadeur Blatov heeft premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenland se zaken) opnieuw uitgenodigd voor een bezoek aan Mos kou. Een regeringswoordvoerder zei gisteravond dat de regering er toe neigt de uitnodiging aan te nemen. Op 30 oktober, aan de vooravond van het 1 november-besluit, over handigde Blatov de premier een uitnodiging voor een gedachten- wisseling in Moskou over de raket- tenkwestie. Nederland zourlan op 1 november geen besluit moeten nemen, een voorwaarde die de pre mier van de hand wees. Gisteren is in Den Haag Nederlands-Russisch politiek overleg gevoerd door het hoofd van de eerste Europese afde ling van het Sowjetministerie van buitenlandse zaken, Adamischin, en de chefs van de directies Euro pa en Atlantische samenwerking en veiligheidszaken. Polak en Vos. Belangrijkste onderwerpen van ge sprek, aldus Adamischin, waren de situatie in Europa na de Geneefse top, Star Wars, de Euroraketten en een verdrag over het staken van proeven met kernwapens. De Sowjetregering, aldus de Russische diplomaat, blijft streven naar goede betrekkingen met Ne derland en meent dat beide rege ringen van gedachten moeten blij ven wisselen. Zij heeft echter de in druk dat Nederland de inhoud en de betekenis van het besluit van partijleider Gorbatsjov, de plaat sing van SS-20 raketten in het Eu ropese deel van de Sowjet-Unie tot 1 november op te schorten, 'niet goed heeft begrepen'. Adamischin zegt het niet met zo veel woorden, maar hij zou graag zien dat Nederland Washington nog eens laat weten dat het groot belang hecht aan een verdrag dat een einde maakt aan alle proeven met kernwapens. De Sowjet-Unie heeft aangekondigd de - nog toege stane ondergrondse - proeven met kernwapens tot 1 januari te staken, en wil dit moratorium verlengen als Amerika het Russische voor beeld volgt. De Amerikaanse rege ring is echter niet bereid thans een einde te maken aan de kernwapen proeven. Dit vanwege de kernproe ven in verband met Star Wars. Over een agenda voor een even tueel gesprek is echter nog niets bekend en volgens de regerings woordvoerder neemt de regering de uitnodiging niet aan voordat daar duidelijkheid over is. Ook is er nog geen mogelijke datum voor een Nederlands-Russisch gesprek in Moskou genoemd, maar voor het komende voorjaar is geen ge sprek te verwachten. NIEUWJAARSMORGEN 00 30 UUR PIETERSKERKCH00RSTEEG 24 het grootste en goedkoopste assortiment! Langegracht 179, Leiden tel. 071-141995 Verkoop 28 december a.s. H.C.C. Caravans Dealer van: Münsterland, Dethleffs, Gruau en Digue de lichtste toercaravan van Nederland Montana en Silverstar H.C.C. Caravans ook voor alle reparatie, alle accessoires en servicebeurten en met Bovaggarantie. En verhuur van nieuwe toercaravans Bespreek nu al uw zomervakantie om teleurstelling te voorkomen. Haagse Caravan Centrale voor service en vertrouwen Rijksstraatweg 179 Wassenaar ALKMAAR (GPD) - De reeks ar restaties bij het oprollen van een internationaal opererend drugs syndicaat is nog niet ten einde. De politie verwacht de komende da gen en weken nog een reeks aan houdingen en in beslagnemingen. Vorige week al werden in het Ame rikaanse Newark een Bossche ad vocaat en een Libanees aangehou den, en werden in Nederland tege lijkertijd acht invallen gedaan. Bij een daarvan werd een Limmense zakenman aangehouden. Hij en de; Bossche advocaat worden gezien. Buiig en zacht Veel bewolking en enkele buien. Mini mumtemperatuur ongeveer 5 graden. Middagtemperatuur rond 8 graden. Vrij krachtige wind uit zuid tot zuid west, langs de kust en op het IJssel- meer eerst af en toe stormachtig, gelei delijk afnemend tot krachtig. 25 december 1985 Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur. Maan op 14.45 uur, onder 7.24 uur. Hoogwater in Katwijk om 1.56 en 14.08 uur, laagwater om 10.13 en 22.13 uur. 26 december 1985 Zon op 8.47 uur, onder 16.33 uur. Maan op 15.21 uur, onder 8.32 uur. Hoogwater in Katwijk om 2.34 en 14.48 uur, laagwater om 10.49 en 22.54 uur. 27 december 1985 Zon op 8.47 uur, onder 16.34 uur. Maan op 16.11 uur, onder 9.31 i Afghanistan Vrij zes jaar Russische bezetting vrijdag 27 december DEMONSTRATIE naar Russische ambassade verzamelen 10.45 Centraal Station DEN HAAG Aansluitend: MANIFESTATIE zaal 5, Centraal Station Den Haag 14.30-16.00 Steunt het Komitee Medische en Hu manitaire Hulp Afghanistan Vrij, post- glro: 19 53 697 te Amsterdam. als de kopstukken van de bende. Een woordvoerder van de Alk- maarse politie, die het onderzoek samen met de Amerikaanse drugs- bestrijdingseenheid DEA leidde, zei dat bewust is gekozen voor een aanpak waarbij de politie lang moest wachten met actie, om zo de top van de bende te kunnen arres teren. Voor de Alkmaarse politie was een moordaanslag op de Limmen se zakenman vorig jaar aanleiding voor een nader onderzoek naar diens handel en wandel. De vier Li- banezen die de man in het hoofd schoten werden later in Antwer pen gearresteerd maar de politie kwam er niet achter wat precies het motief van de aanslag was. Vrijwel gelijktijdig raakte de Ame rikaanse DEA geïnteresseerd in de activiteiten van een Bossche advo caat, die veelvuldig in Amerika verbleef. Toen tijdens de nasporingen be>- de onderzoeken raakvlakken kre gen, werd besloten nauw samen te werken. Het syndicaat van de beide ver dachten was in opbouw. Ze ver handelden vooral hasj, maar ook heroïne en cocaïne. 'Vredeling hoe durf je?' BEDUMIMAARSEN (GPD) - "Ze moeten niet aan mijn vor stenhuis komen. Daar kan ik niet tegen. Ik voelde dat ik iets moest doen". Directeur J.van Ketten van een bedrijf in re clame-artikelen in Bedum (Gr) en Maarsen, plaatste in dagbla den in Groningen en Utrecht advertenties met de tekst 'Vre deling hoe durf je?'. Het kostte hem ongeveer 400 gulden om zo te protesteren tegeji de uitlatin gen van oud-minister van de fensie Vredeling over prins Ber nard en prinses Juliana, vorige week in de Haagse Post. "Mijn actie heeft niets met partijpolitiek te maken, maar ik wilde m'n stem laten horen. De stem van de zwijgende meer derheid", aldus de zakenman, die de acmertenties onderteken de met de naam van zijn twee bedrijven: "Ze zeggen wel dat je je zoiets als zaak niet kunt veroorloven. Ik ben het daar niet mee eens. Ik vermoed dat veel zakenmensen zo over Vre deling denken". Belastingbesparing 1985 kan nog! Bel nu WASHINGTON (UPI/Rtr.) - Presi dent Reagan heeft de Russische partijleider Gorbatsjov een brief geschreven waarin hij voorstelt te gaan spreken over inspectie ter plaatse van de gebieden waar kern proeven worden gehouden. Dit heeft de Washington Post gemeld. De krant, die zich beroept op bronnen binnen de Amerikaanse regering, schrijft dat de toon van de brief verzoenend is. Gorbatsjov heeft de Verenigde Staten op 5 de cember voorgesteld de gebieden waar kernproeven worden gehou den open te stellen voor wederzijd se inspectie. Voorwaarde was dat Washington zich aansluit bij een stop op kern proeven dat in de Sowjet-Unie sinds augustus van kracht is, voor lopig tot 1 januari. Het Russische voorstel werd en wordt door de VS van de hand gewezen, maar vol gens de krant waren de toon van Gorbatsjovs aanbod en de getoon de bereidheid van de Sowjet-Unie om haar proefgebieden voor in-, spectie open te stellen, redenen voor een reactie van de Ameri kaanse president. Reagan wil met het schrijven echter uitdrukking geven aan zijn waardering voor de „positieve elementen", aldus de Washington Post. AVr 30 PAGINA'S 16 pagina's kerstbijlage: HET WEL EN WEE VAN 1985 Winnie Mandela na een dag in de cel vrijgelaten. PAGINA 7 Toekomst van de werk loosheidsuitkering twis tappel tussen regerings partijen. PAGINA 5 Jezus zou niet op 25 decem ber zijn geboren. PAGINA 15 Kasparov wil dat Campo- manes verdwijnt. PAGINA 17 CONCORD (Rtr./AFP) - Een klein tweemotorig vliegtuig is gisteravond in dichte mist neergestort op een winkelcentrum in de Amerikaanse staat Californië. Drie mensen, onder wie de twee inzittenden van het toestel, zijn om het leven gekomen. Tientallen liepen verwondingen op. Het cen trum was op dat ogenblik vol met winkelende mensen die nog de laatste kerstinkopen deden. Door het ongeluk ontstond een grote ravage en brand (foto AP) In januari 1986 zullen de autoprijzen flink stijgen, wees slim koop nog dit jaar uw nieuwe Nissan, voor levering 1986. NISSAN Bij uw Nissan dealer: AUTO HEEMSKERK Roeloforendsveen, Alkemodeloan 2, 01713-2866/2073 Leiden, Herengracht 79, 071-146741 (Van e r verslaggevers) KATWIJK - De groep van 22 ge specialiseerde kabeljauwvissers die vorige week het kort geding te gen de staat over de bescherming van hun kabeljauwdocument heeft verloren, gaat in hoger beroep. De vissers zijn het niet eens met de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank dat staatssecre taris Ploeg (visserij) niet kan wor den verweten dat hij het eigen quo tum van de groep onvoldoende heeft beschermd. Het quotum van de k-document- houders, van wie 10 uit Katwijk, is de afgelopen maanden opgevist door de overige schepen. Daardoor moest op 24 november een vangst- verbod voor kabeljauw worden af gekondigd. De vissers menen dat het van onbehoorlijk bestuur ge tuigt dat de overheid de vangsten wel verdeelt, maar dat de overige vissers daarna praktisch ongestraft het totale Nederlandse quotum voor deze vissoort kunnen benut ten. In de argumenten bij dit hoger beroep, dat vandaag door raads man mr. J. van der Plas werd aan gekondigd, verwijzen de vissers ook naar de uitspraak van de Tweede Kamer die vorige week in ecu motie heeft uitsproken dat een garantie moet worden gegeven dat toegewezen quota ook daadwerke lijk kunnen worden opgevist. Het is de vissers overigens alleen nog te doen om een principiële uit spraak in deze zaak. De visserij is in verband met de feestdagen tot aan het eind van dit jaar gesloten en tegen de groep die bij het proces is betrokken is in de afgelopen maanden geen enkele strafmaatre gel genomen. Ook afgelopen vrij dag, na de uitspraak van de Haagse rechtbank, konden de vissers nog gewoon kabeljauw aanvoeren zon der dat het ministerie hiertegen op trad. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft er gewprrrts verstand over laten bestaan dat hij onmiddellijk opstapt als aan zijn integriteit wordt getwijfeld. Shultz maakte dit duidelijk ten overstaan van de pers toen hij sprak over de toepas sing van de leugendetector. Shultz neemt liever ontslag dan dat hij zijn eerlijkheid en zijn toewijding aan de publieke zaak door middel van een test met de leugendetector zou moe ten bewijzen. Uiteindelijk moet in een open poli tiek systeem, met een vrije pers en een openbare discussie, het vertrou wen in eikaars woorden mogelijk blij ven. Wie dat vertrouwen niet meer kan waarmaken moet zelf maken dat hij wegkomt. En wie dat vertrouwen schendt moet zonder aarzelen wor den afgestraft. In ons land heeft een prominente VVD'er, de heer Geertsema, oud-bur gemeester van Wassenaar, oud-mi- nister van binnenlandse zaken en oud-commissaris van de koningin in Gelderland, zichzelf ook de vraag ge steld of men hem wel vertrouwde. In een dagbladartikel beschreef Geert sema hoe hij onverwacht en eigener beweging een bezoek bracht aan de burelen van de Binnenlandse Veilig heidsdienst. De onverwachte bezoe ker was toen nog minister van bin nenlandse zaken en als zodanig was hij tegenover de volksvertegenwoor diging politiek verantwoordelijk voor het geheime doen en laten van de BVD. Om er zeker van te zijn dat hem geen loer zou worden gedraaid, had Geertsema een topambtenaar mee genomen, die erop moest toezien dat de BVD niet op het laatste moment nog bepaalde paperassen zou ver donkeremanen. Volgens Geertse- ma's eigen woorden is hem toen ge bleken, dat de BVD hem de juiste in formatie uit een dossier had gegeven, een dossier dat hij zelf bij zijn onver wachte bezoek had laten openslaan. Een dergelijke handelwijze van een minister lijkt overdreven, maar het zou een geruststelling moeten zijn voor al diegenen die, ook in onze de mocratie, niet geneigd zijn de over heid zomaar hun vertrouwen te schenken. De spanning tussen enerzijds het grote goed van de persoonlijke le venssfeer en anderzijds het belang van de staat vergt permanent een zeer precieze afweging van belan gen. De chefs van allerlei geheime in lichtingendiensten zullen die afwe ging steeds weer moeten maken, en als zij ook maar even twijfelen doen zij er goed aan hun politieke supe rieuren te raadplegen. Ten slotte zul len de vertegenwoordigers van de burgers, ergo de leden van de Saten- Generaal, die politici weer moeten controleren. Op die manier moet een minimaal noodzakelijke basis van vertrouwen in stand kunnen worden gehouden. Het was niet erg netjes, het was zelfs een ordinaire inbraak, waardoor de actiegroep 'Stille(n) Nacht, Heilige Vracht" onlangs stukken heeft buitge maakt van een observatieteam van de Rijkspolitie in Amsterdam. En wat blijkt uit deze gestolen stukken? Deze afdeling van de Rijkspolitie viste post uit de brievenbus van de lokale radio- omroep in Amsterdam, Radio Stad. De Amsterdamse officier van justi tie heeft zich gehaast te verklaren, dat het Openbaar Ministerie in Am sterdam "nooit of te nimmer" toe stemming zou geven voor een derge lijke actie. De Rijkspolitie zit intussen lelijk met de zaak in de maag. Men kan immers niet ontkennen wat in de eigen stukken blijkt te staan. De uiteindelijke cöntrole op het doen en laten van inlichtingendien sten mag niet het spannende werk terrein worden van actiegroepen die een goed voorbereide kraak zetten. Het in Amsterdam door de Rijkspo litie geschonden vertrouwen kan al leen worden hersteld als er openheid van zaken wordt gegeven, als de schuldigen worden gestraft en als er duidelijke, door de volksvertegen woordigers te controleren, waarbor gen worden geschapen dat herhaling in de toekomst is uitgesloten. De lente is er. ..nu in de RAI Tienduizenden bloemen in volle bloei. 20 t/m 26 december Aile dagergeopend van 10-17.30 uur. I Toegang f7,50. CJP en Pas 65 f6,-, kinderen tot 12 jaar f5,-. NEEM NU EEN ABONNEMENT! Pelikaanstraat 27, Leiden. Tel.: 071*125813. MAANDAGMIDDAG GEOPEND. I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I~ per maand 22,70 per halt jaar 134,90 (alléén mogelijk met automatische betaling) j per jaar 256.90 O per kwartaal 67,45- uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis m de bus! Naam Straat Postcode-Plaats Teieioon controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1