Adoptiekind uit 3e Wereld aardt goed m m 4 m M m ti.98 miemnaammmm mandarijnen s varkens frikando mager CDA blijft fel 'Schoolagenda VS is vreselijk saai' Lubbers politicus van het jaar '85 SS SS m\ m II tegen initiatief euthanasie D 66 Macintosh: 36 uur Gruma wenst u met voordelig vers fijne en sfeervolle feestdagen. Ss 'Roekeloos stuntwerk' met auto: twee doden Nederlandse zakenlieden promoten 'rockagenda' op de schaats MAANDAG 23 DECEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Onderzoek: bij 70 procent geen enkel probleem AMSTERDAM (ANP) - De adoptie van kinderen uit de Derde Wereld loopt meestal probleemloos. In zeventig procent van de adopties zijn er geen grote problemen, bij 25 procent zijn er wel problemen maar worden die opgelost, en bij maar vijf procent van de adopties is er professionele hulp nodig. Uiteindelijk belanden drie op de tweehonderd adoptiekinderen bij een ander gezin of in een tehuis. Dat blijkt uit een onderzoek van de Utrechtse hoogleraar Hoksbergen, waarvan directeur Hendriks van het Bureau Interlandelijke Adop tie (BIA) van de Vereniging We reldkinderen gisteren op Schiphol de resultaten bekend maakte. Hij verwelkomde daar de vijfjaar oude Maria del Carmen Gonzalez uit Co lombia. Dit meisje is het zesdui- zendste adoptiekind dat via het BIA naar Nederland is gekomen. Het BIA bestaat inmiddels tien jaar en is zijn soort de grootste or ganisatie in Nederland. Hendriks noemde de uitslag van het onder zoek naar de in totaal 11.000 adop tiekinderen uit de Derde Wereld 'verbazingwekkend goed'. Dat het hen zo goed gaat ligt vol gens het BIA aan de adoptie-ou- ders, die volgens Hendriks 'net zul ke goede ouders zijn als andere ou ders'. Adoptie-ouders bereiden zich - doordat zij vaak lang op het kind moeten wachten - heel goed voor. Op school gaat het ook goed. Wel komen taalmoeilijkheden voor. Exacte cijfers hierover zijn er in ons land niet. In Zweden is wel onderzoek gedaan. Het bleek dat daar veertig procent van de adop tiekinderen moeilijkheden heeft met de Zweedse taal. DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers is door de parlemen taire pers gekozen tot politicus van het jaar 1985. Tweede werd PvdA-aanvoerder Den Uyl, derde D66-lijsttrekker Van Mierlo. Voor WD-fractievoor- zitter Nijpels was er niet meer dan een twaalfde plaats. Hij moest onder meer milieuminis ter Winsemius (vijfde), PvdA- kamerkandidaat Wim Kok (zes de), minister van defensie De Ruiter (achtste) en de nieuwe PSP-leider Andree vai^ Es (tiende) voor laten gaan. De verkiezing wordt jaarlijks georganiseerd door het week blad De Tijd. Lubbers wordt onder meer gekwalificeerd als 'de enige leider van wereldfor maat die ons land heeft'. Den Uyl heeft zijn tweede plaats vooral te danken aan 'zijn moed om door te gaan'. Van Mierlo heeft evenmin te klagen over positieve aan dacht: "Hij begrijpt waarom de politiek bestaat uit leugens, lis ten en laagheid". Minister Win semius steekt volgens de parle mentaire journalisten 'ver bo ven zijn politieke milieu uit' en Wim Kok maakte 'de snelste en meest belovende carrière van '85'. Andree van Es is 'trouw aan haar principes zonder in gratuit geblaat te vervallen'. Aahzienlijk minder vergaan Lubbers: enige leider van we reldformaat in Nederland. (foto ANP) het WD-leider Nijpels ("Weet nu dat een zwakke leider zich moet omringen met een bende strooplikkers") en vice-premier Van Aardenne ('Onderkruiper, addergebroed'). Vorig jaar werd het CDA- Tweede-Kamerlid Van Dijk (voorzitter van de parlementai re enquêtecommissie RSV) ge kozen tot politicus van het jaar. Lubbers krijgt deze titel voor de derde keer; Den Uyl was al zeven keer politicus van het jaar. ADVERTENTIE •m a98 1,7 kilo 'O, SS stond rond het jaar 1980. Sindsdien is er sprake van een dalende ten dens, hoewel dit jaar weer een lich te stijging viel waar te nemen. Hen driks schat dat in 1985 ongeveer 1100 adoptiekinderen uit de Derde Wereld naar Nederland zijn geko men. Het BIA nam daarvan onge veer vijfhonderd kinderen voor zijn rekening. De meeste kinderen komen thans wat het BIA betreft uit Zuid-Korea, India en Colombia. Andere adoptiebureaus doen ook veel 'zaken' met Sri Lanka. Het aantal adoptiebureaus in ons land schommelt rond de tien. Het wach ten is nog altijd op een nieuwe adoptiewet, aldus Hendriks. Te adopteren kinderen uit het buitenland mogen volgens de hui dige wet niet ouder zijn dan zes jaar. Verreweg de meeste adoptief kinderen (75-80 procent) zijn ech ter niet ouder dan een jaar. Hen driks weerspreekt berichten, eer der dit jaar, dat vooral kinderen tussen de een en zes jaar grote risi co's vormen. Adoptie-ouders wor den wel wat beter voorbereid, maar dat is ook alles, zegt hij. Het blijkt overigens heel moeilijk om adoptieouders voor kinderen van deze leeftijd te vinden. Ervaring met kinderen die willen terugkeren naar hun land van her komst heeft het BIA, gezien de leeftijd van de kinderen, niet echt. Uit verhalen van de eerste kinde ren die al terug zijn geweest, blijkt' volgens Hendriks dat het moeder land te idealistisch werd voorge steld. De kinderen beseffen dan pas toch 'echt Hollands' te zijn en willen niet voorgoed terugkeren naar hun geboortegrond. Politie lost moord op na anderhalfjaar BRIELLE (ANP) - De politie heeft met de aanhouding van twee man nen uit Rotterdam waarschijnlijk een anderhalf jaar oude roofover val met dodelijke afloop opgelost. Het gaat om de overval op een een 65-jarige vleesgrossier in Rockanje in april vorig jaar. De man raakte door schoten dusdanig gewond dat hij twee maanden later aan zijn verwondingen in het ziekenhuis overleed. De verdachten, die voor alsnog hun betrokkenheid bij de zaak ontkennen, zijn beiden 27 jaar oud. De politie heeft het onderzoek destijds, na er aanvankelijk met 22 rechercheurs aan gewerkt te heb ben, op een laag pitje moeten zet ten omdat de zaak niet verder kwam. In juli 1985 werden raambil jetten op ruime schaal verspreid, met name ook in de Turkse ge meenschap, waarmee de vleesgros sier veel zakelijke contacten had. Als gevolg van deze actie kwamen bij de politie tips binnen, die uit eindelijk tot de aanhoudingen heb ben geleid. Maria del Carmen Ganzales (5) en haar zusje Maria Julia (4) uit Colom bia kwamen dit weekeinde op Schiphol aan bij hun 'nieuwe ouders', de familie Arend uit Dordrecht. Maria Carmen (rechts) is he 6000ste adoptie kind dat door bemiddeling van het BIA naar Nederland is gekomen. (foto ANP) .confectiebe- tevreden districtsbestuurder Mas- drijf Macintosh in Stein voert op 1 januari een 36-urige werkweek in. Met de bonden is bovendien over eengekomen dat de arbeidsplaat sen die daardoor vrijkomen volle dig opnieuw bezet zullen worden. De 1700 werknemers van Macin tosh Nederland krijgen verder op 1 januari een eenmalige uitkering van 3,3 procent van het loon, plus een jaar later een structurele loons verhoging van 1 procent. De vakbonden zullen het resul taat van de cao-onderhandelingen over enkele weken aan hun leden voorleggen. "De meeste bedrijven hoesten bij voorbaat allerlei pro blemen op als het om arbeidstijd verkorting gaat, maar bij Macin tosh is gezegd: wij gaan naar 36 uur en de eventuele problemen lossen we gaandeweg wel op", aldus de PSO - afsplitsing PSP - van de grond AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer veertig mensen hebben dit week einde in Amsterdam alvast een hoofstedelijke afdeling opgericht van de nieuwe Partij voor Socialis me en Ontwapening (PSO), een af splitsing van de PSP. Het PSP-congres gaf het vorige weekeinde de voorkeur aan de lijn Andrée van Es (samenwerken met andere kleine linkse partijen) bo ven die van de PSP-voorman tot dan toe, Fred van der Spek. Een en ander moet landelijk op 18 januari zijn beslag krijgen. In drie gemeenten zijn inmiddels al plaatselijke afdelingen opgericht: Deurne, Helmond en - als eerste grote gemeente - Amsterdam. Fred van der Spek woonde de vergade ring 'zeer belangstellend' bij, zoals hij zelf zei. Hij heeft nog niet laten weten wat hij doet met zijn kamer zetel. De PSP vindt dat hij die moet opgeven. tenbroek van de Industrie- e dingsbond CNV. DEN HAAG (GPD) - Het CDA heeft zowel psychisch-sociale als juridische bezwaren tegen het eu- thanasie-voorstel van D66. Bij aan vaarding van dit initiatief-wets voorstel wordt Nederland het eni ge land in de wereld dat wettelijk de weg vrijmaakt voor actieve eu thanasie. Aldus het CDA-kamerlid Borgman gisteren in Brandpunt Zondageditie van de KRO. Hij zei verder dat bij aanvaarding van het voorstel de steun die de huidige wet voor patiënten betekent, ver dwijnt. Borgman vreest ook dat de wet ertoe zal leiden dat langzaam maar zeker het stervensproces wordt af geschaft. "De huidige praktijk dat artsen die behulpzaam zijn ge weest bij actieve euthanasie, wel schuldig worden bevonden, maar niet bestraft, is een uitholling van de bestaande rechtsgevoelens", al dus Borgman. Het kabinet moet volgens hem de kans krijgen om tot een oplossing van de kwestie te komen. Voor de NCRV-radio zei CDA- fractievoorzitter De Vries dat eu thanasie bij de verkiezingscampag ne van zijn partij zeker een rol gaat spelen. Euthanasie is geen onder werp voor politiek stuntwerk, al dus De Vries, 'maar het is wel goed dat de kiezers het onderscheid tus sen de verschillende partijen ken nen'. Volgens cijfers van de Continue Morbiditeitsregistratie (waarin sa menwerkingen het Nederlands in stituut voor onderzoek van de eer stelijnsgezondheidszorg, WVC en- de geneeskundige hoofdinspectie), zijn vorig jaar meer verzoeken om actieve euthanasie gedaan (veertig) dan in voorgaande jaren. Met name patiënten die lijden aan een of an dere vorm van kanker kiezen voor een voortijdige beëindiging van het leven. Ondraaglijk lijden, licha melijke aftakeling, pijn en angst zijn veelal de aanleiding tot dit be sluit. Van de veertig geregistreerde verzoeken om een 'zachte dood' werd in 35 gevallen ingrijpen van de arts gevraagd. Het gebruik van een 'euthanasieverklaring' (schrif telijk verzoek tot euthanasie) lijkt volgens het jaarverslag toe te ne- Visstand Noordzee is op dieptepunt DEN HAAG (GPD) - De visstand in de Noordzee is nog nooit zo laag geweest als nu. Dat geldt niet voor een bepaalde vissoort, maar voor bijna de gehele visstand. Oorzaak is volgens bioloog Boddeke van het Rijksinstituut voor Visserijon- derzoek Rivo in IJmuiden de over- bevissing. Vooral met de kabeljauw gaat het erg slecht, omdat deze vissoort dit jaar ook nog eens met een zeer slecht voortplantingsjaar heeft te maken, aldus bioloog Boddeke gis teren in het VARA-programma Vroege Vogels. Volgens Boddeke heeft het Rivo de EG geadviseerd om zeer ver gaande beperkingen in te stellen bij de visserij op kabeljauw. HEILOO (ANP) - Als gevolg van wat de politie noemt 'roekeloos stunt werk' zijn gistermorgen op rijksweg 9 ter hoogte van Heiloo de 22-jarige R. Kelder en de 18-jarige F. Kuiper uit Zaandam om het leven gekomen. Zij behoorden tot de zes inzittenden van een auto waarmee hun 20-jarige plaatsgenoot met hoge snelheden links en rechts inhaalde, remde en weer snel optrok en andere capriolen uithaalde. Volgens een politewoordvoerder raakte de zwaar beladen auto door onnodig hard remmen uit balans. De bestuurder, die onder invloed van alcohol verkeerde, verloor daardoor de controle over het voertuig dat van de weg schoot, over de kop sloeg en in de sloot naast de weg belandde. Daarbij verdronken de twee Zaandammers. Van de drie inzittende meis jes raakte er een zwaar en een licht gewond. Het derde meisje kwam net als de bestuurder met de schrik vrij. ROTTERDAM (GPD) - De 60-jari- ge Rotterdamse mevrouw Van Houdt had zich geen beter kerstca deau kunnen wensen: haar kat Moortje is na vijf jaar afwezigheid weer terug. Net zo onverwacht als haar poes in januari 1981 voorgoed leek te zijn verdwenen, is deze nu weer komen opdagen en niet meer weg te slaan bij zijn 'vrouwtje'. "Ik kan het nog steeds niet gelo ven", herhaalt mevrouw Van Houdt voortdurend. "Ik hoorde buiten gejank en gekrabbel tegen de keukendeur. Ik geef wel vaker vreemde katten te eten, maar toen ik opendeed, rende een kat naar binnen die onmiddellijk op een stoel bij de kachel ging liggen en daar in slaap viel. Daar lag Moortje ook altijd", zegt ze terwijl ze de plek aanwijst. Dat het Moortje weieens zou kunnen zijn, kwam niet onmiddel lijk bij haar op. "Hij is zo verma gerd en verwilderd, en zijn mooie zwarte jas is hij kwijt, dus ik dacht Moortje terug van weggeweest na vijf jaar niet onmiddellijk aan hem", aldus mevrouw Van Houdt, die eerst na enige aarzeling en ongeloof in de binnengestapte kat haar Moortje begon te herkennen. "Alles klopte: een klein stukje uit zijn linker oor, zijn kale wenk brauwen en een rode gloed op rug en achterpoten. Bovendien is hij nog steeds stapelgek op een likje roomboter", glundert ze. Opgegeven Na talloze oproepen in de krant en telefoontjes naar asiels had ze Moortje allang opgegeven. Ruim vier jaar geleden werd ergens bij haar in de buurt een kat aangetrof fen met ongeveer hetzelfde signa lement. Om het gemis van haar vo rige kat te compenseren, heeft ze die mee naar huis genomen en de naam 'Moortje II' gegeven. De twee katten kunnen het nog niet zo best met elkaar vinden. Met hun drieën op de foto lukt daarom niet, maar de Rotterdamse hoopt dat ze na verloop van tijd toch aan elkaar kunnen wennen. Vanaf het moment dat Moortje weer thuis is, houdt de vraag haar bezig waar de kat al die jaren heeft uitgehangen. "Ik vermoed dat hij is meegenomen en op een kans heeft gewacht om weer terug te kunnen keren. Hij is niet meer bij me weg te slaan". Gelukkig en ver wonderd tegelijk, zegt ze: "Hij is op een zondagochtend verdwenen en op een zondag weer teruggeko men, vind je dat niet gek", (foto gpd» NEW YORK - Om iets te verko pen in Amerika moet je met een stuntje komen. Twee Nederland se zakenlieden, Han Ramakers en Eric de Groot, zijn daarom gisteren in 17e-eeuws kostuum op 17e-eeuwse schaatsen baan tjes gaan trekken op de ijsbaan van Rockefeller Centre midden in Manhattan. Hun doel was om zo aandacht te trekken voor een oer-Hollands produkt dat zij op de Amerikaanse markt aan het introduceren zijn: de school agenda. door Benno Groeneveld Het idee klinkt erg eenvoudig, maar het is niet zo makkelijk. De Amerikaanse scholen zijn name lijk volledig anders ingericht dan in Nederland. In de 'highschool' bijvoorbeeld worden elke dag dezelfde vakken gegeven in de zelfde volgorde. Een Amerikaan se agenda hoeft daarom maar heel weinig ruimte te laten voor het opschrijven van een lesroos ter. "Als gevolg daarvan zijn de schoolagenda's in de VS erg saai", zegt Eric de Groot. Wat wel hetzelfde is, is de be langstelling voor popmuziek. En daar hebben De Groot en Rama kers op ingespeeld door hun 'Rockagenda', zoals ze hun pro dukt hebben gedoopt, vol te stoppen met foto's van Ameri kaanse popsterren, muziekgrap- jes en popkwizzen. Het idee blijkt aan te slaan. Van de eerste oplage zijn er al meer dan 15.000 verkocht. Het grootste probleem voor het intro duceren van iets nieuws op de Amerikaanse markt het trekken van aandacht. Vandaar dat optre den in Nederlands kostuum. Daarnaast pakken beide zaken lieden de zaken ook meer tradi tioneel aan. Zo hebben zij sa menwerking gezocht met MTV, een kabeltv-net dat 24 uur per dag muziekvideo's uitzendt. Die uitzendingen bereiken een pu bliek van 30 miljoen jongeren, die minstens een keer per week het station aanzetten. Spiegeltjes En als goede zakenlieden laten ze het niet alleen bij de aanbie ding van hun produkt aan een grote organisatie als MTV. Ze spelen ook in op de schuldgevoe lens die leven bij vele medewer kers van het station. "Vele van die muziekvideo's staan vol met sex, drugs, geweld en rock and roll", zegt De Groot. "Door onze agenda te verkopen kan MTV la ten zien dat ze die belangstelling ook in positieve zin kunnen ge bruiken door kinderen op een leuke manier aan te sporen om hun dagelijkse leven goed te or ganiseren". En de beide Nederlanders heb ben, in een andere goede Ameri kaanse zakentraditie, agenda's kado gedaan aan mensen als Nancy Reagan voor een aantal van haar anti-drugprojecten, en de burgemeester van New York Ed Koch voor een groep dakloze kinderen. De Groot en Ramakers willen het niet bij de introductie van dit ene Nederlandse produkt op de Amerikaanse markt laten. Ze hebben grootse plannen voor 1986, als het 360 jaar geleden is dat Peter Minuit (Minnewit) voor 60 gulden Manhattan kocht van de Indianen. "Ter herdenking daarvan willen w(j een stukje New York terugkopen", zegt Eric de Groot. De partners zijn daarbij niet erg bescheiden. "We gaan een bod doen op Rockefeller Cen tre", zeggen zy. "Niet in harde dollars, maar in spiegeltjes en kralen, net zoals indertijd". En als dat niet lukt? "Dan willen wij in ieder geval in New York er gens een gedenksteen in een muur zetten, want het wordt tijd dat de Nederlanders eens wat meer erkenning krijgen voor al les wat ze voor de VS gedaan hebben".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5