De nieuwe toekomst van DSM Eens-per-maand-pil lijkt niet kansrijk DINSDAG 24 DECEMBER 1985 EXTRA PAGINA 13 DSM staat - nog steeds - voor Dominale Staats Mijnen. Maar als kolenproducent bestaat het bedrijf al twintig jaar niet meer. De sluiting van de mijnen dwong DSM destijds een andere richting in te slaan, waarbij de overstap naar de chemie voor de hand lag. „Daarbij hebben we ons gericht op zaken waarvan we wisten dat we ze aankonden: kunstmest, bulkchemie, eenvoudige plastics", aldus Ir. Ruud Selman, lid van de raad van bestuur. Maar de tijden veranderen. Opnieuw voor DSM, dat niet langer kan volstaan met het produceren van simpele halffabrikaten op grote schaal. Mede onder druk van de overcapaciteit op chemisch gebied in Europa, is een ware, geldverslindende race ontstaan naar het ontwikkelen van hoogwaardige kunststofprodukten. DSM moet de „brede autoweg" van de bulkchemie verlaten om de weg te vervolgen over .smalle slinger- en bergpaadjes", aldus Selman, in de hoop aan het einde „iets moois en machtigs aan te treffen". door Martin Huppertz Eenvoud is het kenmerk van de grootste uitvindingen, dat geldt on veranderd in tijden dat de technolo gie dank zij de computer hoogtijda gen doormaakt. DSM, net als bij voorbeeld Akzo, bewijst dat met het ontwikkelen van een supersterke vezel volgens een dóódsimpel prin cipe. Ir. Kurt von Morgen, chef ontwikke ling kunststoffen bij DSM, legt uit: „Je neemt gewone polyetheen, zoals we die bij DSM met tonnen maken. Je lost dat op en spuit dat door een spinkop met fijne gaatjes, waardoor het hele dunnen draadjes worden. En in plaats dat je die draadjes direct opwindt op een spoel stuur je ze eerst door een oplosmiddel. Daarbij gaan de moleculen, die anders kris-kras verdeeld in de draadjes zitten, netjes gestrekt naast elkaar liggen. En dan heb je een heel sterke vezel gekre gen". Computer Waarom zijn ze daar bij DSM nog niet eerder op gekomen? Het principe van die moleculen is immers al jaren be kend. Diamant is niets meer dan gemo delleerde steenkool, maar wel veel har der. Kandij is in feite een geordende homp poedersuiker, maar je bijt wel je tanden er op stuk. Het antwoord luidt dat de lange kunststofmoleculen zich moeilijk' laten ordenen. Voor het ontwikkelen van de spinkop die dat wel voor elkaar krijgt is een com puter nodig. Vergelijk het maar met de uitvinding van de radio. Dat er geluids golven waren was al jaren bekend. Maar hoe ze te vangen, dat was de kunst. Kort om, de radio was al lang uitgevonden voordat hij er was. Het vangen van beel den, de volgende stap, vergde vervol gens opnieuw jaren van speur- en pro- beerwerk. Met die supervezel is het niet anders. DSM is nu, na 25 jaar, zover dat samen met het Japanse bedrijf Toyobo, specia list in spinnen van kunststof, de produk- tie kan beginnen. Voorlopig nog in een proeffabriek in Japan, maar over niet al te lange tijd moet er geld mee worden verdiend. Hoogwaardige produkten moeten zorgen voor overleving. Niet voor niets heeft DSM alle kaarten gezet op nieuwe materialen, nieuwe technie ken, nieuwe ontwikkelingen. DSM heeft daar zelf veel geld over en weet zich daarin gesteund door de enige aandeelhouder, de Nederlandse staat, die flink bijdraagt in de kosten van 'research en development' ofwel R&D. zoals het speur- en ontwikkelingswerk in hedendaags ondernemersjargon wordt aangeduid. Selman: „We zijn als chemisch bedrijf groot geworden in kunstmest, kunstvezelgrondstoffen en kunststoffen. Dat noemt men de bulk chemie omdat het daar alleen maar om enorme hoeveelheden gaat tegen relatief lage prijzen. We blijven met moderne fa brieken meedoen in die bulkchemie, maar we willen het aandeel van de hoog waardige chemische produkten sterk gaan verhogen. Dat kost geld, maar die verfijning is nodig om te blijven mee doen". De concurrentie is hard. DSM is niet het enige bedrijf dat zich nu gestort heeft op de ontwikkeling van nieuwe technieken, nieuwe materialen en vooral hoogwaardiger (dus duurdere) eindpro- dukten. De anderen doen dat ook en hebben zelfs een flinke voorsprong om dat ze eerder begonnen zijn. Bovendien kunnen giganten als Bayer. Hoechst en BASF. om het bij de oosterburen te hou den. heel wat meer geld in R&D-activi- teiten stoppen en krijgen zij ook van hun regering meer mogelijkheden om koplo per te blijven. „Gaan we nu niet mee, dan betekent dat straks het einde van ons chemisch bedrijf', aldus Selman. „De 175 miljoen gulden, die we dit jaar aan onderzoek uitgeven, zouden in de toekomst zeker verdubbeld moeten worden. Het aantal onderzoekmedewerkers, nu ruim 1100, zal binnen enkele jaren uitgebreid t ten worden tot 1500. Met het aantrekken zijn we druk bezig en dat verloopt hoopvol". Het vervelende bij onderzoek, aldus Selman is dat succes niet verzekerd is „We kunnen niet zeggen: stop er i zoveel miljoen in. dan komt er ook zo veel winst of rendement uit". Het bedrijf zal daarom niet schromen kennis op te kopen, die elders is ontwikkeld. Kleine re. gespecialiseerde bedrijven hebben nu eenmaal op hun eigen gebiedje een voorsprong, omdat ze zich maar op éen onderwerp hoeven te concentreren. Als grotere ben je wel gek als je daar geen gebruik van maakt. Selman: „Je moet afwegen wat je doet met je geld. datje immers maar één keer kunt uitgeven. Als we veelbelovende markten zien voor produkten, die aan sluiten bij wat we bij DSM in huis heb ben, dan is overname van kennis vaak veel aantrekkelijker dan vanaf een nul punt zelf die kennis proberen te ontwik kelen. Je krijgt als het ware een vliegende start in de race met de concur rentie". DSM heeft via bedrijfsovername al bij voorbeeld kennis in huis gehaald van Pixley-Richard in de Verenigde Staten. Samenwerking is aangegaan met de Ja panse ondernemingen Toyo Soda (ont wikkeling van dc zoetstof aspartaam), Toyodo (vervaardiging van de sterke ve- Selman somt de gebieden op waar DSM in de komende tien jaar de aan dacht speciaal naar zal laten uitgaan, waarbij hij bij voorbaat waarschuwt dat niet allemaal tot resultaten komen. „Er zullen afvallers zijn; er zullen andere bij komen. Welke, dat is niet te voorspel len". - Op het gebied van nieuwe kunststof fen is er ten eerste de sterke vezel, waar van DSM hoge verwachtingen heeft. Omdat er niet alleen kabels van gemaakt kunnen worden die tien keer sterker zijn dan staal, maar ook dunne, maar onver woestbare foliën. Voor videobanden bij voorbeeld. - Vervolgens zijn er de inspanningen die DSM in het Europees verband (Eure ka) gaat verrichten voor de ontwikkeling van nieuwe kunststofmaterialen voor de autoproduktie. Het gaat hier om 'compo sieten', vezels gevat in plastic zoals die nu onder andere toepassing vinden bij de bouw van boten en surfplanken. Een combinatie van bijvoorbeeld de super sterke DSM-vezel met polyester zou een ontzettend sterk materiaal opleveren, dat zonder meer toepasbaar is voor au to's. Probleem is het vinden van technie ken voor seriematige verwerking. Twee de probleem is het aanbrengen van kleu ren. DSM werkt er aan, samen met bij voorbeeld autofabrikanten als Volvo en Volkswagen. - Veel aandacht schenkt DSM ook aan de hoogwaardige polymeren, plastics met heel specifieke kenmerken en toe passingen. Botvervangend plastic bij voorbeeld, dat bij operaties kan worden gebruikt. Maar ook plastics die zeer ho ge temperaturen kunnen weerstaan of erg slijtvast zijn. Zo'n kunststof waaraan hoge eisen mogen worden gesteld qua smeltpunt, slagvastheid, slijtage, chemi sche bestendigheid en waarvan men ho ge verwachtingen heeft wat betreft toe passingen in motoren en elektronische apparatuur. - Vierde ontwikkelingsgebied voor de DSM-onderzoekers zijn plastics, die elektriciteit geleiden. Een ontwikkeling die nog in de kinderschoenen staat, maar waarnaar over de hele wereld naar stig speurwerk wordt verricht. Vooral in de computerindustrie zou een dergelijke geleidende kunststof een enorme afzet markt kunnen veroveren. Fijnchemie - Verwant aan het speurwerk naar nieuwe kunststofmaterialen is de ont wikkeling van keramische materialen, waar DSM geld en energie in gaat ste ken. Keramische materialen blijven ook bij hoge temperaturen sterk en kunnen toepassingen vinden in motoren, elektri sche apparatuur en bijvoorbeeld als be kleding van turbineschocpen. De tegels aan de onderzijde van de Space Shuttle bijvoorbeeld zijn gemaakt van een kera misch materiaal. - Op het terrein van de biotechnologie houdt DSM zich bezig met het toepassen van aminozuren. Aspartaam, de nieuwe kunstmatig gevormde zoetstof, die DSM samen met het Japanse Toyobo ontwik kelt en gaat produceren, is een voor beeld van een nog vrij eenvoudig micro biologisch proces op basis van aminozu ren. Andere mogelijke toepassingen zijn er in de bereiding van grondstoffen voor geneesmiddelen, reuk- en schoon- scheidsprodukten, landbouwchemica- liën en andere toepassingen van de fijn chemie. Research is duur, onderzoek kost geld. Een onderzoeklaboratorium is niet meer het domein van een verstrooide geleer de. die tussen allerlei retorten en glas werk sensationele ontdekkingen doet, maar het terrein van geduldige en accu rate wetenschappers die ook nog eens commercieel gevoel moeten hebben. Moderne laboratoria zijn van boven tot onder volgestopt met computergestuur de apparatuur. Meetapparatuur waar deeltjes van eenduizendste mm nog ge meten kunnen worden. Chemische pro cessen kunnen er op kleine schaal wor den nagebootst om te bepalen of het massaproduktie haalbaar is. Zo heeft de ontwikkeling van Stanyl DSM meer dan 10 miljoen gulden ge kost, terwijl de produktie van Stanyl op commerciële schaal nog niet is begon nen. DSM prijst zich gelukkig dat één toepassing van Stanyl al is gevonden en nog dicht bij huis ook. Delen van de ver snellingsbak van de hedendaagse Vol vo's worden tegenwoordig gemaakt van stanyl, dat veel beter dan metaal bestand is tegen slijtage en hoge temperaturen. Werkgelegenheid Wat leveren die gigantische investe ringen straks op voor de werkgelegen heid? DSM kwam enkele maanden gele den sensationeel in het nieuws door het bericht dat het concern binnen een aan tal jaren 5000 nieuwe banen aan te bie den heeft. Ruud Selman reageert direct: een opgeblazen bericht, door enkele journalisten niet goed geïnterpreteerd. Alleen als elk onderzoek voor DSM re sultaat oplevert en ook nog leidt tot commerciële produktie, dan zijn komen er „wellicht" 5000 banen bij, zo verklaart hij. „Dus een heleboel mitsen en maren. Ik zie dat niet allemaal gebeuren Eén ding staat voor Selman wel vast. „De werkgelegenheid bij DSM, ook in Limburg, zal in de komende jaren gaan toenemen. En wanneer men dan weet dat één baan in ons bedrijf drie banen elders betekent, dan is het effect op de werkgelegenheid van de inspanningen van DSM groot". Niet elk slingerpaadje- leidt echter tot iets moois en machtigs. Zo werkt DSM al een kwart eeuw aan een auto van kunststof. Maar of die er binnen afzienbare tijd ook komt? Sel man aarzelt, denkt na en zegt: „Een auto uit kunststof heeft heel wat voordelen. Hij roest niet. is lichter van gewicht, kan gemakkelijker verwerkt worden, is elastischer bij botsingen en noem maar op. Maar er kleeft nog één heel groot probleem aan die auto van plastic. Een auto van nu, grotendeels van metaal, kan worden verschroot en dan opnieuw verwerkt. Maar het herge bruik van kunststoffen is nog een groot probleem. Dat moet eerst worden opge lost. Waar laat je anders straks al dat plastic afval van niet meer gebruikte au to's?" Onder deskundigen ontstaat groeiende twijfel over de toekomst van een eens per maand in te nemen 'anti-conceptiepil'. Een dergelijke pil, gecombineerd met andere mid delen, zal hooguit een rol kunnen gaan spelen bij vroege abortussen. Dit bleek op de eerste dag van het We reldcongres over Gyneacologie dat on langs in West-Berlijn werd gehouden. Het oorspronkelijke optimisme over de ze pil. die in de lente van 1982 werd aan gekondigd, is inmiddels behoorlijk ge temperd. „Het geregelde gebruik van deze pil lijkt niet van erg veel belang voor de toekomst", aldus prof. dr. A. A. Haspels die in zijn kliniek in Utrecht meewerkt aan onderzoek naar de pil. Extra fase pil. die nog geen naam heeft en nog steeds wordt aangeduid als RU.486, werd ontwikkeld door prof. E Beaulieu in de laboratoria van Roussel- Uclaf in Parijs. Ze werkt geheel anders dan de gewone anti-conceptiepil. Het belangrijkste principe achter de normale pil is dat min of meer in de eer ste helft van de cyclus rijping van een eicel wordt voorkomen en dat in de tweede helft een eventueel toch nog rijp en bevrucht eitje geen kans krijgt zich 'in te nestelen' in de binnenbekleding van de baarmoeder. Daartoe worden steeds minimale doses geslachtshormo nen toegediend, verschillend al naar ge lang de stand van de maandelijkse cy clus. Ook de morning-after-pil werkt op deze manier, dan wordt een wat hogere dosis hormonen gegeven om innesteling alsnog te voorkomen. RU.486 echter „wacht nóg een fase". Tegen de tijd dat de menstruatie (het verwijderen van de binnenbekleding van de baarmoeder) moet optreden, wordt die bloeding hoe dan ook opge wekt. Een eventueel bevrucht eitje wordt dan automatisch mee afgevoerd. Voor het vasthouden van de bevruch te eicel zijn namelijk ook weer hormo nen verantwoordelijk, de zgn. progesta- genen. RU.486 is een soort anti-hor moon: het neemt de plaats in van een progestageen zodat die zijn werking niet meer kan uitoefenen. RU.486 is, kortom, een anti-gestageen. Een paar dagen na toediening komt de bloeding op gang en de vrucht gaat verloren. Verder leek het alsof RU.486 een mooi alternatief zou kunnen worden voor de beslommeringen van het dagelijks inne men van een pil. De problemen blijken echter groter dan verwacht. Op het con gres werden zowel médische als sociale bedenkingen naar voren gebracht. Operatie Zo bleek uit een Zweeds onderzoek dat de menstruatie/abortus in niet meer dan 3 op de 5 gevallen goed kon worden opgewekt. Haspels bereikte in zijn kli niek een betere score: 83 procent. Ande re onderzoekers gaven cijfers daar tus- senin.Tien procent van de behandelin gen slaagde niet volledig, waardoor vruchtweefsel achterbleef dat alsnog operatief moest worden verwijderd. De duur van de bloeding wisselde sterk: bij sommige vrouwen zeven dagen, bij an deren tot drie weken. In een paar geval len was de bloeding zo hevig dat transfu sies nodig waren. Deze problemen moeten natuurlijk wel worden beoordeeld tegen de achter grond van de gebruikelijke abortus. RU.486 wordt tweemaal daags toege diend, vier tot zeven dagen lang. Haspels citeerde een vrouw die zo'n 'spontane abortus' toch makkelijker te verwerken vond dan een korte maar hevige ingreep. Al deze onderzoeken werden in zie kenhuizen uitgevoerd, en dus uitgebreid begeleid. De zaken liggen waarschijnlijk anders als een dergelijke pil voor huis houdelijk gebruik beschikbaar zou ko men - eens per maand een pil, of de menstruatie nu uitblijft of niet. Een bijna doorslaggevend bezwaar lijkt dat de cycli na RU.486 onregelmatig worden. Met andere woorden, al na een maand weet een vrouw niet meer wan neer ze precies de volgende moet ne- Verder werd er op gewezen dat er in feite nog amper onderzoek is gedaan naar de gevolgen van langdurig gebruik noch naar de problemen voor een vol gende vrucht. Op een eerder congres in Bordeaux maakten Amerikaanse ex perts al duidelijk dat RU.486 geen schijn van kans op toelating in de Verenigde Staten zal maken. Al met al is het ge bruik van RU.486 als 'eens-per-maand- pil' voorlopig wel van de baan. Niet voor niets Toch lijkt het onderzoek naar anti-ge- stagenen als RU.486 niet geheel verloren moeite. Als echte 'abortuspil' zou het heel wat gyneacologen het brood uit de mond kunnen stoten. Maar dan zal de behandeling nog sterk moeten worden verbeterd. De eerste pogingen tot verbetering zijn wel bemoedigend. Het ziet er naar uit dat het toedienen van dit (of een ver want) middel gecombineerd met pros taglandins bruikbaar is. Prostaglandi- nes zijn hormonen die er onder meer voor zorgen dat de baarmoeder zich, als het moment van de bevalling daar is, gaat samentrekken om zodoende het kind naar buiten te werken. Prostaglan- dines worden al langer gebruikt voor het opwekken van abortussen. De abortus is echter zeer pijnlijk doordat de baarmoe- der zo hard gaat werken dat ze gebrek aan zuurstof krijgt. De truc lijkt nu te zijn het gebruik van een prostaglandine en een anti-gesta geen te combineren. Bij de Westduitse firma Schering spreekt men van 'zeer bemoedigende resultaten'. En er is zelfs al een patent op een dergelijke combina tie-behandeling aangevraagd. Het al ge noemde Zweedse onderzoek kwam via deze methode eveneens tot veel betere resultaten: 95 procent volledige abortus- De combinatie blijkt dus veel sneller en effectiever te werken dan elk van de middelen apart. De hevige samentrek kingen en pijn die het gevolg zijn van prostaglandine worden voorkomen als eerst een paar dagen een anti-gestageen wordt gegeven. De abortus begint veel eerder en duurt korter. Wellicht zou de combinatie zelfs van nut kunnen zijn bij voorspelbaar moeilijke tijdige bevallin gen. Vragen Dit zijn belangrijke voordelen. Blijft de vraag of het mogelijk wordt deze menstruatie/abortus zo snel te laten ver lopen dat zij geheel onder medisch toe zicht kan geschieden. Immers, de risi co's van doe-het-zelven lijken voorals nog groot (dat op het ogenblik ook al prostaglandines mee naar huis worden gegeven, is eerder een misstand dan een argument vóór thuisbehandeling). Afgezien van de medische complica ties is er allereerst het 'menselijke' pro bleem dat tegen een vrouw die onge wenst zwanger is mogelijkerwijs wordt gezegd dat ze over 25 dagen moet terug komen. Na afloop van die termijn is de motivatie om de voorschriften precies op te volgen wellicht niet zo sterk meer als pal na de 'eerste paniek'. Een belang rijk gegeven bij elk voorschrift is dat het soms niet wordt opgevolgd. Zelfs bij de morning-after-pil, waarbij iedereen haar behandeling afmaakt, blijkt toch weer zo'n 30 procent van de vrouwen niet de volgende maand terug te komen voor controle. En wat gebeurt er met vrouw en vrucht als de behandeling niet geheel volgens voorschrift gaat. of als halver wege wordt besloten het kind toch te ne men? Heel wat vragen die nog moeten worden beantwoord voordat anti-gesta genen een interessante belofte als anti abortus verlichter kunnen waarmaken. HANS VAN MAANEN

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13