6,89% Kasparov wenst val Campomanes Q KAPITAALMARKT- RENTEREKENING Bert Kort voelde het aankomen nutsspaarbanks Vf*! f .JmL\ Schakers eisen inspraak QUICK BOYS Nederl. Amateur Elftal DE DICHT BIJ HUIS BANK 'Ze vonden dat ik teveel werk naar me toetrok' 'Een goede werksfeer is echt noodzakelijk' (dinsdag 24 december 1985 SPORT PAGINA 17 *2 «flit DOOR RUUD PAAUW Bij de Davis-Cupfinale West- Duitsland-Zweden was ik onbe schaamd voor de Zweden. Toen Edberg de laatste partij tegen Westphal in zijn voordeel besliste en daarmee de saladekom van de heer Davis aan zijn land schonk, nam een gevoel van grote voldoe ning bezit van me. Ik mag die Zweedse jongens wel. Wilander, Jarryd, Nyström, Edberg, Simonsson en nog zo wat van die namen eindigend op trom en son reizen gezamenlijk, trekken met elkaar op en gaan naar eikaars partijen kijken. Dat blijkt bij alle rivaliteit moge lijk. Ze gaan rustig hun gang, al wat op kapsones lijkt is hun vreemd, je hoort die jongens ook nooit zeuren. Plaats dat nu eens tegen de Westduitse hysterie rond Boris Becker. Daar word je toch bij kans onpasselijk van. Ik weet wel dat die jongen er zelf weinig aan kan doen. Of hij er later iets aan wil doen, moeten we afwachten). Becker is door toedoen van zijn ouders bezit geworden van zijn manager, dat merkwaardige heerschap Tiriac, de media en de commercie. Hij kan geen stap doen zonder lijfwachten. Het is eigenlijk een wonder dat hij nog niet is dolgedraaid. Gênant is ook om te zien hoe de grote concerns zich rond Becker verdringen (en door Tiriac be kwaam tegen elkaar worden uit gespeeld, laat dat maar aan hem over). De laatste die zich meldde was Philips met een contract van vijf miljoen gulden voor drie jc.ar. Waar Becker nog reclame voor dat bedrijf kan maken is on zeker. Het schijnt dat de linker mouw van hem nog vrij is... Het is zo'n circus. Als je bedenkt dat heel West- Duitsland hem hijgerig in de nek zat, heeft Becker dit weekeinde een werkelijk fantastische pres tatie geleverd, met winst op zo wel Wilander en Edberg. Eerlijk is eerlijk. Onder die gigantische druk je beste spel tonen, dat kun nen alleen de heel groten. Gelukkig had Zweden in de breedte het betere team. Geluk kig, ja, want ik moet er niet aan denken wat er was gebeurd als West-Duitsland de Davis Cup had gewonnen. Het lawaai en de opgewonden toestanden van on ze oosterburen zou me, denk ik, aan de rand van de pijngrens hebben gebracht. 'Rot op' Al een week lang is de discussie aan de gang over het optreden van scheidsrechter Van Etteko- ven tijdens FC Den Haag-PEC. In die wedstrijd heeft hij na on enigheid met de Marokkaanse Zwollenaar Doufikar over het niet toekennen van een straf schop tegen deze geroepen: "Rot jij maar op naar Marokko". Vol gens Van Ettikoven was hij daar vóór uitgescholden door Doufi kar. "Rot jij maar op naar Marok ko". Een racistische opmerking, zo hoor je van alle kanten veront waardigd beweren. Ik zit een beetje met die kwes tie. Begrijp me goed: de opmer king is platvloers, beneden de maat. Maar stel nu eens dat Van Ettekoven tegen de Belg Gerets in een vergelijkbare situatie had ge zegd: "Rot jij maar op naar Bel gië". De vraag is zelfs of het zou zijn opgemerkt. Goed, laten we dat dat wel degelijk was gebeurd. Up zijn hoogst zou er dan iets zijn geschreven in de trant van: de scheidsrechter liet zich nogal gaan tegen de Belg. Niemand zou ach en wee roepen, niemand zou aan discriminatie denken. Van Ettekoven had het echter niet tegen een Belg maar tegen een Marokkaan en nou is het Het heeft natuurlijk te maken met hel feit dat Marokkanen in dit land helaas een andere posi tie innemen dan Belgen of Noren of Zweden etc. Dat maant tot ex tra voorzichtigheid. Zeker, zeker. Maar ik blijf er moeite mee hou den dat het ene gescheld tamelijk achteloos wordt afgedaan en het andere in de strengste bewoor dingen wordt afgekeurd. Even een zijpaadje op. In een ver verleden heb ik zelf een paar jaartjes gescheidsrech terd. Af en toe werd ik door spe lers uitgemaakt voor kl.... k en nog zo wat aangenaamheden. Ik vroeg aan de man die mij in het begin begeleidde wat ik daarte gen geacht werd te doen. Je oren maar een beetje dichthouden, meende hij, in het vuur van het spel wordt wel eens wat gezegd, dat weten we allemaal. Hij hield mij voor dat ik anders rapport kon blijven opmaken. Een foute houding, zeg ik er nu van. Scheidsrechters zijn zo veel te veel gaan toelaten. Het heeft er mede toe geleid dat de verbale agressie in het veld steeds verder is toegenomen. Volgens velen hoort het er zo'n beetje bij. En nog steeds zegt iedereen dat scheids rechters niet kinderachtig moe ten zijn, tegen een stootje moeten kunnen, niet op elke slak zout moeten leggen. Je weet toch scheids dat het niet zo rot bedoeld is? Jaja. De enige manier om die zaak te klaren is dat er tegen alle beledi gende scheldpartijen wordt opge treden. Wordt er op wat voor ma nier ook onderscheid gemaakt Wilander en Nyström. dan komen we terecht in het me ten met twee maten, wat alleen maar hopeloze verwarring zal scheppen. Van Ettekoven is fout geweest. Niet vanwege racisme of discri minatie. Laten we het tot normale pro porties terugbrengen. De taak van een scheidsrechter is om een wedstrijd in goede ba nen te leiden, om voortdurend in het veld de orde te handhaven. Daarvoor heeft hij via het regle ment een aantal niet geringe machtsmiddelen ter beschikking gekregen. Schelden hoort daar zeer beslist niet onder, want dat bevordert immers de wanorde al leen maar. Een scheidsrechter die zich daarvan bedient, staat niet meer boven de partijen; hij bedient zich van de verkeerde middelen en gooit zo zijn gezag te grabbel. Dat is er in de kwestie-Van Et tekoven aan de orde. En het is ernstig genoeg. Katwijkers Op het laatste moment besloot ik zaterdag weer eens naar Nieuw Zuid te gaan, waar Quick Boys tegen GVVV speelde. De wedstrijd was al in volle gang toen ik arriveerde en juist op dat moment kopte Freek Rienks heel fraai (met een beetje hulp van de wind) de Katwijkers naar 1-0. Een leuke binnenkomer. Verder gebeurde er die eerste helft heel weinig, tegen de rust werd Quick Boys zelfs danig teruggedrongen. Tegen het QB-bestuurslid Bert Parlevliet sprak ik in de rust mijn twijfel er over uit of Quick Boys met die magere 1-0 voor sprong het tegen wind in wel zou redden. Maar Parlevliet zei met een diepe basstem die geen tegen spraak duldde: "Maak je maar geen zorgen. Katwijkers komen het best tot hun recht tegen wind in. Zo zijn ze nu eenmaal". Dat bleek inderdaad het geval te zijn. Zonder echt goed te spelen liep Quick Boys van 1-0 naar 3-0. In de tweede helft stond ik langs de lijn naast ene Arie van Veen, een al iets ouder persoon die zich in het clubhuis (achter de bar) verdienstelijk maakt. Een man met een stem als een mis thoorn, ongelooflijk. Hij vuurde de spelers heftig aan en bood hun tussen de bedrijven door met die vlijmscherpe stem ook allerlei versnaperingen aan ("een co laatje straks, bolle?"), waardoor ik nu ook iets beter begrijp waar om Quick Boys een paar jaar te rug even in boekhoudkundige problemen geraakte. Arie - een heel aardige man, maar als ik hem volgende keer ontwaar denk ik toch dat ik aan de andere kant van het veld ga staan. Mijn trommelvliezen moe ten nog langer mee. Na afloop bei: ik weer lang blij ven hangen. Je hebt verenigingen waar het altijd gezellig is en je hebt verenigingen waar het dat nooit is. Quick Boys behoort tot de eerste categorie. Het is een heel aparte club. Voorzitter Guyt ver telde mij er trots op te zijn dat zijn ploeg nog steeds met de club naam op het shirt speelt en niet met die van een sponsor. Het zou hem weinig moeite kosten daar verandering in te brengen, "maar zolang we onszelf kunnen bedruipen, zullen we dat doen". Dat kom je nog maar zelden te gen. Lange tijd weer gesproken met het al genoemde bestuurslid Bert Parlevliet. Merkwaardige man. Tot vijf uur weigerde hij resoluut alle hapjes en elke vorm van alco holica. Het gevolg was dat ioe het op zeker moment met elkaar over de kérk hadden. Tja. dat krijg je er van. Herhaaldelijk wierp hij een blik op de klok en om vijf over vijf (ik denk dat hij nog wat bles suretijd bijtrok) bestelde hij op gelucht een glas bier. Ach. hele maal doorgronden doe je die Katwijkers nóóit. Bij het vertrek trof ik nog een goeie ouwe bekende: Arie Haas noot, jarenlang aanvoerder van het eerste van Quick Boys en sinds enige tijd hulp-trainer van het tweede. Een voorbeeldige sportman. Hij blies, gelijk een vertoornde os, vervaarlijk door zijn neus toen hij mij zag, maar volgens een ander bestuurslid. Jaap Sip, behoefde ik mij dat niet aan te trekken: Arie heeft met het tweede met 2-1 van Rijns- burgse Boys 2 verloren, dus je be grijpt Ik begreep. Het mannenleed strekte zich als een oeverloos meer voor mij uit. Je kunt in Katwijk nog altijd beter een gigantische boete krij gen wegens het overschrijden van het vangst-quotum dan ver liezen van Rijnsburg. Afscheid. 'Vrij-Uit' keert in het nieuwe jaar niet terug - dit was de laat ste aflevering. Elf jaar heeft de rubriek bestaan. Tijd om er eens mee te stoppen. Het lag in mijn bedoeling het seizoen af te ma ken, zoals het hoort in de sport, maar door wijzigingen in mijn werk heb ik het afscheid moeten vervroegen. Aan allen die mijn capriolen in deze zandbak trouw gevolgd hebben, zeg ik dank. Zonder sup porters op de tribune zou het koud en ongezellig zijn geweest. Allen die mij met of zonder hef tigheid bestreden hebben, ben ik ook zeer erkentelijk. Zij vormden een bron van grote inspiratie waaruit ik gaarne heb geput. En nu laat ik het doek dan maar vallen. AMSTERDAM (GPD) - Garri Kasparov heeft gisterochtend op Schiphol tijdens een persconferentie kenbaar gemaakt dat hij het schaken niet louter op het bord van nieuwe impulsen wil voorzien. De 22-jarige wereldkampioen die in november zijn coup pleegde door rivaal Anatoli Karpov te verslaan, wenst nu ook het hoofd van FIDE-voorzitter Florencio Campomanes op het hakblok. Daarom stelde hij zich zonder aarzelingen op achter de plannen van de Braziliaan Lucena en de Engelsman Keene, die in november in Doebai tijdens een congres van de wereldschaakbond Campomanes ten val hopen te tegenstander jan Timman. ADVERTENTIE brengen. Kasparov sprak zich tevens op nieuw uit tegen een revanche match om het wereldkampioen schap. Een duel dat door Campo manes en Karpov wél wordt ge wenst en dan ook nog eens binnen zeer korte tijd: in februari of maart. Laatstgenoemden zijn zo langza merhand de enigen die een derde tweekamp tussen de Sowjets nog zien zitten. Kasparov wordt in zijn oppositie gesteund door vrijwel al le internationale grootmeesters van enige importantie en door de in september opgerichte Europese Schaakbond, die de FIDE en de Russische schaakautoriteiten drin gend zal verzoeken af te zien van deel drie in de serie Karpov-Kaspa- rov. Het is eigenlijk de eerste keer dat een deel van de schaakwereld één vuist maakt tegen Campomanes, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de chaotische gang van zaken rond de wereldkampioenschapcy clus en die bovendien, A.s. zaterdag 14.30 uur SPORTPARK NIEUW ZUID te Katwijk Aangeboden door Automobielbedrijf v.d. Plas B.V. Ambachtsweg 14 Katwijk a/Zee tel. 01718-26161 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG FIDE-apparaat maar deed dat vrij wel zonder succes. Het ongenoe gen van Timman spitste zich toe op de formule van de WK-cyclus waarin hij verzeild is. Maar de voornaamste eis van Timman, en met hem vele andere grootmees ters, is eigenlijk inspraak. De playerscouncil is namelijk een machteloze instelling. De leden zien elkaar te onregelmatig om de raad goed te kunnen laten functio neren en wanneer er eens een standpunt naar buiten wordt ge bracht, legt Campomanes dat vrij wel zonder uitzondering naast zich neer. Timman is dan ook een voorstan der van de plannen die gisteren op Schiphol bekend werden gemaakt. Ongetwijfeld zal ook de KNSB (Nederlandse schaakbond) Lucena (de eventuele nieuwe voorzitter) en Keene (hij moet secretaris-gene raal worden) steunen. Want de bond is bepaald niet te spreken over Campomanes hetgeen in het verleden al werd verduidelijkt met een aantal protesten. Verrassend genoeg rekenen de kandidaat machthebbers ook een beetje op medewerking van het Russische sportcomité dat zich tot dusverre pro Karpov en dus ook pro Campo manes opstelde. Die hoop is ze ingegeven door Kasparov die zich sterk genoeg lijkt te achten om zijn bestuurder voor zijn ideeén te winnen. Een eventuele coup zal sowieso te laat komen om een returnmatch tussen Karpov en Kasparov te kun nen verijdelen. Maar daarvoor wenst de Europese Schaakbond (UEE) zich nu sterk te maken. De nog geen vier maanden oude orga nisatie, waarbij twintig Europese landen zijn aangesloten en die bin nenkort ook de Sowjet-Unie als lid denkt te kunnen inschrijven, gaf bij monde van haar Zweedse voor zitter Rolf Littorin een aantal rede- oanp» nen om de nieuwe tweekamp te an nuleren. Littorin meende o.a.: „Het zou een nieuwe aanslag zijn op de gezondheid van beide spelers. Wij protesteren ook tegen het feit dat vrijwel alle betrokkenen zijn ge passeerd bij het nemen van het be sluit tot een revanche-match. Kas parov kreeg het pas twee dagen voor zijn tweede wedstrijd tegen Karpov te horen; te laat dus om nog nee te kunnen zeggen. Tot dus verre heeft een wereldkampioen zijn titel altijd minimaal een jaar kunnen behouden. Nu moet hij al na drie maanden opnieuw de ring Kasparov zelf voegde daar nog aan toe dat naar zijn smaak nog Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 272 retourrente. Het minimumsaldo bedraagt f 1.000, Het rentepercentage voor de maand januari is: nooit iemand zoveel voorrechten heeft genoten als Karpov. „En aan die situatie moet een einde komen. Het mag niet zo zijn dat een we reldkampioen of een FIDE-voorzit ter het alleen voor het zeggen heeft. Ik pleit voor democratie. Mocht Campomanes ondanks alle weerstanden toch zijn plan willen doorzetten dan zal ik me daar niet bij neerleggen. Er kan misschien eerst nog gepraat worden". Raymond Keene (internationaal grootmeester) en Lincoln Lucena (schaakarbiter en voormalig Brazi liaans parlementariër) te veel geld verspilt. Tot voor kort klonken af en toe wat woorden van protest, maar dat waren toch slechts wan hoopskreten van machteloze een lingen zoals bijvoorbeeld Jan Tim man. De Amsterdammer, lid van de playerscouncil (spelersraad), atta queerde meerdere malen het logge ADVERTENTIE LEIDEN - 'Met ingang van 20 december bent u op non- actief gesteld'. Een tele gram met die tekst beland de afgelopen vrijdag op de burelen van het postkan toor aan de Schipholweg. Het bericht was afkomstig van het bestuur van Rand stad Sport en was geadres seerd aan Bert Kort, tot vrij dag trainer van de Voor- schotense vierdeklasser. door Fred Segaar "Ik werd opgebeld door een colle ga", zegt Kort, toevalligerwijs hoofdbesteller bij de PTT. "Die vertelde me dat er een telegram voor me was gekomen". De inhoud deed hem aanvankelijk 'stijf staan, maar drie dagen later meldt' de oud-voetballer van UVS "dat ik het voelde aankomen". "Donderdagavond heb ik een ge sprek gehad met Ben van Dinten, de leider van het eerste elftal. We verschilden van mening over de spelers die zondag in het eerste moesten staan en over de manier waarop we zouden gaan voetbal len. Er ontstond een patstelling. We kwamen er niet uit. Ik hoopte tot een compromis te kunnen ko men, maar dat lukte niet. Van Din ten liep boos weg. Ik heb vervol gens mijn aanvoerder ingelicht. Heb hem verteld dat ik iets voelde aankomen". Dat 'iets' bleek later 'ontslag op staande voet'. "En dat alleen om dat ik verantwoordelijk wil zijn voor de opstelling. Dat stond nota- bene op paper. Ik denk dat er ge noeg trainers zijn die in dergelijke situaties toegeven aan een bestuur en gewoon doorgaan. Maar dat is mijn stijl niet. Voor mijn gevoel heb ik eerlijk gehandeld". Wrang genoeg voor Kort was hij zelf verantwoordelijk geweest voor de komst van oud-voorzitter Van Dinten als elftal begeleider. "Ze vonden dat ik teveel werk naar me toetrok. Bij Randstad waren ze van mening dat we het met z'n allen moesten doen. Een groep van vier mensen zou daarom mee gaan den ken. Maar daar voelde ik weinig voor, want vier tegen één verlies ik altijd. Toen de leider van het twee de ziek werd, heb ik gevraagd of Van Dinten zijn taak wilde waarne men. Zo iemand moet in mijn ogen een vertrouwensman zijn. Ik hoop te op die manier de rust terug te krijgen". Aad de Mos Van Dinten had nog maar koud 'ja' gezegd toen het vorige week tot een breuk kwam. Die er eigenlijk begin oktober al aan zat te komen. "Het bestuur had Aad de Mos ge vraagd of hij mij gedurende twee weken van adviesen wilde voor zien. We hadden een paar keer ver loren. Het ging niet best. Ik heb het afgewezen. Gelukkig wonnen we toen twee keer. Kreeg ik weer een beetje lucht". Totdat de ploeg weer een aantal nederlagen leed en de 'raad van vier', die in de praktijk overigens nooit heeft gefunctioneerd, in het leven werd geroepen. In die perio de moest ook worden afgeweken van de 'harde lijn', die het bestuur van de Voorschotense vereniging had voorgestaan. "Wie niet traint, mag ook niet spelen", werd hem aanvankelijk voorgehouden. "Had ik dat doorgevoerd dan had ik voor twee elftallen nog maar elf spelers overgehouden", weet Bert Kort. "We hebben aan het begin van het seizoen goede afspraken ge maakt. Op dinsdagavond zouden we de wedstrijd van de voorbije zondag doornemen en op donder dagavond zouden we praten over het plaatje van het komende duel. Ik zou de beslissende stem heb ben. Als er problemen waren kon ik die voorleggen aan de techni sche commissie". Ledenvergadering Toen Bert Kort een keer verstek liet gaan, "omdat er een ledenver gadering werd gehouden waar ik niet bij aanwezig hoor te zijn", werd hem dat door Van Dinten kwalijk genomen. Althans, volgens de oefenmeester."Van Dinten struikelde over het feit dat we niet met elkaar hadden gesproken. Dat kan een keer gebeuren. Ik ben niet zo'n kantine-man. Zorg altijd dat ik om een uur of elf thuis ben om dat ik 's morgens vroeg op moet. Ze zeiden wel eens: je gaat te vroeg weg". Vorig jaar bleek dat geen pro bleem. Als opvolger van de even eens voortijdig vertrokken Frans van der Zeeuw haalde Kort met Randstad Sport uit vijf wedstrij den zeven punten. De ploeg bleef op het nippertje behoed voor de gradatie. "Nu vragen ze wel eens: waarom kap het niet net zo gaan als vorig seizoen?. Maar ik ben aan het begin van dit seizoen gewoon helemaal opnieuw begonnen. Dat moet je als trainer denk ik ook doen. Komt bij dat we dit seizoen in die sterke Haagse afdeling zit ten. Die is echt een stuk zwaarder dan die andere vierde klasse". Timmerman "Het bestuur ziet in Randstad Sport een goeie vierdeklasser. Ik denk dat de ploeg misschien on derin de middenmoot kan spelen. Mijn situatie bij Randstad kun je vergelijken met een timmerman zonder materiaal". Met dat laatste doelt Kort, dat mag duidelijk zijn, op de spelers. "Een paar jongens zijn zelfs een keer naar het bestuur gestapt om te klagen over de trai ningen. Jammer dat ze toen niet naar mij zijn gekomen. Wie het zijn geweest weet ik niet. Ik wilde het ook niet weten". Dat incident blijkt, althans vol gens Kort, de verstandhouding tussen de voetballers enerzijds en de oefenmeester anderzijds niet te hebben beïnvloed. "Het contact was goed. Ik had het plaatje voor volgend seizoen zelfs al helemaal rond. Ook met de voorzitter van de technische commissie en de jeugd- voorzitter kon ik het prima vinden. Randstad is een hele goeie club met een prachtige accommodatie. Ik voel me nog steeds bij die club betroKken". "Maar voordat ik er aan de slag ging heb ik me goed geïnformeerd. Ik wist welke mensen ik moest oppassen. Dat is uitgeko men. Elke trainer die zijn poot stijf houdt, zal het moeilijk krijgen bij Randstad. Zo ervaar ik het. Zelf vermoed ik dat ze mij autoritair vonden. Dat er met mij niet viel te praten. Maar als ik ergens niet ach ter kan staan, dan stop ik gewoon". "Van een finaciële afhandeling ben ik niet cp de hoogte. Dat zal wel in die brief staan die ik nog moet krijgen. Ik kan altijd nog de WON inschakelen". LEIDEN - Volgens Ben van Dinten, die voorlopig de trainingen bij Randstad Sport voor zijn rekening neemt, "wilde Bert Kort alles alleen doen. Dat moest ten koste van iets gaan", aldus de oud-voorzitter. "De problemen bestaan al een tijd. We hadden steeds de hoop dat Bert minder solistisch zou worden". "Maar er veranderde niets. Iedereen werd voor voldongen feiten gesteld. Hij wilde de confrontatie niet aangaan. Hij besliste bij voorbeeld gewoon dat er rond Kerstmis twee weken niet zou wor den getraind. Dat ging allemaal langs het bestuur heen Van Dinten is van mening dat niet alleen het contact met het bestuur, maar ook de band met de spelersgroep te wensen over liet. "Met de jongens klikte het net zo min. Hij hing een briefje op het mededelingenbord en weg was-ie. Bert heeft op de training zeven weken lang niets dan partijtjes gegeven. We hebben toen gevraagd of er niet' eens aan de conditie moest worden gewerkt. Dat mag toch? Je spreekt als het ware van werkgever tot werkne mer". Vorig seizoen verliep de samenwerking vlekkeloos "omdat hij toen wel met ons wilde overleggen", weet Ben van Dinten, tot vorige week dinsdag voorzitter van de Voorschotense club. "Waar om hij nu zo is veranderd, is voor ons een raadsel. We vinden het erg vervelend dut het zo gelopen is, maar Bert moet beseffen dat een goede werksfeer noodzakelijk is. Dat hij op non-actief is ge steld, heeft niets met de slechte prestaties te maken. Als we zak ken, dan zakken we met z'n allen. Financieel zullen we de zaken keurig afwikkelen". Van Dinten wil in de toekomst vermijden dat de verantwoorde lijkheid op de schouders van één man komt te rusten. "We willen een technisch apparaat opzetten. Meerdere mensen moeten de koers uit gaan zetten".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17