Winnie Mandela voor de rechter Omwonenden dachten dat Vesuvius uitbarstte Expostie gaven van de drie koningen Wegens verzet tegen verbanning Rapport Reagan: Moskou schendt wapenverdragen Franse komiek Coluche opent restaurants voor de armen Oorzaak olieramp onbekend; protesten tegen industrie bij woonwijk Student tot premier gekozen Mijnongeluk Polen: 17 doden Brits baby- voedsel blijkt bedorven Tamils slaan op de vlucht Arbeidsbureaus gesloten op 27 december MAANDAG 23 DECEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG (Rtr./UPI/AFP/DPA) - De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren Win nie Mandela gearresteerd wegens overtreding van het haar opgelegde verbod zich in de zwarte woongemeenschap Soweto op te houden. Vandaag komt zij voor de rechter en wordt zij in staat van beschuldiging gesteld. De echtgenote van de gedetineerde zwarte leider Nelson Mandela was zaterdagmiddag al door politie uit haar woning in Soweto gesleept. Dit gebeurde kort nadat haar zoge noemde „banningorder" was ge wijzigd. Haar verbanning naar het afgelegen dorp Brandfort in Oranje Vrijstaat werd omgezet in een ver bod om in Johannesburg te ko men, Volgens de nieuwe bepalin gen mocht Mandela overal in Zuid- Afrika wonen, behalve in het dis trict Johannesburg, waaronder So weto valt. Na de eerste verwijdering uit haar woning, waarbij Mandela zich tot het uiterste verzette, keerde zij later op de dag terug naar Soweto. Zij wist dat zij hiermee het risico liep te worden gearresteerd. „Ik ga hier niet vandaan, want dit is mijn huis. Zij zullen mij moeten arreste ren", zei ze kort voor haar arresta tie tegen journalisten. Toen gewapende politiemannen Mandela zaterdagmiddag uit haar huis haalden, weigerde zij vrijwil lig mee te gaan en verzette zich door zich vast te klampen aan de MOSKOU (AP) - De Amerikaanse regering heeft een rapport uitge bracht, waarin het de Sowjet-Unie er opnieuw van beschuldigd wa- penbeheersingsakkoorden te schenden. Het rapport bevat vol gens het Russische persbureau Tass leugens en propaganda. Reagan stelt in het rapport aan het Congres dat de stationering van nieuwe Russische raketten een bedreiging vormt voor bestaande wapen-verdragen en een beletsel voor vooruitgang bij de wapenon derhandelingen in Genève. Het rapport is gemaakt omdat het Congres er om vroeg toen het de defensiebegroting voor 1986 goedkeurde. Het bevat geen bewe ringen, die niet al eerder door Amerikaanse bewindslieden zijn geuit. Volgens het rapport vfordt de ernstigste schending gevormd door de stationering van SS-25's (lange afstandsraketten) in 1985. Volgens de regering-Reagan is het aantal gestationeerde SS-25's gro ter dan toegestaan in het SALT-2 verdrag. Tass zei dat de SS-25 slechts een gemoderniseerde versie is van de SS-12 en daarom wel degelijk over eenkomstig het verdrag is. Tass ontkende verder dat de aanleg van een nieuwe radarinstallatie bij Krasnojarsk in Siberië een schen ding is van het ABM-verdrag van 1972. Volgens Washington kan de radar worden gebruikt in een lan delijk systeem voor de afweer van anti-ballistische raketten. 'Het radarstation in Krasnojarsk is uitsluitend bedoeld voor de op sporing van objecten in de ruimte en voor ruimtevluchten. Daarom heeft het niets te maken met het ABM-verdrag,' aldus Tass. Tass vond Reagans beschuldi ging bovendien schijnheilig, om dat de VS zelf bezig zijn met het SDI, dat voorziet in een afweer- schild in de ruimte tegen kernra ketten. De Sowjet-Unie heeft herhaalde lijk verklaard dat het SDI een schending is van het ABM-verdrag en het grootste struikelblok vormt voor de wapenonderhandelingen in Genève. Verder leverde Tass kritiek op de presentatie van het rapport, juist op het moment dat Moskou een op roep heeft gedaan tot een algeheel verbod op atoomproeven. De Sow jet-Unie heeft in augustus een een zijdige bevriezing op atoomproe ven voor vijf maanden afgekon digd. De bevriezing zou duren tot 1 januari 1986, maar Gorbatsjov is bereid deze periode te verlengen. deurposten van haar woning. Vol gens een ooggetuige is zij uiteinde lijk onder bedreiging van een vuur wapen meegevoerd. De politie ont kent dat gedreigd is met een vuur wapen. Vrienden van de activiste verklaarden dat Mandela hierbij haar enkel verstuikte en enkele blauwe plekken opliep. Zij werd naar een hotel in de buurt van Johannesburg gebracht. Na enkele uren was zij echter weer terug in haar huis in Soweto, waar zij met haar man Nelson Mandela woonde voordat deze in 1964 werd gearresteerd en tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld. „Ik laat mij niet de dienst voor schrijven door de bezetters van dit land", was haar commentaar zon dagmorgen. De politie hield zes journalisten, die kort voor Mandeia's arrestatie contact met haar hadden, ongeveer een half uur vast op een politiebu reau. De zes - vier buitenlandse en twee Zuidafrikaanse journalisten - zullen worden beschuldigd van overtreding van het verbod op ver slaggeving in Soweto. Winnie Mandela vertoonde zich de laatste tijd regelmatig op poli tieke bijeenkomsten en hield daar bij vlammende toespraken tegen het blanke minderheidsbewind. Kindersmokkel weer verijdeld BELGRADO (Rtr.) - De Joegosla vische politie heeft opnieuw een poging tot smokkel van zigeuner kinderen verijdeld. Dit hebben kranten in Belgrado gisteren ge meld. De kinderen worden vooral in Italië verkocht, waar zij worden opgeleid voor diefstal, zakkenrolle rij, bedelarij en soms prostitutie. De kranten berichtten dat de po litie bij de plaats Badina, aan de grens met Italië, een man heeft aangehouden die tien zigeunerkin deren het land uit wilde smokke len. Twee taxibestuurders die de groep naar de grens hadden ge bracht zijn ook gearresteerd. Getty verdacht van nazi-liefde NEW YORK (AP) - De Ameri kaanse recherche heeft tijdens de Tweede Wereldoorlog een onderzoek ingesteld naar de miljardair J. Paul Getty, omdat hij ervan werd verdacht met de nazi's in Duitsland te sympathi seren. Eind 1941 werd zelfs overwogen om hem te arreste ren, aldus Robert Lenzner die een biografie over Getty heeft geschreven. De toenmalige directeur van de FBI, J. Edgar Hoover, be sloot zonder nadere uitleg om Getty niet op te pakken, kort na de aanval van Japan op Pearl Harbor, schrijft Lenzner in 'The Great Getty'. De beschul digingen tegen Getty, zoals dat hij heimelijk olie aan de Duit sers zou hebben verkocht, kon den na een drie jaar durend on derzoek niet bewezen worden. Wel zou Getty door de affaire allerlei diplomatieke functies zijn onthouden. 'Hitiers rede gehoord en vond die het overdenken waard,' schreef Getty in zijn dagboek op 6 oktober 1939, zes dagen na de Duitse inval in Po len. Een vriend van Getty ver telde Lenzner dat Getty hem had gezegd dat hij Hitier en Hermann Goering kende. PARIJS (DPA) - „Het is toch niet normaal dat in een etensland als Franr- kijk mensen bestaan die niets te eten hebben". Met deze woorden voert Frankrijks geliefde, maar ook omstreden komiek Coluche al enige weken een campagne voor zijn „Restaurants du Coeur" (restaurants van het hart). Afgelopen zaterdag opende de komiek in het hele land de 20 eerste restaurants, waarmee hij de minst bedeelden in de maatschappij wil hel pen. Voor de maaltijden hoeft niet te worden betaald. Lange rijen voor de eethuizen laten echter nog op zich wachten. „Ook de armen hebben menselijke waardigheid", zo zei een al sinds enige maanden werkloze vader van acht kinderen. „De maag moet toch wel heel hard knorren willen mensen hun armoede op die manier tentoon spreiden". In Genneviiliers, ten noordwesten van Parijs, bood Coluche een uur lang persoonlijk paketten aan met vleespasteitjes, hamburgers, koeken, fruit en vruchtensap. „Hier worden geen legitimatiebewijzen gevraagd", zo staat op een bord aan de ingang. Er wordt niet gecontroleerd hoe arm mensen zijn. De Franse komiek heeft zich tot doel gesteld de komende drie winter maanden 200.000 maaltijden per dag uit te delen. Hij heeft dan ook niet nagelaten alles op alles te zetten om aan de nodige fondsen te komen. Bij optredens voor radio en tv is de afgelopen weken geen uitzending voorbij gegaan zonder dat hij over zijn project sprak. Van andere artiesten ont ving hij niet onaanzienlijke bedragen voor het goede doel en hij kreeg zelfs steun van enkele ministeries. Alleen de neo-gaullistische burgemeester van Parijs, Jacques Chirac, heeft geweigerd aan het project mee te werken. In de hoofdstad, waar het zich steeds verder uitbreidende leger der daklozen, armlastigen en clo chards wordt opgevangen door een groeiend aantal hulporganisaties als het Leger des Heils of kerkelijke groepen, is tot nu toe geen Restaurant du Coeur geopend. „Helpen is geen liefdadigheid", zo zegt Coluche, die door ruim 70 pro cent van de Franse bevolking als „sympathiek en intelligent" beschreven wordt en veelal als „de stem van de eenvoudige man" wordt beschouwd. Hij verwijst daarbij naar de miljoenen tonnen voedseloverchotten in de EG. „Wij geven de maatschappij wat haar toch al toebehoort", zo meent hij. Ontvoering Een dagblad in Beiroet heeft een videoband ontvangen waarop de ontvoerde Britse journalist Alec Collett een beroep doet 'op premier Margaret Thatcher om de eisen van zijn ontvoerders in te willigen. De 63-jarige Collett, die in Libanon werkte voor het VN-bureau voor hulp aan Palestijnse vluchtingen UNWRA, werd in maart ontvoerd. Suriname Vrijwel alle fracties in de Suri naamse nationale Assemblée heb ben zich uitgesproken tegen staats controle op de media, zoals is ge formuleerd in het onlangs gepre senteerde „politiek raamwerk" dat de basis moet vormen voor een nieuwe grondwet. In het politiek raamwerk staat dat pers, radio en televisie in belangrijke mate staats eigendom moeten zijn om het recht op vrije meningsuiting in houd te geven. ccc De Belgische politie heeft in een garage in Charleroi explosieven, gasflessen, ontstekingsmechanis men en twee autostoelen gevon den, waarmee een verband zou zijn gelegd tussen vier vermeende CCC-leden die vorige week werden gearresteerd, en een aanslag in Brussel, waarbij twee brandweer lieden om het leven kwamen. Noodlanding Boeing Een gecharterde Boeing 737 heeft zaterdag in de Verenigde Sta ten een noodlanding moeten ma ken nadat op 10 kilomter hoogte plotseling de cabinedruk was weg gevallen. Aan boord bevonden zich 130 passagiers, maar niemand raakte gewond. Leugens/Reagan De Nicaraguaanse president Da niel Ortega heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Reagan uitgedaagd zich te onderwerpen aan een test met een leugendetector, om voor eens en altijd aan te tonen 'wie de leugenaar is' in de oorlog van be schuldigingen die al jaren tussen beide landen woedt. Aids/spermabanken In het kleine Afrikaanse land Rwanda zijn 319 gevallen van Aids geconstateerd. Van deze lijders van de dodelijke immuunziekte zijn er 106 gestorven terwijl 86 jon ger dan 15 jaar zijn. Het Israëlische ministerie van volksgezondheid heeft alle spermabanken in het land gelast de voorraden die zij in de afgelopen vijf jaar hebben ver zameld te vernietigen, uit vrees voor besmetting met Aids (Vervolg van pagina 1) NAPELS - De ontploffing bij de olie-opslagsplaats van Agip in Na pels deed zich zaterdagmorgen om kwart over vijf voor. De donderen de knal werd in heel Napels en wij- door Hein ten Kortenaar de omgeving gehoord en in enkele ogenblikken stond iedereen op straat. Algemeen werd gevreesd, dat de Vesuvius na 41 jaar rust tot uitbarsting was gekomen. In de on middellijke omgeving van het op slagterrein sneuvelden alle ruiten en vertoonden een aantal gebou wen zorgwekkende scheuren. Tien gebouwen werden door de autoriteiten ontruimd, van tiental len andere vluchtten de bewoners uit eigen beweging. Ongeveer 4.000 personen moesten worden onder gebracht in hotels, op een passa giersschip in de haven van Napels en in de kampeerwagens, die vijf jaar geleden hadden gediend voor de slachtoffers van de aardbeving. De brandweer was snel ter plaat se en kreeg in de loop van de dag assistentie uit alle steden van Zuid- Italië, tot Rome toe. Ze kon overi gens weinig anders uitrichten dan wachten tot het vuur was uitge woed en intussen de omliggende olie-opslagplaatsen en gebouwen GAUHATI (AP) - De 32-jarige rechtenstudent Prafulla Kumar Mahanta is gisteren door zijn partij gekozen tot premier van de Indiase deelstaat Assam. De afgevaardigden van de natio nalistische Assamese partij kozen Mahanta unaniem tot premier. De bebaarde studentenleider was een van de aanvoerders van de onrust die de afgelopen zes jaar in Assam heeft gewoed en waarvan de meer dan een miljoen Bengaals spreken de immigranten uit Bangladesj het doelwit waren. De partij won de vervroegde ver kiezingen die werden uitgeschre ven nadat de nationalisten een ak koord hadden bereikt met de na tionale regering in New Delhi. Op grond van dat akkoord zullen alle immigranten die na 1971 het land binnenkwamen worden uitgewe zen. De nationalisten zeggen dat hun cultuur wordt bedreigd door de toevloed van Bengalen. 'Alle bui tenlanders in Assam zullen worden teruggestuurd naar hun land van herkomst,' zei Mahanta. Hoe hij dat wil doen zei hij niet. Bangla desj heeft gezegd geen uitgewezen landgenoten te zullen opnemen. nat houden, om uitbreiding van het vuur en verdere ontploffingen te voorkomen. Over de oorzaak van de ramp is weinig bekend. De politie houdt het op een ongeluk of een menselij ke fout bij het lossen van de 'Agip Gela', die hangende het onderzoek in beslag wer;d genomen. De voor de hand liggende geruchten over een terroristische aanslag worden niet regelrecht tegengesproken, maar wel heel sceptisch bekeken. Daarvoor, zei een woordvoerder van de politie gisteravond, hebben we tot nu toe nog geen enkele aan wijzing. Na de ramp werd in Napels felle kritiek geleverd op de gemeentelij ke en gewestelijke autoriteiten. Er werd al jaren geprotesteerd tegen de gevaarlijke ligging van de olie opslagplaats, een van de grootste van Italië, die onmiddellijk grenst aan een dichtbevolkte woonwijk. Deze protesten waren zonder ge volg gebleven, al verklaarde burge meester D'Amato, dat hij juist de zer dagen de verlenging van de vestigingsvergunning voor de na bij gelegen opslagplaats van Mobil Oil had geweigerd. Napels is overigens niet de enige stad van Italië waar olieraffinade rijen en -opslagplaatsen en andere gevaarlijke industrieën in de be bouwde kom liggen. Na de dioxi neramp van Seveso in 1976 werd een lijst aangelegd van 364 hoogst- gevaarlijke industrieën, maar bij deze inventaris is het tot nu toe ge bleven. WARSCHAU (AFP/DPA/UPI) - Bij een gasexplosie in een Poolse mijn zijn gistermiddag 17 mensen om het leven gekomen. Een man wordt vermist. Het ongeval had plaats op 200 meter diepte in een kolenmijn in het kolengebied Walbrzych, in het zuidoostelijke Silesië. Dit heeft het officiële Pool- LONDEN (Rtr./ANP) - Op last van de Britse producent is in ruim 40 landen een aantal soorten baby- voedsel uit de verkoop gehaald. Dit gebeurde nadat 41 baby's, die het voedsel hadden gegeten, buik loop kregen. Het gaat om produk- ten van Farley Health Products, een van de grootste fabrikanten van babyvoedsel in Groot-Brittan- Laboratoriumonderzoek wees uit dat de baby's, van wie de mees ten nog geen 12 maanden oud zfjn, diarree hadden opgelopen als ge volg van een salmonella-vergifti ging. Het Britse ministerie van ge zondheid heeft ouders aangeraden hun kinderen geen Farley-produk- ten meer te geven. De verkoop in Groot-Britannië daarvan is stopge zet en de produkten zijn uit de han del genomen. Een woordvoerder van de onder neming zei dat daarnaast de groot handel in de ruim 40 landen waar Farley-babyvoedsel te koop is, on middellijk de verkoop moet sta ken. Volgens hem zijn Irak, Trini dad en de Ierse Republiek de be langrijkste afzetmarktmarkten van Farley-babyvoedsel. Verder is de produktie van babyvoedsel in de fabriek in Kendal in Noord west- Engeland, waar 320 mensen werken, opgeschort. De uit de handel genomen soor ten babyvoedsel zijn Oster Feed, Oster Milk Complete Formula en Oster Milk Two. Hoewel niet ver dacht is ook de verkoop gestaakt van Complan, eveneens een melk- produkt dat voor volwassenen is bedoeld en ook in Kendal wordt gemaakt. Een woordvoerder van het mi nisterie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur kon niet zeggen of het babyvoedsel van Farley ook in Nederland verkrijgbaar is. se persbureau PAP gemeld. 26 mensen werden door de ex plosie verrast. Acht van hen zijn door reddingsploegen uit de mijn gehaald en naar het ziekenhuis overgebracht. In het district is voor vandaag een rouwdag afgekon digd. Zorgen Libië, Iran en Syrië om Israël NICOSIA (AP) - De ministers van buitenlandse zaken van Iran, Libië en Syrië hebben gisteren opgeroe pen tot een vergadering van de Arabische Liga om te spreken over de 'gevaarlijke gevolgen' van de verbeterde betrekkingen tussen Afrikaanse landen en Israël. Tot de oproep werd besloten tijdens een vergadering in de Libische hoofd stad Tripoli, zo berichtte het Iraan- se persbureau Irna. zaken Ali Akbar Velayati aan het begin van de vier dagen durende vergadering had gezegd dat de be sprekingen tussen de drie minis ters vooral zouden gaan over Pale stijnse kwesties en de oorlog tus sen Iran en Irak. Israël heeft eerder deze maand bekendgemaakt dat de diplomatie ke betrekkingen met Ivoorkust hersteld zouden worden. Het land onderhoudt al betrekkingen met vijf zwarte Afrikaanse landen: Ma lawi, Lesotho, Zaire, Liberia en Swaziland. De meeste andere zwarte Afrikaanse landen hadden de betrekkingen met Israël verbro ken në de oorlog van 1973. MADRAS (AP) - Veel Tamils vluchten op het ogenblik per schip naar India, nadat het leger van Sri Lanka dorpen in het noorden van het land heeft aangevallen. Het Tamil Verenigd Bevrijdings Front zei in een telegram aan de In diase premier Gandhi dat bij het offensief veel slachtoffers zijn ge maakt. Onder de burgers zouden meer dan honderd doden zijn ge vallen. Volgens het telegram zouden veel Tamils nu in kleine scheepjes de zeestraat tussen Sri Lanka en India oversteken. Sinds het begin van de onlusten op Sri Lanka in ju li 1983 zijn al meer dan honderd duizend Tamils naar India ge vlucht. ADVERTENTIE ISTANBOEL - De gelovigen van de Noordgriekse stad Thessaloniki valt deze kerstweek een grote at tractie ten deel: de Heilige Gaven van de drie koningen. Goud, wie rook en mirre zijn gedurende tien dagen tentoongesteld in de kerk van de heilige Cyrillus en Metho dius, waar duizenden ze in familie verband kunnen komen i door Frans van Hasselt Het klooster van de Heilige Pau- lus, een van de twintig kloosters op het schiereiland ten oosten van Thessaloniki dat de monnikenre publiek Athos vormt, heeft het ter beschikking gesteld. De aankomst van de schatten, die werden geës corteerd door gewapende politie, werd gisteren met een speciale mis gevierd. De geschiedenis van de Heilige Gaven, zoals die binnen het kloos ter is overgeleverd, kent vele fases. De geschenken werden naar Jezus' geboorteplaats gebracht door de 'drie vorsten uit Perzië die een ster volgden. Ze werden zorgvuldig door Maria bewaard in Efese, dat toen onder Romeins bestuur stond. Daar zou Maria tot haar dood met de apostel Johannes heb ben gewoond. De geschenken ble ven daarna in christelijke handen en kwamen tenslotte terecht bij de Byzantijnse keizer Arcadius. Ze bleven in Constantinopel tot 1ZU3, toen ze werden verkocht om dat de stad geld nodig had voor haar verdediging tegen de Latijnse kruisridders die haar niettemin in namen. Nadat het Byzantijnse kei zerrijk in 1261 was hersteld kwa men ook de Gaven daar weer te rug, ditmaal zorgvuldig bewaakt door de opeenvolgende patriar chen. In 1453, na de Turkse van de stad door Mehmed de Ver overaar, wist de moeder van de sul tan, de Servisch-orthodoxe Maro, hem te bewegen de Gaven af te staan aan het Paulus-klooster op de heilige berg Athos, waar zij nu nog steeds de kostbaarste schat vormt. Athos-monnikken hebben ech ter geweigerd, een aantal andere schatten tijdelijk ter beschikking te stellen van het museum in Thes saloniki waar ze moesten bijdragen tot de climax van de manifestatie 'Athene, culturele hoofdstad van Europa 1985'. „De socialistische regering van Griekenland verkeert in economi sche moeilijkheden en zou ze wel eens kunnen verkopen om haar schulden af te lossen", zo was de redenering in Karyes, de kleine hoofdstad van de monnikenrepu bliek. De Griekse minister van cul tuur Melina Mercouri heeft er haar teleurstelling over uitgesproken dat vrouwen, onder wie zijzelf, die op Athos niet wordt toegelaten, nu niet in de gelegenheid zullen zijn deze schatten te aanschouwen. Op vrijdag 27 december zijn alle arbeids bureaus en Centra voor Vakopleiding de hele dag gesloten. De Arbeidsbureaus

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7