Dooikorrel: een vriendelijk maar duur alternatief 15?s Reportage Hazerswoudenaar gaat zout en gladheid te lijf De Burght houdt het niet vol 071-250500 071-250680 HEMA PAGINA 4 MAANDAG 23 DECEMBER 1985 De gladheid wordt al sinds jaar en dag bestreden met een mengsel van zout en zand. Maar er zijn verande ringen op til. Met het zogenaamde natstrooien (een vloeibare verbin ding van chloor, calcium en een wei nig zout) wordt hier en daar geëxpe rimenteerd. Er is nu echter ook een dooikorrel op de markt. Een chemisch produkt waarvan de importeur zegt, dat het een milieuveilige ijs- en sneeuwrui mer is. De samenstelling van de kor rel geeft hij niet prijs uit angst dat anderen hem zullen namaken. Diezelfde importeur beweert dat de dooikorrel in de toekomst een prima alternatief is voor strooizout. De gladheidbestrijders zetten daar nu nog een vraagteken bij. Voordelen heeft de dooikorrel zeker. Al was het alleen maar voor de automobilist. Zout geeft roestvorming. De korrel heeft geen invloed op metaal. Importeur C. Zevenhoven uit Hazerswoude stelt, dat strooizout jaar lijks voor miljarden guldens schade aan het autopark aanricht. Schade die nergens kan worden verhaald. Wanneer de gladheid massaal met dooikorrels zou wor den bestreden, zou er geen sprake zijn van corrosie, zegt Zevenhoven. "En wat te denken van het mi lieu", voegt hij er in één adem aan toe. "De korrel bestaat uit biologisch ongevaarlijke stoffen, die in de natuur volledig worden afgebroken. Planten en vissen - om maar eens enkele voorbeel den te noemen - hebben er geen last van. Sterker nog. Sommige plantensoorten gaan er zelfs be ter van groeien. TNO heeft dat onderzocht en bewezen". door Jan Westerlaken Een greep uit de voordelen van de dooikorrel. Gras in de bermen blijft groen. Geen vieze prut meer op de weg. De verzilting (het zouter worden van de bo dem) loopt terug. Wegen zullen minder snel kapot gaan. Schoe nen slaan er niet wit van uit. En de vloerbedekking in huis heeft er niet onder te lijden als de op geloste korrel naar binnen wordt gelopen. De importeur: "Wanneer je zout strooit op sneeuw of ijs ge beurt er helemaal niets. Dat strooizout gaat pas werken als er beweging in komt. Dus als het verkeer er over heen rijdt of als er over heen wordt gelopen. Bij de dooikorrel is dat niet nodig. Je strooit hem en hij werkt. Ik heb een paar van die korrels op ijs uitgeprobeerd. Na enige tijd ontstond er een putje. De dooi korrel werkt niet alleen veel lan ger dan zout, hij werkt ook bij een lagere temperatuur. De wer king van zout stopt bij zes gra den onder nul, de korrel pas bij min zestien". Duur Maar ondanks die voordelen wordt er toch praktisch alleen zout gestrooid. Wat is daarvan de reden? Onbekendheid of zijn het de kosten? Zevenhoven: "De korrel is in derdaad duurder dan zout. Voor een kilo dooikorrels moet nu nog ruim negen gulden worden neer geteld. Dat is niet goedkoop. Toch durf ik te beweren, dat hij voor grootgebruik bestemd is. Zover is het nog niet, maar dat komt wel. Nu zijn het vooralsnog particulieren die de dooikorrel gebruiken. We zijn op dit mo ment druk doende om hem ook in bulk te leveren. Dan kunnen we kortingen geven tot vijfenzes tig procent". De grote vraag is echter: hoe geeft de importeur de korrel al gemene bekendheid? Hoewel Zevenhoven beseft, dat hij zoiets niet 'even' regelt, ziet hij wel we gen om dit te bereiken. Om te be ginnen gemeenten aanschrijven. Zevenhoven: "Ik ben met de gemeente Alkemade in onder handeling geweest. Zij had inte resse om de dooikorrel te gaan gebruiken. De gemeente heeft echter niets meer van zich laten horen. Vermoedelijk is het afge ketst op de prijs". Dat blijkt inderdaad mede een rol te hebben gespeeld in de overweging van Alkemade. Woordvoerder Dekker: "We zijn er op dit ogenblik nog niet aan toe. Waarom niet? Er is nogal wat beweging in de bestrijding van gladheid. Zo nu en dan maken we er wel gebruik van. Alleen op kleine schaal. Destijds hebben de de dooikorrel in een tunneltje uitgeprobeerd en ik kan niet an ders zeggen dan dat hij uitste kend werkt. Daarom heeft die korrel voor ons zeker niet afge daan. Of we hem ooit massaal zullen uitstrooien? Nee, daar kan ik nu geen zinnig woord over zeggen. In de nabije toekomst zullen we, zij het mondjesmaat, met strooizout blijven werken. Pas over enkele jaren kunnen we zeggen wat we gaan doen. Eerst wachten we alle experimenten rustig af. Zodra de uitkomst daarvan bekend is, is het vroeg genoeg om een beslissing te ne- Cijfertjes Een probleempje venhoven ook worstelt breng ik een ambtenaar Het unieke winkeltje op de Nieuwe Rijn, hoek Burgsteeg. Daar verkoopt ze de mooiste sieraden uitsluitend vervaardigd van edelmetalen (zilver - goud - en goud op zilver) ook gecombineerd met haltedelstenen. Een paar voorbeelden: jade - tijgeroog - carneool - sodaliet - lapis - lazuli - onyx. originele handvervaardigde Chinese cloissonne replica's op de oorspronkelijke manier vervaardigd naar de "verloren Handenvol dooikorrels: ruim negen kilo. (foto Wim Dlikman» verstand dat zout zoveel schade aanricht. "Zo'n ambtenaar", legt de importeur uit, "kijkt alleen maar naar de cijfertjes. Niet al leen het milieu wordt geweld aangedaan, maar ook, ik heb dat al aangegeven, particuliere ei gendommen worden erdoor be schadigd. Er zijn particulieren die de voordelen duidelijk zien. Een importeur van dure auto's, bijvoorbeeld, strooit op zijn par keerterrein de dooikorrel en geen zout. En er zijn ziekenhui zen en laboratoria die de par keervakken en straten met de korrel ontdooien. Ik denk dat je hier de mensen aantreft die we ten wat zout aanricht. Zij denken over het algemeen wat milieu vriendelijker en letten niet zo zeer op de kosten. Misschien komt er ooit eens iemand op de gedachte alle cijfers op een rijtje te zetten. Om eens te kijken wat de bestrijding van milieuvervui ling vergt. Wellicht gaan dan de ogen open. Want dat is een toch wel een dure zaak. Plaats je de dooikorrel in dat kader, dan zul len de kosten best wel eens kun nen meevallen. Hoe vaak moet er al met al worden gestrooid in Ne derland? Twee of drie keer per jaar? Strooi je de korrel selectief en houd je ook nog eens het weerbericht nauwlettend in de gaten, dan zullen die kosten heus niet zoveel hoger zijn dan wan neer zout wordt gebruikt. Daar bij komt ook nog eens datje voor een vierkante meter aanzienlijk minder dooikorrels nodig hebt dan zout". Vertrouwen Zevenhoven heeft derhalve een rotsvast vertrouwen in de toekomst van de korrel. Over het waarom daarvan zegt de impor teur: "Als wij hem in grote hoe veelheden kunnen afleveren eaat de prijs met sprongen omlaag. Daarnaast is de Nederlander er alles aan gelegen om het milieu zoveel mogelijk te ontzien. De korrel past daar gewoon in. We hebben vergevorderde plannen om de dooikorrel ook in België op de markt te brengen. Want daar neemt men het thans nog niet zo nauw met de bescher ming van het milieu. Het zal wat langzaam gaan, maar de korrel zal zeker terrein winnen. Daar ben ik echt van overtvied". In andere landen zoals Zwe den, Finland en Amerika wordt de dooikorrel op bescheiden schaal toegepast. Of de samen stelling van de korrel in een van deze landen is bedacht, weet Ze venhoven niet. Elke chemische industrie kan hem maken als zij weet welke middelen er voor no dig zijn, zegt hij. De gebruikers. Dat zullen hoofdzakelijk de gemeenten zijn. Maar zowel Leiden als Katwijk of Alphen staat vooralsnog niet te dringen om het strooizout door de dooikorrel te vervangen. De hoge kosten doen hun een pas op de plaats maken. Gladheidbestrijder J. de Vries van de gemeente Alphen zegt: "Ik betaal voor duizend kilo zout rond de honderd gulden. Als ik kijk naar de prijs van de dooikor rel, dan denk ik dat het - finan cieel gezien - niet verantwoord is om deze te gaan strooien. Van de korrel zelf weet ik weinig of niets. Alleen dat hij er is. Zodra er wat op de markt komt dat minder schadelijk is dan zout, dan zal ik zeker niet schromen om dit te gaan gebruiken. Je moet echter wel even de prijs in de gaten houden. Tenslotte werk je met gemeenschapsgelden en die kun je niet over de balk smij ten. Al pas je vrij hoge kortingen toe, dan nog blijft de dooikorrel een stuk duurder dan zout. Ik Moeilijk Chef-reiniging J. Riemer van de gemeente Leiden aarzelt ook. Hij zegt: "Een goed en veilig middel mag in principe best wat duurder zijn. Maar als ik naar de prijs van de dooikorrel kijk zeg ik, dat het voor een gemeente moeilijk is om die kosten op te brengen. Op de 6tart- en lan dingsbanen van Schiphol wordt de gladheid met ureum bestre den. Dat is ook prijzig. Het vlieg verkeer moet hoe dan ook kun nen vertrekken en binnenko men. Ureum geeft geen roestvor ming. Voor vliegtuigen is dat na tuurlijk verschrikkelijk belang rijk. Het spul wordt wel aange wend als kunstmest. Een nadeel is dat wanneer je er te veel van strooit de plantjes doodgaan. Je kunt dat ook duidelijk zien op Schiphol. Alles is er zo grauw als wat". De gemeente Katwijk kent de dooikorrel wel. Woordvoerder Van der Velde: "Zo nu en dan maken we er gebruik van. Waar? Als de ingangen voor bejaarden huizen en het gemeentehuis glad zijn strooien we dit spul. We ge bruiken het niet om alle wegen er mee te ontdooien. Nee, dat kan niet. Dat is niet te betalen. Het is ook niet mogelijk om die korrel door de hele gemeente te strooien. Onze strooimachines zijn ingesteld op zout en zand. Zou je ze met die korrels vol gooien, dan vliegen ze alle kan ten heen en komen op die plek ken terecht waar ze niet nodig zijn. Vraagje mij op de man af of dit hét middel is om de gladheid te bestrijden, dan zeg ik nee. Ik beschouw die dooikorrel meer als een produkt datje, indien no dig, even met de hand strooit. Massaal gebruik? Ik geloof daar niet in". Het evangelisch conferentie centrum 'De Burght' in Haam stede (Z.) wordt met sluiting be dreigd. Vóór 31 december moet er f. 500.000 op tafel komen. In een brief aan 'vrienden van De Burght' schrijft het bestuur: "Wij hebben het hoofd boven water willen houden en dat heb ben we tot nu toe ook gedaan, maar we houden het niet vol. Het schip dreigt te zinken". Voorzitter O. Ramaker van het bestuur is afgetreden, maar blijft wel bestuurslid. Het bestuurslid dr. J. Kits deelde mee, dat een deel van de nodige f. 500.000 al binnen is. Directeur E. J. Bur gers van het conferentiecentrum wilde geen commentaar geven. Benoemingen. Pastor W. J. Jacobs (57) van de rk parochie in Berkel-Enschot is benoemd tot vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch. Jacobs volgt mgr. J. van Laarhoven op, die bij de be noeming van bisschop Ter Schu- re al duidelijk maakte, dat hij niet voor herbenoeming in aan merking wilde komen. Toen de benoeming van Ter Schure be kend werd, was Jacobs een van de weinige pastores in het bis dom die de vlag uitstak. In een reactie op de benoe ming van Jacobs zeggen de de kens van het bisdom, zich zorgen te maken over de 'open dialoog' in hun gebied. Jacobs heeft nooit deelgenomen aan pastores-over leg in het dekenaat Oisterwijk, waaronder Berkel-Enschot valt. Deken H. J. van den Broek van Oisterwijk in een verklaring voor de pers: "De bisschop zal voor zichzelf wellicht een goede keuze hebben gedaan, maar deze keuze brengt hem helaas niet dichter bij de basis, te weten de plaatse lijke kerk van dekenaat en paro chie". En voorzitter P. Denne- man van de Vereniging van pas toraal werkenden in het bisdom Den Bosch: "Jacobs is een echte ouderwetse Brabantse pastoor, zonder creativiteit, een zeer volg zaam en traditioneel man". - Drs. J. Schroder (44) wordt in dit bisdom vicaris voor de pries teropleiding en de roepingenpas toraal. Na zijn priesterwijding en een functie bij het onderwijs was hij een vijftal jaren hoofd van de dienst voor buitenschoolse cate chese van het bisdom Roermond (bij bisschop Gijsen). Hij organi seert regelmatig bezinningsda gen en retraites en werkt redac tioneel mee aan het Katholiek Nieuwsblad, het internationaal theologisch tijdschrift 'Commu- nio' en de bladen 'De Heraut' en 'Innerlijk leven'. - Dr. Th. van Montfoort (63) is herbenoemd als vicaris van het territorium Zuid van het bisdom Den Bosch. Pastor L. Vosters (42) van de parochie in Mierlo zag zich benoemd tot bisschoppelijk vicaris voor het territorium West. Miljoenen De Nederlandse rooms-ka- tholieken hebben vorig jaar on geveer f. 140 bijeengebracht voor pastoraal en ander werk in ont wikkelingslanden. Dat is f. 10 miljoen meer dan in 1983. De Ne derlandse Missieraad in Den Bosch publiceerde deze cijfers. Vooral de Vastenactie, Mensen in Nood/Caritas Neerlandica en de Pauselijke Missiewerken kon den in 1984 meer aan projekten in de Derde Wereld besteden. Een daling deed zich voor bij de 'Week voor de Nederlandse Mis sionaris'. Ds. F. Brouwer te Aalsum- Wetzens (Fr.) gaat volgende maand met pensioen. Van 1954 tot 1965 werkte hij in Hillegom. Hij gaat nu wonen in Heeren veen. - De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente in Wasse naar heeft kandidaat C. N. van Dis te Rotterdam benoemd tot bijstand in het pastoraat voor de hervormd-gereformeerde moda liteit. Op 12 januari zal de heer Van Dis tot zijn werk in Wasse naar - waar hij ds. G. J. Wolters opvolgt - worden ingeleid. - Ds. H. Jaspers Focks neemt op 5 januari afscheid van de gere formeerde kerk in Oude en Nieu we Wetering wegens vertrek naar Dronten. Daar hoopt hij op 26 januari intrede te doen. Hervormde Kerk: aangeno men naar Nuenen ('Samen op weg') kandidaat T. Kruyswijk Amsterdam, naar Vries (Dr.) me vrouw Th. Barnard Bergen (Noord-Holland), het beroep van de classis Leiden tot pastor van 'Overduin' in Katwijk H. van den Beid aldaar, de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Was senaar kandidaat C. N. van Dis Rotterdam; bedankt voor Poort vliet W. J. Op 't Hof Ouddorp. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Leerdam kandidaat M. Dronkers Hengelo; bedankt voor Gronin gen J. Kruidhof Drachten. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor 's Graven- zande B. de Graaf Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Hendrik Ido Ambacht H. Paul Vlissingen; be dankt voor Vlaardingen C. Ha- rinck Oostkapelle, voor Klaas waal J. Mijnders Veenendaal. Nederlandse Protestanten- Bond aangenomen de benoe ming tot voorganger van de afde ling Beilen mevrouw B. Piso doopsgezind predikant te Leeu warden, de benoeming tot voor ganger van de afdeling Laren Blaricum mevrouw mr. M. B Kolff-Vos, remonstrants predi kant, wonende te Naarden. NIEUW TELEFOONNUMMER K.V.K. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden heeft een nieuw telefoonnum mer gekregen: Voor telefonische inlichtingen uit de handelsregis terdossiers is een apart nummer beschikbaar: Schwarzwalderkirsch- taart. Chocoladecake- gebak met kirschvulling en slagroom. Gegarneerd met chocolade, echte slagroom en hele kersen. .-«./» Kerstslagroomtaart, dubbel gevuld. Gegar neerd met echte slag room en veel vruchten. 17.50 NU Amandelkerstkrans, bereid met 100% room boter en gevuld met zuiver amandelspijs. Gezouten of ongezouten cashewnoten. 150gram. 4- Gelderse achterham. 150 gram. 3.22 Fricandeau. 100 gram. 2.40 Paté's: room-, knoflook-, tuinkruiden-, peper- of champignonpatê. 200 gram. 2.60 Belegen Goudse kaas. 1 kg. 11.90 Weense snijder. Wit met maanzaad of bruin met Aanbiedingen geldig t/m 24 dec. '85 Echt Waar Voor Je Geld

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4